AXELSCHE COURANT M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 60e JAAROANO. Nu. 43 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAO 23 FEBRUARI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie-, Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V uitenlandsche Kroniek. De balans der eerste zittings- peiode van de Assemblee. Nieuwe kwesties voor den Veiligheidsraad. Het atoomgeheim geen geheim meer? De Russische verkiezingen. De verkiezingen in België. e ecste zitting van de Algemeene gadering der Vereenigde Volken oort tot het verleden. Groot posi- werk is er niet verricht en mocht t de jonge organisatie niet verwacht irden. De meeste verrichtingen van Assemblee ressorteerden uiteraard ier de procedure zonder dat zij irom in politiek opzicht kleurloos ren. Er is een voorzitter der Ver lering gekozen, de Baigische minis- van Buitenlandsche Zaken, Spaak secretaris-generaal van de Ver- ligde Volken, den Njor Lie; zes t-permanente leden voor dt n Veilig- dsraadleden voor den econo- schen en socialen raad. Aan al :e verkiezingen heeft vooral het reden van de Russische delegatie zekere mate van levendigheid ten te geven. Dit optreden werd gekwalificeerd als chicaneeren en engereidheidals een uiting van rticularistische belangenjagerij. Het misscnien allemaal niet zoo ver- nderlijk en in ieder gevalde Rus hebben het spel gespeeld en het ■d niet omgestooten, als zij verloren, ïen groot aantal redevoeringen is ar gedelegeerden ter Assemblee af stoken en door de overige gedele- rden en de diverse tribunes aange- ord. Er is veel en eerlijk gesproken er het intens verlangen der volken ar vrede en veiligheidover de ombom en haar geheim (waar blij- ns berichten uit Amerika via spion ne ijverig door Rusland naar wordt Bpeurd); over het vraagstuk van de plaatste personen, enz. De belangrijkste politieke beslissing or de Assemblee genomen, is, dat zonder uitzondering geen prijs stelt het lidmaatschap van Spanje in nieuwen Volkenbond. Niet alleen en prijs op stelt, maar dit lidmaat- ïap beslist niet wenscht. A'zoo een uwe teleurstelling voor Franco, ast de beslissing van de Assembiee Spanje tevens zijn vrijheid krijgen, sschien niet franco, maar zeker nder Franco. Het licht dat op de Assemblee lijnt bij haar eerste uiteengaan, is ek. Met het zeer nadrukkelijk ter rake brengen van de economische oden in Europa en Azië, die op de :ste plaats voedselnooden zijn, heeft Engelsche minister van Buiten idsche Zaken, Bevin, ongetwijfeld de bedoeling gehad, aan de be- itlslagingen van de Assemblee weer it werkelijkheid en gewicht terug te ven. De laatste weken was immers de ïdacht genoeg geheel afgeleid van bijeenkomsten der Assemblee naar van den Veiligheidsraad. Daar md de toekomst van de Vereenigde ilken op het spel en daar werd licht in de felle discussies over de rzische, Uneksche, Indonesische en risch-Libaneesche aangelegenheden, t de nieuwe wereldorganisatie voor- mog geheel blijft in den ban van mogendhedenpolitiek". Waar deze en voert, daarheen gaat ook de luwe wereldorganisatie. Wat de Indonesische kwestie betreft, ramen de Russen met een op het rste gezicht zwakke manoeuvre. Zij Iden, zooals bekend, een commissie ar lndië zenden en er was hun ar het scheen nogal wat aan gelegen, t dit voor elkaar kwam. Eerst wor- n de Oekrainsche pionnen handig tar voren geschoven. De arme anoeilsky moest daarbij het leven laten, want hij kwam met kranten knipsels aandragen en Bevin had hem al aanstonds op den korrel, want wat is een zwakker argument dan een krantenknipsel Daarna kwam Wysjins- ki er een schepje bovenop doen door met citaten van parlementsleden aan te komen. Hij verdedigde eenige uren lang de Russische eisch, om tenslotte kalm te gaan zitten, tenvijl iedereen voeld*1, dat hij zijn zin niet zou krijgen. Toch verknoeide hij er uren aan bij herhaling zelfs, om die commissie er door te krijgen. Maar midden in zijn overigens zwakke betoogen heeft Wisjinsky één sterk moment gehad. Dat was, toen hij de opmerking maakte: Gij Nederlanders, die zoo fel tegen een commissie zijt, ge hebt toch niet iets te verbergen Hier zit de kneep in de Russische taque. Men heeft ons voor het forum van de heele- wereld het brandmerk gegeven van niet zuiver op de graat te zijn. Iets wat volkomen onjuist is, maar waar de buitenwereld, tuk- op sensatie, maar al te gaarne nota van reemt. O, Nederland, let op Uw saeck." Dit geldt ook voor de onderhandelin gen, welke thans te Batavia worden gevoerd in verband met het Nederland- sche aanbod aan lndië, waarover men reeds in dit blad heeft kunnen lezen. Over dit aanbod is in de Nederlandsche pers nogal wat te doen. Vooral de vrije beslissing welke aan lndië is ge laten, om t.z.t. uit te maken of het al dan niet vrij van Nederland zal wenschen te zijn, gaat sommige bladen te ver. Zoo vraagt bijv. het Amster- damsche blad „De Tijd", of de regee- ringsvoorstellen gesteld het complex van voorstellen wordt aanvaard aan leiding zullen geven tot blijvende agi tatie van extreem-nationalistische krin gen in I id opdat de nu eenmaal als mogelijk in uitzicht gestelde afscheiding worde verhaast en bevorderd Dat noemt genoemd blad hét groote gevaar Inderdaad is dit gevaar aanwezig, waarvoor de regeering ook wel niet blind zal zijn gtweeet. Als deze niet temin tot de bekende formuleering van haar voorstellen is gekomen, dan zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest, dat zij geen volstrekte vrijheid zal hebben gehad om naar eigen goedvin den te handelen in lndië. Haar hou ding zal mede bepaald zijn door de Internationale politiek. Vele Nederlan ders meenen nog wel, dat zij alleen in den hemel van de na-oorlogsche be vrijding zijn, maar wie de luiken open heeft staan zal moeten erkennen, dat wi t.a.v. lndië midden in de groote wereld politiek zijn komen te staan. Deze politiek heeft thans weer ge leid of zal leiden tot nieuwe kwesties eerde legers geen dapperder soldaten dan de Polen, die met groote risico's en na heldhaftige acties uil Polen ont snapten om onder Briisch bevel te strijden. Wij staan bij hen in het krijt en wij mogen dat niet vergeten. Veel van die Poten zoo niet allen, en de meesten van hun officieren, staan fel- vijandig tegenover Sovjet-Rusland en tegenover het huidige bewind in Polen, dat zij als een marionet der communis ten beschouwen. Sommigen hunner lebben dat dient gezegd reden tot wrokmen bedenke dat een groot deel van generaal Anders leger in Italië werd gecruteerd uit Polen, die in 1940 in Rusland waren geinterneerd of ge vangen gezet (het verschil was vaak maar klein). Het zou volkomen indrui- schen tegen onze tradities deze man nen te dwingen, tegen hun wil naar Polen terug te keeren. Maar evenzeer druischt het in tegen het gezond ver stand, hun toe te staan bijeen te blij ven in leger-vorm, gewapend en onder militaire discipline, zich oefenend voor wat zij uiteraard beschouwen als een mogelijken oorlog tegen Rusland. Zoo lang als het leger van generaal Anders op de been blijft, gevoed, betaald, ge oefend en uitgerust door Engeland, kan Bavin zeggen of doen wat hij wil, maar te Moskou zal men er het zijne van denked. Spreken wij over Moskou dan gaan onwillekeurig ook de gedachten uit naar de verkiezingen, welke pas in Rusland hebben plaats gehad. De namen der lijstaanvoerders en de geheele verkiezingspropaganda beves tigen den indruk, dat deze Sovjet-ver kiezingen vooral moeten worden gezien als een den Sovjet-burgers geboden gelegenheid, om het beleid, dat tot de overwinning voerde, triomfantelijk te Van de' 101,450,936 uitgebrachte stemmen waren er 100,621,225 voor het blok der communisten en partij- loozen, terwijl slechts 819,399 tegen dit blok stonden. Deze overweldigende overwinning doet hen niemand na. Wel heeft het hun iemand voorgedaan Hitler i Zondag heeft België zijn verkiezingen gehad. De koningskwestie is bij deze verkiezingen de inzet van den st'ijd geweest. De Christelijke Volkspartij kwam belangrijk boven het zeteltal van de RoomschKatho'ieke partij, waaruit zij voortgekomen is. Met 91 zetels kwam zij uit den strijd, tegen 73 de R. K. partij in 1939. Daarnaast zijn het de communisten, die een flinke zetelwinst kunnen boeken. Zij kwamen van 9 op 23 zetels, terwijl de socialis ten van 65 zetels stegen tot 69. De Democratische Unie de eenige .w— w. -------- - nieuwe partij die meedeed heeft voor den Veiligheidsraad. Die zich op I practisch geen voet aan den grond I gekregen, terwijl de liberalen een ver- verzoek van Rusland bijvoorbeeld zal hebben bezig te houden met de aan wezigheid van Poolsche militairen op Italiaanschen bodem, terwijl Amerika op zijn b?urt aan China om uitvoerige inlichtingen heeft gevraagd omtrent het Russische optreden in Mandsjoe- rije. Hier zouden de Russen vrijwel eigenmachtig de geheele industrieele outillage vernietigen of naar eigen land overbrengen en voorts op tal van stra tegisch belangrijke punten versterkin gen aan het bouwen zijn. Wat de Poolsche troepen in Italië betreft, is het bekend, dat naar Mos- kou's onrdeel Ruslands bondgenooten steun geven aan troepen van den Pool- schen fascistischen generaal Anders, die bekend fs voor zijn haat jegens de Sovjet Unie, en die gereed zou staan voor allerlei avonturen tegen het nieu we „democratieche Polen. Wat hiervan zij, weten wij niet, maar ons inziens kan het geen kwaad, dat dit probleem eens onder de oogen wordt gezien. Er waren in de gealli- I pletterende nederlaag hebben geleden. Van 33 zetels in 1939 dalen zij thans tot 18. Uiterst rechts en links hebben dus een groote overwinning behaald. De eenige mogelijkheid voor 's ko nings terugkeer ligt thans in een coalitie tusschen de Chr. Volkspartij en de Socialisten, doch waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat zelfs indien zulk een coalitie tot stand komt, de socialisten den terugkeer van Leo pold zouden wenschen. SENSATIONEELE UITSPRAKEN, Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed uitspraak in de zaken tegen de gebroeders Gort uit Nieuw-Vennep en tegen W. J. Baerveldt pn G. Stapel uit Zaandam. Aan de gebroeders Gort was ten laste gelegd, camouflage materiaal aan de Duitsche weermacht te hebben geleverd. Cornells Gort had echter met zeer groote geldelijke en materieele schenkingen (Je illegaliteit gesteund, onderduikers geholpen en wapens verborgen gehouden, waarbij hij zelf veel risico heeft geloopen. Zijn broer heeft in veel mindere mate aan de levering van het camouflage materiaal medegewerkt. It de uitspraak van het hof wordt de hulpverleening aan den vijand niettemin bewezen en een ernstig feit geacht. Het hof kan niet aannemen dat de door de Duitschers uitgeoefende pres sie in de eerste jaren van den oorlog van dien aard is geweest, dat de gebroeders zich hieraan niet hadden kunnen onttrekken. Over het algemeen kan het feit, dat collaborateurs tijdens den oorlog ook acties ten nadeele van den vijand hebben gevoerd, niet als een reden voor strafvermindering gelden. Het verweer dat de gebroeders Gort hun hedrijf uitsluitend zouden hebben voortgezet tot camouflage van den gevoerden illegalen strijd wordt door het hof verworpen. Niettemin trekt het hof de goede vaderlandsche gezind heid van verdachten niet in twijfel. Ook hebben zij reeds acht maanden in voorarrest doorgebracht. Het boven staande legt het hof C. Gort een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar op met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete van vier duizend gulden. R. Gort wordt tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld, plus een geldboete van f 1000. Als bijzon dere voorwaarde voor deze proeftijd wordt daarbij bepaald, dat Gort zich gedurende den proeftijd iedere drie maanden moet melden bij de Konink lijke Vereeniging voor Luchtvaart en daarbij telkenmale een bedrag van drie duizend gulden ten behoeve van het Nationaal Luchtvaartfonds moet storten. Voor R. Gort geldt dezelfde bepa ling met dien verstande, dat hij iedere drie maanden duizend gulden voor de zelfde doeleinden moet afstaan. Den twee scheepsbouwers te Zaan dam, W. J. Baerveldt en G. Stapel, die op hun scheepswerf kotters voor de Duitsche Kriegsmarine hebben ge bouwd, werd een soortgelijke straf opgelegd, waarbij het hof in over weging nam, dat verdachten er inder daad in zijn geslaagd door het open stellen van hun bedrijf voor een zeer groot aantal arbeiders deze te behoe den voor deportatie naar Duitschland. Verdachte Baerveldt werd tot een ge vangenisstraf van een jaar plus een geldboete van duizend gulden en en verdachte Stapel tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 10 maan den plus een geldboete van f600 ver oordeeld, beide straffen met een proef tijd van drie jaar, waarbij als bijzon dere voorwaarde werd gesteld dat verdachten voor eigen rekening een deugdelijke motorrreddingsvlet moeten bouwen, exlusief de levering en mon tage van den motor en deze zeered- dingsvlet binnen twee jaar moeten afleveren aan de Z.-H. M. tot redding van schipbreukelingen voor het station Cadzand. De reddingsvlet van deze maatschappij is door oorlogshande lingen vernield. De vier veroordeelden zullen binnen enkele dagen op vijje voeten worden gesteld. Door middel van een radio-be kendmaking heeft de regeering Maan- dagavondhaar leedwezen betuigd over het grievend onrecht, dat de uitzending van Radio-Oranje van 13 Maart 1945 aan de firma Lips heeft aangedaan. Onze lezers zullen zich misschien herinneren dat de firma Lips in de betreffende uitzending werd beschul digd van levering van 60.000 hand boeien aan de Duitsche Weermacht, te gebruiken tegen Nederlandsche onderduikers enz. Thans is gebleken dat Lips nooit een dergelijke bestelling heeftontvangen. Korte Berichten Het 2e bataljon van ons 14e R. 1. ontving enkele weken geleder, op 23 Januari te Penang het bericht, dat de commandant van deze afd., Majoor van Oort, door den ïngelschen Koning is benoemd tot „Hono rable Member of the Britisch Empire" (M. i E.) Deze onderscheiding werd majoor van Oort toegekend voor de belangrijke diensten door hem en zijn ba taljon bewezen aan de 21e legergroep, toen zij destijds bij deze legereenheid onder opperbevel van veld maarschalk Sir Ber nard Montgomery wa ren ingedeeld. Vrijwel direct na het beëindigen van deze opdracht vertrok 2—14—R. I. via Enge land naar lndië. —o Ons Nederland sche burgerluchtver- keer, dat zich straks zal uitstrekken van de Vereenigde Staten tot Java en van Noord- Europa tot Z. Afrika, vertoont thans reeds in Europa een groei, die in het bijzonder met het oog op onze devtezenpositie ver- beugend genoemd mag worden. Het Europeesche luchtverkeer van de K L.M. zal van 4 Maart af alweer 7 lijnen tellen, terwijl verschil lende buitenlandsche maatschappijen in sa menwerking met de K.L.M. dit aantal nog beiangrijk vergrooten. Op genoemden datum zullen de K. L. M. diensten op Londen en Parijs worden her opend. Dan zijn weer vluch ten mogelijk van Am sterdam naar Stock holm, Kopenhagen, Praeg, Zurich, Brussel, Parijs, Madrid, Lissa bon, Londen, Batavia of tusschenliggende stations, naar New- York, en in het bin- nenlandsche luchtnet naar Eindhoven, Maas tricht, Enschedé. Leeu warden en Groningen. De Amerikaan- sche senator Kilgore heeft er krachtig op aangedtongen dat de U N.O. haar invloed zal doen gelden ten opzichte van die na ties, neutraal of geal- liëerd, wier politiek de vernietieing van het Nazi-dom belem mert. Dit naar aanleiding van het Amerikaansche Blauwboek over de medeplichtigheid van Argentinië aan de Alt Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. ratifirpprpn iiarvno\r won Unclanri niiunnrhoem -rol I r

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1