AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V s§p prinses Beatrix achtste verjaardag. De Kieswet op de helling. De nieuwe dienstregeling. De teelt van akkerbouw' producten oogst 1946. No. 36. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdfg. WOENSDAO 30 JANUARI 1946. 60e JAARQANQ. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Morgen is 't voor ons Nederlandje Een dag van dank een dag van vreugd' Als 't hart, dat warm klopt voor Oranje, Zich blij met 't Vorstenhuis verheugt. Dan kunnen we weer vrijuit vlaggen En vroolijk zingen altegaar „Vandaag is ons Prinsesje jarig, Vandaag wordt Beatrix acht jaar". o— Morgen viert zij haar achtste jaardag, Vrij klinken dan door dorp en stad Onz' mooie vaderlandsche zangen, Ter eere van die lieve schat. Ons land zendt morgen beste wenschen Naar Beatrix en 't Vorstlijk paar, Want dan is het Prinsesje jarig, Dan toch wordt Beatrix acht jaar. Onze gedachten gaan op dezen jaar dag terug naar 31 januari 1938. We denken aan het Prinselijk Paar en we denken aan H. M. de Koninginwelk een moment van waarachtige vreugde moet het op dien morgen geweest zijn voor hen, toen een nieuwe schakel in het geslacht der Oranje's werd gevoegd. Reeds weken tevoren verkeerde ons Volk in spanningaller gedachten en beste wenschen waren bij een Jonge Vrouw op het paleis Soestdijk. Dagen en nachten kropen voorbij, in afwachting van de blijde gebeurtenis. Toen kwam de nacht van 30—31 Januarieen stille nacht, waarin de sterren in majestueuze pracht fonkelden boven hel paleis en de omliggende bosschen. De nacht vergleed, het licht van de sterren ver bleekte en aan den Oostelijken hemel vlamde het rood van den nieuwen dag opMaandag 31 Januaride blijde dag. Eenige minuten vóór 10 uur werd het Prinsesje geborenweer eenige minuten later was het heugelijke nieuws door geheel Nederland verspreid. In de groote garnizoensplaatsen verkon digden de kanonnen met hun bronzen stemmen de geboorte eener Prinses 51 schoten. Over de wateren gilden de sirene's der stoomers, de klokken beierden, Nederland leek één vlaggen- zee van rood-wit-blauw en oranje en alom werd feest gevierd. Dat is nu weer al 8 jaar geleden. Rustig, vredig en gelukkig verliepen de eerste levensjaren van het Prinsesje in het Koninklijk gezin en op den vaderlandschen grond. Toen kwam de oorlog en daarmee het groote leed over ons land en het Koninklijk Huis. Tot het onbezorgde kinderhartje van de kleine Beatrix zal al dit leed nog niet zijn doorgedrongengelukkig ook maar. In haar prille jeugd moest zij met haar Moeder en zusje den vader landschen bodem verlatende kruiser „Sumatra" bracht hen veilig over den Oceaan naar het gastvrije Canada. De oorlog woedde nog jaren voort en rouw en nameloos lijden kwam over ons land en Vo<k. Naast alle vreugde op dezen achtsten jaardag van Prinses Beatrix, moeten we ook nog eens diep en ernstig nadenken over al de ellende en al de donkerheid, die in de rampzalige jaren van scheiding er. onderdrukking over het Koninklijk Qezin, ons Volk en Vaderland gekomen is. Qoddank kan Prinses Beatrix thans haar jaardag weer vieren op den vrijen Nederiandschen bodem met allen die haar liefhebben. Onze beste wenschen gaan morgen op haar achtste jaardag uit naar Prinses Beatrix en de Koninklijke Familie. Moge Qod nog vele jaren, naar we vurig hopen gelukkiger en zonniger dan de laatste donkere oorlogsjaren, voor het Koninklijk Qezin, ons Volk en ons Vaderland hebben weggelegd Axel, 30 Jan. 1946. J. D. F. De Kieswet gaat op de helling. De voornaamste veranderingen, welke de minister ven Binnenlandsche Zaken beoogt, zijnverlag! ig van den kies gerechtigden leeftijd en de afschaffing van den stemplicht. De minister wenscbt de jeugd kies gerechtigd te maken van den 23-jarigen leeftijd af (thans 25). Twee jaar leef tijdsverschil zal in het eene geval heel veel beteekenen, in het andere niets. Men kan er lang over strijden welke leeftijd de beste is, het is moeilijk uit te maken. Het stellen van een grens, uiteraard onvermijdelijk, blijft in zeker opzicht een slag in de lucht. De motiveering van de Regeering op dit punt luidt in al haar soberheid a>s volgt: „De omstandigheid, dat gedu rende de bezetting is gebleken, dat velen van de hierbedoelde groep (de 23- tot de 25-jarigen) de eischen van het staatsburgerschap verstaan, versterkt den ondergeteekende in de opvatting, dat er geen aanleiding bestaat, de 23- jarigen uitsluitend op grond van hun leeftijd, voor wat het actief kiesrecht betreft, bij de ouderen achter te stellen". De minister bedoelt hier waarschijn lijk, dat het verzet tegen den bezetter in bedoelde leeftijdsgroepen zeker niet geringer was dan onder ouderen. Men kan zich afvragen, of dit een maatstaf is voor politiek inzicht en politiek verantwoordelijkheidsgevoel Er zijn ook aanzienlijk jongeren, die intensief aan het verzet hebben deel genomen, maar die een leeftijd hebben welken men, met alle respect voor de betrekkelijkheid van leeftijdsgrenzen toch niet zoo gauw een Wiesgerechtig den leeftijd zal willen maken. De motiveering van de Regeering lijkt ons niet erg gelukkig. De toelichting tot de afschaffing van den stemplicht luidt als volgt: „De wijzigingen beoogen den stemplicht te doen vervallen, hetgeen voor de ge meentebesturen, een verlichting van de administratieve bemoeingen beteekent en overigens naar de meening van het Kabinet zonder bezwaar kan geschie den, aangezien eenerzijds de gestelde sanctie niet het daarvan verwachte ef fect heeft gehad, anderzijds met grond vertrouwd mag worden, dat onder de huidige omstandigheden het politieke verantwoordelijkheidsbesef van het Ne- derlandsche volk van dien aard is, dat ook zonder dwang aan de verkiezingen zal worden deelgenomen". Tegen deze motiveering is niet veel in te brengen. De stemplicht is ook wel eens o p k o m s t plicht genoemd. Immers de wet verplicht niet tot stemmen, maar tot opkomen naar het stemlokaal. Zoodia de kiezer hier is gearriveerd, ontvangt hij een stembil jet, waarna wordt aangeteekend, dat hij aanwezig is geweest. Maar memand of niets kan beletten, dat hij het stem biljet mee naar huis neemt en verder niets doet. Ook kan hij het biljet blanco in de bus werpen, hetgeen echter wel een manier van stemmen is. Gevallen hebben zich echter voorge daan, dat een kiezer in het lokaal het biljet verscheurde, of het opzettelijk ongeldig maakte door er iets op te schrijven of te teekenen. Tot positief stemmen verplicht de wet dus niet en kan zij niet verplichten, zoolang de stemming geheim is. De ervaring leert echter, dat de groote meerder heid der kiezers, eenmaal verschenen, wel stemt. Doch men kan veilig aan nemen, dat, indien de stemplicht wordt afgeschaft, verscheidenen (en in de eerste plaats vrouwen) niet zullen komen stemmen, want er was nu een maal steeds een deel der kiezers, dat onwillig ter stembus ging. Is dit nu een argument om den stemplicht te handhaven Er zullen er zijn, die deze vraag in onlkennen- den zin meenen te moeten beant woorden. Hun redeneering zal zijn, dat het stemmen plaats moet hebben, zooals de minister terecht opmerkt, uit „verantwoordelijkheidsgevoel". Wie dit verantwoordelijkheidsbesef niet bezit, hij (of zij) stemmen dan maar niet, tot hij den plicht om het wel te doen, begrijpt. Beseft men dit niet, dan is er geen enkele waarborg, dat er goed» d.w.z. nanr overtuiging, wordt gestemd, en er-op-los-stemmen maakt het resultaat toch maar onzuiver Anderen zullen de afschaffing van den stemplicht op zijn minst onpe dagogisch noemen. Juist nu er van verschillende kanten zoo wordt getornd aan het parlementarisme, nu in zoo veel kringen de neiging bestaat, alles wat verband houdt met de vertegen woordigende colleges „maar onzin" te noemen, zullen zij het bedenkelijk vinden volop gelegenheid te geven om van alle medewerking aan de colleges af te zien. We zijn dan ook benieuwd naar het oordeel van de Staten-Generaal. Belangrijke verbetering in de verbinding met het Zuiden. De belangrijkste verbetering, opge nomen in de op Maandag 28 Januari van kracht wordende dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen, is de opening van een autobusdienst tusschen Ge'dermalsen en 's-Hertogenbosch, waardoor de verbinding met het zuide lijke deel van ons land aanzienlijk wordt verbeterd. Dit blijkt wel uit het feit dat de reisduur Amsterdam-Den Bosch met 2 uur en 25 minuten is bekort en deze reis nu in het ongun stigste geval 3 uur 20 minuten duurt. In veiband met deze nieuwe ver binding, wordt de trein die om 4.50 van Amsterdam CS vertrok (op werkda gen), vervroegd tot 4.30, waardoor het mogelijk is om reeds om 12.45 in Maastricht te zijn. Ook uit Rotterdam en Den Haag heeft men in Utrecht aansluiting op deze trein. De nacht trein van 3.10 uit Amsterdam C.S. naar het Zuiden gaat nu om 7.00 uit Am sterdam (ook op Zon- en Feestdagen). Op deze verbinding hebben Rotterdam en Den Haag echfer geen aansluiting. Tusschen Geldermalsen-Den Bosch v.v. zullen voldoende auto's loopen om alle treinreizigers te vervoeren. Er moet evenwel rekening mee worden gehouden dat, door de bruggen onder weg met éénrichtingsverkeer, een en kele maal een auto de aansluiting kan missen. Ten aanzien van de schip brug bij Hedel heeft de Rijkswaterstaat evenwel zijn volle medewerking toe gezegd. Bovendien zijn zoowel voor de treinen als de auto's wachttijden vastgesteld. Voor West-Brabant en Zeeland zijn er eveneens eenige belangrijke verbe teringen. Zoo zal de trein van 17.00 uit Viissingen, die slechts liep tot Rilland-Bath, nu (op werkdagen) door- loopen over Roosendaal naar Den Bosch en daar aansluiting geven naar het Noorden, waardoor men om 0.18 in Amsterdam, 0.10 in Rotterdam en 0.52 in Den Haag kan zijn, via Utrecht. De trein, die om 18.51 uit Rilland-Bath ver trok, komt reeds van Lage Zwaluwe ,16.00 uit Rotterdam D P., eveneens al leen opwerkdagen). Op Zondag blijft de verbinding Goes (V. 19.40) Vlissingen (A. 20.40) bestaan. De trein die om 12.01 uit Lage Zwaluwe naar Breda vertrok, is vervroegd tot 11.45 en rijdt nu door naar Tilburg. De voorschriften voor de teelt van akkerbouwproducten oogst 1946 worden thans bekend gemaakt. De teelt is aan weinig beperkingen en voorschriften gebonden, Cichorei zal slechts mogen worden verbouwd, wanneer een contract Is fgesioten met een cichoreldroger, Bruin mosterdzaad mag worden ver bouwd wanneer dit geschiedt op een contract met de Ondervakgroep Eerste- handshandel in- en export van Binnen landsche Granen, Zaden en Peul vruchten. Het aanleggen van blijvend grasland en van kunstweiden is niet aan be perkingen onderhevig. Het is aan eiken teler toegestaan een oppervlakte van 5 are te bestemmen voor verbouw van landbouwzaden voor eigen behoefte. Het is echter verboden voederbieten en suikerbietenzaad voor eigen gebruik te verbouwen. Van wikken, lupinen, spurrie en serradella voor zaadteelt mag op aan vrage meer verbouwd worden. Hier voor is een teeltvergunning noodig, welke vóór 1 Februari 1946 moet worden aangevraagd bij het Bedrijf schap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw, Wassenaarsche- weg 12 te 's Gravenhage, onder opgave van de te verbouwen oppervlakte. Deze aanvragen kunnen ook centraal via P. B. H. of P. V. C. ingediend worden. Aan den verbouw van kruisbestuivers als koolrapen, stoppelknollen, voeder kool en landbouwwortelen voor zaad teelt wordt de voorwaarde verbonden, dat deze minstens 400 M. van percee- len van dezelfde gewassen aangelegd door een handelaar-kweeker verwijderc liggen. De oppervlakte van de diverse land bouwzaden welke op contract verbouwd worden, wordt niet beperkt. Echter zal het afsluiten van contracten slechts worden toegestaan aan die handelaren- kweekers, die voorloopig als kweeker erkend zijn. Voor het afsluiten van zaadteeltcon- tracten nopens die gewassen, waarvoor nog geen kweekers erkend zijn, komen in aanmerking die handelaren, die hiervoor van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw vergunning hebben ge kregen. Over het algemeen worden deze slechts verstrekt aan degenen, die ook in het verleden deze gewaseen verbouwden of lieten verbouwen. De kweekers-handelaren zijn ver plicht zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 April 1946, aan het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw op te geven de juiste oppervlakte van de gewassen met vermelding van de rassen, namen, adressen en organisatienummers van de telers, waarmede zij contracten hebben afgesloten, waarna de telers n het bezit van een teeltvergunning gesteld worden. De teeltprijzen zullen gebaseerd worden op de thans geldende contractprijzen. SCHOENEN VOOR LAND ARBEIDERS. De Kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van samenwerkende Zeeuwsche land bouworganisaties heeft pogingen aan gewend om de landarbeiders in het bezit* te stellen van werkschoenen. Deze pogingen hebben succes opge leverd. Een kleine 2000 paar schoenen zijn beschikbaar gesteld en met de distributie wordt binnenkort begonnen. Naar verluidt wacht de deblok keering van Nederlandsche dollarsaldi in de U.S.A. ten bedrage van 1 mil liard dollar nog slechts op goedkeu ring van het hiervoor door Amenka samengestelde ontwerp door de Neder landsche regeering. Uit de strafgevangenis te Sche- veningen is een gevaarlijk spion ont snapt. Hij werd ervan verdacht in November 1940 het uitvaren van een Nederlandsch schip aan de Duitschers te hebben doorgegeven, waarna dit getorpedeerd werd. In Januari 1940 werd hij gearresteerd, maar na de Duitsche inval direct vrijgelaten. Na de bevrijding gelukte het hem opnieuw te arresteeren, doch eenigen tijd gele den is hij weer ontsnapt. A/len ver moedt, dat hij in het bezit van valsche papieren zal trachten naar Argentinië te vluchten, ECHO'S VAN DE MAAN. Onderzoekers van het Amerikaansche mili taire verbindingscorps hebben „radar"-con- tact met de maan ge maakt. Het eerste contact werd op 10 Januari gemaakt en is nadien herhaaldelijk met suc ces herhaald. Met een speciaal ontworpen toestel wer den golven van ultra- hoogfrequente energie in de ruimte „gescho ten". De echo's wer den ongeveer twee en een halve seconde later waargenomen, al dus het departement van oorlog. Majoor Osborne, een vroegere majoor van het Australische leger, die de radio-experi menten om met de maan in contact te komen, heeft geleid, voorspelde tegenover verslaggevers van de pers, dat binnen de komende tien jaren raketreizen naar de maan zouden kunnen worden gemaakt. Osborne deed deze voorspelling tijdens een verklaring, waarbij hij zeide dat Australische geleerden reeds 4 jaar geleden in radiocon tact met de maan kwamen. Zijn gesprek met de persmenschen had plaats enkele uren nadat het dep. van oorlog in de Ver. St. had medegedeeld, dat geleerden van de sectie „seinen* van het leger der Ver. St. met een speciaal apparaat op 10 Jan. met de maan contact hadden ge maakt en dat de proef neming met succes verloopen was. SPOOR- EN AUTO ONGELUKKEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een militaire veriof- gangerstrein, op weg van Duitschland via Roosendaal, bij Rave- stein op een goederen trein geloopen, die voor een onveilig in- rijsein stond. Onder de Engelsche militairen z\jn 5 dooden en 10 zwaar- en lichtgewon den. —o In de buurt van Wierden is Vrijdag op een open overweg een autobus aangereden door een militairen extratrein, waarin zich nooge geallieerde offi cieren bevonden en die onderweg was naar Bentheim. De con ducteur van den trein is gedood, de bestuur der van de autobus en zes passagiers werden licht gewond. o— Een vrachtauto mef 24 oorlogsvrijwilligers is tusschen Eindhoven en Geldrop tegen een boom gereden. Een der inzittenden werd gedood, 3 zwaar en 3 licht gewond. Abonnement!- prlj» Loss* nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatien il. 1.55 j f Advertentieprlji 7 ct per m.m. Ingezonden MededeeJingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regelt) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1