Denk aan redelijke prijzen voor wild en gevogelte. Reeds zeer vele pociieis en andere handelaren in wild en gevogelte h u- den zich aan de officieel vastgestelde prijzen voor konijnen en eenden. Wij hc jrden al van poeliers, die ruim 3000 ee den e.a. in een week tijds tegen den goeden prijs hadden verkocht. Er zijn er echter ook nog, vooral in Limburg, die zich aan de voorschriften et geheel niet storen. Deze zouden v ij nog eens willen vragen: werkt ook mee en houdt U aan de prijs- voorschnften, nl. f 4,20 voor een wilde eend panklaar en f3,25 per pond tam konijn panklaar. De overige prijzen moeten dan in een redelijke verhou ding tot deze staan. F. 80,— vragen voor een kalkoen *an pim. 5 kg., f. 45,— voor een jon ge gans van ongeveer 3 kg., f. 20,— voor een kip, f. 25,tot t. 30,— voor een haas moet dus pertinent onrede lijk worden genoemd. Deze prijzen staan immers beslist niet in een rede lijke verhouding tot die voor wilde eenden en tamme konijnen. D>- Opsporingsdienst van het Direc toraat voor de Prijzen is reeds op stap voor een scherpe controle op deze prijzen en wie wordt bekeurd voor deze excetsen kan op een fiksche straf rekenen. De Fokker-fabrieken. Reeds in September 1.1. heeft de re geling schriftelijk aan de Fokker fabrieken te Amsterdam bericht, dat zij net behoud van een Nederlandsche Vit-giuigindusirie noodzakelijk achten bereid is bij den wederopbouw daar van steun te ver'eenen. Verschillende deskundigen zijn van meening, dat de nog bestaande Neder- 1 idsche vliegtuigfabrieken, te weten: De Fokkerfabriek, de Kon. Mij. „De Schelde" en de maatschappij voor vu tuigbouw „Aviolanda" in een ge- n ^enschappelijK geheel dienen op te gaan, ten behoeve waarvan dan een r.n'uwe fabriek zal moeten worden ge bouwd op een daarvoor geschikte plaats. Aangezien de uitrusting zoowel van de Fokkerfabriek als van „Aviolanda" door Duitschen roof grootendeels is verloren gegaan, zal allereerst in de behoefte aan machines en materiaal moeten worden voorzien. Toch is al op bescheiden schaal een begin gemaakt. De Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging voor Lucht vaart verstrekte een opdracht tot het bouwen van 72 zweefvliegtuigen aan de Fokkerfabriek, welke opdracht in sami wei king met „De Schelde" zal worden uitgevoerd. Voorts zijn reparatie en verbouwings werkzaamheden aan vliegtuigen van K.L.M. op korten termijn in het uit zicht gesteld. Om t.z.t. weder te kunnen komen tot den bouw van vliegtuigen naar eigen ontwerp zullen de aan zulke vliegtui gen te stellen eischen allereerst moeten worden vastgesteld. Daarover zijn thans besprekingen met de directie van de K.L.M. gaanae. Daarna zal projectwerk volgen, dat vele maanden in beslag neemt, zoodat het nog geruimen tijd zal duren, voor in dit opzicht tot daadwerkelijke vlieg tuigbouw kan worden overgegaan. Ten einde het nog voor een groot deel op wachtgeld staande vliegtuig- bouwkundige arbeiderspersoneel te werk ie stellen, hoopt men opdrachten in licentie te verkrijgen. SAMENWERKING OP FRUITTEELTGEBIED. De drie Standsorganisaties in onze provincie, nl. de Afd. Tuinbouw van de Zecuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.), de Chr. Boeren-en Tuinders- bond (C.B T.B.) en de R.-K. Land- en Tuinbouw Bond (L.T.B.) besloten om krachtig mede te werken aan de vor ming van een groote organisatie voor de behartiging van de cultuurtechnische en economische belangen voor de fruitteelt. Voortbouwende op de tijdens de be ti. gsjaren gelegde grondslag in de Federatieve Zeeuwsche Tuinbouw Orfaa isatie (F.Z.T.O.), besloten de bo jcngenoemde Standsorganisaties zich nu. meer elk afzonderlijk bezig te houden met de behartiging van de cultuurtechnische en economische be langen van de fruitteelt, maar dit op te dragen aan de Afd. Zeeland van de Is uerl. Pomologische Vereeniging. li Siandsorganisaties zullen hun |t u en die belang hebben bij de fruit teelt verzoeken, om zich bij de fruit telersorganisaties aan te sluiten. In het provinciale bestuur van de fruittelersorganisatie zullen de Stands organisaties elk met een lid vertegen woordigd zijn. Er zullen meerdere plaatselijke afdee- lingen van de fruittelersorganisatie worden gevormd. In de fruittelers organisatie is ook plaats voor de fruit teeltarbeiders, daar cultuurtechnische voorlichting één der belangrijkste doel stellingen is. o— ER WORDEN NEDERLANDSCHE FILMS GEMAAKT. Zonder veel tam-tam, zonder veel te veel nooi op den vork te nemen en zondei zich aan groote buitensporige monteeringen te wagen, zijn eenige Nederlandsche filmers aan het werk getrokken met het resultaat, dat bin nenkort een volledige Nederlandsche speelfilm zal kunnen vertoond worden. Het is de film „ten hoogste negen jaren" waaivoor de bekende auteur van de Dick Bos-boekjes, Alfred Ma- zure het scenario schreef. Hij heeti ook de regie en vertolkt een van de noofdrolle». Productieleider is de Haagsche fotograaf Piet v.d. Ham. De dezer dagen overleden tooneel- en filmspeler Adolphe Engers, speelde in deze film zijn laatste filmrol, üe opnamen zijn allen klaar. Momenteel is men bezig met de na-synchronisa- tie, zoodat men hoopt met kerstmis de film geheel gereed te nebben. Het ligt in de bedoeling van deze filmgroep de „Maz film" om tot een geregelde productie te komen. Zoo zal oinnenkort een bogin gemaakt worden met de vervaardiging van een andere groote speelfilm. DE RAMBLERS GAAN WEER SPELEN. Nadat hemnadere gegevens ter kennis waren gebracht, heelt de eereraad voor de kleinkunst aanleiding gevonden tot een nieuwe uitspraak te komen inzake Theo Uden Masman en de „ramblers". Deze uitspraak houdt in, dat Theo Uden Masman tot 5 Mei 1946 niet mag optreden, in welken vorm ook, als leider van een esembie. Wel mag dejteer Masman na 1 Janueri 1940 zijn' beroep als pianist uitoefenen. Ten aanzien van het esembie „de ramblers" is bepaald, dat dit orkest na 1 Januari 1946 zijn werkzaamheden mag hervatten, waarbij dus ue heer Masman niet als leider kan optreden. De- naam „ramblers" is niet verbo den, omdat deze reeds door de Duit- scheis verboden was. Het dansorkest zal in januari weer geregeld voor de radio optreden. NAZI - NEIDERS NIET OP HUN HOOFD GEVALLEN. De beschuldigden zijn een dankbaar object voor Amerikaansche psychologen die in de rechtszaal het mateiieel he- studeeren. Zij slaan niet alleen de gedragingen tijdens de bewijsvoering gade doen hebben ook in den cel den Nazi-leiders intelligentie-tests afgeno men. Tien van de achttien onder zochten waren ver boven het normale, want zij behaalden meer dan 128 pun ten. Bij de tot dusver gehouden tests werd dit puntenaantal slechts door twee procent der onderzoenten be haald. Het maximum der universiteits studenten is 125. Schacht boekte het record, namelijk 143 punten, gevolgd door Seyss lnquart 141, Goënng en Doenitz 138, Von papen 134, Frank Fritsche en Von Scnirach 130, Ribben- trop en Keitel 129, Speer 128, jodl en Rosenberg 127, Von Neurath, Frick 125, Funck 124, Sauckel 118. Stretcher bleef ver in de minderheid met slechts 106. SCHIPHOL WERELDLUCHTHAVEN. Naar alle waaischijnlijkheid zal zich binnenkort in de hoofdstad een kan toor van de British Overseas Airways vestigen. Dezer dagen zal op Schiphol een tweede vliegtuig uit Amerika van de Am. Overseas Airways neerstrijken. Het geldt hier een „familarisation flight" in het kader van het geprojecteerde luchtverkeer Amerika-Europa, waarin Schiphol een schakel zal vormen. Een kampong bij Batavia is door strijdkrachten van het Ned. Indische leger gezuiverd en bezet. Nederland sche mariniers kwamen in actie tegen nationalistische schepen die de zeero verij beoefenden. Een aantal opstan delingen werd neergeschoten en een tweetal boten buitgemaakt. Korte Berichten Prof. Ir. Schermer- horn, prof. Logeman, Dr. vau M^ok en ver moedelijk ook Dr. J. H. van R joijen, ae mi nister zonder porte feuille, zulien 2e Kerst dag naar Londen ver trekken teneinde be sprekingen te voeren met den Britsen min- president Attlee en andere vertegenwoor digers der Britse re gering, Binnen enkele dagen worden in Batavia zeer belangrijke besprekin gen verwacht waaraan enkele geallieerde op perbevelhebbers zui len deelnemen samen met generaal Christi- son en zijn staf. Duitse troepen die nog in de Britse zone in Sleeswijk Hois'etn werden aangehouden alsmede het admini stratieve stafpersoneel dat nog in dienst was zullen thans worden gedemobiliseerd. Dit bcteekend het dtfi.u- ueve einde van de laatste resten der Duit se weermacht. Voor radioNew York heeft captain Harry Butcher, die de laatste oorlogsjaren tot de naaste medewerkers van generaal Eisen hower heeft behoord, eenige bijzonderheden verleid over de ont wikkeling van het in vasieplan. Hij kwam daaibij te spieken over een ernstig conflict tusschen Churchill en Eisenhower, dat bijna geleid nad tot het afiriden van den Brit- schen premier. Chur chill namelijk maakte bezwaar tegen het landingsplan in Zuid- Frankiijk. Einde Juli 1944 meende hij, dal de troepen, die deze operatie zouden kun nen uitvoeren, beter in Noord-Franki ijk kon den worden gebruikt. Gedurende een be spreking met Eisen hower trachtte Chur chili zeven uren lang den generaal over te halen zijn krijgsplan te wijzigen. Hoewei hij zeer op Churchill ge steld was, bleek hij niet bereid van de militaire logica af te wijken en hij weigerde dus pertinent zijn vriend terwille te zijn. Het geschil liep zoo hoog, dat Churchill verklaarde te vreezen, dat hij thans niet anders kon dan aftre den. Maar Eisenhower bleef op zijn stuk staan. Te Deggendorf in (Z-Dld.) zijn installa ties van de door Duit- schers in '44 gesloopte olieraffinaderij der Kon Sheli-groep door de Ned. commissie terug gevonden. Te Amersfoort zijn 17 fokhengsten uit Duitschland, door de Engelschen aan de Ned. regeering overge dragen voor het herstel van den Ned. paarden- stapel. Er komt nog een tweede zending, waarna nog een aantal merries gevorderd zul len worden. Bij het opruimen van Duitsche springstoffen zijn in den Kralinger- hout te Rotterdam bij een expioisie 3 arbei ders gedood en t ernstig gewond, OPENING FFFECTENBEURS VERWACHT. Naar de Vereeniging voor den Effec tenhandel mededeelt, heeft de meei- derheid der leden zich voor het garan tiesysteem uitgesproken. Dit beteekent dat de hervatting van den beurshandel, zij het voorloopig op beperkte schaal, zeer spoedig kan worden tegemoet gezien. De mogelijk heid bestaat, dat reeds 2 Januari 1946 met den handel wederom een aanvang kan worden gemaakt. —o~-~ De Kon. Ned. Ind, Luchtvaart Mij heeft plannen bekend gemaakt voor een uitgebreide overzeese dienst o.a. naar Australië en Nieuw-Zeelane. Deze diensten zullen Sydney en Rusland, China en Japan verbinden. Batavia zal het centrum worden van alle lijnen. Een dienst Auckland-Syd- ney-BataAia hoopt men reeds in 1946 tot stand te brengen. —o 14 R.I. HIELD RAZZIA NAAR WAPENS, Daar herhaaldelijk schoten vielen in de omgeving van den Harskamp, waar SS-lieaen zijn geinterneerd, is Don derdag in de omgeving een uitgebreid onderzoek naar wapenen e.d. inge- gesteld. Hieraan namen o m. 300 manschappen van het in de Harskamp gelegerde 14 R.I. (Zeeland) ueel. Niet minder dan 300 boerderijen wfrden onderzocht. Er werden militaire- en jachtgeweren, groote hoeveelheden mu- nutie, handgranaten, uniformen, auto banden, parachutes, gereedschappen en groote hoeveelheden militaire bo ven- en onderkleeding in beslag ge nomen. Talrijke processen - verbaal zijn opgemaakt. HERLEVING DER KLOKKEN- G1EIER1J. Het is begrijpelijk, dat thans na den roof onzer klokken door de Duitschers, de klokkemndustrie met oroers wordi oveistroomd. Ons land telt slechts enkele klokkengieterijen. Een der meest bekende, bogend op een eeuwenoude ervaring, is die van de firma Petit en Prinsen te Aarle-Rixtel, onder den rook van Helmond. Deze onderneming bestaat al sinds 166Ü. Het is een firma met wereldreputatie en haar producten zijn over de gansche wereld verspreid. Tnans wordt zij overstelpt met orders, zoowel uit het eigen land a s van over de landsgrenzen. Gelukkig heeft zij de beschikking gekregen over materiaal, zoodat de gieterij thans volop werk heeft* Dezer dagen, op den 71sien verjaardag van den direc teur, uen ouden heer Frnsen, had de eerste groote gieting plaats met het gebruikelijke eeuwenoude ceremonieel, waarop eens Scniller mei zijn „Ü2s Lied von der Glockt" zulk een mees terlijke versie heeft gegeven. Nadat de voorbereidende werkzaam heden wartn verricht en de klokken- spijs gereed was, riep de heer Fritscn in een gebed den zegen des hemels at over het werk. Daarop kolkte de gloeiend heete brij in de gietvoimen, Urwijl kleurrijke vlammen der ont snappenden gassen de naaste omgeving in romantisch icht zette. H. M. de Koningin was wegens bij zondere omstandigheden verhinderd, deze eerste groote gietiug bij te wonen. Het uitstel beteekent echter geën afstel, want de Koningin zegde toe, voorne mens te zijn op nader te bepalen dag een bezoek aan de gieterij te zullen brengen. o— IN JANUARI WEER EEN CONFERENTIE VAN DRIE. President Tiuman heeft medegedeeld dat in Maart 1946 te Washington een nieuwe bijeenkomst der ministers yan buitenlandsche zaken van de „Big Three" genouden zal worden. Over de a.s. Zaterdag te Moskou beginnende bijeenkomst weigerde de president eenigen commentaar te geven. Hij verklaarde slechts dat beide conferen ties, die van Moskou en van Washing ton, belegd waren krachtens de over eenkomst van Jalta. TWINTIG KINDEREN. Het echtpaar P. de Nijs en W.Jan sen te Hoogerheide werd Woensdag verblijd met de geboorte van hun twintigste kind. De moeder en ook haar jongste telg maken het vrij goed, hoewel het kind amper 2 pond en 50 gram woog. Het echtpaar is nog geen 23 jaar getrouwd. PLAATSELIJK NIEUWS. Dezer dagen slaagde voor het te Eindhoven gehouden ex-amen voor Coupeuse Mej. Anna van Driel met eer en voor de examens voor Cou peuse en Coupeuse Lerares in de Pa- rijse Coupe Mej. Mien de Ridder met eer, lof der jury en m°daille. GEVONDEN. Dubbel'jes armband. Herman, West- s'raat. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 December '45. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 u. Ds. Van Oeveren, Nam. 2,30 Ds. Saraber. Geref. Kerk. 10.30 u. en 3 .u Ds. Zemel. Geref. Kerk Chr. Bewaarschool. Voorm. 10 u. Candidaaf M. Dam, van Marken. 'sNamidd. half drie dr. de Bonde, van den Haag. Geref. Gemeente. Voorm. 10 u. Lees- kerk Nam. 2.30 u. Leeskerk. Dinsdag 25 December '45. (Ie Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 u. en Namidd. 2.30 Ds. Van Oeveren. Geref. Kerk. 10 u. en 2 30 u. Ds. Zemel. Geref. Kerk. Ghr. Bewaarschool. Voorm. Candidaat M. Dam, van Mar ken, 'snam. Dr. de Bonde, van Den Haag. Geref Gemeente. Voorm. 10 u. Lees kerk. Nam. 2.30 u. Leeskerk. BEKENDMAKINGEN SLUITING VAN HET GEMEENTE HUIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter algemeene kennis, dat het Gemeentehuis op MAANDAG 24 en MAANDAG 31 DECEMBER a.s. voor het publiek gesloten zal zijn. Axel, 21 December 1945. De Burgemeester, P. L. D. J. van Oeveren. De Secretaris, Maris. o— NA-INWISSELING VAN VERVALLEN VERKLAARDE BANKBILJETTEN ten behoeve van rechthebbenden van Geldkaart B. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ieder, die tengevolge van een onjuiste publicatie niet in de gelegenheid is geweest tusschen 26 en 29 September 1945 het ingevulde aanvraagformulier voor een geldkaart B in te dienen bij een bankinstelling, alsnog in de gele genheid wordt gesteld om op 27, 28 en 29 DECEMBER 1945, tusschen 9 en 12 uur ten Gemeentehuize aan den Ontvanger der Gemeente van zijn woonplaats een verzoek in te dienen om de hem toebehoorende buiten omloop gestelde bankbiljetten, munt biljetten en zilverbons te mogen in wisselen. In het verzoekschrift vermeldt hij het bedrag aan oud geld, dat hij wil inwisselen. Zoo mogelijk voegt hij het hierboven bedoeld aanvraagformulier bij het ver zoekschrift. Axel, 20 December 1945. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J van Oeveren. -o— VERKOOP VAN DAMES- EN JONQENSSCHOENEN. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op DONDER DAG 27 en VRIJDAG 28DECEMBER 1945 in het achterlokaal van het Dis tributiekantoor van des morgens 9 12 en des middags van 1,30 tot 4,30 uur een partij Dames- en Jongensschoenen zullen worden verkoent. Deze schoenen zijn bonvrij en de kosten zijn f 5,75 per paar. Axel, 21 December 1945. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, P. L. D. J. van Oeveren. De Secretaris, Maris, o— Het evacuatiebureau Axel maakt bekend, dat het kantoor op Maandag 24 en 31 December gesloten is. De inkomstenbriefjes moeten resp. op Donderdag 27 December en Woens dag 2 Januari ingeleverd worden. Evacuatiebureau Axel. D1STRIBUTIEDIENST OFF1C1ËELE BONNENLIJST voor de eerste helft van de le periode 1946 (23 Dec. 1945 te.m. 5 Januari 1946.) Bonkaarten KA, KB, KC 601 500 t.e.m. 506 800 gr. brood, 507, 508 200 gr. bloem, 509 500 gr. suiker, 510 100 gr, koffie, 511 100 qr. cacao. 'O—. —O—

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2