Er op of er onder. Een oproep tot Zeeuwsche actie voor een beter en welvarender Zeeland. Enkele dagen geleden is een brochun verschenen onder bovenstaanden titel, geschreven door Jhr. J. de Ranitz en Ir. M. de Vink. Het boekje get ft aller eerst een overzicht van- de huidig* toestand in Zeeland van verschillenen zijden bezien, en komt daarbij, ei terecht, tot een vrij somber relaas, zoowel wanneer men de toestant beziet uit economisch als uit cultureel oogpunt, üe besten uit de bevolking trekken vaak weg, er blijven onvoi doende bekwame krachten over en di belangrijke functies worden voor eer groot deel door niet-Zeeuwen bekleed. Zeeland was in vroeger eeuwen eei der voornaamste deelen van ons lanc en terst sedert het ontstaan van hei snelverkeer is Zeeland achteruit ge gaan. Een krachtige, positieve wei- vaartspolitiek is de weg om er wee: bovenop te komen. De schrijvers stippelen daarna dt wegen uit, hoe Zeeland er weer bovenoj kan komen Herverkaveling goede scholing ei voorlichiing van agrarische arbeids krachten inpoldering op groote schaal vestiging van industrieën op Walche ren en langs het kanaal naar Qent m^derniseering van de visscherijvioot verbetering van het verkeersnetbrug genbouw veerdiensten van voldoenüt hooge frequentieaans'uiting van Z. Vlaanderen op het Nederlandsch spoor wegnet; opname van Zeeland in het luchtvaartnet. Het is onmogelijk om met de beperkte plaatsruimte, die ons ter beschikking staat deze brochure uitvoerig te be handelen. Zij is echter voor een iedei die belang stelt in Zeeland en aan d< vooruitgang van onze provincie wil meewerken ten volle het bestudeeren waard. ÜE VEREEN1G1NG „HET ZEEUW SCHE OORLOGSMUSEUM" START. De vereeniging, die zich de oprich ting en instandhouding van een Zeeuwsch oorlogsmuseum ten doei stelt, is Zaterdag in een vergadering van belangstellenden te Middelburg og zeer vlotte wijze tot stand gekomen. Bij acclamatie werd de heer j. Ph. Koene, gem. secretaris van Middelburg tot voorzitter gekozen, evenzoo dt verdere bestuursleden: jhr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester vai Westkapelle, de heer G. Houtehamei te Goes, secretaris van de Prov. ver. voor Vreemdelingenverkeer, mej. E. v. d. Broecke, binnenhuis - architecte L Aardenburg. Voorts zal men eveneens vragen tot het bestuur toe te treden de heer G. Billintijn, hoofdred. Prov. Zeeuwsche Crt., den fei'elijken promo tor der vereeniging, drs. H. Sinnema te Vlissingen en voorts een inwonei van Schouwen. Als adviseerend lie werd aan het voorloopig bestuur toe gevoegd dr. W. S. Unger, te Middelburg rijksarchivaris in Zeeland. in zijn inleiding noemde de heer Koene als onderwerpen, waaraan, naasi de eigenlijke oorlogshandelingen, aan dacht zal moeten worden besteedde distributie, ondergrondsche activiteit en diverse evacuaties. Reeds is er con tact gezocht met H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, min.-presideni Schermerhorn, den waterstaat en ver scheidene geallieerde militaire autori teiten, waaronder de bevelhebber van de Canadeezen, die Zeeland veroverden In welken vorm het museum zal verrijzen, zal nog bestudeerd worden. Men denkt hierbij aan eenige bunker- reservaten, o.m. in Westkapelle. MARITIEME TENTOONSTELLING. Te Vlissingen zal in het begin van de tweede week van Maart een mari tieme tentoonstelling georganiseerd worden. De Kon. Ned. Marine, de koopvaardij, het loodswezen, de lan delijke commissie „Onze Marine" en de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" zullen hier vertegenwoordigd zijn. In de zaal zullen o.m. scheeps modellen, beschikbaar gesteld door „De Schelde", P. Smit, „Onze Marine" en particulieren, explosieven, e.d. te be wonderen zijn, terwijl op de speel plaats torpedo's, mijnen en zeer waar- schijniijk ook een Duitsche eenmans- duikboot tentoongesteld worden. Ge durende de drie weken van de ten toonstelling zal de „Queen Wilhelmina" die thans in Vlissingen ligt, voor het publiek te bezichtigen zijn. Ook aan lectuur over het zeewezen zal de nuoüige aandacht worden besteed. De tentoonstelling zal gratis toegan kelijk zijn. Een deskundige za' a'le jewenschte voorlichting geven. Voor degenen, die in Z-Vlaanderen wonen, zal de Kon. Marine in actie komen om hen over de Schelde brengen. (P Z Crt.) PLAATSELIJK NIEUWS. Dinsdagavond heeft de Grenswacht aan de Axelse bevolking en de hiei aanwezige militairen een ontspannings avond aangeboden. Majoor v.d. Broecke opende de avond 'n wees er op dat dit de eerste gele genheid in Z.-Viaanderen was, waarbij de grenswachters zich eens van een goede zijde konden tonen. Uit d^n aard der zaak is hun verhouding met de burgers nl. niet altijd even aauge- laam, maar ook de minder aangename oaantjfs in het leger moeten worder verricht. Na de opening werd door een Zuid- ?ands gezelschap het blijspel „DeRid- Jer van de KousebancT opgevoerd. De rollen werden door de spelers goed vertolkten het publiek toonde hiervoor zijn waardering. In de pauze volgde een verloting met begerenswaardige prijzen. Na de pauze kwam de ontknoflig van hei ingewikkelde geval met de kouseban- Jen, waarnaar majoor v.d. Broecke de spelers een blijvend souvenir voor deze avond aanoood. Tot slot volgde een goed geslaagd bal, dat eigenlijk een te grote belang stelling had. De avond die ten bate van het Ned. Rode Kruis was georganiseerd leverde een bijdrage van f. 400 voor deze in stelling, zodat de Grenswacht in aI opzichten op een goed geslaagdt avond kan terugzien. OORLOGSDRAMA. In de woelige dagen van b gin Sep 1944 werden alhier M.j. A. Antheunis en M j. D. van Es door de O.D. in arrest gesteld, als verdacht van ver standhouding met den vijand. Sinds zijn de/e meisjes verdwenen en ondanks iavrage bij verschillende autojiteiter neeft de familie van de betrokkener looit de gewenschte Inlichtingen kun nen bekomen. Het vermoeden dat de meisjes niet meer in leven waren wera steeds sterker. Woensdag j.l. is nu het lijk van Debora van Es op het Groot Eiland, dat geruimen tijd a s interneeringskamp heeft gediend, opgegraven, en naar hei lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats alhier overgebracht en werd door Dr. Hulsr een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Het stoffelijk overschot is Vrijdagmiddag ter aarde besteld. Zoo is er dus eenig licht gekomen in deze zaak en zullen de betrokken families hopelijk binnen korten tijd de ware toedracht van de wijze waar op de slachtoiters hun leven lieter. vernemen, Natuurlijk heeft deze zaak de laatste dagen veel gemoederen in beweging gebracht en niet het minst door de verspreiding van een pamflei waarin zware beschuldigingen tegen de Axelsche O.D. worden geuit. Met spanning wordt uitgezien, naar uitvoerige publicatie van de zijde der justitie. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN OEVEREN. Donderdagavond kwamen op de raadszaal de besturen der plaatselijke vereenigingen bijeen ter bespreking van plannen tot viering van de instal latie van burgemeester van Oeveren. Het comité hiervoor werd samenge steld uit de heeren A. P. Esselbrugge, secretaris, A. var, Maale, voorzitter, A. Th. 't Gilde, A. van Sabben, C. van Bendegem en Jac. Wieland en de dames Fermont en Flipse Aanvarke lijk werden ook de h eren D. J. O^gel, C. Hamelink mej. J. Schieman in hei bestuur gekozen, doch om verschil lende redenen konden deze hun functie niet aanvaarden, waarna het comité als bovenvermeld werd samen gesteld. De plannen zijn als volg ontworpen: 's morgens tractatie schoolkinderen en zieken, 's middags 2 uur officieële in stallatie, waarbij burgemeester Van Oeveren in open rijtuig door het oudste en het jongste raadslid zal worden afgehaald van zijn woning en via Kerkdreef, Noordslraat, vergezeld door muziek en ruiters naar het stadhuis zal rijden. Op de markt zullen de schoolkinderen staan opgesteld, die voor deze gelegenheid een speciaal lied instudeeren. (Dit lied is ook voor anderen verkrijgbaar k 10 ct. bij dhrn. A. v. Maale, Walstraat, Fa, C. Schieman, Noordstraat en Fa. J. C. Vink, MatkO. Na de officieële installatie en recep tie zal dan om half vijf een défilé plaats vinden der plaatselijke vereeni gingen langs het stadhuis. 's Avonds om half 8 worct een fak keloptocht georganiseerd. Verdtr wordt natuurlijk op de medeweiking der burgerij gerekend door het uitsteken der vlaggen en 's avonds door zoo mogelijk wat verl chting, terwijl de winkeliers ook door aan'rekkelijke etalage's en eta'ageveriichting onze straten een wat flmriger aanzien kun nen geven. De toespraken ten stadhuize zullen door middel van luidspieker en radio centrale voor een ieder te volgen zijn. HOEK. Fiöbelschool-plannen. Nadat alhier perst van neutrale zijde pogingen werden aangewend om tt komen tot oprichting van een open bare Fiöbelschool, worden thans ook van positief chr. zijde stappen gedaan tot stichting eener chr. bewaarschool, zoodat de mogelijkheid bestaat, dai deze gemeente in de toekomst ovei twee kleuterscholen de beschikking zal krijgen. Tot definitieve beslissingen js het nog niet gekomen. Damwedstrijd. Een dezer dagen tusschen de dam- c ubs van Hoek en IJzendijke gehoudei wedstrijd eindigde in een gelijk spei (16 - 16). o TERNEUZEN. Filmlezing Z V U. Donderdagavond werd onder aujjpi ciën van de Zeeuwsche Volks-univer- siteit in hotel ,'s Lands Welvaren" een filmavond gehouden, waar dt cineast D. van Sijn een smalfilm ver toonde, getiteld „Gletscherwater", dit een buitengewoon interessant beeld gat van de rivier de Rhone, vanaf dt oorsprong in Zwitserland tot de uit monding in de Mtddellandsche Zee er van de hierbij b.hoorende fauna en flora. ünr. van Sijn, die zich ontpopte als een groot natuurkenner en -lief hebber! gaf vóór het draaien van lkt filmrol een overzicht van hetgeen ver toond zou worden. Hij deed zulks op een wel zeer in den smaak vallende en boeiende wijze, waarbij hij tevens blijk gaf over een groote dosis humot te beschikken. De film, die een aaneenschakeling was van interessante opnamen, had de volle belangstelling van het talrijke publiek, wat geen wonder was, gezien de werkelijk unieke en na eindeloos geduld verkregen opnamen uit het zoo rijk gevarieerde en altijd bewonderens waardige planten- en dierenleven. Verder noemen we de opnamen van den Rhö.te-gle'scher, het meer var, Genève, het Rhö.te-dal, enz. Het was inderdaad een mooie avond. We moesten deze filmavond ontijdig verlaten voor de terugreis per tram, want in onze gemeente viel tot nog toe van het mooie werk der Z.V.U. niets te genieten. We willen deze stichting vriendelijk vragen, indien mogelijk ook eens aan A*el te denken, een stad van 7000 zielen, met een modern theater, plaats biedend aan 600 personen. Tevens beschikt men over diverse andere gelegenheden, waar een avond als deze kan worden gehouden. Waarom b.v. een avond als deze, voor n i e t-leden wel te Terieuzen en Oostburg, maarniet in Axel kan worden gehouden, is ons een raadsel. Kan men vanuit Axel hieraan geen steun geven D. W. Tot administratief ambtenaar 2e klasse van den Rijkswaterstaat op het arrondissementsbureau te Arnhem, is ben* emd de heer Jac. van der Gouwe, die als zoodanig werk'aam was te Terneuzer,; tot schrijver le klasse van den Rijkswaterstaat op het bureau van de Directie Gelderland te Arnhem de heer Joh. van der G<>uwe Jr. thans schrijver 2e klasse te Mtddeiourg en tot schijver le klasse van den Rijks waterstaat op het bureau van de Directie Beneden iivieren te 's Graven- hage de heer J. A. C van der Gpuwe te Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Van Oeveren en nam. 2.30 ure Leeskerk. Zaamslag des middags Ds. Van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. J. W. Smitt, van Veere. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Cand. Q. Visser, van Amsteidam. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Leeskerk. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. M.J. Wil emsen, Aardenburg: 1 jaar interneering, verb, verkl vermogen to1 f 5000,— ontzegeing rechten. A. ü'hont, Zuirfdorpe: 1 jaar inter neering, ontzegging rechten. A. J.M. Herman, Zuiddorpe: 1 j. eh 6 mnd. interneering. verb, verkl. radio toestel en goederen die in bruikleet zijn gegeven ontzetting rechten. A A J. van H.jfte, Hengstdijk: 6 mnd interneering en ontzegging rechten. EINDELIJK FUSIE DER ZEEUW3CH- VLAAMSCHE TRAMS Gedeputeerde Sl tte.i van Zeelano hebben voor de zoov eiste maal po gingen in het werk g< s:e d om te ge raken tot een fusie oei beide concur rerende Zeeuwsch Vlaamsc-ie tram wegmaatschappijen. Indien deze po ging thans met succes b;k oond zou worden, zou dit zeer te., gerieve zijr, van het reizigersverke.r aldaar, waar men vaak tot de ontdekking kwam, Jat bij aankomst van een van de tr ims Jer Z.V T.M. die der S B.M. juist weg was en omgekeerd. GEEN HUURVERHOOGINO. Tegen A. R. v. L. te Goes werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verhoogen van de huur van een zijr e huizen van f 2 50 tot f 3,50 per wtek Verhoogingen van huren zijn niet toegestaan, tenzij hiervoor van hei Pnjzenbureau Onroerende Zaken toe stemming is verkregen. De Opsporingsdienst van de Prijs- oeheersching zal in gevallen van onge oorloofd huurprijsverhoogirigen niet aarzelen om proces-verbaal op ie maker waarna de overtreders zich voor der, luchtrechter van de Prijzen zullen tt verantwoorden hebben. Meer dan 100 dienstplichtiger hebben een repuest aan den Ministei van Oorlog gezonden dat zij een op roep hebben ontvangen welke blijkens de tekst bestemd is voor uitzending naar lndië. De adressanten geven te kennen dai naar hun meening art. 192 d^r grond- wet (en ter bevestiging artikel 35 der dienstplichtwet) uitdrukkelijk bepaalt dat dienstplichtigen bij de landmacht niet dan met hun toestemming naai Ned.-lndië Sutiname of Curasao moget worden gezonden. Repuestranten ver klaren wettiglijk gebruik makende var, net hun toekomende recht deze toe stemming niet te verlenen en vrager den minis ter bovenbedoelde oproepin gen r.ietig te beschouwen. o— Het eerste vliegtuig van de American Overseas Airways is Woensdagochtend op Schiphol geland. Het comité voor een Nationale Om roep heeft reeds lÜ.OoO-den adhaesit betuigingen ontvangen. Thans is eer werkcomité gevormd bestaande uit Dr. C. P. Gunning voorzitter, J. J. Rouma secretaris en Dr. J. J. C.R. v. d. Bilt penningmeester. o— Britsche troepen hebben in Cairo het vuur geopend op het grauw dat poogde overheidsgebouwen in brano te steken. De onlusten van een on derdeel van de algemeene staking welke werd uitgeroepen om kracht bij te zetten aan de eisch da» de Rritsche troepen Egypte moeten verlaten. Egyptische troepen werden te hulp geroepen. De demonstranten wierpen brandende fakkels op- de gebouwen en gooiden met steenen. Het geheel had het uiterlijk van een slagveld, waar door de rook machinegeweer vuur ratelde. MUSSERT. De uitspraak in de zaak-Mussert, 1ie voor den Bijzor deren Raad van Cassatie werd behandeld, volgt binnen 4 weken of eerder. De Regeerings - Voorlichtingsdienst maak; bekend, dat de regeering op dracht heeft gegeven de censuur op de tu'gerlijke in- en uitgaande posi van en naar Nederlandsch-lndië stop te zetten. Men herinnert zich, dat de minister president op 31 Januari in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat er al leen censuur op de militaire post werd uitgeoefend. De onnauwkeurigheid in deze mededeeling is veroorzaakt, door dat op dat oogenblik de minister-pre sident reeds zijn instemming had be tuigd met vermelde stopzetting, doch het hem onbekend was, dat de daartoe noodige opdracht nog niet wa3 uitge gaan. De koning va Engeland heeft op voordracht van veld- maarschalk Sir Ber- iard Montgomery aan Z K.H. Prins Bernhard net Grandcross in the order of the British Empire verleend, als erkenning van zijn groote verdiensten als bevelhebber der Na- Jerlandsche strijd krachten en gedutende Je operaties in Noord west-Europa. Gisteren was Prins Bernhard de gast van 'en Koning. o— Van de 32 nieuwe kardinalen zijn er 29 taar Rome gekomen, .vaar zij uit handen van een pauselijke bode nua formeele benoe mingen ontvingen. Het Consistorie zal voor het eerst in de geschie denis der Kerk uit meer niet-ltaliaansche Jan Italiaansche kar dinalen bestaan (42-47) De Paus sprak de ver gadering toe en wees erop dat het nieuwe Consisrorie een licht werpt op de algemeen- neid der kerk. Drie der aieuw benoemden wa ren afwezig, w.o. mgr. de Jong uit Utrecht. —o1 De Amerikaan- sche kolenverschepin- gen naar de 7 bevrijde anden van Europa waren op 15 Februari 3,3 pet. vóór op het programma van de maand' dat voorziet in een txport v. 1.387.500 ton. Voor de maand Maart is een zelfde loeveelheid toegewe zen, tegen 1.250 000 in Januari, Er zijn op het oo genblik 175 Liberty- schepen voor het ko- tenvervoer in gebruik. De export vindt plaats vanuit 10 havens aan den Atlar tischen Oce aan en de golf alsme de vanuit Long Beach, Californië. Een woord voerder van het De partement van Buiten- tenlandsche Zaken verklaarde dat het ko- lenvervoer naar Euro pa soepeler verloopt dan ooit tevoren se dert het noodprogram in Augustus vorig jaar werd opgesteld en verder dat 90 pet. van de toegezegde leveran ties aan de bevrijde landen is bereikt. o— De groote Vtc- tory-parade. waarnaar de Londenaars reeds lang hebben uitgezien, is thans vastgesteld op den Zaterdag voor Pinksteren, 8 Juni. Aan deze Victory-pa rade zullen tal van andere feestelijkheden worden vastgeknoopt, terwijl het in de be doeling ligt deze dag tot algemeene feestdag te maken. De koning zal de troepen voorbij zich laten marcheeren, waarbij alle geallieer de landen vertegen woordigd zuilen zijn, dus ook Nederland. —o— Generaal Bedell Smith is benoemd tot Ambassadeur der Ver- eenigde Staten in Mos kou. Deze benoeming vindt in de Amerikaan- sche bladen een gun stig onthaal, Men zegt van Generaal Smith dat hij geen blad voor zijn mond neetht. De Sowjets schijnen daar van te houden.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2