Duitschland moet betalen! kan alléén met grond. Burgerlijke Stand NIEUWSBERICHTEN Opzienbarende Britsche ontdekking. Engelschen landen te Singapore. Radio Singapore deelt mede, da4 Britsche en Indische troepen in Sin gapore geland zijn zonder moeilijk heden te ontmoeten De landing werd met groote soepelheid uitge voerd. De radiozender is onbescha digd. Regeling betreffende Duitschers in Nederland in voorbereiding. In ons land bevindt zich nog steeds een groot aantal Duitschers, die, enkel omdat zij geen bepaalde misdaden op hun geweten hebben, wellicht de ver wachting koesteren, dat zij thans, na het einde der vijandelijkheden, hier verder ongemoeid zullen worden ge laten, zoo schrijft „Commentaar" Zij beseffen niet, dat ten onzent nog slechts plaats is voor diegenen hunner, die door hun doen en laten in de afge loopen jaren blijk hebben gegeven van volledige solidariteit met het Neder landsche volk .en het aldus daadwer kelijk hebben verdiend in ons midden te mogen blijven. Plannen, om allen, wier aanwezig heid niet langer gewenscht kan worden geacht, op ordelijke wijze naar hun „heimat" te doen r patrieeren, bevin den zich bij de regeering, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. De uit Duitschland afkomstige vluch telingen, die voor den oorlog met ver gunning der Nederlandsche regeering hier gevestigd waren, zullen in het algemeen de hun vroeger verleende bescherming blijven genieten. Luitenant admiraal C. E. L. Hel- frich is benoemd tot opperbevelhebber van de Nederlandsche zeestrijdkrachten. Hij is als zoodanig opvolger van luitenant admiraal J. Th. H. Furstner, die benoemd is tot lid van den Raad van State en in verband daarmede ontslag heeft gevraagd. Admiraal Helfrich was tot nu toe bevelhebber van de Nederlandsche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten. Het baanvak Den Haag—Rotter dam van de N S. is opnieuw geëlec trificeerd- Er rijdt nu tusschen deze beide stedsn weer een halfuur dienst Samenwerking C.P.N S D,A.P. De partijraad van de communistische partij van Nederland, (de waarheid) heeft aan het partijbestuur en de con ferentie van de s d a p een schrijven gezonden, waarin wordt voorgesteld een blijvende samenwerking tot stand te brengen in de actie voor de naaste taken, die deze tijd voor ons volk stelt. Indien de scheepsruimte schaarsch blijft, zullen aan het einde van dit jaar nog slechts ruim 100 000 van de 225 000 Canadeezen, die naar huis terug moeten, gerepatrieerd zijn 35.000 Canadeezen blijven in Europa In Croydon, dat getroffen is door 141 vliegende bommen en door lucht aanvallen, zijn «5 000 van de 66.000 Ruizen beschadigd Tienduizend men schen kunnen voorloopig niet terug keeren. De „Daily Espress" had 6 Juli 3.300 000 lezers Naar blijkt uit de Times van 18 Juli schijnt het zeker te zijn, dat de V.S. aan Rusland ongeveer 1 milliard dollar willen leenen via de Import Export-Bank, welke beschikt over 3,5 milliard Tevens heeft Rusland ver zocht hulp te mogen ontvangen van de U N R.R A. tot een bedrag van 700 millioen dollar De onlangs overleden Lady Ox ford over Winston Churchill „Een goed man, niet in s»aat taf kwaad of gebrek aan mildheid jegens wien ook. Hij heeft schitterende gaven, maar is te impulsief om een veilige gids te zijn en heeft naast zich een man noo- dig, hem gelijkwaardig, die hem helpen kan zijn oordeel te vormen. Lord Beaverbrook, met wien hij erg intiem is, heeft volgens mij een slechten invloed op hem." —o— De Gouverneur-Qeneraal van Ned. Ind jhr. mr. A. W. L. Tlarda var Starckenborch Stachouwer, zou vol gers den regeeringsvoorikhtingsriienst gistermiddae te Eindhoven aankomen. Daartoe was hij echter te laaf in Mar seille. Vandaag is de landvoogd, in in het vaderland gearriveerd. Het Rijzondere OerechHhof te Den Haag heeft J. Breenveld uit D Ift, die to.m. Joden ban verraden, conform den eisch ter dood ver: ordeeld. De landwachter Van Wijk uit Pijnac- kpr, tegen wien de doodstiaf was giëischt, is tot twintig jaar veroor deeld, met ontneming van kPsncht. Van Vliet uit D.lft, die o.m rrnn- schen had aangespoord tot dm see ming bij de SS. kreeg corform der eisch 5 jaar. Kmz ook uit Delft, die een rad.o en verbogen kor er had verraden, kreeg dezelfde straf. De 'nspectenr van ren bedrijfsgroep Van 't Hof uit Dtlff, wien ten laste was ge'egd, dat hij iemand, die c'andestiene pamfletten bezat had v> rraden is vrij gesproken. De zaak F. gen C. van der Ende is voor nader onderzoek teruggewezen. in alle zaken is den veroordeelde verlof gegeven beroep in cassatie in te stellen. De doodstraf, sinds 75 jaar uit ons burgerlijk strafrecht verdwenen, is thans niet alleen in een burgerlijke strafwet teruggekeerd, men heeft er ook ernst mee gemaaktzij is uitge sproken. Belangrijke financiëele mede- deeling. Houders van kasvoorraden wordt vanwege het Ministerie van Financiën den raad gegeven hun niet direct noódige geldmiddelen zoo spoedig hogelijk te stcrien op bank- of giro rekeningen. Niet alleen zal dat eer vlot verloop van de korrende geid- saneering bevorder'n doch bovendien zal zulks in het eigen belang üerstor- ters olijken te zijn, Geallieerden volgende week op Java verwacht. Melbourne, 5 Sept. (Reuter.) Men verwacht, dat de eerste geallieerde nulpafdeelingen volgende week op Java zullen landen. Zij zullen hulp verleenen aan krijgsgevangenen en ge ïnterneerden. De luitenant gouverneur- <eneraal dr. H. van Mook is vandaag uit het Zuid OwSi-Aziatische hoofd- naar Australië vertrokk n, nadat de voorbereidingen tot den terugkeer naar Ned -Indië gereed gekomen waren. Dijk doorgebroken. Woubrugge, 3 Sept. Door zwakte in den dijk is hedennacht de 90 H A. groote Voorofsche polder onder water aeloopen. Over een breedte van c.a. 20 M. drong het water in den polder. Rijtdand's boezem is indertijd door de Duitschers sterk opgevoerd en de gevolgen wreken zich nu. Overigens is de polderdijk met behoorlijk onder- onderhouden. Groot gevaar bestaat voor omliggende polders omdat de scheidingsdijken dier polders lager liggen dan het boezemwater van Rijn land. De geheele Hoogwaartsche en Achthovensche polders loopen gevaar. Met man en macht word' er aan ge werkt om het steeds grcoter wordend gat te stoppen. Het vee is geëvacueerd, de beide boerderijen in den polder loopen onder. Mevr. van Ammers-Küller uitgesloten. De eereraad voor letterkunde heeft ten opzichte van mevrouw v. Ammers- Küller als zijn oordeel uitgesproken, dat zij dient te worden uitgesloten van iedere publicatie en van aan de markt brengen of doen brengen van reeds verschenen werk of herdrukken, en van ieder ander optreden in het openbaar op het gebied der kunst. Een en ander voor het tijdvak loopende tot 1 Januari 1953. De uitwerking van de atoombom in Hirosjima. Londen, 5 Sept. (Reuter.) De bijzon dere correspondent van ue „Daily Express" he eft uit de verwoeste Japan- scne stad Hirosjima bijzonderheden geseind over de uitwerking van de atoombom. Het aantal getelde flooden bedraagt 53 000. Nog 30.000 menschen worden vermist, hetgeen beteekent. d;it ook zij dood zijn. 13.000 ernstig gewonden zullen vermoedelijk allen sterven. Er sterven thans van hen 1U0 per dag. De stad zelf ziet er uit, aisot er een geweldige stoomwals overhten is gegian. Volgens de „Daüy Herald' zouden geleerden verzekerd hehben, dat aanzienlijk grooter explosies dai die van Hirosjima en Nagasaki reeds mogelijk zijn. AXEL. PLAATSELIJK NIEUWS. Dinsdagavond werd een verg&diring gehouden in het hotel bij dhr. C. H. Jansen alhier, teneinde te komen tot oprichting van een comilé van actie inzake annexatie. Een 20-tal personen was aanwezig. Na eenige discuss'e, waaruit als alge meen gevoelen naar voren kwam, dat het onmogelijk zal zijn zonder annexatie een welvarend Nederland op te bouwen en dat uitbreiding van grondgebied daarom een dringende eisch is, ging men over tot het kiezen van een bestuur, dat de werkzaam heden van voornoemd comité zal leiden. Geconstateerd werd, dat aan voor lichting van het publiek ten deze voor wat onze streek beirr ft nog alles ontbreekt; daarom zal men deze met kracht Ier hand nemen, zulks als onder- afdeeling van het „Nationaal Comité voor Gebiedsuitbreiding". Bij de stem ming werd als voorzitter gekozen dhr. J. Buma. Als overige bestuursleden werden gekozen de h.h. C. de Smet, R. J. de Kraker, G. Weijns en A. Scheele. Gezien het feit, dat de tijd ter propageering der juiste ideeën betreffende dif voor Neerland's toe komst zoo urgente vraagstuk rijp is, zal men hiertoe zoo spoedig mogelijk overgaan. Predikbeurten. INGEZONDEN STUKKEN Axelschestraat A 133d, Zaamslag. 's-Gravenhage, 23 Aug. Moest de moderne industrie zich tot nu toe voor de zoo vaak toe gepaste verhitting van materialen en grond stoffen bedienen van in wezen ouderwetsche en inefficiënte methoden, thans blijkt daarin een enorme verbetering mmogelijk te zijn ge worden door de ontdekking der radio, ver warmingstechniek, een bijdrage van Groot- Brittannië aan de industrieele efficiency der geheele wereld. Volgens deze nieuwe methode is het moge lijk den tijd, die benoodigd is om een blok hout van 5 c.m. dikte tot in het hart gelijkmatig te verwarmen tot een temperatuur van HO gra den Celcius, te bekorten van 3 uur tot 1 mi nuut (en zoo floodig nog korter), terwijl in tegenstelling tot deze diepe warmte-penetratie een oppervlakte-verhitting, zooals die bijvoor beeld in de staal-industrie wordt toegepast, mo gelijk wordt met volledige controle en zonder nadeelige gevolgen voor het metaal. Als voor beeld wordt genoemd het harden van de tan zonder dat de staalstructuur van het blad zelf den van een zaag binnen twee-vijfde seconde, beinvloed wordt, van 21 tot en met 28 Sept. a.s. in de Dorland Hall te Londen een uitge breide expositie gehouden met demonstraties en lezingen, waarvoor aan Nederlandsche in- dustrieelen, die Engeland hopen te bezoeken, op verzoek een uitnoodiging wordt verstrekt. Voor nadere inlichtingen schrijve men aan het hoofdkantoor van Reddiffusion Limiteed, Carlton House, Lower Regent Street, London, s.w. 1 Redifon, zooals deze radio, verwarmings methode heet, vindt o.a. toepassing bij de be werking van hout, klei, rubber, kunsthars, le vensmiddelen, vezels, graan, textiel, staal, ko per e,p een menigte andere stoffen. Men hoopt, dat deze eerste expositie een wezenlijke bij drage zal leveren tot het gebruik eener Britsche technische topprestatie over de geheele wereld. —o —O o —O— —O— —o— Over Juli 1945. Huwelijks-aangiften. 5. Abraham Pieter van der Hooft (van Zaamslag) 27 jaar jm en Dina Helena Dina Witte, 25 jaar jd. 5. Adriaan Reinier Verpoorte, 23 jaar jm. (van Zaamslag) en Suzanna de Visser, 26 j. jd. 6. Marinus Walraven, 27 jaar, jm. en Suzanna Laurina Meesen, 24 jaar jd. 11. Dingeman Jozias Cou- mou, 22 jaar, jm. Adriana Marina Hoebé, 30 jaar jd. 20. Juliën Francois Dieleman, 22 jaar, jm. Wera Spiridowna Akimowa, 20 jaar jd. 24. Eugene Hubertus Petrus van den Manacker, 34 jaar, jm. (van Hulst)) en Philomena Jo hanna Michielsen, 29 jaar, jd. 26. Daniël van Doeselaer, 24 jaar, jm. en Jozina Helena de Visser, 22 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5. David Jannis de Puijt, 25 jaar jm. (van Oostburg) en Elizabeth Janna Oostdijk, 25 jaar, jd. 19. Abraham van der Hooft, 27 jaar, jm. (van Zaamslag) en Dina Helena Witte, 25 jaar, jd. Geboorten. 7. Levinus, zoon van Jacobus Verschelling en Elizabeth Schieman. 7. Fran cois, zoon van Jan Pieter Dekker en Cornelia Becu. 8. Petertje Magdelena, dochter van Co vert Hamelink en Johanna van Klompenburg. 10. Walther Aloysius Elisabeth, z. van Edu- ardus Eugenius van Acker en Imelda Mathilda Marie Vereecken. 21. Adriana Catharina, d. van Christoffel Smies en Maria de Putter. Overlijden. 1. Gilles Provoost (van Bier vliet) echtg. van Cornelia Vermeulen. 7. Ja- comina Scheele, 59 jaar, echtg, van Jan Cor nells Scheele. 12. Daniël de Bruijne, 23 j„ over leden te Ooltqenspiaat. zoon van Wil Bruijne ei. Pieterneila Jansen. 10. Adn. Kraker, 78 jaar. d. van Herruanus de. 1 n Hermanus Koste.'. 12. Adriana Dielt an 78 jaar wed. van Francois Dieleman. 23. -I». Kon 54 .i. var. V.i Pooter. 26. Johanna Maria de Lignij, 68 jaar, wed. van Aarnout Alexander Steenhart. 26. Charles Louis Burm, 64 jaar, wedn. van Ma riana Vink. Oprichtingsvergadering Annexatie-comité te Axel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de mogelijkheid van sollicitatie naar het ambt van burgemeester in de navolgende gemeenten in de provincie Zeeland wordt opengesteldSt. Annaland, Axel, Breskens, Domburg, Driewegen, Duivendijke, Elle- woutsdijk, Groede, s-Heer Abtskerke, Nieuw- vliet, Retranchement, Scherpenisse, Vlissin- gen, Westkapelle. Nederl. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren 2,30 uur Ds. Saraber. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Zemel, 2,30 uur Ds. Post. Gereformeerde Kerk. Gebouw Chr. Bewaar school, Ds. lan Scharpstr. Voorm 9.30 u. en nam. 3 u. Ds. de Vries van Schoondijke. Geref. Gemeente. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Zilveren armbandje. M. Lansen. Noord straat 45, Axel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie, Men kan niet langs een winkel loopen welke dat ook zijn mag, of men leest: „Alleen voor Oorlogsgetroffenen, Evacuees en Gerepatrieerüen". Maar men leest nergens erbij „en voor onderduikers". Er kwam eens een bericht binnen van een distributiekantoor waar een onderduiker om schoenen gevraagd had, omdat hij zoo goed als op bloote voeten liep. Maar hij kreeg het ontsiellende bericht terug, dat er voor onderduiker géén aparte regeling is getroffen. Is dat nu geen schandaal Jongens, die het aan/edurfd hebben om onder te duiken, waarbij veien hun leven op het spel hebben gezet. Jongens die hun plicht hebben gedaan 'egenovei de regeering, die altijd volhield door de raüio vanuit Londen „Duik onder, duik onder" en die dit nu als dank moeten aannemen. Het waren de onderduikers, die evengoed als de geiepatrieerden verplicht waren om voor dat „Nazi beest' te gaan arbeiden. En waarom is er nu voor diegenen, wier arbeid verlenging van den oorlog beteekend heeft wel een regeling getroffen, en voor jongens, die hun plicht gedaan hebben, niet Het is precies eender met de Ned. krijgsge vangenen, „Het Venster" schrijft, dat toen in 1943 alle militaiien zich weer moesten melden, „ze moesten onderduiken". Maar hoe is het nu De onderduikers van de krijgsgevangenen staan precies gelijk met alle andere onderduikers, ze krijgen niets 11 Waarom niet Omdat ze niet gerepatrieerd zijn. Waar blijft nu de „Waarheid en het Recht waarvoor 5 jaar gestreden is Waarom kun nen nn de onderduikers niet gelijk gesteld worden met de gerepatrieerden Omdat ze ondergedoken geweest zijn Ze verlangen niet vee', maar op zijn minst toch wel gelijkstelling met de gei«patrieerden. Namens mede onderdmke.s zeggen wij de Redactie hartelijk dank voor de plaatsing. R. A. Verpoorte,

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2