AXELSCHE COURANT SR AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 35. Verschijnt elke Woensdag pn Zaterda*. WOENSDAG 23 JANUARI 1946. 60e JAARGANG. No 34. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 19 JANUARI 1946. 60e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie; T. C. VINK - van VESSEM |me Mi Open brief aan Koningin Wilhelmina. De bekende Indonesische expert op financieel gebied, Mr. Mas Slamet, valt in een open brief aan Koningin Wilhelmina de „Indonesiche Republiek" aan, die hij beschuldigt van „schaam teloos propageeren van die theorieen, welke alle vrije menschen meenden te hebben vernietigd en uitgeroeid tus- schen 7 Mei en 15 Augustus 1945". 4ij vraagt de Koningin menschen naar ndië te zenden, die een „breede kijk ;n groeten moed hpbben om snel te nandelen in de tegenwoordige verwar ing". De open brief besluitMajes- eit, Uw volk werd bevrijd van het geroep „heil Hitier". De strijd voor de vrijheid is niet slechts een strijd voor mij of voor de Nederlanders al- Jeen. Het moet zijn van de geheele enschheid, die vocht tegen Hitier, ussolini en de Japannneezen. Mijn volk lijdt nog onder de kreten van „Merdeka" en de gebalde vuist van de misleide jeugd en het egoisme van de zoogenaamde leiders, die in de dagen van leed verraders waren". ,Meer dan twee maanden ben ik vast gehouden door jongelieden van mijn iigen volk. Ik ben persoonlijk getuige jeweest van al de wreedheid en men- ichelijke ellende, waartoe geestelijke verwarring en lage hartstocht kunnen voeren. Maar er is geen grief en bit- erheid in mijn hart". Nadat hij uit drukking had gegeven aan zijn „droef- peid over de ontwrichtende chaos on er het Indonesische volk", verklaart r. Sbmet, dat hij de geloften gedaan eefl, zijn uiterste best te doen om ee te werken aan het herstellen van en vrije gemeenschap, den menschen aardig. Hij is naar die Nederland- Bche autoriteiten gegaan, die „voor mij Ie benaderen waren, maar zelfs hier as weinig hulp en de vooruitzichten aren donker, aldus Mr. Slamet, „Daar in wend ik rnjj nu tot U, Majesteit, raagster van het gezag, die mijn volk r. zijn groote lijden kan helpen,,. Toen Jw gezag hier niet bedreigd werd, leb ik dikwijls tranen geschreid, toen n Uw naam duizenden van mijn land- jenooten naar verafgelegen kolonisa- iecentra's werden gezonden, ik heb nooit gedroomd, dat zelfs grooter leed tou komen over het rijke en gezegen- le land van Java. Maar wie zal ooit iet lot beschrijven van de millioenen, He omkwamen onder de Japanners en ran de millioenen, die nog de lidtee- tens dragen en die nog lijden aan de gevolgen van martelingen. Majesteit, het onmetelijke lijden, dat mijn volk nu ondergaat' dreigt over- itemd te worden door de huurlingen ran gemeene propaganda, die opge- liend is door de Japanneezen. De ood-witte vlag werd door de Japan- eezen ontworpen en geheschen onder «dreigingen van hun bajonet op het ogenblik, dat het roodwitte symbool van Nippon op het punt stond neer- ;ehaald te worden. Wordt men niet tedroefd, wanneer men passief moet oe zien, hoe maanden na de overwin- ling van de Democratie de medeplich- Igen aan het Japansche militarisme hun rampzalige activiteit kunnen voort zetten". „Ik weet echter, Majesteit, dat de zegening van Allah niet kan rusten op een oogst, die gezaaid is met slechte bedoelingen en in de boosheid des harten. Er is nog vertrouwen, dat het getij zal keeren en dat gerechtigheid en vriendschap zullen regeeren, waar heden vrees is voor misdaad en ge weld. Maar het leed dringt. Majesteit, onmiddelijk handelen van eerlijke en betrouwbare menschen, die de zaak van gerechtigheid en macht durven verdedigen is noodzakelijk. Er is ze kerheid, dat, wanneer de vrees en ver schrikking. waarin men nu leeft, voor bij zullen zijn, talrijke Indonesiërs met rijke ervaring en kennis, vrij naar voren zullen komen om te werken en zij zullen enthousiast het huis van de vrij heid op helpen bouwen. Ik ben mij ervan bewust, dat geen enkele van hen, zelfs de meest loyale, dezelfde toestan den zal wenschen van voor den laat- sten wereldoorlog. Zij hebben niet de ontwikkeling van de beschaving ge mist, zij waren niet blind voor de gebeur tenissen die gedurende en na de Ja pansche bezetting zoo'n indruk hebben gemaakt op het leven en zij denken aan hun volk. Majesteit, ik schrijf dezen brief als Indonesiër, niet ais Nederlandsch onderdaan, noch als Ne- derlandsch-Indisch ambtenaar. Ik schrijf met het zelfrespect van een Indonesiër, die zich gedurende de Japansche be zetting ondanks bedreiging en intimi datie naar eer en geweten gedragen heeft en die nu bedreigd wordt door hinderlagen, ondergang en dood". „Dokter in Dachau". Neurenberg. Een speciale ver slaggever van A.N.P. seint: „Dokter in Dachau" zou de titel kunnen wezen van den levensroman van den Tsjechischen arts dr. Franz Blaha, die het eerste nazi-slachtoffer was, dat in de rechtszitting zijn erva ringen vertelde. De kleine figuur met de intelligente kop deed het verhaal kernachtig en waardig. Hij gunde den beklaagden nauwelijks een blik en er was naast verbetenheid een innerlijke voldoening op zijn gelaat te lezen wanneer zijn oogen soms langs de verdachten dwaalden, die muisstil in de bank zaten, meer indruk dan astro nomische getallen van slachtoffers uit documenten, maakte deze kleine dokter, die in zangerig Duitsch, zooals alleen Tsjechen dat kunnen spreken, zijn verklaringen aflegde. Even was er een kleine opschudding in de zaal toen hij in zijn eigen landstaal begon te spreken, want alleen talen van de procesvoerende mogendheden worden vertaald. Fier zeide Blaha toen, dat hij in het Duitsch zou verder gaan, alleen omdat deze taal al het ver schrikkelijks kan weergeven en de meeste begrippen, die met gruwelen samenhangen, niet in woordenboeken te vinden zijn. Kan men de marteling begrijpen die een fijngevoelig medicus jarenlang had te doorstaan, wanneer hij dag in dag uit lijken van gevange nen moest openen, die «Is mensche^ lijke Guineesche biggetjes door hoog leeraren en artsen voor onderzoekingen en proefnemingen werden gebezigd Op zijn tafel lagen lichamen van man nen en vrouwen, die kort tevoren nog kerngezo d waren. Sommigen waren spoedig uit hun lijden, doch de meeste anderen waren weken en maanden lang objecten van proefnemingen. Ze gingen langzaam den dood tegemoet, maar het oogenblik van sterven moest zooveel mogelijk worden uitgesteld, opdat men hun lijden kon waarnemen. Menschelijke vivisectie kon alleen ir. het nazi-brein opkomen, want het inenschenleven had geen waarde meer. De medische wetenschap, die zich hiertoe geleend heeft, is voor altijd bezoedeld. Blaha was zelf bijna slachtoffer van deze experimenten geworden. Hij was als gewoon strafgevangene hij was gijzelaar aangewezen om proefbe- handelingen te ondergaan. Toen bleek, dat hij dokter was, werd hij vrijgesteld. Hij kreeg opdracht tot maagoperatie van twintig gezonde gevangenen. Hij toonde zedelijken moed en weigerde ronduit. Toen werd hij tewerk gesteld in de autopsie-afdeeling en verrichtte meer dan 700 lijkopeningen. Bij wijze van anatomische les werden 500 ope raties op gezonde gevangenen verricht, meest aan de maag, galblaas o( den hals. Deze zeer gevaarlijke operaties werden verricht door studenten, die slechts twee jaar opleiding hadden. Normaal worden zij verricht door artsen met minstens vierjarige chirur gische practijk. De meeste slachtoffers stierven dan ook. Malariaproeven wer den genomen, doordat de patiënten door muggen werden gestoken, dan wel ingespoten werden. De meeste patiënten stierven door toediening van te groote doses pyramydon of salvar- san. Luchtdrukproeven werden in speciaal geconstrueerde wagens geno men met het doel de invloed van den val op parachutisten na te gaan. „Door het venster zag ik menschen op den grond iiggen. Meestal stierven ze door inwendige vei bloeding. Indien ze nog leefden, dan spuwden ze bloed". Overlevenden gingen naar een blok om daar te worden afgemaakt. Even vreeselijk waren de proeven om invloed van oceaanwater op in zee neergestorte vliegers na te gaan. Het bloed werd voortdurend afgetapt en steeds werd de temperatuur gecontro leerd, totdat ze stierven. Menschen werden in ijswater gedompeld en daarna door hoogtezon, heet water of electrische therapie weer op tempera tuur gebracht. Ook werden zij vaak tusschen de lichamen van prostituees gelegd. Himmler was bij een van deze proeven aanwezig. Zonder narcose stak men de naald in de lever om deze te onderzoeken, waardoor maag bloedingen ontstonden. Hoofdzakelijk gebruikte men voor deze proeven Polen, Russen, Franschen en zelfs Duitschers. Hongaren en zigeuners werden gebruikt voor een proef, waar bij de slachtoffers werden opgesloten en uitsluitend zout water te drinken kregen. Vele aanvragen kwamen bin nen voor leverantie van gave men- schenhuiden die van de lijken moesten verwijderd worden en nadien chemisch behandeld. Er werden zadels, rijlaar zen, handschoenen en damestaschjes van gemaakt. Men moest daarvoor de huid hebben van gezonde, jonge menschen. Zij werden, om niet te beschadigen, meestal in den hals ge schoten of eenvoudig op het hoofd geslagen. Oranienburg vroeg schedels met goede tanden. Op het programma stond ook het inspuiten van de bloed vaten, o.a. met benzine. Daarvoor werden soms invalidentransporten ge bruikt. Van de acht tot negen per sonen, die in de gaskamers werden gestopt, leefden er nog drie. Zij hadden roode oogen en opgezette gezichten. Zoo gingen zij naar de crematorta. Door het hongerregiem waren de inwendige organen van de slachtoffers tot een derde van de normale grootte ingekrompen. Bijna dage'ijks werden excursies naar Dachau ondernomen do"r militaire en politieke organisaties, onderwijsinrichtingen, studenten, politie en lege1-. Ook staatslieden kwamen een kijkje nemen. Himmler, op wiens last de proeven werden genomen, was er meer dan eens bij aanwezig. De ervaring van een dokter in de jaren 1940 tot 1945.... Toen hij de collegebanken betrad, had hij niet kunnen droomen waartoe zijn kennis zou zijn vereischt. Braha behoort nog tot de gelukkigen, die er het leven afbrachten, evenals zijn vrouw, die in Ravensbruek zat en zijn dochter, die uit Theresiënstadt ont snapte en daarna als tolk fungeerde voor Britsche en Russische parachu tisten, die met Slowaaksche partisanen streden. Ook zijn zoon kwam terug als gedeporteerde naar Duitschland. Het moet hen duizelen, als zij weer als van ouds om de familietafel gezeten zijn. Zij zijn een levend document van den tijd van barbaarsche verwording, maar tevens zijn zij een symbool van den nieuwen opgang, want innerlijk ongebroken bouwt dit gezin aan zijn nieuwe bestaan. IN DE NOORDELIJKE PROVINCIES EN ZEELAND DE AARDAPPELEN ZONDER BON. Met ingang van 20 Januari zullen in de provincies Friesland, Groningen, Drente en Zeeland de aardappelen zon der bon aan den consument verkocht mogen worden. Dit wil echter niet zeggen, dat de consumptie-aardappel positie voldoende ruim is. Wegens het feit echter, dat in genoemde pro vincies het leeuwenaandeel van de aardappelen wordt geteeld en een groot gedeelte van het publiek tot de z.g. zelfverzorgers behoort, heeft het weinig of geen zin de distributie al daar langer te handhaven. Aangeno men kan worden, dat opheffing der distributie geen grooter verbruik door de consumenten aldaar mede zal brengen. Nu door de invoering van een afzon derlijke aardappelkaart hetgeen om distributietechnische reden tot heden niet mogelijk was de mogelijkheid is geschapen voor deze provincies 1NVER- 'rbindin- :ijds en Veder- d, Italië, Zweden rs. hoorders taris van aad voor causerie r. ng geba- s plaats an >eten het j grond- t wezen opvoe- i jongsat irdezij aar huis, ning en :n moe- ik doen, rking te dat het tellende :n dient nddelde van de iar ten logsche ding en en door vormen groote it tegen laat de i, want i. Spr. van het e ïntel- is door onder- aedroe- W. IT IN :n. de aan- ïer van roemde ëld een liet na- op de en alle unieke /est te ncent's :er nog zetting treden dat in geno- is niet ithans jitvoe- avond wijze eerste :n wij ij haar olgend or ook Drgani- e akte 't Hof, School voor Seys Inquart, die nu zenuwachtig is wanneer de oerichten van thuis uit blijven. Kan hij zich het lot van de nabestaanden der twee honderd duizend Nederlandsche slachtoffers indenker^ die nooit meer eenig levensteeken van land worden weerlegd en zullen waar schijnlijk aanleiding geven tot heftige debatten. o— Ter bevordering van een spoedige regeling van het Indonesische gefchil hout ontvangen dan eenig ander be vrijd land. Rurgers verklaarde, dat een hoeveel heid van ongeveer 28.000 kubieke me ter Canadeesch hout was gekocht, waar van 3.400 kubieke meter was geleverd. 4illtair eeland i. ver- euzen, ji cA iciciuniscn aange- sloten onder No. 2407. o Gevonden. Een paar wanten. C- B. Antheunis, Markt 7. Een huissleutel en een zilver ket tinkje. Fa. J. Visser—Koole. De Military Courts in Du'tschland hebben zware straffen gesteld op het ongeoorloofd passeeren van de grens door Nederlanders. Zij die, zonder in het be zit te zijn van de ver- eischte papieren, de grens overgaan krijgen prompt een gevange nisstraf van minstens 2 maanden. Wordt bovendien geconsta teerd; dat er op deze ongeoorloofde tocht smokkelwaar werd of wordt vervoerd, dan kan de overtreder een gevangenisstraf van minstens een half jaar krijgen. o— In de eenzaam heid van zijn cel gaan Seyss Irquarts gedach ten menigmaal terug naar den schoonen tijd toen hij Nederlands alleenheerscher was. Reeds vaak heeft hij zijn verdedigers ge vraagd hoe de Neder landers het nu zonder hem wel zouden ma ken. Hij is benieuwd te weten, hoe de za ken in Nederland zich ontwikkelen. Zijn be langstelling gaat zelfs zoover, dat hij aan Nederlandsche journa listen liet vragen om Nederlandsche kranten Seyss koestert nog de hoop dat wij niet zoo kwaad over hem zul len denken. Immers, hij had het beste met ons voor. Hij beroept zich op Schussnigg, die enkele maanden geleden in een onder houd met het blad „The Stars And Stri pes" verklaarde, dat Seyss tot de gematig den onder de Nazis behoorde. Daarom heeft hij Schusnigg ook als getuige laten dagvaarden. In elk ge val weet Nederland thans hoe zulk een gematigd Nationaal- Socia'isme er uitziet. o— De Nederlandsch- Indische Regeerings- voorlichtingsd. maakt in een communique bekend, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met een da- gelijkschen luchtdienst in beide richtingen, tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. o— Met ingang van Maandag 21 Jan. a.s. zal de K. L. M. op werkdagen een lucht dienst Amstardam-Zu- rich gaan onderhou den. Brieven en brief kaarten kunnen zonder luchtrecht met dezen dienst worden verzon den, indien zij be stemd zijn voor Alba nië, Bulgarijë, Honga- rijë, Italië, Roemenië, Zuid-Slavië en Zwit serland. Vr>or alle overige stukken voor deze be stemmingen is een luchtrecht verschul digd van 5 cent per 20 gram. ■"KwnwwTWTcren mii i iinai B 11 ■■in» 11 in i urn iiii Abonnements- prij« Abonnementi- prij« Losse nummart 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom II. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Advertentieprij/^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. ral KMlIVII UUUI UllgC- BFvn vtui mwci n"»ciinaauovii *iuitiici~

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1