AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z ET UWSCH-VLAANDEREN. MEDEDEELING. De geldsaneering. No. 103. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945. 59e JAAROANQ. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V J Uitreiking van nieuw geld en van „Geldkaarten A" door de plaatselijke distributiediensten. De Directeur van het Centraal Dis tributiekantoor te Vught maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 September tot en met Dinsdag 25 September a.s. de bevolking in staat wordt gesteld de thans in omloop zijnde bankbiljetten bij de plaatselijke disiri- butiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van één gulden en 21/i guldes tot een bedrag van tien gulden per persoon. De dagen, waarop men zich aldaar moet vervoegen, zullen plaatselijk nader worden bekend ge maakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 25 September a.s. geen na- uitreiking zal plaats vinden Een ieder houde zich dus aan den voor hem gestelden datum. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich bij den distributiedienst te vervoegen met: le. de stamkaart van het gezins hoofd 2e. de bonkaarten 10e periode van alle gezinsleden 3e. de brandstoffenkaart T 505 van het gezinshoofd. Voorts moet per gezinslid tien gulden worden ingeleverd in bankbiljetten van f 10, f20, f25, of f50. Inlevering van muntbiljetten var. f 1, f2,50 en f 5 is niet geoorloofd. Er dient voor gezorgd te worden, dat inlevering in gepast geld plaats vindt. Beschikt een gezin niet over vol doende bankbifjetten om voor alle ge zinsleden de omwisseling te doen plaats vinden, dan moeten slechts zoo veel bonkaarten worden meegebracht als noodig is voor de omwisseling van de beschikbare bankbiljetten. Zij, die niet over voldoende bankbiljetten be schikken, maar wel een geblokkeerde rekening bezitten wegens ingeleverde biljetten van f 100-kunnen bij het kantoor, waar zij de biljetten van f 100.hebben ingeleverd, het ont brekende bedrag opnemen tegen over legging van een schriftelijke verklaring van onmacht tot betaling. Bij de inlevering var. de bankbiljetten verwijdert de distributiedienst den bon 260 van de bonkaart en neemt deze in. Losse bonnen worden niet aangeno men. De uitbetaling der nieuwe munt biljetten geschiedt aan de houders van brandstoffenkaarten in biljet ten van één gulden en aan de overige gezinsleden in biljetten van 2VS gulden. Zij, die niet in het bezit zijn van een bonkaart 10e periode komen niet voor omwisseling in aan merking. Reclames dienaangaande wor den niet in behandeling genomen. Voorts worden tegen inneming van de bonnen 51 der brandstoffenkaarten T 505 de zg. „geldkaarten A" uitge reikt, waarop door den distributie dienst he> nummer van de stamkaart van het gezinshoofd wordt ingevuld De verwijdering van de bonnen 5 van de brandstoffenkaart geschiedt door den distributiedienst; losse bon nen worden niet aangenomen- Deze geldkaarten A dienen voorshands zorg vuldig te worden bewaard. Zij, die niet in het bezit zijn van een stam kaart en/of brandstoffenkaart, komen niet voor uitreiking van een geldkaart A in aanmerking. Ook wat dit betreft worden geen reclames in behandeling genomen. Qezinshoofden of alleenwonende per sonen aan wie geen brandstoffenkaar it uitgereikt en die in verband daar mede bon 51 van die kaart niet kun nen inleveren ter verkrijging van een geldkaart A, kunnen een geldkaart B aanvragen. Zij dienen zich echter hier voor niet tot den distributiedienst te wenden, doch moeten ten postkantore een aanvraagformulier voor een geld- caart B afhalen. Dit aanvraagformu- ier moeten zij vervolgens uiterlijk op Zaterdag 29 September a.s. ingevuld en onderteekend en onder overlegging van hun stamkaart indienen btj de bank, waar zij hun geld wenschen te deponeeren. Zij ontvangen dan van deze bank een geldkaart B. Ook personen, die geen hoofd van een gezin zijn, doch den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en zelfstandig een inkomen genieten van meer dan 100,— per maand kunnen, indien zij hun geld niet op de rekening van het gezinshoofd, doch op een afzonder lijke rekening wenschen te storten, op de bovenomschreven wijze in het bezit comen van een geldkaart B. Collectieve uitreiking. Werkgevers worden desverlangd in staat gesteld, ten behoeve van hun personeel en de leden van het gezin, waartoe de werknemers behooren, de omwisseling van bankbiljetten in nieuwe muntbiljetten tot een bedrag van tien gulden per persoon collectief te doen plaats vinden. De werkgevers die hiervan gebruik wenschen te maken, nemen de bonnen 260 van de bonkaarten 10e periode van de werknemers in. Ook de stam kaarten van de gezinshoofden onder de werknemers en de bonnen 51 van de brandstoffenkaarten van de gezinnen der werknemers worden ingenomen. De bonnen van de bonkaarten wor den geplakt op opplakvellen en bij de distrioutiediensten ingeleverd. De in levering der bonnen moet geschieden in veelvouden van vijftig bonnen. De bonnen van de brandstoffenkaarten woiden eveneens geplakt op opplak vellen en bij de distributiediensten ingeleverd. De inlevering der brar.d- stoffenbonnen behoeft niet in veelvou den te geschieden. De inlevering vindt plaats op door de distributie diensten nader aan te geven dagen De in te wisselen bankbiljetten worden in gepast geld afgedragen. De distri- oulie-iensten nemen de in te leveren bonnen in ontvangst en verstrekken aan de werkgevers muntbiljetten van één gulden in pakjes van 500 stuks, of muntbiljetten van 2.50 gulden in pakjes van 400 stuks. Desverlangd kunnen deze pakjes ter plaatse wo'den nageteldreclames achteraf, omtrent verschillen, kunnen niet worden aan vaard. De werkgevers teekenen een kwi tantie, waarop zij tevens verklaren, dat de omwisseling uitsluitend ten behoeve van de gezinnen hunner werknemers is geschied. De werkgevers ontvangen eveneens de geldkaarten A voor houders van brandstoffenkaarten T 505 ten behoeve van hun personeel. Werknemers zijn niet verplicht aan deze collectieve inlevering van hun werkgevers dee te nemen. De zinken pasmunt blijft voorloopig nog in omloop en de zilveren munten van voor den oorlog blijven geldig. Woensdagavond heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck een radiorede gehouden, waaraan wi wij het volgende ontleenen Op Woensdag 26 September ver liest al het thans zich in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid. Deze maatregel heeft betrekking op alle bankbiljetten uitgegeven dour de Nederlandsche Bank, alle zilverbons en alle muntbiljetten, die door de geallieerde troepen zijn medegebraent en die vooral in het zuiden des lands circuleere/i. Met ingang van den zelfden dag worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instel lingen geblokkeerd. Dit is de kern van de beschikking geldzuivering 1945. Het behoeft echter l>een betoog, dat een zoo ingrijpende maatregel door veie andere voorzie ningen moet worden aangevuld, wan neer men een ontwuchung van het economisch leven wd vermijden. Enkele van de voornaamste vragen, die in dit verband ongetwijfeld Dij u zullen opkomen, zal ik thans gaarne beant woorden. Gedurende de inleveiingsweek en waarschijnlijk nog enkele dagen daar na, zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. De ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat gelijk tijdige circulatie van oud en nieuw geld in hooge mate ongewenscht is, omdat de zwarte handel dan zeker probeert zijn oude, besmette geld tegen nieuw gezuiverd geld om te ruilen. Het zou het beste zijn, als geen nieuw *eld in omloop kwam voordat al hel oude geld uit de markt is, dat is dus aan het einde van de inleveiingsweek. Wanneer dit beginsel in volle ge strengheid werd doorgevoerd, zou ge durende meer dan een week het beta- hngsveikeer geheel stil staan. Om dit te voorkomen, zal ieder gezinsnoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen voor 26 Sept- a.s., een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen, die niet leven in gezinsverband wordt een gelijke mogelijkheid geschapen Dit nieuwe geld zal worden uitge reikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per per soon. Een gezin van vijf personen kan dus de beschikking krijgen over f 50, -. Het genoemde oedrag is be stemd om gedurende de inleverings- week de normaie huishoudelijke uit gaven te doen. Grootere betalingen, die in de inleveiiagsweek vervallen, zullen noodgedwongen tot na die week moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag in de ïnleverings week zal de normale wekelijksche loonbetaiing niet kunnen plaats vinden, om de eenvoudige reden, dat er op dien dag geen betaalmiddelen beschik baar zuilen zijn. De werkgevers wor den uitgenoodigd om, voor zoover zulks verantwoord is, loonvoorschot- ten te verleenen, opdat b.v. groote gezinnen inderdaad in staat zullen zijn per hoofd f 10,— oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Verder zal al het noodige worden gedaan om er voor te zorgen, dat zoo spoedig moge lijk na het eind van de inleverings- week op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loonbetaiing zal kunnen geschieden. Ook de maandsalarissen over September zullen pas in de tweede helft van de eerste week van October kunnen worden voldaan, evenals de uitbetaling van wacht gelden, pensioenen, lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw vrij geld. Er is daarom bepaald, dat particu lieren gedurende de inleveringsweek niet meer mogen inleveren dan drie honderd gulden per gezin. Voor alleen staanden geldt hetzelfde maximum. Een ieder moet er dus voor zorgen, dat hij, voordat de inlevering begint, zoo krap mogelijk bij kas is. Van nu af aan is het van het allergrootste belang, zich volledig te overtuigen van de hoeveelheid geld, die men in contanten heeft en dat men het over bodige bedrag tijdig dus v o o r 26 Sept. a.s. stort bij de aangewezen instellingen. Men kan eveneens ge bruik maken van de mogelijkheid om zijn geld te bestemmen voor een vrij willige zekerheidsstelling wegens reeds vervallen of nog te heffen belastingen, wat het voordeel heeft, dat men dan een rente kweekt. De minister her haalde als de officiëele inlevering begint, wordt nog slechts een bedrag van ten hoogste driehonderd gulden per gezin of alleenstaande aangeno men. Voor de bedrijven geldt deze beperking niet. Zoodra de inlevering is voltooid, wordt met een verdere beschikbaar stelling van nieuw papiergeld begon nen, terwijl tevens de geblokkeerde bank- en girorekeningen volgens be paalde maatstaven, d.w.z. geleidelijk en naar behoefte, zullen worden vrij gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de geldzuivering niet mag leiden tot een vastloopen van het economisch ver keer. Daarom zal voor alle econo misch gewenschte en gerechtvaardtgde transacties volledige betalingsmoge- lijkheid worden geopend. Ongewensch- te transacttes daarentegen zullen met alle kracht worden belet. Het is 's minsters stellige overtuiging, dat de geldzuivering de beste maatregel zal blijxen, die tot dusverre tot bestrijding van den zoo gehaten zwarten handel is genomen. Het zou, met dit doel voor oogen, onverstandig zijn de bijzonder heden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans bekend te maken. Nadere mededeellngen daar over kan men tegen het einde van de inleveringsweek tegemoet zien. De maatregelen die dan zullen worden getroffen, zullen er ten volle op ge richt zijn om het economisch leven weer vlot te doen verloopen. De geldzuivering, tezamen met ver scheidene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drieledig doel. In de eerste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen de gewenschte perken te bren gen. In de tweede plaats biedt zij de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide vermogenspo sities en de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsproten. In de derde plaats verschaft zij de regeering controle over de besteding van hei geaccumuleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die in overeensiemming is met de belangen van de volkswelvaart en de behoeften van den Staat. Wat de beperking van den gelds omloop aangaat, is het streven van de regeering er op gericht om te ver hinderen, dat haar door een overmaat van geld de beheersching van het prijs- en loonpeil uit de hand wordt geslagen. üok in verband met onze internatio nale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere grenzen worden gebonden. Anders verzwakken wij onze concurrentiepositie op de buiten- landsche arbeidsmarkten en wordt de zoo gewenschte inschakeling van onze arbeidskrachten in de export-indu strieën en de daarvan afhankelijke bedrijfstakken geremd. In het dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de be lastingen, is reeds de upheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in den vorm van werktuigen, duuizame gebruiksgoederen zal a»n een onderzoek worden ondeiwoipen. Het onderzoek, dat de regeeirng op die manier hoopt te verkrijgen, zal in hooge mate behulpzaam zijn om de winsten, die zijn voortgesproten uit den zwarten handel, en de inkomens, die zijn verdiend door degenen, die hand- en spandiensten hebben ver- Abonnements prijs. Losse nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentieprijs^^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1