AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. en van Oproep tot liel Nederlandsche Volk. Koning Leopolds gevangenschap. Suikerschaarschte. GEDULD. De eerste uitspraken v h. tribunaal. Sigarettenbeurs op den Dam de vereenigingen e.d. Het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana. No. 73 ZATERDAG 2 JUNI 1945 59e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel het volk, in het bijzonder van werkgevers, kapitaalbezitters en arbeiders, dat zij niet zul len terugkeeren tot de schrijnende klassetegen stellingen en feilen klassenstrijd van het ver leden, maar alle krachten zullen inspannen tot een rechtsorde van den arbeid, waarin de ar beider als verantwoordelijk medewerker wordt erkend en zijn bestaanszekerheid is gewaar borgd. {Anep-Aneta), Nadat Prinses Juliana Dinsdag in W. Zeeuwsch Vlaanderen een bezoek had gebracht aan de gemeenten Schoon- dyke Breskens, Groede, Oostburg, Sluis en iJzendyke, keerde H K tf met haar gezelschap in het Casino te Axel- Siuiskil terug, waar Zij zou soupeeren en den nacht doorbrengen. Ter ver- poozing van de alhier vertoevende gerepatrieerde krijgsgevangenen van de Kon. Marine werd daar juist een muziekavond gegeven door het orkest van dhr. Mannaert, die door Prinses Juliana met een kort bezoek werd vereerd Den volgenden morgen werd de reis hervat en ging de tocht via Axel- Sassing, Westdorpe, Sas van Gent naar Terneuzen, waar eenheden van het 14e R 1 en de Kon. Marechaussee werden geïnspecteerd. De Prinses was gekleed in een licht groen gebloemde japon met rood lluweelen mantel en wit mutsje. In het ziekenhuis werd een bezoek gebracht aan Francien de Zeeuw, de bekende oi.dergrondsche werkster die in Engeland reeds door H M de Koningin was ontvangen en eenigen tijd geleden in het ziekenhuis moest worden opge nomen tengevolge van een auto ongeval Te Zaamslag onderhield de Prinses zich met de familie de Kraker, goede bekenden van de Kon. Familie, want ook Koningin Emma bezocht reeds eenmaal de hoeve van de familie de Kraker. Op de terugreis van Zaamslag naar Sluiskil werd hait gehouden bij de hofstede van den heer L v d Wege wiens echtgeroote mej S de Kraker behulpzaam was geweest bij het aan- kleeoen van de Prinses, toen deze in Axelsch costuum onze streek bezocht. Ruim 20 minuten vertoefde het gezel schap op de boeraertj, waar de Prinses met groote be.angsteiling informeerde naar alles wat op het bedrijf betrekk n had en een plaats in de stallen be zichiigde, waar een onderduiker ver borgen was geweest. gd liet rd- cht de te of be- jur je- jae Rd, st ud. :en, gr. am gr. )on cze Jeu on* 45: er- aon gr. op reis naar zijn land. Hij is uit Londen vertrokken naar ee haven in Schotland, waar hij zich op een B'i'sch oorlogsschip zal inschepen. Hij wordt Donderdag in Oslo aanwezig was. ue rnnses interes seerde zich byzonder voor abe tamilte aangelegenheden en plaatste Raar band aardappelplanten met ae vloeistof be- ochtigd worden en op zoodanig uur n bij zoodanige weers^esteUheH, dat Abonnementi- prtj., Lom nummert 5 et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatten 11. 1.55 f Advertentleprlji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk acht zich geroepen en verplicht tot het Neder- landsche volk de volgende boodschap te rich ten: Ons volk heeft de vurig begeerde vrijheid eindelijk ontvangen; het heeft God, den Heer der geschiedenis, daarvoor oprecht gedankt. Het kan daarbij niet vergeten, dat de bevrijding duur werd betaald, o.a. met het lijden van tal- loozen, die hun leven offerden in vast vertrou wen op de herrijzenis van het vaderland. Wij beseffen, zeker wanneer wij Gods heiligen Naam hebben geprezen en gedankt, hoe groote verantwoordelijkheid de herkregen vrijheid ons oplegt. Voor ons volk in al zijn lagen staat thans de groote taak: te toonen, dat wij de duur betaalde vrijheid waard zijn, dat leed en strijd ons hebben gelouterd en gestaald. De Christelijke Kerk, haar deel der verant woordelijkheid dragende, zal daarbij steeds wij zen op Jezus Christus, den waarachtigen Be vrijder der wereld en op Zijn reddende Bood schap. Het is op grond daarvan, dat zij thans tot heel het Nederlandsche volk zegt: bouw Uw sociale leven op den grondslag der christelijke gerechtigheid en der onderlinge verantwoorde lijkheid. De Kerk weet, dat alles, wat daarover te zeggen valt, niet in één boodschap kan wor den samengevat; daarvoor zullen andere we gen gevonden moeten worden. Toch wil zij reeds nu, zoo duidelijk en concreet mogelijk, uitspreken, dat het Evangelie in dit uur van ons volksbestaan in het bijzonder tol radicale vrrar.der.ug dringt. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van het volk, van de Overheid en haar ambtenaren, dat de zwarte handel radicaal een einde hebbe, dat corruptie worde gebannen en het ver trouwen in gezags- en controle-organen worde hersteld. Als er nog langen tijd sober en mis schien armelijk moet worden geleefd, eischt de gerechtigheid, dat wij tezamen in solidariteit dit lot zullen dragen; misbruik van vertrouweps posities ten eigen bate, bevoorrechting en weel de van enkele groepen zijn tegenover den grooten nood van het geheel volstrekt onduld baar. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel het volk, van de Overheid, werkgevers en bedrijfsleiders, dat de uit het buitenland terug- keerende arbeiders zoo spoedig mogelijk in eigen omgeving Allien worden ingeschakeld in het normale productieproces, opdat zij ervaren, dat het vaderland zijn arbeiders voor den wederopbouw „thuis" de plaats weet te geven. waar zij kunnen werken en leven. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij krach tige maatregelen tegen alle oorlogswinst en vermogensaanwas tijdens en tengevolge van den oorlog; de nood der verarmde gemeenschap gaat voor boven het fortuin van enkelingen. In naam dezer gerechtigheid vraagt de Kerk van heel het volk, van den hoogstgeplaatste tot den eenvoudigste, van allen die verant woordelijkheid dragen in eenigen tak van l.et economische, sociale en politieke leven, dat in hechte eendracht en onbaatzuchtigen gemeen schapszin niéts worde nagelaten om den vloek en de schande der werkloosheid te voorkomen. Voor Overheid en volk, voor alle sociale groepen werkgevers en arbeiders, stedelin gen en plattelanders, hoofd- en handenarbeiders - geldt dat alle persoonlijke- en groepsbaatzucht onvoorwaardelijk wijke voor het welzijn van het geheel. Vooral in de maanden van honger snood is de tegenstelling tusschen stad en platteland niet alleen verscherpt, maar ook op betreurenswaardige wijze vertroebeld; nu het uur is aangebroken van den ons allen op- eischenden arbeid aan het herstel van wat ge schonden en verwoest werd, behoort wan trouwen, afgunst en wrok te worden uitgeroeid, heeft elke sociale groep en ieder persoonlijk eenvoudig te dienen, opdat ons volk naar ver nieuwd bestek herrijze. De Kerk, die in opdracht van haar Heer, dienend staat te midden van het volk, voelt den nood der huidige samenleving smartelijk en diep en legt hem aan het geweten van ieder Nederlander. In dezen nood getuigt zij van de profetische, apostolische liefde en verantwoor delijkheid, die Jezus Christus in de wereld ont stoken heeft en ontsteekt. Zijn geest leide ons volk voort op den weg tot waarachtige ver nieuwing in gerechtigheid en vrede! Namens den Urgente-Raad van de Alg. Sy node der Ned. Herv. Kerk; L. BOER, vice-president. K. H. E. GRAVEMEIJER, Secretaris. Brussel, 26 Mei 1945 (Anep-Aneta). Een speciale correspondent van Belga is enkele bij zonderheden te weten gekomen over Koning Leopold's gevangenschap. De gestapo arresteer de hem en zijn familie aan het hek van het Koninklijk Paleis te Laeken, toen zijn deportatie door Hitier bevolen was. Hij en zijn gezin werden naar Saksen ge bracht en daar in de buurt van het dorpje Hirschstein aan de Elbe, op een vesting ge lijkend gebouw op een rots, gevangen gezet. Liet gebouw had zware deuren en was omringd door prikkeldraad. Hier werd hij overgegeven aan zestig SS- mannen en volkomen van de buitenwereld af gezonderd gehouden. Timmerlieden, loojdgieters en andere werklieden waren onder het SS- bewakingspersoneel, zoodat niemand van bui tenaf hierheen behoefde te worden gebracht. Hoewel Leopold II ziek was en ook zijn jongste kind ongesteld was, werd slechts een keer een dokter toegelaten, die bovendien een hooge positie in de Nazi-partij bekleedde. Geen priesters werden toegelaten, behalve met Kerst mis 1944. Bloedhonden liepen los in de omgeving rond en kwamen dikwijls vlak bij het gebouw, waar zij de kinderen groote schrik aanjoegen De gevangenen werden streng bewaakt en hun kamers voortdurend onderzocht. Eens bouwden de kinderen een hut in den tuin, maar deze werd den volgenden dag weer door SS-mannen afgebroken, omdat de S-mannen dachten, dat er een radiotoestel in verborgen was. Na negen maanden gevangenschap, toen de Russen Berlijn naderden, werd het Koninklijke gezin naar Strobl bij Salzburg gebracht. De laatste maanden waren vol ernstige spanning, daar de SS-mannen zenuwachtig werden en een dreigende houding aannamen, toen de ge allieerden dichterbij kwamen. Generaal Eisenhower heeft erin toegestemd bepaalde groepen Duitsche krijgsgevangenen, bestaande uit landbouwers, mijnwerkers en transportarbeiders vrij te laten, daar ze on middellijk noodig zijn voor den landbouw en bepaalde vitale takken van bedrijf, Washington, 23 Mei 1945. (Anep-Aneta). Het wereldsuikerverbruik zal gedurende 1945 alle voorraden opgebruikt hebben en het ver bruik in 1946 zal geheel uit de loopende pro ductie moeten komen. De Amerikaansche bevolking zal in 1945, 19 pet. minder suiker ontvangen dan in 1944. Het Amerikaansche verbruik van suiker voor militaire doeleinden is vergeleken met verleden jaar rond 26 pet. Voorgesteld is een minimum- cijfer vast te stellen voor net burgerlijk ver bruik van suiker in Amerika. Verplichtingen aan het buitenland moeten aan dit cijfer aange past worden. Regelingen moeten onmiddellijk worden be gonnen voor den aankoop van de suiker oogsten van Cuba en Porto Rico voor 1946. Hoewel de wereldproductie maar weinig ver minderd is, zijn reservevoorraden gedurende de laatste twee jaren sterk verminderd en zullen einde 1945 een minimum bereikt hebben. Het overschot van het beste suikerbietenzaad moet voor bevriende Europeesche landen be schikbaar worden gesteld, die niet voldoende zaad hebben voor den verbouw van suiker bieten in het voorjaar van 1946. Men zal moeten overwegen deze landen in plaats van de suiker, die hen voorloopig toege wezen is, gedeeltelijk andere carbohydraten, vooral granen ter beschikking te stellen. Alle buitenlandsche verplichtingen moeten worden herzien en aangepast om minimum toe wijzingen voor de Amerikaansche burgerbe volking te waarborgen. DE OPBOUW VAN HET NEDERLANDSCHE LEGER. Mil. Gezag heeft van den minister van oor log de mededeeling ontvangen, dat de opbouw van het Ned. leger ten spoedigste ter hand wordt genomen om den strijd tegen Japan voort te zetten. Bovendien zal Nederland aan de bezetting van Duitschland deelnemen. Er zijn plannen in voorbereiding zoo spoedig mo gelijk ongeveer 200.000 man in de Nederland sche strijdmacht op te nemen. Het is de be doeling vroegere officieren en res.-officieren te herscholen. Vrijwilligersbureaux zijn opgericht. Het aantal lichtingen, dat voor den dienst zal worden opgeroepen, zal later vastgesteld worden, Eenige maanden terug was de algemeene opinie in Zeeland, dat deze provincie ten ach ter werd gesteld met het overige bevrijde Ne derlandsche gebied beneden de rivieren. In het midden latende of deze opinie juist was, brengt de Inspecteur voor de distributie in de pro vincie Zeeland thans nadrukkelijk onder de aandacht van het publiek en detaillisten, dat thans Zeeland in een bevoorrechte positie is, met dien verstande, dat Zeeland als verafge legen gebied het eerste wordt bevoorraad. Het is zoodoende zeer wel mogelijk, dat er distri butiegoederen in Zeeland aanwezig zijn, waar voor niet onmiddellijk een bon kan worden be kend gemaakt. Dit is geen laksheid van de autoriteiten, doch uitsluitend een wachten op de bevoorrading van de andere gebieden. Wij zijn thans als vrije Nederlanders allen gelijk en moeten ons ook als zoodanig gedragen. Een ieder wordt daarom dringend verzocht niet on rustig te worden, indien de bekendmaking van een bon eens wat langer uitblijft dan men wel zou wenschen. P.Z.C. Breda, 26 Mei 1945. (Anep-Aneta). In Breda zijn deze week voor de eerste maal in ons land door een tribunaal uitspraken ge daan. H. A. van der S., een 26-jarige vischhande- laar te Breda, die in 1943 twee maanden lid der Alarmtroepen en in 1944 acht maanden lid van het N.A.F. is geweest, werd veroordeeld tot in- terneering met advies aan de Regeering dezen straftijd met aftrek 1 jaar te doen duren, met ontzegging van de bevoegdheid in het beklee- den van openbare ambten en het recht - van kiezen en verkiesbaarheid. A. P. K., een 31-jarige machinebankwerker te Breda, die van Jan. 1940 tot Sept. 1941 lid van de N.S.N.A.P. en in 1943 propagandist van het N.A.F. is geweest, is veroordeeld tot inteneering met advies voor den tijd van twee jaar, eventueel gedeeltelijk voorwaardelijk en ontzegging van bovengenoemde rechten. Mej. A. M. S., de 39-jarige huisvrouw van P.A.V. te Rijsbergen, die in Maart en April 1943 den bij haar inwonenden wachtmeester der Maréchaussée bij diens Nat. Soc. superieur in Den Bosch heeft aangeklaagd wegens diens vaderlandslievende houding, is tot interfering veroordeeld met advies voor 1 jaar, rekening ermede houdende, dat beschuldigde zich voor ditzelfde feit tevens bij het Bijzonder Gerechts hof zal moeten verantwoorden. Ook zij werd uit bovengenoemde rechten ontzet. Mej. J. J. H., oud 43 jaar te Breda is van October 1942 af syfnpathiseerend lid van de N.S.B. geweest. Met haar medeweten waren haar kinderen resp. in dienst van de Duitsche Weermacht en lid van de Hitier Jugend. Dit „kameraadske" werd geinterneerd, d.w.z. voor den maximum tijd van 10 jaar, met ontzetting uit bovengenoemde rechten. Amsterdam, 28 Mei 1945. A.N.P.-ANETA) De Amsterdammers hebben vandaag de Schotten gezien, vanmiddag trokken zjj door de stad en vanavond gaven de pipers een con cert op den Dam. Duizenden menschen ver drongen zich rondom de muzikanten en zooals gewoonlijk trokken de kilts nog meer de aan dacht dan de muziek. Op den Dam is het trouwens iederen avond zeer druk. ook al is er geen muziek te beluis teren. Op den Dam praat Amsterdam met Canada en men doet er zaken. De Dam is 's avonds een soort openluchtbeurs, waar rook- grage Amsterdammers allerlei souvenirs trach ten te ruilen tegen sigaretten. Het gaat er le vendig toe en de laatste noteeringen gaan van mond tot mond. Waar het ook zeer levendig toegaat zijn de danszalen. De Amsterdammers zijn een feestgraag volk en de jeugd laat zich niet onbetuigd In Krasnapolsky bijvoorbeeld, waar in drie groote zalen tegelijkertijd gedanst wordt, is het iederen avond prop en prop vol. Op het Leidsche Plein staan de terrassen weer uit en de beau- en demi-monde van de hoofdstad zit er zich al of niet doch meestal al in het gezelschap van geallieerde soldaten te koeste ren in een min of meer verwaterd zonnetje. En iederen avond bewaarheidt zich hier het veel gezongen sprookje van „als op het Leid sche Plein de lichtjes weer eens branden gaan' Terwijl er binnenskamers en achter de schermen nog heel veel gevolgen van de hon- gerperiode met energie en zelfopoffering be streden worden, begint Amsterdam althans uiterlijk weer te lijken op de prettige stad, die het altijd geweest is. Dat is goed en dat is noodig. Zeker, als het plan doorgang vindt om Amsterdam te maken tot het leaf centre voor alle Canadeesche troepen in Europa. „Er is maar één Groot-Mokum" zingen de Amster dammers en zij doen hun uiterste best om ook de geallieerde soldaten daarvan te overtuigen. Eindhoven, 22 Mei 1945 (Anep-Aneta). De sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede; Alle vereenigingen, stichtingen en andere in stellingen in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, welke van overheidswege subsidie genieten of op 10 Mei 1940 genoten, dan wel van overheidswege worden of wer den gefinancierd, worden uitgenoodigd zich voor Juni 1945 aan te melden bij de instantie, door welke de subsidie is verleend resp. de fi nanciering normaliter plaats vindt of wel indien de aanmelding bij bedoelde instantie feitelijk onmogelijk mocht zijn bij het Finan- cieele College, p.a. Staf Militair Gezag, Sectie V, te Velde. Bij de aanmelding dienen alle voor de aan vrage der subsidie resp. financiering gebruike lijke stukken, zoomede een copie der stukken, waarop de laatst ontvangen subsidie werd ver leend, te worden overgelegd, terwijl bovendien een nauwkeurige, gespecificeerde opgave dient te worden verstrekt van eventueel van an- ceren dan de subsidieerende of financierende instantie tijdelijk ontvangen gelden, voor zoo ver deze nog niet aan de geldgevers werden terug vergoed. De aanmelding en de overlegging der ver langde stukken, moeten in duplo geschieden. Er moet rekening mee worden gehouden, dat indien de aanmelding als bovenbedoeld niet tijdig Plaats vindt en-of de overgelegde stukken niet volledig zijn, de subsidieering resp fi nanciering zal worden stopgezet. Tenslotte worden alle instanties, bij welke aanmeldingen als hierboven bedoeld, binnenkomen, uitge noodigd een exemplaar van de aanmelding en van de daarbij overgelegd stukken aan het Fi- nancieele College te doen toekomen. i* n of et- val Ljk en ie n '45. Ta an den arsenaat. U weet de voorschriften; 0,4 pet. k.g. Calsiumarsenaat op 1000 liter Ji. van na" trij- oor en an- 10e ven ie- .oet de or- /an ker en. or- do- )ch >n) ge- am ;er, lan lel- op in /er ►els im- ïn~ ke- of in rdt zo Jalcium- d.w.z. 4 water, of

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1