OFFICIEELE MEDEDEELIVGEN. VLAS. 1 1 JAC. A. P. Axel. PAARDEN-T AXATIEM ARKTEN Burgerlijke Stciiid. INGEZONDEN STUKKEN nu or Groote. eg 17, It*. *BLANKERT. Axel, Juiri 1945, FIRMA J. C. VINK, Markt 12, Axel, - «wui «»»»i u™ iiaunuuags om l uur 30 iu Höiei standig kunnende werken. I „Centraal" te Goes. Goed loon. S. J. L. ORTE- I De leden worden hierbij uitgenoodigd op deze LEE, Pr. Hendrikstr. 9, Axel. vergadering aanwezig te zijn. DISTRIBUTIE JUTE ZAKKEN. Vanaf heden mag de zakkenhandel aan le deren verbruiker per maand een aantal zakken afleveren tot een maximum van 600 stuks, waarvoor geen toewijzingen noodig zijn. Voor grootere hoeveelheden kan een toewijzing wor den verleend. Deze moeten worden aangevraagd bij het Bedrijfschap waaronder de verbruiker ressorteert. De bij het kantoor van den P.V.C. inge diende aanvragen zijn hiermede vervallen. TRACTOREN ETC. Aankoopvergunning voor landbouvV tractor en en dorschwerktuigen worden verstrekt door den Prov. Voedselcommissaris. Voor de overi ge land- en tuinbouwwerktuigen blijft de ver deeling berusten bij den Landbouw- resp. Tuin- bouwconsulent. Degenen die een tractor destijds hebben aan gevraagd bij den Landbouwconsulent behoe ven hiertoe deze niet te herhalen, daar deze allen door den Prov. Voedselcommissaris zijn overgenomen. Men wordt beleefd verzocht over de inge diende aanvrage geen verdere correspondentie te voeren daar het aantal aanvragen overwel digend is en de toewijzingen niet in de behoefte kunnen voorzien. DORSCHEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat het dorschen van granen, zaden en peulvruchten, inch vlasknopbreken, zonder geldige dorschvergunning verboden is. Deze dorschvergunningen dienen minstens 2 x 24 uur voor den aanvang van het dorschen te worden aangevraagd. a. door zelfdorschers bij den P.B.H. tot wiens ressort men behoort, b. door degenen die aangewezen zijn op een loondorscher, bij den dienstdoende dorschop- zichter. Onmiddellijk na het beëindigen van een dorsching dient een dorschbriefje in duplo te worden opgemakt. Het eerste exemplaar moet binnen drie dagen worden ingeleverd bij den P.B.H. tot wiens ressort men behoort. 8 Augustus 1945 te Goes. Aanveng tax.markten 9 uur. Op deze markten kunnen vrijwillig aange boden paarden worden aangevoerd. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt het volgende bekend. De in het Zuiden des lands uitgereikte rant soenbonnen vleesch hebben een waarde van 75 gram vleesch, zonder been. Deze hoeveel heid is gelijkgesteld aan: 3 ounces (c.a. 85 gram) vleesch of visch in blik of 6 ounces (c.a. 170 gram) vleesch met groente in blik. Op de in de overige deelen des lands uitge reikte rantsoen bonnen vleesch moet echter worden verstrekt: 100 gram vleesch zonder been, of 4 ounces (c.a. 112 gram) vleesch of visch in blik of 8 ounces (224 gram) vleesch met groente in blik. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt het volgende bekend: Met ingang van 5 Augustus 1945 wordt boif £24 „algemeen" van de bonkaart levensmidde len voor de 9e periode geldig verklaard voor bet doen verrichten van schoenreparaties met «en hoeveelheid leder van 25 gram. Huwelijks-aangiften. 7 Juni. Hendrik Sol (van Terneuzen) 29 jaar, jm. en Geertruida Kaijser, 25 j. jd. 7 Juni. Pieter Willem Oggel, 26 j. jm. en Elisabeth Neeltje Zegers, 24 j. jd. 8 Juni. Josias Lambertus Heerspink, 22 jaar, jm. en Johanna Susanna van Tatenhove, 19 jaar jd. 12 Juni. David Jannis de Puijt, 24 j. jm. (van Oostburg) en Elizabeth Janna Oostdijk, 25 j. jd. 21 Juni. Georges Frans Cyrillus De Soomer, 26 j. jm. en Julia Cornelia Regina van Hecke, 26 j. jd. 28 Juni. Abraham Haak, 25 jaar, jm. en Leuntje Overdulve, 25 j. jd. Huwelijksvoltrekking. 6 Juni. Gerardus Jo hannes van den Berg (van Bussum) 37 j. jm. en Pieternella Riemens, 31 j. jd. 7 Juni. Jacobus Johannes de Waal, (van Terneuzen) 34 j. ;'m. en Julie Elizabeth Maria van Hecke, 24 j. jd. 8 Juni. Leon Bukacki (Poolsch onderdaan) 28 j. jm. en Paula Johanna Seghers, 17 j. jd. 14 Juni. Jacobus van Doorn, 24 j„ jm. en Jacoba Cornelia van Cadsand, 21 j. jd. 21 Juni. Nico- laas de Kunder, 26 j. jm. en Margaretha Fran- ïoise, 20 j„ jd. 21 Juni. Hendrik Sol (van Ter neuzen) 29 j. jm. en Geertruida Kaijser, 25 j. jd. 21 Juni. Josias Lambertus Heerspink, 22 j. jm. en Johanna Susanna van Tatenhove, 19 j., jd. Geboorten. 8 Juni. Ebrina Barbara, d. van Izaak Scheele en Janneke Goossen. 24 Juni. Pieter Jan Frederik, z. van Pieter de Jonge en Levina Christina Hamelink. 24 Juni. Laurina Carolina, d. van Cornelis Bakker en Adriana Oppeneer. 27 Juni. Etiën Theophilus Raphaël, z. van Eduard Tieleman en Esther Pharailda Van Trappen. Overledenen. 1 Juni. Willem Dieleman, 18 j. zoon Marinus Dieleman en Jozina Arenthals. 3 Juni. Janneke den Hamer, 72 j. wed. van Jan Dieleman. 17 Juni. Santina Bakker, 81 j. wed. van Jacobus Verpoorte. 17 Juni. Albertus Mei, 41 j. echtg. van Martha Louisa Hayette. 28 Juni. Maria du Mez, 83 J. wed- van Abraham Riemens. Het publiek dient dezen bon eerst dan bij den schoenhersteller in te leveren, wanneer deze zich in staat verklaart, de reparatie binnen vrij korten tijd, b.v. veertien dagen, te verrichten. Het is dus geen vóórinleveringsbon! De geldigheidsduur van dezen bon is onbe perkt, zoodat zij te zamen met de reeds aange wezen bonnen 107 en 148 „algemeen" en in de toekomst nog aan te wijzen bonnen, ook t.z.t. kan worden ingeleverd door het doen verrich ten van grootere reparaties. De schoenherstellers dienen de ingenomen bonnen, geplakt op opplakvellen, in te leveren bij de lederhandelaren, terwijl laatstgenoemden de bonnen in veelvouden van 5000 bij den distributiedienst behooren in te leveren. Eventoeele correspondentie over deze rege ling dient gericht te worden aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam of aan de Vakgroep. PLUIMVEE EN EIEREN. Hermede wordt nogmaals onder de ^andacht van de pluimveehouders gebracht, welke eieren hebben geleverd vóór 29 April 1.1., dat de toe slag op de uitbetaalde prijs van f 1,32 per kg. k.g. niet door den verzamelaar kan uitbetaald worden dan nadat hiervoor een regeling is ge troffen door het Bedrijfschap Eieren en Pluim vee te De Bilt. Afgezien van het feit, of inderdaad wel de verzamelaar zal ingeschakeld worden bij het uitbetalen der toeslag is het doelloos bij dezen op uitbetaling aan te dringen omdat nog steeds niet bekend is op welke wijze de toeslag uit betaald zal worden. Dit wordt t.z.t. in de pers gepubliceerd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat vanaf 1 Augustus a.s. geen reclames betreffende de eierlevering meer in behandeling zullen ge nomen worden. Voooral den laatsten tijd is mij gebleken, dat niet of in onvoldoende mate, zoowel door werk gevers als werknemers, wordt rekening ge houden met de bepalingen van het Besluit Ar beidsverhoudingen In dit besluit wordt het ontslag geregeld en wel zoodanig, dat slechts met goedvinden van beide partijen of met toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau een dienstbetrekking kan worden beëindigd. Degenen, die een arbeider zonder ontslag- bewijs of vergunning van het Gewestelijk Ar beidsbureau in .dienst nemen zijn strafbaar, evenals zij, die zonder toestemming van het Arbeidsbureau en zónder dat de betrokkene er: in toestemt ontslag aan een werknemer geven en tenslotte ook zij, die zonder meer bij hun werkgever wegloopen. Tot nu toe is bij overtreding van het be sluit Arbeidsverhoudingen de noodige soepel heid betracht, doch er moet, zoowel door werk gevers als werknemers, rekening mede worden gehouden, dat de controle scherper zal worden en dat in voorkomende gevallen van overtreding tot vervolging zal worden overgegaan. Teneinde zoo spoedig mogelijk de zoo nood zakelijke regel en orde op de arbeidsmarkt te verkrijgen doe ik een ernstig beroep op allen die hierbij betrokken zijn om de bepalingen van het Besluit Arbeidsverhoudingen na te leven en te voorkomen, dat ingrijpender maatregelen genomen moeten worden. De Drecteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg, J. C. CORVER. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Er is dit jaar veel te doen geweest over het vlas. Toen het M. G. aanvankelijk de boeren vrij iet in het vaststellen ven hun teeltplan, hebben Jaar velen gebruik en mogelijk wel misbruik -an gemaakt, door veel vlas te verbouwen of door een belangrijk deel van hun land aan buitenlandse vlashandelaren te verhuren. De motieven van de boeren kunnen we buiten be schouwing laten; zucht naar een grote winst zal ongetwijfeld een rol hebben gespeeld, maar ook de vrees voor een dreigend te kort aan arbeids krachten in de landbouw. Toen het M. G. maatregelen trof tegen de ongebreidelde vlas- verbouw, was dit in vele gevallen te laat. En zo zaten we in de oogsttijd met een over dadige hoeveelheid vlas. En dat vlas moest ge trokken worden. Het leek een buitenkansje voor de arbeiders. De eigenaren van het vlas boden tegen elkaar op, om maar werkkrachten te krijgen. En de lonen liepen op, tot 20 a 30 gulden per dag. Maar de vreugde onder de werknemers was van korte duur. Want er werden vlastrekmachines in het werk gesteld en deze deden in luttele uren het werk, waarvoor de vlastrekkers vele dagen nodig hadden. IjLn nog erger: de machines zijn nu eenmaal aangeschaft en volgende jaren zullen zij, heel goedkoop doen, wat anders aan vele handen werk en aan vele monden brood gaf. De arbeider, die voor een korte tijd een baas meende te zijn, zal in de toekomst, als steeds, het loodje moeten leggen. Het is het oude liedje: waar de lonen boven een zeker peil stijgen, daar voert men de arbeidsbesparende machine in. De arbeiders zullen nu misschien wel schel den op de machines enop de boeren. Beide ten onrechte. Want de machines zijn, of behoorden te zijn een zegen voor den arbeider: zij verlichten het werk en bevorderen de opbrengst, wat in een gezonde maatschappij aan allen ten goede zou komen. Dochonze maatschappij Is niet gezond en daardoor kunnen de machines de werkloosheid in de hand werken. Maar de boeren dan toch. Die lachen nu zeker wel in hun vuistje. Wat kunnen die nu lekker goedkoop hun vlas laten trekken. Wie zo redeneert, ziet niet verder dan tot het puntje van zijn neus. Want weet u, lezer, wat het gevolg zal zijn van die goedkope vlas- trekkerij? Dat op den duur automatisch de pach ten zullen stijgen. Nu de boeren geld kunnen bezuinigen op dé arbeid, zullen ze bij het op nieuw pachten daarmee rekening houden en zo veel bieden (als 't niet gevraagd wordt) dat dat hele voordeeltje weer vervlogen is. Als steeds zal de boer weer met een matige, ja inderdaad zeer matige bedrijfswinst tevreden moeten zijn. De laatste 5 jaren, abnormaal voor boer en arbeider, beide hier buiten beschouwing gelaten. Maar wie wel reden heeft tot lachen, dat is de grondeigenaar. Aan hem valt steeds en altijd en overal de winst toe, voortkomende uit een goedkopere productie. Ook de eigen boer zal er van profiteren, maar dan enkel in zijn kwa liteit van grondeigenaar. Geachte lezer, uit deze vlasgeschiedenis en uit honderd andere is een lering te trekken, voor de arbeiders (niet alleen de grondbewerkers) en voor de boeren. De activiteit van u, van mij, van allen die arbeiden, of ze nu direct of indirect de grond bewerken, leidt tot het tot stand brengen en verhogen van de pacht; niet enkel van de land bouwgrond maar in nog veel sterkere mate voor de grond in de steden, die als bouwterrein wordt aangewend. Of wij willen of niet, wij allen zijn onder ons maatschappelijk systeem gedwongen, om te arbeiden ten bate van de grondeigenaren, die als zodanig van geen nut zijn voor de maatschappij. Jaar op jaar schep pen wij allen met elkaar een waarde van hon derden millioenen, die in de zakken der grond eigenaren terecht komen, zonder dat ze daar iets voor doen. En ziedaar de diepe oorzaak der maatschap pelijke verwildering en verwording; van de crises, de dictaturen, de oorlogen. Als de werkgevers en de werknemers met el kaar vechten om wat meer of wat minder, dan is de grondeigenaar de lachende derde, die er steeds met het bekende been van doorgaat. Ziedaar de les, die de geschiedenis met het vlas ons biedt. Ik had ook honderden andere voorbeelden kunnen kiezen. Want alle maat schappelijke ziekteverschijnselen vinden haar oorzaak in het particuliere grondbezit. En wie daar iets meer van lezen wil en wie wil weten, hoe we de maatschappij gezond kunnen maken, de werkloosheid uitbannen en de arbeidsbesparende machines van een vloek in een zegen doen verkeren, hoe we den loon slaaf kunnen bevrijden, en een ordeloze, kij vende, rovende, vechtende bende in een ge ordende samenleving veranderen, die leze de door mij en mijn medestrijders gepubliceerde en nog te publiceren geschriften. 1En weet, dat ik in mijn maatschappelijke opvattingen niet al leen sta; honderduizenden delen die, vooral in EXTRA NIEUWSBERICHT: Honig's Artikelen komen weer terug I De oude, on volprezen Honig's kwaliteit komt straks weer in de keuken I de Engels sprekende landen en bijvoorbeeld in Denemarken. In Holland hebben de macht hebbers het doorbreken van de verlossende waarheid nog steeds weten te beletten; alleen in de provincies Friesland en Groningen wor telt zij zich moeizaam naar het licht. Het maatschappelijk ziekteproces is thans in zijn eindstadium gekomen; de oorlog heeft het versneld en verergerd. Als wij nu niet in grijpen, dan gaan wij gezamenlijk naar de kel der; de grondeigenaren incluis Voor Zeeuws-Vlaanderen heeft het grond vraagstuk een bijzondere actualiteit. Zeeuws- Vlaanderen en andere grondgebieden in ons land zuchten onder de vloek van de in het buitenland wonende grondeigenaren. Aan dat kwaad is bijvoorbeeld Ierland vrijwel te gronde gegaan en daaraan is het te wïjten, dat de re publiek Eijre nog altijd in Engeland zijn grootste vijand ziet. Het maakt de zaak in wezen niet ernstiger, maar wel gradueel. Want het geld van de pacht wordt nu niet alleen onttrokken aan hen, die haar in Z.-Vlaanderen scheppen, dat zijn alle inwoners gezamenlijk, maar zij wordt in het buitenland verteerd. Het ontvolkingsproces van Z.Vlaanderen is dan ook reeds begonnen en de arbeidstoestanden zijn hier over 't algemeen nog ongunstiger dan in het Noorden. De Zeeuws-Vlamingen hebben er wel een heel bijzonder belang bij, het vraagstuk, door mij aangeroerd, onder de ogen te zien; in de eerste plaats de betrokken boeren, maar verder alle Inwoners, J, BUMA, 1). Verschenen: Politiek en Economie O, verkrijgbaar o.a. bij den boekhandel Vink. Wij willen bij het begin van dit artikel nog opmerken, dat niet het M.G. doch het alge meen Commissariaat voor de Voedselvoorzie ning de chaotische toestand bij de vlasverbouw in de hand heeft gewerkt. Aanvankelijk werd op desbetreffende vragen van de afd. Land bouw van het M.G. steeds geantwoord, dat geen verplicht teeltplan voor 1945 zou worden in gevoerd. Door vele boeren is toen meer vlas geteeld dan normaal, gezien de slechte prijzen voor diverse andere gewassen en het ernstige tekort aan personeel. Later werd nog wel een teeltplan bekend gemaakt, maar toen was het te laaf. Teneinde een algehele chaos bij de oogst- werkzaamheden te voorkomen is enige tijd ge leden door het M.G. een verordening uitge vaardigd waarbij verboden werd vlas te trek ken voor buitenlandse opdrachtgevers. Dit in verband met het feit, dat juist deze werkgevers de buitensporige lonen boden. REDACTIE. VRAGENRUBRIEK Door de Kamer van Koophandel te Ter neuzen zijn onderstaande vragen gesteld: Vraag 20: Hoe komt het, dat op de bon blik- vleesch werd verstrekt en geen braadvleesch? Antwoord: Dit zal nog meerdere malen voorkomen. Zeeuwsch-Vlaanderen is nog be voorrecht boven andere gebieden in ons land, alwaar practisch geen vleesch wordt verstrekt, ook geen vleesch in blik, doch visch-conserven. Vraag 21: Door de landbouwers wordt ge klaagd, dat zij nog steeds hetzelfde kwantum slachtvee moeten leveren en vernemen, dat ook het gewone kwantum in O.Z. Vlaanderen ge slacht wordt. Waar blijft dan dat vleesch, als het niet aan de burgers wordt gedistribueerd? Antwoord: Het slachtvee wordt overgenomen door het Bedrijfschap Vee en Vleesch. Het vleesch wordt wel degelijk onder de burgers gedistribueerd, het is echter niet altijd mogelijk het slachtvee, hetwelk door de landbouwers in Z.Vlaanderen wordt geleverd, ook aldaar on der de burgers te distribueeren. Indien het noodzakelijk is, wordt het vleesch afkonjstig van Z.-Vlaanderen gedistribueerd in andere gebieden J).v. Z.Beveland en Walcheren. Vraag 722: Het gerucht loopt hier, dat het vleesch, bestemd voor de bevolking van Z. Vlaanderen, terecht zou komen bij de Duitsche krijgsgevangenen in Sluiskil. Antwoord: Het is inderdaad zoo vrager het stelt „een geruchthetwelk absoluut niet op waarheid berust. Wij raden de bevolking dan ook aan niet te veel in te gaan op losse ge ruchten. Vraag 23: Tenslotte moesten de huismoeders van de slagers vernemen, dat er geen Ameri- kaansch spek voorhanden was. Is het-niet te misgaan, dat bij de vaststelling van de bonnen- lijst de huismoeders blij gemaakt worden met een doode musch? Antwoord: De bonnenlijst wordt voor het Zuiden centraal vastgesteld. Nu kan het voor komen, dat door gebrek aan vervoersmiddelen het spek niet op tijd in Z.-Vlaanderen aan wezig was, zoodat bij het uitkomen van de bonnenlijst het spek niet verkrijgbaar was. Wij doen wat mogelijk is om dergelijke teleurstellin gen tot een minimum terug te brengen. Vraag no. 24: Huismoeders maken zich be zorgd over het zout voor de inmaak. Is er nog kans, dat we voor de inmaak zout krijgen? Antwoord: Zoodra Boekeloo over kolen be schikt kan de zoutproductie zoodanig worden opgevoerd, dat aan de behoefte ven het ge- heele volk wordt voldaan. Momenteel is er te weinig zout om extra voor inmaak beschikbaar te stellen. Londen, 23 Juli ANEP-ANETA)De ge allieerde patrouilles in Birma worden door de lucht van het noodige voorzien. Hoofdzakelijk voedsel. In „normale'' gevallen geschiedt dit door de bekende Dakotas, doch er zijn gevallen, dat het moet geschieden door ware luchtacro baten, die met lichtere en sneller-wendbaarder toestellen werken. In dit laatste geval gebruikt men jagers. De jagers voorzien de troepen op den grond van alles, van schoenen-met-veters tot mortier granaten en draagbare radiozenders tot ciga- retten toe. De lading wprdt verpakt in een soort van triplex houders, met een neus met een schokbreker aan den voorkant, en achteraan de parachute. De houders worden van geringe hoogte neergelaten. De parachute opent zich onmiddellijk en komt binnen enkele seconden op den grond terecht. En hier een paar voorbeelden van een derge lijke expeditie. Een Engelsche piloot vertelt: „Ik moest mijn lading deponeeren aan den voet van een partij rotsen op een terrein, dat niet grooter was dan een voetbalveld. De wolken hingen zeer laag, en kwamen vrijwel tot op den grond. Drie maal ben ik er heen gegaan, en driemaal keerde ik onverrichter zake weer terug. De vierde maal had ik succes. Ik vond een opening tusschen de hergen (de wolken hingen niet meer dan vijftien meter boven den grond) en kon mijn vrachtje deponeeren op de bestemde plaats. Ik kon de kerels op den grond zien springen van plezier". Een andere Engelsche piloot vertelt: „Mijn doel was ergens in de bergen, op zoo ongeveer 1500 tot 2000 meter hoog. Om de bergtoppen te vermijden moest ik klimmen tot een kleine 4000 meter. Door een gaatje in het wolkendek dook ik naar beneden. Toen kwam ik in een stortbui terecht, maar ik zag mijn doel en had net een paar seconden tijd om mijn lading te laten vallen. Toen maar weer op goed geluk naar boven. Op goed geluk, zeg ik, want of je je oogen open had of niet deed er niet veel tot, -J IuvMiiaiiuei

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 4