DE SKYMASTER OP TERUGREIS. I Officiëele Mededeelingen. Martinus h geen va Controle bevolkingsregisters en der Tweede Distributiestamkaarten. Het n r a v .\a ..uI heeft selijke aanva: Schipl Dezi opgave zal gecontroleerd wor- J Hoeveel benzine aangevraagd wordt voor IV Min den vi ambtsl SEM Te singen en Bri Indone in de stad ii het uil den d( over ti gebom oproep volgde demen pond DE C Dezt bon w rantsof DIS' Uitrei Vooi bezit heeft d a.s. va Allee waarop is uiige Op 19 Novi ontvingen w vig bericht eenige innit Zoon, Broer I H J. GOOI- H GOOSSE COR God troos dit zoo zwaï Allen die nabij gekem zullen bese wij aan hem Axel, 19 Nov Buitenweg Voor blijken stelling ter gele mijn 90sten gebc vangen op 17 c bij dezen hart Wed. J Axel, 21 Nov li Onde maakt hy vanaf he tep-tauisslachtin( neemt. PROF. LIEFTINCK IN LONDEN. De Nederlandsch minister van Finan ciën, prof. Mr. P. Lieftinck, heeft te Londen een lezing gehouden, waarin hij de cijfers noemde van een door de Nederlandsche stichting voor opini- onderzoek vorige maand gehouden enquet over de geldzuivering. Er werden twee vragen gesteld, waarvan de eerste luidde: Meent u, dat minister Lieftincks monetaire ma-it regelen en de intrekking der bank biljetten tot het verdwijnen van het zwartegeld zullen leiden? Hierop ant woordde 63 pet. met neen, 29 pet. met ja, 8 pet. had geen oordeel. De beves tigende antwoorden gingen vaak ge paard met restricties. Het bleek, dat de middenstand en de beter gesitu eerden meer vertrouwen hadden in het opsporen van het zwarte geld dan de andere bevolkingsdeelen. De pccen tages onder deze categorie waren 41 ja, 49 neen en tien zonder oordeel. Onder den boerenstand was het per centage ja met 44 betrekkelijk hoog Het vertrouwen van de arbeidersklasse was minder groot dan dat van de rest der natie, nl. 25 pet. De aanhangers van S D A.P. en N.V.B. spraken met 33 resp. 35 pet. in de peldzuivering hun vertrouwen uit' De Communisten en Anti-Revolutionnairen toonden van alle politieke groepen het minste ver trouwen. Van hen maakten de ont kennende antwoorden 80 resp. 70 pet, uit De tweede vraag luidde: „Gelooft u, dat minister Lieftincks maatregelen inflate kunnen vooi komen? Hierop antwoorde 43^ pet. met ja en 37 pet. met neen, terwijl 20 pet. hier over geen oordeel had. Ook hier gingen de bevestigende antwoorden vaak met restricties gepaard. De man nen bleken grooier veitrouwen in Lief tincks maatregelen te hebben dan de vrouwen. Van de mannen antwoorden nl. 50 pet. met ja, van de vrouwen slechts 34 pet. Het meeste vertrouwen toonden de Liberalen, de Vrijzinnige- Democraten en de leden van den N.V.B hun ja-antwoorden waren resp 71,69 en 61 pet. De arbeidende klasse toon den geen vertrouwen, dat een inflatie vermeden kon worden. 37 pet. ant woorden met ja, 43 pet. met neen en 20 pet. had geen oordeel. De Commu nisten bleken het minste vertrouwen van allen te hebben, 7 pet. ja, 74 pet. neen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor de door de Ned. Ass. voor Praktijkexamen te Bergen op Zoom gehouden examens voor het praktijk diploma dubbel boekhouden, slaagde o.a. onze stadgenoot, de heer C. de Putter Az. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Van Oeveren, Lit. Dienst, nam. 2 30 uur Ds. Saraber. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Ds. Zemel. Qeref. Kerk. Chr. Bewaarschool. Voorm. 10 uur Ds. Couvé, van Rotter dam, nam. 2 30 uur Dezelfde. Qeref. Qemeente. Voorm. 10 uur, nam. 2.30 uur Leeskerk. Door de Geref. Kerk alhier is beroeren Ds. M. Hamming van Oude Pekela. HEROPENING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Dinsdag had te Terneuzen de her van de Z L.M. Ir. Geuie, die het ope ningswoord sprak. Spreker dankte het gemeentebestuur voor zijn medewer king, en wees op het belang van dit onderwijs en de moeilijke taak van het personeel dat naast het bijbrengen van de nodige kennis ook karaktervormend moet werken, Na de rede van Ir. Geuze volgde installatie van de Commissie van Toe zicht, bestaande uit de darnes Teilegen, Zonnevylle en Scheele—van Hoeve uit Terneuzen, Visser Buma en Fraayenho- ve—van Hoeve uil Axel en Haak en Koster—Scheele uit Zaamslag. Vervolgens voerde Wethouder Den Hamer nog het woord namens het gemeentebestuur van Terneuzen. Na declamatie door enkele leerlingen en uitreiking van diploma's dankte de Directrice, Mej. A. Dieleman de aan wezigen voor hun belangstelling, waar na zij nog een overzicht gaf van het leerplan voor het komende jaar. Tot slot werden verschillende loka len bezichtigd, waarbij door de leer lingen ververschingen werden aange boden. Van de 5 Millioen padvinders ter wereld zijn er thans, in Nederland naar schatting meer dan 100.000. o— De zomertijd in Frankrijk, welke 18 dezer had moeten eindigen, blijft voorloopig gehandhaafd. o Honderduizend kerstboomen voor de jeugd mogen le Berlijn ingevoerd worden met toestemming van het militaire gezag der Sovjets. MILITAIR GEZAG. DISTRIBUTIEDIENST opening van de Landbouwhuishoud- J Ditmanl ontvangen personen van 4 jaai school plaats. Onder de vele gene- en ouder wederom een kg. aardappelen pet Nieuwe rantsoenbonnen huishoudzeep. Met ingang van 22 November a.s. wordt voor huishoudzeep een nieuwe rantsoenbon ingevoerd. Op deze bon welke den opdruk „A 41 een rant soen huishoudzeep" draagt, is onge veer 225 gram huishoudzeep verkrijg baar. De ranlsoenbonnen zeep 1/i welke recht geven op Vs ranisoen (ongeveer 112 gram) huishoudzeep blijven geldig tot 15 December 1945. Petroleum. De bonnen 169 en 269 der bon kaarten K 512 geven van 21 November t/m 24 December 1945 recht op hel betrekken van 2Va liter petroleum. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal direct verkrijg baar zal zijn. Vóórinlevering der bon nen is echter niet toegestaan. Detailiisten dienen deze bonnen in veelvouden van 40 stuks bij de distri butiediensten in te leveren. Schoenreparatiebon.. Bon 02 van de lederkaart is met ingang van 21 November 1945 tot nader aankondiging geldig voor het doen repareeren van schoenen met 25 gram leJer, met inachtneming van de bekende bepalingen. Brandstoffen ten behoeve van kerkelijke lokalen. Voor catechisatielokalen, kerkelijke verenigingslokalen, spreek en leska mers van predikanten en geestelijken zullen thans ook brandstoffen beschik baar worden gesteld. De kerkbesturen moeten zich hier voor wenden tot den plaatselijken dis- tribuiiedienst, die toewijzingen brand stoffen zal verstrekkeu gelijk aan de reeds voor de kerk verstrekte hoeveel heid. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen de Hoofden van gezinnen of hun vertegenwoordigers op, naar onderstaande regeling, te verschijnen ten Gemeentehuize, met over legging van de TWEEDE DISTRI BUTIESTAMKAARTEN Maandag, 26 November 1945, v.m. van 9 tot 12 uur en des namid dags van 1.30 tot 5 uur, de groep, wier familienaam behooren tot de letters A tot en met i 1 J- -1 t~ .i I- A I TOmPrhPSnuitinCT (uWuan annalo an Hedi logs mi nen. Göring aannva in slaa op 27-jarigf in Septembt 't krijgsgeva te Singaport leden v L JANSEN M. J JAN! J D JANSEN, Sohapenb Ten einde het de bevolking mogelijk te maken het groote tekort aan kleeding, schoeisel en dekking aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptie- credieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschikbaar komen. De volkshuisvesting. Ia het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde woningen definitief worden hersteld. Daar naast zullen 10.000 nieuwe woningen worden gebouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de behoeften aan volkshuisvestingen industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorberei ding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit bouwprogramma. Onderwijs en kunst. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aandacht der regeering. Een reorganisatie van het onderwijs, inbe grepen het hooger onderwijs, is in voorbe reiding. Op het terrein der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van hetgeen uit de samen leving opkomt. De ambtenaren. Met groote aandacht volg ik den weder opbouw van de overheidsorganen, zoowel burgerlijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tot verbetering van de waardering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste bevredi ging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschep. Tradities en vernieuwing. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd uw aandacht znllen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeidheid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de jaren der verdrukking, De wegneming van den bezettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet, maken tot eendracht in rijker schakeering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven opdringen en winnen aan bewustzijn en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van noode, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote hevigheid en beteekenis als die der oorlogsjaren: den strijd om de vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in een dracht den weg der overwinning zal doen betreden en uwen arbeid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. De Concert- en Tooneelavond van „Concordia". Was het in de voor-oo'logsche jaren usance geworden, dat „Concordia" een jaarlijksche uitvoering gaf, thans is voor het eerst na de bevrijding deze traditie voortgezet en er was dan ook Woensdagavond evenals voor" heen geen enkele plaats in „Het Centrum' onbezet. Laten we eerlijk zeggen, dat onze ver wachtingen niet hoog gespannen waren. Immers de achter ons liggende jaren hebben door verschillende omstandigheden ook tot groote afbraak op cultureel gebied geleid. Het stemde dan ook tot groote voldoe ning te hooren, dat de prestaties van „Concordia" wier ledental weer toeneemt zich weer in stijgende lijn bewegen het applaus achter elk uitgeyoerd nummer be wees dan ook, dat zulks door het publiek begrepen en gewaardeerd werd. Daarna werd Fabricius' realistisch tooneel- stuk „Onder één dak" opgevoerd. Ook hier mochten we constateeren, dat de opvoering van het stuk waaraan voor het meeren- deel beproefde krachten medewerkten een groot succes werd. De spelers en speelsters gaven zich allen ten volle en het applaus bewees de appreciatie van het publiek na elk bedrijf en aan het einde dan ook over duidelijk. Voor hen, die het tooneel zien als een spiegel van het leven, moet Fabricus' stuk vol realisme en diep-menschelijke scene's, dan ook een bron van genot geweest zijn, waartoe ontegenzeggenlijk de lotfelijke vertol king der rollen veel heelt bijgedragen. Dat de aanwezigen de levenslessen, in dit stuk gegeven, ter harte mogen nemen. Wanneer we moeten critiseeren, meenen we zulks niet te moeten doen op muzikanten of dilettanten, maar op het publiek, dat zich slecht weet te gedragen bij dergelijke gelegenheden, door niet de noodige stilte te betrachten. Waarom komt men b.v. lang na de pauze bij tientallen in een volle zaal en waarom moet er bij elk „hartig woord" gelachen worden? Veel van het effect gaat zoodoende verloren en werkt irriteerend op spelers en toehoorders. Vermelden we nog, dat velen zich na de voorstelling amuseerden met een dansje. De Militaire Commissaris van Z.-Holland en Zeeland deelt mede, dat, in verband met het eindigen van het Militair Gezag, geen correspondentie meer over nieuwe zaken in behandeling zal worden genomen en dat deze aan de afzenders zal worden gere tourneerd. Majoor Koch vestigt de aandacht er op dat, na 23 November a.s, door hem en Lt D. Bouwense, ook geen besprekingen meer over nieuwe kwesties zullen worden ge houden. De Militaire Commissaris voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. De Majoor, F. P. O. M. Koch. OFFICIËELE BONNENLIJST voor de eerste helft der 13e periode 1945 (25 Nov. t.e.m. 8 Dec. 1945; voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 513: 300 t.m. 306 800 gr. brood, 307, 308 200 gr. bloem, 309 400 gr. suiker, 310 100 gr. suiker, 311 125 gr boter, 312 250 gr. mar garine, 313 100 gr. vet, 314 200 gr. kaas, 315 150 gr. vleesch, 316, 317 2 kg. aardap pelen, B 21, B 22 400 gr. brood, A 23, B 23 P/j L. melk, C 23 3'/» L. melk, B 24 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 513 400, 401 800 gr. brood, 402, 403 200 gr. bloem, 404 250 gr. rijst, rijstebloem of kin dermeel of 250 gr. kinderbiscüits, 405 500 gr. suiker, 40S 100 gr. suiker, 407 250 gr. boter, 408 125 gr. margarine, 409 200 gr. kaas, 410 6 L. melk, 411 150 g'. vleesch, 412 1 kg. aardappelen, D 21, D 22 400 gr. brood, E 21 250 gr. kinderbiscuits. Inlegvellen A 14, B 14 100 gr. kaas. Toeslagkaarten M 513: M 01 125 gr. margarine. M 02 800 gr. brood, M 03 400 gr. brood, M 04 100 gr. vleesch, M 05 1V» kg. aardappelen. Tabakskaarten, enz T 01 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen cigaretten). V 01 1 CIO gram chocolade of suikerwerken of 2 tabletten Eng. chocolade h 56 gr. X 01 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten.) De bonnen voor vleesch, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 December a.s. rtiorlpn mprktp n wii na nndp vnnrzitlpr I week meer- Deze extra hoeveelheid van één dtgden merkten wij o.a. op de voorzitler kilogram per persoon( is bestem 1 om een voorraad te vormen, Men beware derhalve deze kg. aardappelen. Ter compensatie van het lagere mell- rantsoen in het Zuiden wordt wedero® kaas beschikbaar gesteld op de inlegvellen A 14 en B 14, met opdruk „Zeeland", Noord-Brabant", „Limburg", Gelderland", „DK 353", „DK 368' of „DK 370". Voor de week van 2 tot en met 8 Det, a.s. zullen nog bonnen worden aangewe zen voor ae artikelen vleesch, melk, aard-, appelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten,! tabak en versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 November a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 26 November mag worden afgeleverd, Bij deelneming aan maaltijden der Cen trale Keukens moeten aldaar de bonnen 315 of 411 voor vleesch en bon 316 voor aard appelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distri- butiedienst te bepalen dagen aldaar inlege ren de bonnen voor brood, vleeich, melk en aardappelen. Op de bonnen T 01, X 01 mogen in geen geval import-cigaretten worden verkocht. Deze dienen te worden bewaard, totdat t.z.t. een nieuwe bon voor import-cigaretten wordt aangewezen. De bonnen 165 en 259 voor 100 gram vleesch extraj die reeds eerder werden aan gewezen, zijn nog geldig tot en met 24 Nov, ^o—

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2