0| Boi Scheerzeep, of Snelsctu uil L»iau,| GEM. GASFABRIEK, AXEL. ;V 5 Jeep Da kunn yorke Mail, ontff gen met i tiona en bi het s Vo en hi groot bankt hand< een Jeep lijk if 1 He toe een t af, w mind den. gen i dat e ming rigen: nog i He wel perkt reden voor Do de hc sapro Norm sche en B per j V. hi He weer tegen nog wist I maak de ru na d mann daarn Goes een minu (2—2 niertc De a De Z Brest Sluis! Term Steen Oost! N.A.C De Iec vordi de Familie SCI verzocht de pende tot er 11., in te d! 20 NOT. a s. van de tab deze week b ingeleverd, t van een rant Mesjes op i bon R16 kunn afgehaald v. S J L: unitLtt, Prins Hendrikstr 9, Axel. Minister Lieftinck over de geldsarieering. In een radiopraatje sprak Dinsdag avond minister Lieftinck over de re sultaten; van de geldsaneering. Hij noemde de operatie geslaagd. Het herstel van het economische leven is er niet door vertraagd. De bereidheid lot werken is zeer verbeterd. Aan den zwarten handel werd een der hardste klappen ioegebracht. Dat de zwarte handel weer de kop wil oprichten is oorzaak, dat de regeering ook met andere middelen zal toeslaan. Het beste middel is echter een algcmeene koopersstaking. Men bedenke dat, als men nog eenige maanden geduld wil hebben, men kleeding en schoeisel tegen redelijke prijs en betere kwali teit zal kunnen koopen. Er is 200 millioen gulden aan nieuw bankpapier in omloop. Met de girale rekeningen erbij ruim 21/, milliard. De omloopsnelheid van het geld moet worden gebracht op die van voor den oorlog. De minister verzocht bedragen onder de f25,- voortaan contant te betalen. De uitgifte van nieuw papiergeld zal voorloopig nog geleidelijk worden voort gezet. Stortingen in vrij geld worden op vrije rekeningen geboekt. Over dit geld kan steeds vrij worden beschikt. Daar echter bij den postchèque- en girodienst technisch niet mogelijk is een girale en een vrije rekening bij te houden, zullen alle stortingen op deze rekenin gen op girale rekening worden geplaatst. Voor de kleine zaken zal een rui mere deblokkeering worden toegestaan, onder de noodige waarborgen, dat mis bruik wordt voorkomen. Voor de in aanmerking komende gepensioneerden, rekeninghouders bij den postcheque- en girodienst en de spaarbanken, kan de toegelaten 14-daagsche betaling van f50,- worden verhoogd tot f 100,-. Voor aanvulling van de linnenkast kunnen oorlogsslachtoffers gebruik ma ken van de door het Rijk verleende tegemoetkoming. Niet- oorlogsslacht offers kunnen deblokkeering van ge blokkeerd tegoed verkrijgen. Een afbe talingsregeling wordt ontworpen voor hen, die niet over een geblokkeerd tegoed beschikken. Het ontwerp betreffende belasting in de vorm van een heffing ineens van tijdens den oorlog verkregen vermogens vermeerdering is gereed. Voor de voorgenomen staatsleening is inschrijving op een bijzonder groot boek gekozen, meteen rente van 3 pet. De opbrengst zal dienen tot consoli deering van de vlottende staatsschuld die bijna 9 milliard groot is. Vergaande bezuiningen zijn noodza kelijk. De regeering staat voor een dubbele taak van een geweldig her stelwerk en van een snelle en grondige mobilisatie van leger en vloot. Als mogelijke bestemming van het gedeblokkeerde geld zijn spaarcertifi- caten in wording. Men is voornemens alle particuliere personen en bedrijven (geen lichaam zijnde) in de gelegenheid te stellen voor ten hoogste f 3C0 daarin deel te nemen. D;ze certificaten zullen overdraagbaar zijn. Deze certificaten en ook de inschrij vingen op de voorgenomen staatsleening zullen kunnen worden bebruikt voor betalingen van bepaalde belastingen. Over de voorgenomen spaarcampagne zal de minister nog later mededeelingen doen. Het geheim van de atoombom. De Vereenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Canada hebben besloten het geheim van de fabricage van de atoomboom over te dragen aan de Vereenigde Naties, zoodra dit orgaan in staat zal zijn de wereldorde te verzekeren. De Vereenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Canada zijn thans bereid fundamenteele wetenschappelijke in lichtingen over de atoomenergie op basis van wederkeerigheid met alle naties uit te wisselen. Voorloopig echter zulleri de geheimen van de industriëele toepassing der atoom energie niet worden prijsgegeven. Volgens Radio-New-York zal het procédé voor de vervaardiging van de atoombom geheim worden gehouden, aldus werd vandaag officieel mede gedeeld. Truman, Attlee en Mackenzie King hebben de vorming eener commissie der Vereenigde Naties voorgesteld, om controle uit te oefenen op het gevaar dat de wereld door vernietigng met atoomenergie bedreigt. Dit zou de beste methode zijn om het probleem der atoomenergie te behandelen. 12 SCHIPBREUKELINGEN GERED. De redding van de 12 schipbreuke lingen van de Fransche sleepboot en den lichter nabij Nieuwesluis, gem. Breskens, is naar de P. Z. Crt. meldt een prachtig staaltje van zelfopoffering van twee lichtwachters van den toren van Nieuwesluis geweest. Het was 's avonds ongeveer kwart voor tien, bar slecht weer, toen de lichtwachters S. Visser en J. J. Kemel, een Franschen lichter, de „Ofeon"met een defecte riviersleepboot de „Creuze" op sleeptouw, de Wielingen zagen binnenkomen. Ongeveer 2 km. van Nieuwesluis, is, naar later bleek, de roerketting van de sleepboot gebroken, zoodat met dit schip niet meer te ma noeuvreeren was. Het gevolg was, dat de sleepboot ging gieren, waardoor ook de lichter in moeilijkheden kwam en uiteindelijk op het strand liep. De lichtwachters besloten onmiddellijk hulp te verleenen, daar het ter plaatse zeer gevaarlijk is, in verband met de aanwezigheid van mijnversperringen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig was, bleek enkele oogenblikken later toen de lichter op zulk een mijn botste en midscheeps werd getroffen. De stuk ken vlogen den mannen rond de ooren, doch gelukkig werd niemand getroffen. Eén voor één hebben de luchtwachters, tot hun borst dom de kokende golven wadend, daarop de 12 schipbreuke lingen de 7 opvatenden van de sleepboot waren intusschen op den lichter overgesprongen van boord gehaald en naar den wal geleid. In den loop van den nacht is de lichter nog verder op de kust gewor pen, terwijl de sleepboot losgeslagen en gezonken is. o BEZWARENDE BRIEF VOOR MUSSERT. Zoals men weet, heeft Gen. Winkel man de vorige week medegedeeld, dat in het archief van Mussert een brief is gevonden van een lid der N.S.B. een militair, die daarin mededeelde, dat hij er in geslaagd was tijdens de oor logsdagen een brug in ons vaderland, die de Hollanders in de lucht wilden laten springen, voor overtocht door de Duitsche troepen te behouden. Daarop heeft de verdediger van Mus sert ons nog, gelijk we gepubliceerd hebben, iets naders over die brief medegedeeld, aldus Telex. Thans hebben wij door bepaalde relatie inzage van deze brief mogen ontvangen. De schrijver van de brief heet Martin van Haaien, Nederlander in Duitsche mil. dienst, die later behoorde tot de SS Westland. In de aanvang van de brief deelt hij mede, dat hij ergens werd ingekwartierd tezamen met on geveer dertig andere „Mussertmannen'' en tachtig „kameraden der Duitsche weermacht". Om de opdracht terza ke van de bewuste brug (nl. de brug bij Gennep) te volbrengen werden tien militairen aangewezen nl. een Ober- leutnant, twee Feldwebels en drie N.S.B.-soldaten. Van Haaien, de schrij ver van de brief, behoorde tot de laat- sten. Een andere Hollandsche soldaat heette Keyzer, de naam van de derde wordt niet genoemd. De drie Hol landsche soldaten werden gekleed in Hollandsche uniformen, nl. die van de Koninklijke Marechaussee De brief beschrijft dan. zeer uitvoe rig hoe de opdracht werd uitgevoerd. o— PROTEST DER AMERIKAANSCHE PREDIKANTEN. Het Amerikaansche „Ministerial action committee protestant magazine" '(tijd schrift van het actiecomité van predi kanten) dat beweert de steun te hebben van 6000 truman christelijke predikanten heeft een telegram gezonden aan president Truman en minister-president Attlee om te protesteeren tegen het „Nederlandsche en Anelo-Amerikaan- sche imperialisme"' als strijdig met alles, waarvoor de Vereenigde volkeren in den oorlog hebben gevochten. Zij dringen aan op een oogenblikkelijke terugtrekking van alle troepen in het gebied, om zoodoende deze schaamte- looze beleediging van het geweten der wereld weer ongedaan te maken. „De strijd van het Indonesische volk symboliseert de gerechtvaardigde uit spraak van alle volkeren der wereld op zelfbestemming. De aanslag gaat regelrecht in tegen de Amerikaansche buiienlandsche politiek, zooals die door president Truman op den marinedag is afgekondigd". De onderteekenaars zijn Kenneth Laslie redacteur, Pierre van Paassen medewerker, dominee Ben Richardson secretaris van het comité. De achtergrond der extre mistische troebelen. Batavia, (Anp.-Aneta). Htt Britsche hoofdkwartier te Batavia acht het onwaarschijnlijk dat de Indonesiërs in drie jaar van Japansche training de guerilla-techniek van oorlogvoering zoo onder de knie zouden hebben als zij in Soerabaja aan den dag leggen. Het vermoeden groeit, een vermoeden dat door bewijzen gestaafd wordt, dat er aanzienlijke Japansche activiteit achter de extremistische beweging schuilt. Als men in aanmerking neemt dat de Japanners van plan zijn om na z keren tijd weer in de gebieden van het Ver e Oosten terug te keeren, wekt hetgeen verbazing te vernemen, dat de Japan ners een groot aanial goed geoefende agenten op |ava hebben achtergelaten, die nu contact hebban gezucht met de extremisten. De feiten, waarop deze waarnemingen zijn gebaseerd. 20 000 Japansche soldaten, waaronder 14.000 mariniers, zijn ergens op het eiland Java volkomen verdwenen. Vol gens onbevestigde berichten hebben aantallen van deze troepen zich ge concentreerd in verschillende gebieden ten zuiden van Batavia. Ook is ver dwenen generaal-majoor Iwaboe, die bevel had gekregen om zich aan de Britten over te geven. Volgens som mige berichten zou hij in het Madioen- gebied zijn, maar het is allerminst zeker. Hij is in het bijzonder aanspra kelijk voor de vorming van het Indo nesische vrijwilligerscorps en wordt beschouwd als de gangmaker van de ondergrondsche beweging. Generaal Nagano hield een veelbe- teekenende afscheidsrede tot het vrij willigerscorps bij de ontbinding op 17 Aug. 1945. Hij zei o.m. de Indo nesiërs zijn nog niet in staat om het tegen wereldmogendheden op te nemen. Daardoor zal openlijke vijandschap, die tegen de vreemdelingen in een ge wapende organisatie tot uiting komt, slechts rampen over u brengen". Nagano verklaarde, dat zijn hart brak bij de ontbinding van het corps, daar hij zag „dat de 1 ïdouesiërs nu een grootsche gelegenheid om hun onaf hankelijkheid te verkrijgen, verloren", maar hij zei „ik begrijp dat gij Indo nesiërs zelfs op eigen kracht uw uiter ste best zult doen de onafhankelijkheid te verwerven". Het is nog steeds zeer moeilijk om te weten te komen hoe groot de steun van de bevolking aan de extremisten is en hoe sterk zij zijn. Men zegt dat een groot deel van de bevolking van Soerabaja onder dreigementen der extremisten de stad verlaten heeft. Een ander bewijs van de extrimis- tische intimidatiepolitiek ligt in de reactie op de „informeele besprekingen" tusschen republikeinen en Nederlan ders. De eerste reactie was namelijk die van tevredenheid, maar nu zijn zij weer in woede ontstoken tegen de Nederlanders en beschuldigen zij we derom de reeds opgeheven NICA van terreurdaden, die zij niet bedreven hebben. Waarnemers zijn van meening, dat de druk, die de extremisten op de aanhangers van Soekarno uitoefenen, bedoeld is om verdere informeele be sprekingen met de Nedelanders of zelfs besprekingen in tegenwoordigheid van hooge Britsche officieren, te voor komen. Volgens Britsche kringen zou een zoodanige bijeenkomst reeds Vrij dagavond hebben moeten plaats vinden. Maar om verschillende redenen konden de plannen niet verwezenlijkt worden- De Britten zijn echter van meening, dat willen dergelijke bijeenkomsten eenig succes hebben, zij niet langer dan strikt noodzakelijk is uitgesteld moeten worden. LAATSTE BERICHTEN. DIENST HOEK VAN HOLLAND- HARWICH. Donderdagmiddag om 1 uur meerde voor het eerst na den oorlog te Hoek van Holland een boot uit Harwich, na eenig oponthoud aan de kust, van wege den mist. Hiermede is de dienst tusschen de beide plaatsen heropend. Een muziekgezelschap speelde bij aankomst de beide volksliederen. o— TERUG IN HET VADERLAND. Dr. A. F. Philips, de stichter der Philipsfabrieken, is uit Amerika in het vaderland teruggekeerd en bij zijn aankomst te Eindhoven op enthousiaste wijze verwelkomd. o— ONLUSTEN IN PALESTINA. In verband met een door Bevin. den Engelschpn minister van Buitenland- sche Zaken afgelegde verklaring aan gaande Palestina zijn te Bel Adir, de grootste Joodsche stad, onlusten uit gebroken. De Britsche regeering ver klaarde bij monde van majoor Shopper dat zij genoodzaakt is geweest het vuur op de demonstreerende menigte te doen openen. De Palestijnsche politie wordt bijgestaan door Britsche troepen van de zesde luchtlandings divisie, die in Normandië gevochten heeft. Majöor Shopper meldde, dat de menigte o. m. geroepen zou hebben „smerige Britten". o— De ontmoeting die Donderdag zou plaats vinden tusschen Dr. Van *Mook en 4 Indonesische afgevaardig den, heeft geen doorgang gevonden, daar de republikeinsche afgevaardigden ook van Engelsche zijde niet aanvaard baar worden geacht. uneven aan mevr. namr, Gezichtslaan 98, BILTH0VEN. UUJlüllflIl lililil Spui 0 1, AXEL. vN

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2