AXFT.SO-TF COURANT AXELSCHE COURANT L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 38. Verschijnt elite Woensdag en Zaterdag. WOENDSAG 6 FEBRUARI 1946. 60e JAARGANG. NO. 37. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1946. 60e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Gezinsherstel brengt volksherstel. Met deze slagzin wordt over heel Nederland de Gezinsweek van 3— 10 Februari ingezet. Het is een nationale actie, welke uitgaat van „Nederlands Volksherstel „Volksherstel" (zoo wordt deze Stichting kortweg genoemd) is een organisatie, uit den bezettingstijd ge boren en na de bevrijding over hee Nederland verspreid, om alle organi saties en acties samen te bundelen, welke werken aan de geestelijke en stoffelijke wederopbouw van ons land. Wat dus de Kerken doen op het gebied van geestelijk en moreel her stel, wat door Roode Kruis, H.A.R.K., (ruisvereenigingen e.d. gedaan wordi op stoffelijk gebied, dat alles wil „Volksherstel" zooveel mogelijk tot samenwerking brengen. „Volksherstel" coördineert dus de jestaande instellingen met volledig respect voor eigen initiatief en werk wijze. Zoonoodig stimuleert „Volksherstel" ook door eigen initiatieven en één van deze is de Gezinsweek van 3 10 Februari, een actie voor herstel van het goede gezinsleven. Het herstel van ons Nederlandsche volk zal immers pas mogelijk zijn, wanneer het gezinsleven hersteld wordt n zijn ouden degelijken vorm. Het gezin is de wortel van de maatschappijzijn de gezinnen goed, lan is het volk goed. Maar het gezin heeft veel geleden n de afgeloopen jaren. Zoovele gehuwden schieten tekort n hun plichten van huwelijkstrouw en Einderzegen. Zoovele ouders verwaar- oozen de plicht om hun kinderen ;oed op te voeden. Zoovele kinderen 'ergeten hun plichten van gehoor- aamheid en eerbied tegenover de mders, van dienstbaarheid aan God in maatschappij. De gevolgen daarvan zijn ontzet end, mSt één woord kunnen we het tarakter van dezen tijd teekenen tuch- eloosheid. Dit is niet vleiend, maar 'waar. Welnu, waar de oorzaak van de [waal ligt, moeten we ook de gene- :ing zoeken. Ontwrichte gezinnen sloopen een folk.Goede gezinnen herstellen een folk. In de week van 3—10 Februari zal loor radio en pers heel Nederland vorden gewezen op de groote betee- cenis van een behoorlijk gezinsleven. )ok plaatselijk zal men veelal acties >p touw zetten, door het gesproken voord, door verspreiding van een nanifest, door behandeling van dit hema in de klassen der school, mis- chien ook door algemeene vergade- ingen of door gespecialiseerde bijeen- Eomsten van vaders bijvoorbeeld of van moeders. En zoo dit laatste niet juist in deze week gebeurt, dan zal men toch vruchtbaar medewerken in de weken daarna, want over heel 1946 Kal de actie van gezinsherstel worden levoerd. Dit zij voorloopig genoeg over deze actie. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moge attent zijn op hetgeen gezegd en ver spreid wordt. Het Districtsbestuur van Nederlandsch Volksherstel in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Kameroverzicht. Financiering oorlogsschade gegispt Niet wat het verlies waard was, maar wat nieuw kost, moet maat staf zijn. De dag van den boer. De wereld nog allerminst een paradijs geworden. Wanneer de gevolgen van oorlogs geweld tenslotte slechts neerkomen op een deel van het volk, dat daarvoor in zijn geheel risico had te dragen, dan sluit dit automatisch in, dat dit volk zich als een geheel heeft op te maken om de gedeeltelijk aangerichte schade zoo volledig mogelijk te her stellen. Het mag geenszins zoo zijn, dat de getroffenen feitelijk be schouwd worden als menschen, die pech hebben gehad, waarvoor men ook men ook wel iets wil doen, doch die in hoofdzaak toch zelf met de brokken blijven zitten. Ellendig genoeg moet gezegd worden, dat in Neder land deze laatste houding tegenover de getroffen gebieden toch blijkbaar mner en meer is gaan overheerschen. De eerste tijd na de bevrijding verschenen er al met krijt geschreven leuzen op de muren van onze Zuid- sche steden als „Verbeter de wereld, maar begin bij de Hark". Dat kon men echter nog als een onbillijke aantijging beschouwen tegen een op dat moment niet méér kunnen doen. Thans wordt het echter wel duidelijk, dat deze krenterige mentaliteit is door gesijpeld en ten slotte ook op pijn lijke wijze in de bereidheid van de overheid om de financieele gevolgen van het oorlogsgeweld voor haar reke ning te nemen, tot uitdrukking is ge komen. Hiertegen kwamen bij de behande ling van dit onderwerp in de Tweede Kamer vrijwel alle afgevaardigden terecht in het geweer, waarbij de ver tegenwoordigers van de getroffen ge bieden het goed recht op werkelijke hulp met warmte en kracht van argu menten verdedigden. Het ging hier vooral om de prin- cipiëele onjuistheid in de houding van de regeering, die uitkeering wil doen op basis van wat de verloren gegane bezittingen in Mei 1940 waard waren, terwijl toch een kind kan begrijpen, dat men hiervoor op het oogenblik geen nieuwe spullen kan koopen. Men getuigt gaarne van zijn bewondering voor den moed, waarmede de bewo ners der getroffen gebieden te werk zijn gegaan, aldus het betoog van een spreker uit een zeer zwaar getroffen gebied, maar wat hebben zij daaraan, wartneer men daarnaast regelingen ontwerpt, die in staat zijn om de met moeite bijeengegaarde geestkracht te breken. Minister Lieftinck bleek in zooverre onder den indruk van de beklemmende betoogen, die tijdens de debatten over deze aangelegenheid tot hem waren gericht, te zijn gekomen, dat hij zich bereid verklaarde, althans de kwestie van de huisraadschade opnieuw in overweging te nemen. Ten aanzien van de laagste klassen stelde hij zich voor de normen op te voeren dan wel enkele klassen te schrappenvoorts wilde hij de factor gezinsomslag her zien en zal in de verbeterde regeling het verschil in huurprijzen tusschen stad en platteland beter tot zijn recht komen. Ten aanzien van de groote strijdvraag: vergoeding op basis van 10 Mei 1940 of werkelijke vervan gingswaarde, heeft men den minister echter, jammer genoeg, niet tot con cessies kunnen bewegen. Dit van wege de financieele consequenties daaraan verbonden. Ook de boer heeft zijn dag gehad in het parlement en dat mag ook wel in een land, dat op de eerste plaats een agrarische natie is. Bij Landbouw. Visscherij cn Voedselvoorziening heb ben de specialisten van de verschillen de fracties hun best gedaan om den betrokken bewindsman verschillende punten onder het oog te brengen, ook al namen de debatten dan geen groote vlucht. Een regen van technische de tails, van het voeren met droog gras af tot het visschen met den hengel toe, zaken, die in een volksvertegen woordiging toch feitelijk niet meer op haar plaats zijn. Over het algemeen bleek men veel vertrouwen te hebben in het beleid van minister Mansholt. Er waren natuurlijk wel wenschen, doch echte critiek bleef afwezig. Alleen de heer Amelink had het niet begrepen op de huidige distributie- practijk. Hij vond het kaasrantsoen te klein en constateerde, dat er toch wel uitvoer van kaas is. Wel, wij kennen een artikel, dat nog lekkerder is dan kaas, en waarvan wij nog min der krijgen, terwijl de voorraad niet eens wordt uitgevoerd, doch wordt opgepot in de hoop, dat wij ze nog eens zullen kunnen uitvoeren. De heer Amelink vond ook het aard- appelrantsoen veel te gering, vooral nu blijkt, dat men het bescheiden rant soen van 3 kg. per week niet eens kan volhoudenhij begreep evenmin, waar toch de kleiaardappelen gebleven zijn, noch waar de groenten heen zijn, en vroeg hoe het komt, dat de melk- rantsoenen zoo laag zijn en waarom er niet wat meer boter en vet kan zijn. 3it zijn ongetwijfeld dingen, die nie mand in Nederland minister Mansholt wellicht uitgezonderd heel precies begrijpt en daarom zal het wel interes sant zijn er iets van den minister zelf over te hooren. Ook de heer Ruyter liet ip dien ?eest een geluid hooren door te be toogen, dat het brood best vrij kan worden gegeven, omdat hij er zich van overtuigd houdt, dat de boeren het toch te duur zullen vinden om het aan de koeien te voeren. Dit zijn zoo de huishoudelijke kanten van de beraadslagingen. Van de rest noteeren wij een verzoek om den boeren, die gescheurd hebben, verlof te geven in te zaaien en weer gras- boeren te worden, alsmede de vrees van den heer v. d. Heuvel, dat wij er wel niet in zullen slagen de boter- prijzen dusdanig te drukken, dat wij met onze boter weer op de buitenland- sche markt zullen kunnen concurreeren. Er waren nog enkele andere onder werpen meer in de keten. Het genoemde is voldoende om ons duidelijk te maken, dat de wereld nog allerminst een paradijs geworden is. En dat de vooruitzichten voor onzen landbouw, met allen goeden wil, iets minder fraai zijn dan sommige berichten wel eens suggereeren, is eveneens duidelijk. Maar de landbouw ploegt en werkt voort. We zijn benieuwd naar het antwoord van den minister. HET PEIL DER PACHTPRIJZEN. Ingevolge de huidige Pachtregeling is het niet toegestaan, dat zonder goedkeuring van een Grondkamer pachtprijzen al dan niet na onder ling overleg tusschen verpachter en gebruiker worden gewijzigd. Dit geldt uiteraard ook voor gronden, waarvan de eigenaar de Nederland sche nationaliteit niet bezit of in het buitenland woont. Pachters, die een mededeeling van den grondeigenaar ontvangen, dat de pacht verhoogd is, dienen zich terstond tot de Grond kamer in hun rayon te wenden. Teneinde na te gaan in hoeverre een verhooging van de pachten op korten termijn toelaatbaar is, zal zeer binnenkort door den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening worden ingesteld een „Commissie ter bestudeering van het peH der pachtprijzen." In deze com missie waarvan als voorzitter zal op treden dr. ir. M. J. Boerendonk, hoofd van de afdeeling Pacht- en Grond zaken van het Ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning, zullen zitting nemen vertegen woordigers van de Stichting voor den Landbouw, van den Nederlandschen Pachtraad, van het Directoraat-Gene raal van de Prijzen, van het Land- bouw-Economisch Instituut, van de vereenigingen van grondeigenaren, als mede een aantal pachters. Tevens zullen enkele ingenieurs van de Afdee ling Pacht- en Grondzaken van ge noemd Ministerie aan de commissie worden toegevoegd. ER IS GLAS AANGEKOMEN. De eerste 25 wagons glas zijn in Nederland gearriveerd en worden nu gelost. Een verheugend bericht voor waar. Het betreft hier de eerste zen ding uit België, die in totaal circa 30.000 vierk. Meter fuindersglas beloopt. Vrijwel de geheele partij wordt door het rijksbureau voor voedselvoorziening onder de tuinders in de geteisterde gebieden gedistribueerd. Binnen enkele dagen, wellicht reeds op dit moment, rollen weer wagons uit België naar ons land. die ons ven sterglas zullen brengen ten behoeve van den wederopbouw, telooze i. Wij is uur- vrije 4 ctie). e R.K. -. Kint, Borm, al haar eft ge- die ja- allen t liefde fscheid jvallen. vangen an van ngstel- inzage. •amme, 1 2? feni[ et atst ad tt op vermogensaanwas. up uc ucm» vertelt men en wij geven het hier onder de noodige reserve door dat aanwas, gemaakt door personen en lichamen door hulpverleening aan den vijand of door gebruikmaking van den nood van ons volk, voor 90 pet. zal belast worden. De overblijvende 10 pet. wordt daarna nog getroffen door Na een kort openingswoord van dhr. M. Dieleman, sprak dhr. mr. v. d. Feltz uit Middelburg een propa ganda-rede. Spr. richtte zich in zijn critiek vooral tegen de Nederl. Volksbeweging, die vrucht is van de bezettingsjaren. Hun leuze: „Niets van vdór 1940 terug", Wat betreft het antwoord op de vraag over het isolement van Zeeuwsch- Vlaanderen komt het ons vreemd voor dat, ongeacht het beschikbare mate rieel, nu een goede veerdienst niet meer mogelijk zou zijn door de finan cieele gevolgen van het kostelooze vervoer, Wanneer dit inderdaad zoo izitting gem.- d, die rgernis an met :n van vAünzer laarde, vas en e brief an het twee gehad. Jonge er op, ïem in patent ap een n brief ir hem f geen stroop n sme- ij voor voor woord brief r aan moest I naar ie hem n hem ndat u •rden onder- maakt, aeester lichtte td van :s niet Waar- ar de :er ge- r pro dat hij m niet ggestie .tuigen 'ert en sprak besch. in het or en woor- or een uiken, omdat fchorst in ver- reeds :vallen Louisa Rosalia de Wijn, beiden teZuiddorpe, die er van beschuldigd werden met leden der Duitsche bezetting omgang gehad te hebben en den marechausée W. C. Priem bij de Duitschers te heb ben aangegeven. De besch. werd echter voor beiden vervallen verklaard. (Z. Dagbl.) Korte Berichten. Op uitnoodiging van de stichting Nieuw Walcheren zullen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, benevens ean zestien tal leden dier Kamer deze week een bezoek brengen aan Zeeland. Eerst gaat de reis naar Schouwen, waar na Walcheren en W. Zeeuwsch- Vlaanderen aan de beurt komen. In Middelburg zullen verschillende autoritei ten de volksvertegen woordigers voorlichten over het herstel van Walcheren, over den wederopbouw en het schade vergoedings- vraagstuk. o— Bij hun pogingen het zwarte geld on zichtbaar te maken en zoodoende aan den greep van den fiscus te ontkomen, zijn vele duistere elementen ge vlucht in,... postzegels en wel in die van de zg. symbolen en zee heldenserie, welke voor het eerst tijdens de bezetting in omloop is gebracht. Na onze bevrijding kon de ver koop hiervan niet di rect worden stopgezet, omdat vervangende wnarden toen nog niet gereed waren. Dit is thans het geval. Het ligt in het voor nemen op 1 Maart a.s. de hierbedoelde zegels niet meer op de post kantoren te verkoopen. Ze zullen van 1 Juni a.s. af niet meer voor frankeering geldig zijn. Laatstgenoemde datum is gekozen om bona fide bezitters in de gelegenheid te stellen hun zegels op te ge bruiken. Inwisseling daarvan zal niet plaats hebben. —o In verband met de regelmatige plaats vindende na-uitreiking van brandstoffenkaar- ten ten behoeve van nieuwe gezinnen en om hen, die door om standigheden de bon nen 47 en 48 niet binnen den voorge schreven termijn bij hun leveranciers heb ben knnnen inleveren, daartoe alsnog in staat te stellen, is besloten deze bonnen van 2 Februari 1946 af tot een nader bekend te maken tijdstip op nieuw geldig te ver klaren. Ook bon 46 blijft nog tot nader aankondiging geldig. De vroeger verlengde geldigheidsduur van de bonnen 43, 44 en 45 is 4 Febr. geëindigd. —o De tijdens de be zetting fung. Comm. van Zeeland, Mr. P. Dieleman, die in Nov. 1944 te Middelburg is geïnterneerd, is ontsla gen met gelijktijdige oplegging van huis- arreit. Abonnements- pri)« Losae nummers 5 ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentito (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbieding^ 52 ct. f Advertentieprijs 1 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. i Q- W w

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1