AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. V No. 90. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945. 59e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM AMSTERDAM. n. iMi U vVöör.Klcn I cIN Reuter meldt uit Londen, dat de Koning aan den afgetreden premier als belooning voor zijn buitengewone verdiensten gedurende den oorlogstijd, de orde van den Kouseband aangeboden heeft. Dit is de allerhoogste onder scheiding, die in Groot Brittannië ver leend kan worden. Churchill heeft echter verzocht, of het „hem" „onder de tegenwoordige omstandigheden" veroorloofd mocht worden, dit aanbod af te slaan Men verdnderstelt, dat dit de eerste keer is, dat een lid van het Lagerhuis geweigerd heeft deze orde aan te nemen Het laatste lid dat met de orde van den Kouseband was onderscheiden, was Sir Austin Cham berlain, na zijn met succes bekroonde onderhandelingen te Locarno Slechts drie andere leden hebben deze onder scheiding, die in 1338 door Edward III ingesteld werd, ontvangen. In het proces Petain is het verhoor der getuigen a charge afgeloopen. De rechter deelde mede, dat hij van Pétain's dokter een briefje had ont vangen, dat Pétain niet opgewassen was tegen den langen duur van de zittingen en aan een keelontsteking lijdt. Minister Beel naar Zeeland Breda, 28 Juli (A.A.) Het is de bedoeling, dat min. Beel op 3 en 4 Augustus een bezoek aan de Provincie Zeeland zal brengen. PLAATSELIJK NIEUWS. DISTRIBUTIEDIENST. Abonnements prijs Losse nummers 5 c* Kwartaal abonnement AXEL binnen de koor' IL 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentleprlj»^^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. De hoofdstad heeft haar bevrijdingsfeesten achter den rug. Het waren zeer kalme feesten: er was geen vervoer en geen alcohol en dus ontbraken in de binnenstad de hossende en juichende volksmassa's, die anders op hoogtij dagen uit de buitenwijken daarheen trekken. Andererzijds gaven de transportmoeilijkheden het aanzien aan feestelijkheden in vele buurten, die zich daarvoor vroeger te deftig hadden ge houden. Het hoogtepunt der feesten vormde het dé filé voor H. M. de Koningin. Zeer terecht heeft H.M. afgezien van een grootschen intocht: tè schrijnend waren daarvoor de wonden, :n het Nederlandsche volkslichaam geslagen. Daar door was de aandacht ook volledig geconcen treerd op het défilé, een imposante en diep ontroerende demonstratie van het Verzet in zijn vele geledingen. De Dam was niet op zijn voordeeligst. Op het z.g. midden-Damterrein, de ongelukkige in- stulping, waar men reeds jarenlang geen raad mee weet, was een weinig smaakvolle decoratie aangebracht en op het plein zelf had men een tijdelijk mausoleum voor gevallenen opgericht, dat evenmin geslaagd van uitvoering kon wor den genoemd. Ook was het jammer, dat het publiek niet op het terrein werd toegelaten: défardoor ontbrak a.h.w. de klankbodem. Doch blijkbaar wilde men de zaak slechts kalm en rustig houden en met het oog op de vele ver moeienissen, waaraan H.M. den laatsten tijd had blootgestaan, was dit zeker ook verkies lijker. Intusschen: wie deze revue van geallieerde troepen èn van de verzetsbeweging heeft mo gen aanschouwen, zal haar zeker zijn heele leven niet vergeten. Het was een diep aan grijpend schouwspel. Eén groep der bevolking heeft deze dagen helaas niet kunnen meevieren: de Joden. Zij kón ze niet meevieren, wantzij was er niet meer- Keer op keer heb ik de Jodenbuurten door kruist, overal familie en kennissen gezocht en ze niet gevonden. Het drukke, kleurige' gedoe van de Jodenbreestraat, de confectiebedrijven van de Sint Anthoniebreestraat, de bevolking der diamantslijperijen, er is niets meer van over. De synagoges aan het J. D. Meyerplein zijn ge plunderd en verlaten. Slechts de ontzaglijke Synagoge der Portugeesche Gemeente is, als beschermd monument, volkomen intact geble ven met al haar kunstschatten en herinneringen, veelal nog meegebracht uit Spanje in de 17e eeuw. Doch zij is nu nog méér monument dan vroeger. Vrijwel alle gemeenteleden zijn weg gevoerd en van de meer dan 1000 zitplaatsen zijn zelfs ,op Sabbath slechts enkele tientallen bezet. Heele huizen, ja straten zijn hier volkomen gesloopt door de bevolking, die zich in den af- geloopen winter tot eiken prijs brandhout wilde verschaffen. Er is een straat, waar zoowel trot toirs als de rijweg volkomen bedolven liggen onder het puin. Waarlijk, dit alles is een tref fend symbool, want wij kunnen de balans thans opmaken: zooals de Jodenbuurt is ook haar be volking vernietigd. Op 10 Mei 1940 leefden in Nederland onge veer 140.000 Joden. Daarvan zijn ongeveer 20.000 ondergedoken en een kleine 10.000 het juiste cijfer ken ik niet ,,met rust ge laten", als zijnde gemeend gehuwd. De onderduikers zijn voor het grootste deel gered. Een merkwaardig groot aantal hunner was verborgen in Friesland, Twente en den Achterhoek. In Friesland zaten veel Amster dammers, in den Achterhoek velen uit de om geving zelf. In laatstgenoemd gebied waren heele Joodsche gemeenten bij afspraak op één dag ondergedoken. De gedeporteerde en thans teruggekeerde Joden bestaan nu uit 4 groepen: le. De uit 850 personen bestaande z.g. Westerborkgroep, dat zijn zij, die zich tot de bevrijding in het overgangskamp Westerbork bij Beilen hebben kunnen handhaven. Hiertoe behooren alle ondergedoken Joden die na Dol len Dinsdag gevonden zijji: na dezen dag is er geen transport van Joden naar Duitschland meer geweest. 2e. De z.g. groep-Theresienstadt. naar mijn schatting ongeveer 1200 personen. Het grootste gedeelte dezer groep werd weer gevormd door de z.g. Barnevelders, dat zijn eeen aantal Joden, die op grond van verdiensten voor den Neder- landschen Staat, de kunst of de wetenschap door den Secretaris-Generaal Mr. Frederiks on der bijzondere bescherming waren genomen en ondergebracht op twee landgoederen in de ge meente Barneveld. De Duitschers hadden be loofd, hen tot het einde van den oorlog daar te laten, doch braken natuurlijk deze belofte en voerden ook hen naar Westerbork. Het grootste deel hunner is later op transport ge steld naar Theresienstadt, een stadje tusschen Praag en de Dultsch-Tsjechische grens, alwaar Zij werden vereenigd met soortgelijke „promi nente" Joden uit alle bezette landen van Euro pa. Deze groep bevindt zich, ofschoon veelal smartelijk verouderd, lichamelijk in behoorlijke conditie. Tot haar behooren Prof. Meyers, de internationaal vermaarde jurist uit Leiden, ge- neraal-majoor Dr. Praag, oud-chef van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, de violist Sam Swaab en de harpiste Rosa Spier van het Residentie-Orkest. 3e. De groep Bergen-Belsen (pl.m. 1200 per sonen), ook wel genoemd de uitwisselingsgroep. Direct bij het uitbreken van den oorlog toch hadden de Engelschen in Palestina een troep Duitsche kolonisten geinterneerd, die reeds se dert vele tientallen jaren nederzettingen bij Jaffa en Haifa bewoonden (en van daaruit de Arabieren ijverig opstookten tegen de Joden en het Engelsche bewind). De Duitsche Regeering wilde deze onderdanen gaarne uitwisselen en het is een bekend publiek geheim, dat zoo de Engelschen zich aan deze zaak iets hadden laten gelegen liggen, het leven van duizende Joden nog had kunnen worden gered. Intus schen werd door beide partijen reeds vanaf 1941 met deze uitwisseling gecoquetteerd en zelfs zoo sterk, dat de Zionistische organisaties in de bezette landen z.g. uitwissejingslijsten op stelden van actieve Zionisten en Joden die familieleden in Palestina hadden. Wie op zulk een lijst voorkwam, werd niet naar Polen ge deporteerd, doch in de overgangskampen (b.v. Westerbork of Mechelen) vastgehouden, in België soms zelfs losgelaten en vrijgesteld van hef dragen der Jodenster. Persoonlijk is mij den ochtend, dat ik onderdook, ten tweedemale plaatsigg op deze Palestinalijst aangeboden, doch ik heb haar na kort beraad geweigerd. Het is, gezien in het licht van hetgeen thans bekend is, waarschijnlijk het behoud van mijn gezin geweest. Hun, die in Westerbork op uitwisseling wachtten, werd medegedeeld, dat zij, alvorens naar Palestina te vertrekken, eerst nog naar het „overgangskamp" Bergen-Belsen bij Han nover zouden worden vervoerd. In de grootste vreugde immers het beloofde land in het verschiet vertrokken zij daarheen. Opdat geen misverstand ontsta: Het Joden kamp Bergen-Belsen was een geheel afgesloten deel van het beruchte concentratiekamp van dien naam. De folteringen, waarvan de pers ons een en ander verteld heeft, werden in dit „Judenblock" niet toegepast. In hun plaats tra den andere martelingen: hard werk, honger, koude, vervuiling. Eenige mijner collega's, afgemat en spierwit geworden dóór vlektyphus, hebben mij lange verhalen over dit kamp gedaan. Zij praatten rustig over de gruwelijkste gebeurtenissen en hun relazen waren een eindelooze doodpnlijst. Doch dit alles was niets, vergeleken bij wat verteld en vooral wat niet verteld verd door de 4e groep: de teruggekeerden uit de hel van Auschwitz. Doch evenals de Engelsche Regeering bewust de films van de concentratiekampen deed ver- toonen, zoo mag in de Nederlandsche pers ook daarover niet gezwegen worden. Opdat wij niet vergeten. Mr. JACOB FRANKEL. Onze gulden in W«llstreet. „Financial News" schrijft Hier zijn eenige gegevens uit WalUtreet. Het zijn praatjes en ze dienen als zoodanig beschouwd te worden. De lezers behoeven het met die meeningen niet eens te zijn. Maar zij kunnen niet geregeerd worden, aangez en ze nu eenmaal uit het financiëele hart van 's werelds grootste crediteuren natie komen. Op het pu"t van de Nederlandsche gul den is Wallstreet in een baisse stemming De Nederlandsche banken noemden in kabeltelegrammen aan hun Amerikaaasche correspondenten een verkoopkoers van 37.93 dollarcent per gulden. Wat een daling van bijna Va weergeeft vergeleken bij den voor- oorlogschen koers van 53 08 cent. Sommige menschen van de buitenlandsche geldmarkt beweren dat deze nieuwe koers wel eens te hoog zou kunnen blijken wegens de ern stige economische slagen, die Nederland tijdens den oorlog ontvangen heeft en wegens de groote vermindering van de Neder'andsche goudreserve Volgens onofficieele berichten is de goud voorraad van Nederland, die 577.800 kg. bed'oeg, gedaald tot 240 000 kg. Het grootste deel ervan is geborgen voor de Duitschers, doordat het vóór den inval in de V.S. en Gr. Brittannië in bewaring is gegeven. Op de basis van ien pas vastgestrlden koers, verklaren deze particuliere berichten, is de Nederlandsche goudvoorraad gerevalueerd van de oude prijs van 2009 guldens per kg. op 2970 guldens. De Nederlandsche regee ring hoopt de gulden op deze nieuwe goud basis «e kunnen stabiliseeren. Winst op bankpapier veroorzaakt door de revaluatie van den goudvoorraad door de Nederland sche regeering zou, volgens deze berichten, 209 miliioen gulden bedragen, Nederlandsche onderscheidingen voor Eisenhower en Bedell Smith Prins Bemhard heeft in het hoofdkwaj- tier te Frankfurt a.d. Main aan generaal j Eisenhower en stafchef Bedell Smith het grootkruis van den Ned, Leeuw overhan digd De Prins noodigde generaal Eisen hower uit en bezoek aan Nederland te biengen, ordat het volk persoonlijk zijn dankbaarheid voor de bevrijding zou kun nen uiten. Eisenhower zegde een bezoek aan ons land toe. voor generaal Eisenhower wordt ook een eeresabel vervaardigd, die hem namens Koningin en regeering zal worden aange boden. De Fransche raadgevende vergadering heeft het door de regeering opgestelde min.- ontwerp voor de grondwet verworpen met 210 teeen 19 stemmen. De Gaulle had in zijn toespraak tevoren verklaard, dat hij waarschijnlijk zou aftreden indien de ver gadering het ontwerp verwierp. Zij keurde een motie over „het principe vaneen regee- rine, die verantwoordelijk is tegenover een constitutioneele vergadering' met 268 tegen 0 stemmen goed, alsmede het principe van het „stabiele kabinet" Later hechtte de raadgevende vergadering haar goedkeuring aan het principe van een „souvereine assemblé." —op volgers mededeeling van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken zal Rusland deelnemen aan de conference over den status van Tanger. De besprekingen zullen a.s. Vrijdag worden hervat. o— Anp Aneta verneemt, dat op korten ter mijn in 2uid Limburg een groote staal fabriek zal worden gevestigd. Volgens de zegsman iz er in beginsel overeenstemming bereikt tusschen de geall. legerleiding en vertegenwoordigers van België, Nederland en Frankrijk tor het over brengen van enkele groote staaffabrieken uit het Ruhrgebied naar de drie genoemde landen Grondstoffen, o.a. ijzererts, zullen uit het Ruhrgebied en den Elzas worden aangevoerd, De Belgische minister van Buitenl Zaken Spaak verklaarde, dat de regeering besloten heeft aan te dringen op de uitlevering van den Rexistenleider Degrelle. Op 8 Mei moest deze in Spanje een noodlanding maken. De Spaam-che regeering heeft toen zijn uitlevering geweigerd. Zaterdag is het eerste civiele vliegtuig op Schiphol geland, een DC 3 machine uit Zweden met passagiers en goederen. H.N. Vrijdag is bij Den Helder een Neder- landsch visschersvaartuig op een mijn pe- loopen. 1 opvarende kon worden gered ter wijl de overigen, waarschijnlijk 6 man, om het leven kwamen. (H.N.) —o Prinse'gk gezin naar Soest tgk. Het Pr'nselijk gezin zal Zaterdag 4 tug. a.s. het paleis Soestdijk betrekken. Na een officieele ontvangst van verschillende auto reiten zal in den tuin van het paleis een kinderfeest worden gehouden voor de kinderen van de lagere scholen, waaraan ook de kleine prinsesjes zullen deelnemen. Des middags zal voorts nog ten rijtoer wor den gehouden. o Een 2-motorige Michell-bommenwer- per is waarsc''ijnlijk tengevolge van den dikken mist in botsing gekomen met den grootsten wolkenkrabber ter wereld, het Empire State Building te New York. De machine sloeg te pletter 'egen de 70ste ver dieping, hetgeen met een hevige ontplof fing gepaard ging. De brandweer rukte on- midddellijk uit daar het gebouw in brand was geraakt. (A.A.) —o. Wederopbouw Fröbelschool. Een aantal belanghebbenden heeft voor dit noodzakelijk werk een voorloopige rege lingscommissie gekozen. Binnenkort wordt een algemeene vergadering uitgeschreven, in wetke een schoolvereeniging zal worden opgericht en een schoolbestuur gekozen. (Zie advertentie in het volge d nummer De commissie heeft haar werkzaamheden ingeleid door het organiseeren eener alge meene colleete. Deze zal reeds dezer dagen worden gehouden. Wij hopen en vertrouwen, dat bij het bepaten harer bijdrage de Axelsche nurgerij bezield zal zijn door den geest, welke voor den wederopbouw noodig is. De Regelings-Commissie, J. BUMA, W. DE jAGER, C. DE SMET. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud F. Groothaert, Molenstraat 3, Axel. BONNENL1JST voor Z.-Vlaanderen, geldig t/m 4 Aug 1945, (tenzij aade>s is aangegeven). Aardappelen a, b, c, d, e, m32, l'/« kg. Vlee«cha, b, c, d, e32a, 125 gr,. m32a „vleesch" 100 gr. Eng. Huishoudzeep voor vuile arbeid. De aanvraagformulieren MD 223 -72 voor vuilen arbeid moeten worden afgehaald en ingediend voor 31 Juli 1945, dit is voor de 9e en 10e periode i945. De Inspectie voor de Distributie in Zeeuwsch-Vlaanderen. O— DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Na-uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen 9e periode 1945 te Axel, Sas van Gent en Zaamslag op Vrijdag 3 Augustus '45 van 9.30 tot 12 uur v.m. DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Gezinnen, niet aangesloten op het gas- of electriciteitsnet kunnen in aanmerking komen voor twee liter petroleum per maand voor veriichting. Hiervoor dienen belanghebben den een aanvraagformulier bij den distri- butiedienst af te halen en in te dienen voot 31 |uli a.s. Extra melk giftigen arbeid. Aanvraagformulieren MD223—73 voor melk giftigen arbeid moeten eveneens afgehaald en ingediend worden voor 31 Juli a.s. Mededeeling. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt het volgende bekend. Pe'sone", die zich van uit het Zuiden naar de overige deelen des lands wenschen te begeven worden er op gewezen, dat zij zich aldaar niet meer van distributiebeschei den kunnen voorzien. Zij worden echter in de gelegenheid gesteld ten distributiekantore van hun woonplaats, onder overlegging van hun reispas, bepaalde bonnen van de bon kaart te doen omruilen tegen rantsoenbon- nen, zoodat zij zich op die wijze tijdens hun reis van levensmiddelen kunnen voor zien. De aandacht van winkeliers wordt er speciaal op gevestigd, dat eenzelfde rege ling ook in de overige deelen des lands is getroffen. Alle rantsoenbonnen, waar dan ook uit gegeven, zijn in bet geheele land geldig,

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1