l r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Amerikaansche politiek. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945. 59e JAARGANG. Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Hoofdredactie: T C. VINK - van VESSEM J tolk van onze Bloemen Onze kolenpositie. Dezer dagen werd opgericht het Najionaal Comité „Bloemen tolk van onze dankbaarheid", dat zich voor stelt een eerste blijk van dankbaar heid te toonen aan onze bondgenoo- ten en aan het Zweedsche en Zwit- sersche Roode Kruis voor de snelle rulpverleening na de bevrijding Het cqmité stelt zich voor een bloemenhulde te brengen in den vorm van bloembeplantingen in de hoofd steden der betreffende landen. Waar mogelijk zullen in de komende week huis aan-huis-collecten worden gehou den. Het comité heeft Z.K.H. Prins üernhard als beschermheer en is als volgt samengesteld VoorzitterJhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, Onder-VoorzitterDr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Secr Penningm M. A. Reinalda, LedenMevr. J W. Engelkens—Volk, Mr. K P .van der Mandele, Mr. S. J R de Monchy, Mr. P. J Oud, D. J. Schenk, A P. van den Sigtenhorst. Wij wekken onze lezers gaarne op met hun bijdragen even gul te zijn als onze bondgenooten en vrienden het met voedsel zijn geweest 1 De nationale hulpactie voor getroffen gebieden. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 f Advertentiepriji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededenllngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Door onzen specialen correspondent S. Koster. WASHINGTON, 31 Juli (ANEP-ANETA) De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben formeel hun intrede gedaan in de Wereld-veiligheidsorganisatie der Vereende Volken, juist een kwarteeuw nadat de presi dentsverkiezingen in Amerika president Wi - son's laatste hoop verdreven, dat hij het Ame rikaansche volk kon overreden, tegen de be slissing van den Senaat in, dat het land zich aansloot bij den Volkenbond. Gedurende die vijf en twintig jaren heeft de Amerikaansche politiek een volkomen omme keer gemaakt. De kortegeleden genomen be slissing van den Senaat om toe te treden tot de bovengenoemde organisatie is vrijwel una niem geweest 98 senatoren stemden er voor, 2 er tegen en 5 waren absent. Wilsons voor spelling, dat de Senaat eens zijn beslissing zou herzien, is dus uitgekomen. Tegenstanders er voor. Zelfs welbekende tegenstanders van een in ternationale organisatie als senator Wheeler van Montana, stemden voor de ratificatie even als vier andere senatoren, die indertijd er tegen hadden gestemd, dat Amerika in den Volken bond kwam. Slechts senator Hiram Johnson van Califomie, die 25 jaar geleden ook lid van den Senaat was, volhardde in zijn houding enzou tegen hebben gestemd indien hij niet door ziekte was verhinderd te komen. De overwinning is grootendeels bereikt door het staatsmanschap en den vooruitzienden blik van wijlen president Roosevelt, die er nauw lettend op had toegezien, dat alle struikelblok ken van de voorstellen van Dumbarton Oaks, ongeveer dezelfde bezwaren die de ratificatie van Amerika van het Statuut van den Volken bond in den weg hadden gestaan, verdwenen. In 1919 had de Amerikaansche oppositie ver klaard, dat het Statuut van den Bond feitelijk de Amerikaansche souvereiniteit opofferde, dat het den V.S. de verplichting oplegde ten oor log te gaan als de Raad van den Volkenbond dit wilde, dat de Amerikaansche tarieven het onderwerp zouden worden van buitenlandsche inmenging, enz. enz. President Truman grijpt in. Door Roosevelt's beleid te Yalta, waardoor het recht van veto ten aanzien van deelnemen aan oorlogen en dergelijke kwesties van sou vereiniteit werd gereserveerd voor Amerika en de andere groote mogendheden, mag misschien niet geheel en al de goedkeuring van de kleine mogendheden hebben weggedragen, doch hij voerde het op toch op zijn minst te verzekeren, dat de Amerkaansche Senaat niets had tegen het intreden van Amerika in de organisatie. Zonder dit zou de wereldorganisatie een on doelmatig instrument zijn geworden. Het is mogelijk, dat een aantal senatoren dat thans voor heeft gestemd, over eenigen tijd pogingen in het werk zullen stellen om te nemen maat regelen of de bevestiging daarvan tegen te werken. President Truman heeft evenwel hun kansen op welslagen grootendeels uitgeschakeld door aan te kondigen, dat alle verdere kwesties met betrekking tot het Handvest waarin zelfs inbegrepen die, waarbij troepen de wereld organisatie dienstbaar moeten worden gesteld niet moeten worden behandeld als verdragen doch alsof zij aangeled~nheden waren van binnenlandsche wetgeving. Omdat de Senaat tegen een en ander geen bezwaar had, zullen genoemde kwesties worden beslist door éen gewone stemming van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden, inplaats van door een stemming in den Senaat alleen waarbij een meerderheid van twee-derde doorslaggevend is. Beperkte bevoegdheden van het Congres Er moet in dit verband op worden gewezen dat het buitenlandsche politieke beleid voor een groot deel in de handen ligt van den pre sident en dat het Congres in deze slechts een ondergeschikte red speelt. De president, die na tuurlijk optreedt door middel van zijn staats secretaris, is de eenige Amerikaansche autori teit die met vreemde regeeringen in verbinding mag staan en het Congres mag zelfs bijvoor beeld niet gelukwenschen van een vreemde mo gendheid beantwoorden. Slechts voor verdra gen is de twee-derde meerderheid van den Se naat noodzakelijk. Het Huis van Afgevaardig den heeft heelemaal geen stem, zelfs niet waar het verdragen betreft. Een en ander moge het duidelijk maken, dat het handelen van Amerika in de nieuwe wereldorganisatie vrijwel geheel bij den president berust. Hij mag bijvoorbeeld onderhandelen voor goedkeuring is slechts een gewone meerderheid van het Congres noo- dig over militaire overeenkomsten met be trekking tot de hoeveelheid en de soort troepen welke de V.S. ter beschikking van den Veilig heidsrad zullen stellen. En slechts hij kan den Amerikaanschen gedelegeerde bij den Raad op leggen welke politiek er moet worden gevoerd. Amerika is het er mee eens. In den komenden herfst zal het Congres de wetten behandelen, welke de bevoegdheden der gedelegeerden om te stemmen wanneer over het gebruik van Amerikaansche troepen tegen een toekomstigen aggressor zal worden beslist, te definieeren en te beperken. Er zijn namelijk nog vele manieren open waardoor de gedele geerde (de eerste zal de vroegeren staatssecre taris voor buitenlandsche zaken, Edward Stet- tinius, zijn) tegen de inttructiea den presi dent-alleen zal kunnen handelen. Als men zich al deze dingen duidelijk voor oogen stelt dan kan men pas de beslissing van den Senaat in vollen omvang begrijpen en er de belangrijkheid van inzien. En de beslissing van den Senaat, om het Handvest van San Francsco te bekrachtigen,! is genomen met volkomen goedkeuring van de groote meerder heid van het Amerikaansche volk. De Ver eenigde Staten hebben met beslistheid haar wil te kennen gegeven om een volwaardig lid te zijn van de volkenfamilie. En zij hebben dit gul en openhartig gedaan, zonder voorbehoud. Berechting van politieke misdadigers. Het bijzonder gerechtshof te Den Haag is op 21 Aug. in eeiste zitting bijeen ge weest. De eerste verdachte, welke voor het Hof verscheen, was de fabrikant d. van Wijk uit Pijnacker, die in 1944 als groepscomman dant van de Nederl. Landwacht was opge treden. Als zoodanig had verd., zooals tijdens de behandeling kwam vast ie staan, jacht gemaakt op onderduikers en radiotoestellen. De procureur fiscaal was vau oordeel, dat is vast komen te staan, dat de Ned. Land wacht, welke onder de bevelen van Rauter stond, een onderdeel uitmaakte van de S S Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan het in dienst treden van een vreemde krijgsmacht, ja erger van de krijgsmacht van den vijand. Mr. Zaaier hekelde in zijn requi sitoir zeer de Landwacht. Hij noemde het een hyenainstituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik voor hen veilige Neder land geen been in zagen de burgers op te jagen, te kwellen en soms zelfs te berooven van het kleine beetje voedsel, dat zij op moeizame hongertochten hadden weten te verkrijgen. De procureur-fiscaal meende dan ook, dat de lieden, die van deze organisatie lid zijn geweest, stuk voor stuk, op enkele zeer zeldzame uitzonderingen na, den dood verdiend hebben. Mr. Zaaier requireerde dan ook tegen dezen verdachte de doodstraf. De verdediger, mr. Niessen uit Rotterdam, bestreed de conclusie van mr. Zaaier, dat de Ned. Landwacht een Duitsche organi satie zou zijn. Hij verzocht naar het geestes vermogen van verdachte een onderzoek te laten instellen, daar hij bekend >taat als zeer excentriek, terwijl zoowel aan vaders- als aan moederszijde imbiciliteit in de familie voorkomt, De verdachte, welke tenslotte nog het woord kreeg, verklaarde steeds getracht te hebben iets goeds te bereiken en op fcijn manier een goed vaderlander te zijn. De tweede verdachte, welke in de zaal verscheen, was J. Breedveld uit Delft, die terecht stond wegens het plegen van ver raad. Hij had verschillende loden en leden van een organisatie, welke hulp aan Joden verleende, aan den s D. of aan een als N.S B.- er bekend siaanden reehercheur van politie te Delft uitgeleverd. De proc. fiscaal noemde het verraad, zoo als dit dojr verdachte is gepleegd, gluiperig, Het gevolg is geweest, dat een aantal men- schen de dood is ingejaagd. Op grond hier van meende mr. Zaayer, dat verdachte niet minder dan de doodstraf heeft ve diend. Bovendien requieerde hij ontzetting uit het actieve en het passieve kiesrecht. De verdediger mr. Droogleever Fortuyn uit Rotterdam, maakte het hof er op attent, dat verd. noch lezen noch schrijven kan Men kan een mensch met dergelijke beperkte geestelijke vermogens niet verant woordelijk stellen voor zijn daden. De ver dediger verzocht ook \oor dezen verdachte instelling van een psychiatrisch onderzoek Hierna volgde nog een aantal lichtere gevallen waarin straffen van 1—5 jaar wer den geëischt. In alle zaken zal over veertien dagen uitspraak worden gedaan. Annexatie De Regeering benoemt een commissie. Den Haag, 18 Aug. De regeeringsvoor- lichtingsdienst deelt mede Na het accoord van Potsdam is het vraag stuk der annexatie door Nederland van Duitsch gebied l angende gebleven. De re geering meent, dat deze aangelegenheid op dit oogenblik nog niet rijp is voor het doen van een voorstel, doch wel voor het doen insteLen van een zakelijk onderzoek naar de verschillende aspecten daarvan. Bij dit onderzoek zal tn de eerste plaats de vraag worden gesteld of annexatie moreel geoorloofd, juridisch rechtmatig en politiek isociaal-economisch cultureel,! verantwoord zou zijn. Reeds zijn door allerlei particu liere instanties onderzoekingen, o.a. inzake militaire en strategische kanten van het probleem, doch in de meeste gevallen had den zulke werkgroepen zich genonden aan een bepaald, van te voren reeds vaststaand standpunt. Thans is de regeering overgegaan tot het instellen van een staatscommissie, die op korten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk gefundeerd voorstel zou moeten doen Deze commissie is samengesteld uit peisonen, niet aangewezen op grond van hun meening te dezer zake, doch op gron den van bekwaamheid en integriteit. Noodwoningen naar Walcheren. Een Engelsche landing meerde aan het terrein van de Nederlandsche scheepsbouw maatschappij om de eerste ze«tig gereedge komen noodwoningen naar Walcheren te brengen. Wanneer men deze alleraardigste huisjes ziet kan men zich voorstellen, dat velen in de woningarme groote steden wat graag zoo'n huisje zich zouden zien toegewezen, een woonkamer met tafel, 6 stoelen, buffet en haard, kast en aanrecht met gootsteen, ouderskamer met 2-persomsopklapbed en kast, twee slaapkamers met boven elkaar ingebouwde bedden de bedden zijn van spring- en bovenmatrassen voorzien) en kasten, voorts een schuur met kolenkist De vloer in de huiskamer is belegd met houtgraniet. Zoo zien deze huisjes er ui' die ter p aa'se op betonnen regels en grond platen in elkaar worden gemonteerd. Als tastbaar bewijs, dat er ernst gemaakt wordt met een spoedige leniging van den nood 's-Gravenhage, 14 Augustus. De heer H. H. Wemmers jr., directeur van het rijks kolen- bureau, heeft hedenmiddag in een persconferen tie de volgende mededeelingen gedaan inzake de kolenvoorziening. Huisbrand. Zooals de omstandigheden momepteel zijn en wanneer geen onvoorziene remmende fac toren optreden (b.v. strenge vorst) zal het mogelijk zijn, pl.m. 7 bonnen voor vaste brand stof aan te wijzen. Het publiek zal echter niet lastig kunen zijn t.a.v. de kwaliteit. Er zullen ook bruinkoolbriketten worden verstrekt. Dat zal ongeveer 10 pet. zijn, maar het zal kunnen gebeuren, dat op een bepaald oogenblik, als een handelaar niets anders kan krijgen, 100 pet. aan briketten moet worden afgenomen. Er komt 30.000 ton uit Duitschland. Vroeger werden die aan de bakkers en boerenbevolking ver strekt, maar nu zullen ze ook naar de steden worden vervoerd. We moeten roeien met de riemen, die we hebben. Men moet ook beden ken, dat er maar één spoorlijn van de mijn streek naar het Westen leidt, die dan nog over een grooten omweg door België loopt, om het Westen te kunen hereiken. Zoo goed als alles zal dus per waterweg moeten worden ge transporteerd. Komt daar stremming, dan on- dervndt de verzending dus groote moeilijkheden 2.300.000 gezinnen zullen een kolenkaart krij gen. Om de bevolking 1 bon toe te wijzen, is noodig pl.m. 240.000 ton vaste brandstof. Ook de rijksbureaux' enz., die buiten de distributie vallen, zijn sterk gerantsoeneerd. Zij krijgen pl.m. 50 pet. van hun normale verbruik toe. gewezen. Met de gezinsgrootte kan men geen rekening houden. Eer men van 7 tot 8 eenheden per ge zin kan overgaan, zal eerst overwogen moeten worden, wat men kan doen voor hen, die in niet «tochtvrije woningen zitten doordat de ruiten vernield zijn en hierin niet behoorlijk kon worden voorzien. De aanvoer van steenkolen uit Duitschland bedroeg in Juni 17.258 ton, in Juli 57.208 ton Uit Amerika werd in deze maanden aange voerd resp. nihil en 44.804 ton. Er zal 100 kg. cokes worden verstrekt, als ef cokes op de bonnen wordt geleverd, ter ver vanging van 70 k.g. steenkolen of briketten De cokes der gasfabrieken zal ter plaatse wor den gedistribueerd en niet, zooals vroeger, ook naar andere gemeenten worden veroerd, daar de transportmiddelen beter voor andere doel einden kunnen worden aangewend. Op een vraag, of dezen winter nog zwarte handel in brandstoffen zal kunnen worden be dreven, antwoordde de heer Wemmers ter persconferentie, dat de voorinlevering der bon nen is ingesteld, om den zwarten handel tegen te gaan, daar de handelaren met een klein overwicht nauwkeurig op de door hen inge leverde bonnen worden bevoorraad. De productie per werkdag bedroeg in Juni 14.316 ton, in Juli 15.395 ton en in de eerste week van Augustus 16.800 ton. Gemiddeld zijn per dag van de mijnen naar de overige deelen van Nederland verzonden: in Juni 7.650 ton, in Juli 15.600 ton en in de eerste week van Augustus 16.005 ton. De voorraad steenkool bij de mijnen bedroeg op 1 Juli 412.200 ton en op 8 Augustus 266.000 ton. Tegenover de pro ductie in Januari Augustus 194? bedraagt de productie thans 50 pet. Dat is voor een deel te wijten aan arbeidsmoeheid, zooals die overal voorkomt, maar is vooral toe te schrijven aan het feit, dat thans 75 pet van het vroegere aan tal arbeiders in de mijnen arbeidt en aan de slijtage van de technische inrichting der mijnen, die thans nog niet kan worden hersteld. Boven dien is er nu geen Zondagsarbeid meer en Is de arbeid op Zaterdag Ingekrompen. dankbaarheid". De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, dr. Van Kleffens, keert naar ons land terug Zijn departement heeft Londen reeds verlaten en hij zelf gaat tegen tiet einde van deze week. Van Kleffens bevond zich sinds Mei 1940 in Engeland. Wegens het gebrek aan goede intema'ionale telegrafische verbindingen in Nederland, was het met direct mogelijk naar Nederland terug te keeren. Een beroep op aller hulpvaardigheid. 's-Gravenhage, 27 Juli 1945. (A.N.P.- ANETA). De nationale hulpactie Roode Kruis deelt het volgende mede: Er is in den lande een roep om hulp. Ge lukkig is er ook een vraag, om te mogen hel pen. Het adoptie-plan is thans als volgt vast gesteld: Friesland zorgt voor Gelderland, Gro ningen zorgt voor Limburg. Drenthe zorgt voor Limburg. Overijssel zorgt voor Zeeland en Gelderland. Utrecht zorgt voor Zeeland en Limburg. Zuid-Holland zorgt voor Noord- Brabant en Zeeland. Noord-Holland zorgt voor Noord-Brabant en Gelderland. In het oor spronkelijke plan zijn enkele wijzigingen aan gebracht. Op aandringen Van de prov. Noord- Holland en Overrijssel zijn deze thans geen reserve-gebied meer. Als gevolg hiervan die nen nu de geteisterde prov. eep deel der afge leverde goederen te reserveeren. De op deze manier gevormde voorraad kan worden benut om straks na de verdeeling mogelijke onbillijk heden weg te nemen. Het spreekt van zelf, dat oorlogsslachtoffers uit de z.g.n. niet geteisterde prov. op de inzameling uit de eigen gemeente zoo noodig uit de omliggende plaatsen zijn aangewezen. Vertrouwd wordt, dat met de geboorte van dit plan „wilde" hulpverleening, hoe prijzenswaard ook op zichzelf, tot het ver leden zal behooren. Wij zijn geenszins van meening, dat het feilloos is. De mogelijkheid' bestaat, dat er plaatsen zijn, die niet werden ver meld. De plaatselijke afdeelingen van Neder- landsch volksherstel kunnen alle inlichtingen verstrekken welke plaats zal worden geadop teerd. Vijf bittere jaren liggen achter ons. Schier niet te dragen lasten waren ons deel. Vrijheid en recht waren zoek. We werden gebogen maar niet gebroken. We hielden steeds voor oogen: „deez' allenden gaan beenden". De vrijheid is herkregen. Zeker, de rechtvaardig heid niet. Is het rechtvaardig, dat niet ieder zijn minimum heeft? Dat nu nog wordt geleden, ter wijl de helpende hand kan worden geboden? Zoolang in Zeelapd, Brabant, Limburg, Gel derland en elders de schrijnende nood, veroor zaakt door direct oorlogsgeweld, roof en van dalisme onzer onderdrukkers, ni-t naar ver mogen is gelenigd, zoolang heeft het eenvou dige begrip van rechtvaardigheid nog geen onderdak gevonden. Laten wij beginnen met de rechtvaardigheid te betrachten door televen. Te geven met het hart. Te geven, niet van wat wij over hebben, neen, zoo: van wat wij hebben en eigenlijk liever niet willen missen. Helpt Uw beroo'de landgenooten vrjjwillig met: huisraad (meubi lair, stoffeering, keukengerei, enz.) werktuigen, gereedschappen, glas, melkbussen, winkelinven tarissen, kleeding, schoeiselmet alles. Zamelt in van huis tot huis. Slaat niemand over. Dat ook ieder geve. Dit is Christenplicht. Dit is slechts een daad van simpele menschelijk- heid. Zoo toonen wij onze liefde tot den even- mensch, onze nationale eer. onze gevoelens van saamhoorigheid, die de pijlers zijn, waarop het herstel van tjns dierbaar vaderland met ver trouwen kan worden gebouwd.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1