M H I V I!i: ta5T» "$fti5i'Z3SS+ »>.- k» h« Lei !|t" !l or or E< B m Ai 6Ï Ki A> de i op 37 G. O. JAC S. V A. P- A. I Wi: aren. Oud Minister Kerstens vertelt van zijn ervaringen. Hoe is het met onze klokken' gegaan Tof de groep „M klokken" behoort o a de klok van het gemeentehuis te Axel. Vrijwillig deponeeren van gelden, bestemd voor belastingbetaler-. De verliezen der Vereenigde Staten bedragen bijna 250,000 dooden, 650.000 gewonden, 46,000 vermisten en 120,000 gevangenen. in in nerf. nal sm ov< gel ter, Ta 1 in Axe! 1.3. it t<T, Eeniqe tijd geleden is hier te lande terugge keerd de heer P. A. Kerstens, teneinde zijn werkzaamheden als Regeenngscomrn.ssans voor de behartriging van Ned.-Indische aa gelegenheden in Nederland te aan™*rd* 'N heer Kerstens, oud-Minister van Handel Nij verheid en Scheepvaar ^er naar de Visscherij, vertrok Pstralië om zich daar ^didfho?gTte stellen van de laatste ontwik- telde de heer Kerstens situatie is over allerlei gebied. De eco slecht Er is geen het algemeen genomen zeerus echt handel mogelijk en g belasting enz. Op vele minder gestegen da kden omdat goede plaatsen wordt hong 9 tWeede gewas- sawahgronden en gron djarak (voor de sen moest worden, beplant met d^araK l producte van ricihusohe) en katoen. gekomen.'"daf2de Japa^ radio in VOS« WÊ» ViT'Ltal suikerfabrieken, »,a" Sr reer 9belan,r,ike. is aesteld. Vermoedelijk zijn ook de machines uk K, fabrieken v,™„d„d «voor uoor^derT veebouw van andere gewassen, om diarak (voor ricinusoliewaardoor ze uitgeput. Dit zal wellicht van groot nadeel z.jn bij de hervatting van suikercultuur. Rubber. Verwacht mag worden, rubbertuinen zullen worden aangetroffen m verwaarloosden toestand. Dit is niet erg^ de rubberboom geen kasplantje is, doch ee woekerplant. Daartegenover mag een groote productie worden verwacht van taooen boomen, die rijp zijn ^^Ve^aan tam doch niet getapt zijn. Voor gebrek aan tap materiaal, cups voor het opvangen van de rubber aan de boomen en tapmessen, behoeft niet te worden gevreesd, evenmin voorhetont- breken van de noodige machines voor de brieken, daar voor dit doel groote aankoopen ^TheefVoor de theetuinen is de verwachting niet zoo gunstig. Naast de geruchten, dat groo te oppervlakten zijn gekapt voor den aa"Pla" van katoen, houdt men er rekening mede dat vele tuinen „overgroeid zullen zijn. De the struik moet n.l. regelmatig worden onderhou- den, daar voor de pluk alleen de jonge blaadjes in aanmerking kunnen. Palmolie. De jonge palmindustrie staat er weer gunstiger voor. De Japaneezen hebb hiervan gebruik gemaakt en deze zelfs nog ui- gebreid. De werkzaamheden zijn wel biet te vergelijken met den deskundigen Nederland- schen arbeid, doch verwacht wordt toch, dat deze ndustrie in vrij goeden staat zal worden aangetroffen. Kina. Het aspect voor de kinacultuuu, waar van lava ongeveer 90 pet. van de wereldpro ductie voor zijn rekening nam, is niet opwek kend. Niet alleen dat de boomen door de Ja panners gekapt zijn, die daarna de bast naar Japan overbrachten om daar groote voorraden op te slaan, doch tijdens den oorlog is de con currentie van synthetische producten o.m. ate- brine, geweldig toegenomen. Hoe dit in de toekomst zal verloopen is moeilijk te zeggen, doch gezien deze feiten geeft deze cultuur een minder aanlokkelijk beeld voor nieuwe kapi- taalsinvesteeringen. Peper. Omtrent de peper, voornamelijk Zuid- Sumatra en Borneo, is weinig bekend. ver wacht mag worden, dat deze cultuur zich snel zal herstellen, daar voor de producten na den oorlog een goede markt zal zijn te vinden. Tabak. Voor zoover bekend heeft de tabtks- cultuur voor een groot deel plaats moeten ma ken voor den aanplant van voedselgewassen. Ook hier is weer voornamelijk djarak aange plant, zoodat de gronden zijn uitgeput. Over de toekomst van deze cultuur kan men echter optimistisch zijn, daar de wereldcomsumptie van sigaretten enorm is toegenomen. Tin. Over de tinwinning kan momenteel n9g niet veel worden gezegd, echter zal het her stel van de tinwinning geen bijzonder moeilijk vraagstuk zijn. Binnenkort zijn hierover ver moedelijk nadere bijzonderheden bekend. Olie. Voor het herstel van de olievelden is reeds van het begin van de bezetting af hard gewerkt. Gezien deze uitgebreide maatregelen mag verwacht worden, dat binnen niet al te langen tijd na de bevrijding wederom een aan vang kan worden gemaakt met de productie. Ook hier zal echter veel van de omstandig heden afhangen, waarin de olievelden enz. worden aangetroffen. Verkeer. Het transportprobleem zal na de bezettng zeer moeilijk zijn op te lossen. Ook in dit opzicht is de Ned.-Indische Regeering echter diligent en neemt reeds thans zooveel mogelijk voorbereidende maatregelen. Wat betreft de scheepvaart zijn reeds bij zondere maatregelen getroffen om te kunnen voorzien in schepen voor het interinsulaire verkeer. Over den toestand der spoorwegen in Ned. Indië zijn geen nauwkeurige berichten bekend geworden. Van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. zijn eenige toestellen ontkomen naar Australië. On der toezicht van de Ned.-Indische Regeering hebben ze nuttig werk verricht. Reeds zijn be stellingen geplaatst van nieuwe toestellen, zoo dat de K.N.I.L.M. in staat zal zijn weer spoedig na de bevrijding haar taak in het transport- Wezen te vervullen^ De industrialisatie van Ned.-Indië is een moeilijk vraagstuk, daar staal, ijzer en kolen ontbreken. Groote mogelijkheden bestaan ech ter b.v. op het gebied van de textielnijverheid, tabak en aardewerk. In het verleden is reeds bewezen, det de Indonesische arbeiders een groote aanleg hebbes voer fabrieksarbeid, meer dan voor het werk in de z.g. zware industrie. Handelsmogelijkheden Nederland-Indië. Al gemeen is men van oordeel, dat tal van ex portmogelijkheden voor afgewerkte producten van Nederland naar Ned.-Indië in de toekomst niet meer zullen bestaan.. Op ander gebied zijn er echter veel grootere mogelijkheden ontstaan, n.l. voor den export van kapitaalgoederen en voor het uitzenden van leidend personeel voor de op te richten bedrijven. Voor de uitbreiding van de industrialisatie zal n.l. veel geschoold personeel noodig zijn, dat in Ned.-Indië niet aanwezig is, hoewel dit in de toekomst daar ral worden opgeleid? Alles bijeengenomen mag echter worden verwacht, dat het saldo voor Nederland gunstig zal zijn. Kapitaalsvoorziening. De kapitaalsvoorzie ning is een punt, dat bijzondere aandacht ver dient. Nederland zal voor den eigen opbouw >p groote schaal leeningen moeten sluiten en al dit ook voor Ned.-Indië moeten doen. Ge- 'ukkig is dit volkomen uitvoerbaar, daar cre- dietpositie van ons land ongeschokt is. Het Bestuur. Ten aanzien van het civiele bestuur zijn tijdens de laatste jaren groote ver anderingen ingetreden, die voor de toekomst van groote b?teekenis zullen zijn. Zoo staan verschillende detachementen van de N.I.M. on- ler leiding van een Indonesiër, die daarbij Europeesche ambtenaren onder zich heeft. Uit bgen ervaring kan de heer Kerstens de ver zekering geven, dat dit geen moeilijkheden op- 'evert en de Europeesche ambtenaren van janscher harte en blijmoedig medewerken. Hierdoor is de barriere verbroken, waardoor ie Indonesiërs geen toegang hadden tot het Europeesch Binnenlandsche Bestuur. Als voor beeld in dit opzicht kan dienen de benoeming van Kolonel Resident Raden Abdoelkadir Widjaja Atmadja tot resident in algemeenen lienst, thans tijdelijk resident der Molukken. In de toekomst kunnen deze veranderingen van onschatbaar balang zijn. Hulp voor Ned.-Indië. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat voor de verleening 'an hulp aan de Ned.-Indische bevolking na 'e bevrijding groote aankoopen zijn gedaan, die jeheel zijn gefinancieerd door de Indische Re geering. Met deze aanschaffingen zijn groote bedragen gemoeid geweest. Dit neemt niet weg, dat voèr den economische heropbouw en de vooruitgang van Ned.-Indië het noodig zal zijn gebruik te maken van veel aangetrokken ka pitaal- Hier eindigde het onderhoud met den heer Kerstens, die besloot met er op te wijzen, dat er door gezamenlijke inspanning van Ne derland en Indië in de toekomst groote resul taten mogelijk zullen zijn. Te ugvordering van goederen uit Duitschland een rechtvaardige zaak. 's-Gravenhage, 26 Juli 1945 (A.A.) Men schrijft aan, A.N.P.-ANETA van bevoegde zijde: Het vraagstuk der terugverkrijging van door de Duitschers geroofde en weggevoerde goederen naar Duitschland brengt sterke en felle sentimenten in roering bij het Nederland- sche volk. Begrijpelijk. Het is voor het rechts gevoel zeer onbevredigend, dat enorme hoe veelheden productiemiddelen en kunstschatten, hoewel kennelijk en aanwijsbaar Nederlandsch eigendom, zich in Duitschland bevinden. En daar ook voor een groot deel worden gebruikt. Er grazen Nederlandsche koei'en dicht aan de grens maar in Duitschland niet in Ne derland. Er zijn Duitsche industrieën, die wer ken met Nederlandsche machines, terwijl de fabrieken in ons vaderland stilliggen. Er is vrijwel het geheele geëlectrificeerde materiaal der Nederlandschesche spoorwegen, dat doel loos in Duitschland staat. De Duitschers kun nen het om technische redenen niet gebruiken. Wel zijn zij reeds bezig deze treinstellen van koper te ontdoen. Wat nu de restitutie of juister, vooralsnog de niet-restitutie der door de Duitschers geroofde goederen betreft, staan wij niet alleen. Om slechts een naar voorbeel den te noemen: de Franschen, Belgen en Lu xemburgers bevinden zich in hetzelfde geval. Slechts: in Nederland, dat 8 maanden later be vrijd werd en in den laatsten zwaren oorlogs winter letterlijk werd leeggeroofd, wordt de absolute rechtmatigheid der terugvordering nog sterker gevoeld. En vooral de vermelde „grens"- gevallen wekken trecht ergernis, wrevel en pri maire gevoelens van schrijnende verwondering over tot nog toe niet verkregen recht. „Tot nog toe", want op het oogenblik wordt er over deze geheele materie met de betrokken geallieerden onderhandeld. En dit van Neder landsche zijde met een nadruk, welke zelfs de niet gemakkelijk tevreden te stellen man van de straat en van het tram-achterbalcon ware hij met de details op de hoogte bil lijken zou. De bedoeling is, in afwachting van meer en beter tot een overeenkomst te gera ken, waardoor ons zoo spoedig mogelijk wordt toegestaan, dat Ned. officieren voor het ge stelde doel Duitschland mogen bereizen. Daartoe wordt groote pressie niet alleen op de Engelsche en Amerikaansche legerautori- teiten, maar ook op de betreffende regeeringen uitgeoefend. Hun moeilijkheid bestaat onder meer hierin, dat zij zich moeten zeker stellen ten opzichte van tegengestelde claims van de Nederlanders, Belgen, Franschen en Luxem. burgers onderling. Over het laatste zijn de vier genoemde regeeringen het eens geworden. Men mag' aannemen, dat de pressie voor het verleenen ven de allereerst noodige faciliteiten zoo sterk is, dat althans op dit onderdeel ge noegdoening zal worden verleend. Wat Nederland op het oogenblik en op zeer korten termijn vraagt, is een voorloopige pro cedure, waarbij aan de Nederlandsche offi cieren slechts toegang en de bevoegdheid tot het nemen van conservatoire maatregelen ten opzichte van de aanwijsbaar door de Duitschers uit Nederland weggevoerde goederen wordt verleend. Naar onze inlichtingen luiden, is daarbij vooral ook een overweging naar voren gekomen: er la gevaar In verwijl. Utrecht, 8 Aug. Reeds lang voor den oor log was er in ons land een men, die uit be langstelling voor onze klokken, een inventaris lijst daarvan had opgemaakt. Een redacteur van A.N.P.-ANETA vond Dr. W. van der Eist zoo is zijn naam bereid, het een en ander te vertellen van de lotgevallen, die onze vaderlandsche klokken in de oorlogsjaren hebben beleefd. Die bijzondere klokken dan zoo zeide Dr v.d. Eist werden met een „m" (monument) gemerkt en het was de bedoeling, dat ongeveer 10 procent van het totale gewicht bijzonder zou worden beschermd. Het aanwijzen van deze klokken was een zeer moeilijk werk, want naast de historische be.teekenis moest vooral de klankschoonheid worden afgewogen. En daar bij kwamen nog tal van andere factoren. De inventarislijst van alle klokken kwam tot een gezamenlijk gewicht van globaal ruim 3500 ton lui- en pl.m. 500 ton carillonklokken en het zal ieder duidelijk zijn, dat er van de 83 carillons, welke ons land telde, naar verhouding veel meer het merkteeken m verwierven dan de ge wone klokken. Tijdens de Duitsche bezetting (want voorden was de monumentenlijst nog niet gereed gekomen) werd het percentage der m-klokken geleidelijk verhoogd zelfs zoo ver, dat ten slotte een kwart gedeelte van het klokkengewicht daarop vermeld stond. Daar naast stelden de Duitschers een klasse p in, welke klokken niet als monument meetelden, maar toch voorloopig van vordering -r- althans van versmelting zouden worden vrijgesteld. Waren het aanvankelijk slechts de onge merkte klokken, welke verwijderd werden, la ter begonnen onze „beschermers" ook aan de p-klokken en toen verschllende gebieden van ons land tot „sperrgebiet" werden verklaard, moesten daar zelfs de m-klokken eraan ge- looven. Ook deze klokken werden in verzamel- depots bijeengebracht. Zoo waren er p-depots in Tilburg, Spijk en Meppel en een m-depot in Leerdam. Na September verleden jaar werden ook deze depots door de bezetters leeggeroofd. Uit Tilburg verdwenen daarbij 66 klokken, waarvan men later geen spoor heeft terugge vonden. De klokken uit Leerdam en Spij wa ren reeds over de grens gevoerd, toen de in spectie kunstbescherming een ernstig protest bij Seyss Inquart indiende. Dit had succes, de klokken kwamen in Groningen terug. Een schuit, die, beladen met m-klokken. onderweg was op het IJselmeer, zonk nabij Urk. Men is thans bezig deze schuit te lichten. De p-klok ken uit Meppel heeft men, na afloop van den oorlog, teruggevonden op het terrein van een houthandel te Wilhelmsburg. Verder heeft men nog hoop, dat de tweede zending' (ongemerkte) klokken van 200 ton in Fallingbostel, op de Lueneburgerh'eide, is ge strand. Resumeerende kan worden gezegd, dat prac- tisch de m-klokken gered zijn, alsmede 1000 stuks andere (in hoofdzaak p-) klokken, welki aantal nog met pl.m. 350 vermeerdert, wanneer de 2e zending van 200 ton inderdaad nog in Faltingbostel aanwezig blijkt te zijn. Wat de terugvoering der klokken betreft, bestaat het plan, de klokken, die nog in Gro ningen en Hamburg zijn, zoo spoedig mogelijk naar de depots terug te brengen en ze van daar uit onder de rechthebbenden te verdeelen. Ei- qenaren van klokken waarvan thans vaststaat, dat zij gered zijn, ontvangen binnenkort bericht Hoewel het aantal door de Duitschers weg gevoerde en versmolten klokken verre van on belangrijk is, mag toch gezegd worden, dat ons essentieele bezit aan klokken en vooral aan carillons niet al te zeer is aangetast. —o Controle op meubelveilingen. Op het gebied van het veilingwezen van roerende goederen zijn toestanden ontstaan, die niet langer worden geduld Het is van algemeene bekendheid dat de prijzen waar voor in het bijzonder roerende goederen op veilingen worden gekocht, ver uitgaan boven hetgeen ingevolge de prijsvoorschriften o.n. het prijsvoorschrjft gebruikte goederen no. 1, is geoorloofd De opsporingsdienst van het directoraat-generaal van de prijzen is voor nemens aan deze wantpestanden een spoedig einde te maken en krachtig in te grijpen, indien blijkt, dat op veilingen aan de püjs- voorschriften niet de hand wordt gehouden Dit geldt ten aanzien van allen, die,bij de veiling zijn betrokken, dus zoowel de vek linghouders als de notarissen en deurwaar ders, die hen assisteeren en degenen, die op veilingen deze goederen veikoopen en koopen. o— Joodsche vrijwilligers bewaken Duitsche krijgsgevangenen. Ter bewaking van Duitsche krijgsgevan genen, die opruimingswerkzaamheden ver richten te Walcheren, zijn hier dezer dagen onderdeden aangekomen van het Joodsche Palestijnsche vrijwilligers regiment. Het Palestijnsche regiment maakt sinds vorig jaar deel uit van het beroemde Britsche achtste leger. Zij dragen de Palestijnsche kenteekenen, met de Davidsster op den mouw. o— Raad voor het rechtsherstel. De instelling van den raad voor het rechts herstel op 20 Augustus j I. beteekent. dat op dezen dag de termijn van 6 maanden is gaan lor'pen uit art. 21 van het bes'uit herstel rechtsverkeer. Verzoeken tot nietigverklaring of gewij zigde of nadere vaststelling van tijdens de vijandelijke bezetting tot stand gekomen of gewijzigde rechtsbetrekkingen of tot het doen herleven van tijdens de bezetting te niet gegane rechtsbetrekkingen, moeten derhalve worden ingediend uiterlijk op 20 Febf. 1946. 's-Gravenhage, 21 Juni 1945 (A.N.P.-ANETA) Als gevolg van den achterstand en van het feit, dat eventueele belasting-voor-éénmaal nog niet kunnen worden geheven, beschikken vele belastingbetalers over groote bedragen, die tot j het betalen van belasting bestemd zijn. Velen zouden liever dit geld maar al vast op zijril bestemming hebben. Het is een zaak van al gemeen belang, dat deze gelden zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de Overheid ko men. Daarom is in de Staatscourant van 19 Juni 1945 no. 9 een resolutie van den Minister van Financiën verschenen, gegrond op het Be sluit Zekerheidsstelling Belastingen, regelende de vrijwillige deponeering van gelden ter ver rekening met belastingaanslagen. Men kan n.l. bij de ontvangers der directe belastingen gelden deponeeren ter verrekening met: 1. Latere aanslagen ten name van den de posant of van zijn erfgenamen in: a. De inkomstenbelasting of de vennoot schapsbelasting: b. de vermogensbelasting, geheven van na tuurlijke personen of van lichamen; c. de ondernemingsbelasting; d. mogelijk nog in te voeren belastingen, welke voor éénmaal zullen worden geheven; e. verplichte zekerheidsstelling, opgelegd krachtens het „Besluit zekerheidstelling be lastingen" (degeen, die vrijwillig gedeponeerd heeft, behoeft dus niet dubbel te deponeeren, indien hem later een verplichte deponeering mocht worden opgelegd). 2. Hetgeen de erfgenamen verschuldigd moch ten worden aan successierecht of recht van overgang (deze laatste bepaling is opgenomen in het belang van de erfgenamen). De vrijwillige storting kan uitsluitend ge schieden in betrekkelijk grote bedragen (ten minste f 1000,- per storting; voor de eerste storting geldt zelfs een minimum van f 2000,-. Men kan naar verkiezing éénmaal .of meermalen storten tot en met 30 Juni 1946, doch niet vaker dan eenmaal per maand. (De kleine man kan langs een omweg, door inleg op een spaarbank boekje hetzelfde bereiken). Tijdens het geblok keerd is het depot rentegevend. De rente be draagt 2,4 pet. 's jaars; DE RENTE OP VER PLICHTE DEPOTS (waarvoor een regeling in de maak is) ZAL WAARSCHIJNLIJK STERK AFWITKEN VAN DE RENTE VOOR DEZE VRIJWILLIGE DEPOTS. Vrijwillig gedejxmeerde bedragen zijn pas drie jaren na de eerste storting opeischbaar. Zij zijn niet vatbaar voor overdracht of beleening. De inspecteur der belastingen kan te allen tijde het gedeponeerde bedrag geheel of ten deele ter beschikking van den deposant, van zijn erfge namen of van andere rechtverkrijgenden stellen, b.v. als zulks in het landsbelang is of als het onthouden van de gelden bijzonder hard voor den belanghebbende zou zijn. Aanslagen, welke verrekenbaar zijn en in meer dan één termijn vervallen, zijn niettemin bij het vervallen van den eersten termijn ten volle met de gedeponeerde gelden verrekenbaar. Deze resolutie treedt in werking op 3 Juli 1945. o MEDEDEELINGEN VOEDSELVOOR ZIENING. Richtprijzen (oogstjaar '45) De richtprijzen gerst en haver welke aan vankelijk waren bepaald op f 14,50 en f 12,75, zijn thans definitief vastgesteld op f 15, en f 17,25 inclusief bewaarloon. 'O Paarden taxatiemarkten. Op de navolgende data en plaatsen zullen paarden taxatie-markten gehouden. 28 Aug te Oostburg, 29 Aug. te Axel, 30 Aug. te Hulst, 5 September te Oostkapelle, 6 Sept te Goes, 11 Sept. te Axel 12 Sept. te Hulst, 18 sepr. te Oostburg, 19 Sept. te IJzendijke, 26 Sept. te Goes, 27 Sept. te Middelburg. Aanvang der markten 9.30 v.m. Op al deze markten kunnen vrijwillig paarden ten verkoop worden aangeboden aan het V.V.A. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. o— P.V.C. -Mededeelingen voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Brouwgerstkeuring. De D.B.H. van den Voedselcommissaris in W.Z. Vlaanderen maakt bekend, dat er elke Donderdagmiddag óm 2 uur een brouwgerst keuring zal plaats vinden in het pakhuis van de Bruyckere iti de Oudestad. HH. Landbouwers moeten hun monsters inleveren voor 12 u ur. Monsterkaartjes met naam, adres, kg. e;n soort moeten volledig zijn ingevuld. - o— De D.B.H. van c'en Voedselcommissaris maakt bekend, dat v^an af heden in Oostburg (nabij de Watertoren; een Districtskantoor is gevestigd van het Bureau Wederopbouw Boerderijen. Van 20. Aug. a s. is dagelijks van 9—12 en 's Wotmsdags bovendien van 14—17 uur één der opzichters te spreken, -tb- Dienst Landbouwsherstel, inspectie Zee and. Al'en, die nog vorderingen hebben op het „Bureu Ontruiming", in verband met v0or 5 Mei '45 genomen in'undatie en gevolgen van inundatie betreffefnde maatregelen, kun nen voor zoover zulks r'nog nie' is geschied, hun rekeningen indienen tot 25 Aug '45. Na dien datum binnen gekomen nota's kun nen niet meer in behacndeling worden geno men. K. de Buck, Districtshoofd D.L.B.H.r Nieuwvliet 29,

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 4