AXELSCHE COURANT Kentering? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. V Frankeering bij Abonnement Axel. Verschijnt elke Woensdae Pn Zaterdag. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946. 60e JAAROANQ. No. 42 Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM (Naar aanleiding der operichte U.L.O.- school te Axel.) De stichting der School voor Uitge breid Lager Onderwijs in onze ge meente heeft evenals het groote aantal aangemelde leerlingen reden tot groote voldoening gegeven. Immers, een dergelijke onderwijs instelling is in een centrum-plaats als Axel onmisbaar. Niet alleen als voor opleiding tot verdere studie, maar ook omdat voor vele lagere functies een mulo-diploma vereischt is. Bovendien kan men zeggen, dat in onze huidige hoog-ontwikkelde maatschappij gewoon lager onderwijs absoluut onvoldoede is geworden. Daardoor is dit soort onderwijs een goede voorbereiding voor de intrede in de maatschappij en een voorwaarde tot levensverrijking van niet te onderschatten be'eekenis. Een woord van hulde aan de initiatief nemers is daarom zeker niet misplaatst. Mogen zij hun pionierswerk, in dit moeilijke tijdsgewricht tot stand ge bracht, met blijvend succes bekroond zien, tot heil van de jeugd van Axel en omgeving, Zijn wij goed ingelicht, dan is aan de totstandkoming van deze onderwijs instelling een groote bijdrage geleverd door personen in onze gemeente, be- hoorende tot de jongere generatie. Zij vormt daardoor wel een cont'ast met de ouderen. Wij meenen goed te doen dit even voor het voetlicht te brengen. Wij zullen over de oudere generatie geen hard oordeel vellen. Zij was evenals wij kind van haar tijd. Zij voelde zich sterk geïnteresseerd bij den partij- en richtingsstrijd, zulks als gevolg van de ideeën over het geeste lijk en maatschappelijk leven aan het einde der vorige en de eerste decennia dezer eeuw. Ook plaatselijk was het niet anders. Zij hadden hun voor vechters van verschillend formaat, die van tijd tot tijd voor het forum der gemeente politieke tournooien hielden, wat dan de noodige deining veroor zaakte en wel in zulk een mate, dat vaak het belang onzer gemeente als geografisch middelpunt van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen volkomen op den achtergrond raakte. De ouderen mo gen ons dan gas, electriciteit, (water leiding werd verplicht) en een goed wegennet gegeven hebben, dit vindt men bijna overal en kon voor Axel onvoldoende geacht worden. Want nadat in de vorige eeuw het kantongerecht te Axel was opgeheven, volgde in de na-oorlogsche bezuini gingsperiode de normaalschool en werden later het hoofdkantoor der Z.V.T.M. en het belastingkantoor naar elders verplaatst. Een gunstige uit zondering hierop vormde de land bouwschool. Daarmede was Axel als middelpunt onzer streek, en op één na de grootste gemeente in Z.-Vlaanderen, gedoemd een plaats te blijven, die alleen kon terugzien op een groot verleden, maar zonder eenige instelling van impor tantie voor heden en toekomst. Een situatie, die alleen personen, hier ge boortig, konden begrijpen en die men slechts sporadisch aantrof. Een blik op de kaart van Nederland kan ons daarvan overtuigen. Wie dit alles zoo bezag en dat waren gelukkig niet weinigen moest het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen wel in dubbele mate aanvoelen 1 Daartegenover verrezen in verschil lende gemeenten aan den rand van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen instellingen van openbaar nut van uiteenloopende strekking, terwijl het centrum van onze streek van alles verstoken bleef, wat men reeds als vanzelfsprekend accep teerde. Nu dan de stichting der U.L.O. school haar beslag heeft gekregen, rijst de vraag of wij dit kunnen zien als een symptoom van kentering, ais een doorbraak uit de sfeer van isolement, naar het bewuste streven om onze gemeente te maken tot een plaats, wiarop zij dank zij haar zeer gunstige centrale ligging recht heeft. Men diene dan in te zien, dat zulks alleen mogelijk is in doel treffende samenwerking tusschen de diverse bevolkingsgroepen onzer stad en dat de ervaring heeft zulks geleerd op medewerking van buitenaf niet valt te rekenen. Men realiseere zich ook, dat wij bij verwezenlijking van dit streven tevens de g^h ele grensstrook uit haar isolement oph< ffen. Want voor zoover zij willen deelnemen aan het Nederlandsche cultuur- en gemeenschapsleven en dat zijn velen zijn zij grootendeels o p Axel aangewezen. De bezoeken aan onze stad op verschillende hoogtij dagen en aan het bioscooptheater bewijzen zulks. Wij besluiten met de hoop, dat dit alles een aansporing zal zijn, om ^xel met zijn vlottende bevolking van 7000 zielen, de plaats te doen innemen, waarop het recht heeftcentrum van Oost Z.-Vlaanderen D. W. De politieke ontwikkeling. Op politiek gebied leven wij wel in uiterst belangrijke dagen. De geringe hoeveelheid papier, welke de krant den lezers mogen geven, staat tot deze be langrijk in geenerlei verhouding. Daar om kan van de politieke situatie slechts een enkel punt worden aangestipt. Zooals men in ons nummer van Woensdag j.l. heeft kunnen lezen, heeft de S.D.AP. afscheid genomen van het politieke leven. Haar 46ste congres te Amsterdam gehouden is tevens het laatste geweest, want met algemeene stemmen werd besloten de partij te doen opgaan in de nieuwe Partij van den Arbeid. Voor de buitenstaanders is alleen een verrassing, dat zulk een groote mate van eenstemmigheid heeft geheerscht. De hoofdstad heeft tevens aan den Vrijzinnig Democratischen Bond, aan de Christelijk Democratische Unie en aan een groep politieke dak- loozen onder leiding van den hoofdre dacteur van „De Nieuwe Nederlander" de gelegenheid geboden over de fusie te beraadslagen. Het resultaat is, zoo als bekend, geweest, dat met een ge ringen tegenstand de samensmelting is aanvaard. De Partij van den arbeid is er dus. Zeven Excellenties zijn er lid van ge worden de ministers Schermerhorn, Drees, Mansholt, Vos, Lieftinck, Van der Leeuw en naar men zegt ook Lo geman. Het blauwe bloed der politiek is dus rijkelijk in haar aanwezig. Adel dom verplicht echter. De verantwoor delijkheid voor het gevoerde en nog voor de verkiezingen te voeren beleid kan derhalve ntet worden ontkend. Dit heeft voor de verkiezingen zekere gevolgen. Het moet toegejuicht wor den, dat zooveel kleur ii bekend. In plaats van het min of meer uit gebreid aantal partijen en partijtjes uit het poliiieke verleden zul'en wij nu over eenige maanden de verkiezingen beleven met een Partij van den Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Christ Historische Unie, de Anti Revolutio nairen, de Liberale Staatspartij en de Communistische Partij. Er zai zich misschien nog een of andere midden partij formeeren, die fungeeren zal als de korf met brokkelingen, maar vast staat wel, dat de mist begint op te trekken en dat er een goed eind zicht is op het politieke schip, dat sinds maanden wel niet stuurloos maar toch in mistig weer was uitgevaren. Het moge voorbarig zijn nu reeds een politieke prognose te doen, daw men immers aan vaste samenwerking tusschen de geformeerde par ijen nog niet ioe is, toch is op het congnsvan de S.D A.P. nu dus opgegaan in de Partij van den Arbeid reeds de verwachting uitgesproken, van 31 zetels voor de Kath. Volkspartij en 29 a 33 voor de Partij van den Arbeid Mr. van der Ooes van Naters bepleitte geen samengaan met de katholieken in de zen verkiezingsstrijd, maar adviseerde nadien met de katholieken te gaan praten. Dit is een punt, dat spoedig zal moeten worden aangesproken. Het urgentie-program van beide partijen evenals hun verwachte omvang leiden hiertoe. De Kath. Volkspartij heeft reeds een ontwerp voor een gezamen lijk urgentie-program opgemaakt, dat als uitgangspunt voor de besprekingen zal dienen. Tijdens gehouden congressen werd gesproken van een .doorbraak van de antithese", hoewel deze doorbraak naar onze meening haar kracht en h*ar waarde in de toekomstige ontwikkeling der dingen nog zal moeten bewijzen. We zouden liever willen zeggen, dat het begin van deze doorbraak er nu is Men mag wellicht z lfs alle teekeren voor een algeheele doorbraak aanwezig achten en hopen, dat de ontwikkeling van dit begin deze verwachting zal wettigen en ook dan is er reeds vol doende reden tot belangstelling in deze politieke ontwikkeling. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de officiëele installatie van burgemeester Van Oeveren volgende week Dinsdag te doen plaats vinden. Vanzelfsprekend moet deze gebeurtenis op passende wijze worden gevierd wellicht kunnen ook de verschillende vereenigingen eens overleggen, hoe zij hieraan hun medewerking kunnen verleenen. .DE ORANJERU1TERS". Dinsdag hielden ,de Orarjeruiters" voor het eerst sedert de bevrijding hun jaarvergadering. De voorzitter, dhr. Schieman, heette de aanwezigen welkom en memoreerde het vele werk, dat in het afgeloopen jaar is verricht. Ook voor dit jaar staat veel op het program, o.a. op 2e Pinksterdag een landdag te Axel, waaraan ook ruiter- vereenigingen uit overig Zeeland zullen deelnemen. Het financieele verslag meldde een batig saldo. Voor de verkiezing van bestuurslid had dhr. J. C den Hamer te kennen gegeven wegens drukke werkzaam heden niet meer in aanmerking te wi'len komen. In zijn plaats werd dhr. A. den Exter gekozen, terwijl dhr C. de Feijter en dhr. S. de Feijt r werden herkozen. De voorzitter memoreerde nog het vele werk dat door dhr. den Hamer voor de vereenigmg is gedaan. Na eenige pauze b'gon 's avonds de ruiteravond. De voorzitter heette de aanwezigen, waaronder dhr. Voorsluijs van de Kon. Federatie en leden van de ruitervereenigingen uit Zaamslag, Terneuzen en Oostburg hartelijk wel kom en wees op de belangstelling, die de burgerij bij een rondrit der ruiters toont. Hij noemde in verband hiermede het aantal donateurs teleur stellend en wekte de aanwezigen op. voorzoover zij zulks nog niet gedaan hadden, zich alsnog als donateur op te gev^n. Na dhr. Schieman nam dhr. Voor sluijs het woord en gaf een zeer inte ressant overzicht over ortst. a.i, groei en doel der landelijke rijvcreenigingen. Vermelden wij nog, dat verder de avond werd gevuld door declamatie, muziek door het L.J.G-orkest en film, wat alles door het publiek naar waarde met applaus werd beloond. Op ons bureau ligt thans ook de passagierslijst van het s.s. .Johan de Witt" ter inzage. GEVONDEN. Komen aanloopen een zwarte hond. D. Riemens, Sassing P 59, Axel. Bij besluit van den minister van justitie is, overeenkomstig de artt. 5 en 8 van zuiveringsbesluit 1945, ont slag verleend aan J. Korstanje, opper- wachtmesster der Staatspolitie te Hulst en K. Kruise, opperwachtmeester der Staatspolitie te Hontenisse. PARTIJ VAN DEN ARBEI.D Zaterdagmiddag kwamen te Goes de vertegenwoordigers der vroegere S.D.A.P., V.D., C.D U. en de .politie ke dakloozen" bijeen om provinciaal de Partij van den Arbeid te constitu- eeren. De wnd. burgemeester van Vlissin- gen, dhr. L. P. van Oorschot, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij zeide o.a.„Wij zijn uit verschillende schakeeringen op geestelijk gebied bij elkander gekomen om te samen te strijden het lijden van den mensch op maatschappelijk gebied te verminderen om voor ieder mensch bestaanszeker heid te scheppen. De kapitalistische maatschappij is hierin tekortgeschoten, in het socialisme is dit te verwerkelij ken. Na enkele besprekingen van organi satorische aard werd het provinciaal bestuur van de Partij van den Arbeid voor Zeeland als volgt samengesteld: L. P. van Oorschot, Vliissingen, voor zitter, Mr. A. J. v.d. Weel, Middelburg 2e voorz., A. J. Berenpas, Wagenaarstr 4, Middelburg, secretaris, A. v. Uxem, Goes, 2e secr., L. C, Jansen, Middel burg, penningmeester, Mr. H.B. Bouw man, Goes, 2e penningmeester, C. Hamelink, Axel, L. F. Dubois, Terneu zen, ds. W. A. Versteeg, Kortgene, Dr. A. Staverman, Vlissingen, Mw. E. J. v.d. Broecke-de Man, Aardenburg, P. Verburg, 's Heer Hendrikskinderen. K. Fiipse, Kortgene, C. Kuiper, Ouwer- kerk, A. P. Dil, St. Annaland, H' J. vd. Veen, Goes, J. J. de Rdj, Middel burg, Ir M. de Vink, Middelburg. - Ingaande 18 Febr. is de dienst regeling der Ned. Spoorwegen wederom uitgebreid. Het eenige dat voor ons gewest van direct belang kan zijn is een betere aansluiting Lage Zwaluwe- Rotterdam en verder op Zen- en Feestdagen. Verder verwijzen wij naar de officieele dienstregeling. VERKIEZINGEN IN BELGIË. De uitslagen van de Belgische ver kiezingen zijn compleet. Voor de kamer (202 zetels) is het resultaat, enkele geringe wijzigingen voorbehouden, dat de Chr. Volkspartij var. 73 tot 91 zetels opklimt, de socia listen van 64 tot 68, de communisten van 9 tot 24. De liberalen zijn de groote verliezers, hun fractie is van 33 tot 17 verzwakt De nieuwe partij der dissidenten katholieken, de U.D.B., heeft ondanks alle propaganda, waar schijnlijk net twee zetels behaald. De partijen van links behouden dus de absolute meeiderheid in de kamer, doch de katholieken zijn zóó sterk geworden, dat het wel zeer moeilijk zal zijn een regeering te vormen zon der de C.V.P., dit te meer, omdat de liberale fractie nu aanmerkelijk zwak ker is dan de communistische, die haar zetelaantal meer dan verdubbelde door zeer grooten vooruitgang in Brabant, Henegouwen en Luik. Korte Berichten De eerste proef met atoombommen op oorlogsschepen is nu vastgesteld op 15 Mei, op Bikini in de Mar shall-eilanden. Een tweede proef vindt plaats op 1 Juli. o— In verband met aanmeldingen van Ne derlanders om dienst te nemen bij hetAmeri- kaansche bezettings leger in Duitschland. wordt er de aandacht op gevestigd, dat dienstneming bij het Amerikaansche leger overzee alleen open staat voor Ameiikaan- sche staatsburgers. —o In 1946 zullen suiker en boter in Amerika het heele jaar door schaarsch zijn. —o Een der Ameri kaansche atoomgeleer den heeft verklaard, dat het eerste industri- eele gebruik van atoom-energie zal be staan uit de opwekking van hitte, die zal wor den aangewend om stoom te maken voor de industrie. o— —Amerika verwacht in de eerste helft van 1946 225 millioen bushels tarwe uit te voeren, waarvan de helft zal worden toe gewezen aan de Euro- peesche landen die UNRRA-hulp ontvan gen en aan Frankrijk. De rest wordt gedistri bueerd onder België, Nederland, Noorwegen Latijnsch - Amerikaan sche landen en de bezettingszones in Duitschland en Japan, —o Tegen eind 1946 zal voor 1000 millioen dollar aan surpiusgoe- deren van leger en vloot van Amerika voor vredesdoeleinden zijn verkocht. Volgens ra mingen zou het totaal van de surplusvoor- raden overzee veertien duizend millioen dollar bedragen. o— Nederlandsche bruidjes van Ameri kaansche soldaten, die naar Amerika willen gaan, moeten een for mulier aanvragen bij The Commanding Ge neral, Western Base Section, U.S. Army, Hotel Majestic, Paris, France en de enve loppe merken met „Attention War Brides Movement Office*. o— Uit een internee- ringskamp te Neuren berg zijn 200 S.S- lieden ontsnapt. De met alle middelen ge organiseerde nasporin gen van de militaire politie hebben tot nog toe geen resultaat op- gelsverd. inniï Abonnement!- prl]». Losae nummer» 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlftn (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. mwauqvw

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1