Stichting 1940 -1945 Verzorging van oud ill°galen en hun nabestaanden. Persconferentie. Stichting 1940-1945 Collecte 25 - 30 Augustus Teruggave geroofde goederen aan Nederland Londen, 21 Augustus (Reuter) De Engelsche minister van oorlog, Lawson, heeft heden in het Lagerhuis mede gedeeld, dat geallieerde autoriteiten in de Britsche bezettingszone van Duitsch land reeds in bescheiden mate een begin hadden gemaakt met de terug gave van de door de Duitschers uit Nederland geroofde materieelegoederen, Hij hoopte, dat als gevolg van korte lings uitgevaardigde instructies spoe dig een behoorlijke hoeveelheid ge makkelijk als zoodanig te herkennen goederen aan de Nederlandsche en andere geallieerden zou worden terug gegeven. Hij zeide dit in antwoord op een vraag van luitenant-kolonel Hare, die gevraagd had of Lawson bereid was de verzekering te geven, dat maatregelen zouden worden genomen om deze bezittingen zoo spoedig mogelijk aan het Nederlandsche volk terug te geven De geallieerde officier die wekelijks voor Herr Nederl. spreekt verklaarde hieroverEen zeer laag levensminimum is voor de Duitschers vastgesteld. De vereenigde natie's kunnen hun aan spraken doen gelden. Het voldoen aan de aanspraken geschiedt volgens prio riteit Nederland is met Noorwegen het zwaarst beproefde land van Europa dit plaatst Nederland in een zeer gunstige positie, wat de eischen ten opzichte van Duitschland betreft Welke de meest dringende behoeften van Nederland zijn, wordt door de Ntderl instantie's zelf vastgesteld. Het is door deze regeling zeer wel mogelijk, dat niet alleen veel Nederlandsch, maar ook veel Duitsch materiaal naar Neder land zal komen. Ten aanzien van de bezetting van Indië verklaarde deze spreker dat hij na overleg met alle bevoegde auto riteiien kon verklaren, dat noch Groot Brittannië, noch Amerika, noch een der andere vereenigde volken imperia listische oogmerken nastreven. De bezetting van Nederl Indië door Brit sche troepen heeft geen andere oor zaak dan dat troepen van de vereenigde naties aanwezig moeten zijn voor de capitulatie in Ned. Indië, terwijl het oppercommando niet over voldoende Nederlandsche troepen kan beschikken. Spreker wees er verder op dat met het Britsche leger Nederlandsche ambte naren en Nederlandsche technici mee zullen gaan De Nederlandsche souve- reiniteit op haar historische bezitting wordt door een ieder geëerbiedigd Ook wij geallieerden hebben niet ver geten den heldenmoed en doodsver achting van dit zeevarend volk, dat toen het uitzicht zoo donker leek, niet aarzelde om in het strijdperk te traden voor vrijheid en recht o— Te hooge arbeidsloonen. Lucht postverkeer naar het buitenland weer mogelijk Wat Rotterdam in drie maanden bereikte. Het broodrantsoen is van 400 gram per week tot 2400 gram gestegen, dus verzesvoudigd. Het sterftecijfer is geleidelijk gedaald tot bijna het normale peil. In elke woning is weer gas en elec- triciteit, de industrie krijgt wat ze noodig heeft. De telefoon heeft weer 17000 aan sluitingen, de radiodistributie 25000, waarvan de meeste met 2 programma's. De tram rijdt weer op 9 lijnen van van 's morgens 6,30 tot 's avonds 6 u. De Nieuwe Waterweg is weer be vaarbaar voor schepen van den groot sten diepgang De Maastunnel is weer in vol be drijf, twee van de drie veren varen weer De straatverontreiniging opgeruimd, éénmaal ophalen van huisvuil in de heele stad, tweemaal in ongeveer de halve stad De post bestelt weer twee maal per dag en licht tweemaal de bussen. Gemeentewerken heeft 4300 arbeiders aan het werk. Er zijn 671 schuilgangen gesloopt en 40 bunkers en andere verdedigings werken, waarvoor 9300 ton materiaal is afgevoerd Al blijft er te wenschen over, Rot terdam herstelt zich sneller dan we ons realiseeren. Meer dan 70 000 Nederlandsche gevangenen Ruim 70 000 Nederlanders bevinden zich onder de meer dan 200.000 sinds den overval op Peark Harbour door de Japanneezen gemaakte geallieerde krijgsgevangenen en door de Japan neezen geïnterneerde burgers, aldus heelt het algemeen Nederl Indisch hoofdkwartier bekend gemaakt Voorts bevinden ich ,5 000 Neder landsche vrouwen en kinderen in af gesloten gebieden, ofsch on niet als gevangenen in eigenlijken zin Landingen in Japan beginnen Zondag Londen, 21 Aug (Reuter) Domei heeft hedenavond een communiqué uitgegeven, waarin o m. het volgende wordt medegedeeld een eerste groep van geallieerde bezettingsstrijdkrachlen zal beginnen met landen op 26 Aug in de baai van Tokio. Te beginnen op Zaterdag as zullen luchtlandingsope raties plaatsvinden over het moeder eiland Luchtlandingstroepen zullen op het Atsoegi-vliegveld beginnen te lan den van Zondag as. af Op dezelfden dag zal de geallieerde vloot de Sagami- baai binnenvaren, terwijl een gedeelte van deze vloot, bestaande uit lichte schepen de baai van Tokio zal binnen varen de andere bezettingsstrijdkrach ten zullen van Dinsdag a s. af uit de lucht en uit zee landen PLAATSELIJK NIEUWS In de heden gehouden gemeenteraads vergadering zijn tot wethouders ge 1 kozen de heeren P J van Bendegem en G Weijns De heer Weijns wenschie deze functie niet te aanvaarden, waarna bij herstemming de heer P Olijslager werd gekozen Nader verslag volgt Feestelijkheden. Dinsdagavond kwam de VE day feestcommissie bijeen voor het organi seeren van feestelijkheden voor de as. feestdagen, 31 Augustus en 19 Sept Men was het er allen over eens dat 31 Aug. niet ongemerkt mag voorbij gaan en dat men op deze eerste ver jaardag van H M de Koningin in eigen land na de Duitsche overval wat meer behoort te doen anders het geval was Er is nu een voorloopig programma samengesteld met de volgende punten 1^7 u Rondgang van de padvinders, 8 u Koraalmuziek op den molen, 10 u. Kinderzang op de markt, 10.30 u Tractatieschoolkinderen, 1—5u Ruiter middag, 5 6 30 Zwemwedstrijden Des avonds muziek op de markt en bij vol doende deelname fakkel en lampion optocht. Ook de 19e September, de eerste verjaardag van onze bevrijding, moeten wij uit dankbaarheid v.eren Deze ge beurtenis was van te groot belang voor ons allen, om deze nu al onge merkt te ljjten voorbijgaan Er worden dan ook pogingen gedaan om de ge beurtenissen van verleden jaar op waardige wijze te herdenken Ver wacht wordt, dat de heele bevolking hieraan zal willen meewerken en ook de buurten al het mogelijke zullen doen om dezen dag te vieren, hetzij door straatversiering of groepsgewijze deelname aan den te houden optocht Laten de buurtcommissie's bij elkaar komen en zien, wat zij kunnen doen De feestcommissie verwacht een afge vaardigde met plannen op de buurt commissie vergadering op 3 Sept a.s (Zie later advertentie Het comité .heeft verder het plan opgevat op dezen dag volkszang te organiseeren, en zou dan graag liederen ontvangen, waarvan de wooren betrek king hebben op onze plaatselijke be vrijding en bevrijdingsstrijd, die ge zongen kunnen worden op de wijze van bekende vaderlandsche liederen Zij die hiervoor een geschikt vers willen ontwerpen, worden verzocht hun producten in te zenden aan het bureau van de Ax Crt. onder motto „Bevrij dingslied" vóór 1 Sept. a.s. Een com missie zal de geschiktheid van een en ander beoordeelen Het spreekt vanzelf dat voor de feestviering op deze beide, voor Neder land en voor Axel zoo belangrijke dagen geld noodig is De padvinders zullen daarom vandaag met een lijsten- collecte om dit doel beginnen Het comité verwacht van iedere Axelaar, dat hij voor deze beide dagen eens extra diep in den buidel zal tasten. Jubileum. Voor den Heer L J. Laffort te Axel was het op 17 dezer 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg-Mij. De Directeur, vergezeld van den In genieur betrad om ongeveer elf uur zijn woning om hem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gozin uit Het was daarbij voor den Heer Laffort een aan gename verrassing toen hij een enve loppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenoote een mooi bloemstuk werd uitgereikt De Heer Laffort dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het b ijk van waardeering Ook n aniens het personeel der Maa schappij werd qem een geschenk aar geboden. Benoemingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot leden van gedeputeerde staten van Zeeland de heertn J Ramondt te Schoondijke (anti-revMr. drs J. J. M. Mes, bur gemeester van Heinkenszand (r ken L. Onderdijk te Middelburg (s d a p.) Predikbeurten. Donderdag jl. werd weer een be spreking georganiseerd met onzen militairen Commissaris. Enkele weken geleden bleek dat bij een nieuwe textielregeling, speciaal ter voorziening van de getroffen gebieden Z.-Vla'nderen was overgeslagen. On middellijk zijn toen door het M. G stappen ondernomen om hierin veran dering te brengen en thans kon majoor Koch meaedeelen dat Z.-Vlaanderen bij de trxtielvoorziening bovenaan staat. Verder komen er nu regematig een aantal vraertauto s voor Z.-Vlaanderen b.schikbaar. Vorige week is een aantal legerwagens ontvangen en verdeeld deze week was dit weer het geval et ook volgende week zal een aantal tei beschikkirg komen. De regeling voor de verdeling vari deze wagens is in overieg met het M.G. gewijzigd, zoodat het nu niet meer voor kan komen, dat zij die tijdens den oorlog nok voor den beze'ter reden wél, en zij die weigerden en hun wagens kwijtraakten, géén auto's krijgen. Wat betreft de opheffing van 't M G. d eide majoor K<>ch meae dat men met de liquidatie gaat beginnen. Voor verschillende afdeelingen is het echteri onmogelijk alle zaken ineens aan de betreffende departementen over te doen. Alles wordt daarom zooveel mogelijk door deze afdeelingen zelf afgehandeld en het zal in verband hiermee nog wel geruimen tijd duren voor van een al- geheele liquidatie sprake kan zijn. Tot slot is op deze conferentie de mterneering en zuivering uüvoerig be handeld. Wij zullen hierover in een volgend no. een uitgebreid verslag geven. DISTRIBUTIEDIENST. Vragenrubriek. Een zeer bedroevend verschijnsel in Zeeland is dat der ongehoorde arbeidsloonen, die\door de arbeiders in den land- en tuinbouw worden gevraagd. Deze loonen staan in geen enkele verhouding meer tot die, welke redelijk zijn en door het College van tijdelijke Rijksbemidde laars zijn vastgesteld. Ook in andere branches komen deze afwijkingen voor. Zie bijv. bij dienstbodes en ander huishoudelijk personeel. Weeklooneiv van f 80,- en meer zijn in den land- en tuinbouw geen uitzondering meer. Voor hulp in de huishouding worden ook al maandloonen van f 80,- en meer betaald. In Middelburg is althans een banketbakker be keurd, die per advertentie een dagmeisje voor de huishouding vroeg, tegen een maandloon van f 80,- Omdat dit loon ver uitgaat boven het ter plaatse gebruikelijke en redelijke, is te gen den bakker proces-verbaal opgemaakt. Ook bij de excessen in den land- en tuin bouw is in een 5-tal gevallen al proces-verbaal opgemaakt. Het groote sociale belang, dat met een en ander zeer nauw verbonden is, wettigt dit strenge optreden volkomen. Er zal in de toekomst van de zijde van de Prijzencontrole nog zeer scherp worden gecon troleerd en eventueel verbaliseerend worden opgetreden. o 's-Gravenhage, 14 Ag.g. De P.T.T. deelt mede: de gelegenheid wordt opengesteld om met ingang van Maandag 13 Augustus met de vluchten Amsterdam-Stockholm driemaal per week n.l. Maandag, Woensdag en Vrijdag, Luchtpostcorrespondentie te verzenden naar Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, de Ver. Soc. Rep. der Sowjets (met inbegrip van de randstaten), Polen en Tsjecho-Slowakije. Boven gewone porten en rechten is een extra luchtrecht van 10 cent per 20 gram verschuldigd Verder kan luchtpostcorrespondentie worden verzonden over den geheelen afstand of een gedeelte daarvan naar: Groot Britannië en Ierland, den rijen staat Ierland en IJsland, Portugal, Spanje en van Parijs af Zwitserland. Het extra luchtrecht boven de gewone porten en rechten bedraagt voor Portugal en Spanje 20 cent per 20 gram en voor de anderebe- stemmngen 5 cent per 20 gram. Naar Groot Britannië en Ierland en IJs land zijn toegelaten briefkaarten, brieven, druk werken en zakaenpapier t.m„ 200 gram, naar de overige landen aileen briefkaarten en brie ven t.m. 200 gram. De postkantoren verschaffen alle nadere in lichtingen. O— Nederl. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren 2,30 uur Ds. Saraber. Geref. Kerk. 10 uur Ds Post, 2,30 uur Ds. Zemel. Gereformeerde Kerk. Gebouw Chr. Bewaar school, Ds. lan Scharpstr. Voorin 9.30 u. en nam. 3 u. Ds. J. Kool stra van Kruiningen Geref. Kerk te Zoute Spui. Chr. School. 10.30 u. en 3 u. Ds. P. de Feijter van Zwartsluis. Geref. Gemeente. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, Kerkdreef 3, Axel. Geldigheid coupures. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt bekend, dat in zijn ressort uitsluitend geldig zijn coupures uit gegeven door distributieaiensten, welke be- hooren lot het District Zuid it.w. Limburg, Noord Brabant, Zeeland, alsmede Middel- harnis, Uuddorp, Nijmegen, Groesbeek. Uruten, Wijchen en Zaïtbommel). Deze cou pures zijn kenbaar aan den lichtgrijzen ondergrond, waarin het woord „Toewijzing" voorkomt. .—o Reizigers. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt het volgende bekend Reizigers, die zich vanuit het Zuiden naar de overige deelen des lands begeven, kun nen zich aldaar van levensmiddelen voorzien door bij den disiributiËdienst van de ge meente, alwaar zij tijdelijk verblijven, ue ,:eidige bonnen van nun levensmiddelen kaart te doen omiuilen tegen rantsoenbonnen, o— BONNENLIJST voor Z.-Vlaanderen, geldig van 19 Aug t/m 1 Sept. '45, vtenzij anders is aangegeven). Brood: a36a i/m d36a, 400 gr.,m36a—d36b 400 gr, a36b t/m c3ob, 600 gr., e36a—e36t>' 200 gr., d36—e36 beschuit, 100 gr. Melk: (gestand./ a36—b3o, taptemelk, 1V» L., c36, melk, l*/4 L., d36—e36, melk, 2 L. Margarine a3öj t/m c36b, boter, 125 gr., m36Q, boter, 125 gr. Botera36a t/m c3oa boter, 125 gr., d3öa, boter, 250 gr., e3öa, boter, 125 gr. Chocoladec85, d85, e90 reserve, 1 tablet. De inspectie voor de Distributie in Zeeuwsch-Vlaanderen. ~~o DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Verstrekking rantsoenbonnen aan niet ingeschreven instellingen. Exploitanten van bedrijven, welke bij de Bedrijtshoreca zijn ingeschreven als caté (C) kunnen op vertoon van Je inschrijyings- kaart ML) 244-91 (oud 223) alsmede het ïuschrijvingsoewijs Dij genoemde bedrijfs groep zich tot den Distributiedienst wenden tot het verkrijgen van rantsoenen koffie en melk. Exploitanten van bedrijven welke geruDiioeerd zijn als logement-café (L-C) of notei calé <,H Cl, kunnen tegen overlegging van het nachtregister tevens rantsoenbonnen voor jam ontvangen. Deze rantsoenen zullen per periode worden uiigereikt. De Distributiedienst. Vraag no 25. Van M. B. te W. ontvingen wij de vraag waarom aan landbouwers, welke geëvacueerd zijn uit Walcheren en welke hun bedrijf voor het grootste deel uit veeteelt bestond, nu mar- "garine krijgen, terwijl de landbouwers in Z.» Bev., waar voor het grootste deel koeien aan gehouden worden voor eigen gebruik, natuur boter 'krijgen? Antwoord. v De geëvacueerde veehouders, zoowel uit Walcheren als de andere gevacueerde gebieden, die geen melkkoeien aanhouden op hun eva cuatie adres, mogen niet in de zelfverzorging voor boter worden opgenomen. Alleen de personen, die een of meer melk koeien aanhouden, komen dus voor de zelf verzorging in aanmerking. Van deze voor schriften mag onder geen enkele voorwaarda worden afgekeken.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2