NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. De boer. De slag in de Java-Zee. 60e JAAROANQ. No. 45Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAQ 2 MAART 1946 Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Men belangstelling namen wij ken nis van de rede, w^lke onlangs door den heer de Feijter werd gehouden ter gelegenheid van de jaarvergadering van de afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Vooral diens woorden met betrekking tot de tot standkoming van de Stichting van den Landbouw waren ons uit het hart gegrepen. Voor den burger is de boer thans weer niet anders dan de producent van melk, graan en aardappelen. Er wordt in de stad niet steeds metsym- E lathie over hem gesproken. Hij haalde >ns destijds het vel over de ooren, 1 '.oo zegt men daar, en mer. smeekt T oijkans den fiscus den plattelander 3 ens extra te pakken te nemen. Dat k men daarbij generaliseert en op het ^03 der boeren een onverdiende oiaam werpt, wenscht men niet in te .ien. Doch, wat de oorzaak ervan ook moge zijn, de belangstelling voor den boer is ingezakt. Dit blijkt ook hieruit, lat men in de bladen zoo weinig eest over de nieuwe Stichting van en Landbouw, dat over de toekom stige positie van onze landbouw en veeteelt, in vergelijking met industrie en handel zoo weinig wordt gezegd. Vij gelooven dat het lang niet overal J is doorgedrongen, dat de landbouw F i.o.v. het annexatieprobleem tot een l postieve meening is gekomen, dat het I 'raagstuk van de kleine boeren wel- taast schreeuwt" om opgelost te worden.enz. enz. Het zou ons te ver voeren de vraag .e beantwoorden, waar de oorzaak hiervan moet worden gezocht. Maar vel willen wij, met den heer de *eijter, allen bij het boerenbedrijf be rokkenen op het hart drukken, méér 'an tot dusver voor hun belangen op ;e bres te staan en zich te realiseeren, velke kansen te Slichting van den „andbouw biedt. Voor ditmaal willen wij dan nog nkele problemen van de boerderij er in het licht stellen. Daarbij is et goed met nadruk te zeggen, dal, oe onze positie in de wereld ook ïoet worden beoordeeld, aloude wet en van vraag en aanbod nog den uoventoon voeren. Minister Mansholt heeft er pas nog iet nadruk op gewezen, dat het on- .noge'ijk lijkt in de toekomst zuivel 2 blijven uitvoeren, waarop een regee- ngstoeslag wordt betaald. Dat zal en verarming van het land inhouden, Me op den duur niet kan worden •olgehouden. Wij moeten dus andere zuivelproducten, waarvan de wereld wijs voor ons aantrekkelijker is, uit- oeren. Minister Mansholt heeft in dit erband reeds de vettere kaassoorten genoemd. Voorts ligt er blijkbaar in melkpoeder nog menige mogelijkheid p. t verdienste. Zooals in de industrie de Neder- anders hun toevlucht hebben gezocht en gevonden in de veredelde produc- en, zoo zullen ook op landbouwge- ied de fijne groenten, de zeer goede <aas, de uitgezochte pootaardappelen, 'e beste zaden en bloembollen het uiteniand meer dan tot nu toe ten t1 erkoop moeten worden geboden om I Idus den invoer van buitenlandsche I .roducten mogelijk te maken. Het zal us gaan om zaken van hooge kwali- F Mt, vervaardigd door prima geschoolde i I aklieden. Dit laatste houdt weer in, dat goede scholen, uitstekende voor- n chting, research-instituten van werke- i ijke beteekenis, conditio sine qua non 'oor onze toekomstige welvaart zijn. In het economisch bestel trekt de wakke aan het kortste eindje. In den "grarischen sector is de zwakke, de .^ine boerderij. Economisch bezien ijn dergelijke bedrijven dikwijls niet handhaven. Waar ze door den oor- >g verdwenen zijn, zal men ze niet 4 nieuw leven brengen. Minister .ansholt heelt dat onlangs vrij duide- ^l^eikUar^^Wt^da^^Mei^nag, r tot een ander beroep dwingen. Men moet zoeken naar andere oplossingen. Kleine boeren laten degradeeren tot den loonarbeider drnischt zoozeer in tegen den drang naar vooruitgang, dat dit tot welhaast eiken prijs dient ver meden. Deze slag, waarin bijna onze geheele marine in een heroïschen strijd tegen een overmachtigen vijand ten onder ging, is Woensdag en Donderdag in het geheele land herdacht. Speciaal in de marine-garnizoens plaatsen Vlissingen, Den Helder, Am sterdam, Rotterdam en Delfzijl, droeg deze herdenking, die voor het Noorden des lands het eerste openlijk eerbetoon aan de gevallen mannen van onze marine was, een bijzonder karakter. In Den Helder werd de plechtigheid bijgewoond door H. M. de Koningin en door een broer van schout-bij-nacht Karei Doorman, de schout-bij-nacht L. A. C. M. Doorman (de vroegere marine-commandant Zeeland), terwijl in Amsterdam luit.-admiraal Helfrich en professor Schermerhorn aanwezig waren bij het onthu'len van een ge denkplaat. In Rotterdam voerde prof. Logemann het woord, terwijl de Min. van Oorlog, Mr. Meijnen in Vlissingen de herdenking bijwoonde. Bij den slag in de Java-zee heeft onze marine haar beste traditie hoog gehouden door heldhaftige opoffering ter wille van de goede zaak der geal lieerden. Met uitzondering van den kruiser «Tromp" en enkele onderzeeërs ging onze geheele vloot ten onder. Maar dit alles is geen ziniooze opof fering van menïchen en materiaal geweest. Uit na de capitulatie van lapan gepubliceerde documenten is wel vast komen te staan, dat de opzet van het Japansche opperbevel was om de hoofd-eilanden van Ned.-Indië bij den strijd «over te slaan" en recht streeks Australië aan te vallen, waarbij dan de ingesloten linden later zouden worden bezet. Dink zij de prestatie's van de «Combined Striking Force" onder schout-bij-nacht Doorman mis lukte echter deze opzet en moesten de Jappen hun aaidacht bepalen op Neder'. Indië en hun troepen anders groepeeren. Dit kostte tijd en voorda' de strijd in Indië was beëindigd en alles klaar was voor den aanval op Australië waren ettelijke weken, ja zelfs maanden verstreken, zoodat de geallieerden zich van de geleden ver liezen konden herstellen en de Jappen toen zij hun aanval -begonnen een nederlaag toebrengen. Dat het gedrag van deze mannen van onze Koninklijke Nederlandsche Marine een voorbeeld zij voor de jongeren die thans hun plicht moeten doen. Buitenlandsche Kroniek. Rusland en de Middellandsche Zee. - De spionnage rond de atoombom. - Het wantrouwen tegen Rusland wordt in China gevoed. - Nieuwe zorgen voor Engeland in Egypte en Britsch-Indië. - De regeertngscrisis in België. Over Ruslands belangstelling voor de Middellandsche Zee schreven wij reeds eerder naar aanleiding van de Qrieksche kwestie. Zij bleek ook weer bij de behandeling in den Veiligheids raad van de klacht van de beide jonge (of zoo men wilzeer oude) staten in den LevantSyrië en den Libanon. Deze waren, zooals bekend, niet tevre den met het feit, dat hun landen nog steeds bezet zijn door Fransche en Engelsche troepen. Hun klacht was voornamelijk tegen Frankrijk gericht. Ja zelfs, ze wilden niet, dat de Engel sche troepen wegtrokken als ook de Fransche niet zulks deden. De heele behandeling van deze kwestie is een bittere episode voor Frankrijk geweest. Fens ie meer kwam uit, hoezeer zijn macht in de laatste jaren getaand is. Hoewel de Veiligheidsraad lormeel Levantkwestie is kunnen komen (door dat de Russen van het recht van veto gebruik maakten), komt het er'toch op neer, dat Frankrijk zoo snel moge lijk zijn troepen uit den Levant zal terugtrekken. Voor wiens invloed maakt het daar plaats? Deze landen zijn te arm om niet vroeg of laat in een of ander vaarwater terecht komen. Het is duidelijk dat Rusland op deze positie speculeert. Zijn steun, aan de Syrische en Libaneesche eischen ver leend, was te apart om aan andere mogelijkheden te denken. Van liefde voor kleine staten als zoodanig heeft het noolf blijk gegeven. Men denke aan de Biltische staten en.... aan Perzië. Het was reeds bekend, dat Rusland meer dan gewone belangstel ling had voor de Arabische wereld. Zijn partijtrekken voor de Arabieren in Zionistische kwestie was voor hen, die vreemdelingen zijn in het politieke Jeruzalem, een groote verrassing. Men zou denken, dat het groote sympa thieën zou hebben voor de Joden, maar neen, een totalitaire staat laat zich in zijn politiek niet leiden door sympathiën of antipathiën. Dat hebben we met Duilschland reeds meegemaakt (denk b.v. aan het voor velen verras sende Duitsch-Russische verbond van Augustus 1939. Met Rusland is het niet anders. Langzaam maar zeker tracht het vasten voet te krijgen aan de Middellandsche Zee. De Darda nelles de Dodekanesos, de Levant zijn begrippen, die nauwe associaties wekken met Ruslands streven, en in de jongstleden gehouden conferentie te Moskou heeft Molotow herhaald, dat Ruslands verlangen naar een pro tectoraat over de Italiaansche koloniën Cyrenaïca en Tripolis heusch ernstig gemeend was. Spreken wij over Rnsland, dan den ken wij in deze dagen ook aan de Russische spionnage rondom de atoom bom, waarbij het blijkbaar gaat om wetenschappelijke waardevolle doch niet beslissende gegevens Maar de verwarring en beroering onthullen het bestaande wantrouwen, en dit is zeer wezenlijk. Ook in de nieuwe wereld. I-der weet, van welk belang de Groote Oceaan is geworden, waaraan Ameri ka, Australië en Azië grenzen, en waaromheen zich het grootste deel van de bevolking der aarde groepeert. De Amerikanen beschouwen deze zee als de hunne. Ze zijn bereid, in het Zui den deelneming van Engelschen, Fran- schen, Nederianders en Australiërs - te dulden, maar in het Noorden en Mid den willen zij opperheerschers zijn. Slechts een machtige mededinger dringt naar voren het is Rusland. Het grenst aan de Behringstraat, heeft een uitweg naar den Grooten Oceaan via Wladi- wostok en de pas geannexeerde Koe- rlllen. Het vestigt zich in Mandsjoerije en Noord-korea. Wat zal het in de toekomst doen? Reeds wijdt generaal Eisenhouwer bijzondere aandacht aan de verdedi ging van de kust van Canada en Alas ka en van de Aleoeten in het hooge Noorden van den Pacific. Men bouwt er speciale duikbooten voor het pool ijs, die indien ze opduiken door ver warmingsapparaten het ijs doen smel ten. Men bouwt er installaties voor olie, die men langs de kust, gedeelte lijk onder water, wint. Enorme lucht- basessen worden er gebouwd. Doch de vooruitgeschoven posten mogen niet worden verwaarloosd. Ze liggen op de Pnilippijnen, Okinawa in |apan. Op de conferentie van Moskou heeft Ame rika zelfs de vrije hand gelaten aan Moskou in Oost-Europa, om zelf in Japan de baas te kunnen blijvep, Stootblok tusschen beide was China, het is duidelijk, hoe groote waarde de Amerikanen ook hechten aan de Chi- neesche markt. De regeering van Tsang Kai Sjek is door Washington gesteund met geld en troepen. In het Noorden hadden echter de communisten zich van de centrale regeering afgescheiden. Laugt^naaadet^udeüei^verwai-hM^ gelukken de communisten te verzoenen met de regeering. Ook Moskou erkende Tsjang Kai Sjek schijnbaar als eenige autoriteit. Ook hier echter vervloog de hoop. De communisten laten zich niet inlijven in het Chineesche Rijk. Ze maken aan spraak op de macht in Binnen-Mon- golië en Mantsjoerije, de gebieden die aan Rusland grenzen. Ze beze'ten de toegangswegen naar deze gewesten en versperren den weg aan de regee- ringstroepen. Nieuwe gevechten ont brandden. En intusschen blijven de Russen in Mantsjoerije, dat ze al op 1 Februari hadden moeten verlaten, en ze brengen de zware industrie en het spoorwegmateriaal over naar Rusland terwijl ze de volledige controle eischen over scheepvaart, treinverkeer en han del, ook indien ze Mantsjoerije ooit officiëel zouden prijsgeven. Ja, de oorlog is wel ten einde, maar de vrede is nog niet gewonnen. De tegenstellingen in de wereld zijn nog groot en mede als gevolg hiervan gist het op vele plaatsen. Denken we slechts aan de onlusten in Egpyte en Britsch-lndië, waardoor Engelands zorgen weer vermeerde d worden. Ook Frankrijk heeft zijn zorgen. Hier voert het nieuwe kabinet zelfs in letterlijken zin een strijd om zijn be staan, terwijl België midden in een regeeringscrisis zit als gevolg van den uitslag der pas gehouden verkiezingen. Niet omogelijk zal er tenslotte een regeering van nationale eenheid wor den gevormd, want thans de katho lieken uitsluiten, die zoo sterk zijn geworden, lijki ons niet eenvoudig. Intusschen beteekent voor ons land een eventueele lange regeeringscrisis een vertraging van het afsluiten* van een handelsverdrag. De onderhande lingen zijn op verzoek van België gestaakt. De kortgeleden te Lissabon gevoerde besprekingen tusschen de vertegen woordigers van Franco en Don Juan hebben geen sensationeele onthullin gen gebracht en het ziet er naar uit, dat die, voorloopig althans, op zich zullen laten wachten, onverwachte gebeurtenissen daargelaten. Intusschen heeft Franco reeds een aantal repu blikeinen ter dood doen brengen, waaronder een bekend Fransch vrij heidsstrijder, waardoor vooral in het land van Marianne, groote beroerirg heerscht. DE ATOOMBOM PROEVEN. Teneinde de physieke en biologische uitwerking van de atoombommen op levende wezens na te gaan, zullen er aan boord van de schepen, waarop in begin Mei in de Marshall-eilanden atoombommen zullen worden geworpen een klein aantal geiten, schapen en varkens worden gebracht. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat was ge bleken dat alle beschikbare middelen om deze uitwerking langs mechani- schen weg te meten, ondoeltreffend waren. Ook leger-kleeding, amunitie, uit rustingstukken en materialen zullen aan proeven worden onderworpen. Op de dekken van de schepen zullen bij voorbeeld tanks, pantserwagens, truks, allerlei militaire wapens, radio-instal laties, brandbluschmiddelen, radar, kleeren, levensmiddelen enz. worden opgesteld. Van het leger zullen ongeveer 60 officieren en 300 manschappen aan de proeven deelnemen. o— VERMINDERING RANTSOEN. Het dagelijksche rantsoen in de Britsche zöne van Duitschland zal verminderd moeten worden van 1500 op 900 calorieën, indien de voedsel- invoer niet verhoogd wordt. Aldus zal volgens de Daily Express de De in 1915 op gerichte Vereeniging «Nederlandsch Fabri kaat" in de oor logsjaren door de be zettende autoriteiten verboden heeft haar veel omvattende werk zaamheden hervat en is thans gevestigd Prinsegracht 73, te Den Haag. Méér dan ooit kan zij ons land thans dienen op een wijze, aangepast aan de ver anderde nieuwe eco nomische omstandig heden. —o PRINS BERNHARD. Prins Bernhard is in ernstige mate overwerkt door de op- eenhooping van taken, welke Hij vervult, en moet op medisch ad vies eenige weken vol strekte rust houden. Te dien einde heeft Z.K.H. zich naar een herstellingsoord bege ven, dat uitsluitend is gereserveerd voor ge allieerde officiereh, die rust behoeven. De gezondheidstoe stand van Prinses Ju liana is langzaam voor uitgaande, doch laat nog niet toe.datH.K.H. den Prins vergezelt. Het ligt in de bedoe ling van de Prinses, om zich, zoodra Zij geheel zal zijn hersteld, naar de verblijfplaats van den Prins te be geven. Na volkomen te zijn uitgerust zullen Hunne Koninklijke Hooghe den vervolgens de in spannende reis naar Scandinavië aanvaar den. o— MINISTER VAN KLEFFENS AFGETREDEN. Het lidmaatschap van den permanenten te New-York zetelen den Veiligheidsraad der Vereen. Naties ver- eischt, dat Nederland daarin, evenals de an dere staten-leden, per manent vertegenwoor digd is. De regeering heeft besloten dat mr. E. N. van Kleffens Nederland in den raad zal ver tegenwoordigen. Aan gezien de minister van buitenlandsche zaken als regel te 's Graven- hage aanwezig moet zijn, heeft H. M. de Koningin goedgevon den. dat mr, Van Kltffens aftreedt als hoofd van het depar tement van buitenl. zaken en in deze hoe danigheid wordt op gevolgd door mr.J.H. van Royen, tot dusver minister zonder porte feuille, terwijl de heer van Kleffens deel blijft uitmaken van het ka binet als minister zon der portefeuille. Politieke beteekenis he if deze cPrstuaaga Abonnements prijs Losse nummers S ct. Kwartaal* abonnement AXEL binnen de kors fl. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelmgen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1