Goed Nieuws. Advertent iën „CENTRAAL", AXEL. Berken Straatbezems Friesche Heidebezems G. L0GCH1ES, MeppeL Rijwiel-Onderdeelen reeds over een groote vaardigheid inimissaris der Koningin zeide o.a. dat, accordeonspel te beschikken zij brach- hij den dank der Wa'cherensche be-! ten zelfs op voortreffelijke wijze wer- jvolking had overgebracht aan de Ko ken van Strauss en Lehar ten gehoore j ningin, aan den minister van openbare Geen wonder dat deze toekomstige sterren aan den kunstenaarshemel een langdurig en warm applaus ten dee viel. Een geanimeerd bal besloot deze goed geslaagde avond. d. w Dinsdag werd te Sluiskil een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Partij van den Arbeid. Het voorloopig bestuur bestaat u t de heerenF. Clemminck, voorzitter, M. Hemelsoet, secretaris, A. v. Leuven, penningmeester, A. P. Leenhouls, vice- voorzltter en P. M. Heijboer, 2e secre taris. In een volgende vergadering zal een definitieve bestuursverkiezing plaats vinden en een spreker optreden Door ds. F. M. cand. te Abbenbroek. het beroep naar Hoek. GevondenEen paar dames wanten. S. J. L. Ortelee, P.H.straat. Verveen, gere is aangenomen PREDIKBEURT EN TE AXEL. Ned. Htv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Van Oeveren en nam. 2 30 urt Leeskerk. Zaamslag. Nam. Ds. Van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Vooim 10 ure en nam. 2.30 ure Cana. H. Rabbers, van Ruinen. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam 2.30 ure Leeskerk. WAARDELOüZE ROMMEL. Nog steeds worden in den hande waardelooze artikelen, als schoensmeei en boenwas van zeer slechte kwaliteit aangeboden tegen veel te hooge prijzen De schoensmeer bestaat meestal un klei met wat kleursel, terwijl de boen was bestaat uit petroleum, een bind middel en wat kleursel. Voor deze rommel worden dikwijls prijzen ge vraagd, die zelfs voor een goed merk artikel te hoog zouden zijn. Door de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching wordt dan ook een strenge controle op de verkoop van deze goederen gehouden. Bij een der contröles werden te Vlisstngen een 6tal winkeliers gever baliseerd, n.l. J.T., H.K., J.R., F.M.v.E W.G.A.v.N. en P.C.M. In Middelburg werd een proces-verbaal opgemaakt tegen B. W., J. P., W. v. T., j. S. en J.M.V.d.V., terwijl in Terneuzen P.L.v.K geverbaliseerd werd. T.z.t. zullen deze handelaren zich voor den Tuchtrechter van de Prijzen te verantwoorden hebben. HULDIGING KARDINAAL DE JONG. Donderdag heeft de Utrechtsche Kathedraal den nieuwen kardinaal ontvangen. De katholieke geestelijkheid uit heel Nederland was aanwezig om getuige te zijn van het plechtig over reiken van de kardinaalsbonnet dooi den Pauselijken Internuntius, Mgr. Schioppa. in den namiddag was een talrijke menigte bijeengekomen voor de hul diging van den nieuwen kardinaal, die in het bijzonder tijdens de bezettings periode heeft getoond een verdediger van de rechten van zijn Kerk en van zijn Volk te zijn. Minister Vos heeft op een pers conferentie in New-York verklaard, dai de Nederlandsche industrie tegen het eind van 1946 haar voor-oorlogsche productie zal hebben bereikt. In Italië zal een volksstemming worden gehouden over het al of niei terugkeeren der monarchie. Een iedei zal verplicht zijn te stemmen. Te Middelburg hingen Dinsdag de vlaggen uit ter gelegenheid van de officieële viering van de dichting der Walcherensche dijkgaten. Door den stroomenden regen waren 600 arbeiders uit Westkapelle gekomen om de feeste lijkheden bij te wonen, welke waren georganiseerd door het comité «Wal cheren moet droog", met medewerking van den Rijkswaterstaat en de maai schappij Uitvoering Zuiderzeewerken. In de zaal van het Schuttershof heelt de Commissaris der Koningin, jhr. L. W. Quarles van Ufford, de heer B. Onderdijk, voorzitter van het comité Walcheren moet droog", de waarn'. burgemeester van Middelburg mr. van de Weel en de he werken en aan generaal Eisenhower. Frank Ros'ron, de bijzondere correspondent op Java van de Daily Express meldt dat men verwacht dat de Britsche troepen begin April van Java gaan vertrekken en plaats maken voor Nederlandsche bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speci ale ambassadeur van Engeland, verfekt eind Maart en binnen eenige dagen zullen dan de overige deelen van Nederlandsch-Indië door Nederlandsche troepen van de Japanneezen worden overgenomen. VLEESCHRANTSOEN B' IJFT 150 GRAM. De goede vooruitzichten voor de vleeschyoorziening van den zomer van 1945 zijn maar ten deele in vervul ling gegaan. Deze verwachtingen waren gebaseerd op de berekening van het tempo, waarin onze veestapel, in het bijzonder onze vaikensstapel, zich zou Kunnen herstellen van de geleden ver iezen. Daarbij werd aangenomen, dat de veevoedervooiziening vrij normaal zou verloopen. Dit laatste nu is een teleurstelling geworden. Er biijkt ovei de geheele wereld een acuut tekort aan veevoeder te bestaan en dt nadeelige gevolgen daarvan ondervindt ons land natuurlijk mede. Het onbeperkt aanhouden van de voorhanden zijnde biggen werfl daardoor een onmogelijkneid. Het vleeschrantsoen moet derhalve voor- loupig beperkt blijven tot 150 gram per week. Door at toe een extra bon aan te wijzen wordt er evenwel naai gestreefd dit rantsoen de 200 gram te doen benaderen. Onze deviezen-voorraad staat niet toe, de voor 1946 aangeboden import van ruim 60.000 ton in zijn geheel tt aanvaarden. Slechts ongeveer 25.C00 ton zal dit jaar in het buitenland wor den aangekocht, hetgeen zeggen wil, dat wij de op basis van een rantsoen van 200 gram per week benoodigde 120.000 ton vlsesch (in been) per jaar voor verreweg het grootste deel uil eigen productie zulien dienen te ver krijgen. We zullen ons dus voorloopig op vleeschconserven moeten instellen. Wel zullen er binnenkort reeds nuch tere kalveren voor de slacht beschik oaar komen en daardoor het percentage veisch vleesch opgevoerd kunnen worden. Op haar weg naar Den Heidei heeft H. M. de Koningin Woensdag een bezoek gebracht aan den Wielin germeerpolder. DISTRIBUTIEDIENST Begin Mei zullen nieuwe textiel Kaarten worden uitgereikt en zullen een aantal artikelen, die tot nu toe slechts op vergunning waren te verkiijgen, op punten kunnen worden geleverd, —o DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Detaillisten die een restant boter bonnen hebben ingeleverd m de week van 10—16 Februari kunnen thans dt helft van de in die week ingeleverde bonnen afhalen bij de plaatselijke dis- tributiedienst, teneinde deze in te wis selen voor geldige toewijzingen. In Axel Zaterdagmorgen van 9—11 u. OFF1C1EELE BONNENLIJST voor de tweede helft van de 3e periode (3 t.e.m. 16 Maart 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t.e.m. 066 algemeen 800 gr. brood, 067 alg. 200 gr. bloem, 068 alg. 400 gr. suiker, 069 alg. 125 gr. boter, 070 alg. 250 gr. margarine, 071 alg. 100 gr. vet, 072 alg. 100 gr. kaas, B 16 reserve 800 gr. brood, Bl7 reserve 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 029, 030, 031 vleescn 100 gr. vleesch, 025 aardappelen 2 kg. aard appelen, A 10 melk l1/, liter melk, B 0, C 10 melk 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 603: 560, 561 alg. 800 gr. brood, 562 alg. 200 gr. bloem, 563 alg. 500 gr. suiker, 564 alg. 250 gr. boter, 565 alg. 125 gr. margarine, 566 alg. 100 gr. kaas, D 16, D 17 reserve 4u0 gr. brood, E 16 reserve 500 gr. rjjst of kindermeel, D 18 reserve 1 ei. Bonkaarten LD, LE 602 529, 530, 531 vleesch 1C0 gr. vleesch, 552 aardappelen 1 kg. aaru- T 15 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen import-cigaretten) V 15 100 gr. chocolade of suikerw. X 15 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen import cigaretten). De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Maart a.s. Voor de week van 10 t.e.m 16 Maart a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardap pelen, jam, thee, tabak en versnape ringen, huishoudzeep en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Maart a.s. worden gebruikt, met uitzonde>ing vai de bon nen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 4 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal u i t- sluitend buitenlandsche kaas wor den geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de oonnen «029" of 529 vleesch" vooi vleesch en „025 aardappelen" voor aardappelen worden ingiEverd. In de week van 10 t.e.m. 16 Maari moeten bij de Centrale Keukens wor den ingeleverd bon ,030' of ,530 vleeschvoor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardap pelbonnen. BEKENDMAKINGEN. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE LAGERE 5CHOOL AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXtL maken bekend, dat de kinderen, geboren vóór 1 Mei 1940, op de Open- oare Lagere School in deze gemeente kunnen worden toegelaten. De nieuwe cursus begint 1 April a.s. Opgaven kunnen worden gedaan bi net Hoofd der School, den Heer J. Blok, Prins Hendrikstraat 16, alsmede tei gemeente-secretarie, vóór 25 Maart 1946 Axel, 27 Februari 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. L. D. J. VAN OEVEREN. De Secretaris, MARIS. Officieële Mededeelingen. AUTOMATISCHE VOORSCHOTTEN. De Inspecteur voor Zeeland van dt Rijksdienst v. Landbouwnerstel maaki net volgende bekend De verstrekking van automatische voorschotten is reeds in een vergevor derd stadium. In bijna geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de voor scnotten berekend. Ook vele dorpci op Waicnereu benooren tot de geluk kigen. Iedere gedupeerde wordt ver zoent, het bedrag, dat op het voor- sctioitormulkr acnier paent vermeld staat, aan de verpachter door te beta len, indien de pacht over het atgeloo- penjaar unminsie nog niet betaald is. De uitbetaling iai aidus zijn, dai bedragen tot e,. mei t 5UÜU in vrij gtlo zullen wordcii uitbetaald. Van de be dragen boven de I 1U.UO0 zat het be drag anijd op geblokkeerde rekening •voiden gestort, voor de eerste f 1Ü.UUU geldt hei onderstaande. Hoe de voorscnotten tusschen dt 5.UU0 en de f 1U.UUU zuilen worder uitbetaald, hangt af van het feit, oi gedupeerde reeds eerder een debiok keering heett aangevraagd en verkre gen. Ter verduidelijking geef ik hierbij net volgende voorbeeldBoer A zai volgens berekening een voorschot kun nen krijgen van t 9.ÜUÜ, hij heeft via den Inspecteur van Belastingen een deblokkeering gekregen van f 15.00. tdan zal Boer A. f 75.00 in vrij geld worden uitbetaald. De berekende voorschotten kunnen verdeeld worden in 2 groepen. 1. Voorschotten op oorlogsgeweld- schade, dus schade, opgetoopen na 1 September 1944. Hierbij wordt uit sluitend voorscnot gegeven op gewas- senschade, schade aan bedrijfsmidde len, bedrijfsinventans, klein vee en grond. Bij schade aan oe grond b.v. inundatie Walcheren of mijnenvelden aangelegd na September '44) kan voorschot worden verleend op pacht en bewerkiugskosten. 2. Voorscnotten op ontruimings- schade, b.v. 1 holen en Schouwen-Dui- veland. Hier kan voorschot verleend worden op pacht, bcwerkingskosten en zaakschaoe. Over het berekenen der voorschotten kan geen correspondentie worden ge voerd in verband met klachten. De oerekei.de voorschotten hebben niets te maken met de definitieve scnadeun- Iwenschen te blijven opdat later een hedupeerde nooit tot terugbetaling zal behoeven over fe gaan. Ook met de voorscholberekening l van groep 2 (ontruimingsschade) zal nog deze maand etn aanvang worden gemaakt. Eigenlijk hadden gedupeer den onder groep 2 vallende, het eerst recht op voorschotten, doordat zij het langst van inkomsten verstoken zijn geweest, maar administratieve moeilijk heden moesten hiervoor worden over wonnen, zoodat met de eeiste groep is begonnen, maar thans zal full-speed aan de O.S. schade worden gewerkt. Wij hopen, dat iedere agrarische gedupeerde binnen een half jaar het automatische voorschot zal hebben ontvangen. o— REGISTRATIE VEESTAPEL. Alle veehouders worden er op attent gemaakt, dat in de week van 4—9 Maart a.s. registratie van den veestapel moet plaats hebben bij de P. B H.'s, zulks naar den toestand op 3 Maart 1946. Veehouders welke hieraan geen gehoor geven en in genoemde week niet bij den P. B. H. komen ter rsgistratie van hun veestape), dienen er rekening mede te houden, dat proces-verbaal zal worden opgemaakt. o— AANKOOPMARKTEN PAARDEN. Ten behoeve van Walcheren zal wederom gelegenheid worden geboden om aan den Rijksdienst voor Land bouwbestel op onderstaande aankoop- markten paarden ten verkoop aan te bieden en wel Te Oos'burg op Maandag 4 Maart a.s., aanvang 10 uur. Te Axel op Woensdag 6 Maart a.s., aanvang 10 uur. Te Goes op Donderdag 7 Maart a.s., aanvang 9 uur. Te Middelburg op Donderdag 7 Maart a.s., aanvang 2 uur. Zoowel door paardenhouders als paardenhandelaren kunnen worden aan geboden goede gebruikspaarden, leeftijd 3-12 jaar. Voor eventueele verborgen gebreken moet worden ingestaan. Ondertrouwd CATBARINA DE BRU1JNE e n JAW THEUN STUITJE, Axel, Singelweg 14, Waubach, Reeweg 56, 27 Februari 1946. Ontvangen Spaden met steel. Tuinharken fgoed model), Kolenschoppen. Hangsloten (3 maten). Koekpannen, Drooglijndraad. ZoolruDber. Scboenspijkers. Kinderschopjes. Kinderharkjes, enz,, enz. HANDELS-ONDERNEMING STATIONSSTRAAT. te koop. Tevens (gebonden met 5 banden van touw) te koop. Borstel- en Bezembedrijven. TE KOOP Poppenwieg met Babypop, alles met toebe- hooren, bij L. J. R1EMENS, Prins Maurltsstraat 3, Axel. CHR. NAT. SCHOOL. Hervatting der lessen op Maandag 4 Maart a.s. hierin is onze voorraad aan merkelijk gestegen. Wij bedienen U voor 90 procent hierin. HANDELS-ONDERNEMING PRMTPaAI •v^l —O— q— 'O' j BDoel.n. D IQ E .,1

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 3