t Prudent Kerckhaert, Stephanie fiaecke, 1000 H.A. Vlasland Advert cnl if ii De Korte Berichten. productie der Philips- fabrieken. WIJ LEVEREN WEER SIMPLEXKASTEN GEVONDEN VOORWERF Een paar blauwe kinderwar de ijsbaan. D. J. Freekenhon Hendrikstr. 39. Axel. AARDBEVINGEN IN ZWITSE1 In de laatste dagen zijn aardschokken waargenomen in land. in het bijzonder in het Wallis, waar in den nacht van op Zaterdag een paniekst heerschte. De bevolking vlucl de huizen en bleef, daar verdere ken waren aangekondigd, op Alom stookten de menschen om zich te verwarmen. De Leuk Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven van het overlijden van O. zei beminden Vader, Behuwd- en Groot vader, echtgenoot van wijlen in den ouderdom van 75 jaar, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden. Westdorpe I. Wijffels— Kerckhaert. Westdorpe Har Pr Kerckhaert. H. Kerckhaert— van Waes Nijmegen M. S 2> Wijffels Amsterdam C. C. S. M Wijffels. Amsterdam J. Cl. H. M. Wijffels Westdorpe W. J Kerckhaert. Westdorpe MTS Kerckhaert. Westdorpe R. H. G. Kerckhaert. Westdorpe, 29 Jan 1946 Wij bevelen de ziel van onzen dierbaren overledene in Uwe godvruchtige gebeden aan. De plechtige uitvaart dienst, waarbij U ver zocht wordt tegen woordig te willen zijn, zal plaats hebben op Zaterdag 2 Febr. as, des voormiddags 10 uur in de parocniale- noodkerk te Westdorpe lenige en algemeene kennisgeving, PLAATSELIJK NIEUWS. Zaterdag j.l. trad in de Gerefor meerde Kerk te Ternpuzen voor de Z.V.U. op één van onze beste Neder landse zangeressen Jo Vincent, aan de vleugel begeleid door Emmy Daar er programma's ontbr de zangeres bij elk nummer uitlegging. Zij zong achtereenvolgens Engelse., Franse, Duitse, Rus Hollandse liederen. Het geh gramma werd door de aanwez grote aandacht en onder gre gevolgd. Het was een avond van grote heid, die aan alle ware muzie bers de gelegenheid gaf volop nieten. Wij kunnen niet nalaten in band te wijzen op het prachti van de Z.V.U. die het ons maakte, onk in dit gewest v hoogstaande kunst te genieten. lijn werd geblokkeerd door vallende rotsblokken, zoodat het treinverkeer op deze lijn werd onderbroken, stad Sitten is ernstige schade richt. Er is slechts één doode In de aange- te be- Na de bevrijding gestaakt 150, ge schorst 250 burgemeesters. Korten tijd geleden waren er 175 vacatures. Het aantal sollicitaties ech ter bedroec een vpplvnnri hiervan In verband met een spoedige king moet dit als de laatste voor bovengenoemde groep van beschouwd worden. afwer- zitting telers HET IS WEER KNV.B. De heeft directie der Philips-fabrieken een uitvoerige persconferentie gehouder, waarop alle vragen aan gaande deze voorname Nederlandsche industrie werden behandeld. Naast bijzonderheden over nieuwe onderzoekingen en fabricage van spe ciale medische apparaten, werd over de voor een ieder van belang zijnde producten, zooals gloeilampen en radio toestellen o.a. het volgende medege deeld Uit het feit, dat er geen „zwarte" lampen zijn, volgt nl. dat men hierbij aan elke vraag kan voldoen. De T. L. buizen, gasontladingslampen, die 21/, maal meer licht geven dan de gewone, zullen in Maart in iets ruimere mate op de markt komen. De productie van rijwiel-lantaarns zal dit jaar één derde van de totale voorlogsche pro ductie bedragen. Televisie-apparaten ku.inen voor den prijs van f500,— tot f 1000 geleverd worden, maar omdat de uitzending van complete program ma's voorloopig nog te kostbaar zal zijn, zal de vraag naar dit artikel niet groot zijn. Radio-toestellen zal men dit jaar in drie uitvoeringen leveren. De goedkoopste zal f 120,kosten. Met het noodige voorbehoud hoopt men dit jaar eenzelfde aantal als in 1939 op de Nederlandsche markt te brengen, waarbij de getroffen gebieden voorkeur zullen hebben. De produc tie van droogscheerapparaten wordt vergroot, zoodat Philips op elk terrein zijn oude plaats gaat innemen. Verder worden nu ook in samen werking met de P.T.T. telefoon-instal laties gefabriceerd, waardoor men de moeilijkheden, ontstaan door het uit vallen der Duitsche Siemens-productie, die de P.T.T. gebruikte, tracht te ondervangen en in de toekomst een deel van de markt van deze Duitsche fabrieken hoopt te kunnen overnemen. Van de productie is een groot deel bestemd voor export ten bate van het herstel van ons land, en wanneer we het bovenstaande lijstje, van hetgeen voor eigen land vrij komt, zien, dan kunnen we wel zeggen, dat Philips direct en indirect hard meewerkt aan het herstel van ons land. 39.000 MIDDENSTANDERS ONDER HET MES. In 47 plaatsen in Nederland zal pp 26, 27 en 28 Maart a.s. het schriftelijk gedeelte van het 12e Middenstands examen Algemeene Handelskennis wor den afgenomen. Blijkens een voorloopige telling wen- schen 39.000 candidaten zich aan dit examen te onderwerpen. Hoewel de leiding der examens ver trouwd is met een groot aantal deel nemers (ongeveer 20.000 per examen) wordt zij thans wel voor een zeer om vangrijke en zware taak gesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. NEDERDANDERS IN UNIFORM. Donderdagavond laat liet een aantal mannen in de uniform der Koninklijke Marine danig van zich spreken, door dat zij niet alleen dienaren van den Staat der Nederlanden, maar ook van Bacchus bleken te zijn. Met wagge lenden gang en getrokken messen liep een groep de Noordstraat op en neer, daarbij demonstreerend beginne lingen op het terrein van den volks zang te zijn, maar over prima stem banden te beschikken. Wanneer de gelegenheid zich voordeed poogden zij ook meisjes tot deelgenoot te maken in den inderdaad beschavenden invloed, die van hen uitging. Tenslotte schijnen zij schermutse lingen te hebben geleverd, waarbij een ruit in een winkelpand in de Noordstraat werd vernield. De winke lier waarschuwde de politie; of dezeTnaamste kwam opdagen, is niet bekend. De „burgers-in-uniform" hebben met dit alles zich wel verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland. W. PROPAGANDA-VERGADERING DER S.D.A.P. In de rij van vele vergaderingen in het teeken der verkiezingspropaganda hield als eerste de afd. Axel ders.d a.p. in „Het Centrum" alhier jl. Dinsdag avond een openbare bijeenkomst, die matig bezocht was. Ingeleid door dhr. C. Hamelink, trad als spreker op dhr. Van Oorschot, loco-burgemeester van Vlissingen, die constateerde, dat de s.da.p. in de voorbije vijf jaren haar plicht heeft gedaan, getuige het besliste afwijzen der eischen door Rost van Tonnin gen c.s. Spr. memoreerde het lot der arbei dersklasse vóór honderd jaar en de tallooze verbeteringen, sindsdien door harden, verbeten strijd afgedwongen en wekte de aanwezigen op om thans met een beroep op hun verantwoor delijkheidsgevoel tegenover zichzelf en tegenover de maatschappij den strijd om het socialisme voort te zetten, want zegt spr. een andere op lossing is er niet. Wij zijn niet veranderd, wij hebben ook onze martelaren voor het vuur peloton zien staan en velen in gevan genis en concentratiekamp zien lijden en sterven (Wiardi Beekman, Boek man, De Miranda) allen menschen, die niet voor geweld, terreur en rechts verkrachting hebben gebogen. Zeer verheugend is de gedachte, dat wij niet meer alleen staan, want bjn- nenkort zal de constitueerende verga dering van de Socialistische Partij van den Arbeid worden gehouden, in welke groote partij de C.D.U., de V.D. en de Ned. Volksbeweging met ons op een gemeenschappelijk platform den strijd om het socialisme zullen voeren. Alles wijst erop, dat het tijdperk der ongebreidelde productie zijn einde nadert en wij thans staan op den drempel van een nieuwe periodedie van de geleide economie, van de plan matige productie, niet gebaseerd op winst, maar op de behoeftebevrediging der menschheid. Spr. memoreerde nog het onderwijs- program der nieuwe groote partij. Het moet uit zijn, zegt spr., dat de dikte van de portemonnaie zal bepalen of een kind al dan niet middelbaar of hooger onderwijs zal genieten, maar alleen de aanleg van het kind. Na de rede van dhr. Van Oorschot declameerde dhr. C van Bendegem o.a. uit „Verhalen uit het land van Bartje" van Anne de Vries (Het heilig verbond) en een fragment uit Multa- tuli's „Vorstenschool". Uit den boezem der vergadering kwam de vraag naar voren„Wat heeft de s.d.ap. voor de onderduikers gedaan Dhr. Hamelink meende, dat men die vraag beter aldus kon formu leeren „Heeft men aan de s.d.a.p. de gelegenheid gegeven om doeltreffend aan dit illegaal werk mede te werken Spr. zegt over vele feiten te beschik ken, waarmede hij kan aantoonen, dat de s.da.p. stelselmatig bij dit onder- grondsch werk is geweerd. Dhr.. Van Oorschot zeide, dat deze illegale arbeid elders vlotter ging, alhoewel het overdreven sectarisme van het Nederlandsche volk een han dicap is geweest. Zeker, zegt spr., het verzet is ontstaan in kerkelijke krin gen, maar ook bij ons is prachtig verzetswerk verricht. De man, die in Neurenberg getuigenis zal afleggen van het Duitsche barbarisme in Neder land! Koos Vorrink, is een der voor- illegale strijders in ons land geweest. De vergadering werd hierna gesloten. D. W. JAARVERGADERING V.V.V. In 1942 werd hier nog een jaarver gadering van V.V.V. gehouden, daarna hoorde men er niets meer van, gevolg ook al van de oorlogsomstandigheden. Men waande de V.V.V. dood, doch kort na de bevrijding begon reedt de eerste activiteit. Woensdagavond werd de eerste jaarvergadering na de be vrijding gehouden. De opkomst was niet groot, doch de plannen, die V V V. heeft voor dit jaar en de toekomst, bleken grootsch. In zijn openingswoord liet devoorz., de heer A. van Maale dit reeds door schemeren, waarbij hij ook op aller medewerking rekende. De secretaris de heer P. Esselbrugge gaf een kort overzicht van hetgeen tijdens de oor logsjaren gedaan was om het leven er nog een beetje in te houden, wat van zelf niet veel bijzonders was. De heer A. van Sabben, penning meester gaf het volgende financieele overzicht gedurende de jaren 1942-1945: 1942: Inkomsten f904,85; uitgaven f913,05; nadeeiig saldo f8,20. 1943 Ink. f 267,-uiig. f 157,84ba tig saldo f 109,16. 1944: Ink. f135,-; uitg. f 12,50; ba tig saldo f 122,50. 1945 Ink. f 261,50 uitgave f 167,38 batig saldo f94,12. Het ledental bedraagt momenteel 66donateurs 9. De aftredende voorzitter dhr. Van Maale werd m.a.s. herkozen. Het bestuur had een grondige zui- zering ondergaan, waardoor 4 vacatu r's ontstonden, benevens vacature door het overlijden van de nestor dhr. C. L. de Smidt. Het bleek niet mogelijk om de opengevallen plaatsen aan te vullen uit het aanwezige ledental, zoo dat voorloopig volstaan werd met 3 nieuwe bestuursleden, de heeren M. de Keizer, Em. Misseghers en C. I. Provoost. In de kascommissie werden benoemd de heeren C. A. Mattheeuwse enEm. Pieters. Daarna volgde eenibespreking over de plannen voor 1946. Zondag 3 Februari a.s. bestaat V.V.V. 20 jaar: ter herdenkidg wil men een feestavond houden, zoo mogelijk op 3e Paaschdag. Concordia viert dit jaar haar 60 jarig bestaan en ook dit zal wel festiviteiten meebrengen. Verder werd gesproken over baankoers, paardenrennen, kano wedstrijden, boks- en krachtsport, athletiekwedstrijden, enz. Dit alles werd zoo uit de vergadering naar voren gebracht, waarna de Voorz. het volgende voorloopige programma aanbood: 3e Paaschdag feestavond. 30 Mei (Hemelvaartsdag) zoo mogelijk paardenrennen. 3e Pinksterdag ronde van Axel (bij voldoen Je deelname). Verder zal er weer wel het bekende klein festival gehouden worden. 5 Augustus (jaardag Prinses Irene) wil men ook feestelijkheden organiseeren. 15 Augustus óf festival óf paardenren nen. En dan tenslotte St. Nicolaasfeest. Of alles echter wat op stapel staat, ook van stapel zal kunnen loopen. moet nog even afgewacht worden. Maar wil is er voldoende bij het bestuur, en als de ingezetenen en spe ciaal de neringdoenden nu ook een steentje bijdragen, dan is er wel een weg te vinden. Laat ons dus op wel slagen hoper.. OFFIC1ËELE BONNENLIJST voor de 2e helft van de 2 periode (3 t.e.m. 16 Febr. 1946.) Bonkaarten KA, KB, KC 602: 763 t.e.m. 769 800 gr. brood, 761 en 762 200 gr. bloem, 760 400 gr. suiker, 759 250 gr. margarine, 758 125 gr. margarine, 757 100 gr. vet, 756 100 gr. kaas, 755 2 doosjes lucifers. B 79, B 80 400 gr. brood, B 78 1 1 kg. aardappelen, B 77, C 77 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602 013—014—015 „vleesch" 100 gr. vleesch, 016 „vleesch" 8 oz. (225 gr.) vleesch en groenten, 009 „aardap pelen" 1 kg. aardappelen, A 03, melk" 1 Vs liter melk, B 03, C 03 „melk" 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 602: 868, 869 800 gr. brood, 866, 867 2C0 gr. bloem, 865 500 gr. suiker, 864 250 gr. boter, 863 125 gr. mar garine, 862 100 gr. kaas, 861 1 ei, 860 2 doosjes lucifers. D 71D 72 400 gr. brood, E 71 500 gr. rijst of kindermeel. Bonkaarten LDLE 602 513—514—515 „vleesch" 100 gr. vleesch, 509 „aardappelen" 1 kg. aard appelen, D 03 E 03 „melk" 5 liter melk. Tabakskaarten, enz.: T 11 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten.) V 11 100 gr. suikerwerken. X 11 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten). De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Februari a.s. Voor de week van 10 t.e.m. 16 Febr. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en gedroogde zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Februari, van des mor gens 8 uur af worden gebruikt, m e t uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 4 Februari mag worden afgele verd. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft volvette of 40-plus-kaas (waar onder eventueel begrepen buitenland- sche kaas) en voor de helft magere of 20-plus-kaas warden geleverd. De eieren op bon B 77, C 77 en 861 kunnen worden betrokken bij een detaillist, die eieren op rantsoenbonnen aan zieken pleegt te verkoopen. Officieële Mededeelingen. Registratie veestapel. Alle veehouders worden erop attent gemaakt, dat in de week van 4-9 Febr. a.s. registratie van den veestapel moet plaats hebben bij de P.B.H.'s, zulks naar den toestand op 3 Febr. '46. Mededeelingen Dienst Landbouwherstel. De Inspecteur van den Rijksdienst voor Landbouwherstel Inspectie Zee land maakt het volgende bekend Aanvragen voor gras- en klaverza den kunnen ingediend worden bij de districisvertegenwoordigers Voor Z.-Vlaanderen op het districts kantoor te Groede tot 6 Februari. De opgave dient te vermelden; het aantal ha., die ingezaaid moeten wor den met graszaden, roode klaveren/of lucerne, via welken erkenden hande laar men het zaad wenscht te betrek ken, of het zaad zal dienen voor den aanleg van blijvende klaver of voor groenbemesting, tijdelijk of blijvend grasland, en zoo mogelijk kadastrale gemeenten Sectie letters en nummers van de perceelen, waarop de zaden zullen worden uitgezaaid, Met nadruk wordt er op gewezen, dat alleen voor perceelen die met zout of brakwater geïnundeerd zijn geweest, gratis zaden beschikbaar worden ge steld. Ik ben aangezocht voor Relgisch Concern te pachten (ook verdronken geweest land, dat nu droog ligt) Halve paoht direct. Schrijf po. S1JBR C EELM4N, Stationsplein 84, Oen Haag, Na l naai i nuiucil Ut} I1U- maatschapskaarten voor het werkjaar 1945 als on geldig beschouwd Men kan dan uitsluitend met de kaarten voor het werkjaar 1945—46 van zijn rechten als Ud gebruik maken, looning terug te bezorgen. Wilhelminastraat 28, Axel. WIE heeft mijn bruine Wantje opgeraapt, omgeving Prins Hendrikstraat. Mag ik het aub terug, ADRIER4E1JE, ButhdUk 8, Axel. winkel laten liggen, 3 Tex tiel en Lederkaarten, gaarne tegen belooning terug te bezorgen by C J. NAE1JE, ButhdUk 8, Axel. TER OVERNAME AANGEBODEN Melkzaak met vergunning Adres: Burea^aM^M NAAM ADRES N.Y. BIJENSTAND „MELL0NA", SANTPOORT, Fabriek van bUenwoningen en gereedschap pen voor bijenteelt. 24 Pl.Jsrnn»A.T Wa veria- Z? eenii Het laats' raad 'en 0- |\q - -« v» VI yvua Au OOll loa^oiu A f .uw j

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2