AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zuivering. Katholieke Staatkundige Vereeniging No. 76 WOENSDAG 13 JUNI 1945 59e JAARGANG J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK - van VESSEM J Huwelijken van Russische Vrouwen met buitenlandsche slavenarbeiders door de Russen niet erkend Eind Juni of begin Juli zal in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht weer begonnen worden met de gaslevering ln Rotterdam rijdt de tram al weer, terwyl in Den Haag een aantal lijnen Maandag zal beginnen. (H. HJ Abonnements prijs Loise nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom Q. 1.25 Alle andere plaatsen U. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeeiingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Naar aanleiding van een transport van 20.000 broden, dat door medewerking van de gehele bevolking van Oost-Z.-Vlaanderen naar Rotterdam kon worden gezonden, werd onder staand schrijven ontvangen: HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Afdeeling: Rotterdam. Rotterdam, 1 Juni 1945. Aan den Edelachtb. Heer Burgemeester van Westdorpe en den Weledelgestr. Heer Luitenant Antheunisse. Mijne Heeren, Heden werden wij verrast met de prachtige zending levensmiddelen, die onder Uw leiding aan ons werd gezonden. Wij geven U de ver zekering, dat wij deze zending zeer op prijs stellen en er een passende bestemming aan zul len geven. Gezien de omstandigheid, dat zich te Rotter dam c.a. 40.000 zeer ernstige gevallen van hongerziekte beneV&ns eenzelfde aantal geval len van lichteren graad voordoen, is het dui delijk, dat Uw geschenk buitengewoon welkom voor de zoo zwaar getroffen bevolking van onze stad is. Wij kunnen het dan ook niet genoeg op prijs stellen,dat uit deelen van ons land, die zooals wij wéten, zelf ook getroffen zijn, ons zulke zendingen levensmiddelen als de Uwe bereiken, die een groote steun voor ons werk beteekenen. Daar wij meenen te weten, dat de geheele bevolking in Uw streek Uw actie heeft ge steund, zouden wij gaarne zien, indien dit ten minste Uw goedkeuring wegdraagt, dat U dit schrijven op de een of andere manier publi ceerde. Nogmaals onze hartelijke dank voor het geen U voor onze stad heeft gedaan. Hoogachtend, Het Nederlandsche Roode Kruis. Afd. Rotterdam, (w.g.) Mr. C. H. MUNTZ. Reeds langen tijd hebben wij van vele zijden klachten kunnen hooren over het optreden der autoirteiten op het gebied van de zuivering. Personen die aanvankelijk zijn geïnter neerd, met aller goedkeuring, zien wij nu, tot aller ergernis, weer terugkeeren. Ande ren, die eveneens achter prikkeldraad thuis hooren, loopen vroolijk rond of er niets gebeurd is. Van de „dames" waaraan wij ons vijf jaar lang hebben kunnen ergeren, hebben enkelen haar straf gehad, het grootste deel is helaas vrij gebleven en loopt nu met onwetende Engelsche of Nederlandsche militairen te wandelen. Dat dit alles ongenoe en opwekt bij velen is vanzelfsprekend. Waren wij nu eerst enkele weken bevrijd dan zouden wij kun nen aannemen dat eerstdaags de nog vrij- loopende „vergeten" collaborateurs aan de beurt zouden komen, maar nu wij al negen maanden vrij zijn, is het toch wel moeilijk aan te nemen, dat nog zoovelen „vergeten" zijn. Het valt daarom niet te verwonderen, dat sommigen gaan vreezen, dat een groot deel van de landverraders hun gerechte straf zal ontloopen. Wanneer wij daarnaast nog dagelijks nieuwe berichten hooren over het vermoorden van onschuldigen en het martelen van zoo vele goede vaderlanders in concentratie kampen, te denken aan de velen, die reeds gevallen zijn bij het opruimen van mijnen, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat de genen, die de brengers van al dit onheil 5 jaar lang hebben nageloopen en gesteund, direct worden opgepikt en flink aan het werk worden gezet. Wanneer bij den opbouw van ons land slachtoffers moeten vallen, laten dat dan diegenen zijn, die zoovele slachtoffers hebben veroorzaakt. Wanneer men zelf de zegeningen van het Derde Rijk heeft ondervonden, is het van zelfsprekend, dat men wel zeer verbitterd en teleurgesteld is, wanneer men de perso nen, die dit alles hebben veroorzaakt, nog rustig thuis ziet zitten. Dat iemand dan zijn woede wil koelen op deze personen en als eigeu rechter gaat optreden, is eveneens begrijpelijk, maar uitermate afkeurenswaar dig. Er kunnen in dergelijke gevallen zoo licht personen gedupeerd worden, die aan de heele zaak part noch deel hebben. Dat in onze omgeving enkele van zulke gevallen zijn voorgekomen, is wellicht mede de schuld van oe overheidwaren de be trokken personen geïnterneerd geweest, dan was wellicht niets gebeurd. Wij hopen, dat de bevoegde autoriteiten in ieder geval uit het gebeurde zullen heb ben geleerd en zullen begrijpen, dat bij velen het geduld op is en zij thans spoedig een krachtdadig optreden wenschen te zien tegen alle collaborateurs en landverraders. Dat deze autoriteiten daarbij de volgende raad die de „Fox" vorige week gaf voor Herrijzend Nederland ter harte nemen Er zal krachtig ingegrepen moeten wor den. Dit zal wellicht beroerd zijn voor enkele Nederlanders, doch dit zal voor het ontstaan van een krachtig en gezond Neder land allerminst een ramp beteekenen I Integen deel Dan zuilen de klachten en ook de geruchten verminderen, dan zal het volk bereid en in staat zijn de moeilijkheden, die er bestaan, beter te aanvaarden en te begrijpen. Voor mij staat het vast, dat Nederland nimmer "it den chaos komt, indien niet: ten eerste alle menschen bereid zijn daar aan mede te werken door te doen wat nood zakelijk is en na te laten wat fout en onver dedigbaar is; ten tweede een einde gemaakt wordt aan m' s anden als daar zijn bevoordeeling van bepaalde groepen en vriendjespolitiek zonder aanzien des per-oons. Als dit in een goed democratisch land onaanvecht bare principe niet wordt aanvaard, dan stoppen we beter alle gepraat over verbe tering. over naastenliefde, recht, cultuur, gelijkheid en eenheid en zoovele andere woorden, omdat het dan toch woorden zonder inhoud blijven. In een te Goes gehouden bijeenkomst is een voorlopig bestuur van de afd. Zeeland van de Nederlandse Volksbeweging gevormd bestaan de uit de heren P. J. Bouman te Middelburg, A. van Uxem te Goes: H. B. Bouman te Goes: M. de Vink te Middelburg; L. J. Verhagen te Vlissingen; L. F. du Bois te Terneuzen. Het voorlopig secretariaat is gevestigd Zonnebloemstraat 37 te Goes. De „oproep" tot gemeenschappelijke arbeid aan de noodzakelijke radicale vernieuwing van ons volksleven aan alle Nederlanders, zal na mens Zeeland mede worden ondertekend door de heren Ds. F. Oort te Retranchement. J. T. Buma te Zuidzande, A. Hoolhorst te Oostburg, Dr. J. A. de Bas te Sas van Gent, M. Diele- man te Axel, Ds. P. L. D. J. van Oeveren te Axel, M. de Feijter te Axel, P. J. Bom te Colijnsplaat, F. van Sabben te Vlissingen, J. de Reij te Middelburg, Ds. Aalbers te Rilland- Bath. Een uitvoerig program zal dezer dagen ver schijnen. Aanvragen hiervoor en aanmeldingen als lid kunnen worden geadresseerd aan het voorlopige secretariaat Zonnebloemstraat 37 te Goes. Jong-Nederlandsche Beweging. Het Bestuur van de Jong-Nederlandsche Beweging, afd. Zeeland heeft op een te Eindhoven gehouden bijeenkomst van de vernieuwingsbeweging in de drie zuidelijke provincies medegedeeld dat de J.N.B., welke organisatie het voorbereidend werk voor de vernieuwingsbeweging in de pro vincie Zeeland heeft voorbereid, ingebracht is in de op 12 Mei jl. opgerichte Neder landsche Volksbeweging. Het voorloopige bestuur van de „Katholieke Staatkundige Vereeniging" is als volgt samen gesteld: H. Mannaerts (Tilburg) voorz.; Mr. Dr. A. Mes (Heikenszand), Mr. A. G. Ram- bonnet (Maastricht), G. V. B. Kevenaar (Til burg), Mr. F. Teulings (Vught), M. G. v. Soestbergen fs-Bosch) en R. J. de Grood (Tilburg) Secr. Het secretariaat blijft voor- loopig gevestigd: Boerhaavestraat 49 te Til burg. Eenige tijd geleden werd ons door K.S.V. een manifest ter plaatsing toegezonden, dat wij toen wegens plaatsgebrek niet konden opnemen. In aansluiting op dit manifest het volgende be richt. Nadat het Manifest van de K.S.V. in de bieden is gepubliceerd, heeft zich gevormd een Comité van Aanbeveling, dat aan het doel en streven van de vereeniging zijn volle adhaesie betuigt. Van de vele namen noemen we: Dré de Wolf (Breda), Cl. Schellens (Eindhoven), R. W. Jansen (Dir. R.K. Landbouwschool, Roosendaal), F. Hoogers (Tilburg), Dr. K. v. Velthoven ('s-Bosch), Mr. J. v. Hasselt (Bergen op Zom), Mr. A. Struycken (Breda), J. Ensink (Maastricht), Mr. Dr. L. Regout (Meersen), Mr. Ch. J. J. M. Petit (Maastricht), L. Th. M. Bronsgeest (Heerlen), F. Schets (Vlissingen), Th. Lannoye (Aardenburg), J. Roose (Goes), Mr. Dr. van Rooij (Burgem. Hontenisse), A. C. J. de Deckers (Clinge), W. Staal (Stoppeldijk), enz. Alle schakeeringen van het rijke en volle leven zijn daarin vertegenwoordigd. VLIEGTUIGEN LANDDEN BIJ MISTIG WEER. In Engeland werd, near thans bekend is ge worden, bij den luchtoorlog tegen Duitschland op de Engelsche vliegvelden door een speciale uitvinding het landen bij mistig weer mogelijk gemaakt. Langs de vliegvelden waren benzine pijpleidingen aangebracht. Door de gassen van de benzine in brand te steken, ontstond er een zoodanige hitte, dat in korten tijd de vocht uit de lucht verdween. Nadat het systeem begin 1943 nog verbeterd was, zijn wel 2500 Britsche vliegtuigen bij mistig weer veilig geland. (B.B.C.). Marseille, 2 Juni 1945. A.N.P.-ANETA) Repatrieeren is niet altijd een eenvoudige zaak. Afgezien van tallooze transportmoeilijk heden en kwesties van administratieven (en bureaucratischen) aard, doen zich ook nog wel eens andere problemen voor. Veel vreemde lingen, die door de nazi's gedwongen waren in Duitschland te werken, zijn daar met Russische vrouwen getrouwd. Sovjet-Rusland weigert thans echter de geldigheid van deze echtverbin tenissen te erkennen en staat niet toe, dat deze vrouwen met hun echtgenooten naar andere landen vertrekken. De mannen van hun kant willen hun wederhelft niet in den vreemde achterlaten. Het gevolg daarvan is, dat tal van buitenlanders, waaronder Nederlanders en Franschen naar hun eigen vaderland niet te rugkeeren, doch in de door de Russen bezette gebieden achtergebleven zijn. Eigenaardig is ook de positie van vrij veel Spanjaarden. Zij verkiezen niet naar Spanje te gaan, omdat zij daar vermoedelijk in Fran co's gevangenissen terecht zouden komen. Ook zijn er Polen, die niet meer naar Polen willen. Lithauers, Esthen en Letten worden niet als Russische staatsburgers beschouwd. Het schijnt, dat de Russen op den duur toch graag het grootste deel van al die vreemde ele menten kwijt willen raken. JAPANSCHE BANKBILJETTEN „Het Parool" van 2 dezer bevat een afbeel ding van Jap. bankbiljetten in Indië" met het volgende onderschrift: Uit het reeds op de Japanners heroverde ge deelte van Nieuw-Guinea, bereikte ons door tussenkomst van een in dit gebied werkzame Nica-officier enige door de Japanners in om loop gebrachte bankbiljetten. In tegenstelling tot de onder Duitse auspiciën in Nederland uit gegeven bankbiljetten, waarvoor de Nederland sche Bank zich garant verklaart, is het hier de Japanse regering die aan toonder zekere bema ling verzekert. Als wij omtrent de oogmerken der Japanners nog in twijfel zouden verkeren, dan zouden wij hieruit alleen al kunnen op maken, dat de Jappen van plan waren om In dië definitief op te slokken. Opmerkelijk is voorts, dat de tekst op de biljetten in de Ne derlandse taal gesteld is met slechts een klein Japansch onderschrift. Wij hadden hier, 'n verband met de politiek van Azië voor de Aziaten en de desbetreffende propaganda on der de Indonesiërs, een Maleise tekst verwacht. Nummers zijn blijkbaar overbodig geacht: het blijft bij een eenvoudige serie-aanduiding. Dit zal het beoordelen van de toestand der geld middelen na de gehele bevrijding niet gemak kelijker maken. Het voorkomen van bankbiljet ten van 10.5 en zelfs 1 cent naast die van f 0.50, 1, 2Yl en hoger is een curiosum, al is het voor Indië, waar de Indonesiërs voor zeer kleine bedragen inkopen plegen te doen, minder vreemd dan het in ons land zou zijn. RADIO STUDIO S INTACT HILVERSUM, 28 Mei 1945. A.N.P.-ANET) Wij hebben een bezoek gebracht aan de radiostad Hilversum ten einde inlichtingen in te winnen omtrent den toestand van de ge bouwen en den inventaris van de diverse om roeporganisaties. De gebouwen, de studio's en het technisch materiaal zijn zeker voor 80 pet. intact. Als er stroom is, zou men zoo kunnen beginnen. Natuurlijk is er materiaal verdwenen: re portagewagen b.v. zullen misschien wel aan het Oostfront terecht ziin gekomen en de dis cotheek van de A.V.R.O. en K.R.O. is leelijk gehavend. Het is bekend, dat enkele weken voor de capitulatie versterkers, microfoons en platen naar Den Haag zijn gezonden om daar in de vesting te worden gebruikt. Zoo is er een zender met een capaciteit van 1l/£ kw. van Hilversum naar Den Haag overgebracht. Trouwens Hilversum en de omroepgebouwen in het bijzonder vormden een centrum van den berichtendienst der Duitschers, een informatie centrale in optima forma. Hoe het ook zij, de vitale deelen der om roepbedrijven, de technische installaties, zijn in tact. Dit komt ook door het feit, dat heel wat apparaten verstopt konden worden en deze komen nu successievelijk te voorschijn. Uitstekend werk wordt daarbij verricht door de heeren Vogt (A.V.R.O.), Speet (K.R.O. Broeksz (V.A.R.A.) en van Dijk (N.C.R.V.), die gezamenlijk doende zijn de nasporingen te verrichten om vermiste of „ondergedoken" ap paraten op te sporen. PLANNEN VAN DE NED SPOORWEGEN. Utrecht, 24 Mei 1945. (A.N.P.-ANETA). Ir. W. Hupkes, een der beide directeuren van de Nederlandsche Spoorwegen, deelde aan een redacteur van het A.N.P. mede, dat de Nederlandsche Spoorwegen den eenige jaren voor den oorlog ingeslagen koers zullen blijven volgen. Dat beteekent een verdere versnelling van het personenvervoer, een grootere fre quentie en een steeds verder gaande oriëntee ring op het vervoer over groote afstanden en afkeering van het locale vervoer. Helaas zal de roofpolitiek van de Duitschers, inzonderheid gedurende het laatste halfjaar, de uitvoering van de verschillende plannen zeer vertragen en het zal naar schatting ruim twee jaar duren voor weer een redelijk reizigersvervoer door het geheele land zal bestaan. Ir. Hupkes achtte het niet onwaarschijnlijk, dat in den eersten tijd voor het reizen per spoor een vergunningsstelsel zal worden inge voerd, teneinde de vitale belangen niet te schaden. Technisch is het zeer goed mogelijk om met electrisch en Diesel-electrisch materiaal zonder principieele wijziging van het vervoersapparaat de snelheid geleidelijk tot 160 a 180 km. per uur te verhoogen. Dat zou o.a. beteekenen, dat b.v. de rijtijd van Amsterdam naar Groningen tot 1 uur en 55 minuten en van Amsterdam naar Maastricht tot 2 uur en 4 minuten zou worden teruggebracht. Het is de bedoeling om in de toekomst vrij wel het geheele spoorwegnet te electrificeeren. Daarvoor komen achter-eenvolgens het eerst in aanmerking de baanvakken Dordrecht- Roosendaal, Lage ZwaluweBreda, Roosen daal—Den BoschNijmegen en Eindhoven- Maastricht. Eerst daarna zouden de lijnen in het Oosten en Noorden van ons land aan de beurt komen. Een spoorlijn over den Afsluitdijk blijft nog steeds op het programma staan, al zal volgens Ir. Hupkes, daarvan in de eerste jaren nog wel niets komen. De frequentie zal op de meeste trajecten sterk worden opgevoerd. Deze frequentie zal in be paalde bevolkingscentra, zooals b.v. Rotterdam- Schiedam-Vlaardingen en Den Haag-Scheve- ningen-Rijswijk-Delft, waarvan het zielental tezamen bijna 2 millioen bedraagt, zelfs zoo groot worden, dat tusschen deze plaatsen om de 2 a 3 minuten een trein zal rijden. fNiLUKVNtti kMcttTLIN. ANEP-ANETA. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben Woensdag een inspectievlucht boven ons land gemaakt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de algemeene oorlogsschade. Zaterdag heeft de Koningin een officieel bezoek aan Nijmegen gebracht. In het gebouw van de St. Anna stichiing werd zij officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Hier ontving de Koningin ook een aantal deputaties. Na den maaltijd maakte Zij een rijtoer door de voormalige fronistad. Vrijdag heeft Zij een aantal bevel hebbers, die uit krijgsgevangenschap terug gekeerd waren, ontvangen. Australische troepen zijn geland op Britsch Noord Borneo. Up Noord Luzon veroverden de Amerikanen het strategische verkeers knooppunt Bagadag, andere Amerikaansche troepen maakten zich meester van Mandog en Wango ten Noord-W. sten van Davao. Maiinetroepen veroverden een heuvel ten Westen van ltoman. De ingesloten Japan ners werden nauwer opeengedrongen. Het A.N.P. seint uit Melbourne, dat in Australië 15 Nederlandsche lichte infanterie- bataljons met een totaal van 22.000 man gevormd worden om teeen de japanners te vechten. Het totaal der Nederlandsche strijd krachten in het Verre Oosten zou volgens dit bericht 150.000 man bedragen. Hieronder zijn begrepen 30.000 man mariniers en vloot- personeel en 10.000 man, die waarschijnlijk in Engeland zullen worden opgeleid. Het kantonnement van Zürich heeft de uitwijzing bevolen van 100 Duitsche Nazi's 200 andere gevallen worden nog onderzocht. Stalin heeft ter gelegenheid van den 3en verjaardag van het Russisch-Amerikaansche verdrag een boodschap gezonden aan presi dent Truman, waarin hij zegt, dat de bruik» leenleveranties van wapens, materiaal en voedsel aan de Sovjet-Unie een belangrijk deel hebben bijgediagen aan het succesvol einde van den oorlog tegen Hitler-Duitsch- jand. Eisenhower heeft op een persconferentie te Londen verklaard, dat Duitschland nooit meer in staat zal zijn oorlog te voeren. Engeland, Amerika en Rusland zullen het Duitschland onmogelijk maken de strijd aan te binden met eenig ander hoog ontwikkeld volk. De politiek van niet-verbroedering blijkt een redelijk succes te zijn. Ten opzichte van heel kleine kinderen is ze verzacht, om dat geen enkele Amerikaan of Britsche soldaat kleine kinderen kan weerstaan De Arabische liga heeft in een geheime zitting de maatregelen vastgesteld, die door de Arabische landen zullen worden genomen om de Fransche agressie het hoofd te bieden en de volledige onafhankelijkheid van Syrië en de Libanon fe verzekeren. De Daily Mail schrijft, dat de Europeesche landen teleurgesteld zullen worden indien zij in de komende 12 maanden verwachten overvloedige hoeveelheden voedsel te ont vangen. De bevrijde volken kennen nog niet de werkelijke omvang van het in de wereld heerschende productie tekort. Zij moeten alles doen om hun eigen oogsten zooveel mogelijk op te voeren en daarbij meer gebruik maken van Duitsche krijgs gevangenen. NIEUWS UIT WEST-NEDERLAND.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1