„Mannen in toga". Ds. van Oeveren burgemeester van Axel. Advocaten en advocatuur. IV (Slot.) Ter voltooiing zij het dan ook op enige afstand mijner beschou wingen over het advocatenberoep iets over de verhouding tusschen de advoca ten onderling. Den advocaat wordt bij zijn intrede in het beroep het „nobile officium" („het edele ambt"), zooals de Romei nen het noemden van meet af aan geleerd, dat hij zich tegenover zijn confrères altijd en onder alie omstan digheden confraterneel heeft te gedragen. Dat woord „confraterneel" is niet hetzelfde als „collegiaal". Het omvat veel en veel meer. Wat, zullen wij thans zien. In de eerste plaats behoort tusschen de advocaten een sfeer te heerschen van het meest volstrekte vertrouwen. Stel ik sommeer Jansen, als advo caat van Pletersen, om mij binnen 2 dagen ten behoeve van laatstgenoemde de f 10.000. - te betalen, die Jansen Pietersen verschuldigd is, bij gebreke waarvan ik faillissement zal aanvragen. Jansen voldoet niet aan de sommatie en ik vraag zijn faillissement aan. Een half uur voor de zitting der Rechtbank waarin deze aanvraag zal worden be handeld, word ik opgebeid door mijn confrère van der Ham. Hij zegt mij, dat hij optreedt voor Jansen en dat deze de f 10.000 zoojuist in zijn handen heeft gesteld. Dan moet lk, ook al verschijnt Mr. van der Ham niet voo- Jansen ter zitting, de aanvraag in trekken. ImmersJansen's raads man heeft mij verklaard, dat hij het verschu'digde bedrag in handen heeft gekregen en dat is dus waar. Het is nl. ondenkbaar, dat een advo caat een confrère een leugen vertelt, want dan is hij, afgezien van de dis ciplinaire straf, voorgoed onmogelijk onder zijn vakgenooten. Eenmaal heb ik meegemaakt, dat een confrere een telefonisch door hem gedane mede- deeling ontkende. De confrère aan de andere kant van de telefoon kon niet bewijzen, dat de mededeeling wél was gedaan, (sindsdien heeft hij ook 2 hoorns aan zijn ielefoon), maar het ge val is snel in ruime kring bekend geworden en sindsdien wordt met de betrokken advocaat nooit meer een mondelinge of telefonische afspraak gemaakt. Nu, ik kan U verzekeren, dat daar mede ,smans leven tot een hel is ge maakt, want een groot deel der advo catenpraktijk bestaat uit dergelijke mondelinge en telefonische afspraken, faciliteiten, afzien van vormen en dat in een mate, die het publiek van deze formalisten en haarklovers allerminst zou verwachten. Wie b.v. het Wetboek van Burge- lijke Rechtsvordering doorleest, ziei om de haverklap bepalingen als „aan zeggen bij exploit", „acte van procureur tot procureur", „beteekenen van mede- deelingen". In werkelijkheid wordt het grootste deel van al deze plechtige aanzeggingen vervangen door een briefje, zoo niet door een telefoonge sprek. Zelf heb ik b.v. nog nooit een „acte van procureur" gemaakt en ik heb er slechts éénmaal één ontvangen. Wii ik in een civiel proces getuigen doen hooren, dan moet ik zulks eeni- ge dagen tevoren aan mijn tegenpartij aanzeggen per deurwaardersexploit. De praktijk: Een memo van twee re gels „In bovengenoemde zaak zal ik Woensdag a,s. als getuigen voorbren gen Ik hoop. dat U met dezt wijze van aanzegging genoegen neemt". Welnu: bij de „loochenaar,, van zoojuist doe ik dat niet. lk laat hem mijn getuigen door een exploit betee kenen, gezegeld en geregistreerd. Het kost f8.- f 10.-. Maar laat hij nu niet probeeren, zijn getuigen per brief mede te deelen, want dan zeggen wij den rechter ter zitting, dat ons de na men der getuigen niet per exploit zijn beteekend en dat zij dus niet mogen worden verhoord U ziet wat deze man zich met zijn leugen heeft aangehaald. En daarom is voor iedere advocaat het paroolEerlijk in de omgang met de confrères, niet staan op vormen, waar het anders kan, de tegenpartij helpen, wanneer hij eens een kleine formaliteit heeft verzuimd, in plaats van er misbruik van te maken. Heden ik, morgen gij. Een tweede onderdeel der confra- ternaliteit vormt de voorkomendheid en de hartelijkheid in de omgang en dat nog speciaal tegenover confrères „van buiten". Komt een advocaat uit Utrecht pjciien in Middelburg of ,s-Hertogen- bosch, dan komen de in het Gerechts gebouw aanwezige confrères op hem oe, stellen zich voor, bieden hem een toga ten gebruike aan en noodigen hem, zoo zij tijd hebben, na afloop der zit ting uit tot het gebruiken van een comsumptie in een café of op hun kantoor. Een dergelijke gastvrijheid behoort tnt de confraterneele usances, -lelaas gaat ook dit facet van het )eroep in het drukke leven der groote stad verloren. Met deze hoffelijkheid hangt ook samen, dat men zijn tegenpleiter in een proces onder geen voorwaarde als een persoonlijke tegenstander zien mag, hoe scherp de strijd ook wordt. Dat kan wel eens moeilijk zijn maar desniettemin is het volstrekt noodigdaarzonder is het uiteraard voor den advocaat geen leven. Meer men schaadt de cliënten, wanneer men met den advocaat der tegenpartij niet op goeden voet staat. Practisch kan men dan eigenlijk niet optreden, om dat men met zijn tegenpleiter niet spréékt en juist de cliënten zijn daar van de dupe, want dan kunnen nooit de scherpe kantjes van de zaak wor den afgeslepen. De advocaat wordt dan gewoon de slaaf van zijn cliënt en kan niet anders doen dan hem stijven in zijn houding, in plaats van iem nuchter te zeggen in hoeverre hij gelijk heeft In een dergelijk geval is men eigen lijk verplicht den cliënt weg te zenden naar een collega, die met den tegen pleiter niet gebrouilleerd is. Voorts is het eisch der confrater- naliteit, dat men geen cliënten aan neemt, die van een confrère zijn weg geloopen, voordat men dezen heefi gevraagd of hij met hen afgerekeno neeft. In dit geval zij nog opgemerkt, dat kwaadspreken van confrères streng verboden is. Dit voert ons vanzelf tol net vraagstuk, waarmee ik deze reeks wil sluiten „Wat gebeurt den advo caat, als hij het wèl doet?" Ik stel daarbij den lezer een wedervraag „Hebt gij soms iets gehoord over zuivering van advocaten Neen, niet waar. En toch zijn zij gezuiverd. Zonde' Zuiveringsbesluit of Zuiveringscom missies, zonder krantenberichten, pro test en ophef. Zij hebben het zélf gedaan, op grond van reeds lang be staande bepalingen en door middel van bestaande instanties. Dit alles berust slechts op een paai aitikelen in een oude wet en een oud Koninklijk Besluit. In elk Arron dissement aldus wordt bepaald kiezen de advocaten uit hun midden een z.g. Raad van Toezicht en Disci pline. De Voorzitter daarvan heet dt Deken. Deze Raad beteugelt nu dt inbreuken op de eer van den stano der advocaten.' Hij kan een advocaa straffen met waarschuwing, berisping, schorsing en schrapping. Met deze paar zinnetjes is de heelt zaak geregeld. Zij bestrijken niet alleer het ambtelijke, maar ook het privé leven van den advocaat. Ben ik dron ken, doe ik vrouwelijke cliënten voor stellen, zit ik als juridisch adviseur in een zwendelaffaire, geef ik in eenige vorm provisie (b v. aan accountants, zaakwaarnemers) voor het aanbrengen van cliënten of wat nog erger is fungeer ik als strooman van een zaakwaarnemer, ik handel „in strijd met de eer van den stand der advo caten* en kan ter verantwoording worden geroepen voor „den Raad", die ook getuigen onder eede kan hooren. Zoo was ook het lidmaatschap der N.S.B. met deze eer in strijd. In vrij snel tempo is aldus het kleine aantal N.S.B.-ers uit de rijen der Neder- landsche balie verwijderd. De samenleving der ad.ocaten heeft ïatuurlijk ook haar minder mooit kanten. Daar is het een menschelijkt groep voor. Maar de Nederlandsctu advocatuur kan op i ding trolscti zijn. Het onkruid heeti bij haar nooit veel kans gehad. Zij hetft haar tuu altijd goed weten te wieden. De tuin van het „nobile officium" Mr. Jacob Frankel. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. Besluit is met ingang van 20 Februari benoemd tot burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren. Eindelijk hebben we dan weer een burgemeester. Wij Axelaren weten wat we aan Ds. Van Oeveren hebben. Qedurende den tijd van zestien maanden, dat hij als waarnemend burgemeester fungeerde, hebben we hem leeren kennen als iemand, met een ruimen blik, een volksman, die oog en oor heeft voor de nooden en behoeften zijner medeburgers. Burgemeester van Oeveren heeft in dien tijd getoond te zijn opgwassen tegen de taak, die hem van hooger- hand werd opgelegd en waaraan hij zich nu ten volle zal kunnen geven. Moge het burgemeester van Oeveren gegeven zijn gedurende vele jaren zijn beste krachten te wijden aan het belang van onze stad Axel. U. L. O.—ONDERWIJS. Herhaaldelijk is door velen de vraag gesteld, of in onze gemeente, die toch al niet rijk is aan onderwijsinstellin gen, de mogelijkheid niet bestond tot het stichten van een scbool voor uit gebreid lager onderwijs. Een instelling die getuige de lange rijen die dagelijks per tram en trein elders scholen gaan bezoeken, zeker niet overbodig zou zijn. Het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs heeft thans het initiatief genomen een der gelijke school te stichten en op 12 Febr. j.l. werd een begin gemaakt. Men wil thans met een eerste klas beginnen en daarna jaar na jaar de school uitbreiden. Naar wij vernemen zal les worden gegeven in de bekende mulo vakken: Talen, Wiskunde, Han delskennis, Aardrijkskunde en Geschie denis. Verschillende onderwijzers van de Bijzondere School, o.a. de heeren Dieleman, van 't Hoff, de Jonge en de Ridder, beschikken over de vereiste oevoegdheden voor dit onderwijs en zij zullen zich hiermede belasten. OPRICHTING „PLAATSELIJKE RAAD VAN OVERLEG". Na wederzijdse besprekingei door 'e organisaties ter plaatseR.K.W.V. C.N.V. en N.V.V. is overgegaan tol oprichting van een Raad van Overleg. De R. v. O. stelt zich ten doei eventueel belangrijke arbeidsgeschillen tussen werknemer en werkgever te onderzoeken en zo mogelijk bij te leggen. De vergadering zag de noodzake lijkheid van deze samenbundeling van krachten in, en deed hiermee de eerste stap op de weg naar eenheid in de vakorganisaties. Door het vertrouwen, dat door ge noemde organisaties in deze Raad wordt gesteld, mag deze belangrijke vergadering een succes genoemd wor den. Donderdag vergaderden in „Het Centrum" de vereenigde Groente- en Fruithandelaren uit Oos'elijk Z.-Vlaan- deren. Besloten werd o.a. over te gaan tot het stichten eener gezamen lijke inkoop-combinatie, ter verkorting van den langen weg producent-consu ment. Verder bracht inen nog eens naar voren dat de detaillist in groen ten steeds in den hoek zit waar de klappen vallende loonen zijn ver- duboeld, terwijl de winslmarge gehal veerd is, en bovendien wordt hij door het publiek nog steeds ervan verdacht zijn zoo schaarsche artikelen achter te houden en niet te willen verkoopen 1 .^Verder is een commissie benoemd om met de veiling te onderhandelen teneinde te voorkomen,"dat Zeeuwsch- Vlaanderen steeds alleen mindere Kwaliteit wordt toebedeeld. Een sanee- ringsplan is ontworpen ter beteugeilng van oneerlijke concurrentie. Tot slot vermelden wij nog dat het ledental dit eerste jaar is toegenomen van 45 tot 78. Het tribunaal te Goes heeft deze week in verschillende zeken utispraak gedaan. O. A. Talbuom 32 jarige arbeider uit Zuiddorpe werd uit zijn rechten ontzet, de 49- jarig P. de Block en J. M. Moerdijk kregen elk oitzetting uit rechten en verbeurd verklaring vermogen tot t 200. (Wegens plaatsgebrek moesten enkele berichten, o a. van „de Oranjeruiters", achterwege blijven. Red). D1STRIBUTIEDIENST WEER SINAASAPPELEN VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het Centraal Distribu iekantoor deelt mede, dat personen geboren in 1925 of later wederom in aanmerking komtn «oor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiterlijk op Zaterdag 16 Febr. a.s. bij een detail list in groente en/of fruit inleveren- inlevering bij andere detaillisten is niet toegestaan. De aflevering der sinaasappelen zal 200 spoedig mogelijk gebeuren» OFFIC1ËELE BONNENLIJST voor de eerste helft van de 3e periode 1946 (17 Februari2 Maart), Bonkaarten KA, KB, KC 603 040 t.e.m. 046 Algemeen 800 gr. brood, 038, 039 algem. 200 gr. bl'»em, 037 alg. 400 gr. suiker, 035, 036 alg. 250 gr. margarine, 034 alg. 100 gr. kaas, 033 alg. 100 gr. kaas (extra rantsoen) B 13 reserve 800 gr. brood, B 14 reserve 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 021. 022, 023 „vleesch" 100 gr. vleesch, 017 „aardappelen" 2 kg. aard appelen, A 07 „melk" 11/„ liter melk, B 07, C 07 „melk" 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 603 540, 541 alg. 800 gr brood, 538 539 alg. 200 gr. blnem, 537 alg- 500 gr. suiker, 536 alg. 250 gr. boter, 535 alg. 125 gr. margarine, 534 alg. 100 gr. kaas, 533 alg. 100 gr. kaas (extra rantsoen), D 13, D 14 reserve 400 gr. brood, E 13 reserve 500 gr. rijst of kindermeel. Bonkaarten LD, LE 602 521, 522, 523 „vleesch" 100 gr. vleesch, 517 „aardappelen" 1 kg. aard appelen, D 07, E 07 „melk" 5 liter melk. Tabakskaarten, enz. T 13 2 rantsoenen rook- of shag- tabak (geen cigaretten of sigaren). V 13 100 gr. chocolade of suikerw. X 13 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten.) De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Febr. a.s. Voor de week van 24 Febr t.e.m. 2 Maart a.s zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardap pelen jam, koffie, cacao, tabak, ver snaperingen, huishoudzeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Febr. a.s. worder gebruikt met uitzondering van de bon nen voor vleesch, melk en aardap- pelen, waarop eerst met ingang van Maandag 18 Febr. mag worden afge leverd. Op bon 033 Algemeen wordt een extra-rantsoen van 100 gram kaas verstrekt. Op dezen bon en op bon 034 Alge meen zal voor de helit volvette of 40- plus-kaas (waaronder eventueel begre pen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20 plus-kaas worden geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaa' de bonnen ,021 of 521 vleesch" voor vleesch en 017 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 24 Febr. t e.m. 2 Maart moeten bij de Centrale Keukens worden ingeleverd bon „022 of 522 vleesch" voor vleesch, alsmede dt voor die week aan te wijzen aard appelbonnen. BEKENDMAKINGEN MILITAIRE VORDERINGEN. DOOR MIL1T. TOEGEBRACHTE SCHADEN. BELANGR1JK1 Alle vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van geallieerde militairen, ook die, weike reeds betaald of reeds aangemeld zijn, moeten door belang hebbenden vóór 20 FEBRUARI a.s. aangemeld worden bij het betreffende bureau het Centraal Bureau Vergoe ding Militaire Vorderingen in Den Haag. Deze aangifte betreft niet burger- arbeid voor militaire doeleinden en inkwartieringen waarbij het gebouw niet gevorderd is. Wel moeten ook aangegeven worden de schaden toegebracht door gealli eerde militairen, bijv. door aanrijdingen en dergelijke. Vorderingen enz., geschied donr andere dan geallieerde militairen zoo als door het Militair Gezag, de O(rde) D(iei st, B(innenl. (S)trijdkr.), St ot- troepen, Grenswacht, Ned. Marine, Ned. legeronderdeelen, enz., vallen BUITEN dezen aanmeldingsplicht. BIJ NALATIGHEID VERVALT DE AANSPRAAK OP VERGOEDING I De benoodigde formulieren zijn ter secretarie verkiijgbaar. Geadviseerd wordt, de ingevulde aangifte-formulieren aangeteekend aan genoemd centraal bureau te verzenden. De aangever ontvangt van het bureau een mededeeling, van ontvangst en een registratienummer. Ontvangt hij deze mededeeling en dit nummer niet, dan moet hij dat binnen 14 dagen, nadat hij het formulier heeft ingezonden, per aangeteekend schrijven aan genoemd bureau berichten. Axel, 8 Februari 1946. De wnd. Burgemeester van Axel, P. J, VAN BENDEGEM, Na een zorgvul- din voorbereid onder zoek, zijn groote knoeierijen aan het licht gekomen bij de N.V. Unilever-Ver- koopcentrale te Rot terdam. Tot de gear resteerden 'brhooren een directeur, drie adj. directeuren en eenige procuratiehouders en afdeelingschefs. Groote partijen mar garine bonnen werden niet aan de distributie instanties afgedragen - er worden gevallen genoemd van eenige honderdduizenden bon nen - waardoor als het ware een reserve werd gevormd, waaruit op kwistige wijze marga rine werd geput, wel ke aan directie en hooger en lager per soneel werd gegeven, van wie velen de mar garine ook gebruikten om er ruilhandel mee te drijven. Groote par tijen kwamen in den zwarten handel. Ten minste 125 duizend kg. is in verkeerde handen terecht gekomen. Da juiste cijfers zullen overigens nog bij het verdere onderzoek moeten worden vast gesteld. De politie is als volgt op het spoor gekomen. Een poos geleden hieldeen agent van politie op straat een man aan, die in een koffertje margarine bij zich had. Bij het verhoor van dezen man kwam men te weten, van wien hij de mar garine had gekocht, Nadien kon telkens een nieuwe schakel worden opgespoord, tot men tenslotte bij de leiding van de ver koopcentrale van de Unilever te Rotterdam terechtkwam. De zaak is zeer gecompliceerd, doordat veel margarine langs tailooze kanalen in den zwarten handel is verdwenen. Nu een maal de topleiding van de onderneming is gearresteerd worden deze kana'en nage gaan. Het laat zich aanzien, dat er nog meer reacties zullen volgen. De directie van de Gazelle-fabrieken te Dieren deelt het A.N.P. mede, dat he' volledige machinepark uit Duitschland is terug gekeerd, zoodat, wanneer de aanvoer van grondstoffen mee valt, zeer binnenkort de productie der Ga zelle-rijwielen hervat kan worden. Het eerste contin gent van de Neder- landsche troepen, die al gcruimen tijd op Maiakka vertoeven, is thans naar lndië ge gaan. Een bataljon van deze troepen is nl. bij Muntok op Banka (te genover Palembang) geland. De stad is zonder dat er een schot is gelost, door de Ne derlanders bezet. De Johan van Oldenbarnevelt is Woensdagmiddag om half 2 aan de Surina- mekade te Amsterdam aangekomen met twee duizend passagiers. Er waren geen doodan aan boord. —0 0— 0—

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2