AXELSCHE COURANT®, AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. DE ANNEXATIE. DORP IN DEN POLDER. De C.O.ö. n vrij Nederland. Overdenkingen in W. Z-Vlaanderen. No. 78 WOENSDAG 20 JUNI 1945 59e JAARGANG No. 77 ZATERDAG 16 JUNI 1945 59e JAARGANG J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Is het niet beter de werkelijkheid onder oogen te zien. S, JVS. Abonnement» f AdvertentleprlJ» I 7 ct Der m.m Abonnementi- prij«. Losse nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kpm il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Bij herhaling heeft de minister van Buiten- ndschea Zaken, mr. Van Klef fens verklaard, iat de Nederlandsche Regeering zich het recht Dorbehoudt, om door het annexeeren van Juitsche gebieden compensatie te vragen voor le enorme verwoesingen, die de Duitsche over weldiger in ons Vaderland heeft aangericht. Hiermee heeft Mr. van Kleffens het vraagstuk er annexatie zelf aan de orde gesteld. Hij eft daarbij te kennen gegeven, dat een defi nitieve beslissing van de Nederlndsche regee- ing mede afhankelijk zal zijn van den wil van iet Nederlandsche volk. Feitelijk heeft de mi- lister hierdoor het Nederlandsche volk opge roepen óm zich een oordeel te vormen over de .•erschillende aspecten van het annexatie- raagstuk. Voorop staat dan, dat voor Neder- and het verwezenlijken van annexatie van Duitsch gebied niet indentiek is met een im- jerialistisch streven om bij gelegenheid van len ineenstorting van het Duitsche Rijk gebieds- ïitbreiding te verlangen. Dit streven is een uit le barre noodzakelijkheid ontstaan recht om ichadevergoeding te verkrijgen voor al hetgeen ins ontnomen en van ons vernietigd is. Ne- lerland heeft natuur- en internationaal-rechte- 'ijk de plicht en het recht om schadevergoeding eischen, schadevergoeding voor de veelal roodeloos en daardoor misdadig veroorzaakte, ïitgestrekte inundaties, schadevergoeding voor le vele in puin gelegde Nederlandsche steden, ichadevergoeding voor de industrieele goederen en kunstschatten, die ons ontstolen werden; schadevergoeding ten slotte vcor het feit, dat ii« bankbiljetten-circulatie met eenige milliarden is gestegen, met al den aankleve van dien. Het is ten eenenmaal onmogelijk, dat het hans grootendeels in puin gelegde Duitschland )ok maar een behoorlijke fractie kan vergoeden van al de materieele en moreele schade, in ons land veroorzaakt. Overigens is het totaal van leze schade op zijn beurt weer een zeer klein deel van wat Duitschland zou moeten vergoe den aan alle andere Europeesche landen, die door het oorlogsgeweld hebben geleden. Daar om kunnen wij door Duitschland alleen door het annexeeren van Duitsch grondgebied wor- ';n schadeloos gesteld. Een meermalen ge- .oord bezwaar tegen annexatie, dat wij daar door gemakkelijk in een revanche-oorlog zou den kunnen worden meegesleept, is vanwegen de continentale oorlogen, die in den modernen tijd gevoerd worden, gemakkelijk te weerleggen. In den laatsten wereldbrand hebben wij 'allen zelf aan den lijve ondervonden, dat ook een and, dat de strengste neutraliteitspolitiek hand haaft en gedurende langeren tijd geen territo riale ambities heeft gekend, laat staan verwe zenlijkt, in een oorlog van continenten ook ge heel tegen zijn zin wordt meegesleurd, zelfs bij het in acht nemen van de grootst mogelijke politieke voorkomendheid ten opzichte van zijn naburen. Daarom is het bezwaar van een re vanche-oorlog vobr den modernen tijd weinig of geenszins steekhoudend. Maar er is boven dien nog een ander, internationale kant aan dit probleem, die juist voor annexatie pleit. Bij meer dan een van onze Geallieerde bondgenoo- ten is n.l. uitdrukkelk en ondubbelzinnig de wensch naar voren gebracht, dat men Duitsch territior verlangt. Niemand minder dan Gene raal de Gaulle heeft in het begin van dit ''•ar gezegd, dat Frankrijk militair voor goed vasten voet aan den Rijn moet krijgen, van hët eenejajnde tot het andere. Welpu, een permanent militaire bezetting an het Rijnland, met alle politieke en econo mische gevolgen van dien, mag en moet ons Zelf niet onverschillig laten. Immers, daar waar geen Nederlandsch gebied wordt gevormd, zal een andere macht verrijzen. In dit laatste ver band zij nog opgemerkt, dat wij een onder scheid meenen te moeten maken tusschen een gebied, dat geheel bij Nederland moet worden ingelijfd en een gebied, dat als Nederlandsche invloedssfeer is te beschouwen. M.a.w. wij vragen om uitbreiding van territoir en daar naast het verkrijgen van invloedssferen. De annexatie zelf dient te geschieden over de geheele lengte van onze Oostgrens, omdat de naast deze oostgrens gelegen gebieden aan de zeer verschillende economische en industri eele behoefte, zooals van landbouwgrond, ko- lenproductie, houtproductie e.d. kunnen voor zien. Wanneer wij ons nader bezinnen over de omstandigheden, waaronder wij het te an nexeeren gebied wenschen te verkrijgen, dan kan men zeggen, dat het de wensch van de talrijke voorstanders van annexatie is, dat het grondgebied gehéél of nagenoeg geheel zonder Duitsche bevolking aan ons land moet worden overgedragen. In ons eigen kleine land mag geen minderhedenprobleem worden geschapen. De regeering heeft hierbij vóór alles rekening te houden met het feit, dat ons land na België het dichtst bevolkt is en dat zoodoende het be volkingsoverschot naar nieuwe Nederlandsche gebieden moet worden afgevoerd. Hierbij is het nijpend gebrek aan landbouwgrond voor meer dan een provincie te verdisconteeren. Wat ten slotte de gebiedskeuze betreft, het gebied, dat voor annexatie in aanmerking komt, dit is, zooals gezegd, in ieder geval een strook Duitsch grondgebied langs de gehééle Oost grens. Sommige zijn van meening, dat men te be ginnen met het Zuiden de grens ten Oosten van Maastricht pal Oostwaarts zou kunnen doortrekken tot aan den Rijp bij Keulen; dan zou de Rijn de grens vormen aan het gebied bij Kleef. In dit uitgestrekte gebied bevinden zich echter tal van steden, die geheel of groo tendeels in puin liggen. Het is wellicht daarom goed ons te beperken tot een kleinere strook. Men zou voor dit doel de grens -te beginnen in het Zuiden bij de Provincie Limburg kun nen doortrekken Oostwaarts tot het gebied van Aken. Vervolgens zou deze grens in Noorde lijke richting ten Westen van München-Glad- bach kunnen loopen tot aan de Zuidgrens van het Oude Gelder en Kleef; verder Oostelijk van Berken in Noord-Oostelijke richting naar de Zuidgrens van Bontheim tot aan de Eems en van hieruit Noordwaarts ovenwijdig aan deze rivier tot Oostelijk van Leer en Nordeney. Dit gebied omvat ongeveer slechts 10.000 Km.2 en kan een beolking van 1H millioen herbergen. Deze eisch, die in alle opzichten slechts een minimale eisch is, en een grondgebied van V/2 maal de provincie Gelderland omvat, zij hier dus met alle voorbehoud aangegeven en is af hankelijk van factoren van internationaal- politieken aard. Samenvattend kan men zeggen, dat Neder land het recht heeft, om Duitsch gebied te an nexeeren op grond van h§t feit, dat Nazi- Duitschland oris land in dezen laatsten wereld oorlog onschuldig heeft betrokken en dat het bewust en veelal geheel noodeloos onnoemelijk veel materieele en moreele schade heeft be rokkend, waarvoor Nederland op geen ander wijze vergoeding kan verkrijgen. Daarom rust op onze generatie de uitermate verantwoordelijke taak om niet alleen uit de ruines op te bouwen, maar ook ons land veili ger te stellen voor een betere toekomst. Zelden slaat voor een volk een meer histo risch uur als dit, waarin wij leven. Onze ge neratie heeft dit historische uur te verstaan en die daden te stellen, die gesteld moeten worden voor den op- en uitbouw van een sterk en vergroot Nederland! Ik dank U. Kapt. Dr. KESSEN. (H.N.) Eindhoven, 2 Juni 1945 A N.P.-ANETA). Nu de oorlog in uitgestrekte gebieden in de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Gelderland honderden boerderijen en ge heele dorpen vernield heeft, doet zich uiteraard de vraag voor welke richtlijnen straks bij den wederopbouw zullen worden gevolgd. Er leven te dien aanzien bij planologische en cultuur technische diensten reeds bepaalde plannen, die alle uitgaan van de vooropstelling, dat ge streefd moet worden naar een opbouw, die de oude planologische indeelingen geheel los laat en die volkomen verantwoord is, zoowel uit landbouwkundig als uit stedebouwkundig op zicht. Het beginsel, dat voorop staat, is, dat de boerderij midden op het land thuis hoort. Wan neer men thans op de platte gronden de lig ging der verwoeste boerderijen ten opzichte van het bijbehoorende land vergelijkt, dan is het zonder meer duidelijk, dat een herbouw op dezelfde plaats economisch niet verantwoord zou zijn. In een door den Limburgschen Planologischen Dienst voorgestaan agrarisch bestemmingsplan wordt bovendien als eisch gesteld, dat voor elk type te restaureeren boerderij een minimum grondoppervlak zal worden beschikbaar ge steld, dat ondeelbaar en onvervreemdbaar van de boerderij is. Bovendien wordt hierin voorop gesteld, dat deze grond in een of hoogstens en kele perceelen zal zijn samengevoegd, waar middenin de boerderij zal worden gebouwd. Voor niet-landbouwers zou ten plattelande een maximale oppervlakte van het bouwterrein moeten worden gesteld. De overheid zou vol gens de opvatting van den dienst niet haar medewerking mogen geven aan herstel van boerderijen, die zoo klein zijn, dat ze econo misch geen bestaan kunnen bieden. Eventueel grondgebrek zou moeten worden gecompen seerd door ontginningen en door verdeeling van grootgrondbezit. Deze nieuwe denkbeelden, die in de ver- wóeste gebieden in praktijk kunnen worden ge- bradht, hebben in 't noord-oosten van Noord- Brabant reeds vasten vorm aangenomen. Daar heeft namelijk een stichting „Dorp in den Polder", waarvoor het kapitaal voor twee derde door de overheid en voor de rest door boerenorganisaties verstrekt is, plannen ont worpen voor den heropbouw van het volkomen verwoeste dorp „Het Wild dat tot nog toe langs den Maasdijk was gebouwd. Vele dorpen op dezen Maasdijk zijn verwoest en zij zullen daar niet meer mogen worden herbouwd. Zij zullen thans in den polder worden geprojec teerd. De stichting heeft een plan ontworpen, waarbij 10 a 12 hectaren voor de dorpskern zijn gereserveerd, terwijl de boerderijen ge bouwd zullen worden op de nieuw verkavelde gronden. Het ligt in de bedoeling, dat de ge meente alle gronden overneemt, ze opnieuw doet verkavelen en daarna weer uitgeeft aan de oude eigenaren, mits deze inwonende boe ren zijn. Er zijn in cultuurtechnischen kring plannen om op dergelijke wijze ook in andere getroffen gebieden tewerk te gaan, doch een moeilijk heid daarbij is, dat de bestaande Ruilverkave- lingswet hiervoor te traag werkt. Er is thans een verordening in voorbereiding, welke de procedure vergemakkelijkt. Den Haag, 7 Juni. Als resultaat van de be sprekingen, welke dezer dagen in Den Haag gehouden werden tussen het bestuur van de Vakgroep Goederenvervoer en de leiding van de Centrale Organisatie voor het Beroepsgoe- derenvervoer langs den weg in bevrijd Neder land, (C.O.B.) is besloten tot een opgaan van de Vakgroep in de C.O.B. die als vrije en naar meer democratische beginselen opgezette vak organisaties reeds kort na de bevrijding van het Zuidelijk deel van ons land werd opge richt, als een meer gecentraliseerde voortzetting van de oude organisatie met dezelfde naam, welke reeds voor de bezetting van ons land bestond. ltlén H®1«) t. »er gen Na de bevrijding van de Oostelijke provin cies sloot ook dit deel van ons land zich bij de C.QJB. uw. In de betrekkelijke korte tijd van haar be staan heeft de nieuwe organisatie vooral in het Zuiden des lands op energieke wijze bijge dragen tot een snelle en efficiente oplossing der vervoersproblemen. Waar het transport in onze huidige volks huishouding een wel zeer belangrijke plaats in neemt, mag het feit, dat de eenheid van Orga nisatie thans is gewaarborgd van groot belang worden geacht. De leiding van de C.O.B. berust thans bij een uit beide organisaties gecombineerd be stuur, dat echter slechts voorlopig is en straks door verkiezing zijn definitieve vorm zal ver krijgen. Overal ontevredenheid, geen lust tot arbeid, doorzicht in de toestand. Bij de meeste men- schen leeft het idee, dat spoedig de tijd van overvloed van vóór 1940 zal terugkomen. En nu blijkt, na zooveel maanden van bevrijding, dat van eenige snelle verbetering inzake de voorziening van voedsel, kleeding enz. geen sprake is. Dit is niet bevorderlijk voor de goede verstandhouding. De voorlichting uit Londen is wel te Optimistisch geweest. Iedereen kan zien, dat we arm zijn. Alles is door de Duitschers verwoest of medegeno men. In jaren is door het meerendeel der be volking geen productieve arbeid verricht. Het eenigste, wat ons overblijft, is onze arbeid. En de lust tot arbeiden is in de oorlogsjaren er niet beter op géwordén. Het leven is veel duurder geworden, de loo- nen zijn met 25 pet. verhoogd. Gepension- neerden, renteniers en anderen, die vaste in komens uit bezittingen hebben, gaan een moei lijke tijd tegemoet. Grondstoffen dienen uit het buitenland te komen tegen credieten. Wordt van regeeringswege niet ingegrepen, zoo' wor den door de schaarste aan goederen de prijzen dermate opgeschroefd, dat alles vast moet loopen. Én hoe komt de regeering aan de daarvoor benoodigde gelden. Daarom is het verstandig de werkelijke toe stand onder oogen te zien. Dat zal mede helpen de ontevredenheid te onderdrukken. Wat zijn dan de feiten? le. Nederland is arm, totaal leeggeplunderd. 2. Nederland bezit geen grondstoffen voor de fabrieken. Deze dienen tegen credieten te worden aangevoerd. 3e. Door de oorlogshandelingen zijn zoo danige verwoestingen aangericht, dat in geen jaren sprake is van een normale toestand. 4e. Alleen door onze arbeid, in het begin ons eenigst kapitaal, kunnen we langzaam vooruit komen. 5e. Door het verlies van Indië kan in de eerste jaren geen sprake zijn van eenige weel de. Samengevat komen we tot de nuchtere wer kelijkheid, dat, ondanks alle geschrijf van een heid, optimisme en een spoedig economisch herstel, het slechts mogelijk is door noeste, pro ductieve arbeid er langzaam weer boven op te komen. De overheidsorganen dienen het voor beeld te geven. Het parool, dat uitgegeven moet worden, is, begin bij Uzelf zonder onte vredenheid en morren het werk te verrichten, dat Uw handen vinden om te doen. Zoo kan in samenhang weer een nuttig geheel worden opgebouwd. Niemand van ons heeft deze akelige toestand gewild. Gezamelijk moeten we er weer onder uit. Laat ieder bij zichzelf beginnen en het niet alleen van de regeering of van anderen ver wachten. Dat leidt zeker tot teleurstelling. Al leen God kan uitkomst geven. Het is een schrale troost, maar de eenigste en Juiste weg. imaal per erschool te aan de verking te -Zeeuwsch le eilanden, rorden me iheid daar- L nente com- te vergade- mst, welke L de Putter iaag e ker, die is aange- sde de Casu- Holland in overval n Blokzijl lukt, doch veld. Het de avond pergebied Juitschers, i en zelfs 'Or mijnen- fij houden >eschikken :dsel. Op vordt her- (ANP.) ;sc <e nt, is het nde har I- 1 zijn, on- )ten in de waarmede tal-majoor ht, bij het De gene- et geheel ar beiden H.N. in. H.M. de :n om t.z.t. landschen n zin des Ig gevend Koningin 1.000 over- hting 1940 ei lenigen lappeiijke van per bezetting enlandsch ;eldt voor vel aabe- i Minister 'inter ten schikbaar igend be- :daan. iteerd. t Schirach Hij zou ht toen er gepleegd, ld te om- )ultschers V, A.j Er wacht ons een zware en verantwoordelijke taak. Alleen door SAMENWERKING EN EENS GEZINDHEID van alle goedwillende bedrijfs- genoten zal het mogelijk zijn te komen tot een i i ifB vu* een dagelijksche „ontspanning", om'savonds naar trein en tram te rennen, in de hoop, da* weer dwangarbeiders uit Duitschland zullen afstappen, wat dan natuurlijk voor familie en bekenden een groote vreugde is, toer organisatie een stem uit. net voor zitterschap en het secretariaat worden door ieder der drie organisaties bij toerbeurt vervuld, met dien verstande, dat een organisatie niet te gelijkertijd het voorzitterschap en het secreta riaat voor zijn rekening neemt. I unaniem het aftre- iagd. De .rouckère, van Hit- :n, dat in rin Hitier wenschen ringen te telegram telegram, sjaar een ling. (A.A.) ETA). In n, volgens stelt de intematio- e onder- tst in het arv-cn bij- nt het lot de gealli- logen toe laten, aat er nog twi,«gaande iets, dat met zekerheid vastgesteld diende te worden Velen in Duitschland en in de krijgsgevangen kampen gelooven og, dat Hitier niet dood is, en dit werkt ais een a ansporing op wat er nog van het nazi-dom over is.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1