AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 60e JAAROANQ. No 46. Verschijnt elke WoensHap et' Zaterdag. WOENSDAG 6 MAART 1946. Frankeering bij Abonnpment Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V v Onrust ten plattelande. De landbouw staat, we zeiden het reeds in onze vorige beschouwing, voor een moeilijken tijd. De moeilijkheden worden nog geaccentueerd door de onrust, welke op het platteland heerscht in verband met de huidige arbeids- loonen. Immers vernemen wij reeds stemmen die te verstaan geven dat de onzekerheid met betrekking tot het loonpeil der landarbeiders tot gevolg zal hebben, dat de boeren niet tot den verbouw van de zgn. arbeidsintensieve gewassen zullen overgaan, zooals aard appelen en suikerbieten. Doordat de landarbeiders in verband met de ge noemde onzekerheid veelal naar de andere bedrijfstakken oveiloopen, zal het platteland binnenkort met nog grootere moeilijkheden inzake de ar beidsvoorziening te kampen krijgen dan tot nog toe. In veehoudersgebieden is de toestand vaak zoo, dat de boeren hun koeien zelfs droog moeten zetten, daar er geen personeel is om de beesten te melken. Wanneer geen maatregelen in deze getroffen worden, wordt voor 1946 een tekort aan melk, aardappelen en suiker verwacht. Hier en daar gaan er nl onder de boeren zelfs al stemmen op om in het geheel maar niet in te zaaien voor den nieuwen oogst, wan neer de Regeering geen maatregelen treft inzake het arbeidsprobleem ten plattelande- Voor het bereiken van een behoorlijke arbeidsvoorziening achten de landbouw- en landarbeiders organisaties een volkomen gelijkstelling van loonen en arbeidsvoorwaarden voor het landbouwbedrijf en de open bare werken de eenlge en noodzake lijke weg. In den loop van 1945 was dit ook bereikt en was een basisuurloon voor den landbouw van 60 cent geadviseerd. Spoedig hierna werd het loon van de geoefende bouwvakarbeiders in de laagste gemeenteklasse echter op 66 cent gesteld. Hierdoor kwam de land bouw weer in moeilijkheden en dreigt weer het gevaar, dat de landarbeiders weggezogen worden naar de bouw vakken. Inmiddels wordt, naar wij in het Haagsche blad „Het Binnenhof" lezen, weer een stijging van de loonen der bouwvakken verwacht. Uiteraard worden de moeilijkheden voor den landbouw daardoor weer vergroot. De agrariërs dringen er nu ten sterkste op aan, dat op kortan termijn een einde komt aan de onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil. De Stichting van den Landbouw heeft de Regeering reeds gewezen op de gevaren, die uit de huidige situatie kunnen voortvloeien. De uitzaai van den nieuwen oogst zal zeer spoedig aanvangen en de boeren worden wel gedwongen hierbij met nog grootere moeilijkheden ten aanzien van de arbeidsvoorziening in het najaar reke ning te houden. Zij zullen er zich daarom wel voor hoeden om veel aardappelen en suikerbieten te telen. Gezien de huidige voedselschaarschte, j kan dit uiteraard voor het Nederland- sche volk funeste gevolgen hebben Gnze Regeering zal met betrekking tot het loonpeil dan ook krachtig moeten ingrijpen, daar wij anders in onover komelijke moeilijkheden dreigen te geraken. want we zijn er niet op voorbereid. We hebben onze dagelijksche bezig heden, we nemen er den tijd niet voor af om eens naar huiten te gaan en volop te profiteeren. We zouden er eens een dag en ook vooral ook een avond aan moeten wijden, wanneer de hemel tenminste niet verduisterd wordt door nieuwe dreigende sneeuw wolken, maar a's maan en sterren er het hunne toe bijdragen om aan het geheel iets goddelijk* te geven. Over het a'gemeen zijn wij nuchtere Nederlanders niet doordrongen van dit gerot, omdat we teveel aandacht schenken aan de schaduwzijde. Het is koud en we zitten liever bij de kachel, wat ons in verband met de heer- schende kolenschaarschte ook weer niet kan bevredigen. We wachten vol ongeduld op huisgenooten, die ergens onderweg zijn blijven steken door stagnatie in het auto-, tram- en trein verkeer en nu te voet hun weg moeten vervolgen. We krijgen onze krant niet op tijd thuisbezorgd, de telefoon gaat niet, of ratelt zor.der ophouden, zoo als eenige aangeslotenen aan het tele foonnet met doorverbinding het hier vorige week des nachts meemaakten en wie weet over wat al niet meer we nog zitten te piekeren, want als men eenmaal aan het „kankeren" gaat, vervalt men van kwaad tot erger en is er tenslotte niets meer dat deugt Laat ons de gedachle aan al deze narigheden terzijde stellen en als het flink heeft gesneeuwd eens de zonzijde trachten te vinden, naar buiten te gaan, goed gekleed, geschoeid en... gewapend Genieten van het prachtige zeldzame uitzicht, werken in de sneeuw en waar het noodig is helpen en de jeugd er naar hartelust in laten spelen We zullen frisch, opgewekt en ver warmd huiswaarts keeren Wat een genot zal het zijn geweest voor onze zoo pas gerepatrieerde land- genooten uit Ned.-Indië, de echte winter in het vaderland te kunnen aanschouwen. In hun oogen gaat deze winterpracht wellicht ook boven de weelde, die de natuur hun in de tropen bood. Zeker ook door en met hen zullen wij de schoonheid van het winterlandschap leeren waardeeren. Sneeuw, Niets op aarde kan de schoonheid evenaren van een landschap, overdekt met ongerepte, blanke sneeuw. Hoe- velen maakten niet een reis naar Zwit serland om daarvan te kunnen genie ten Maar ook voor hen, die niet beschikken over zoo'n ruime beurs, dat ze een dergelijke reis kunnen ondernemen of om een of andere reden hiervan verstoken blijven, doet zich meermalen de gelegenheid voor om van de winterpracht in eigen om geving te genieten, zij het dan ook zonder besneeuwde bergtoppen. Toch is. dat genot niet zoo Intens afs voor fierii die op plezierreis zijn, NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN BESTELLEN ELECTRISCHE LOCOMOTIEVEN IN ZWITSERLAND Dezer dagen hebben de Nederland- sche Spoorwegen in Zwitserland nieuwe electrische locomotieven besteld, die geschikt zullen zijn om zoowel reizi gerstreinen als goederentreinen te trek ken. Het ontwerp voor deze nieuwe locomotieven is gemaakt in overleg met een tweetal op dit gebied deskundige, Zwitsersche fabrieken, waarbij in het bijzonder rekening is gehouden met de eischen, welke het spoorwegverkeer in Nederland aan deze machines zal stellen. De voor- en achterzijde van deze locomotieven zijn gelijk en zij zullen zoowel vooruit als achteruit met de zelfde snelheid kunnen rijden. Hoewel riet in dezelfde mate gestroomlijnd als bU de N. S. in gebruik zijnde diesel- treinen en moderne electrische tre'nïn, hebben zij toch een vlot en modern uiterlijk. De machines hebben zes assen, waarvan er vier worden aange dreven elk door twee electromotoren. De voorste en achterste assen zijn draagassen. Het vermogen der loco motieven is 4400 P.Kterwijl het ge wicht pl.m. 100 ton bedraagt. De machines zijn geschikt voor de hooge snelheden, waarmede de reizigerstreinen in de toekomst zullen rijden, De eerste machines van deze serie waarvan er voorloopig tien worden besteld zullen in Zwitserland worden vervaar digd, en wel door de Schweizerische Lokomotiv und Maschinenfabrik S.L.M. Winterthur, voor wat betreft de chassis, assen, overbrenging en locomotiefkast en door de Maschinenfabrik Oerlikon te Zilrich-Cerllkon, voor wat betreft de Beheel^electriich^uitiuating^d^ma toren en de schaarbeugels. Elke ma chine zal voorzien zijn van twee stroom afnemers en kan door één man worden bediend. Het is de bedoeling dat van deze machines het grootste gedeelte in Ne derland zal worden gebouwd. De voorbereidingen voor den bouw zijn zoover gevorderd, dat men verwacht, dat de eerste machines omstreeks het begin van den zomer van het volgend jaar zullen kunnen prce'rijden GOED NIEUWS VOOR ROOKERS. DE Op pen persconferentie te Eindhoven is medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat over drie a vier maanden de pakjes tabak van 40 gram weer 50 gram zullen bevatten, een verhooging van hst rantsoen met 25 procent. Da cigarentabak is thans van zeer behoorlijke kwaliteit, voor de andere artikelen is dank zij aanknopen Amerika een verbetering bereikt. De verplichting tot vermelding van de fa briek op de banderolles zal bovendien een stimulans zijn voor betere produc ten, vooral wanneer de eenheidsver pakking binnenkort vervalt. Met ver schillende sigarettenfabrikanten worden thans besprekingen gevoerd om in de 3 prijsklassen (40, 50 en 60 cent ex clusief banderol) aan de markt te ko men. Op 1 April zullen de winkeliers en grossiers weer rechtstreeks bij den fa brikant naar keuze kunnen bestellen Distributie van importsigaretten zal nog eenmaal plaats hebben. o— WRAAKZUCHTIGE JONGEMAN. Een Haarlemsche jongeman had re laties aangeknoopt met het dienstmeisje van een familie, wonende aan de Am sterdamsche vaart te Haarlem. Deze relaties werden echter verbroken en de jongeman verdacht den heer des huizes ervan de verstoorder van zijn prille geluk te zijn. Hij zocht contact met een jongeman uit Zandvoort, die hij op de mouw spelde, dat hij langs illegalen weg exe cuties voltrok aan losgelaten en onge strafte politieke delinquenten. Hij vroeg zijn vriend hem aan een handgranaat te helpen Samen zijn zij daarna op stap gegaan en slingerden de handgra naat in de voorkamer. Er werd een enorme ravage aangericht, maar de vier bewoner, die in de achterkamer zaten, liepen geen letsel op, De daders zijn gearresteerd. „KEREL, GA EENS EEN BEETJE OP ZIJ 1" Het operagebouw Covent Garden, werd heropend. Ook de koninklijke familie was hierbij aanwezig. Voor den ingang van het operage bouw wilde een fotograaf de aankomst van de prinsessen Elizabeth en Mar garet kieken. De fotograaf zakte op een knie en wilde juist knippen toen een paar mannenbeenen voor zijn 'ens schoven. Zonder te kijken tikte hij tegen een der beenen en zei „George, give us a break", op z'n Hollands: „Kerel, ga eens een beetje op zijl" Gehoorzaam verdwenen de leenen en de opname werd gemaakt. Toen de fotograaf overeind kwam om „dank je" te zeggen tegen den man, d'e zoo bereidwillig was geweest, stond hij sprakeloos. Die man was (oning George. Met ingang van 4 Maart j,I. is de bijzondere Staat van Beleg in geheel Nederland opgegeven. Deze bijzondere Staat van Beleg legde belangrijks be- autoriteiten die het militair gezag uit oefenden en eveneens hebben opge houden te func'ioneeren. Van de door den chef Staf Militair Geza uitgevaar digde verordeningen war .Ver noj 36 van kracht, die nu niet meer zullen gelden. Sjahrir, wiens geheele kabinet ontslag heeft genomen, heeft na een persoonlijk beroep van Sukarno op hem er in toegestemd opnieuw als minister president op te treden, zulks nadat de partijleiders het niet eens hadden kunnen worden over de lijst van ministers. Bij zijn terugkeer in Batavia heeft Sjahrir verklaard dat hij in een sterkere positie was terugge keerd dan toen hij vertrok. Hij heeft nu volledige bevoegdheid met de Ne derlanders te onderhandelen zondfr steeds met Djokjakarta ruggespraak behoeven te houden. De onderhande lingen kunnen nu beginnen maar zij moeten uitgaan van de grondslag van 100 pet vrijheid en onafhankelijkheid De correspondent van de Daily Mail te Batavia schrijft: De Indonesiërs hebben de Nederlandsche voorstellen om deel uit te maken van een Neder- landsch gemeenebest practisch geac cepteerd a's basis voor verdere onder handelingen. Op 8 Maart zal een radiostation bij Bandoeng beginnen met het uit zenden van officiële Nederlandsche programma's. Er zal 4 uur per dag worden uitgezonden CHR. HIST. WENSCHEN SLECHTS CONTACT MET A R. In een algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie, waarin aan de orde was een voorstel tot federatieve samenwerking met de A.R., is het oordeel der vergadering in een met groote meerderheid aanvaarde motie vastgelegd. Dit oordeel luidt: 1. dat in verband met de staat kundige ontwikkeling hier te lande een nauw contact tusschen de Prot. Chr. partijen gewenscht is 2. dat, zooals reeds thans het geval is, de plaatselijke kiesvereentgingen vrijgelaten moeten worden om in dezen naar plaatselijke omstandigheden te handelen 3. dat het gewenscht is, dat het dagelijksch bestuur van de C.H.U. en het moderamen der A.R. partij in ver band met het vorenstaande onderling contact bewaren. Bij Woensdrecht is bij het doen springen van munitie veel glasschade in den omtrek veroorzaakt, waar schijnlijk doordat kruit, dat anders bij ontbranding slechts een vuurru I geeft, met een dikke laag sneeuw was be dekt en explosieve werking kreeg. Het lidmaatschap van de Een heidsvakbeweging is voor katholieken verboden, aldus is medegedeeld in een schrijven van aartbisschop en bisschoppen AMSTERDAM—BATAVIA IN 3 DAGEN 1 Een skymaster, onder commando van den gezagvoerder Groeneveld, startte Vrijdag te Batavia en landde Zondag middag te Amsterdam. Dal wil dus zeggen, dat de afstand Amsterdam— Batavia in drie dagen werd afgelegd I Maandag heeft de K.L.M. in samen werking met Britsche luchtvaartmaat schappijen den dienst Amsterdam— Londen weer hervat. E' bestaat nu weer een geregelde luchtverbinding tusschen Nederland en Scandinavië, Zwitserland, Frankrijk, Be'gië, Tsjecho Slowakije, Spanje, Portugal en Enge- and. Alles wijst erop, dat de K.L.M. nog in den loop van dezen zomer met een transatlantischen luchtdienst zal kunnen beginnen. SMOKKELAARS IN UNIFORM. Di politie heeft Vrijdag den interna- ionalen trein Amsterdam—Brussel aan- ;ehohden. Er werden 35 smokkelaars aangehouden, die in Amerikaansche uniformen waren gestoken. Zij bleken zich schuldih te maken aan het smok kelen van wapens, sigaretten, tabak en Korte Berichten Bij de begin Februari over het ge heele land en onder alle volksgroepen ge houden enquête van het Nederlandsch In stituut voor de Publie ke Opinie te Amster dam werd de vraag gesteld „Wie moeten, naar Uw meening, in ons land de radio verzor gen één enkele nieu we organisatie of de verschillende omroep- vereenigingen Dii is de verdeeling der antwoorden één organisatie53 pet.de verschillende omroepver.41 pet.; geen meening6 pet. De meeste voorstan ders voor één radio organisatie worden ge vonden in de rangen der Communisten, N.V.B. en Partij van Arbeid (resp. 88 pet., 87 pel. en 79 pet. voor één organisatie. De tegenstanders van het eenheidsstreven op omroepgebied be vinden zich vooral on der de aanhangers der A.R. (79 pet. voor de omr. ver.), Katholieke Volkspartij (74 pet. v. de omr. ver.) en de C.H. (57 pet. voor de omr. ver:) De Sovjet-auto riteiten zouden de tusschen het door hen bezette deel van Duit land en Tsjecho-Slo- wakije hermetisch ge sloten hebben Rus sische soldaten verkla ren, dat de grenzer. met de Britsche en Amerikaansche bezet tingszones ook geslo ten zijn. Volgens Rus sische militairen zou de sluiting het gevolg zijn van het ontdekken van een Duitsche spi- onnage organisatie, die van Beieren uitgeleid zou worden en voor Amerikaansche reke ning zou werken. —o— De Bataafsche Petroleum Mij. heett ruim 4 millioen gulden aan den Staat ter be schikking gesteld voor den bouw en inrich ting van 3 laborato- ria's aan de universi teit te Leiden en Delft en voor studiebeurzen. o— Tegoeden op geblokkeerde rekening welke volgens den stand per 1 Maart '46 na kasslulting minder dan f 100 bedragen, mogen met ingang van 2 Maart naar de vrije rekening worden over geboekt. o— Aangezien de herstelwerkzaamheden aan het Antwerp-sta- dion te Antwerpen niet op tijd gereed kunnen zijn, is de wedstrijd België—Nederland tot Jonderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) ver- scnoven. Abonnement,- prtj» Loiae nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extrc dienstaanb ledingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1