■TT ft Leden Aft Z. L 1 geschikt i vaststaat is afgeleg gewensch die haar Naa de voorui ductie g« reeds in zullen wc vrij kunm regeering graan VO' brnikt. De eer in de 2e heeft een opgeleve1 heeft hijg dat de 4 zen alle in het ve Oranjem. pech geei de talrijk te doelpi Zondag eigen bo' De am sche 2e. Middelbi Zeeuwen 3e. klas Terneuze C— 1. De le, s Hertoge geklopt. Een po J. F. Seg Op 18 Nov hopen onzi Ouders, J. IJze ei B. IJzebaai hun 25-jar vereeniginj denken Dat God lang moge de wensch llefhebbendt NEELTJE JOPPIE P1ETER. Wllhelminal Erm< Lan betuig telijken dan die daadwerk bfjstand heboe het ongeval oi op 5 Nov. j 1 ook nog geluk te redden. Axel, Sassin U wordt 1 noodigd Uw willen voldoe Ondergeteeh voor z i 11 i n Zaterdag 10 a s., telkens 4 uur, in het DE LOIANNE rekenen op U king Nieuwt welkom De Afd ,t 1Z. DE Fi De luchtverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft ons In den Ministerraad van 8 Oct. is in beginsel besloten, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen een luchtvaartterrein dient te worden aangelegd. Tot het houden van een bespreking over den aanleg, het toekomstig be heer en andere hiermede verband houdende zaken arriveerden Donder dag op het vliegterrein te Axel een commissie, beslaande uit de heeren Prof. Ir. H. T. Zwiers, Voorzitter, A. S. Thomson, lid, Mr. H. J. Spanjaard, jur. adviseur en H. F. Moeshart, S Cre tans. Voor deze bespreking, die ten ge meentehuize te Axel plaats had, waren ruim 30 personen, hoofdzakelijk uit de kringen van landbouw, handel en industrie, genoodigd. Algemeen was men over het in den Ministerraad genomen besluit verblijd. Langdurig werd gesproken over de te kiezen plaats en over den beheersvorm. Het resultaat was, dat de Kamer van Koop handel verschillende terreinen zal opnemen en aan een later te houden vergadering haar bevindingen zal voor leggen. De voorzitter der commisie zeide, verheugd te zijn, uit de vergadering te mogen vernemen, dat ook de indu strie bereid was de zaak financieel te steunen, al zal de Staat er niet heelemaal buiten willen blijven. Wij kunnen dankbaar zijn, dat het begin is gemaakt om ook op deze wijze Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. DE REGEERINGSVERKLAK1NG. Reeds in ons vorig nummer konden wij berichten dat hoor dr- Van Mook een verklaring was afgelegd over de Indonesische kwestie. De door ons genoemde punten zijn juist gebleken en wij vernemen over deze verklaring thans nog het volgende Dr. Van Mook heeft voor dat hij de verklaring der Nederlandsch-lndische regeering uitgaf, medegedeeld dat hij tot publicatie gedwongen was omdat eenige correspondenten op onwettige wijze de Nederiaudsche tekst in handen gekregen en gepubliceerd hadden. Seekarno verklaarde naar aanleiding van de verklaring van dr. Van Mook, „ik ben er in het geheel niet van onder den indruk", het is slechts een her haling van de oude erkende verklaring van Koningin Wilhelmina, toen de AN.P. Aneta-correspondent Coniston hem speciaal de zinsnede onder het oog bracht, waarin gezegd wordt: „Indonesisch zal, overeenkomstig de toezegging van H. M. de Koningin, tot een volledig deelgenootschap in het Koninkrijk worden geroepen", ver klaarde Seekarno„wij willen niets te maken hebben met het Koninkrijk der Nederlanden" en hij knikte ernstig Volgens een correspondent van de Times te Batavia is de eerste reactie van Britsche waarnemers aldaar dat de Nederlandsche verklaring den Indo nesiërs veel minder biedt, dan het Britsche Witboek den Birmeezen bood, toen in Birma de omstandigheden lang niet zoo ernstig waren als op Java, De Nederlanders staan tegenover een veel ernstiger nationalistisch probleem en beschikken over minder eigen hu'p- bronnen om het te kunnen oplossen. Twee maanden of een maand gele den zou een verklaring inzake de Ne derlandsche politiek mogelijk de sfeer hebben kunnen zuiveren, thans echter terwijl op heel Java groote spanning heerscht en eiken avond schoten ge wisseld worden in Batavia en vrijwel iedereen en vooral de Nederlanders in oorlogstoestand leven, beteekent een dergelijke verklaring al heel weinig. Het was nauwelijks te verwachten dat zij Soekarno en diens nationalis tische collega's zou bevredigen, want zij beseffen dat als de Nederlanders opnieuw Indië beheeren zij in moei lijkheden zullen komen. Soekarno heeft een eigen verklaring afgelegd die vrij wel overeenkomt met een volkomen verwerping van de voorstellen der Nederlandsch-lndische regeering. Tot zoover de Batavische corres pondent. DE NED. MILITAIRE MISSIE TE BERLIJN- 's-Gravenhage. 8 Nov. Zoo lang D itschland zijn bij de onvoorwaarde lijke overgave opgelegde verplichtingen heeft na te komen, zal de hoogste autoriteit daar te lande uitgeoefend worden door de Amerikaansche, Brit sche, Fransche en Russische opper bevelhebbers, ieder in zijn eigen be- zettingszö ie en bovendien gemeen schappelijk voor zoovei het aangaat zaken, die Duitschland als één geheel betreffen. Deze vier opperbeve'hebbers vormen tezamen een Allied Control Council, met zetel te Berlijn. In een resolutie van de regeerineen van Frankrijk, het Vereer.igd Konink rijk, de Vereenigde Staten van Ame rika en de Unie van Socialistische Republieken, gedagteekend 5 Juni '45, werd vastgesteld, dat de meest be langhebbenden der vereenigde volken, waartoe Nederland behoort, in de ge- 1 genheid worden gesteld militaire missies te benoemen bij voornoemden Al ied Control Conncil. Op grond hiervan werd reeds in Juli van dit jaar de semenstelling van een dus danige missie voorbereid. Het feit. dat de Allied Control Council aan vankelijk voornamelijk op papier b'e?k te bestaan, heeft de uitzending der missie aanzienlijk vertraagd. De missie staat onder leiding van Vice-admiraal L. A. C. M. Doorman. Wat haar interne organisatie betreft, kan worden medegedeeld, dat zij is ingedeeld in 6 secties, welke zich resp. zullen bezighouden met1 poli tieke aangelegenheden, 2. economische aangelegenheden, 3. financieele aange legenheden, 4, restitiutie van door de Duitschers geroofde goederen en repa ratie. 5. repatrieering van Nederlan ders uit Duitschland. 9. behartiging van de belangen van Nederlanders in Duitschland. Door de toelating der missie zal het dus mogelijk zijn de Nederland sche belangen, in den ruimsten zin des woords, te doen behartigen, waar bij echter rekening moet worden ge houden met de in Duitschland heer- schdnde chaotische toestanden, die aan de werkzaamheden der missie ongetwijfeld beperkingen in den weg zullen leggen. CENTRALE CONTROLEDIENST KAN WORDEN BEWAPEND. De C.C.D. h°eft destijds op bevel van den bezetter zijn wapens moeten inleveren. De Duitsche heeren gingen blijkbaar van de, overweging uit, dat er al genoeg „onbetrouwbare" Neder landers met wapenen rondliepen. Generaal Mr. Kruis heeft thans aan de controleurs van den C.C.D. onthef fing verleend van het in artikel 2 van wapenverordening Militair Gezag ge stelde verbod ten aanzien van de hun door en ten behoeve van dien dienst verstrekte wapenen, een en ander op voorwaarde dat zij deze wapenen alleen zullen dragen in de uitoefening van hun dienst. De controleurs van den C C.D. zul len dus bewapend kunnen worden, een verbetering in de uitrusting van den C.C.D.-controleur. ARGENTIJNSCHE KAAS. Komende week zal in een deel van het land op de kaasbon Argentijnsche kaas worden verstrekt. Bij sommigen heerscht de meening. dat deze kaas minder geschikt zou zijn voor de con sumptie. Bij een proefneming op het secre tariaat van de Vakgroep Groothandel in kaas, waarbij o.a. vertegenwoordi gers waren van den Voedingsraad en van het C.D.K. aanwezig waren, heb ben wij echter kunnen constateeren, dat zij zeer hartig is en door diegenen, die van belegen kaas houden, zeker op prijs gesteld zal worden. Men bedenke voorts, dat het door den aanvoer van deze kaas mogelijk is het huidige rantsoen van 200 gram te handhaven. De prijs waarvoor de Argentijnsche kaas mag woeden ver kocht, is dezelfde als die van 40 plus kaas. MOERD1JKSCHE UITBREIDING dienstregeling. De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord- Brabant maakt bekend, dat met ingang van Maandag 12 November 1945 bij wijze van proef een nachtdienst aan het Moerdijksche Veer zal worden ge varen, behalve in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zondag op Maandag. Des Maandags zal om 5 uur des morgens met den veerdienst worden begonnen. De laatste vaarten op Za terdag en Zondag blijven bepaald op 22 20 uur van Moerdijk en 22.40 uur van Willemsdorp. Het Fransche persagentschap „Agence Edition et de Presse" ver spreid het overigens geheel onbeves- tigend bericht, dat de gezondsheidtoe- stand van Stalin, die in een rusthuis bij Sotsji zou vertoeven, plotseling verslechterd zou zijn. Op 28 October zouden zeven doktoren naar Sotsji ontboden zijn, omdat Stalin een hart aanval gehad had. Zijn toestand zou daarna verbeterd zijn, tot op 4 Nov. Molotof het bericht zou hebben ont vangen, dat Stalins toestand zeer ach teruit gegaan was en dat zijn dokters hem de reis naar Moskou verboden. H.M. DE KONINGIN IN ONS LAND TERUG. Naar wij vernemen is H.M, de Ko ningin Woensdagmiddag per vliegtuig uit Engeland teruggekeerd, na in Londen afscheid genomen te hebben van den koning en de koningin en de Engel- sche koninklijke familie, en na haar persoonlijke zaken geregeld te hebben. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot Van Dijk, die a.s. Zaterdag het eerste Indië-toestel zal vliegen, landde omstreeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg. TELEGRAM AAN DE REGEERING De comité's voor gebiedsuitbreiding der drie Zuidelijke provincies hebben een telegram aan de regeering gezon den van den volgenden inhoud: „Comité's voor gebiedsuitbreiding der drie Zuidelijke provincies, in ver gadering te Eindhoven bijeen, consta teeren uit gegevens, binnengekomen uit alle streken en uit alle bevolkings lagen beneden de groote rivieren, dat groote meerderheid der bevolking o.m. gebiedsuitbreidingals schadevergoeding noodzakelijk acht en dat de bevolking in het Zuiden des lands ernstig be zorgd is voor bestaansmogelijkheid van ons volk als deze rechtvaardige Neder landsche eisch in den wind wordt geslagen. Zij verzoeken de regeering met grooten aandrang alvorens een beslissing te n ;men, ons volk gelegen heid te geven zich bij referendum uit te spreken- LAATSTE BERICHTEN. De voorlopige Staten Generaal zal op Dinsdag 20 November door H. M. de Koningin worden geopend, echter zonder het gebruikelijk ceremonieel. H K H. Prinses Juliana heeft gis teren een bezoek gebracht aan Fries land. Soekarno heeft volgens Reuter bericht uit New-York een beroep ge daan op president Truman en de En- gelsche min.-president Attlee om be middeling te verlenen ter voorkoming van oorlogsgeweld over geheel Java. De rebellen in Soerabaja storen zich niet aan de bevelen van den Britsen commandant. Zij weigeren hun wapens in te leveren. Radio Soerabaja heeft een oproep uitgezonden waarin de I idontsiers wordt bevolen bij komende landingen van Ned. troepen deze te verhinderen. Door de Britse bevelheb bers is opdracht gegeven een tegenorder uit te geven, doch ook hieraan is tot nog toe geen gevolg gegeven. In Batavia is de toestand nog niet geheel rustig. Met België is een handelsover eenkomst gesloten waarbij door België nog dit jaar 600.000 M2 glas zal wor den geleverd, en verder in 1946 250.000 M2 per maand. In ruil hiervoor zul len wij cokes naar België exporteren. Het K.M.I. heeft een extra-waar schuwing uitgezonden, waarin wordt medegedeeld dat in Scandinavië plot seling «te winter streng is ingezet. Het koude luchtgebied beweegt zich snel over Denemarken in de richting van ons land en in de eerstkomende nachten kan dan ook in ons land vrij strenge nachtvorst worden verwacht, In Middelburg is een deel van het Gestapo-archief teruggevonden in een kelder van het gebouw „de Kubus". Hoewel deze kelder onder water stond en de kaarten er onooglijk uit zien, zijn zij na reiniging weer goed lees baar. PLAATSELIJK NIEUWS. ZUIVERING EN RECHTSHERSTEL. 's Gravenhage, 8 Nov. De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft inge volge de adviezen van de comnvssie vaa advies, bedoeld in artikel 5, lid 4 van het Zuiveringsbesluit 1945, ont slag uit hun functie verleend, gere kend met ingang van 19 September 1944 aan C. van Duysse als burge meester van Clingegerekend met ingang van 5 September 1944 aan E. Kalle, als burgemeester van West- dorpe, gerekend met ingang van 4 September 1944 aan H. Dieleman als burgemeester van Zaamslag gerekend met ingang van 5 Sept. 1944 aan J. R. van der Bent als burgemeester van Zuidzande. Burgerlijke Stand. Gedurende October 1945. Wesldorpe. Huwelijks-aangiften, Prudent D'haene, 23 j. van Sas van Gent, en Elsa Wijne, 26 j Huwelijks-voltrekkingen. 3. Richard vau Vooren, 33 jweduwn. van Anna Dhert en Maria Mattens, 21 j., van Terneuzen. 25 Prudent D'haene, 23 jvan Sas van Gent en Elsa Wijne, 26j. Geboren. 9. Magda, d. van Ceriel Hemel- soet en Maria Herman (geboren te Terneu zen). 24. Henk, z. van Framjois de Jaeger en Germaine van Hecke (geboren te Ter- neuzen). 29. George, z. van Cyrillus Yse- baert en Anna van Paemel. OverledenGeene. Ingekomen personen Polydore van Waes, van Kerkrade, Adriana Cuveijé, van Oostburg, Maria Mattens van Terneuzen, Adrianus van Hooijdonk, van Hoeven. Vertrokken personen Gerardus Staal, naar St. Niklaas (B.), Willem van Hurck, naar Bergen op Zoom. Alice de Moor, naar GenttB. Cyriel Dezut- ter, Wolfaartsdijk, Johannes Buijs, naar Vlis- singen, irena Buijsrogge. naar Clinge, Elsa Wijne, naar Sas van Gent, Frans Piuijm, naar Delft. pm Spui 0 1, AXEL —O-

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2