AXELSCHE COURANT n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. V. J 60e JAARGANG. No. 44. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOFNSDAG 27 FEBRUARI 1946. Frankeering bij Abonnement Ax°l. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK - van VESSEM Installatie Burgemeester Van Oeveren. Nadat het Maandag prachtig helder winterweer was, da' ons voor giste ren het beste deed verwachten, was het wel een teleurstelling dat de Dhs- dag met een sneeuwstorm begon die later op de dag steeds erger werd. Toch wapperden al vroeg in vele stra ten de vlaggen. Nadat 's morgens aan de kinderen der div?r3e onderwijs instellingen in onze gemeente en ook aan zieken en ouden van dagen" een tractatie was aangeboden werd ;bur- gemeester v. Oeveren om 2 uur door de heeren raadsleden v.d. Bilt en Wolfert per rijtuig van zijn woning afgehaald en voorafgegaan en gevolgd door ruiterij en muziekcorpsen via Kerkdreef en Noordstraat naar het stadhuis geleid. Aan den ingang van het stadhuis werd burgemeester van Oeveren door het dagelijks bestuur der gemeente verwelkomd en werden Mevr. van Oeveren door het dochtertje van wet houder van Bendegem bloemen aange boden. De op de markt opgestelde school kinderen zongen het voor deze gele genheid gedichte lied, waarvan een luxe uitgave door dhr. van Maaie aan den burgemeester werd aangeboden en nu volgde de off cicele installatie op de raadzaal. Na opening van de vergadering las de wnd. burgemeester het Koninklijk B sluit van de benoe ming voor en sprak den burgemeester als volgt toe Na het onmhangen van den ambts keten was het woord aan burgemees ter van Oeveren, die als voigt het woora richtte tot den Raad "i'fladiftft!fl"*ëSieaen verwachtte i eonc ïlierna sprak de gemeente-secretaris namens de ambtenaren der gemeente den burgemeester toe Geachte Burgemeester, Op mij rust de laak om U, namens het Ambtenarencorps, als Burgemeester dezT Gemeente, welkom te heeten. Uw aanwezigheid binnen deze mu ren is ons niet vreemd. De periode van bijna anderhalf jaar, dat U als waarnemend optrad, ligt nog versch in het geheugen en zal door ons mmmer worden vergeten, evenmin als de Meidagen van 1940 toen Zeeuwsch-Vlaanderen het eenige stukje oorlogsterrein van Nederland was. In 1944 was het voor U en voor ons niet minder moeilijk. Met wijs beleid, groote doortastend heid en met bijna dag'lijksch wisse lende richtlijnen, moest het bestuurs apparaat weder in weiking worden gebracht. Daarnaast moest met bijna boven- menschelijke kracht aan de leniging van de nooden en behoeften van de bevolking worden gewerkt, daarbij met weg te denken de veelzijdige wenschen en opdrachten van diverse Militaire instanties. Thans aanvaardt U in rustiger sfeer Uw ambt, maar vele moeilijkheden zijn blijven voortleven. Veel zal in de toekomst van U wor den gevraagd om voornamelijk die plannen te verwezenlijken, die sluime ren en wachten op betere tijden. Onzerzijds kan ik U verzekeren, dat het Ambtenarencorps achter U staat om U daarin te helpen slagen. Critiek zal U ook in deze loopbaan niet onthouden worden, doch dit kan ook heel dikwijls inspireerend werken. Laten wij thans de wensch gezamen lijk uitspraken om, door vriendscnap- pelijke samenwerking en met schouder aan schouder te staan het gemeente belang te zullen dienen, dan kan dit niet anders dan tot zegen van deze Gemeente zijn, waardoor alle mogelijke geleverde critiek zal verbleeken. Ten slotte hopen wij, dat het U niet zal berouwen, deze richting en deze Gemeente gekozen te hebben. 'k Heb gezegd. Namens den Raad feliciteerde het oudste raadslid dhr. v. d. Bilt de bur gemeester met zijn benoeming,, die speciaal de door den burgemeester gedane toezegging om steeds recht vaardig en zonder aanzien des per- soons te handelen, naar voren bracht en zeide er niet aan te twijfelen, dat de burgemeester door deze handel wijze in een gemeente met een zoo gemengde bevolking veel zou kunnen Thans werd de raadszitting gesloten en werden de genoodigaen, w o. wij naast familieleden en vooraanstaande Axelaren o.a ook opmerkten de imri ïe- commandant in Zeeland, kapitein ter zee Tissot van Patlot, de commandant der genietroepen majoor Bloemen, majoor v. d. Broecke van de grens wacht, de hoofdingenieur v. d. Rijks waterstaat Ir. Cohen Stuart, eenige burgemeesters en predikanten uit nabu rige gemeenten en ook de voor Axel welbekende figuur, dr. Bom, gelegen heid gegeven het woord te voeren. Dhr. W. de Feyter feliciteerde als landbouwer de burgemeester en zeide dat ook de landbouwende bevolking instemde met de benoeming, omdat burgemeester van Oeveren, voortko mende uit en opgegroeid in een voor aanstaande landbouwersfamilie ook op dit gebied geen onbekende is en zeker een open oog zal hebben voor de belangen der landbouwende bevolking. De heer van Maale feliciteerde burg. van Oeveren daarna namens de rege- iings-commissie voor dezen dag en namen de V.V.V. Majoor v. d. Broecke memoreerde de pretiige samenwerking, die er steeds h d bestaan tusschen burgerlijke over heid en militairen, zoowel marine en genie als grenswacht en zeide er van overtuigd te zijn ook verder voorzoo- lang nog noodig op deze medewer king te kunnen rekenen. Een broer van de burgemeester, de burgemeester van Wolphaartsdijk feli citeerde onze burgemeester namens de familie met zijn benoeming, waarna tot slot de heer de Koeijer waarn. burgemeester van lerseke, de geboorte plaats van burgemeester v. Omveren, ale burgemeester en ook als familielid succes toewenschte in zijn nieuwe loopbaan. Hierna werd den aanwezigen een verversching aangeboden, waarna de receptie begon. Behalve de genoo- digden maakten vele particulieren en besturen van vereenigingen van deze gelegenheid gebruik om de burgemees ter geluk te wenschen met zijn be noeming en na afloop vulde een schat van bloemen de trouwzaal van het stadhuis, waar de receptie plaats vond. ln een volgend nummer komen wij nog nader op het verloop van dezen dag terug. RECHTSZAKEN. De 56 j. J. A. W. te Zaamslag ver kocht en leverde rijwielen zonder bon nen of vergunning, terwijl hij eveneens rijwielbanden zonder bon verkocht. Hij werd veroordeeld tot f 750 b. s. 3 mnd. h. De 40-j. A. W. te Vogelwaarde kocht een rijwiel en meerdere rijwielbanden. Hij werd veroordeeld tot f 200 b. s. 1 mnd. h. De 49-j. P. A. v. L. uit Vogelwaarde tie eveneens rijwielbanden zonder bon had gekocht werd veroordeeld tot f 400 b. s. 2 mnd. h. J. O. te Vogelwaarde kreeg voor het verkoopen van rijwielbanden zonder bonnen f 250 b. s. 1 mnd. h. Bij al deze gevallen werden de in- beslaggenomen fietsen en banden ver beurd verklaard. De 38-j. F. O. te Hoek had 38 kg. varkensvleesch in voorraad. Uitspr. t 150 b. s. 1 mnd. h. DADELS BINNENKORT ZONDER BON. Binnenkort zullen dadels zonder bon in den handel verkrijgbaar zijn. De Regeering heeft een partij van 3.000 ton aangekocht, die voor het grootste deel reeds in ons land is aangekomen. 'De beste kwaliteiten zullen ter be schikking van den consument worden gesteld, het overige wordt afgeleverd aan de verwerkende industrieën. Verschillende berichten moesten wegens plaatsgebrek blijven staan voor Te Unna, 14 K.M. van Dortmund, is een ernsttg mijnonge luk gebeurd. Door een ontploffing in een schacht werden 550 mijnwerkers opgeslo ten. Tot dusver werden 16 slachtoffers naar boven gebracht, onder wie negen dooden. La ter werden nog zes arbeiders gered. Het reddingswerk wordt onder leiding van Brit- sche off eieren verricht. Deskundigen verwach ten nog meer explosies en achten den toestand der opgeslotenen zeer gevaarlijk. Volgens een later bericht zijn nu 71 mannen uit de schacht gehaald en heeft men geen hoop de overigen te kunnen redden, aangezien on der den grond een he vige brand woedt. 440 slachtoffers, on der wie drie Britsche ambtenaren, zijn in de mijngangen achter ge bleven. o— De directeur-ge neraal van den Rijks waterstaat, ir. W. J. H. Harmsen, heeft ver klaard, dat het herstel van de dijken thans zoover is gevorderd, dat het eiland Walche ren menschelijkerwijs gesproken weer veilig binnen zijn waterkee- ring ligt. De dijken zullen het nu houden, maar zul len nog voortdurend moeten worden ver sterkt. Walcheren zal binnen een maand ge heel droog zijn. Onder de leiding van den dienst .droogma king Walcheren van den Rijkswaterstaat hebben verschillende aannemers-maatschap pijen waarbij de maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken in de eerste plaats ge noemd kan worden, met hulp van meer dan 3000 arbeiders, een grootsch werk tot een goed einde gebracht —o— Naar wij verne men zou het aftreden van mr. Trip als pre sident van de Neder* landsche Bank te ver wachten zijn. Als zijn opvolger wordt genoemd dr. Holtmgs lid van de directie van de Neder- ïandsche Hoogovenbe- drijven te Velzen. o— Voor het tijdvak van 25 Febr. t.m. 30 Maart 1946 wordt op de bonnen 047 en 542 der bonkaarten K 603 2 V» liter petroleum beschikbaar gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk dat de petroleum niet overal te zelfder verkrijgbaar zal Voorinlevering nen is evenv Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Edelachtbare Heer Burgemeester, Waar het Hare Majesteit behaagd heeft U te benoemen lot burgemeester van Axel, rust op den gemeenteraad de dure plicht, U als zoodanig te ontvangen en te be groeten. U moogt ervan overtuigd zijn, dat het ons verheugde toen wij op 15 Februari 11. tele fonisch van Uwe benoeming in kennis wer den gesteld. Het is ook niet zonder reden, dat wij verheugd zijn, want U hebt al reeds 16 maanden als waarnemend dit ambt vervuld, en als zoodanig hebben wij U in die periode leeren kennen als een waardig magistraat. Het is gebleken, dat U voor de vele vragers, die bij U kwamen, wanneer ze met rechtvaardige wenschen bij U aanklopten, steeds voor hen allen een open oor en hart had. Eveneens bleek, dat U in Uw beoor deelingen en beraadslagingen altijd objectief waart en wij daarom weten, wat wij aan onzen nieuwbenoemden Burgemeester hebben. Niet minder toonde U zich in die 16 maanden van Uw waarneming als een man van groote werkkracht en het was U nooit teveel moeite, wanneer het ging om het gemeentebelang te dienen. Burgemeester, om dit alles zijn wij ervan overtuigd, dar het te allen tijde Uw streven zal zijn de belangen dezer gemeente voor te staan en te behartigen. Het is dus te begrijpen, dat wij verheugd zijn over deze Uwe benoeming en willen U hiermede dan ook van harte feliciteeren. Ook is aan verschillenden onzer bekend, dat U pas na rijp beraad en vele overwe gingen Uw sollicitatie inzond en mogen wij daarom gerust concludeeren, dat U liefde zult hebben voor Uw ambt, dat U thans aanvaardt en in verband daarmede niet alleen zult zijn Burgemeester, maar even eens een Burgervader. Natuurlijk is zwaar de taak, die door het bekleeden van dit ambt op Uw schouders rust. Allereerst, omdat van den Burgemeester In deze tegenwoordige tijd veel wordt ver wacht; maar ook omdat de gemeente Axel één der meest getroffene is van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Daarbij komt, dat onze gemeente nog vele mogelijkheden biedt voor uitbreiding, enz., en daar wij weten, dat dit ook steeds Uw volle aandacht hebben zal, zal de taak, die U wacht, er niet lichter op worden. Doch het is een voorrecht en dit is zoo wel U als mij bekend en ik ben er trotsch op dit vanat deze plaats te mogen zeggen, dat U een flink corps gemeenteambtenaren en per soneel rondom U hebt, die terzake kundig zijn inet aan het hoofd daarvan onze secre taris, de heer Maris. Daarbij al Uwe goede kwaliteiten ken nende, spreken wij de hoop en de wensch uit, dat het U, Burgemeester, steeds gegeven moge zijn een helderen blik op en een vaste leiding in alle zaken te hebben, waarmede U in dit ambt in aanrakieg komt en een degelijke leiding onzer vergaderingen opdat deze vruchtbaar mogen zijn. Opdat U zoo Uw taak moogt vervullen en wij zoo tesamen met vereende krachten en schou der aan schouder staande om onder Qods Zegen, het welzijn dezer, ons dierbare Ge- meente en hare inwoners te zrtek<»n. Miji.iieer de Bu geniCes!*:r, voorzitter der vergadering verklaar Ik U dan heden te zijn geïnstalleerd als Burgemeester van _VAr*n<kli I! HaIapM bo* ntA*lHI>wt dezer vergadering over te nemen, nadat ik U de ambtsketen heb omgehangen. Mijne Heeren, Leden van den Gemeenteraad. üij zult het kunnen verstaan, dat ik gaa-ne enkele woorden zou willen spreken. Met opzet zeg ik vaarne Dus niet alleen omdat het karakter van deze plechtigheid dit eischt, maar omdat het mij een behoefte is zulks te doen. Het eerste wat ik wil zeggen is, dat ik mij gedrongen voel openlijk mijn dank uit te spreken jegens Hare Majesteit onze Geëerbiedigde Koningin, voor de be noeming tot dit ambt. Ook jegens Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin van deze Provincie wil ik ge wagen van mijn dankbaarheid voor het ver trouwen in mij geste.d, door mij voer deze benoeming voor te dragen. Voorts zou ik niet achterwege kunnen laten een woord ter eerbiedige nagedachtenis aan mijn voorganger Burgemeesfer Blok. Vele jare heeft Burge meester Blok zijn beste krachten gegeven aan deze Gemeente. In de laatste jaren van zijn arbeid alhier ben ik in het bijzonder met hem in aanraking gekomen. Ik had het voorrecht door hem onder zijn vrienden te worden gerekend. Zoo heb ik hem leeren hoogachten om vele kwaliteiten en niet het minst om zijn werkkracht en besluitvatrdig- heid, die hij in het bijzender toonde in het rampjaar 1940. In de kracht van zijn jaren is hij aan zijn gezin en zijn arbeid plotseling ontvallen. Ik hoop, dat het mij gegeven moge zijn mij een waardig opvolger van ondervinding ken» gij de nooden, vragen en behoeften dezer Gemeente als geen ander. Als waarnemend Burgemeester hebt gij ver schillende malen de Gemeente gediend. Het zij mij vergund in herinnering te roepen de voortreffelijke wijze, waarop gij U van Uw taak gekweten hebt. En als ik dan ia het bijzonder denk aan de periode, toen onze gemeente dooreen nachtelijk bombardement uit de lucht werd getroffen, zal dit geen verwondering baren, uit uwe woorden tot mij gericht blijkt het groote vertrouwen, dat in mij wordt gesteld. Ik spreek den wensch ui*, pat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden. Op U, Mijnheer de Secretaris en op U. Heeren Ambtenaren dezer Gemeente, rust een zeer gewichtige taak. Niet alleen uit de woorden van den eersten Wethouder, maar ook uit ondervinding is het mij bekend, dat U voor uw taak berekend zijt. Naast andere kwaliteiten heb ik het organisatietalent van U, Mijnheer de Secretaris, in de dikwijls ru moerige periode, die achter ons ligt, hoog leeren waardeeren en het is mij gebleken, dat het corps ambtenaren dezer gemeente, niet alleen wat het geregeld voorkomende werk betreft, terzake kundig is, maar ook wanneer buitengewone gevallen zich voor doen, zijn man weet te staan. Het werk van den Burgemeester is eenvoudig onmogelijk zonder een corps bekwame en goed willende ambtenaren. Ik prijs mij gelukkig, dat dit hier het geval is. Op goede gronden mag ik verwachten dat wij altijd weer elkaar zul len vinden als het gaat over de belangen, die ons zijn toevertrouwd. Zoo aanvaard ik dan mijn ambt in een tijd waa'in alles ln het teeken staat van en roept om herstel en opbouw. Ook in deze gemeen te is dit het geval. Het zal mijn taak zijn burgemeester Biok te betoonen. dB herstel en"deze opbouw te stimuleeren den Ge- 1 nwu ,,i n. En nu, mijne Heeren, Led n van meenteraad, zoo sta ik da t nu voor U als de nieuwe Burgemeester van Axel. Wij zijn echter voor elkaar geen onbekenden. Het element der verrassing is bij deze installatie niet aanwezig. AU waarnemend Burgemeester mocht ik met U reeds verschillende malen in onze vergaderingen samenwerken ter be hartiging van de belangen onzer Gemee tte. Uit wat ik in het verleden heb ervaren mag ik de conclusie trekken, dat ook in den tijd die komt onze samenwerking een aangename zal zijn, gebaseerd op wederzijdsch vertrou wen en waardering. Laat ik U dan nu in het bijzonder dit mogen zeggen, dat ik mij er volkomen van bewust ben en er altijd van bewust zal zijn dat aan het hoofd der Gemeente staat een Raad, waarvan de Bur gemeester de Voorzitter is Te lang hebben wij gezucht in de afgeloopen jaren onder een dictatoriaal bewind, te fel hebben wij ten koste van vele offers daartegen gestre den, te blij waren wij met onze bevrijding, die aan dit alles een eind maakte, dan dat wij ook maar zouden wenschen, dat eenige ruimte zou overblijven, waarin autoritaire neigingen zouden kunnen wortelschieten of tot verwerkelijking of heerschappij komen. De tijd dat onze democratische instellingen met voeten werden getreden, ligt Goddank achter ons. Laat ons hopen, dat deze tijd nimmer terugkert. Eu nu Mijne Heeren, leden van den Raadwat verwacht ge van mij Ik hoop niet, dat ge van mij allerlei beloften verwacht, noch de ontvouwing van een program van actie. Indien dat het geval zou zijn, moet ik u teleurstelieu. Allerlei beloften betrekking hebbende op bepaalde punten, wil ik niet geven. Toch wil ik in het algemeen een belofte afleggen en wel deze. Het is mijn vaste voornemen met de gaven mij gegeven, mijn krachten aan te wenden ter bevordering van het welzijn dezer Gemeente. Gij moogt ervan overtuigd zijn, dat ik zeer goed weet, dat zeker in deze tijden het Burgemeestersambt geen sinecure. Veel zal van mij worden gevraagd, ik ontveins me dat niet en tel de bezwaren niet licht. Door goed en kwaad gerucht heen hoop ik onpartijdig mijn weg te gaan, een open oog hebbende voor de ontwik kelingsmogelijkheden, die er zijn voor onze gemeente op alle gebied, zoowel op econo misch, sociaal en cultureel terrein. Dat ik bij dat alles de tradities en gewoon ten, waardoor de samenleving hier wordt gedragen, de levensstijl, waardoor deze sa menleving gekenmerkt wordt, niet uit het oog zal verliezen spreekt vanzeli. Van het persoonlijk contact met de inwoners onzer gemeente stel ik mij veel voor. Ik zal het als een voorrecht beschouwen, wanneer de vragen en nooden der bevolking mij ter ken nis worden gebracht door de bevolking zel ve, want het is mijn wensch niet slechts Burgemeester maar ook Burgervader der Gemeente te zijn Mijne Heeren, op Uw medewerking en steun doe ik een krachtig beroep. En wederomhet verleden is mij borg, dat mij deze medewerking en steun niet zal worden onthouden. Mijne Heeren Wethouders, Uw College vormt tesamen met den Burgemeester het dagelijksch bestuur der Gemeente. Het is daarom van buitengewoon belang, dat in dit College de samenweiking niets te wenschen overlaat, ik spreek de hoop uit, dat bij on ze besprekingen het algemeen belang der gemeente altijd in het middelpunt zal staan. En dat deze hoop geen vage, onzekere hoop hoett te zijn, is mij door de afgeloopen tijd zekerheid geworden. Mijnheer de eerste Wethouder, zeer dank ik u voor de woorden, die gij tot mij gericht hebt en voor de wijze, waaiup gij mij geïn stalleerd hebt. Uw woorden zijn mij een gaiantie, dat ik nooit tevergeefs bij u zal en daaraan leiding te geven. Nooit zal ik echter vergeten: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden dan zelfs bouw lieden. wi

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1