fiV Is annexatie gewenscht? INS I Taih mi alge; ging Ooi Vlaande zandscb te Oostl Axel, D( VERHC De v het mo de volg hoogen, dragen. HetC in verb de inde bonnen vleesch, de bon gram v NIEUW Binm en wis genotm nomen. De n van kie rood oi De een nieuwe een n volgt deze c en U slaat tydens Kan tijdefis Uw De enige c( leer, Hant Rechts- en Duits en Ka ïraaf met MA JAD Toegang copct I aciii SS&ïSS NEDERLAND HERRIJST. Prof. H. Kaag, voorzitter van het College van Commissarissen van Han del en Nijverheid, kon over de pro ductie in Brabant verheugingwekkende dingen zeggen: De wollenstoffenindustrie werkt op een capaciteit van 30 35 pet. van normaali de kwaliteit der stoffen is beter dan vóór den oorlog. De spinnerijen kampen met tekort aan garens en arbeidskrachten, 15 pet. buiten normaal. Hero-conserven bijna normaal, vol gend jaar normaal. Philips, met 14.000 man personeel, gaat weer normaal de oude producten vervaardigen en heeft ook nieuwe vindingen in petto. Kwatta maakt weer chocoladereepen. Organon zet een belangrijke cam pagne op in mempharmon. Bergen op Zoom's kachelgieterij heeft reeds duizenden kacheltjes ge produceerd voor de verwoeste gebie den. Nieuwe industrieën vervaardigen petroleumkacheltjes. Dakpannenindustrie produceert 37 procentde stiooplatenindustrie 80 pet. De kousenindustrie te Schijndel komt na de vernietiging weer aardig op gang de verwachting is dat bij vol doende kolen en grondstoffen tegen December de productie normaal zal zijn. Het meest voelbaar blijft het gebrek aan hulpstoffen en aan hulpwerktui gen, waardoor de noodige reparaties niet kunnen worden verricht. Het zal gewenscht zijn in Nederland indu- striën te stichten. De algemeene indruk is, dat het niet lang meer zal dur^n of we worden van bedelaars weer koopman. DE KOLENVOORZIENING. Gedurende de laatste weken is een flinke verbetering opgetreden in de hoeveelheid kolen, die per dag worden gedolven. Bedroeg gedurende de maand Augustus de gemiddelde op brengst 18000 ton per dag, in Septem ber steeg dit cijfer tot 20000 ton per dag, terwijl reeds begin October een productie van 22000 ton per dag werd bereikt. Binnenkort hoopt men een hoeveelheid van 25000 ton per dag te kunnen delven, waarmede men niet ver meer verwijderd zal zijn van het benoodigde minimum van 26000 ton per dag. De stakingen in de Vereenigde Staten beteekenen een ernstige handicap. Gedurende de periode van 1 September tot 1 Januari 1946 was aan ons land een kwamtum van 600000 ton toege zegd, Van deze hoeveelheid is tot dusverre nog slechts 150000 ton ont vangen. Gelukkig schijnen de stakingen in Amerika weer ietwat af te nemen, zoodat binnenkort wel wederom op aanvoer van die zijde kan worden gerekend. Mede waar het hier om gaskolen van zeer goede hoedanigheid gaat, dringend benoodigd voor gasfa brieken en electrische centrales, is de hervatting van de toegezegde leveranties van vitaal balang. Compensatie kan niet worden verkregen door aanvoer uit het Ruhrgebied, daar geen wijziging kon worden gebracht in de aan Neder land door de geallieerden toegewezen hoeveelheid. GUNSTIGE BERICHTEN. Het water in de Wieringermeer is nu 2 meter gezakt. In het N.-W. van den polder en aan den rand zijn nu honderden hectaren drooggevallen, waarop ongeveer 60 boerderijen staan. De schade, welke de boerderiien hebben opgeloopen is natuurlijk aanzienlijk, maar valt, daar zij in een min of meer luwen hoek waren gelegen, toch nog mee. Ook de toestand van het wegennet valt bij nader inzien mee. Als zeker mag evenwel worden aan genomen, dat de woningen in het zuidelijk gedeelte, waar de boerderijen dieper onder water hebben gestaan en zij bovendien de vernielende kracht van wind en water hebben te verduren ge had, er niet zoo goed zullen zijn af gekomen. o— CHURCHILL ONDERSCHEIDEN. De .Daily Telegraph" meldt, dat koning George Churchill persoonlijk de 1939—45-ster, de Afrika-ster en de defensiemedaille met linten heeft doen toekomen, vergezeld van zijn uitdrukkelijken wensch, dat Churchill deze onderscheidingen zou aannemen. De secretaris van het comiié belast met het onderzoek naar politieke eer bewijzen heeft namens den koning bovengenoemde onderscheidingen aan Churchill overhandigd. Voor zoover bekend is dit de eerste keer, dat een Britsch premier militaire ordeteekenen ontvangt. Churchill is kolonel van het 4e regiment huzaren. Tijdens den oorlog heeft hij 50.000 mijl over zee en door de lucht gereisd in dienst van zijn land. De oud-premier heeft in dank de eereteekenen aanvaard. FRUIT TE DUUR VERKOCHT. In meerdere plaatsen in Zeeland is door ambtenaren van de prijzencon- tröle verbaliseerend opgetreden tegen personen, die appels en peren tegen te hooge prijzen verkochten. Het fruit was dan meestal buiten de veiling om, en tegen te hooge prij zen, rechtstreeks bij den teler gekocht. Er werden zelfs gevallen geconsta teerd waarbij f 0,32 per kg. te veel werd gevraagd. Bij nadere contröle bleek bovendien nog dikwijls, dat fruitverkoopers niet eens in het bezit waren van een kleinhandelaars-erken ning zij waren dus dubbel in over treding. Er moet een goede prijzendiscipline komen en een economische orde. Daarom ziet de „Prijzencontróle', zeer scherp toe. Men is dus gewaarschuwd. Werkt allen mede voor een gezonde economische situatie. Verdediger van Mussert overleden. Naar wij van de zijde van het Bijzonder gerechtshof vernemen is de verdediger van Mussert, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, overleden. Het is zeer waarschijnlijk dat het proces tegen ir. Mussert hierdoor vertraging zal ondervinden. QUISLING GEFUSILLEERD. Quisling ls in den nacht van Dins dag op Woensdag omstreeks twee uur doodgeschoten. M?n vermoedt, dat de executie in het fort, waar hij gevangen zat, geschiedde. De Noorsche koning had tijdens een kabinetszitting Quis ling's verzoek om gratie afgewe/en. Nederlandsch Oost-Indië. Van officiëele zijde wordt te Mel bourne bekendgemaakt, dat een Austra lische strijdmacht op 16 Oct. West- Borneo heeft bezet en daar de Ned.- Indische wetgeving heeft her-ingevoerd. De Australiërs opereerden samen met vertegenwoordigers van de Nica en een contingent gekleurde Nederl. troepen onder Nederl. officieren op den weg naar Pontianak waren door de bevol king eerebogen aangebracht De bevrijdingstroepen heschen te Pontianak de Nedetlandsche vlag. DE TROEBELEN OP MIDDEN-JAVA. Een zeer betrouwbare ooggetuige die zoojuist in Batavia is aangekomen, na zijn ontsnapping uit het Pekalongan district, verhaalt dat moordpartijen daar aan den gang zijn ouder alle Indo- Europeanen, die in kleinere gemeenten wonen. Benden als die van den ,roo- den stier" vermoorden hun slachtof fers met messen, zij zoeken speciaal naar diegenen, die betrekkingen heb ben in de Nederiandsch-Indische leger macht of die hun opleiding hebben genoten aan Europeesche scholen. In de grootere gemeenten zooals Pekalongan werden de Indo-Europea nen in de gevangenissen gedreven onder de bedreiging dat zij gedood zouden worden, als de Nederlandsche soldaten kwamen. —o Reuterberichten uit Semarang maken melding van beschieting der Ghurkatroepen bij hun landing aldaar en noemen dit ,een scherpe tegenstel ling tot de ontvangst van hun kame raden te Bandoeng". Reuter gaat verder „Gedurende de geheele ochtend wer den er schoten afgevuurd. Tegen de middag kwam de Indonesische gouve- neur onder bescherming van een witte vlag het Britsche kamp binnen. Hij verklaarde dat de schoten waren gelost door Japanners en niet door Indonesi ërs. Deze verklaring wordt echter zeer sceptisch ontvangen, aangezien men het hoogst onwaarschijnlijk acht dat de Japanners dit zouden durven. Volgens de laatste berichten uit Semarang is het nu rustig. o— DE SITUATIE OP OLIEGEBIED. Te Palembang hebben de Japanners na de vernietigingen die nog door Nederlandsche soldaten was uitgevoerd in de olieraffinaderijen slechts een productie kunnen bereiken die tusschen 25 en 30 pet. van het vooroorlogsche peil lag. Een belangrijk deel van de installaties zal nu vernieuwd moeten worden. Over de toekomstige produc tie zijn nog geen gegevens beschikbaar. De olieproductie op Tarakan ver loopt volgens de plannen die het vorige jaar zijn opgesteld. De raffinaderij bij Balik Papan werkt nog niet. Trans portmoeilijkheden behooren ook hier tot de voornaamste remmende facto ren. De vooruitzichten zijn echter hoopvol. LAATSTE BERICHTEN. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam hield gisteren zijn eerste zitting. Tegen twee verraders, den 45 jarigen caféhouder Simon Bakker en zijn vrouw uit Purmerend werd de doodstraf geëischt. —o— Robert Leij, de leider van het Duitsche Arbeidersfront heeft in de gevangenis te Berlijn zelfmoord ge pleegd. De Indonesische nationalisten leider Soekarno wil met alle belang hebbenden spreken over den toekom- stigen status van Indië Dit beteekent een belangrijke wijziging in het oor spronkelijke standpunt der Indonesiërs, daar zij tot dusverre hebben geweigerd de Nederlanders te ontmoeten. Rusland heeft bij de geallieerden een lijst ingediend, van 4u fabrieken. Deze fabrieken zouden moeten dienen, ais onderdeel van de herstelbetaling van Rusland. De lijst zou een hoog percentage van de buitsctie industrie bearagen en omvat u.a. ae fabrieken van Krüpp en de „Herman Goring Werke2 tabrieken van de I. G. Far- ben en 3 scheepswerven. Meer dan de neltl van de lijst heeft betrekking op bedrijven in de Britsche zóne, v.n.l. op die in het Ruhrgebied, slechts één van de belang'ïjksie fa- oneken van de 1. G. Faroen ligt in de Fransche bezettingszone, n.l. te Ludwignaven. Hoewei de overeenkomst van Pots dam aan de Sovjet Unie het recht van 25 pet. van de Uuitsche oorlogsindu strie in het Westelijk gebied toekent, njkt een bespreking van de groote vier over deze lijst wel gewensent. o— Behalve de omroeporganen van de voormalige omroepvereemgingeu zal verschijnen „Radio Nederland" net officieele orgaan van de stichting Radio Omroep. PLAATSELIJK NIEUWS. ANNEXATIE. Nadat eenigen tijd geleden dr. Van Loy uit Sas van Gent alhier een gloed- voue rede hield ten voordeele van het Nederlandsche annexionmsme, be legt de afd. Axel van het Nederlandsch Comité voor Gebiedsuitbreiding a.s. Dinsdagavond om 7 uur weer een openbare vergadering m „Het Centrum" aimer, waar als spr. zal optreden Ir. Bakker Schut uit Den Haag, bekend propagandist inzake annexatie. Men kan in deze kwestie voor- of tegenstander zijn, het blijft een onder werp van primaire beteekems voor het Nederl. volk. Dat dan ook velen blijken van hun belangstelling mogen geven voor een vraagstuk, welks op lossing, hetzij positiel, hetzij negatief, van ontzaggelijke beteekems zaï zijn voor de komende geslachten in Neder land 1 TENTOONSTELLING K. J. HU1NEMAN VERLENGD. De tentoonstelling van den Zeeuwsch- Vlaamschen schilder K. J. Huineman, die op het oogenblik in 's-Hertogen- bosch gehouden wordt, trekt een zoo danige groote belangstelling, dat zij met een week is venengd tot 3 Nov. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Hery. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Van Oeveren, bed. h. Avondm. en nam. 2.30 uur INGEZONDEN STUKKEN L straten' JjHoev (PWiei 9 J neuzen Fa J Dekker—Vermeulen, Fa C Willemsen, Fa. J. Visser—Koole, allen te Axel, Houdt deze avond yrtl. Spui 0 1, AXEL, OECONCENTRf bt v°0R6EI «ANi)VL£ESCJ -O*— f ^-ON P— —O ELF NEDERLANDSCHE OFFICIEREN DOODGESCHOTEN. Batavia, 22 Oct. (A.n-p.-Aneta.) Thans staat vast, dat elf Nederlandsche officieren, op weg naar Bandoeng, door de Indone siërs te Patjet werden gevangengenomen en na in de gevangenis van Tjandjoer te zijn opgesloten, zijn vermoord. Ook negen andere Nederlanders zijn naar Buitenzorg gevoerd en daar vermoord. —o— üeref. Kerk. 10 uur Ds. Zemel, 2.30 uur Ds. Post. Geref. Kerk. Chr. Bewaarschool. Voorm. half elf uur en nam. vijf uur Us. P. van Dijk, van Zaandam. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur Ds. j. van den Berge, van Krabbendijke, bediening H. Avondm. en nam. 2.30 uur Uezeltae. Mijn Axel wat zijt gij klein onder onze steden! Hoe grootsch nochtans uw rijk Verleden! Hoe reest gij fier in 't blijde Heden, Nadat zoo dapper voor u was gestreden! Helaas, hoe werd daarbij geleden! Hoe innig werd in U gebeden! Hoe zaagt ge sterke banden smeden Met vreemden, die voor u wond'ren deden! Vreemden, Vrienden thans, die gevaar niet meden. Manmoedig en vol vuur van verre kwamen aangereden. Van wijken wisten niet en vielen aan, zoo boven als beneden! Hun werd 't succes. Men viert het heden! 19 September 1945. II. Mijn Axel, wat waart gij groot bij 't blij herdenken! Hoe kondt gij allen rijke vreugde schenken! Hoe sierlijk was de tooi van huizen en van En Lü H 179 ricuinwj LABORATORIA AMERSFOORT vr-

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2