AXELSCHE COURANT jgfe NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR [H* ZEEUWSCH-VLAAND EREN. Een woord tot de bevolking van Axel v J Bevrijdingsherdenking. Attentie I Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAQ 22 SEPTEMBER 1945. 60e JAAROANQ. s Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM bunkerbouwers. van onzen eereburger Kolonel Zydlowski. Thpre are a few things in every body's life that are of a great import ance character en heart in parti cular. For the second time the people of Axel prooved that they posses those characteristic features. No doub' I want to assure the population of Axel (my dear fellow-citizens) that the troops of the 1st Polish Division spent some unforgetable moments but 1 am also sure that your future will be very clear and happy We wish the childeren of the brave town will be worth his brave father. 1 also assure you that you will be in our hearts for ever. Er zijn enkele dingen in het leven van den mensch die var, groot belang zijn karakter en gevoel in het bij zonder. Voor de tweede maal heeft de bevolking van Axel getoond deze belde karakteristieke 'rekken te bezitten. Ik wil U, inwoners van Axel (mijn beste medeburgers) ten stelligste ver zekeren dat de troepen van de le Poolsche Divisie enkele onvergetelij e dagen hebben be'eefd en ik wil U ook de verzekering geven, dat U een zor- nige en gelukkige toekomst tegemoet gaat. Wij met de kinderen van de dappere stad zullen ons haar dapperen burger vader waardig toonen. Ik kan U ook verzekeren dat U voor altijd in onze harten zult zijn. Wekenlang reeds maakten vele plaat sen in het Oostelijk deel van ons gewest zich op, om den dag, waarop zij een iaar geleden werden bevrijd, te vieren. De aanwezigheid van een afdeeling Poolsche soldaten, bij wie zeer velen, die vorig jaar aan den strijd voor onze vrijheid hebben deelgenomen, verleende aan de feestviering op deze dagen een uitzonderlijk karakter. Axel, dat vorig jaar het brandpunt van den strijd was, vormde nu de kern van de feestviering. Zondag arriveerde een klein aantal Polen, die op de plaats waar de eerste overtocht door het inundatiegebied plaats vond, een een voudig metalen kruis oprichtten, ter herdenking van hun hier gevallen kameraden. Maandag vond bij dit kruis een korte plechtigheid plaats. Een Poolsch aalmoezenier verrichtte hierbij het godsdienstig ceremonieel, waarna een Poolsch officier een over zicht gaf van de hier gevoerde strijd. Op 16 Sept. werd 's middags een bruggehoofd van 1 km- gevormd, dat den volgenden morgen door een Duit sche tankaanval moest worden terug genomen. Van de ca. 350 soldaten, die aan den aanval deelnamen, bedroeg tet aantal dooden. gewonden en ver nisten bijna de helft. Door den burgemeester werd een kort woord gesproken, waarna namens de bevolking een bloemstuk werd gelegd. Ook majoor Koch nam het woord en dankte onze bevrijders voor hun dappere en voorzichtig gevoerde strijd. Een Poolsch officier dankte daarop de aanwezigen. Dinsdagmorgen werd in de R.K. kerk een dienst gehouden voor de verleden jaar gevallen burgers. Na den dienst werd namens het gemeentebestuur een krans gelegd, waarbij de burgemeester de gevallenen herdacht. Spr. wees op de schrille tegenstelling tusschen de plechtigheid waarvoor men hier was samengekomen in de stad die z'ch tegelijkertijd opmaakte om feest te gaan vieren en wonderlijk mooi werd ver sierd. Onze vreugde heeft een donkere achtergrond. Bij de bevrijding is bloed gevloeid, soldaten en burgers, vrouwen en kinderen zijn gevallen. Zoo zullen er zijn wien het bitter verlies dat ze geleden hebben nu weer levend voor hun staat en zij denken aan de onver schrokken jongens, die gewonden en stervenden door het granaatvuur binnen brachten. Nooit zal ik verge'^n dat kind dat klaagde over pijn, maar toch vol vertrouwen was en vol overgave en vertrouwen het kruis kuste dat de priester haar toereikte. Qod heeft ge roepen, zij moesten gaan, wij mochten blijven, opdat wij elkander zouden troosten, opdat wij als dat kind tiet oog zouden slaan op het kruis. Spr. eindigde door er op te wijzen dat alleen God de ware troost kan geven en Hij alleen de kracht kan geven om deze voor de nabestaanden zoo zware dagen door te komen. 's Avonds om 6 uur vond op de algemeene begraafplaats een zelfde plechtigheid plaats, waar de waarn. burgemeester het woord voerde en een krans legde namens het gemeentebe stuur. Ook door de O. D. en door enkele vereenigingen en familieleden werden kransen gelegd. Mej. Scheele dankte de aanwezigen voor de zeer groote belangstelling en het medeleven dat hieruit bleek. Dinsdagavond ruim 6 uur trokken de Polen ten tweeden male Axel binnen. Evenals een jaar geleden konden wij hen met gejuich begroeten, doch ook weer als toen werd dit gejuich gedempt door de gedachte aan hen die hun leven lieten en aan hun nabestaanden. Maar wij allen zijn dankbaar, dat wij elkaar onder zooveel betere omstandig heden kunnen ontmoeten. Des avonds werd hun ter verwelkoming in „Hef Gulden Vlies" een maaHijd aangeboden, waarbij hartelijke woorden werden gewisseld, terwijl de avond met een dansje werd besloten. Het is gelukkig droog als we Woens dagmorgen opstaan, doch de wind heeft nogal schade gedaan aan de versiert tgen. Padvinders en ruiters trekken door de straten, waarna koraal- muziek volgt op den molen. De Polen rullen eerst een groet gaan brengen aan hun gevallen kameraden, waarna een dienst wordt gehouden in de Kath. kerk, waaraan alle Polen deelnemen en ook vele Axelaars van verschillende gezindten wonen deze plechtigheid bij. Om 10 nur begint de burgemeesrer zijn herdenkingsrede, waarbij hij eerst in het Engelsch het woord richt tot onze Poolsche vrienden. De burge meester wees op de onuitsprekelijke dankbaarheid van de Axelsche bevol king jegens de bevrijders, die den verdrukker verjoegen. Als een der meest verdrukte volken van Europa behoef ik U geen details te geven van de ongeioofelijke wreedheid van het Nazi-spook. Als blijk van waardeering bood de burgemdester aan kolonel Zydlowski, die aan het hoofd staat van het 9ih Rifles van de 1st Polish Armoured Division het eereburgerschap van de stad Axel aan- Spr. eindigde met een driewerf hoera voor het 9th Rifles Batalion, Konel Zydlowski en Polen. Na bovenstaande Engelsche rede sprak de burgemeester in het Neder- landsch de ingezetenen In denzelfden geest toe, Hij deelde mede dat een eerepenning van de stad Axel is Inge. De uitbetaling van salarissen in verband geldzuivering. DOODELIJK ONGELUK. Mej. van Doorn is Woensdag te Ellewouts- dijk met militaire eer ter aarde besteld. Een groep mariniers loste hierbij een salvo. MOLENAAR'S KINDERMEEL. ER IS WEER MAÏZENA! Vertrouwde ramen uit het verleden komen weer te-ug. Er is weer echte vóór-oorlogsche Hnnig's Mabena in de winkels verkrijgbaar. Sinds de eerste schepen mais Koog aan de Zaan heb ben bereikt zijn de Honig's Fabrieken druk bezig deze grondstof te verwer ken. Een dubbel geluk voor de huis vrouwen want wie is beter dan Honig in staat uit het edele graan de zuivere, smakelijke en voedzame Maïzena te fabriceeren (Ingez. Med.) verkeer ^an onze bben in tappel ijk geschie- eslissen- dit ge- i de rest n. In een lier wor- biliseerd tot een arde van :t geheel j moeten van den loone en door de ede ver- nstelling, ;n, voor J1GEN. kken de er week ag, Don- vliegtuig l 22 De- )ecember :en dienst naai per n wel op ■dag. IOORD. de Japan aal Mac teld, dat ar de ge- eten wor- gepleegd i. oud en irtefpuille Over het \ngelsak- rnamelijk gespeeld nina, op gers zijn :ent men, oord den ren voor igen, die tribunaal innen zijn. WS. ikele per- :hten van Vereeni- het be- jewustzijn n zuivere Vorsten- ikers, het zangavon- deze ver vegen op om zoo te geven, «staat uit ter, N. van ondergem r Lin- oelit e je nmei TERU ig de gi rk en vi kele jaren vertrouwde zal ook 6e T§ eerstdaags e--.-»-- ■nyht dan een n de klokken terug hangen, zodat hoogat-- voor K. fntmis onzr net kleine hioki v t nog niet tercent Va-J s hangen, No. 1. Abonnement»- prtji1 Locs* nummers S ot. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 Adv ivertentieprij» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regel») 1 5 regel» 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Dezer dagen had een redacteur van A.N.P.- Aneta een onderhoud met het hoofd der af- deeling aannemers, bouwers en aanverwante bedrijven van het bureau voor vooronderzoek collaboratie en met eenige I inspecteurs van I de politieke recherche. Het bureau voor vooronderzoek collaboratie heeft thans 3,000 belangrijke zaken in onder zoek. Het zfjn zaken van zeer uiteenloopend karakter. De werkzaamheden van het bureau, dat met 25 rechercheurs werkt, zijn zeer 'al rijk. Ongeveer 1500 bunkerbouwers hebben in Nederland den vijand geholpen. Het dis trict Amsterdam telt er 400, waarvan er zich 200 gemeld hebben na den oproep. Bij de overige 200 zijn een aantal NSB-ers, dat reeds gedetineerd is, terwijl de niet-N.S.B.- ers deels gevangen, deels voortvluchtig zijn. Zij worden echter allen gegrepen aldus de hoofd-inspecteur die het vooronderzoek leidt. De gegevens, door de heeren bunker- i bouwers verstrekt, zijn zeer onbetrouwbaar. Verscheidene sociale verzekeringsbanken kun- ci uen echter cijfer-materiaal uit loonlijsten en u ongevallen-uitkeeringen geven die zeer waar- [devol zijn. In 1941 namen de Duitschers diverrse boek houdingen in beslag en het bleek, dat in de periode 1940-41 op de voor de weermacht uitgevoerde werken tusschen de 10Ö en 200 pet. winst is gemaakt Daar deze enorme winst percentages uiteindelijk ook een economische chaos in het Duitsche systseem mee zouden helpen veroorzaken, is hier van Duitsche zij de tegen opgetreden. Vastgesteld werd toen, dat een winstmarge van 8 pet. kon worden toegestaan, terwijl een geregelde Duitsche controle-dienst op de boekhouding van bou wers en aannemers in werking trad. Ondanks deze controle-dienst kan als vaststaand wor- den aangenomen, dat in de jaren 1942, 1943 en 1944 gemiddeld 35 pet. winst werd ge maakt. Uit de boekhoudingen echter kon dit niet blijken, omdat de winst kunstmatig ge drukt werd vaak met instemming van de Duitsche ambtenaren die hooge bedragen tou cheerden voor hun medewerking. Het druk ken van de winstmarge geschiedde door de bedrijfsonkosten op enorme wijze op te voe ren. De privé-uitgaven van den ondernemer f 500,f 1,000 per week) werden gewoon lijk als bedrijfsonkosten genoteerd. Voorts wees het hoofd der afdeeling er op, dat bij een opgave van de verloonde bedragen mins tens 20 pet als netto winst voor den üetroK- ken ondernemer is verdisconteerd, alles ver der afgezien van de winst die hij maakte uit zwarte transacties die natuurlijk onconroleer- baar zijn. De onjuiste boekhoudingen, het feit, dat de werken van de bunkerbouwers over het heele land verspreid zijn, maakt het voor onderzoek zeer lastig. Nauwkeurige gegevens zijn eisch voor een juiste formuleering van het ten laste gelegde en slechts dan is be rechting mogelijk als deze gegevens verzameld zijn. Een groot deel der gevallen zijn groote justitiezaken en dossiers van 60 a 70 vellen zijn geen zeldzaamheid. Veel bunkerbouwers hebben een financi- eele carriere gemaakt waar men verstomd van staat. Een geval is bekend, dat een bun kerbouwer die millioenen verdiend heeft, kort 1 voor den oorlog eens f 10,van een vriend wilde leenen, terug te betalen in 4 termijnen van f 2,50. Hun uitgaven waren enorm. Een bad in het kleine kasboekje dagposten van den volgenden inhoud: drank f 200,.spek en eieren f 300,- brood f 75,.enz., waar schijnlijk voor de lunches die den Duitschen controleHambtenaren werden voorgezet. Een bekend geval is ook dat van een bunker bouwer die in de periode 1940-1943 bijna f 200,000,- per jaar uitgaf. Hij had dit geld verdiend met het, maken ,van prikkeldraadver sperringen en gecamoufleerde bunkers. Aan 950 arbeidlers keerde hij in deze periode f 9,000,000 loon uit. Deze man stond in 1923 terecht als offerblokken-lichter en werd daar voor bestraft. Een andere bunkerbouwer nam per jaar gemiddeld 250,000,- op voor zijn privé- uitgayen, terwijl een collega van hem, die waarscïhjjfilijk nattigheid ging voelen aan het eind vaA 1944 maar liefst f 1,000,000,- en een buitenverblijf aan de b.s. als cadeautje aanboodf. Weer een ander bood bij zijn arres- tatie aan, zijn kapitaal van f 2,5 millioen te mqt den arrestatie-officier om zich zoo 'j f te koopen. Een topprestatie leverde de njterbouwer die het klaarspeelde in 1 maand ti)dr bij een werkje waaraan 150 arbeiders me|ededen f 1.650.000,- te verdienen. Bij zijn ai-rotatie bezat hij f 3.000.000,- belegd in eten, huizen en schilderijen. Door hun yoyale levenswijze vallen de bedragen, die zij uiteindelijk overhielden tegen. Het bij elkaar gebunkerde grootste kapitaal is f 7.000.000,- Enele bouwers hadden het zoover gebracht, dat zij hun arbeiders bij de groene politie gingen halen na een razzia. Ten een dezer heeren ondervraagd werd, zeide hij de arbei ders te hebben noodig gehad voor „eenig graafwerkDit „eenig graafwerk" bleek een tankgracht geweest te zijn van 1 k.m. lengte. In de periode 1940-1944 gebruikten de bouwers voor de door hen aangelegde vlieg- ytldtn en bunkers 1,386,000 ton beton, deelen 's-Gravenhage, 17 Sept. Voor het welsla gen van de maatregelen tot zuivering van het geldwezen is het noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk na 2 October de weekloonen voor de tweewekelijksche periode van 24 t..m. 6 October, alsmede de maandsalarissen over September, in nieuw geld worden uitbetaal. Maatregelen worden getroffen om deze be taling mogelijk te Diaken. In de gevallen, ivaarin de maandsalarissen over September reeds voor het bekend wor den van de plannen tot geldzuivering zijn overgeschreven op een bankrekening van den werknemer, moet deze overschrijving on gedaan worden gemaakt, daar de werknemer anders de beschikking krijgt over een ge blokkeerd tegoed. De wernemer dient in dit gevel aan zijn werkgever een cheque ter hand te stellen tot een bedrag van het hem tegoed geschreven salaris. De werkgever, die zijn geld aldus terugontvangt, dient vervolgens na afloop van de nleveringsweek in nieuw geld te betalen. Wanneer het bedoelde maandsalaris reeds is gestort op een post-girorekening van den werknemer, moet deze een ongedateerd giro- overschrijvingsbiljet tot het bedrag van zijn salaris aan zijn werkgever overhandigen. De werkgever zal, zoodra er weer giroverkeer mogelijk is, het formulier moeten dateeren en aan den postcheque- en girodienst moeten zenden om terugstorting van het te vroeg be taalde salaris te verkrijgen. Inmiddels moet de werkgever zoo spoedig mogelijk na 2 Oct. den werknemer in nieuw geld betalen. Zoo noodig kan de loon- en salarisbetaling na 2 October gescheiden per postwissel. Postwissels, die met nieuw geld zijn voldaan, worden aan den belanghebbende in nieuw geld uitgekeerd. Middelburg, 17 Sept. Op het nood vliegveld te Arnemuiden, heeft Zondagavond een enr- stig ongeluk plaats gehad. Hier landt iederen avond een vliegtuig uit Den Haag. Dit had gisterenavond als passagiere aan boord mej, a.m. van doorn uit Eelewoutsdijk, die als Marva dienst deed. Nadat zij was uitgestapt, bracht de piloot de motor weer op gang om te vertrekken. Mej. van Doorn had evenwel iets vergeten en beduidde dit den bestuurder. Deze zocht daarop in het bagageruim, in de meening dat zijn passagiere zou blijven staan. Zij liep evenwel voor het vliegtuig langs en kreeg daarbij een klap van de propeller, waar door zij vrijwel onmiddellijk werd gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Ged. Handelsmerk Molenaar's Kindermeel wordt weer in oude samenstelling gefabriceerd, in dezelfde uit stekende kwaliteit alsjvroeger. Verlang op Uw bon het beste voedsel voor Uw kind:

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1