Bevrijdingsfeest 19 September. UITGIFTE VAN SPAARBOEKJES. Fa. P. Augusteijn, SAS VAN GENT OOSTBURG HOLST Burg. Frans v Waesberghestraat 47. Stort Uw contanten op een bankrekening. KANTOOR te axel INCASSO-BANK N. V. Het annexatie-vraagtuk. Een groot gevaar voor de Volksgezondheid. üe Centrale Volksbank N.V., Utrecht. Vertegenwoordiger PU. WIJNGAARD, Zuiddorpe A 99. Handels= en Effectenbank gevestigd te AXEL, Hulst, Axel, Oostburg, Sluis. RONDE VAN AXEL 0e Athletiek-wedstrijden gaan niet door. Coöperatieve Boerenleenbank, Terneuzen. Wij eischen grond van Duitsch- land, maar zonder Duitschers". ELIZABETH M SCHETLE geven U, mede namens wederzijdsche ouders ken nis van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de vol Te^king D V zal plaats hebben op Donderdag 27 September aanstaande Kerkelijke bevestiging des nam 2 30 uur in de Geref. Kerk te Axel door den WelEerw. Heer Ds J S. Post. Axel, 14 September 1945 Gentsche Vaartstraat 22. Nieuwendijk 86 Het nijpend gebrek aan verpleegsters. Getrouwd: PU. A. H0EBÉ en F. I HOEBÉ—DEKKER die, mede namens hun we derzijdsche Ouders harte lijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van be langstelling bij4 hun huwe lijk ondervonden St Jansteen, Sept 1945. Pompstation WIE RUILT een nieuw Overall, maat 54 voor maat 58. Bureau van ditBlad. voor heeren boven 16 jaar Start half iwee vanaf den heer C JANSEN, Noordstraat, verdere route Noord straat, Stationstraat, Nieuwstraat, Stationstraat, Kerk- dreef, Koestraat, Oudewjjk Oosterstraat, Julianastraat, Verlengde Wilhelminastraat, Bylocquestraat Deelname is voor iedereen vrij Opgave nog open Zaterdag 15 en Maandag 17 September, 's avonds van 79 uur, bij den heer C JANSEN, ca.é ,'s Lands Welvaren" of schriftelijk aan dit adres. Prijzen: f25, f 15, f10, 1 7 50 en f5. Met het oog op de storting en inlevering van bank papier zal ons van 17 SEPTEMBER tot en met 2 OCTOBER as met uitzondering van 19 SEPTEMBER dage'ijks geopend zijn van 9—12 uur voorm en van 1 30—5 uur nam. VRAAQT ÏNUCHTINQEN. Stationsstraat 19. St. Michielstraat 4. opent met ingang van 17 Sept. 1945 zitdagen op de U bekende adressen De FEESTCOMMISSIE maakt bekend, dat de keuring van straat- en gevelversiering, alsmede voor de étalagewedstrijd reeds Dinsdag middag 18 Sept na 3 uur zal aanvangen Teneinde reeds Woensdagmorgen de prijzen van b.v de étalagewedstrijd bekend te kunnen maken, dient tijdig met de keuring begonnen te worden Gegadigden voor deelneming van passagiersvluchten kunnen zich opgeven bij den heer WIELES, Stadhuis. De prijs der vluchten bedraagt f 15 per persoon. NU storten is Uw voordeel met het oog op de komende geldzuivering. Daarom kunnen wij grond zeer goed ge bruiken. Ie voor onzen boerenstand. Deze groep alleen maakte reeds voor den oorlog het uevolkingsvraagstuk actueel. Er zijn tien duizenden jonge boeren, die graag in hun vak zouden wiilen werken, maar waarvoor geen grond beschikbaar en dus geen toekomst is. Bovendien is een groot deel der landbouw bedrijven in Brabant en de Oostelijke provin ciën kleinbedrijven, te klein om een behoorlijk bestaan te bieden. Na annexatie zouden deze bedrijven tot een groote gevormd kunnen worden, die een loonend bestaan waarborgen. Annexatie zou db,or. verhooging van onze agrarische productte ook meebrengen een verbetering van ;onze handelsbalans, omdat wij dan weinig of geen veevoeder zouden moeten importeeren. Maar ook de landarbei ders en middenstanders zouden hiervan pro- fiteeren. Kortom, voor onze agrarische be. volking ligt hier een kans en een toekomst als nooit tevoren en wordt de actualiteit van emigratie verschoven voor tientallen jaren. Spr. verkiest annexatie en vestiging van Ne derlanders in het te annexeeren gebied boven emigratie (hetgeen beter is dan dat de Nederl. stam wordt verspreid over de we reld, verslagg.) Maar ook onze industrie zou er bij winnen. Het Akensche kolenbekken zou bij onze mijn streek worden gevoegd. Het Reichhswold bij Kleef zou ons gedeeltelijk schadeloos stellen voor de zwaar vernielde Neder/, bosschen. De pas ontdekte oliebronnen bij Coevorden, die gedeeltelijk op Nederlandsch en gedeelte lijk op Duisch gebied liggenen een groote toekomst tegemoet gaan, zouden dan geheel in onze handen komen. Oost-Friesland js een goede landbouwstreek. Wij zouden, zegt spr., het nieuwe gebied zelf kunnen opbou wen, hetgeen zeer groote werkgelegenheid zou meebrengen. Er zou weer een toekomst zijn voor het Nederlandsrhe volk. Spr. zegt, da» wij door onze bijdrage en prestaties annexatie hebben verdiend. De zwakkë Ned. weermacht moest den eersten stoo' opvangen van het overmachtige Duit- sche leger. De Ned. Marine voorkwam in 1942 door haar heroiken strijd in de Java- zee een invasie in Australië. De Ned.Indische luchtmacht hielp Singapore verdedigen tegen den Japanschen inval. De Nederl. duikbooten ehbben niet als de Italiaansche en de Fransche hun strijd nutteloos in de thuis havens doorgebracht. Ja, men kan zelfs zeg gen, dat zonder de gelweldige bijdrage der Nederl. koopvaardijvloot ook de geallieerde oorlogsvoering ernstige vertraging zou hebben ondervonden. En zouden wij de taaie verzetsgeest die na 5 jaar nog ongebroken was mogen vergeten? Zij werd door de heele yvereld geroemd. Ook uit dat oogpunt is onze eisch alleszins ge rechtvaardigd. Daarom moeten wij nu aan onze eischen kracht bijzetten. Nederland krijgt een kans als nooit te voren. Zonder deze annexatie kunnen wij niet meer als modern en beschaafd volk leven, want wij zijn totaal uitgeplunderd en verarmd. Wij kunnen nog vele sociale weijf-'n maken, maar wat hebben wij aan papieren wetten, als de rijkdom er niet is om ze uit te voeren? Een groote tekortkoming onzer voorvaderen was steeds een gemis aan belangstelling voor uitbreiding .van ons territoir in Europa. Die kans wordt ons nu geboden. Onze houding van nu beslist over het lot van ons volk voor eeuwen. Wat wil men annexeeren? Er zijn er, die genoegen nemen met een gebied van 1000 K.M2. Daarbij zijn wij niet gebaat. Er zijn er JAN J DIELEMAN en ook, die annexatie eisc hen van een gebied van 50.000 K.M.2 Het is waarschijnlijk, dat wij zoo n groot gebied met zullen Krijgen. Spr. is voorstander vajji annexatie van een gebied van Vaals tot K.eulen, de unker-oever van den Rijn als Oostgrens. Het Kuhrgebied is te groot en industriee l te maentig om door iSederiand geannexeerd 1 te worden. Daarvoor is het aantal Nederl. arbeiders en vooral dat der teenmei te gering. Wel kan spr. er zich mee vereenigen, dat het Kunrgebied on der Nederl. economisch beheer zou komen. Verder zou hij deWbzer als Oostgrens wil len hebben omvattend een gebied van pl.m. jO.000 K.M.2 (Bijna de oppervlakte van /Ne derland). De Duitsshers zouden er uit moeten en verplaatst worden naar andere gebieden in hun land. Spr. zeide ook, dat generaal de Gaulle de controle over den Rijn wil vanaf zijn oorsprong tot zijn uitmonding. Men zij dus op zijn hoede. Onder Franschen druK poogde men in 1927 het handelsverkeer van Rotterdam af te tappen ten voordeele van Antwerpen, Wij wilden geen inmenging van Duitschers in ons nationaal en economiscn leven, maar in de toekomst ook van geen Franschen. In zijn peroratie zei spr. nog, dat voor de inval van Duitschland, Nederland een der welvarendste landen ter wereld was. Op alle gebied leverde men enorme prestaties. Geen Doer ter wereld kon meer uit den bodem ha len dan de Nederlandsche. Wij hadden een pi) uitstek goede tuinbouw. Wij hadden een goed spoorwegnet, waar gemiddeld met de grootste snelheid werd gereden. De Neder landsche koopvaardijvloot, met haar 3000,000 ton, de binnenvaart niet meegerekend, werd bemand door de beste zeelieden ter wereld. Wij hadden een laag sterftecijfer, speciaal een zeer laag kindersterftecijfer. Wij hadden goe de mijnen, de saatsmijn „Maurits" was de modernste van Europa. Onze industrie bracht producten voort van uitnemende kwaliteiten. De Engelschen zeiden: „Buy British, but fly Dutch" (Koop Engelsche waren, maar vlieg met Nederl. vliegtuigen). Kortom op schier eik terrein stonden wij aan de spits. Onze prestaties op het gebied van wetenschap en kunst worden internationaal erkend. Zeer veel hiervan is door de Duitschers verwoest. Zij zijn de schuld van ons ongeluk. Men vergete niet, dat ons land economisch aan den afgrond is gebracht. Nu krijgen wij een kans als nooit te voren om ons vaderland groot en sterk te maken en die kans moeten wij, Nederlanders, op de middaghoogte van ons leven, benutten en met' beide handen aangrijpen, zulks in het belang van de jeugd en de toekomende geslachten van het Ne derlandsche volk. Want Nederland staat of valt met annexatie. En daarom eischen wij voor ons ontredderde vaderland en zijn toe komst grond van Duitschland, maar, zonder Duitschers. De minister van sociale zaken, de heer W., Drees, heeft ifi het wekelijksche ministerieele „praatje op de brug" een radiorede uitgespro ken over het onderwerp „Een groot gevaar voor de volksgezondheid: het nijpend gebrek aan verpleegsters". De Minister zeide o.m.: „Het is voor de eerste maal, dat ik als minister van sociale zaken het woord tot u richt. Toch spreek ik u ditmaal niet over de algemeene vraagstukken, waarvoor wij in so ciaal opzicht staan, maar over een bepaald punt. Het gaat om het tekort in Nederland aan vrouwelijke arbeidskrachten in het alge meen, en. meer in het bijzonder om het nij pend tekort aan verpleegsters. Een tekort aan verpleegsters immers kan voor de volksgezondheid, die onder de tegen woordige omsianalyneden toch al zoo ernstig bedreigd wordt, oe noodiottigste gevolgen hebben. De toestand is zoo verontrustend, dat ik het vraagstuk nog eens met den groots ten nadruk meen te moeten bespreken. In de eerste plaats het tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten in het algemeen. Huis- houdelijKe hulp is bijna niet te krijgen. Het is niet veel beter gesteld in ander werk, waar van vroeger wei eens gezegd werd, dat het meer trok, omuat men er meer vrijheid had. Wasscherijen berichten, dat zij de wasch niet snel kunnen afleveren, omdat zij geen meisjes genoeg hebben, ateliers en fabrieken klagen evenzeer. Hr is een tekort aan typisten. Alle maal kanten van eenzelfde verschijnsel, dat n.l. de jonge meisjes zich voor allerlei werk veel minder beschikbaar stellen dan voor den oorlog. Een hoofdreden zal wel zijn, dat zij het geld, dat zij op die wijze zouden kunnen verdienen, minder noodig hebben dan vroeger, of, dat zij er toch niet veel voor kunnen Er zijn ook gezinnen, waar de zwarte handel geld binnen brengt, dat leidt tot minachting voor wat een week werk zou opbrengen. Natuurlijk zijn er ook heel andere motieven. Menig meisje blijft thuis, omdat haar moeder na de bezettingsjaren, die vooral ook voor de. huisvrouw zoo verschrikkelijk moeilijk zijn geweest, aan haar hulp dringend behoefte heeft. Maar er blijken telkens heel wat meis jes te zijn, die wel uit huis weg willen en kunnen. Hr zijn meisjes te over, die heel wat anders willen. De marine, die 1500 meisjes wilde plaatsen als marv's, ontving, naar mij verteld werd, niet minder dan 70.000 aan meldingen. Ook andere corpsen zijn heel sterk in trek. Als er kans is naar het buiten land te gaan, en als men kan toetreden tot een geüniformeerd corps, dan is er groote willigheid. Men wil uit de engte en uit de misere waarin wij zoo lang hebben geleefd. Men wil uitvliegen, men wil nieuwe en rui mer mogelijkheden. Er kan iets flinks, iets frisch, iets kloek in dergelijke wenschen zit ten, het kan ook anders zijn, daarover laat zich niet in het algemeen oordeelen. Overigens worden door deze corpsen niet zooveel meisjes weggehaald, dat daaruit hel tekort in eigen land zou zijn te verklaren. Ai solliciteeren er bij de marine 70.000 meisjes, er gaan er niet meer dan 1500. De hoofdreden voor de moeilijkheden blijft, dat men, als men niet zoo iets bijzonders kan krijgen, lie ver thuis blijft dan aan gewoon werk in eigen land te gaan. Voor eén groot deel, zal dat straks wel weer overdrijven. Als iedereen weet wat op zijn verhaal is gekomen, als de gezinsverhoudingen weer meer gestabiliseerd zijn, als het geld gesaneerd is, en er ander zijds meer te koop komt, zal de bereidwillig heid om aan den slag te gaan wel toenemen, in allerlei gevallen kan daar desnoods op ge wacht worden, maar er zijn gevallen, waar dat niet kan. Een daarvan is de verpleging. De verpleging is, al zijn er ook mannelijke verplegers, in het algemeen wel bij uitnemend heid, een vrouwelijke werkzaamheid Beroep en roeping tegelijk. Een gewaardeerd beroep ook. Op het oogenblik echter toch door velen meer geschuwd dan gezocht. Gediplomeerde verpleegsters verdwijnen van hun post, te weinig Leerling-verpleegsters melden zich aan en dat terwijl de gezondheidstoestand van onze bevolking door de bezetting door ondervoeding, bij velen ook door hun verblijf 'in Duitschland, sterk is achteruit gegaan en de behoefte aan verpleging in Ziekenhuizen en sanatoria sterk is toegenomen. Tot de oorlog uitbrak nam de t-b.c. jaar op jaar af. Een zelfde ontwikkeling als zich b.v. bij de zuigelingensterfte heeft voltrokken. Tengevolge ven de bezetting zijn de t.b.c en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitschland teruggekeerden be vinden zich vele lijders aan open t-b.c., die thuis een groot besmettingsgevaar opleveren. In de sanatoria komen 6000 nieuwe bedden beschikbaar, die gemakkelijk en snel in ge bruik Rouflen kunnen worden genomen als er verpleegsters waren Dat Nederland - riep Zijne Excellentie uit slachtoffers van dezen oorlog onverpleegd en ongeholpen zou laten, terwijl er ruimte is en de bedden klaar staan, dat mag niet. Overigens betreft het alle soorten van ziekten en aalle leeftijden. De minister las een brief uit Arnhem voor, waar in het gemeenteziekenhuis een zaal met 23 bedden gereed is gekomen, terwijl opne ming van meer patiënten door gebrek aan personeel niet mogelijk is. Zoo ook kunnen in het kinderziekenhu s aldaar operatiepatiën ten niet worden opgenomen, dagelijks moet daar de opening van 4 tot 6 ernstig zieke kinderen worden geweigerd. In totaal kan te Arnhem op korten termijn het aantal beschik bare bedden met 270 worden uitgebreid, mits men over 60 verpleegsters de beschikking krijgt. Voorts schiet bij gebrek aan verplegend personeel te Arnhem de gemeentelijke na zorg van verluisden en schurftpapiënten te kort. Te Amsterdam stonden niet zoo heel lang geleden 1000 bedden in ziekenhuizen en sa natoria leeg, omdat er geen verplegend per soneel genoeg was. In een Friesch sasatorium staan wegens gebrek aan verplegend en huis houdelijk personeel 100 bedden leeg, terwijl 150 patiënten in de Noordelijke provinciën op opneming wachten. Maar voor het buitenland is er wel belang stelling. Toen voor een militair hospitaal voor Nederlanders te Brussel Nederlandsche 'ver pleegsters noodig waren, werd verklaard, dat degene, die over de sollicitaties had te oordeelen, de sollicitanten bij wijze van spre ken van de stoep moest duwen. De bewindsman wees er vervolgens op, dat er ook andere factoren in het spel zijn. De arbeidsvoorwaarden der verplegenden waren, na de bezuinigingen in de crisisjaren, vaak niet gunstig en in den afgeloopen winter hebben verpleegsters in de ziekenhuizen het heel zwaar gehad. Terwijl de salarissen, waar noodig, spoedig kunnen worden verbeterd? kan de arbeidstijd in het algemeen slechts worden verkort, als meer verpleegsters be schikbaar komen. In allerlei dringende behoeften kan gelei delijk worden voorzien en daarbij aan de ziekenhuizen en aan het ziekenhuispersoneel en ook aan de wijkverpleegsters op verschil lende punten voorrang moet worden gegeven. De minister deed een beroep op de ver pleegsters, die zich uit de ziekenhuuizen hebben teruggetrokken, omdet werk daar te hervatten. Hij vertrouwde, dat zij niet aan den kant zullen blijven staan, nu de nood zoo hoog is gestegen. Ook aanmelding van nieuwe leerling-ver pleegsters is dringend noodig. Tot nu toe moest men 23 jaar zijn om het verpleegsters diploma te behalen, zoodat men pas op 20- jarigen leeftijd kon beginnen: dit is nu op 21 en 18 jaar gebracht. In bepaalde gevallen zal, naar de bewindsman vertrouwde, ;een uit zondering kunnen worden toegelaten op den eisch, dat men middelbaar onderwijs of mulo moet hebben gevolgd. Meisjes van Nederland aldus de mi nister hier ligt een mooie taak voor U. De bewindsman achtte zeker niet onder alle omstandigheden arbeidsdienstplicht onaan vaardbaar, maar wel moet tot het uiterste worden geprobeerd, langs den weg van vrij willigheid het doel te bereiken. Laat de ver pleegsters en de meisjes, die leerling-verpleeg ster willen worden, zich melden bij een zieken huis of sanatorium of bij het naastbijzijnde gewestelijk arbeidsbureau. De regeering zoo eindigde minister Drees doet het mogelijke om te bevorde ren, dat ons volk zich uit de ellende opricht. Zij kan echter in dit geval niets zonder de medewerking der jonge vrouwen wier arbeid voor het herstel der volksgezondheid onmis baar is.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 3