AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAA ND EREN. Herdenken door schenken. No. 98. WOENSDAG 29 AÜGUSTUS 1945. Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster: T. C. VINK - van VESSEM Markt 12 AXEL Firma J. C. VINK AXEL 59e JAARGANG. Radiorede van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft de actieweek voor hulpverleening aan oorlogsslachtoffers Zondag meteen radiorede geopend De Prinses merkte op, dat feitelijk Haar Moeder deze actie had willen in leiden doch dat zij in verband met haar ziekte, de Prinses verzocht had deze taak over te nemen Ned. Volksherstel en de Stichting 1940-1945 zullen een gemeenschappe lijk beroep doen op aller offerbereid heid jen gebondenheid tegenover hen, die tengevolge van den oorlog in nood verkeeren Wij allen zullen er gezamen lijk voor moeten zorgen, zei de Prinses o.m dat er geen verschil meer bestaat tusschen getroffenen en niet getroffe nen. Daartoe is noodig ieders persoon lijke extra hnlp Ned Volksherstel heeft terecht gemeend, dat 31 Aug niet alleen nationale feestdag zal moeten zijn doch ook een nationale offerdag om onze saamhoorigheid tetoonen.Deze actie van Ned Volksherstel in de week van 26 Aug—1 Sept werd nauw ver bonden aan een van de Stichting 1940-1945, wel^e ieder wil oproepen metterdaad degenen te eeren, die het slachtoffer werden van hun verzets houding Samen zullen beiden optrek ken voor het zelfde doel. PLAATSELIJK NIEUWS. Gistermorgen vonden de inwoners van verscheidene straten hun buurt op een wat zonderlinge wijze „versierd" Men had materiaal en moeite wellicht voor de a.s. feestelijkheden beter kunnen besteden Alhoewel deze wijze van vragen stellen ons onsympathiek is, zouden wij er toch, na bij de bevoegde in stantie's te hebben geïnformeerd, nog wel iets over willen zeggen De feestcommissie acht het niet haar taak voor het dansen zorg te dragen. Ook bij andere gelegenheden werd dit door de caféhouders zelf georganiseerd. Verder is bij het gemeentebestuur nog geen enkele aanvrage voor vergunning tot dansen binnengekomen, zoodat er ook nog niets kon worden toegestaan of geweigerd Zelfs wanneer dit ge Deze week gedenken wij den 65sten jaardag van H M de Koningin Doch wij „herdenken" tevens, want onze gedachten gaan terug naar den tijd, dat Zij, gescheiden van Haar volk, in den vreemde moest vertoeven Wij zijn dankbaar, dat aan dien tijd van scheiding een einde is gekomen Wij willen die dankbaarheid uiten, niet alleen door ons woord, maar ook metterdaad. Hoe zullen wij dat doen Door feest te vieren, nu het de eerste maal is, dat onze Vorstin, na Haar terugkeer, Haar jaardag vieren mag in het midden van ons volk. Maar daar door niet alleen. „De „Stichting 1940—1945" roept U op het Koninklijke voorbeeld te volgen en Uw gave te geven voor hen die slachtoffer werden van het binnen- landsch verzet Dit verzet heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen de kracht van den vijand te verlammen Doch dit werd niet bereikt zonder groote offers. Velen gaven in dezen stillen strijd hun leven. Velen werden weggevoerd om nooit meer terug te keeren, en zij die terug kwamen waren veelal lichamelijk en soms ook gees telijk geknakt of hebben een langeren tijd noodig eer zij weer hun plaats in het maatschappelijk leven kunnen innemen. Onder dezen is een grooten nood te lenigen Daarin wil de „Stichting 1940—1945" voorzien en in het alge meen allen helpen die door hun ver zetshouding schade hebben geleden Geeft daarom met ruime hand H M de Koningin ging hierin voor Laten wij allen daarin volgen en geven naar vermogen Op giften van zwarthan delaren en van allen die met den vijand hebben medegewerkt, wordt evenwel geen prijs gesteld, daar zij mede schuldig zijn aan de ellende waarin ons volk verkeert. Voor alle anderen geldt de leus „HERDENKEN DOOI} SCHENKEN" en op normale wijze de zaak eens de bevoegde instantie kunnen bespre ken. Dit zou dan toch zeer zeker meer kans van slagen gehad hebben, dan hetgeen men nu heeft geprobeerd, waarmee men niets heeft bereikt en mogelijk zijn eigen glazen nog heeft ingegooid. MILITAIR GEZAG. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van hunne AXEL maken bekend, dat in vergadering tot Waarnemend Burgemeester is aangeWezen de heer P. J. VAN BENDEGEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat de werk zaamheden in het College als volgt zijn verdeeld Bedrijven en Openbare Werken de heer P. J VAN BENDEGEM. Onderwijs en Linanciën de heer P. J. OLIJSLAGER. Axel, 24 Augustus 1945 Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, P. L. D J van Oeveren. De Secretaris, Maris. Het huisvuil zal in die wijken waar dit anders Vrijdags wordt opgehaald, in verband met Koninginnedag aanst. Donderdag worden opgehaald. bureau op dien dag gesloten zijn De uitbetaling van de evacuatiever goedingen vervalt alsdan en wordt uitgesteld tot Vrijdag 7 September'45. zoodat op dezen dag de uitbetaling over twee weken zal geschieden. Evgcuatiebureau AxeL l Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentieprl]« 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeeliagen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlèn (maximum 8 regels) 1 5 regels 02 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanb ledingen 52 ct. j (12), Boeije (U\ Wolfert (10) en Olijslager 8). In verband met zijn functie als Wet houder, wenschte dhr. Olijslager deze functie niet te aanvaareen, in zijn plaats is gekozen dhr. Weijns Als deskundige is aangesteld dhr. A. van Hoeve. Tot lid der commissie voor georg. overleg in ambtenaarszakeo werd benoemd dhr. Weijns 10', die deze functie aannam. Tof vertegenwoordiger in de N.v. Water leiding Mij. Z-Vlaanderen werd met alge- meene stemmen gekozen dhr. v. d. Bilt (12). Tot leden van de commissie van advies om strafverordeningen werden benoemd de heeren Wondergem (10). v. Drongelen (10), Boeije (10) en van Bendegem (8) De heer van Bendegem wenschte deze functie in verband met zijn Wethouderschap niet te aanvaarden, waarna dhr. de Jager werd gekozen. De begrooting 1946 zal alsnog aan de leden worden toegezonden. Ingekomen was nog een stuk van het feestcomité met verzoek een bedrag beschik baar te stellen voor kindertractatie op 31 Aug. a.s. Voorgesteld werd hiervoor f 1000 beschikbaar te stellen. Dhr. de Putter achtte weigerd zou zijn, had men toch beter dit wat laag en stelde voor fl per kind of di. gekladder achterwege kunnen laten j en on normale wttze de zaak eens met werd aan|enori;en. Bij de omvraag deelde dhr. Seghers mede, dat de uren waarop gaslevering plaats vindt, voor vele arbeidersgezinnen niet geschikt zijn en verzocht deze uren anders te willen bepalen. De Voorz. zegde toe een en ander met de directie van de gasfabriek te zullen bespreken. Hierna werd de vergadering gesloten. Raadsvergadering Vrijdag jl. kwam onze tijdelijke gemeente raad voor het eerst bijeen. Aanwezig waren alle leden, behalve dhr. v. d. Bilt. De voorzitter opende de vergadering met een rede, waarin hij er o.a op wees dat deze raad een noodraad is en sprak het vertrouwen uit dat de leden zullen mede werken aan de voorbereidingen om tot normale toestanden terug te keeren. Er ligt een zware tijd achter ons, aldus sor., waarin ons veel verliezen zijn toege bracht; veel is vernield,'verwoest en ge roofd. Ook ons gewest heeft zwaar geleden en ook onze stad is niet onbelangrijk ge troffen. Spr. memoreerde de offers voor onze bevrijding gebracht, door onze marine, door onze solnaten door de mannen en vrouwen van het verzet en door de strijd krachten van onze bondgenooten. Spreker herdacht de gevallenen en speciaal de Polen die ons de bevrijding hebben gebracht en voor altijd een plaats veroverd hebben in j onze harten. Moeilijke jaren liggen achter ons, in zekeren zin liggen moeilijker jaren i yoor ons, maar wij zijn vrijEr moet een I mogelijkheid zijn er boven op te komen. Deze mogelijkheid zal er alleen zijn wanneer 1 wij beseffen dat deze zaak niet een bepaalde groep of partij aangaat, maar het volk als geheel. Spr. wees od de noodzaak een drachtig en eensgezind samen te werken, Principieele verschillen zijn er en moeten er ook zijn. Tijdens den oorlog hebben wij boven onze partij of groep dena'ie ontdek», laten wij zorgen dat wij, die e kaar in oorlogstijd gevonden hebben, elkaar in de vrede niet verliezen Spr. wees er op dat de gemakkelijkste weg steeds geweest isnergens verantwoordelijk heid voor dragen, anderen de zaak laten opknappen en zelf alleen kritiek uitoefenen. Doch deze tijd eischt dat wij een moei ijkt r weg inslaan, dat we te samen de verant woordelijkheid dragen en te samen onze krachten geven aan den wederopbouw, ook van onze stad. Tenslotte dankte de voorz. de gemeente ambtenaren voor hetgeen in den afgeloopen tijd onder vaak moeilijke omstandigheden is verricht en in het bijzonder den secre'aris en de beide wethouders, die hem, die er a's „een homo novus in een spannenden tijd was bijgekomen" met raad en daad terzijde hadden gestaan. Hierop werd overgegaan tot verkiezing der Wethouders. De heeren van Bendegem en Weijns ver kregen beiden 9 stemmen. De heer van Bendegem aanvaardde zijn functie, de heer Weijns echier niet, zoodat voor deze plaats -opnieuw moest worden gestemd Na3 maal stemmen werd tenslotte dhr. Olijslager met 6 tegen 4 stemmen benoemd Als volgend punt kwam aan de orde be- noeming gascommissie. Hiertoe werden gekozen de heeren de Jager, Scheele en de Ruijter met resp. 11, 11 en 10 stemmen. Als leden van de bouwcommissie werden gekozen de heeren de Putter (12), Seghers Rijksbureau voor hout Inspectie Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen Vlooswfjkstraat 47. Gezien de uiterst moeilijke houtpositie wordt nogmaals het volgende onder de aandacht gebracht het koopen en doen koopen, het verkoopen en doen verkoopen, het zagen en doen zagen, het verweken en doen verwerken van hout is ten strengste verboden zonder schriftelijke toestemming van het Rijksbureau voor Hout, Afdeeling vergunningen, Postbus25, Amster dam. Een uitzondering wordt gemaakt voor brandhout, rechtstreeks verkocht aan een ingeschreven brandhouthandelaar of een verbruiker Voor het (doen) verwerken en/of (doen) verzagen van populierenhout wordt onder geen enkele voorw arde een zaagvergun ning uitgereikt. Dit hout kan uitsluitend worden Pes'emd voor de klompen-, fineer en lucifersfabrieken. Voor het doen) verwerken en/of [doen] verzagen van hout uit eigen bezit wordt eveneens onder geen enkele voorwaarde een vergunning verstrekt Wellicht kan hiervoor t.z.t. een bijzondere regeling worden tege moet gezien Men wordt erop opmerkzaam gemaakt, dat men voor het herstel van oorlogsschade aan onroerende goederen zich heeft te wenden tot een aannemer Deze vraagt op het ge meentehuis in de gemeente, waar het schade geval zich voo'doet, formulieren aan, welke na invulling aldaar worden terugbezorgd. De gemeente zorgt voor doorzending aan den Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid Bouwbur. Zeeuwsch- Vlaanderen, Dijkstraat 50 te Terneuzen. Aan dezen Dienst zijn door het Rijksbureau voor Hout voor dit doel contingenten ter beschik king gesteld. Houten emballage [aardappelkisten, enz.] dient te worden aangevraagd bij de Vak groep Houten Emba'lage te Delft. Het is van nu af aan dus verspilde moeite verzoeken te richten tot de Inspectie /te Terneuzen. Er wordt op gewezen, dat alle hout in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt geacht te zijn geblokkeerd namens hït Rijksbureau voor Hout, slechts deze instantie zal de bestem ming van het hout bepalen voor zoover dit niet alreeds is bepaald ontvangt men daarvan t.z.t. bericht. Vervoer Het vervoeren of doen vervoeren van hout i is slechts toegestaan a wanneer een ruimingsvergunning aaa- De Militaire Commissaris voor de Provin cie Zeeland, mede uitoefenende ie bevoegd heden toegekend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in bij zonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat een overzicht wordt ver kregen van de kinderen, die tengevolge van de interneering van de ouders of andere oorlogsomstandigheden niet voldoende wor den verzorgd; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg Stelt vast de volgende VERORDENING: Artikel 1. Zij, die huisvesting of verblijf verleenen aan minderjarigen beneden den leeftijd van achttien jaar, die behooren tot een der in art. 2 genoemde groepen, zijn verplicht deze kinderen voor 1 Sept. 1945 ter registratie op te geven bij den burgemeester van hun woon- of verblijfplaats. ART. 2. De in art. 1 genoemde registratie strekt zich uit over de volèende groepen A. kinderen, waarvan één of'beide ouders van hun vrijheid zijn beroofd B. kinderen, die tengevolge van de oorlogs omstandigheden van hun ouders zijn gescheiden en bij anderen zijn onder gebracht of opgenomen. Art. 3. Zij, die niet voldoen aan de in artikel 1 bedoelde plicht tot aangifte ter registratie worden als schuldig aan overtreding gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Art. 4. Deze Verordening geldt voor de geheele provincie Zeeland. Zij treedt in werking onmiddellijk na haar afkondiging en zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui van de gemeentehuizen en op een voor het publiek zichtbare plaats in of aan de postkantoren. Gegeven te Middelburg, den 14 Aug. 1945. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. 'O O Het Evacuatiebureau te AXEL deelt woir8Hou» afgegeven door het Rliksbureau mede In verband met Koninginnedag dekking van nen door mij af- °P 31 Augustus 1945, zal het Evacuatie voor Hou b onder dekking van gegeven vervoervergunning. Het is absoluut noodzakelijk, dat de aan wijzingen van het Rijksbureau voor Hout stipt worden opgevolgd, het weinige hout dat beschikbaar is, moet het geheele Neder landsche volk ten goede komen. Er zal dan ook niet worden geaarzeld de meest strenge maatregelen te nemen tegen hen, die wei geren mede te werken,

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1