AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLA D VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. No. 33. Verschijnt else Woensdag en Zaterdag. WOENSDAO 16 JANUARI 1946. 60e JAAROANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Geldsmijterij. Indertijd heeft minister Schermer- horn „op de brug" een opbracht in geluid voor ons ALLEN, waarvan velen de groote en pijnlijke beteekenis nog steeds niet beseffinden strijd tegen de GELDSMljTERIJ. Er is daarginds in Londen tijdens de bevrijding en na de bevrijding met geld gesmeten. En het gebeurt nog. Bovendiener is onbetamelijk veel verdwenen... weg-georganiseerd of hoe men het noemen wil. Er werd vrijwel overal met geld ge smeten, er zijn o.a. honderden en nog maals honderden wagens volstrekt noodeloos door slordigheid, gemakzucht ruw rijden, onvoldoende onderhoud, vernield en op den oud-roest-hoop geworpenbenzine, olie, onderdeden, banden werden voor een waarde van honderdduizenden weg-georganiseerd. Er werden prille ambtenaresjes en ambtenaartjes aangenomen voor stom- eenvoudige baantjes op salarissen en toeslagen, welke hun pa met moeite en eerst tegen zijn 50ste jaar kon bereiken. Er is een ongebreidelde baantjes- jacht ontstaan en ontelbare jagers kwa men met goeden buit thuis„50 pet. van de mannen zijn nu ambtenaar en de andere 50 pet. zoeken ze", zoo ongeveer werd het wrange mopje. Zoo kan men doorgaan. Waar men den vinger steektgeldsmijterij. Dit verschijnsel brengt de tijd mee. Tallooze factoren zijn aan te wijzen de dikwijls dolle omstandigheden, de ontwrichting, de bandeloosheid, het vervagen van het onderscheid tusschen mijn en dijn. Daarbij komt de ambtenaar is als regel een zuinig man, waar het zijn eigen beurs betreft. Maar zoodra hij „op kosten van het algemeen" op dienst reis gaat, dan wel zijn onkosten mag declareeren, verandert hij vaak in een vlot, royaal en levenslustig mensch. Er is nog iets. Er waren-en zijn, godlof, nog ambtenarenkorpsen, waarin de eerste en sterkste wet blijfthier wordt nooit gegapt - een heer blijft al tijd en overal héér. Die korpsen waren en bleven volstrekt intégre, Zoo zijn ze echter niet allen meer. Onverbidde lijk uitsnijden van het zeer en.... op voeding moeten de geneesmiddelen worden. Zie, dat is juist zoo voortreffelijk in de Engelsche opvoeding en opleiding tot tallooze ambtelijke en niet-ambte- lijke beroepen: de jongen wordt voor alles gevormd tot gentleman. Hier ligt ook voor ons de vingerwijzing. ^.Dan gedurende al deze jaren werkte de regeering en werkte dus feitelijk de ambtenaar, zonder begrooting, d.w.z. zonder de rem van bet preventieve en desnoods repressieve toezicht van een volksvertegenwoordiging. Gevolg geld smijterij. In elk geval, wij staan nu met z n allen tegenover een verontrustende en ongemeen schadelijk verschijnsel, dat practisch tot in bijkans alle ambtelijke hoeken en gaten is doorgedrongen en dat bedragen heeft geeischt, waarvan de cijfers - indien ze althans ooit be kend worden - onmogelijk zullen lijken. Het uitroeien van die geldsmijterij is ons aller taak, aldus de zin van pro fessor Schermerhorn's betoog. En hij gebruikte daarbij in alle Hollandsche nuchterheid een beeld, dat ook alle Hollanders zullen aanvaarden: het is in strijd met ons fatsoen. Niet Multatuli's fatsoen van de Hal- lemanr.etjcs. die zoo bijzonder fatsoen lijk waren Maar het zakelijke, degelijke fatsoen, het fatsoen inzake mijn en dijn, het fatsoen, dat eischt het geld van de ge meenschap even zuinig en even effici ent te besteden als eigen geld. Het zal in onze ontwrichte samen leving niet gemakkelijk zijn aan deze verdefflijke geldsmijterij een einde te maken. Maar onmogelijk is het niet. Mits ALLEN medewerken, ook de „sim pele burger", die in zijn daagsche doe ning dikwijls meer ziet en zien kan dan de mannen op de brug, en die niet schromen^moet te spieken als hij spreken moet. Want het gaat hier om de zaak van ons allen. Stichting herstel Zeeland 1945 opgericht. Dezer dagen is te Middelburg be sloten tot de oprichting van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 Aan de besprekingen werJ. deelgenomen door Ged. Staten en afgevaardigden van de stichting „Oarlogsgetroffanen Zeeland", de stichting „Nieuw Zeeland", de stich ting Geïnundeerde grondgebruikers op Walcheren", de Samenwerkende Land bouworganisaties in Zeel. de stichting „Schoduw" te Zierikzee, alsmede de Kamer van Koophandel, de U.V.V. en de H.A.R.K. De stichting heeft ten doel overkoe pelend op te treden over de vele in Zeeland bestaande organisaties, die ijveren voor wederopbouw en herstel. Tevens zal zij de werkzaamheden van het Commissariaat Noodvoorziening, dat opgeheven is, voortzetten. Aan vankelijk zal de werkzaamheid gericht zijn op den wederopbouw en de be langen der oorlogsgedupeerden, maar ook de economische wederopbouw zal niet verwaarloosd worden. De afgevaardigden waren met het college van Ged. Staten unaniem van oordeel,;dat de totstandkoming der stichting urgent is te achten en dat zij zoo spoedig mogelijk haar werkzaam heden dient aan te vangen. Evenals de stichtingen in de pro vincies Limburg Noord-Brabant en Geldeiland, zal de stichting Zeeland in direct contact staan met den Raad voor Herstel en Wederopbouw bestaan de uit den min.-president en 6 minis ters. Het stichtings- of hoofdbestuur zal naast den Commissaris der Koningin, ambtshalve voorzitter, bestaan uit een lid van het college Gedep. Staten, ver tegenwoordigers van meergenoemde organisaties en enkele afgevaardigden uit de kringen van landbouw, handel en nijverheid. Aan het hoofdbestuur zal in ieder deel van de provin cie Noord-, Midden- en Zuid-Zee landeen regionale adviescommissie met een werkbureau worden toegevoegd. Aan het hoofd van elk bureau komt een directeur te staan met naast zien een administratieve kracht. Voorloopig wordt aan de Stichting een levensduur toegedacht van 5 jaar. In de financiering der stichting zal worden voorzien door bijdragen van rijk, provincie en gemeenten en door subsidies van andere instellingen, die belang hebben bij of streven naar het welzijn der provincie- Getracht zal worden de stichting nog deze maand haar werkzaamheden te doen aanvangen. De nieuwe stichting zal ongetwijfeld nuttig werk kunnen doen en wij zien dan ook met belangstelling de resul taten van haar arbeid tegemoet. dat enkele gunstige elementen optreden, die de bctïrpositie verruimen. Ver hooging vrn den aanvoer, die niet van zoo groote beteeksnis is dat de voor ziening me consumptiemelk ruimer kan worden gesteld, komt wel tot uitdruk king in de boterproductie, die in den winter zeer laag is. Bovendien is er nog een redelijke kans, dat er een partij boter binnenkart kan worden geïmporteerd. Het is op deze gronden, dat besloten is voor de periode van 20 Januari tot 2 Februari behalve de gewone 250 gram boter voor de kinderen van 0—4 jaar, wederom 125 gram boter toe te wijzen aan de personen van 4 jaar en ouder. De veehouders door wier medewerking immers deze boterpro ductie wat meegevallen is, hebben naar net inzicht var. den Minister recht op een deel van deze ex'ra boter. Derhalve is tevens bepaald, dat de veehouders en hun gezinsleden op hun margarine- öonnen, geldend voor bovengenoemde periode, eveneens boter zullen ontvan gen op de wijze, zooals die \óór 25 November j.l. gebruikelijk was. De toezegging van den Minister, dat, zoodra de boterpositie het moge lijk zou maken, de huidige regeling, die margarine ook aan veehouders toe wijs', zou worden gewijzigd, wordt dus nagekomen. Dit verstrekken van boter aan vee houders kan voorloopig uitsluitend gelden voor deze veediendaagsche pe riode. Tenzij mocht blijken, dat de boterproductie ook verder nog bijzon der meevalt, terwijl daarnaast de ge ïmporteerde boter de helpende hand Komt bi den, zullen na 2 Februari veehouder zoowel als de gewone con sument van 4 jaar en oudei voorloopig weer met margarine genoegen moeten nemen. Voor de vierde maal boter. Veehouders krijgen in de nieuwe periode het volle pond. De Minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening is indertijc gedwongen geweest de verstrekking van boter aan veehouders op de mar garinebonnen met ingang van 25 No vember j l. stop te zetten, omdat, daar deze bijzondere voorziening een on evenredig deel van de beschikbare boter zou opeischen, anders zelfs de botervoorziening voor de kleine kin deren op de huidige rantsoeneerirgs- basis in gevaar zou komen. H l liet zich aanzien, dat voor alle consumen ten boven vier jaar nog slecht» drie maal de gebruikelijke hoeveelheid van 125 gram boter verstrekt zou kunnen worden, hetgeen inmiddels is geschied. De berekeningen over de beschikbaar komende hoeveelheid boter zijn geba seerd op schattingen en verwachtingen, waarbij uiteraard de voorzichtige weg wordt bewandeld. Thans is gebleken, REGIONALE OMROEPEN. Daar is gebleken dat de uitzendin gen van Hilversum I en Hilversvm li niet overal in den lande even goed worden ontvangen is het plan opgevat in de hoeken van ons land geweste lijke zenders op te richten. Zooals bekend is in Limburg dit voor nemen reeds werkelijkheid geworden door het in werking stellen van een zwakke zender (golflengte 245 m.) die in Z.-Limburg gjed gehoord kan wor den. De zender geeft iedere dag van 18.30 - 19.30 een programma dat wordt verzorgd door Limburgsche musici en waarin verder Limburgsche belangen (zooals de mijnen) worden besproken. Behalve deze Limburgsche zender zal ook voor de Noordelijke provin ciën, voor het Oasten en voor Zee land een dergelijke instelling wor den opgericht. GEEN REISVERGUNNINGEN MEER NOOD1G. De chef staf militair gezag heeft besloten met ingang van 15 Januari 1946 de reisvergunningen voor reizen naar het butenland af te schaffen. Van 15 Januari 1945 af zal men nu zonder ee ige formaliteit van Neder- landsche zijde naar het buitenland kunnen reizen. Noodig blijven voorloopig een gel dig Nederlandsch paspoort en het visum voor het land waar men heen wenscht te gav, evenals voor de landen, waar men doorheen reist. Voor zakenreizen, waarvoor men deviezen wenscht, bUJ/en de z.g. „Or- dres de mission" te verkrijgen bij het ministerie van handel en nijverheid, Bezuidenhout 58, den Haag, noodig, Maandag jl. is de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber" in Neder- la id, generaal Christiansen, naar Nederland terug vervoerd. Hij wordt ervan verdacht het bevel gegeven te hebben in October 1944 het dorp Putten plat te branden en de manne lijke bevolking te tus'lleeren als een represaille-maatregel in verband met het doodschieten van twee Duitsche officieren en zal hiervoor in Arnhem voor het Bijzonder Gerechtshof terecht staan. DE FRANSCHE BROODKAART. (van onze eigen cor respondent) Het is nog zoo lang niet geleden, dat de doorsnee Franschman zichzelf wijsmaakte dat de economische toe stand er beslist roos kleurig begon uit te zien. En een eerste overtuigend bewijs van dezen „rooskleurigen" toestand zou zijn het verdwijnen van de algemeen gehate brood kaart. Dat was gedu rende de periode vlak voor de ve< kiezingen. De candidaten hadden propaganda - materiaal noodig en aan beloften ontbrak he» niet. Een dezer beloften was het „vrije brood". Er werd besloten een poging te doen en als datum werd vastgesteld 1 November '45. Het Fransche volk danste en het zong, vierde feest. Tot den volgenden morgen 6 uur heeft men gedanst in vele groote steden. Maar de „spelen" zijn van korten duur gebleken. Met ingang van 1 Jan. jl. werd de op 1 Nov, ter aarde bestelde broodkaart in haar oude eere hersteld Het Fransche volk heeft te vroeg gejubeld en de afschaffing van de eerste rantsoenkaart is niet alleen een mis lukking geweest, maar vooral een volslagen gebrek aan logica ge bleken. Tijdens het bestaan van de brood kaart zaliger hadden wij per dag 350 gram brood, hetwelk voor den doorsnee Fransch man onvoldoende is, gezien de afwezigheid van het meerendeel der voedingsmiddelen, die het brood zouden kunnen vervangen. Maar het afschaffen van de broodbonnen heeft tengevolge gehad dat mijn buurman, die 30 konijnen, 12 kippen 4 eenden, 2 katten en 1 hond bezit, onmid dellijk zijn veestapel heeft doen profiteeren van dit heuglijk feit. En ik ken een koetsier die eiken dag 5 broo den koopt. En toch heeft deze man slechts één vrouw, geen kin deren, maar een paard! Toen ik aan de bak kersvrouw vroeg wat hij met al dit brood ffing uitvoeren, zei ze „U begrijpt dat een brood van 8 franrs per kilo heel wat goed- kooper is dan haver van 30 francs. En voegde ze er lachend aan toe „z'n paard lust ons brood best, 'tis van goede kwa liteit". Dit zijn slechts twee feiten, maar zoo zijn er hondeidd'iiztnden. De Franschen heb ben de weelde niet kunnen dragen en moeten onnteu w 'feren „zuinig* te worden. De oud-gouverneur-generaal van Ned.-lndië, jhr. mr. Tjarda van Star- kenborch Stachouwer is benoemd tot Nederlandsch ambassadeur te Parijs. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Mr. Dr. K. J. Frede- riks, oud-secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken eervol ontslag verleend. Hoewel aan de trouw aan Koningin en Vaderland van den heer Frederiks niet valt te twijfelen en hij door zijn aanblijven veel leed heeft kunnen voorkomen, is hij toch te toegevend geweest bij in williging van eischen van den bezetter. BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM. In zijn nieuwjaarsrede tot den nood- gemeenteraad heeft burgemeester Oud officieele gegevens bekend gemaakt met betrekking tot het bombardement van 14 Mei 1940, dat, zooals hij zeide, aan ruim 900 burgers het leven heeft gekost. Het verwoeste gebied beslaat 258 H A. 11.000 panden, 24601 wonin gen, 1212 fabrieken en werkplaatsen, 2323 winkels, 566 café's en hotels, 21 kerkgebouwen, 4 ziekenhuizen. 69 scho len, 20 bankgebouwen, 12 bioscopen, 2 schouwburgen en 6 vergaderzalen werden met den grond gelijkgemaakt. 77.000 inwoners werden door het bom bardement dakloos. -o— METEOOR IN ROTTERDAM GEVALLEN. Donderdagmiddag omstreeks half twee is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, ongeveer ter hoogte van den winkel van Vroom en Dreesman, een meteoorsteen neergekomen en in drie stukken gevlogen. Deze stukken, die een lengte heoben van ongeveer 80 centimeter en ongeveer 6 centime ter breedte, yertoonen aan den buiten kant een gele kleur, overeenkomende met die van zwavel. Op de breuk was de kleur als die van bazalt. o— De „Johan van Oldenbarneveldt" is Zondag met 2000 geëvacueerden uit Tandjong-Priok vertrokken. Het schip zal 10 Febr. in Engeland aan komen. Alle kinderen die nog geen mazelen hadden gehad, werden voor het vertrek verwijderd in verband met de ernstige mazelen-epidemie, die op de „Nieuw Amsterdam" uitbrak. DE TROEPEN VAN DE „NOOR DAM". A.N.P. meldde Woensdag uit Singa pore De „Noordam" is thans bezig troepen te ontschepen, welke naar de kampen op Malakka zullen worden overgebracht, o— In China zijn de vijandelijkheden gestaakt. Alle troepenbewegingen wor den stopgezet, behalve ten zuiden van den Jangtse en in Mandsjoerije. PLAATSELIJK NIEUWS. NATIONALE VEREEN1G1NG „NEDERLAND EN ORANJE". Deze vereeniging hield Maandag avond haar eerste openbare bijeen komst, en wel in den vorm van een volkszangavond, waartoe de speelzaal van de chr. bewcaischool met foto's der Kon. familie, nationale kleu ren en emblemen versierd geheel met belangstellenden gevuld was. Na opening op de gebruikelijke wijze werd het volkszang-programma atgewerkt onder deskundige leiding van dhr. P. C. Brakman, die betee kenis en strekking der te zingen vader- landsche liederen uiteenzette en ook de heusch met overbodige muzikale aanwijzingen gaf. Hij had o.i. geen gemakkelijke taak, te meer omdat het in de ^aal somtijds vrij rumoerig was. De voorzitter, dhr. C. Smies Jz., gaf in een korte inleiding een samen vatting van Nederiandsche prestaties, ook in onze dagen. We tnemoreeren hier de K.L.M., de wereldreis van de duik boot K 18 i de grootste sleepboot ter t it Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andore plaatsen <1. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. luvumn'imyii'JiliW-T-Til

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1