AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. No. 35. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag WOENSDAG 23 JANUARI 1946. 60e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V ONSCHULDIG! Het proces te Neurenberg sleept zich voorwaarts, zonder dat er veel teekening in komt. Geen teekening in menschelijk opzicht bij de verdachten. De belangrijkste winst uit dit monster proces, dat niets van monsterachtigheid heeft, weinig ook van dengrx>ten «tijl van historische processen als Dreyfus, zou kunnen zijn, dat zich bij de ver dachten iets ging losmaken van schul digheid. Dat er in hun zedelijke houding groei bespeurbaar was naar de erkenning van persoonlijke verant woordelijkheid en schuld aan de ellende en ontreddering, welke er over Europa gekomen zijn. In dit ethisch opzicht is er vooralsnog zeker geen sprake van winst. Bepalen wij ons nu eens tot de figuur van dr. Seys Inquart. Men be grijpt niet, hoe deze hautaine en almachtige satelliet van Hitier bij het Neurenbergsche proces durft beweren, dat hij onschuldig is, dat hij vele vrienden in Nederland heeft en dat hij getracht heeft HET NEDFRLAND- SCHE VOLK TE DIENEN, als men verneemt, welke houding deze potentaat op de conferentie met de kerken heefi aangenomen. Aanvankelijke protesten van de Pro- testantsche kerk en Katholieke bis schoppen, afzonderlijk ingediend bij de secretarissen-generaal, leidden ertoe, dat tegen het eind van 1941 een ge meenschappelijke stap werd overwogen. Men dacht aan een onderhoud bij den Rijkscommissasis, maar begon bij den secretarisgeneraal van Justitie, prof. Schriecke. In het eerste gesprek met dezen pion van de Duitschers hebben de kerken hun bezwaar geopperd tegen de schending van de menschelijke en goddelijke rechten, welke zich in ons volk voltrok. Het waren in hoofdzaak drie punten, welke de kerken naar voren brachten, nl. de schending van de gerechtigheid, van de barmhartigheid en van de vrijheid van levensovertui ging. Op dat tijdstip immers was de Duitsche terreur al vrjj ver voortge schreden. Herhaaldelijk zagen onschul- digen zich gevangen genomen op aan wijzing van landverraderlijke elementen, spionnen enz. Joden hadden zich te melden, nadat zij uit het openbare leven waren gebannen en publiekelijk met een ster gebrandmerkt. Groote organisaties waren opgeheven of onder N.S.B.-curateele gesteldmen werd onder bedreiging met zware nadeelen gedwongen aan nat.-soc. organisaties steun of medewerking te verleenen. Welnu, op de beroemde conferentie van de kerken met Seys Inquart zijn bovengenoemde drie punten onder diens aandacht gebracht. Het antwoord, dat deze man daarop heeft gegeven, kan men niet alleen onzinnig noemen, het was bovendien hoogmoedig en afwij zend. Het is het weekblad Op Wacht* dat er van vertelt. De arrestaties nl. achtte de Rijkscommissaris noodzake lijk, op de Jodenkwestie weigerde hij nader in te gaan en de schending van overtuigingsvrijheid ontkende hij bot weg. Verder daasde hij als maar over het bolsjewisme en den strijd daartegen, waaraan de besten onder de Neder landers vrijwillig deelnamen. Het debat op deze rede nam vrij scherpe vormen aan de Rijkscommissaris, die te woord werd gestaan door enkele zeer ontwik kelde mannen, werd vrijwel tin den hoek gedreven", maar besefte dat blijk baar in het geheel niet. Geen wonder, zoo zegt „Op Wacht", deze nat.-soc. dachten wij hebben het bij ons in duizenden vooibeelden kunnen consta- teeren als automaten volgens een vast schema en waren nooit bereid met iets of iemand rekening te houden. Hun ontbrak elke soepelheid van geest en elke adel van inborst. Inderdaad, zoo is het. Dit geldt ook voor Seys Inquart, die nu zenuwachtig is wanneer de oerichten van thuis uit blijven. Kan hij zich het lot van de nabestaanden der twee honderd duizend Nederlandsche slachtoffers indenker^ die nooit meer eenig levensteeken van hun geliefden zullen ontvangen S ys Inquart beweert thans in de hongtr- periode voedsel voor Nederland in gereedieid te hebben gebracht en schuilt de schuld van den noodtoestard op de spoorwegen en sabotage. De documenten zullen ongetwijfeld aan- toonen, dat deze stelling, waaraan hij zich vastklampt, door en door valsch is. Hitler's tpstament, dat thans in het proces als dr cument is geproduceerd, is een tegenvoeter voor Seys Inquart, want er blijkt uit, dat hij tot het laatste toe het vertrouwen van den Fuhrer genoot en bestemd was Ribbentrop als minister van buitenlandsche zaken op te volgen. Neen, ook het lot van Seys Inquart is bezegeld, zoo goed als dat van de andere Nazi-kopstukken, die te Neuren berg terechtstaan. Hun ontkenningen ten spijt, is de heele wereld overtuigd van hun schuldigheid. Zóó zeer over tuigd, dat men deze heele procesvoe ring, met zijn lawines van papier, zijn vergeefs naar groote en boeiende disputen hunkerende journalisten, be schouwt als een tooneelsiuk, waarvan de intrige overbodig is. De ontknoo ping is immers reeds in de eerste acte verteld. Zeeuwsch Oorlogsmuseum In de Prov. Zeeuwsche Courant van 15 Januari 1945 opperde de Redactie het denkbeeld tot stichting van een Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Inderdaad moet er voor Zeeland, de provincie die zoo zwaar van oorlogs handelingen had te lijden, veel belang wekkends te verzamelen zijn, dat nu en vooral in latere jaren belangsteliing zal trekken. Verwonderlijk is eigenlijk, dat nog geen initiatief terzake is ge nomen. Natuurlijk doen zich bij de oprich ting, de inrichting en de instandhouding moeilijkheden voor. Deze mogen den Zeeuwen niet onthouden dit doel na te strevenen te bereiken. Zeer veel materiaal moet hier zijn te verzamelen op allerlei gebied en betrekking hebbende op de oorlogs handelingen van 1940; de «bevrijdings dagen"de evacuatie's; de landingen op Zuid-Beveland en Walcherende zware strijd in West Zeeuwsch-Vlaan- derende inundaties van Tholen, Schouwen-Duiveland en Walcheren de gigantische strijd tegen het water, het dichten der dijken, enz. enz. Wij Zeeuwen mogen hier niet achterblijven. Teneinde een begin te makpn roep ik alle belangstellenden op als blijk van instemming hun naamkaartje eventueel brieven of briefkaarten met ideeën toe te zenden, opdat, indien inderdaad voldoende belangstelling blijkt, binnenkort een bijeenkomst kan worden uitgeschreven om te komen tot oprichting van een vereeniging en ter bespreking van plannen. Zeeuwen uit de geheele provincie, zend spoedig uw bewijs van Instem ming aan J. PH. KOENE, Gemeente-secretaris, Middelburg, H.M. de Koningin heeft gisteren te Rotterdam in tegenwoordigheid van minister de Booij en burgemeester Oud ruim dertig leden van de Koopvaardij vloot gedecoreerd. In een kernachtige toespraak prees H.M. de verdiensten door deze mannen, schouder aan schou der strijdend met marine, lucht- en zeemacht, den lande bewezen. Door de U.S.S R. en de Sovjet- Republiek Oekraine zijn in de verga dering der vereenigde volken de kwes ties van Indonesië en Griekenland voorgelegd aan den veiligheidsraad. Deze voorstellen zullen door Enge land worden weerlegd en zullen waar schijnlijk aanleiding geven tot heftige debatten. Ter bevordering van een spoedige regeling van het Indonesische gelchil is door de Engelse regeering S r Ar chibald Clark Keer. de Engelse am bassadeur te Moskou, als speciaal ambassadeur van de Engelse regeering afgevaardigd naar Batavia teneinde op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een vriend schappelijke en bevredigende regeling. Zoowel in Engelse en Nederlandse als Indonesische kringen heeft men goede verwachtingen van deze tussenkomst, terwijl men in Engeland ook Dr. van Mook als de aangewezen persoon ziet om van Nederlandse zijde aan bespre kingen en onderhandelingen deel te nemen. Het optimisme voor een spoe dige regeling van het Indonesische probleem herleeft weer. o— GENERAAL DE GAULLE AFGETREDEN. Generaal De Gaulle heeft Zondag in de Franse ministerraad medegedeeld dat hij wenst af te treden en dat dit besluit onherroepelijk was. Een directe aanleiding schijnt voor dit aftreden niet te bestaar, maar vermoed wordt dat De GauHe tot de conclusie is ge komen dat een regeering van drie zo uiteenlopende partijen, zoals thans door het Franse volk gewenst wordt, niet de nodige kracht bezit. Nadat Maandag de Communisten hadden voorgesteld met de Socialisten een regeering te vormen onder Com munistische leiding, welk voorstel niet werd aanvaard, schijnt thans door de Katholieken, Socialisten en Communis ten een nieuwe regeering te worden gevormd onder Socialistische leiding. o— GEVAREN VAN ATOOMENERGIE. In een brief, gepubliceerd door het Engelsch geneeskundig tijdschrift «Lan cet" voorspelt Dr. Wiesner, een voor malig Weensch geneesheer, die thanS als Britsch onderdaan genaturaliseerd is en te Londen practijk uitoefent, ramp spoedige gevolgen voor de menschheid zoo er aan de atoomenergie een in- dustrieele ontwikke'ing zal worden ge geven. Hij beweert, dat de uitwerking der stralen als gevolg zal hebben, dat alle mannen steriel zullen worden of dat minstens de vrouwen idiote of misvormde kinderen ter wereld zullen brengen. o— VERLIEZEN DER NEDERLANDSCHE LUCHTMACHT. De Voorlichtingsdienst van de Ko ninklijke Nederlandsche Luchtmacht meld'Tusschen 15 Mei 1940 en het einde van den oorlog hebben 247 van het 521 man sterke vl'egend per soneel der Nederlandsche Luchtmacht opereerend vanuit Engeland den dood gevonden. Nog 13 vliegers werden als vermist opgegeven, doch moeten nu eveneens geacht worden den dood te hebben gevonden. Deze cijfers om vatten niet de verliezen onder de man nen die naar Engeland vlogen en later naar het Verre Oosten zijn gegaan. Evenmin zijn hierin begrepen de ver liezen onder het personeel van vlieg dekschepen. o|2 HOUT UIT DE VER. STATEN EN CANADA. Luitenant G. A. Burgers, hou* xiert van de Nederlandsche economische missie, heeft verklaard dat Nederland gedurende het eerste kwartaal van 1946 70.000 kubieke meter en gedurende het tweede kwartaal van het jaar be langrijk grootere verschepingen hout uit de Vereenigde Staten zal invoeren, êldus meldt Ass. Press. Het koopen van Amerikaansch timmerhout is van vitaal belang voor de wederopbouw van Nederland, en heeft meer succes gehad dan was verwacht. Nederland heeft veel meer Amerikaansch 'immer- hout ontvangen dan eenig ander be vrijd land. Burgers verklaarde, dat een hoeveel heid van ongeveer 28.000 kubieke me ter Canadeesch hout was gekocht, waar van 3.400 kubieke meter was geleverd. DE BELGISCHE TELEFOONVER BINDINGEN. De internationale telefoonverbindin gen tusschen België eenerzijds en Frankrijk, Groot-Brittannië, Neder land, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Denemarken, Noorwegen en Zweden anderzijds, zijn thans hersteld. plaatselijk neuws. GEZIN EN SCHOOL. Voor een zeer matig aantal hoorders hield dhr. M. AppeMoo, secretaris van den Synodalen Hervormden Raad voor Kerk jin School Maandag een causerie in de chr. Bewaarschool alhier. Uit de boeiende en op ervaring geba seerde rede stippen wij wegens plaats gebrek slechts het volgende aan De ouders en de school moeten het eens zijn over de principieele grond slagen der opvoeding, over het wezen van het kind en het doel der opvoe ding. De kitideren moeten vanjongsat wennen aan regelmaat en ordezij moeten op tijd naar school, naar huis, aan hun werk, hun ontspanning en naar bed. De onderwijskrachten moe ten regelmatig aan huisbezoek doen, teneinde een goede samenwerking te verkrijgen. Spr. constateerde, dat het schoolverzuim in ons land ontstellende vormen heeft aangenomen. Men dient ook te bedenken, dat het gemiddelde peil van het kind tengevolge van de oorlogsomstandigheden 2 jaar ten achter staat bij dat der vooroorlogsche jaren. Spr. wees ook op de ontaarding en op den zwarten handel bedreven door kinderen, die schrikbarende vormen heeft aangenomen in onze groote steden. Hij is ook sterk gekant tegen huiswerk op de lagere scnoollaat de kinderen na schooltijd spelen, want ook dat is voor henleeren. Spr. toont zich sterk tegenstander van het z.i. veel te sterk doorgevoerde intel lectualisme, dat nog versterkt is door Amcrikaansche invloeden. Gezien het belangwekkend onder werp was de belangstelling bedroe vend klein. D. W. JO VINCENT CONCERTEERT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor muziekliefhebbers was de aan kondiging in ons vorige nummer van een concert van onze meest beroemde zangeres in Terneuzen ongetwijfeld een ware verrassing. Wij willen niet na laten hier nog eens te wijzen op de belangrijkheid van dit gebeuren en alle liefhebbers aanraden van deze unieke gelegenheid om in eigen gewest te kunnen genieten van Mevr. Vincent's zangkunst te profiteeren. Te meer nog daar Mevr. Vincent tijdens de bezetting weigerde in het openbaar op te treden en ook voor de oorlog nadat in Duitschland maatregelen waren geno men tegen Joodsche musici reeds niet meer in dit land optrad, behooren thans alle muziekliefhebbers bij deze uitvoe ring acte de piésence te geven. Indien de Z V.U. die ook deze avond heeft georganiseerd op dezelfde wijze voort blijft gaan als zij in haar eerste levensjaar heett gedaan, hebben wij nog slechts een wenschdat zij haar leden in Axel en omgeving een volgend maal wat beter zal gedenker, door ook hier eens enkele avonden te organi- seeren. Vrijdag j 1. slaagde voor de akte wiskunde L.O. de heer W. van 't Hof, onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier. o Het Afwikkelingsbureau Militair Gezig voor Zuid-Holland en Zeeland is met invang van 15 Januari j.l. ver- olaatst van Sluiskil naar Terneuzen, Scheldekade 51 en telefonisch aange sloten onder No. 2407. o— Gevonden. Een paar wanten. C- B. Antheunis, Markt 7. Een huissleutel en een zilver ket tinkje. Fa. J. VisserKooie» De Military Courts in Du'tschland hebben zware straffen gesteld op het ongeoorloofd passeeren van de grens door Nederlanders. Zij die, zonder in het be zit te zijn van de ver- eischte papieren, de grens overgaan krijgen prompt een gevange nisstraf van minstens 2 maanden. Wordt bovendien geconsta teerd; dat er op deze ongeoorloofde focht smokkelwaar werd of wordt vervoerd, dan kan de overtreder een gevangenisstraf van minstens een halfjaar krijgen. o— In de eenzaam heid van zijn cel gaan Seyss lrquarts gedach ten menigmaal terug naar den schoonen tijd toen hij Nederlands alleenheerscher was. Reeds vaak heeft hij zijn verdedigers ge vraagd hoe de Neder landers het nu zonder hem wel zouden ma ken. Hij is benieuwd te weten, hoe de za ken in Nederland zich ontwikkelen. Zijn be langstelling gaat zelfs zoover, dat hij aan Nederlandsche journa listen liet vragen om Nederlandsche kranten Seyss koestert nog de hoop dat wij niet zoo kwaad over hem zul len denken. Immers, hij had hel beste met ons voor. Hij beroept zich op Schussnigg, die enkele maanden geleden in een onder houd met het blad „The Stars And Stri pes" verklaarde, dat Seyss tot de gematig den onder de Nazis behoorde. Daarom heeft hij Schusnigg ook als getuige laten dagvaarden. In elk ge val weet Nederland thans hoe zulk een gematigd Nationaal- SociaUsme er uitziet. —o— De Nederlandsch- Indische Regeerings- voorlichtingsd. maakt in een communique bekend, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met een da- gelijkschen luchtdienst in beide richtingen, tusschen Nederland en Nèderlandsch-lndië. o— Met ingang van Maandag 21 Jan. a.s. zal de K. L. M. op werkdagen een lucht dienst Amstardam-Zu- rich gaan onderhou den. Brieven en brief kaarten kunnen zonder luchtrecht me» dezen dienst worden verzon den, indien zij be stemd zijn voor Alba nië, Bulgarije, Honga rije, Italië, Roemenië, Zuid-Slavië en Zwit serland. Voor alle overige stukken voor deze be« stemmingen is een 'uchtrecht verschul digd van 5 cent per 20 gram* Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs^^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. -"-O—

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1