AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. -y-. .vz .zz 5Q OOGST IN GEVAAR! Zweden werd in het geheim gewaarschuwd voor invasie. ZATERDAG 28 JULI 1945. 59e JAARGANG. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM EP Hitier moest het plan op het laatste oogenblik opgeven. Eindhoven 19 Juli 1945 (A.A.) Docu menten, die door de Russen werden gevonden in Hitlers Rijkskanselarij in Berlijn, hebben onthuld, dat Hitler in Februari 1942 opdracht gaf voor de invas'e van Zweden, zoo schrijft de „Daily Telegraph".' Bombardements eskaders van de Luftwaffe werden in gereedheid gebracht op de Deensche en Noorsche vliegvelden en 45 leger divisies onder het bevel van veldmaar schalk Von Bock werden voor de lavasie aangewezen. j^Reeds in het begin van 1942 had Hitier instructies gegeven aan zijn generalen staf voor de voorbereiding van de uitvoering van een plan, dat reeds bestond voor een „Blitzkrieg" tegen Zweden, voordat in de lente of het begin van den zomer de campagne tegen Rusland begon. Hitier wenschie zijn aanvoerlijnen naar de fronten in Finland en Lenin gradste beveiligen. Hij verklaarde op een bijeenkomst van den generalen staf, dat hij niet langer kon tolereeren, dat er een staat bestond in het raam van de Europeesche nieuwe orde, die Duitschiand vijandig gezind was. Op 14 Februari werden de planner, voltooid en werd de generale stat bijeengeroepen. Op die bijeenkomst zou Hitier een laatste waardeering van den toestand te hooren krijgen van von Bock en zou hij het bevel geven, waarbij het bommen zou regenen op Stockholm, Gothenburg en Malmoë, terwijl de Dui'sche legers over dt Dpensche en Noorsche grenzen Zweden zouden binnenrukken. De campagne zou 5 tot 8 weken duren, zoo werd aangenomen. Het bevel werd nooit gegeven. Nog den avond tevoren werd het Zweedscht leger gemobiliseerd en s'oeg de balans der machtsverhoudingen in het voor deel van Zweden over. De oorzaak hiervan was, dat 10 dagen voor de vastgestelde bijeenkomst van den gen. staf een man in burgerkleeren zich bij den minister van buitenlandsche zaken, Guenlher, meldde. Na verk'aard te hebben, dat hij incognito wenschte te blijven, waarschuwde hij den minister, dat Zweden zou worden aangevallen. Hij gaf de juiste data, tijden en plaatsen Reeds is men hier en daar begonnen met het binnenhalen van den oogst. Hoe spoediger en hoe beter deze oogst geborgen wordt, hoe meer zekerheid ons volk heeft dat de huidige rantsoenen gehandhaafd of zelfs verhoogd zullen kunnen worden. Door een tekort aan arbeidskrachten loopt de oogst ernstig gevaar. Ontijdig oogsten beteekent verlies, of zelfs geheel verloren gaan. Onze voedselvoorziening moet absoluut verlig gesteld worden. Daarom ligt er thans gedurende eenige weken een taak voor ieder die kan en wil, nl. behulpzaam zijn bij het binnenhalen van den oogst. Mannen en vrouwen, inzonderheid alle jongeren, geeft u op als vrijwilliger(ster) om behulpzaam te zijn bij het oogstwerk. Voor AXEL aan een der onderstaande adressen L. P. BAKKER, Plaatselijk Bureauhouder, Kerkdreef. J. A. TANGELDER, Koestraat. A. VAN HOEVE, Koestraat 13. Landbouwers worden verzocht ten spoedigste aan een der bovenstaande adressen aanvragen om hulp bij het binnenhalen van den oogst in te dienen. Allen in touw om onze voedselpositie veilig te stellen! WERKGROEP OOST Z.-VLAANDEREN.- het U voorgenomen thans offensief. „Ik van kan U thans niet vertellen wie mij gezonden heeft, noch waarom ik u deze inlichtingen breng", deelde hij mee. „Maar ik verzeker u, dat het waar is en ik adviseer u zonder uitstel te handelen". Dien nacht kwam het Zweedsche kabinet bijeen en vergaderde tot in den ochtend. Na verschillende uren van ernstige beraadslagingen werd besloten om de inlichtingen als onver- valscht te beschouwen. De opdracht tot mobilisatie van het Zweedsche lfger werd daarop gegeven. Het resultaat van dien stap is thans bekend. Op een slotzitting van den generalen staf over Zweden, die door Hitler gepresideerd werd, zei von Bock, die namens het leger sprak, dat hij niet wist waar het lek zat van de plannen, die alleen aan de hoogste stafofficieren bekend waren. Hij verklaarde verder en de andere legergeneraals ondersteunden hem daarbij dat hij voor eer. succes volle operatie tegen Zweden 20 aan- valsdivisies van het £uid*Russische grooter van afmeting dan de „Spitfire". De bewapening bestaat uit vier mi trailleurs van 20 mm., die in den neus zijn gemonteerd. In den neus bevindt zich eveneens een filmcamera. De eerste vlucht van de „Meteor" was in 1943. De eerste actie kwam een jaar later, toen de Duitschers hun vliegende bommen begonnen te sturen. Zooals gezegd, zijn de „Meteors" niet in actie geweest tegen „gewone" vlieg tuigen, met een bemanning zeer tot spijt van de vliegers die hun krachten graag zouden hebben gemeten tegen de Duitsche „jets", de Messerschmitts 163 (eenmotorig) en 262 (tweemotorig) en de Arado 234. Gedurende de laatste maanden van den oorlog werd een afdeeling „Meteors" overgebracht naar een veld bij Brussel, en later verhuisde men naar een basis in Nederland. Tenslotte vertrok men naar Duitschland, doch toenbegon de Luft waffe reeds den geest te geven en was het ingrijpen van de Engelsche ets niet meer noodig. De „Meteor" wordt gebouwd door 'de Gloster-vliegtuigenfabriek, volgens ontwerp van den vermaarden Engel- schen constructeur Vir Commodore rank Whittle. De Jet-turb'nes worden gemaakt door Rolls-Royce. (Anep-Aneta). front moest terugnemen, waar het Stalingrad-offensief reeds werd opge bouwd. Zulk een stap kon in de oogen van het leger slechts afbreuk doen aan het succes van een veel belangrijker strategischer manoeuvre, waarbij de Wolga zou worden overschreden. Mos kón vanuit het Zuiden zou worden omsingeld en de Kaukasische olie velden zouden worden veroverd. Hitier was met tegenzin verplicht zulks te aanvaarden. Eerst op dit oogenblik kan wordep bevestigd, dat het Dr. Goerdeler, de vroegere burgemeester van Leipzig was, die den man ter waarschuwing naar Zweden stuurde. Dr. Goerdeler ,was betrokken bij het complot van 20Juli, dat ten doel had Hitier te vermoorden. Hij zou Rijkskanselier geworden zijn, als het complot gelukt was. Nieuw geneesmiddel tegen typhus. Eenige Amerikaansche geleerden heb ben een nieuw middel tegen ïyphus uitgevonden en het den naam van „streptomycin" gegeven, aldus meldt „Journal", het orgaan van de „Ame rican Medical Association". „Streptomycin" werd in vijf geval len toegepast en in drie geval en werkte het volkomen. Bij de twee andere gevallen veronderstelde men in het lichaam der patiënten factoren aanwezig, die de werking van het nieuwe geneesmiddel tegenwerkten. Een en ander w^rdt thans onderzocht. De proeven bevinden zich nog in een beginstadium en streptomycin is nog slechts in bepprkte hoeveelheden en uitsluitend voor experimenten ver krijgbaar. Men is van meening, dat het zeer groote kwaliteiten bezit en, bij een langdurige behandeling ermee van t.b.c. beter zal blijken te zijn dan he'. „wondermiddel" penicillin. De uitvinders van „streptomycin" zijn dr. i'obart A. Reimar.n, dr. Alison Price en dr. William F. Elias. Zij zijn ervan overtuigd dat door„hun vinding de eerste stap is gezet op wegn aar de genezing van typhus, iets, waar naar de wetenschap jaren lang heeft gezocht, (A.N.P.-ANETA.) Zeeuwsche Volksuniversiteit. Naar wij vernemen is dezer dagen het Algemeen Bestuur van de Stichting Zeeuw che Volksuniversiteit met de navolgende in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren woonachtige leden uitgebreid Pierre van Hauwe, K J. Huineman, J. J. Kaan, Ds. P. L. D. J. v. Oeveren, Mr. H. B. L. de Rechter, W. H. Schoonaard en Mr. G. Tichelman. De werkzaamheden van de Z. V. U. zullen reeds dezen zomer, ook in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een aan vang nemen. Een prospectus zal worden uitge geven, dat binnenkort aan belangstel lenden zal worden toegezonden. Voorloopig zal het centrum der werkzaamheden in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen te Terneuzen worden ge vestigd- Als correspondent van het Bestuur zal optreden de heer W. H. Schoonaard, Burgemeester Geillstr. 13, Terneuzen. We hopen hierop spoedig nader terug te komen. Engelsche „Jet"-jager. Hede morgen pubheeeren de Engel sche bladen voor het eerst bijzonder heden en foto's van den beroemden Engelsche „Jet"-jager, de „Meteor" De foto's toonen een prachtig ge stioomlijnd toestel met twee „motoren zonder schroef", de „jets". Opvallend is dat het staarWlak hooger zit dan bi andere machines. Dit is gedaan met het oog op de uitlaatgassen, Overigens ziet de Meteor" er uit als een moderne een-persoonsjager. Eenige bijzonderheden zijn de vol gende: de „Meteor" is reeds in actie geweest tegen de vliegende bommen of „Doodlebugs", zooals men ze in Engeland noemde, oftewel de V I's Ze hadden er een „zac t eitje" aan want de V 1 had een sne heid van een kilometer of 600 en de „Meteoi draaide ongeveer 750. Het toestel is nog niet in actie geweest tegen be mande machines. De „Meteor" heeft een vleugelspan ning van ongeveer 14,5 meter en een lengte van ruim 13,5 meter en is iets De H.A.R.K. De afd. Z.-Vlaanderen van de H.A.R.K. ontving het volgende schrijven, waar voor wij gaarne een plaatsje inruimen. Aan de Nationale Hulpactie Roode Kruis, HARK, Afd. Z - Vlaanderen, Axelschestr. 79, Terneuzen. L. S., Na maanden van ingespannen ar beid, die achter ons liggen, kunnen wij de aandacht eenigszins van het ver- hongeringsgebied afwenden en haar ten volle richten op die gebieden, waar door de maandenlange oorlogs- en noodtoestand de daadwerkelijke hulp van het Ned. Roode Kruis wel een dringend vereischte is. Het betreft hier vooral het voormalig oorlogster rein in de Betuwe, de Veluwe-rand, de Bommeler-waard en Noord-Limburg. Wij zijn dan ook begonnen het zwaar tepunt van onze arbeidskracht naar deze gebieden te verplaatsen. Nog steeds is de nood daar groot, niet alleen op het gebied van behui zing, gezondheidszorg en herbevol king, maar ook en niet op de ge ringste plaats op het gebied van voedselvoorziening en kleeding. Het is daarom, dat wij nogmaals een beroep doen op de voortreffelijk gebleken hulp van Uw HARK-organisatie. Er dient geholpen te worden, zoo lang er in het eigen land nog krach ten en bronnen te vinden zijn, die een afdoende hulp kunnen geven. Wij hopen derhalve van U een schrijven te ontvangen, vermeldende of er nog voedsel ter onzer beschik king staat, en zoo ja, waar het te vin den is en wat er te vinden is. Mogelijk kunnen wij door eendrach tige samenwerking het eigen vader land met eigen hand uit den nood helpen. Vol verwachting zie ik uw antwoord tegemoet. Met de meeste hoogachting, W. KOOPS, chef staf Relief-teams, N. R. X. H, Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentieprlji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. I

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1