AXELSCHE COURANT ï3ini-bani...Btm-bam... i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 19 45. No. 29. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. DINSDAG 1 JANUARI 1946. 60e JA. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie-, T. C. VINK - van VESSEM Wanneer wij op dezen dag onze gedachten eens een jaar terug laten gaan en we denken aan den len Januati 1945, dan hooren wij nog het angst wekkende geronk van het laatste Duitsche lucht-offensief op dien eersten Januari, dal ons met het offensief van Von Rundstedt niettegenstaande een groot vertrouwen in de geallieerden met bange zorgen vervulde. Gelukkig waren wij bevrijd en werden niet uit gehongerd en naar Duitschland gedre ven zooals onze landgenooten boven de groote rivieren, maar hoe zag ons bevrijde deel er uit? West Zeeuwsch- Vlaanderen één groote puinhoop, Walcheren door het water totaal ver nield, in Brabant en Limburg eveneens vele verwoeste steden en dorpen, het geheele Zuiden nog bezaaid met land mijnen en ander gevaarlijk oorlogstuig en dan boven onze hoofden nog dage lijks de angstaanjagende dreunende V I's, en soms plotseling zonder eenig voorafgaand geluid de ontploffing van een V 2. Onze regeering met onze geliefde Vorstin waren nog in Londen en hadden nog slechts weinig contact met 't bevrijde deel. En ook onderling tusschen de verschillende deelen van bevrijd Nederland was het contact nog zeer moeilijk: postverkeer buiten ons eigen gewest was nog bijna onmoge lijk, telefoonverkeer alleen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en ook dan nog slechts enkele aansluitingen. Telegraaf- verkeer bestaat nietreizen naar Brabant en Limburg is eerst na vele formaliteiten mogelijk en tenslotte 'is zelfs in Z.-Vlaanderen de voedsel toestand niet bestgeen boter of mar garine, weinig melk, weinig of geen vleesch. Zoo begon het jaar 1945 zijn loop. De maand Januari brengt langzame verbetering ln het Zuiden, maar een snelle achteruitgang van den toestand in het Noorden, razzia's in de groote steden, steeds slechter voedselvoorzie ning. In Februari gaat de strijd in het Zuiden voort. Zweden biedt hulp aan bet hongerende Noorden. De Duitsche terreur wordt nog steeds erger. ln Maart gaat het geallieerd offensief verder, de gehele provincie wordt ge zuiverd, Nederlandse kinderen uit het Zuiden worden gastvrij opgenomen in Engeland en Zwitserland, ln 'sGraven- hage worden echter door een jammer lijke vergissing vele burgers slachtoffer van een aanval op V-instailatie's. Het Zuiden begint zijn actie tot hulpverlening aan het Noorden direct na de bevrijding, en als hoofdpunt van deze maand: H.M. de Koningin keert bij Ede terug in ons land, brengt een tweedaags bezoek aan Z-Vlaande- ren, waarbij H.M. in ons stadje over nacht, en bezoekt na Z.-Vlaanderen, Beveland Walcheren en de provincies Brabant en Limburg. ^April brengt de -bevrijding van Oos telijk Nederland, maar ook de vernie ling van de Wieringermeer, doch ten slotte ook de voedselpakketten uit de lucht voor West Nederland. Dan Meide capitulatie van Duit sers in Nederland en een dag later capituleert het gehele Duitse leger. H.K.H. Prinses Juliana bezoekt onze provincie. Nu na de bevrijding blijkt dat ook in het Noorden vele vernielingen heb ben plaats genad, doch het herstel gaat nu toch beter. Er komt vlug postverkeer uit he Noorden en dank zij deze activiteit van P.T.T. kan ieder aan familie vrienden en kennissen bericht zenden over zijn wedervaren. Reizen naar West-Neder land wordt mogelijk, het zaken verkeer herstelt zich, spoorwegen en particu liere vervoerders doen al het mogelijke om het vervoer weer te verbeterer en langzamerhand wordt alles weer iets meer normaal. Juli brengt di inlevering van de f. iüO.- biljetten. Het annexatie pro bleem komt op den voorgrond in ver band met de schade aan Nederland b&roüitmcl. Et wordt hard gewgrkt aan de opbouw. Augustus atoombommen op japan, ca pitulatie. Ax2l krijgt een Airstrip voor een vlotte nieuwsvoorziening in Z.-Vld. September: komt het eerste gat op Walcheren dicht, in de wederopbouw in W.-Z.-Vlaanderen begint vooruit gang te komen. Minister Lieftinck be gint de geldsanéering en we krijgen allen ons tientje. Post telefoon en telegraafverkei r werken weer over het gehele land. Z j het dan met vertraging, bruggen wor den hersteld, het spoorwegverkeer wordt langzaamaan beter en nu aan het einde van dit jaar is de hongers nood geheel overwonnen, l Januaii 1946 worden een aantal artikelen bor.- vrij, de verkeersbrug over de Moerdijkis voor het verkeer opengesteld, Walche ren is voor een groot deel droog, de Wieringdrmeer is droog, het girale geld is weer vrij, we vliegen weer 3x per week raar Indië, er zijn weer be hoorlijke veerponten over de Schelde voor gratis auto- en personenvervoe Wanneer wij dit alles vergelijken mt t de toestand in Januari 1945 dan meenen wij gerust te kunnen zeggenEr zit schot in. Moge ook in 1946 de op bouw zoo mogelijk nog sneller voort gaan en moge dit jaar ook voor Indië een jaar van opbouw en samenwerking worden Weer bim-bamt en beiert en klingelt Gij klokke omhoog in de lucht, Weer jubelt en kleppert en tjingelt G'in alles meesleepende vlucht!.... Op den donkeren, somberen Zondag morgen van 23 December 1945, onder een troosteloozen, grijzen winterhemel met jachtende wolken, waaruit bij wijle de regen naargeestig neerviel, heeft ae torenklok der Ned. Herv. kerk weer voor het eerst sedert de roof op 3 Maart 1943, met haar vertrouwde bronzen stem de menscben ter kerke geroepen. De bekende klanken werden door de jagende luchten heengedragen over ons stadje en de omringende landen en velden in hun wintersche rust als een blijde jubel. Het was ot deze klanken ons weer uit een lange, benauwende droom helder wakker riepen. Up zichzelf beschouwd misschien niet zoo'n bijzondere gebeurtenis, maar toch.... aan deze klok zijn zoo talrijke herinneringen verbonden, ze heeft zoo meegeleefd in al ons lief en leed, niet alleen van ons Axel, maar ook van ons vaderland. Nu eens luidde ze langzaam en zwaar, schreiend als 't ware, voor een groot verlies er treurde een natie, een volk in haar galmend gelui.... Dan weer luidde ze over een blij Axel een blij Nederland, juichte ze bim-bammend mee in een goif van vreugde, met de wapperende vlaggen van torentrans en huizenreeksen Ja, onze kerkklok deelde mee in vreugde en rouw, door vele jaren heen. Toen kwam de onderdrukker de klok op- eischen voor oorlogsdoeleinden, haar bronzen lichaam zou worden versmol ten tot vuurmonden of ander moordtuig, misschien wel om ons zelf uit te roeien... Scherpe, vlijmscherpe tegenstelling, indruischend tegen alle recht en wet.... De klok had hier kunnen blijven, ook onder de bezettingeen plan heeft bestaan om haar hier te houden, om haar hier te doen onderduiken ot een tijdelijke rustplaats te bezorgen, en dat nog wel binnen het hek dat de kerk omgeeft. Het plan kon evenwel niet ten uitvoer gebracht worden het risico werd te groot geacht, de onderneming te gevaarlijk, enz. Zoo moesten we met leede oogen toezien, dat de klok werd weggevoerd naar onbekende bestemming. Zou ze nog wel ooit terugkeeren, zou ze nog mogen luiden op vredige Zondagen, over lief en over leed Een andere „klok" werd aangebracht, doch deze had geen bronzen stem haar gelui klonk als een klaagzang over de ellende en den nood van t Vaderland, als een weeklacht van een vertrapt volk. Zoo was 't trouwers ook met de andere torenklokken in or s stadje, die eveneens werden weg- geroofd. We zullen ze nu weer mogen hooren, de bekende, vertrouwde galmen, ze zullen weer dreunen over stad en land, door heldere, zonnige, donkere en regenluchten, als jubeltonen over een vrij Axel, als deel van een vrij Neder land Waar blij en geloovig w'm hooren Gods stem en de stem van Zijn Volk Axel. J- D- F- OPINIE-ONDERZOEK NAAR POLI TIEKE ORIËNTATIE VAN HET NEDERL. VOLK. De Afd. Opirie-onderzoek |van de Nederlandsche Stichting voor Statis tiek heeft in November jl. een onder zoek gehouden, waarbij het er om ging vast te stellen aan welke be staande, dan wel nieuwe paUij of partijgroepeering men voornemens is zijn stem te geven. Van de kiezers (25 jaar en ouder) blijkt 20 pet. zich nog geen meening gevormd te hebben omtrent hun toe komstige keuze. Bij hen, die in April 1946 voor het eerst ter stembus zul len opgaan bedraagt het aantal der onzekeren 26 pet., bij hen, die reeds vóór den oorlog stemden bijna 19 pet. De besluiteloosheid onder het kiezers corps loopt voor verschillende partijen uiteen. Het hoogst is het cijfer bij den Vrijz. Dem. Bond (30 pet), en de Libe rale Staatspartij (28 pet.); het laagste cijfer vertoonde de Anti-Revolutio naire Partij met 12 pet. De besluite loosheid is over het algemeen grooter bij de vrouwen dan bij de mannen. Wanneer in November jl. verkiezin gen plaats gevonden hadden onder deelneming van hen die reede wisten wat zij wilden, dan zouden de oude partijen 65 pet. der stemmen tot zich trekken en 35 pet. op een nieuwe partij of groepeering worden uitge bracht Beide percentages kunnen als volgt worden ontleedter vergelijking zijn tevens de cijfers van 1939 opge nomen. Stemmenverdeeliog over de partijen van vóór den oorlog in April 1939 en Nov. '45, voorzoover de meeningen bepaald zijn. April November 1939 1945 Percentages R.-Kath. Staatspartij 30 23 Soc. Dem. Arb. Partij 21 18 Anti-Rev. Partij 13 9 Commun. Nederl. 3 5 Chr. Hist. Unie 10 5 Vrijz. Dem. Bond 7 2 Liberale Staatspartij 6 2 Overige oude patijen 10 1 Samen 100 65 Behalve de Communisten boeken alle oude partijen verlies. De kleine, niet met name genoemde partijtjes verdwijnen geheel van het tooneel De Vrijzinnig-Democraten, de Liberate Staatspartij en ook de Christelijke His torische Unie gaan zeer belangrijk achteruit. De achteruithang is relatief net geringst bij de S.D.A.P. Waar gaan de verloren stemmen naar toe Hieronder volgt het politieke ver langlijstje van nen, die iets nieuws willen. Stemmenverdeeling over de partijen, welke de kiezers zich denken. Percentages Nederl. Volksbeweging 9 Chr. Nationale Volkspartij 8 Algemeene Socialistische Partij 5 Nieuwe R.-Kath. Partij 4 Democratische Middenpartij 3 Chr. Dem. Partij 2 Eenheidspartij 1 Volksfrontpartij 1 Overige nieuwe partijen en groepeeringen 2 35 Ter toelichting zij opgemerkt, aat de Nederlandsche Volksbeweging in de gedachte der nieuw-lichters de grootste rol speelt. Bijna even sterk vertegenwoordigd, nl. met 8 pet. zijn zij, die een Chris telijke National Volkspartij (combinatie van A.R. en C H.) begeeren. indien de voorgestelde fusie doorgang zou vinden, zouden de cijfers van deze beide partijen althans ten deele (bij de C.H.U. is de begeerte aanmerkelijk geringer dan bij de A.R aan deze nieuwe groepeering feu goeie komen. Een nieuwe Socialistische-Partij stond 5 pet. van de kiezers voor oogen. Velen verklaarden hierbij aan de En- gelsche Labourpartij te denken. Bijna 4 pet wilde een nieuwe Roomsch-Katholieke groepeering met een sterk socialen inslag en grooter invloed van het arbeiderselement o.a. tot uitdrukking komend donr samen werking met de S D.A.P. en andere linksche partijen, Dit is geen verkiezingsvoorspelling; het is niet meer dan een indruk van wat er in November 1945 leefde en werkte in de geesten der kiezers. Uiteraard kunnen de stemmen van degenen die zich nu nog geen oordeel gevormd hebben, alsmede de oprich ting- of niet oprichting van nieuwe partijen nog belangrijke verschuivingen veroorzaken. ZH. DE PAUS HEtFT 32 NIEUWE KARDINALEN BENOEMD. De nationaliteit der nieuwe kardinalen s als volgt verdeeld De Ver. Staten van N.-Amerika 4, rankrijk 3, Duitschland 3, Spanje 3, Brazilië 2 en Italië 4. Nederland, Canada, Hongarije, Argentinië, China, Polen, Australië, ChiH, Portugal, Cuba, Peru, Engeland en de patriarch van Armenië. De voor Nederland benoemde kar dinaal is Mgr. Johannes de Jong, aartsbisschop van Utrecht. BONVRIJ Met ingang van 1 Januari zullen o. a. bonviij pn beperkte mate verkrijg baar zijn: gort, vermicelli, peulvruchten en gebak. PRINCIPIEELE UITSPRAAK. Inzake verbreking dienstbetrekking. De Groningsche rechtbank deed een principieele uitspraak in de zaak tegen een bontwerker, die zonder toestem ming van het arbeidsbureau en den rijksbemiddelaar en zonder geldende reden zijn dienstverband verbrak. De rechtbank oordeelde dat de man weer naar zijn firma terug moest gaan en voor eiken dag, welken hij niet zou werken, aan zij firma f. 50 zou moeten betalen. Deze uitspraak is eenig in de Ne- derla dsche jurisprudentie. Den bontwerker staat nog hoogei beroep open. o Meer dan 1000 voormalige leden der N.S.D.A.P., S.S. en S.A. zijn na een klopjacht, georganiseerd door het Britsche militaire bestuur, te Keulen gearresteerd. o Schout-bij-nacht Sjigamatoesakai bara, Japansch commandant op het eiland Wake tijdens de Japansche be zetting is met zijn plaatsvervanger, Soitsji Tachbar.a veroordeeld tot den dood door ophanging wegens het exe- cuteeren van 98 emhloyé's van de Pan- American Airways op 7 Oct, 1943. GENERAAL PATTON OVERLEDEN. Nadat de ziekte van generaal Patton was verergerd, waarbij een long complicatie hem de ademhaling ten zeerste bemoeilijkte, is de generaal, naar Reuter meldt, op 21 December te Frankfort a.d. Main overleden, —o Z.Exc. Mr. Dr. Ringer deelde Maandagmiddag om 1 uur mede, dat de Moerdijkbrug is gereed gekomen. Zij zou Maandagmiddag omstreeks 3 uur worden geopend. Weliswaar is de brug gedeeltelijk slechts voor een nrichtingsverkeer geschikt, maar de vaste verbinding bestaat over en he' lange wachten aan «Je pont is voorbij Korte Berichten Op Nieuwjaarsdag, te 8.15 uur, zal over Hilveisum 1 onder den titel „Halio, met wie een internationale Roode Kruis-luister- wedsirijd worden uit- gezonded ten bate van Nederland Helpt Indië' Koos Koen zal deze uitzending verzorgen. Hij zal daarin een aantal karakters uit beelden en wel1. de ingebeelde zieke, 2. de kwaadspreekster, 3. de nieuwsgierige, 4. de verliefde, 5. de pantoffelheld, 6. de fantast, 7. de gemak zuchtige, 8. de gewich tige, 9. Oe nerveuzt, 1U. de tevredene. Het zal de taak der luisteraars zijn deze karakters in juiste volgorde van uitzen ding te plaatsen en in cijfers, u.v. 8, 3, 1, 6 enz. in te zenden. De oplossingen moe ten woiden ingezon den op een brittkaart aan het nootdbesiuur van het Ned. Roode Kruis, te Den Haag, met op de achterzijae in den linkerboven hoek de vermelding Hallo, met wie Op ae briefkaart moet, behalve ae noimale porto, f U.30 tot 1 1 aan postzegels wor den Dtjgeplaki. Dat extra-porto komt len goede aan het fonds „Nederland neipt indie". Er zijn 1UUU fraaie^prijzen, w.o. een aantal complete nieuwe fietsen. o MELK ACHTER HET ORGEL Bij onderzoek door controleurs van den C.C.D. oiijkt, dat er nog sieeas veehouders zijn, die hun levenngs- pnent van melk met len volle nakomen door een gedeelte voor de clandestiene bereiding van boier en kaas ach- ter te houden. Zoo werden bij een veehouder te Momtouri twintig frauduleuze be reide kazen in beslag genomen en op een bedrijf te jutnaas vier en twinlig, welke, vol gens de verklaring van den veehouder, geneel voor eigen geOiuik De- stemd waien. Te Leeisum vonden de controleurs 2 kg. clandestien Oereiue Ou ter onder een teil acnter het orgel in een kast bovendien nog ongeveer veertig liter voile melk, welke van de levering was achter gehouden. De boer werd in beslag geno men en proces-verOaal opgemaakt. Uok in vele andere gemeenten werden der gelijke overtredingen geconstateerd. In de meeste gevallen werd proces-verbaal opge maakt en de ongemerk te boter en kaas in beslag genomen, Abonnements- Pril" Lom nummert 5 et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom <1. 1.25 Alle andore plaatien 11. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dlenstaanb ledingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1