AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Toestanden en mogelijkheden op het gebied van Handel en Nijverheid. uws. No. 14 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAÜ 7 NOVEMBER 1945. 60e JAARQANQ. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie; Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM (Vervo'g.) Om meer deviezen beschikbaar te krijgen zal ons land moeten exporteeren en de regeering verleent dan ook alle mogelijke medewerking aan firma's, die hiertoe bereid zij Nu al woidt door de keramische indu strie en door de N.V. Philips voor uitvoer geproduceerd. Zelf moeten wij ons deze artikelen nog eenigen tijd omzeggen, om in ruil hiervoor meer noodzakelijke produc ten ibijv. landbouwmachines, rijwielbanden) in het buitenland te kunnen koopen. De bedrijfsorganisatie's die thans van verkeerde elementen zijn ontdaan en een democratisch bestuur hebben gekregen, zul len vooralsnog blijven bestaan. Et worden plannen uitgewerkt voor een nieuwe be drijfsorganisatie en deze zullen t.z.t. aan de Tweede Kamer ter goedkeuring worden voorgelegd, üe Rijksbureaux zullen zoodra dit mogelijk is verdwijnen. De prijzen van vele artikelen zullen waarschijnlijk nog stijgen. De prijzen zijn namelijk in de Anglo Amerikaansche landen veelal hooger dan in Nederland en ook wi; zullen daarom aan deze hooger prijzen moeten gelooven. Voor de eerst noodzakelijke levensbehoeften streeft de regeering er naar de prijzen op het beslaande peil te hand haven door hierop zelf een toelage te betalen. Teneinde straks ook andere artike len te kunnen koopen, wanneer deze komen, zal men nu reeds moeten sparen. Voor velen is dit thans mogelijk en zij zullen dus straks mogelijk en zij zullen niet kun nen zeggen daf zij geen geld hebben om textiel, schoenen enz. te koopen. Tot slot werden nog de moeilijkheden besproken van de Zeeuwsch Vlaamsche industrie, in verband met de Belgische arbeidskrachten en de loonsverhoogingen in dit land. Zeeuwsch Vlaanderen met 60 pet van de Ned. klompenindustrie, 40 pet. van de vlasindustrie en een 30 tal textielfabrie ken is een gebied dat altijd vele Belgische arbeidskrachten in dienst heeft gehad. In België echter zijn de loonen sedert 1940 met ongeveer 100 pet. verhoogd, in Neder land slechts met 25 pet. Als gevolg hiervan kunnen voor de Nederlandscne loonen niet voldoende arbeidskrachten worden verkre gen, terwijl bij betaling der hoogere Bel gische loonen belangrijke verliezen optreden door de fabricagekosten, die bij de vastge stelde prijzen niet kunnen worden gedekt. Men zal deze moeilijkheden bestudeeren en hoopt hiervoor op andere wijze een oplos sing te yinden, waardoor ook de Z.- Vlaamsche industrie weer ten volle aan den, opbouw zal kunnen deelnemen. DE TOESTAND OP JAVA. Op Java heerscht nog steeds spanning. Er zijn weer troepen geland in Soerabaja, terwijl de evacuatie van vrouwen en kin deren wordt voortgezet. Van Magelang zijn geen incidenten gemeld. Daar zijn de Gurkhas bezig munitiedepots over te nemen. Piloten van verkenningsvliegtuigen, die boven Java geopereerd hebben, melden dat in tal van plaatsen volksbijeenkomsten plaats hadden. Bij de gevechten, die in Batavia den ge- heelen Zondagnacht voortduurden, wierpen de Indonesiërs twee handgranaten over de omheining van het Hotel des Indes, dat nu een vertrekcentrum is voor geïnterneerde vrouwen. Aan de achterkant werden Nederl. soldaten en barakken beschoten met een machinegeweer uit een Indonesische auto. Vroeg in den morgen werden nog steeds schoten gewisseld in Batavia. Volgens officieele schatting stonden in de afgeloopen week te Soerabaja 1500 Brit- sche en Br.-Indische soldaten tegenover 20 000 door de Japanner» uitgeruste en op geleide Indonesische soldaten en een half uitgeruste bende van 100.000 Indonesiërs. Indonesische leiders hebben verklaard dat gedurenae de gevechten 3000 Indonesiërs zijn gevallen. Officieel is verklaard dat de Britsche verliezen gering zijn, uitgezonderd wat de officieren betreft. Het m.s. „Oranje" vertrok Maandagavond van Batavia naar Australië met 567 evacué,s aan boord uit Batavia en Bandoeng. In Semarang zullen nog 250 evacué s worden opgenomen. 30 man medisch personeel, w.o. 11 doktoren zijn Maandag te Batavia aan gekomen. Zij zijn van Nederland naar Colombo gevlogen en vandaar per schip doorgereisd. Kolonel D. Aschjer, leider van de Rapwi heeft verklaard dat de voorbereidingen om 12000 vrouwen en kinderen van midden- Java te evcaueeren goeden voortgang maken. Naar Reuter verneemt overweegt de Amerikaansche export- en importbank om Nederl -Indië een leening te verstrekken van 100.000.000 dollar. De door de Vereenigde Staten niet erkende Indonesische Republiek biedt aan om Ameri kaansche schepen met groote hoeveelheden kapok en rubber te laden, die volgens den leider der nationalisten in een onbekende haven van |ava zijn opgeslagen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de rubber- en kapokvoorraden welke zich in republi- keinsche handen bevinden hoogstwaarschijn lijk het eigendom van Amerikaansche, Britsche of Nederlandsche maatschappijen. EXPORT VAN PODTAARD \PPELEN. Reeds de vorige maand is een aan vang gemaakt met het exporteeren van pootaardappeien naar België en Frank rijk. Behalve naar deze landen zullen ook naar een aantal andere landen die vroeger tot onze afnemers behoorden, belangrijke hoeveelheden pootaardap peien worden uitgevoerd. Onderstaan de hoeveelheden zijn definittef verkocht: België 45 000 ton, Frankrijk 65.000 ton, Luxemburg 3.500 ton, Zwitserland 4.700 ton, Italië 3.200 ton, Brazilië 1.000 ton. Bovendien wordt nagegaan in hoe verre het mogelijk is nog dit najaar een beperkt kwant tm pootaardappeien te exporteeren naar Spanje, Portugal, Egypte, Madeira, Z-Afrika en andere landen, die voor den oorlog regelma tig Nederlandsch pootgoed importeer den. De vraag naar onze pootaardappe ien is in vele landen zoo groot, dat het gevraagde kwantum slechts voor een gedeelte kan worden geleverd. Deze belangstelling is een zeer ver heugd en hoopvol verschijnsel en be wijst, dat men nog steeds en in toe nemende mate aan het Nederlandsche pootgoed de voorkeur geeft, ook in de overzeesche landen, waarhetn de laat ste zes jaren geen pootaardappeien konden worden geexporteerd. De pootaardappelt n van het ras bintje zijn in het bijzonder bij onze buitenlandsche afnemers in trek. Zooals het zich thans laat aanzien, zijn ook de export vooruitzichten van het volgend jaar gunstig. De export van aardappelen is zeer belangrijk, omdat hij ons land buiten landsche deviezen verschaft, die noodig zijn voor allerlei aankoopen in het buitenland. De telers van pootaardap peien verrichten derhalve een daad van groot nationaal belang, als zij de poot aardappeien welke zij niet voor eigen bedrijf noodig hebben en niet voor het binnenlnnd kunnen verkoopen, ten verkoop voor export aanbieden- Toekomstplannen van de K.L.M. Voor mij staat Amsterdam-Batavia voomp, dan de lijnen naar de West en New-York en daarna kunnen pas de Europeesche luchtlijnen weer wor den aangepakt, aldus de directeur der K.L M., de heer Plesman, op een pers- conferei tie. De luchtlijn op Ind zal wordtn onderhouden met veerden groote C 54 Douglastoestellen, .waarmede 41 pas sagiers zullen worden vervoerd en een groote lading. Gemeld is, dat de dienst 7 Nov. zou beginnen. Het is de vraag of dat practisch mogelijk is. Voor- loopig zal de reis vier dagen duren. De frequentie zal langzaam worden verhoogd en omstreeks 1 Febr. hoopt men den dagelijkschen dienst te hebben bereikt. E'nd Mei naar New-York met de nieuwe constellationtoestellen in nauwe safnQnwerking met American Airways Men zal vliegen New-York—Amster dam, dan door naar Lissabon, Belem, Paramaribo, Curacao—New-York, in Belem hoopt men aansluiting van de Braziliaadsche maatschappij naar Rio de Janeiro en Buedes Aires te vinden. Voor den dienst op de West zijn vier Douglas 1009 voor 42 passagiers door de K L.M. gekocht. „En nu heb ik aan het Europeesche verkeer nog niets gedaan. Men zeg», dat wij misschien wel worden voorbij gestreefd. Ik kan er ook niets meer aan doen Pas in het voorjaar van '47 krijg Ik daarvoor behoorlijke toe stellen en dan komt dat ook wel weer terecht", aldus de heer Plesman. De toekomst? In twee dagen naar Iadië, in 16 uur van Amsterdam naar New-York. Binnen acht jaar is de snelheid ver hoogd tot 7 a 800 K.M. per uur en doet men New-York in 8 uur. Blind- vliegen en blindlanden zullen geen probleem meer vormen. VERSNAPERINGEN VOLGENDE WEEK. De distributie van versnaperingen (chocolade-artikelen en suikerwerken) gaat op 11 Nov. a.s. beginnen. Voor de periode van 11 t/m 25 Nov. zal voor alle leeftijdengroepen een bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van 100 gram versna peringen, in aansluiting daarop zal voor de periode van 25 Nov. t/m 7 Dec. van de versnaperingen- en van de gecombineerde tabaks-versnaperin- genkaart een bon worden aangewezen voor hel koopen van 200 resp. 100 gram versnaperingen. Bovendien zal voor de week van 1 7 Dec., met het oog op het St. Nicolaasfeest, nogmaals een alg^meene bon worden aange wezen, recht gevende op aankoop van 100 gram versnaperingen. Daarna zal naar het zich laat aanzien, per veertien dagen regelmatig een bon van de ver- snaperingskaart en van de gecombi neerde kaart kunnen worden bekend gemaakt met rantsoenen van resp. 200 en 100 gram. CHRISTIANSEN ZAL IN NEDER LAND TERECHT STAAN, Christiansen, de voormalige Duit- sche militaire bevelhebper in Neder land, zal binnenkort aan de Neder landsche autoriteiten worden u.tge'e- verd. Hij zal terecht staan wegers zijn optreden tegen het dorp Putten, aldus „Allied Press Service" volgens Reuter. WAT DE INDONESIËRS OP 22 OCT. TE DJOKJA VEROVERDEN. In hoeverre de Indonesiërs er in geslaagd zijn om zichzelf te bewape nen illustreert een rapport dat de cijfers geeft van de hoeveelheden, d<e zij alleen al op 22 October in Djokjakarta aan Japansche wapenuitrustingen op het vliegveld daar hebben veroverd62 vliegtuigen, 1800 bommen, 8 mortieren, 7 machinegeweren, 58 lichte machine geweren, 9300 granaten, 75 000 pa tronen. CENTRAAL DUÏTSCH BESTUUR? De B:rlijnsche correspondent van de Amerikaansche radio-omroepmaat- schappij C.B.S. heeft bericht dat Ame rika, Sovjet-Rusland en Engeland be sloten zouden hebben een centraal Duitsch bestuur voor geheel Duitsch opnpo«°liéehieilégenü°geaChl F,ankr'ilIS KONINGIN WILHELM1NA LEGT BEZOEKEN AF. Koningin Wilhelmina heeft Zaterdag te Londen een bezoek gebracht aan den koning van Griekenland en den koning van Joego-Slavië. fCOMMISSIE NATIONALISATIE NED. BANK. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat op grond van het bepaalde in het K.B. tot wederinvoering van de Bankwet 1937 (Staatsblad 204) een commissie tot herziening van het sta tuut van de Ned. Bank is ingesteld. Deze commissie heeft tot <aak den Minister van Financiën van advies te dienen nopens versterking van het ge meenschapselement in het statuut van de Ned. Bank ter bereiking van den overgang van de Bank van particulieren eigendom in publiek-rechtelijken of semi-publiekrechtelijken eigendom. HOE DE NAZILEIÜERS HET DU1T- SCHE VOLK HEBBEN BESTOLEN. Volgens een correspondent van de N.Y. Herald Tribune zijn in Berlijn documenten ontdekt, waaruit blijkt, hoe de Nazi leiders zich ten koste van het Duitsche volk hebben verrijkt door het ontvangen van belastingvrije uit- keeringen of verjaardagsgeschenken uit de staatskas. Bedragen, welke tot 600.000 R.M. gingen, werden aan lei dende Nazi's gegeven, van wien er thans zes op de lijst van oorlogsmis dadigers voorkomen. Keitel, Rosenberg, Von Neurath, Von Ribbentrop, Frick en Funk hebben dergelijke geschenken ontvangen. Hitier, Goëring, Hess, Goebbels en Himmler lieten aan het bureau van financiën niet weten, hoeveel geld zij ontvingen of bezaten. Nederlandsch Oost-Indië. Regeeringsverklaring over de ontmoetin van dr. Van Mook met de nationalistische leiders. s-Gravenhage, 4 Nov. De regeeringsvoor Iichtingsdienst deelt het volgende mede-. De Regeering heeft van den luitenant- gouverneur generaal de gevraagde inlich tingen ontvangen omtrent een bespreking met nationalistische leiders, waarbij ook ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord ilcht toe onder welke motieven de luitenant- gouverneur-generaal gemeend heeft tegen aanwezigheid van Soekarno bij deze orien- teerende bespreking geen bezwaar te moeten maken. De regeering acht het niet in 's lands belang thans in nadere beschouwingen hieromtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den luit.- gouverneur-generaal geen wijziging gekomen. Proefvlucht naar lndië uitgesteld tot Zaterdag. 's Gravenhage, 5 Nov Naar A.n p. ver neemt, zal het D.C. 4-vliegtulg, dat een proefvlucht naar Nederlandsch Indië zal maken, door onvoorziene omstandigheden, niet op 7, doch op Zaterdag 10 November plaats vinden. LAATSTE BERICHTEN. Volgens betichten van een En gels correspondent uit Batavia zou Dr. van Mook een regeringsverklaring hebhen uitgegeven waarin wordt aan gedrongen op een spoedige ronde tafel conferentie ter bespreking van de ver dere toestand in Indië. Het onderwijs zou worden gereo-ganiseerd, een par lement met een meerderheid van Indo nesiërs worden ingesteld, dat echter ondergeschikt zou blijven aan de Rijks regering. Ook het stemrecht zou wor den herzien. Van de zijde van de regeringsvoorlichtingsdienst heeft men naar aanleiding van dit bericht mede gedeeld, dat Dr. van Mook gerechtigd I seven, wanneer hij daartoe de toestand verkeer van onze :bben in ïappelijk geschie- ieslissen- r dit ge in de'rest n. In een lier wor- ibi liseerd tot een larde van et geheel ij moeten van den loone en door de lede ver instelling, en, voor UIGEN. ekken de )er week dag, Don- t vliegtuig ig 22 De- December een dien6t maal per en wel op :rdag. MOORD. idejapan- iraal Mac isteld, dat aar de ge- oeten wor- I gepleegd en. ir oud en jortefcuille i. Over het -Angelsak- lornamelijk j gespeeld China, op digers zijn neent men, moord den raren voor lingen, die et tribunaal kunnen zijn. enkele per- fichten van te Vereeni- elt het be- I bewustzijn een zuivere en Vorsten- prekers, het kszangavon- t deze ver- tewegen op ng om zoo s te geven, bestaat uit zitter, N. van Wondergem der Lin' edoeli' de je ummei N TERU dag de g< terk en v'c enkele jaren n vertrouwde zal ook de .uis eerstdaags .omi dan een als Kleine toestellen. Fabrieken als Fokker, „de Schelde" en aide e zul len hierbij worden ingeschakeld. Een groot aantal vliegtuigbestuur- ders, maiconisten. mecaniciens en uat de I. G. Farben-Industrie gedu rende den oorlog en zonder dat de geallieerden het wisten het „doodelijk- ste gifgas in de wereld" heeft gepro duceerd. —o In Medan hebben extremisten het restau rant Termeulen in brand ge8toF«n, het westen van Nederland en de provincie dient te verdwijnen. Zeeland ts van ouds door nauwe banden aan Holland verbonden geweest. Toch bleef het geïsoleerd. Noodig is een -Je mee om de klokken terug op hun plaats te hangen, rodat hoogst waarschijnlijk nog voor K ïjtrris onzr klokken, behalve net kleine klok; v de R.K. Kerk, dat nog niet terecat ;>r( weer in de torens hangen, Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentiepri]! 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. -4- -akf» lit .''Ml i gaai uuuweii, zovwtrpiww' uu».

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1