V lil A S I) A Levii Zondag 5 Augustus Axel I - Biervliet I. Axel II - Biervliet II. 2 Kaarslantaarns L. v. d. MOLEN, Kim I Q. V L). L JAC. S. Mi A. M P. v. A. P. Axel I eum I Persconferentie. Op de Donderdag gehouden pers conferentie gaf majoor Koch allereerst een overzicht van de textielindustrie in Z -Vlaanderen, waarop wij in een volgend nummer nader hopen terug te komen. Wat betreft de in Nederland ter beschikking komende auto'suit Duitschi kon onze M C. de verzekering geven dat de noodige stappen zijn gedaan om Zeeuwsch-Vlaanderen zijn deel te doen krijgen. Zoodra deze voertuigen aanwezig zijn, zal nader worden be kend gemaakt, hoe te handelen om deze toegewezen te krijgen. Bij de uit Duitschland terugkeerende paarden bevinden zich vrijwel geen dieren uit Z Vlaanderen. De meeste paarden, die hier verloren zijn gegaan zijn in België terechtgekomen en het MG. is er reeds in geslaagd, h'ervan een groot deel, waaronder vaak waar devolle dieren, naar Z.Vlaanderen terug te voeren De verwachte 800 krijgsgevangenen zijn nu in West Z Vlaanderen te werk gesteld, grootendeels bij overheids- en semi-overheidsinstellingen. Aange zien nog geen vergunning is verleend tot het inrichten van een kamp, wor den deze gevangenen voorloopig dage lijks vervoerd van en naar Zedelgem in België Gezien de inkrimping van het M.G. kon majoor Koch mededeelen, dat men probeert om de afdeeling Financiën, die van bijzonder belang is voor het verkeer met België nog eenigen tijd te handhaven. Vooral de doktoren zouden door opheffing veel moeilijk j heden ondervinden bij opname van j patiënten in Belgische inrichtingen en het betrekken van medische artikelen uit België. Verder is nog uitvoerig behandeld de hulpverleening aan oorlogsgetrof fenen. Ook dit onderwerp zullen wij wat meer uitgebreid in het volgend nummer behandelen. DE PRINSESJES IN NEDERLAND Donderdag kwamen de kleine Prin sesjes in Nederland De reis vanuit Engeland werd gemaakt in twee twee motorige vliegtuigen van de R A F In het eerste toestel bevond zich H K H prinses Juliana met prinses Margriet, in het tweede toestel dat kort na het eerste op hei vliegveld Teuge landde de prinsesjes Beat ix en Irene Ongeveer een half uur voor de aan komst van deze vliegtuigen was ook Z K.H Prins Bernhard in zijn sport vliegtuig aangekomen Van het vliegveld vertrok het Prin selijk gezin per auto, die door den Prins zelf werd bestuurd naar Het Loo, waar Koningin Wilhelmina hun verwachtte voor de lunch. Het Prinselijk gez n zal zijn intrek weer nemen in het Paleis Soestdijk, waar vanmiddag in de voortuin een kinderfeest zal worden georganiseerd waaraan de prinsesjes "zullen deel nemen. Herrijzend Nederland gaf gist rmid- dag een reportage van de aankomst op gramoioonplaten, waardoor het Nederlandsche Volk in staat was de s emmetjes van de prinsesjes te hooren De kleine Margriet was zeer enthou siast toe haar beide zusjes aankwamen Zondag zal prinses Irene voor het eerst in Nederland haar jaardag vieren, hoewel zij zelf tegen haar oudere zusjes beweerde dat het niet de eerste keer was. Zaterdagmiddag uilen vertegenwoor digers van de gemeenten Baarn en Soest namens de ingezetenen op het Paleis Soestdijk den kleinen prinsesjes een geschenk aanbieden bestaande uit een Shetlandsche ponny met wagen Vlootweek te Ro'terdam Rotterdam, 29 Juli (A.N.P.-ANETA). Van 13 tot 17 Augustus heeft de Ei gelsche oor logsmarine voor Rotterdam een vlootweek op het programma staan. Het programma omvat: een vlootrevue op de Maas, een zeilwedstrijd van zeewaardige jachten waaraan ook Nederlanders kunnen deel nemen en een tentoonstelling. Bij de vloot revue, welke onder leiding zal staan van een kleinzoon van Charles Dickens, die thans als admiraal het bevel voert over de te Rotterdam liggende eenheden, zullen bur gerlijke en militaire autoriteiten worden uit- genoodigd. Komende van 's Hertogenbosch zijn er thans 3 routes om het midden en westen van het land te bereiken, te weten 1 den Bosch—Zalt Bommel—Cuilen burg—Utrecht. 2 den Bosch—Zalt Bommel—Vianen —Utrecht—Amsterdam 3 den Bosch Zalt-Bommel—Gor kum H l. AmbachtRotterdamDen Haag. Gisteren is na het einde van de conferentie te Potsdam een 7000 woor den omvattend communiquéuitgegeven, dat tegelijkertijd te Londen, Washington Moskou en Berlijn is gepubl ceerd. Hierin wordt o a aangekondigd, dat alle Duitsche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, volledig zullen worden afgeschaft Alle wapeneu, munitie en oorlogswerktuigen zullen in handen blijven van de geallieerden of worden vernietigd. Alle nat soc. wetten en instellingen zullen worden opgeheven en voorloopig zal geen centrale Duitsche regeering worden toegestaan. De productie van alle soorten wapenen evenals van vlieg tuigen en zeeschepen wordt verboden. De machtige Duitsche handelskartels en syndicaten zullen worden ontbonden en het Duitsche bedrijfsleven gedecen traliseerd, terwijl de productie gecon centreerd zal worden op den landbouw en op vredesindustrieën voor binnen- landsch gebruik. Duitschland zal gedwongen worden schadevergoeding in natura te ver strekken om in zoo groot mogelijke mate de verliezen en het lijden dat het veroorzaakt heeft goed te maken. Het land blijft in het bezit van vol doende hulpmiddelen om zonder bui tenlandsche hulp te bestaan. Oorlogsmisdadigers zullen snel en vastberaden berecht worden. Een eerste lijst van te berechten personen zal eind van deze maand worden gepubliceerd. De Big Three verklaren dat het niet de bedoeling van de geallieerden is het Duitsche volk te vernietigen of tot slavernij te brengen, maar het de ge legenheid te laten zich voor te berei den op den wederopbouw van zijn leven op democratischen en vreedzamen grondslag. Met ingang van heden is het reisverbod opgeheven en behoeven dus voor Nederland geen reisvergunningen meer te worden aangevraagd. Predikbeurten. SPORTNIEUWS. Zondag zijn te Brussel twee Holland- België wedstrijden gespeeld, nl. een hockey- en een voetbalwedstrijd. Voor het begin van de wedstrijden had een korte plechtigheid plaats aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Door een vertegenwoordiger van Z K H. Prins Bernhard werd hier een krans gelegd. Daarna begaven de spelers zich naar het wedstrijdterrein, waar eerst de hockeywedstrijd werd gespeeld Reeds na korten tijd wisten de Belgen te doelpunten en in de eerste helft werd een 2 0 voorsprong voor de Belgen geboekt Deze stand is daarna onge wijzigd gebleven, zoodat België dank zij zijn betere spelers een verdiende 20 overwinning behaalde. Voor het begin van den voetbal wedstrijd arriveerde Z K H Prins Bernhard Alle Belgische spelers wer- den aan hem voorgesteld, terwijl de Prins ook nog even met de eigen j spelers sprak. Ook bij deze wedstrijd i waren de Belgen in de meerderheid I en voor de rust wisten zij een 3—0 voorsprong te behalen Na de rust zaten de Nederlanders voortdurend op het Belgische doel en wisten den stand op 3—2 te brengen, welke stand ook de eindstand werd. Evenals bij den hockeywedst*ijd bleek ook hier de techniek van de Belgen beter. Het deelnemende Nederlandsche elftal was geen officieel elftal, maar was samengesteld uit in België gelegerde Nederlandsche militairen. In het Belg elftal wa.en twee oud internationals opgesteld BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van AXEL, ter uitoefening van de taak van burge meester en wethouders dier gemeente, brengt ingevolge artikel 203 'der Ge meentewet ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd de op heden afgekon digde wijziging van de algemeene politieverordening, vastgesteld dd. 18 Voor zoover de militaire juni 1945. (14e wijziging). veiligheid dit toelaat zal vrijheid van spreken, drukpers en godsdienst worden toegestaan. Gedurende de bezettingsperiode, over den duur waarvan niets gezegd wordt, zal Duitschland behandeld worden als een economische eenheid, onder ge allieerde controle. Er is een raad gevormd der ministers van buitenlandsche zaken van Groot- Brittannië, Rusland, China, Frankrijk en de Vereenigde Staten, met eert permanent secretariaat te Londen, ter voorbereiding van de vredesverdragen met Italië en de landen die satellieten van de spil waren en voor het ont werpen van een plan voor een vreed zame regeling met Duitschland. De toekomstige grenzen van Polen zullen wachten op de vredesregeling, maar ondertusschen zal Polen het gebied ten Oosten van de Oder en de Neisse bezetten. Het communiqué biedt het lidmaat schap der Vereenigde Volken aan aan alle daartoe in aanmerking komende staten, met de eenige uitdrukkelijke uitzondering van de Spaansche regee ring. De conferentie heeft het verzoek van de Sovjet Unie inzake uitbreiding van het gezag van de voorloopige Oosten rijksche regeering over geheel Oosten rijk in studie genomen en besloten dat deze kwestie zal worden behandeld na den intocht van de Britsche en Ame rikaansche strijdkrachten in Weenen. Axel, 31 Juli 1945. De burgemeester voornoemd. P. L. D J VAN OEVEREN, De Secretaris, MARIS DISTRIBUTIEDIENST. OPENING van het nieuwe seizoen met de Wedstrijden Aanvang 3 45 uur. Entrée 35 cent Kinderen 20 cent TE KOOP GEVRAAGD voor verlichting van rijtuig. Prijsopgave te zenden aan f> DHERT WILLEMS, Bier kaaistraat 4, HULST TE KOOP: Veegeneesmiddelen voor paarden, koeien, varkens, kippen, enz Prijzen van voor den oorlog Dijkstraat 5, TERNEUZEN. lot ,Uli C-tuc Groote. -eg 17, R. BLANKERT. Axel, Juni 1945, FIRMA J. C. VINK, Markt 12, Axel. standig kunnende werken. Goed loon. S. J. L. ORTE- LEE, Pr. Hendrikstr. 9, Axel. ut» iidiuiuuags om i uur 30 UTHSrel «Centraal" te Goes. De leden worden hierbij uitgenoodigd op deze vergadering aanwezig te zijn. I, Je ta-> Vervoer «an vrachtgoed door het geheele land Utrecht, 31 lull (A.N.P.-ANETA Met in gang 2 Aug. is voor he' verveer van vracht stukgoederen de verbinding tusschen Noord-, Oost Zuid- en West-Nederland hersteld. Een groot aantal stations wordt met ingang van dezen datum weer in bedrijf genomen. Uitbreiding met een aantal andere plaatsen is binnen zeer korten tijd te verwachten. Inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de stations en bij de kan oren van Van Qend en Loos en de A.T O. agentschapper. Nederl. Herv. Kerk. 10 uur Ds. v. Oeve- ren, 2,30 uur Ds. van Oeveren. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Zemel, 2,30 uur Ds. Post. Geef. Gemeente. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur L eskerk. Gevonden voorwerpen. Een zakje geldige bonnen. Joz. Julianastr. 69, Axel. Vinke, BONNENLIJST voor ,Z.-Vlaanderen, geldig t/m 18 Aug 1°45. 'tenzij anders is aangegeven). a81 t/m e81 reserve, inleveren bij afhalen bonkaart 10e periode. Brood a33a t/m e33a, 400 gr. m33a 400 gr., b33b d33b—e33b, 400 gr., a33b-c33b, 600 gr., d33—e33 beschuit, 100 gr. Beschuitd33a—e33a beschuit, 70 gr., d33b e33b beschuit, 70 gr. Melk: a33 b33, taptemelk l1/» L., c33—d33 e33 melk, P/4 L-, e84 reserve, 3'/s L. Margarine: a33a b33a—c33a boter, 250 gr., m33a, boter, 125 gr. Boter: (133* e33a, boter, 250 gr„ a34a b34a—c34a, bo'er, 125 gr. Chocolade: 03—19, versnaperingen, 1 tablet. Rookartikelen: 10 tabak, 1 rantsoen n keuze. De bonnen zijn aangewezen voor de arti kelen brood. Beschuit, melk en margarine zijn geldig tot en met 11 Augustus 1945 De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E84 reserve bij de eerstvol gende uitreiking van levensmiddelenkaarten bij den cistributiedienst inleveren 125 gr. margarine is gelijk aan 100 gr. vet. De bennen a34a t/m c34a „boter" zijn voorinleveringsbonnen en afleveringsbonnen, Het publiek dient de»e bonnen voor Maan dag 6 Augustus bij zijn winkelier in te leveren. Door detaillisten in te leveren in de week van 6 t/m 9 Augustus 1945 Met evenredige bevoorrading: Koffie, peulvruchten, jam, rijst, kinder meel en rijstebloem, vermicelli, gortmout, eipoeder, huishoudzeep, boter, margarine en rookartikelen. De boter en margarine-bonnen in te leveren in veelvouden van 20 rantsoenen. Zonder evenredige bevoorrading Rrood, kaas, meik, vleesch, aardappelen, petroleum en brandstoffen. Boter a34ab34a c34a in veelvouden van 10 rantsoenen in te leveren. De kaasbon no 207 algemeen kan onbeperkt worden ingeleverd en zal later niet meer worden aangenomen. Rijstpudding td80 reservemoet door de detaillisten bij de grossiers worden inge leverd. De Insoectie voor de Distributie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Toalichting: Deze periode is het broodrantsoen ver hoogd tot 2800 gram per week. Er wordt naar gestreefd dit rantsoen te handhaven. Wanneer brood en andere graanproducten eventueel vrij van bon zullen komen, valt nog niet te bepalen. Ook het vleeschrantsoen is op een hooger peil gebracht. Men krijgt in het vervolg 200 gram vleesch zonder been per week, wat neerkomt op meer dan 250 gram vleesch in been. Daarnaast staat een verdubbeling van het rantsoen peulvruchten en gortmout of gortgries grijst voor kinderen terwijl in de eerste week van deze periode een half rantsoen (125 gram) roomboter op een vóórinleveringsbo" zal worden verstrekt, in plaats van margarine of vet. De distributie van pruimen en rozijnen wordt daartegenover stopgezet, nu de voor raden practisch zijn uitverkocht. Ook bis cuits zijn van de lijst verdwenen. Dit artikel was te beschouwen als een aanvulling, zoo lang de verstrekking van andere levensmid - delen nog geen voldoende peil bereikt had. vV u staan deze periode afgezien van groente, fruit en visch op een rantsoen van 2054 caloriën per dag. Het Centraal Distributiekantoor te Vught maakt in overleg met hei Rijkskolenbureau en het Rijksbureau voor Aardolieproducten het volgende bekend. In verband met de huidige zeer slechte vas'e brandstoffenpositie is het niet mogebjk kolen beschikbaar te stellen voor kook- doeleinden. Teneinde zooveel mogelijk in de behoefte te yoorzien zullen houders van een kaart U 505 voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden in het bezit worden gesteld van petroleum. 1 Hiertoe worden voor het tijdvak van 1 Augustus tot en met 15 Augustus a.s. de volgende bonnen eldig verklaard tot het betrekken van petroleum. Bon K.F. 33 van de kaart U 505 voor 8 liter en de bonnen 109 en 110 van de kaart U 506 voor ieder 2 liter. Er kan reeds worden medegedeeld, dat een hoeveelheid petroieumkooktoestel'en wordt aangemaakt, zoodat vrij spoedig tot een distributie hiervan kan worden overge gaan. In afwachting htervan dient thans in de behoefte te worden voorzien door een dergelijk toestel aan derden in bruikleen te vragen. o— DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Alle niet door den handel gehonoreerde rijwielbandbonnen, uitgegeven na 1 Mei 1945 doch voor 23 ju'i 1945 kunnen t/m 8 Aug. 1945 bij den Distributiedienst worden inge leverd. Na 8 Aug. '45 aangeboden bonnen kunne" in geen geval meer worden aange nomen en komen niet meer voor vernieu wing in aanmerking DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Na-uitreiking bonkaarten 9e per. 1945 Deze zal gehouden worden te Hulst op 6 Augustus van 9—11,30 uur en 13,3015 uur Te Kloosterzande op 6 Augustus van 9—1 l,30en 13,10—15u. Aanvang 2 uur. uucAiiailUCi I WJ> «JXril

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2