AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. No. 38. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENDSAO 6 FEBRUARI 1946. 60e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM verte- Z? eenii Het laatst raad Itn De eerbied der menschert. Varend op de zeeën, voortrukkend in de woestijn, vielen zij. Gewapende mannen vechtend tot het uiterste weerlooze menschen, als vee ter slacht bank meegevoerd. Ongewapenden, strijdend voor en met hun overtuiging, slechts kennend den wil zich te ver zetten tegen den vijand; weerstand biedend tot zij niet meer konden, de klauw zich om hun lichaam sloot eerder eindigde hun verzet niet. Geen machtige legerorganisatie's, geen rijke hulpbronnen stonden achter hen geen dwang rustte op hen. Zij wer den gedreven van binnen uitzoolang 't hart klopte, brak hun verzet nier. Toen dit hart stilstond, viel ook hun verzet weg En wij hoorden, wat zij vroegen, waaraan zij dachten. Want al raast en tiert de wereld nog zoo hard, een stem hooren wij, die door de helderheid van haar klank zich los maakt van het rumoer der wereld. Die stem bereikt ons nu Vaarwel, vaarwelmijn oogen slui ten zich ook mij heeft 't beest gegre pen. Ik ben moe, ik ben moezij martelen mij, kwellen mij gruwelijk, 't ls niet uit te houden. Ik ben moe, ik ben moemaar heb den strijd nooit opgegeven. Mijn oogen sluiten zich nóg zie ik de sterren boven mij verder lig ik verlaten. Zoo graag had ik nog zooveel menschen willen zien. Hoe zal 't afloopen met hen; mijn kracht is vernietigd, mijn strijd is afgeloopen. Zal er verder gevochten worden, zal het beest verslagen wor den De wereld zal verder gaan| Nu wordt het donker, de sterren zijn ver dwenen de donkere hemelkoepel boven mij zie ik al niet meer. Het gras, waarop ik geloopen heb, het bosch, de hoeve, alles is nu weg, alles is nu zwart Rust nu uit; gij deedt genoeg, gij zijt moe. Zij joegen U op, zij aasden op Uw lichaam, want Uw geest was niet gelijk de hunne. Uw geest droeg de vrede in zichhun geest ademde vernietiging uit. De wereld zal Uw strijd gauw ver geten zijn, want anders had zij niet altijd door nieuwe oorlogen ontketend. Er wordt geteld, de millioenen dooden worden opgeteld, hun getal wordt neergeschreven. Hij die streed, is ver dwenen, het getal nam zijn plaats in. Misschien zal eens de dag komen, dat de wereld Uw strijd begrijpen zal en zien, wat heeft plaatsgevonden. Tot zoolang zullen er oorlogen woeden, want zij zagen niet, hoe gij Uw oogen sloot. De jaren zullen zich schuiven over Uw graf. Uw rustplaats zal schuil gaan onder de eeuwen en nóg zal de tijd niet stilstaan. Maar elk jaar, dat Uw graf gaat bedekken, zal het be grijpen der menschheid daar moeten neerleggen. Altijd nog is er onder scheid tusschen goed en kwaad. Het grootste deel der menschen kent het kwade en kent het goede, maar is nog machteloos het kwade in zijn aan val te stuiten. En wat de jaren aan Uw graf zullen brengen kan slechts zijn: de eerbied der menschen. A. Rubens. Ceylon, 9 Januari 1946. De fiscale plannen. In ons nummer van Zaterdag 26 Jan- heeft men een en ander kunnen lezen uit de lijvige nota, welke de minister van Financiën aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Zooals bekend, zal er, teneinde de groote schuld althans te verminderen, een speciale heffing komen op het vermogen. Allereerst een zeer zware heffing op vermogensaanwas. Op de beurs vertelt men en wij geven het hier onder de noodige reserve door dat aanwas, gemaakt door personen en lichamen door hulpverleening aan den vijand of door gebruikmaking van den nood van ons volk, voor 90 pet. zal belast worden. De overblijvende 10 pet. wordt daarna nog getroffen door1 de alg^meene vermogensheffing, zoodat er weinig van deze onoirbare wijze verkregen gelden zal overschieten. De vermogensaanwas, gemaakt uit besparingen uit stijging van de activa, dus de «witte aanwas", zou met 50 pet. belast worden, behoudens een af trek van 5000 gld voor normale be sparingen. Daarna zullen deze res tantvermogens nog eens moeten aan treden voor de algemeene vermogens heffing, die, naar men zegt, 10 pet. zou bedragen, met progessieve werking. Uit deze beide heffingen wordt een opbrengst verwacht van 3 a 4 milli ard gulden. Het is nog niet bekend np welke gegevens deze opbrengst raming berust; de vrees is waarlijk niet denkbeeldig, dat deze raming, vooral wat de z.g. «zwarte winsten" betreft, erg zal tegen vallen. Bij vele zwarte handelaars gold hetzoo ge wonnen, zoo geronnenreeds thans zijn vele dezer lieden ridder te voet geworden. Welke zwarte winsten van het plat teland zullen kunnen worden geplukt, onttrekt zich ook aan onze waarneming. Doch ook hier zal de buit eer tegen, dan meevallen. Dan 1 ij k t ons de stijging van de waarde der vaste goederen, uitgedrukt in guldens, meer een vermogensaanwas, dan zij in werkelijkheid is. Een groot probleem zal naar voren komen bij de waardeering van landbouwbedrijven, welker eigenaren door aflossing van hypotheken in beter doen zijn geraakt. Dat zelfde geldt trouwens ook voor winkeliers en industrieelen, die kans hebben gezien «hun zaken op te knap pen". Bovenbedoelde heffingen op de ver mogens is niet alles, wat de minister aankondigt. De noodzaak eener her ziening van het bestaande belasting stelsel wordt door den minister vol mondig erkend. Spoedig zal daarmede een aanvang worden gemaakt, hetgeen inderdaad dringend noodig is, gezien de «moordende" belastingheffingen door den bezetter in de oorlogsjaren. De aandacht verdient de aankondi ging, dat de vrijstellingen voor land bouwbedrijven in de ondernemingsbe- belasting onverwijld zullen worden ingetrokken." De voorkeursbehandeling van de landbouwers onder den bezet ter heeft inderdaad geen zin, daar zulks onbillijk zou zijn tegenover de andere contribuanten. De prijsverhooging, welke uit een en ander resulteert, past feitelijk niet in het raam van het kabinetsbeleid, maar de Staat heeft geld noodig. Naast een verhooging van de Omzetbelasting van 2 op 3 pet. zal er komen een hoog tarief op weelde-artikelen, hetgeen wel bezwaren zal op leveren voor de fabri kanten en handelaren in deze produc ten, maar gezien de verarming van ons land toelaatbaar is te achten. Als tegenhanger kan worden ge noemd de mededeeling, dat de door den bezetter ingetrokken vrijstellingen van omzetbelasting voor noodzakelijke levensbehoeften, vooral ten bate van minst draagkrachtigen en van de groote gezinnen, zullen worden hersteld. Niemand zal, dunkt ons, veronder stellen, dat de aangekondigde belas tingplannen de staatsfinanciën zullen gezond maken. Daarvoor zijn andere dingen noodig. Jammer dat de mi nister ons hier in den steek laat. PLAATSELIJK NIEUWS. DE CHR. HISTORISCHE UNIE. Vrijdagavond werd in het hotel «Het Gulden Vlies" alhier een zeer matig bezochte vergadering gehouden van personen, die voor het meerendeel sympathiek stonden tegenover de vroe gere Chr. Hist. Unie. Na een kort openingswoord van dhr. M. Dieleman, sprak dhr. mr. v. d. Feltz uit Middelburg een propa- ganda-rede. Spr. richtte zich in zijn critiek vooral tegen de Nederl. Volksbeweging, die vrucht is van de bezettingsjaren. Hun leuze: Niets van vóór 1940 terug", is foutief, omdat in ons land tal van goede toestanden bestonden (soc. wet geving, volkshuisvesting, enz.) Voorts wil de N.V.B. geen partij-verhouding op kerkdijken, maar op politiek- ecor.omischen grondslag, waarin spr. iets revolutionnairs ziet en dat voor christelijke partijen onaanvaardbaar is. Het lidmaatschap van de door fusie van s.d.a.p., v.d., c.d.u. en n.v.b. te vormen Soc. Partij van den Arbeid is voor een positief christen onmogelijk, zulks vanwege de antithese, die zij niet erkennen, maar die toch bestaat. Inzake de beschuldiging van de N.V.B., dat de C.H.U. conservatief zou zijn, zegt mr. v.d. Feltzchriste lijke naastenliefde sluit conservatisme uit. Wij zijn tegen ambtenarij, vóór ver doorgevoerde ordening, waar zulks noodig is, maar voorstanders van par ticulier initiatief, waar dat mogelijk is. Met verwijzing naar het urgentie program der C.H.U. (betere verzorging van kleine zelfstandigen, wettelijke regeling bedrijfspensioen, krachtige wederopbouw verwoeste gebieden) zegt spris dat dan conservatief Maar wanneer men ons conservatief noemt omdat wij de chr. beginselen willen handhaven, dan is dat inder daad juist. Na mr. v.d. Feltz sprak dhr. Philipse, die in verband met zijn functie als lid van Ged. Staten gaarne vragen zag gesteld met betrekking tot het provinciaal bestuur. Dhr. P. J. van Bendegem, waarn. burgemeester, vroeg maatregelen tot opheffing van het isolement van Z. Vlaanderen. Dhr. Philipse zeide, dat de Duit- schers de ferry-booten in de buiten haven van Vlissingen hebben laten zinken en bijna de ceheele vloot door oorlogshandelingen is vernield, zoodat wij ten deele met gehuurde schepen de dipnsten moeten onderhouden (o.a. de «Koningsplaat" en de «Zuiderzee". Zonder bijzondere stagnatie komt ech ter binnen twee maanden de groote ferry-boot weer in dienst op Perk polder—Kruiningen de «Koningin Emma", waarom men in Westelijk Z. Vlaanderen schreeuwt, gaat weer in dienst op Breskens—Vlissingen. Spr. meent ontevredenheid te dien opzichte absoluut van de hand te moeten wijzen. Men denke ook aan de financieele consequenties verbonden aan de kos- telooze veerdiensten. Daarna sprak dhr. Philipse een aan moedigend woord om de beginselen der Chr. Hist. Unie, die zij put uit Gods Woord, trouw te blijven, ook in dezen zorgvollen tijd. Spr. zegt niet onsympathiek te staan tegenover deze regeering, maar dat hij toch bitter teleurgesteld was in de lange regee- ringsverkiaring van verleden zomer geen enkele passage te vinden, die een positieve verklaring inhield inzake het gelooven in Jezus Christus als Heer der wereld. Hierna was het openbare deel dezer vergadering ten einde en bleven sym pathisanten der C.H.U. bijeen om de plaatselijke afd. van bovengenoemde partij weer nieuw leven in te blazen. Tot bestuur werden gekozen de heeren P. J. van Bendegem, P. A. Wonder- gem, J. Overdulve, W. de Feyter en Joz. Scheele. D. W. Wat betreft het antwoord op de vraag over het isolement van Zeeuwsch- Vlaanderen komt het ons vreemd voor dat, ongeacht het beschikbare mate rieel, nu een goede veerdienst niet meer mogelijk zou zijn door de finan cieele gevolgen van het kostelooze vervoer, Wanneer dit inderdaad too zijn zou, had men beter geen kostelooze veerdiensten kunnen beginnen. Wij zouden tenminste een niet-gratis uur- dienst prefereeren boven een vrije 4 maal daagsche dienst. (Redactie). Tot onderwijzeres aan de R.K. School alhier is benoemd Mej. L. Kint, als plaatsvervangster van Mej. Borm, die zich gedurende 33 jaar met al haar krachten aan het onderwijs heeft ge wijd. Juffrouw Borm heeft in die ja ren de achting verworven van allen met wie zij samenwerkte en de liefde van haar leerlingen, en het afscheid zal ook haar zeker zwaar zijn gevallen. Heden werd door ons ontvangen de passagierslijst van de «Johan van Oldenbarneveldt". Voor belangstel lenden ligt deze lijst bij ons ter inzage. GEVONDEN. Een zilver armbandje. J.v. Damme, Stationstraat 42, Axel. TRIBUNAAL TE GOES. Op 29 Jan. werd in de morgenzitting de zaak tegen J. M. Moerdijk, gem.- secr. van Zuiddorpe behandeld, die ervan werd beschuldigd op ergernis gevende wijze te zijn omgegaan met een bekend N.S.B.-er uit Axel en van het schrijven van een aan Münzer gerichten brief, waarin hij verklaarde, dat zijn familie Duitschgezind was en aangesloten bij de N.S.B. Deze brief begon met een herinnering aan het aangename onderhoud, dat M. twee weken eerder met Münzer had gehad. Verd. gaf toe, omgang met de Jonge te hebben gehad, maar wees er op, dat hij reeds voor '40 met hem in relatie stond, daar ze samen patent hadden gevraagd en gekregen op een nieuw soort fiets. Omtrent den brief zei M., dat een kennis die voor hem had geschreven, daar hij ze'f geen Duitsch verstaat. Hij had slechts stroop om den mond van Münzer willen sme ren om zoo te bereiken, dat hij voor zijn vrouw een reisvergunning voor België kreeg. Er was geen woord waar van hetgeen er in den brief stond. Pres.: Ook niet van dat zeer aan gename onderhoud? Verdachte moest dit toegeven, maar zei alleen naar Münzer te zijn gegaan, omdat die hem had uitgenoodigd. Wat hij van hem gewild had wist hij nog niet 1 Pres.Was het misschien omdat u graag burgemeester wilde worden? En wist u, dat Münzer van dit onder houd aanteekeningen had gemaakt, waarin staat, dat u den burgemeester van anti-Duitsche gezindheid betichtte en dat u geen medewerking had van Mr. Dieleman? Verdachte zei, zich dit alles niet meer te kunnen herinneren. Waar schijnlijk had Mür.zer zelf naar de gezindhe.d van den burgemeester ge vraagd. In den loop van het verhoor pro beerde M. het voor te stellen, dat hij het slachtoffer was van den hem niet welgezinden pastoor, welke suggestie werd ondersteund door twee getuigen a décharge, de wethouders d'Hert en Van Dongen. Mr. Tichelman uit Terneuzen sprak bijna een uur ten gunste van besch. en viel de aanklagers van M., in het bijzonder burgemeester, pastoor en hoofdonderwijzer, fel aan en met woor den, zooals wij die nog niet door een verdediger hebben hooren gebruiken. Tenslotte vroeg hij vrijspraak omdat naar zijn meening M., die geschorst is met 5 maanden interneering en ver banning uit Zeeuwsch-Vlaanderen reeds genoeg gestraft is. Van de nieuw behandelde gevallen vermelden wij hier Anna Em. v. d. Vijver en Louisa Rosalia de Wijn, beiden te Zuiddorpe, die er van beschuldigd werden met leden der Duitsche bezetting omgang gehad te hebben en den marechausée W. C. Priem bij de Duitschers te heb ben aangegeven. De besch. werd echter voor beiden vervallen verklaard. (Z. Dndbl.) Korte Berichten. Op uitnoodiging van de stichting Nieuw Walcheren zullen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, benevens ean zestien tal leden dier Kamer deze week een bezoek brengen aan Zeeland. Eerst gaat de reis naar Schouwen, waar na Walcheren en W. Zeeuwsch- Vlaanderen aan de beurt komen. In Middelburg zullen verschillende autoritei ten de volksvertegen woordigers voorlichten over het herstel van Walcheren, over den wederopbouw en het schadevergoedings- vraagstuk. o— Bij hun pogingen het zwarte geld on zichtbaar te maken en zoodoende aan den greep van den fiscus te ontkomen, zijn vele duistere elementen ge vlucht in,... postzegels en wel in die van de zg. symbolen en zee heldenserie, welke voor het eerst tijdens de bezetting in omloop is gebracht. Na onze bevrijding kon de ver koop hiervan niet di rect worden stopgezet, omdat vervangende wnarden toen nog niet gereed waren. Dit is thans het geval. Het ligt in het voor nemen op 1 Maart a.s. de hierbedoelde zegels niet meer op de post kantoren te verkoopen. Ze zullen van 1 Juni a.s. af niet meer voor frankeering geldig zijn. Laatstgenoemde datum is gekozen om bona fide bezitters in de gelegenheid te stellen hun zegels op te ge bruiken. Inwisseling daarvan zal niet plaats hebben. o— In verband met de regelmatige plaats vindende na-uitreiking van brandstoffenkaar- ten ten behoeve van nieuwe gezinnen en om hen, die door om standigheden de bon nen 47 en 48 niet binnen den voorge schreven termijn bij hun leveranciers heb ben knnnen inleveren, daartoe alsnog in staat te stellen, is besloten deze bonnen van 2 Februari 1946 af tot een nader bekend te maken tijdstip op nieuw geldig te ver klaren. Ook bon 46 blijft nog tot nader aankondiging geldig. De vroeger verlengde geldigheidsduur van de bonnen 43, 44 en 45 is 4 Febr. geëindigd. o— De tijdens de be zetting fung. Comm. van Zeeland, Mr. P. Dieleman, die in Nov. 1944 te Middelburg is geïnterneerd, is ontsla gen met gelijktijdige oplegging van huis- arreit. Abonnement»- Pril" Lom* nummert S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 Advertentlepri]» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeeilngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. "I VRAAG OP UW BON

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1