installatie Burgemeester Van Oeveren. (Slot). Nadat reeds den geheelen dag het weer slecht was, werd dit tegen den tijd dat het défilé zou beginnen zoo mogelijk nog slechter en een wilde sneeuwstorm jaagde door de straten. Toch lieten nog niet allen zich hier door afschrikken en zoodra men op de Markt de muziek hoorde naderen, kwamen velen gewapend met para plu's uit hun schuilplaats te voor schijn om het défilé gade te slaan. Hoewel de fleurigheid van het geheel natuurlijk door het ongunstige weer voor een groot deel verloren ging het was nu eenmaal onmogelijk om in sportcostuum te defileeren had ondanks dit alles de stoet toch not een respectabele lengte en werd keurig gedefileerd door de onderstaande groe pen (in volgorde als hieronder ver meld). 1. Harmonie „Concordia", 2. V.V.V., 3. Harmonie „Hosanna", 4. Brand weer, 5. Openbare School, 6. Herv. Meisjesvereen. „De Olijftak". 7. Voet balclub,Axel", 8. Korfbalclub „RapMe", 9. Padvindersgroep „Ottawa". 10 R.K. Meisjesvereen. „de Gidsen". 11. „Oranje Ruiters" 12. Partij van den Arbeid, 13. Landbouw Jeugdgemeenschap. 14. Zeeuwsche Plattelandsmeisjes (beide groepen in Axelsch costuum), 15. Geref Meisjesver. „Mosterdzaadje", Herv Meisjesver. „Jonge Kracht", 17. Bijz School Nieuwstraat, 18. Geref. Meisjes vereen. „Tryfena". Met dit défilé waren de feestelijk heden beëindigd en de nog voor 's avonds op het program staand» fakkeloptocht moest door het slechtt weer worden afgelast. Voor burgemeester van Oeveren werd de dag besloten door een niet- officieel diner met familieleden ei enkele kennissen, terwijl de jongert generatie deze dag besloot met een dansje in een der danszalen. Al met al met al meenen wij t» mogen zeggen dat Axel zijn nieuwei burgemeester op waardige wijze heef' ontvangen en zich hierbij door geer sneeuw- of hagelbuien heeft laten weerhouden. Dat burgemeester van Oeveren bij zijn werk voor onze gemeente veel succes mag hebben en een goed burgervader en een waardig magistraat mag zijn 1 (In het eerste deel van ons verslag werd abusievelijk vermeld dat burg. van Oeveren werd afgehaald door de heeren v.d. Bilt en Wolfert, dit moes! zijn van de Bilt en van Drongelen). Emigratie naar Frankrijk. De Stichting Landverhuizing Neder land schrijft ons Onlangs hebben twee landbouwin genieu'S in opdracht van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, een reis door Frankrijk gemaakt, teneinde de mogelijkheder van vestiging voor Nederlandsche boe ren en tuinders te peilen. De resul taten van dit onderzoek, welke werden vastgelegd in een aan de Regeering uitgebracht rapport, komen in het kort op het volgende neer: Er is in Frankrijk plaats voor onze boeren en tuinders. De landbouw is er op het oogenblik wel rendeerend Momenteel wonen er ca. 400 Neder landsche landbouwers, die zich daar in den loop van de laatste 20 jaar vóór den oorlog gevestigd hebben. De resultaten, welke door deze boeren werden behaald, zijn over het algemeen bevredigend te noemen. In principe biedt Frankrijk als imt- gratieland dan ook groote mogelijkhe den' Niettemin komen de beide en quêteurs tot de conclusie, dat vestiging np een land- of tuinbouwbedrijf thans nog dient te worden afgeraden. Zij voeren hiervoor de volgende argumen ten aan 1. Krachtene de thans geldende deviezenvoorschriften is het medenemen van Nederlandsch kapitaal uitgesloten 2. Er zijn op hel oogenblik bij de inrichting van een bedrijf enorme be dragen gemoeid. Het benoodigde be drijfskapitaal wordt op f. 300,- tot f 600,- per ha. gerekend (waarbij men dient te bedenken, dat 1 ha. in Frankrijk heel wat minder aan producten opbrengt dan hier). Verwacht kan worden, dat in de toekomst de installatiekosten aanmerkelijk lager zullen zijn. Vóór de devaluatie van de franc was reeds een daling van de prijzen waarneembaar. 3. In verband met het groote ar be<dstekorr in Frankrijk is het nood zakelijk, dat de emigranten hun bedrij- Het Is thans echter niet mogelijk mo derne machines en werktuigen te krij gen. 4. Vestiging in Frankrijk eischt grondige voorbereiding- Onbekendheid met de taal en met den Franschen anabouw zijn zeker in het verleden oorzaak geweest van groote teleur stellingen en mislukkingen, Het is dan ook gewenscht, dat personer, die geen Fransch kennen en niet op de hoogte zijn van den Franschen land bouw een leertijd doormaken als v<Mon tair of betaalde arbeidskracht op een land- of tuinbouwbedrijf alvorens zich definitief te vestigen. Het rapport wijst er voorts op, dat oor Nederlandsche arbeiders de kan van slagen gering is. De levensom- vtand:gheden op het Fr3nsche plat seland zijn van dien aard, dat voor tNederlar.ders p actisch niet de moge lijkheid bestaat om als landarbeider eenig kapitaal te vormen en zich tot boer op te weiken. Op grond van bovengenoemde con ciusies wordt van officie ëele zijde aangeraden, tav. de vestiging van Nederlandsche landbouwers en tuin ders voorzichtigheid in acht te nemen. Wel treft de Regeering voorberei dingen om in overleg met de Fran- sche Regeering tot een regeling te komen inzake de plaatsing var Neder landsche boeren en tuinders, die er een leertijd wenschen door te maken. JAARVERGADERING KR1NO AXEL Z. L. M. Deze vergadering, gehouden op 21 Februari jl. in hotel Des Pays Bas te Terneuzen, was druk bezocht en de oesprekingen droegen een levendig Karakter. In zijn jaarverslag wees de secretaris erop dat spoedig na de bevrijding de Z. L. M. weer als vrije boerenorgani- satie aan 't werk was gegaan. Door de Landstand bestolen en geplunderd, zoodat de financiëele positie veel te wenschen overliet, maar met een lris- sche geest onder haar leden. Na de pogingen van de Landstand eind 1941 en begin 1942 om de Z.L.M. iaarin te doen opgaan, welke pogingen volkomen mislukten, ontbond men uit wraak de Z.L.M. en nam al haar geld en goederen in bezit, welke goederen en gelden men naarstig heeft verkwan seld, zoodat thar.s van het kapitaal dat de Zeeuwsche boeren in den loop van een honderdtal jaren bijeen hadden gebracht, niets meer over is. Ofschoon zulks na de beviijding de werkzaamheden ernstig belemmerde, is toch veel werk verzet en krachtig opgekomen voor de belangen van den landbouw. Er is voortdurend op ge wezen dat de vergoedirg aan oorlogs getroffenen op basis waarde 1940 een onbillijke regeling is. De vervangings waarde zal als uitgangspunt genomen dienen te worden. Ook is aangedron gen op opheffing van het uitvoerverbod van vlas, alsook op verstrekking van werkkleeding, schoeisel en fietsbanden aan landarbeiders en -knechts. De geldblokkeering had ook de volle aandacht en alles is in 't werk gesteld om de thans nog geblokkeerde gelden vrij te krijgen, daar reeds vele land bouwers voor het feit staan dat zij geld moeten gaan leenen om hun oedrijf op gang te kunnen houden. Eind 1945 is den Min. v. Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening ook nog in een dringend schrijven gewezen op de noodzaak van spoedige bekend making van de productenprijzen en een vaststelling van loonende prijzen In deze vergadering werd weer uit voerig besproken wat gedaan zou kunnen worden om loonende prijzen te verkrijgen en een spoedige bekend making daarvan te bewerkstelligen Algemeen was men van oordeel dat de landbouw nog steeds achteraan komt. Boeren en boerenarbeiders zijn nog steeds aan de achterste tafel ge zeten. Hiertegen werd krachtig ge protesteerd. Er werd met algemeene stemmen besloten om via de Stichting voor den Landbouw", waarin alle Landbouworganisaties en alle Land arbeidersorganisaties samenwerken, een schrijven aan den Minister van Land bouw te richten, en afschriften daarvan te zenden aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. In dit schrijven werd aangedrongen op deblokkeering, loonende prijzen en loonen, overeenkomende met gelijk waardige arbeid in andere bedrijven Verschillende mogelijkheden om de landbouw in het Land van Axel op een hooger plan te brengen, werden nog besproken, waarna de vergadering PLAATSELIJK NIEUWS. HET NED. ROODE KRUIS Woensdagavond werd op het stad huis een vergadering gehouden, waarin j geven aan een uitlating Uel voornemen tot oprichting van een van den Minister van af^iing Axel van het Ned. Roode Kruis ter tafel werd gebracht. Na eenige discussie over de voor- en nadeelen van centralisatie of decen tralisatie van deze instelling in Oostel. Zeeuwsch-Vlaanderen, werd besloten tot st'chting van een afdeeling Axel, die Axel, Zuiddorpe en Koewacht 2&i omvatten. De bestaande vereeniging voor E.H. B.O. zal worden opgeheven en in dt afdeeling Axel van het Roode Kiuis worden opgenomen. Teneinde de leden-werfactie goed ter hand te kunnen nemen, werd een vrij uitgebreid voorloopig bestuur samengesteld, bestaande uit de heerer Dr. Boor, Dr. de Vries. A, P. Lefeber, J. Wieles, A. P. Esselbrugge, Ach. Heijens, C. van Rendegem en de dames Fermont, van Hermon, de Hullu en van Luijk. Zoodia mogelijk zal een algemeene ledenvergadering worden gehouden, waarop dan een definitief bestuur zaï worden gekozen. Men kan zich reeds nu bij een der bovengenoemde dames of heeren als lid opgeven. Binnenkort zullen folders worden verspreid voot aanmelding als lid, die persoonlijk zullen worden afgehaald. Wat de financiën betreft, werd op deze avond reeds f 400 ontvangen vooi deze nieuwe afdeeling, zijnde hei resultaat van den ontspanningsavond der Grenswachtci mpagnie. Om eenerzijds voldoende samen- wei kii.g tusschen de plaatselijke afdee- lingen te waarborgen en anderzijds eei te groote afhankelijkheid van de oudstt afdeeling, nl. Terneuzer., Op een dezer dagen gehouden pers conferentie te Vlissin- gen is bekendheid ge- Openbare Werken, Dr. Ir. J. A. Ringers, die n.l. heeft medeeedeeld, dat alleen in 1946 nog voor eenige millioe en aan woningbouw op Walcheren zal worden verwerkt, terwijl onge veer f 10 millioen aan de dijken zal worden besteed. Woordelijk heeft de Mmister ge zegd ,wij kunnen niet meer beloven, dan de arbeiders kunnen uit voeren". Voorts werd mede gedeeld,-dat het inde bedoeling ligt van de P.Z.E.M. om mettertijd een nieuwe centrale te bouwen. —o— In een café te Boulogne sur Seine heeft een hevige vecht partij plaats gehad tusschen aldaar inge kwartierde N der and- sche soldaten en Fran- sche burgers. Een Nederlandsch soldaat loste verschei dene schoten zonder iemand te treffen, maar werd even later in den rug gestoken en in zeer zorgwekkenden toe- stand naar het Ambro- sius-ziekenhuis ver voerd. Zes soldaten zijn gewond tenge volge van slagen met flesschen. De beheerder van het café en 6 burgers hadden geneeskundige hulp noodig, voordat ze zich naar huis kon den begeven. Een Nederlandsche soldaat en twee bur gers zijn gearresteerd o— Amsterdam heeft Maandag de Februari staking van 1941 her dacht. 50.000 Amster dammers waren bij deze herdenking, die voor een groot deel door H M. de Koningin werd bijgewoond, aan wezig. Verschillende spre kers voerden op deze bijeenkomst, die op het Waterlooplein werd gehouden, het woord en aan het slot werd voorgesteld het Water looplein ter herinne ring aan deze staking en te doopen in „Plein Februari 1941". o— In Soerabaja is 14,0001. ondeugdelijke alcoholica ontdekt. Indische officieren zijn na gebruik van dezen drank gestorven en twaalf militairen zijn blind geworden De destillateur is een Arabier, die bekend heeft *e hebben ge weten dat de drank gevaarlijk was. —o Eenigen tijd ge leden werd Max Blok zijl opgenomen in de ziekenzaal van de ba rakken te Schevenin- gen. Hij is thans weer hersteld en terugge bracht naar zijn cel. —o De depots voor den tabakshandel zul len verdwijnen, zoodat de winkeliers hun be stellingen dan recht streeks bij de Industrie zullen kunnen doen. De rookers zal nog eenmaal ren rantsoen impnrtcgaretten wor den verstrekt. ii lichtpunten, o.a. onze herkregen demo cratische vrijheid en wij weten nu wa den onvrijen staat isHet Beest uit de Openbaring. Spr. eindigde met een woord van ds. Buskeshet eerste waar het op aankomt is de daad. Maandagavond heeft Mevr. v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg op de bovenzaal van „Het Centrum" voorde leden van het C.M.V. en N.J.V. in Oost Z.-Vlaanderen een voordracht gehouden over „Hollands Glorie" van Jan de Hartog. Diegenen, die een vorige maal dat Mevr. v.d. Broecke lit werk in A*el heeft voorgedragen, ninbij aanwezig [waren, zullen zich ongetwijfeld nog.jgoed herinneren op welk een schitterende wijze Mevr. v. d. Broecke dit boek voordraagt en hoe men door haar boeiende wijze ;an dtclamerren van begin tot einde met het verhaal meeleeft. Na haar voordracht gaf Mevr. v. d. Broecke eenige technische wenken over het voordragen in het algemeen, lerwijl enkele aanwezigen iets decla meerden, waarbij mevr. v. d Broecke dan aanwijzingen gaf om het resultaat nog te verbeteren. Onnoodig te zeggen dat deze avond voor de declamatrice een succes en voor de aanwezigen uiterst leerzaam was. Donderdag jl. hield in „Het Centrum" alhier de Fok- en Controle- vpreeniging haar lüe jaarvergadering. De voorzitter en secretaris memoreer den wat in de 10 achter ons liggende jaren was verricht en de moeilijk heden waarmede men in de oorlogs jaren te kampen heeft gehad. Doch de productie-controle is intact geble ven. De aftredende bestuursleden J. Tollenaar en W. den Hamer werden herkozen. Bij de omvraag werden onder .■en geanimeerde bespreking de ver- betrrffende de voren gebracht, waarbij bleek, dut wij er, vergeleken met andere gewester, gunstig voor staan. Hierna hield ir. Harmsen uit Hulst een lezing over t.b.c -bestrijding onder het rundvee en het groote gevaar voor den mensch. Deze lezing werd aandachtig beluisterd en een drukke besprekirg volgde. Aan het slot waren allen tot de overtuiging gekomen, dat de t.b.c.-bestrijding met kracht moest worden aangevat. Daarna volgde slui ting. ALBERT DE BOOIJ IN AXEL. Aan de schier eindelooze reeks uit voeringen en ontspanningsavonden is er Maandagavond weer een toege voegd, die georganiseerd werd door de buurtvereeniging „Juliana." Men had vcor dezen avond de keuze laten vallen op ht t g- zeischap Albert de Booij. Men behoeft hiervan geen spijt te hebben, want de avond is een groot succes geworden, getuige het herhaal delijke daverende applaus. Wegens plaatsgebrek kunnen we niet in details treden. Na opening door den voorzitter, dhr. P. J. van Bendegem, betrad Wim Küppen, „de zingende zeeman" het tooneel. Hij gaf blijk niet alleen over zangerscapaciteiten te beschikken, maar ook een accordeon-virtuoos en een geestig conferencier te zijn. Mej. Annie Raadts gaf eenige met gevoel gezongen liedjes ten beste, waarin het hoofdthema was de omgang van onze meisjes met vreemde sol daten. Voorwaar een lumineus idee om goede moraal door middel van Hezè kleinkunst te propageeren. Dat zij verstaan worde 1 Een bijzonder succes voor deze zangeres werd na de pauze haar lied „Een droom van een verpleegster", waartoe de strekking nooit meer oorlog niet weinig bijdroeg. en grootste ie vooi komen, werd reeds deze avono I Schjllende belaneen voorgesteld t.z.t. een nveikoepelenc I veeverbeterins naar orgaan voor geheel Z.-Vlaanderen in het leven te roepen. Nadat vorige week het lijk var mi j. Debora van Fs, één der twee sinds September 1944 vermiste Axel- sche meisjes was opgegraven, is thans ook het lijk van mej. Marie Antheunis gevonden. Onder groote belangstel ling werd het stoffelijk overschot Woensdagmorgen op het R.K. kerkhot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zondag werd te Overslag door de muziekvereeniging en de accordeon club een cabaret-uitvoering gegeven, welkp, hoewel men toch reeds groote verwachtingen van deze uitvoering had, de aanwezigen toch nog meer bood dan zij hadden verwacht. Verschillende solisten brachten enkele goede num mers en de avond was voor beide vereenigingen ongetwijfeld een succes. ONZE TAAK ALS NEDERLANDERS THANS. In de Ned. Herv. kerk sprak Donder dagavond voor een klein auditorium over dit onderwerp voor de Chr. Nat. Vereniging „Nederland en Oranje" ds. Korevaar, Ned. Herv, predikant te Goes. Na opening door den voorzitter, dhr. C- Smies, begon ds. Korevaar met de opmerking, dat bovengenoemd onder werp niet zoo eenvoudig is als het wel lijkt. Spr. wijst op de vele en groote verscheidenheden in het Neder landsche volk, die van geestelijken en maatschappelijken aard zijn. Niettemin kunnen ook wij als christenen zeggen, dat het Nederlandsche volk een een heid is èn door de geschiedenis èn door Oranje. Wij mogen den Nederlandschen naam en taam niet bezoedelen. Ons held haftig verzet heeft in het buitenland groote bewondering gewekt. Daaren tegen heeft een buitenlandsch autori teit gezegd: li Nederland zijn de man nen lui, de vrouwen goedkoop en de kinderen bedelaars. Daarin zit veel waars. Er is inderdaad nog veel werk schuwheid hierdoor en door den zwarten handel wordt Nederland niet opgebouwd, maar afgebroken. De vreeselijke immoraliteit voert, wanneer dit wordt gecontinueerd, ons land naar den afgrond. Volksherstel doet veel. Voor een behoorlijke jeugd-opvoeding zijn een goed gezin en goede jeugd- vorming noodig. De taak der Nederlanders in dezen tijd kan men ln één woord samenvat ten trouw. Spr. wekte op tot trouw, ook bij dienstneming in het leger, of I Booij bij oorlog want dat is een nood- deel. zakelijk kwaad, zegt spr. Ook het optreden van een snel- Na de bevrijding kwam er een groote teekenaar werd een waar succes, desillusiede verwachtii gen waren te j Zeer in 't bijzonder maken we nog Ihoog gespannen en wij zullen ons! melding van een Axelsch duo, de moeten instellen op gemeenschappelijkkleuters Benny Sorber en 3ora Llnd« We memoreeren hier ook „de man met de excentrieke eigenschappen", die de lachspieren dan<g in beweging bracht door zijn grappige clownerie. Albert de Booij bleek zoowel vóór als na de pauze nog dezelfde als in de voor-oorlogsche jaren, imponeerend door zang en mimiek. Welk een suc ces had hij met zijn plechtig tOur Father in Heaven" (o.i. wel een wat groot contrast met het overige uit het repertoire), met zijn „Carolien", „Trees met een Canadees" en met het teer goedvertolkte afscheidslied van een moeder aan haar zoon. Albert de viel een geweldig applaus ten i I

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2