AXELSCHE COURANT Jtmtnm 1945. r\ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. Een beroep op de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 27. Verschijnt elke woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 22 DECEEMBER 1945. 60e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie-, T C. VINK - van VESSEM de Wegens het KERSTFEEST verschijnt aanst. Woensdag AXELSCHE COURANT niet 0jl Geen smart is er zoo zwaar te dragen, Oeen duisternis is er zoo dicht, Of in deez' schoone Kerstmis-dagen Ontbloeit weer nieuwe Hoop, nieuw Licht.. Verdrijv' 't met sprankelende schit'ring De doem eens donk'ren wereldnacht. De haat en veeten, de verbit'ring, De twijfel, die tot wanhoop bracht. Moge 't verzachten dat eens griefde, Doorboren 't nachtelijke zwart En brengen ware vreê en liefde Heel stil in ieder menschenhart Vrede op Aarde!... Meer dan vijf lange jaren teisterde het oorlogsgeweld de wereld en de mer.schheid met een zee van bloed en tranen. De aarde werd ontelbare malen om en om gewoeld door vliegtuigbommen en geschut van allerlei kalibersteden werden in puin- hoopen herschapen. Menschen streden tegen menschen het ging tenslotte niet om een haven, een stad, een stuk land, of wat dan ook, doch om een wereld heerschappij. In dezen strijd, in deze iziedende kolk van woede, ellende, lijden, hoop, vrees en blinde levens begeerte werd een vloedgolf van bom men, granaten en kogels geslingerd en het meest harde, maar ook het meest weeke wat er bestaat, het leven, ver bloedde in dezen strijd en de groote duisternis kwam over millioenen men schen, jeugd en ouderdom Het edele menschenlichaam werd in deze hel een waardeloos vod Zouden we nog wel ooit kunnen en mogen spreken en zingen van Vrede op Aarde" Er is uitkomst gekomen, want de Hand, die werelden schept en vernietigt, die hemellichamen doet schijnen en verduisteren en den armen, machte loozen mensch één oogenblik in het aanzijn roept, om hem even spoedig na een schimachtig leven in de eeuwige schaduwen van den Dood te voeren die wel onzichtbare, maar niei minder oppermachtige Hand ging over de wereld en een halt werd geboden.... Zoo beleven we thans na vijf bange, rampzalige oorlogsjaren, weer het eerste vredes-Kerstfeest, wat echter helaas nog niet wil zeggen, dat er nu werkelijk vrede op aarde is, althans innerlljken vrede, We moeten onszelf geen zand in de oogen trachten te strooien, teneinde den schijn te wekken als ware het anders, of struisvogelpolitiek spelen Richten we slechts den blik naar ons schoone Insulinde. Na den wereldoorlog van 1914—1918 ging er een roep door de wereld «Nooit weer oorlog 1 Verbroedering der Volken 1 Vrede op Aarde 1* Wat ls er van deze schoone illusie terecht ge komen Een nieuwe, in zijn gevolgen nog rampzaliger wereldoorlog heeft het menschdom geteisterd.... Meer dan ooit is thans dan ook de tijd aangebroken om de verziekte wereld tot bezinning te roepen, inzonderheid op dit Kerst feest. Vrede op Aardel Wat een zegen, wat een geluk 1 Als een vlijmende pijn moet dan ook wel de gedachte aan een nieuwen oorlog door ons heen branden een oorlog, waarin al het tot dusver doorgestane leed slechts kinderspel zal blijken* Weer sullen we dan dooden en verminken onze broeders, onze zusters, kirderen en ouden van dagen, merschen evenals wij, schepselen Gods. En waartoe, waarom Toen de oorlog 1914—1918 geëin digd was, werd in het schoone berg landschap der Dolomieten, in Tirol, een zonderling vredesmonument opge richt de Doodenklok van Revereto. Honderd slagen dreunden eiken avond tusschen de bergen, ter nagedachtenis aan allen, die in dezen bloedigen strijd als slachtoffers eener wereldver- dwazing zijr. gevallen. De klok werd gegoten uit een aantal gesmolten ka nonnen van alle fronten, van vriend en vijand. Nietig is ze temidden van het massieve berglandschap, maar groot- scher dan al het schoone wat haar omringt, is de Gedachte, waarvan zij als 't ware het levende symbool is gewordende Verbroedering der Volken". Ze werd gesticht door een zekere Don Rossaro, een veldprediker, die in de vuurlinie al het afgrijselijke leed heeft meegemaakt van ménschen, die elkaar nooit eerder hadden gezien, doch elkaar toch als willooze dieren vermoordden in het afschuwelijk „be drijf" dat oorlog heet. Hier zag hij de verdierlijking der menschheid zich op schrikkelijke wijze ontwikkelenin deze omgeving van dood en nameloos lijden verrichtte hij als een lichtend voorbeeld van menschlievendheid en barmhartigheid zijn liefdewerk. Het is niet bekend, of de klok van Revereto onder de golven van 't laatste oorlogsgeweld nog intact is gebleven, doch de Gedachte, de Idee leeft voort. Op dit Kerstfeest, nu we Goddank rustiger kunnen zijn, omdat aan het gedonder der kanonnen en het geloei van allerlei helsche projectielen een einde is gekomen, moeten we eens even stil zijn, kijken naar de lichtjes en de glanzende Kerstklok in onzen Kerstboom en dan eenige oogenblikken onze gedachten laten gaan naar dat vredige plekje in Tirol. Moge het dan zoo zijn, dat we als een echo die honderd zware slagen hooren dreunen in ons hart. ter nagedachtenis van de miilioenen, die ook in dezen oorlog het leven lieten. Vrede op aarde 1een illusie, een ideaal Het monument, aan den weg van Axel naar Hulst, om in onze omgeving te blijven, roept ons ook evenals de klok van Revereto, tot be zinning. Een grootscb, schier boven menschelijk werk, moeten we trachten te verwezenlijken: „Verbroedering der Volken", nadat daar alle sleehte, on- menschelijke elementen uit gebannen zijn en er zorgvuldig voor gewaakt wordt dat deze ook in de toekomst niet meer op het wereldtooneel kunnen verschijnen. Dat de vrede op aarde niet bereikt kan worden door in paradepas met zware laarzen achter wapperende vaan dels en schallende trompetten aan te marcheeren, het oor te leenen aan misleidende, leugenachtige redevoerin gen van gewetenlooze politici en oorlogsophitsers, of te trachten door een niets ontziende terreur de wereld te overweldigen, hebben de laatste oorlogsjaren bewezen. Neen, het moet en kan anderseerlijk en oprecht behoeven we slechts in onze naaste omgeving de broederhand gereed te houden, zoo noodig om die dagelijks honderdmaal te gebruiken. Moge ieder zich die vaste wil eigen maken, dan zullen haat, afgunst en verbittering plaats moeten maken voor eendracht, rust en vrede, en dan kan het symbolische Kerstklokje in den lichtenden Kerstboom, tezamen met de klop van uw hart, fleemen om HET STAARTLOOZE VLIEGTUIG. Engelands eerste na- oorlogsche staaHlooze vliegtuig, ontworpen en gebouwd door Hand- ty Page, vliegt thans. 3it ongewone type, waarin het principe van den vliegenden vleugel belichaamd is, is geconstrueerd om het belang van dit principe voor het toe komstige luchtverkeer te bewijzen, zoo meldt de voorlichtingsdienst der Nederl. luchtstrijd krachten. De maux (de naam van het siaartlooze vliegtuig) wordt voort gedreven door twee Havilland Gipsey Ma jor motoren van 140 pk. ieder. Het gewicht is 4000 Engelsche ponden, de spanwijdte van den vleugel is 40 voet, de lengte van den romp 18 voet. In nel vliegtuig is ruimte voor den piloot en 1 passagier. De kruis snelheid is 150 mijl per uur. Behalve dat hij geen staait heeft, verschilt de maux sterk van het gewone type vlieg tuig, doordat de vleu gels met een scherpen hoek naar achteren ge richt zijn, met roeren die aan de vleugeltop- pen aangebracht zijn en alleen in een buiten richting bewogen kun nen worden. De aile rons doen eveneens als hoogteroer dienst en worden „elevens" genoemd. De groote voordee- len van dit staartlooze type zijnhet lage gewicht, doordat het geen zeer ingewikkeld staartstuk bezit, het onbelemmerd schoots veld, als het noodig is het vliegtuig voor mili taire doeleinden te ge bruiken, en voor het burgertype een ge makkelijk te bereiken laadruimte voor pas sagiers en goederen via het achtereinde in den romp. Het lage gewicht maakt het bovendien mogelijk om zwaardere vrachten te vervoeren dan met het huidige type, terwijl door den minderen luchtweer stand de snelheid daarbij hooger kan zijn Een dergelijk type biedt verder groote mogelijkheden voor 't gebruik van schroef' iooze aandrijving. Niet voor niets zal dan alle leed geleden en alle strijd gestreden zijn, J. D. Freekenhqrst. Axel, Kerstmis 1945. o— De Duitsche nieuws dienst in de Britsche zone meldt, dat de geweldige Hermann Goering -wapenfabriek bij Brunswijk weer werkt, maar dat nu de kranen groote kanon nen als oud roest weg werpen. Duitschers, door een kleine groep Engelschen bewaakt, zijn ter vernietiging van de zware wapenen van de weermacht te werk gesteld. Een dezer dagen ontvingen wij onderstaand schrijven, waarmede wij het best meenen te doen door het ongewijzigd te publiceeren en het hierbij nog eens uitdrukkelijk aan te bevelen: Aan den Uitgever van de „Axelsche Courant" Weled. Heer, Mag ik door middel van Uw courant een beroep doen op de inwoners van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder mijn commando aihier werkt Nr. 3 Platoon of 1st Neth. Bombdisposal Salvage Unit. Onlangs heeft een noodlottig ongeval plaats gtnad met het gevolg dat soldaat Jan Schoonewille, oud 23 jaar, beide oogen en beide handen heeft verloren. U zult zich kunnen voorstellen welke de verdragende gevolgen hiervan zijn voor het verdere leven van dezen ongelukkigen jongeman. Ik zou er de nadruk op willen leggen, dat, ofschoon bloedige gevechten niet meer plaats vinden, een stille strijd, zijnde het zuiveren van dit gewest van mijnen, booby-traps enz. toch moet doorgaan om het mogelijk te maken dat de menschen weer veilig aan het werk kunnen. Alle Neder1 andsche soldaten op dit gebied werkzaam zijn vrijwilligers en worden niet ge dwongen tot deze zeer gevaarlijke taak. Het is mijn voornemen om voldoende geld bij elkaar te brengen om het mogelijk te maken dat voor dezen jongeman een kleine zaak kan worden opgezet waardoor hij van de financieële zorgen, door dit ongeval ontstaan, wordt veilost. Zouden Uw lezers zoo vriendelijk willen zijn elk bedrag, hoe klein ook. te willen zenden aan mijn adres: Major S. BRESLOFF, Groot Casino, Sluiskil, of te willen storten op de bankrekening van den heer H. van Waes bij de Amsterdamsche Bank, bijkantoor Hulst (postrekening 201.78). Elk ingekomen bedrag zal persoonlijk of door middel van Uw blad verantwoord worden. Moge ik nog een beroep doen op de Geestelijkheid van alle Gezindten om gedurende de Kerstdagen een collecte te houden in hun Kerk voor dit verdienstelijke doel. IMet hoogachting, Major S. BRESLOFF, British Liaison Officer. CANADA BETAALT NEDERLAND, Voor het verblijf van zijn leger in ons land. Het Canadeesche leger verlaat Ne derland en de rekening wordt nu op gemaakt, die onze regeering zal aan- oieden voor het verblijf van het Canadeesche leger op ons grondgebied, in afwachting van de repatrieertng. De kosten voor huisvesting, werkzaam heden ten bate van het Canadeesche leger en andere dienstverrichtingen beloopen vele millioenen dollar. Voor huisvesting alleen moet een bedrag van 4UU.UU0 dollar per maand worden betaald. V o o r 8 November geschied den de meeste betalingen op basis van wederzijdsche hulpverleening, na dezen datum betalen beide partijen alles contan', Ook Groot-Brittanuië regelt zijr. betalingen aan de Europee- sche bevrijde landen volgens een soort gelijk schema. Zoo betaalt Engeland een belangrijk bedrag aan België voor het gebruik van de haven van Ant werpen. Daar Nederland onlangs groote voor raden legeruitrusting, vrachtwagens en stukgoederen van de Canadeesche re geering heeft gekocht, is het waar schijnlijk, dat de koopsom hiervan voor een deel verrekend zal worden met de schuld van het Can. leger aan Neder land. Canada heeft reeds aanzienlijke cre- dieten aan Nederland verstrekt en onlangs werd in Ottawa bekend ge maakt, dat deze verhoogd zullen wor den tot een bedrag van meer dan 100 millioen dollar ten bate van Nederland en de overzeesche gebieden. Maandagmiddag, precies 12,25 uur, landde op Schiphol het eerste vliegtuig van den officieel heropenden dagelijkschen dienst Malmo-Kopenha- gen-Amsterdam vice versa. De Dakota was daartoe Zondag naar Malmo overgevlogen. Dit is het begin en eindpunt van de lijn, omdat op Schiphol geen hangars zijn. Geysen- dorffer vloog de machine, waarmede 18 passagiers en 30 kg. post, 275 kg. vracht en 375 kg. bagage werd mee gevoerd. Aan boord bevond zich onder meer den heer van der Klooi, chef van de afdeeling buitenland van de K.L.M., die ook tot de 21 passagiers behoorde, die Geysendorffer Zondag naar Kopenhagen, ï.q. Malmo bracht. De Senaatscommissie voor bui- tenlandsche aangelegenheden der V.S. heeft met 15 tegen 1 stemmen een motie goedgekeurd, waarin onbeperkte Joodsche imigratie in Palestina als Joodsch nationaal tehuis wordt bepleit. EEN VLIEGVELD TE ROTTERDAM. Naar aanleiding van een mededee- ling van minister van Schaik, op een persconferentie gedaan, dat Rotterdam een vliegveld kreeg, vernemen wij uit gezaghebbende bron, dat in dit stadi um van de onderhandelingen nog geen bijzonderheden kunnen worden gepu bliceerd omtrent de plaats, waar dit vliegveld zal komen. Volgens het A.N.P, is er een neiging dit nieuwe vliegveld niet meer bene den, maar boven de Nieuwe Maas aan te leggen. De Nat. Rott. Crt. daaren tegen bericht dat het nieuwe vliegveld waarschijnlijk bij Barendrecht op het eiland ljseimonde zal komen. —o DR. VAN MOOK TE DEN HAAG. Dinsdag is op Schiphol de luitenant gouverneur-generaal van Ned. Indië, dr. H. J. van Mook aangekomen. On middellijk na zijn aankomst is hij naar Den Haag doorgereden, alwaar hij met den minister voor Overzeesche Ge- biedsdeelen, prof. Logeman, een eerste bespreking hield in hotel de «Vieux Doelen". BENDE JONGE DUITSCHERS TER RORISEERDE OMGEVING VAN DUSSELDORF. De Brdsche militaire politie heeft te Dusseldorf een straatgevecht met revolvers en sten-guns moeten leveren bij het achtervolgen van een bende van jonge Duitschers, die den laatsten tijd het platteland hadden geterrori* seerd door het verrichten van aanval len op boerderijen. Onder de politie vielen geen slachtoffers te betreuren' doch verschillende leden der Duitsche bende liepen verwondingen op, terwij ongeveer 20 arrestatie» werden verricht Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 AdvertentiepriJ 7 ct per m.m. Ingezonden Meded eelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 3 regels) 1 3 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1