AXELSCHE COURANT ff NIEUWS- EN ADVER ZEEUWSCH-V TENTIEBLAD VOOR LAANDEREN. H K. H. Prinses Juliana bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen. Min. Kan Kldffmis ovar San Francisco. I No. 72 WOENSDAG 30 MEI 1945 59e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie Markt en Administratie: 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK - van VESSEM Gisterenvoormiddag ongeveer kwart over elf passeerde een kleine stoet, bestaande uit vijl aulo s. voo'aigegaan door vier motorrijders onze gemeente ln één der auto's bevond zich H K H Prinses Juliana, die de weinigen, die in de gelegenheid waren Haar te zien voorbijrijden, vriendelijk toewuifde. De Prinses was bij Kapellebrug de grens gepasseerd en vervolgde Haar reis via Hulst en Axel naar Sluiskil Na aioaar de lunch te hebben gebruikt werd de tocht voortgezet via Philippine naar Schoondijke en andere gemeenten in West Z Vlaanderen Om 6 u 30 werd de Prinses met gevoly terug ver wacht te Axel SIuIskLI. waar Zy inéén Oer iila s zal overnachten Hedenochtend gaat de reis via Axel Sassing naar Westdorpe, Sas van Gent en Terneuzen, waar H K. H troepen zal inspecteeren en een bezoek brengen aan het ziekenhuis Daarna volgt een kort bezoek aan Zaamslag en wordt over Schapenbout teruggereden naar Sluiskil alwaar in het Klein Casino geluncht zal worden Om 2 uur zal H K H. Sluiskii verlaten en langs de Sassing, Buthdijk, Prins Hendrikstraat. Noordstraat en Weststraat op het Markt plein arriveeren, waar Zij bij het stad huis zal uitstappen Na een bezoek aan Hulst zal Prinses Juliana weer over Kapellebrug naar Breda terugkeeren NIEUWSBERICHTEN. Maandagmorgen 9 uur. Zondag zijn te Enschede 70 krijgsgevan gen officieren uit Neu Brandenburg, die door de Russen waren bevrijd, aangekomen. Hun gezondheidstoestand was uitstekend. De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat deze omstreeks 4 Juni zal bijeenkomen. Hij voegde eraan toe, dat de toestand in Sirië en de Libanon slechter is geworden. In Aleppo hebben Senegaleezen en andere Fransche eenheden, volgens deze verklaring, in de Levant- staten stellingen betrokken, vanwaaruit zij deze zouden bedreigen. De verbindingen tusschen de groote steden zouden zij afge sneden hebben en zich hebben opgesteld bij de toegangen hiervan. Vliegtuigen zouden laag boven het land hebben gevlogen om de bevolking schrik aan te jagen. Verder zijn tanks opgesteld en machinegeweren op de daken gep aatst. De secretaris hoopte, dat nog een vriendschappelijke regeling zou kunnen worden bereikt. De speciale cor respondent meldt, dat er drie Fransche sol daten en 10 burgers gedurende een schiet partij zouden zijn gedood. Uit Homs, dat practisch belegerd is, zijn 300 Fransche soldaten en 200 Fransche vrouwen en kin deren geëvacueerd De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij betreurt dat de verbeterde atmosfeer in de Levant werd verstoord door het zenden van Fransche versterkingen als gevolg waarvan de onder handelingen voor een algemeene regeling zijn afgebroken. De Britsche regeering hoopt, dat er niet tot een actie zal worden overgegaan, die vooruitloopt op een vreed zame oplossing van de problemen In de straten van Beiroet heeft Zondag de jeugd bij duizenden gedemonstreerd in een kalme optocht, waarbij zich geen incidenten heb ben voorgedaan. Maarschalk Tito heeft in Libliana, de hoofdstad van Slovenië, een felle rede ge houden, waarin hij zich keerde tegen de Britsche troepen, die het deel van Karinthië hebben bezet, dat de vorige week door Joego-Slavië werd ontruimd. Tito zeide, dat de Oestapo-terreur in Karinthië, waaronder de bevolking zooveel geleden heeft, thans wordt uitgeoefend door lieden in andere uniformen. Ti'o noemde de Karinthiërs onze broeders, die op de bevrijding wachten. Hij zeide, dat de geallieerden verantwoor delijk zijn voor alles, wat daar gebeurt en hij deed een beroep op hen de belofte van het Atlantisch handvest, dat elk land het recht zou hebben zijn eigen lot te bepalen, na te komen. Wij vragen de geallieerden ons volk daar te beschermen tegen hetzelfde volk, dat haar sinds eeuwen vervolgt Tito zeide, dat hij niet betrokken wenschte te worden in de politiek van belangensferen. De groote Japansche stad Jokohama is in den afgeloopen nacht zwaar door super- forlen gebombardeerd. Amerikaansche troe- ¥:n ben Santa Fé op Luzon veroverd. er ondersteuning van de operaties te land De slachtoffers van Belsen. Ingezonden Stuiken Distnbutiedieiist. BONAANWIJZING voor Z.-Vlaanderen, geldig van 28 Mei tot en met 2 Juni 1945. Aardappelen: a—e23, 2 kg., m23 l'/« kg. vieesch; a—e 23a, 125 gr., m23a vleesch, 100 gr. Margarinem23a boter, 125 gr. Koffiea—c49, reserve, 100 gr. Zout156 alg., 100 gr. Peulvruchten 145 alg., 250 gr. 1 A bonne men', i- pri|s Losse nummers 5 cl Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 AdvertentleprlJ» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine AdvertentlèD (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. was de Amerikaansche luchtmacht zeer actief en bombardeerde stellingen en Japan sche posities. Op Mindanao drongen de Amerikanen de Japanners verder terug met steun van de luchtmacht. Op de Westkust van Formosa werd een raffinaderij voor vliegtuigbenzine en spoorwegrangeerter reinen door bommen getroffen. In de om geving van Hongkong werden verscheidene Japansche schepen tot zinken gebracht. Op Tarakan werden door de Nederlandsche en Australische troepen goede vorderingen gemaakt. De Chineezen zetten hun opruimings werkzaamheden in de omgeving van de bevrijde stad Nanning in Kwansi voort. De stad Penyen, 100 km. ten Noorden van Nanning werd veroverd. De Chineesche strijdkrachten werden met behulp van Amerikaansche transportvliegtuigen over 'n afstand van bijna 1600 km versterkt. De versterking bestond uit afdeelingen van het zesde Chineesche leger, da' ook in Birma streed. Het 14e Britsche leger maakte in bnma goede .orderingen. ueneraai Mac Ar hu> deelde mede, dat de campagne op de Pniiippijn«*n den Japan ners 3/6427 dooden en gevangenen kostte, tegen 46044 van de V S. De Egyptische minister-president heeft gisteravond in den Senaat verklaard, dat de Egyptische regeering haar volle steun aan Bynë en de Libanon in het streven onafhankelijkheid en souvereiniteit te bewa ren, zal geven Op het oogenblik, dat te Beiroet het stichten van een Libaneesch leger werd afgekondigd, zond de minister van buitenlandsche zaken een telegram aan den president der conferentie te San Fran- sisco, waarin werd herinnerd aan de garan tie, welke de groote mogendheden ten aan zien van de Libaneesche onathankelijkheid hebben gegeven. Volgens verklaringen uit regeeringskringen te Washington heeft de regeering van de VS. in de afgeloopen maanden herhaaldelijk met de Fransche, Syrische en Libaneesche regeering onder handeld om een v.iendschapgelijke overeen komst ie bereiken. ln verband met de vorming van een nieuw kabinet, heeft H M. de Koningin den heer Wagenaar, lid der voormalige communis tische partij als vertegenwoordiger van de groep „de waarheid'' ontvangen. Voorts ontving H.M. |hr. Mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van den raad van State. Zij, die inlichtingen over landgenooten wen- schen in te winnen, die in het kamp van Bu- chenwald opgesloten hebben gezeten, kunnen zich wenden tot den heer A. I reurniet. Voor- loopig adres p.a. familie Verwey-JJonkers, Leenderweg 194, Eindhoven, en daarna Rivierenlaan 264-11, Amsterdam. „Jeanneeen van de bekende Belgische ille gale werksters, zelf, vindt het meest interes sante van haar illegale loopbaan, dat zij maar liefst twintig maal getrouwd is. In België was het aanvankelijk n.l. zoo, dat getrouwden wa ren vrijgesteld van arbeid in Duitschland Dies trouwde de jonge-dame desnoods ver scheidene malen per dag met verschillende illegale werkers. Hoe dat mogelijk was? De „Witte Brigade" beschikte ruimschoots over „eenzelvigheidskaarten en bovendiende ambtenarij in België kijkt nu eenmaal niet zoo nauw. (A.A.) Naar de „Nieuwe Nederlander" uit Den Haag verneemt, zal de N.Z.H.T.M. binnenkort weer rijden op het traject Hertenkamp-Voor schoten. Men verwacht, dat de herstelwerk zaamheden aan de baan over een maand ge reed zullen zijn. (AA.) Naar wij vernemen, zullen in de naaste toe komst de bekende padvindershoeden, die ook in het buitenland door matenaalschaa.'ste niet meer vervaardigd kunnen worden, vervangen worden door khaki-kleurige Schotsche baretten. In Engeland en Amerika is deze nieuwe padvinders-„mode" reeds op beperkte schaal ingevoerd. (A.A.) Reeds tijdens de bezetting deden geruchten omtrent olieboringen in het Oostelijk deel van ons land de ronde. Thans wordt bekend ge maakt, dat deze geruchten op waarheid gegrond zijn. De mogelijkheden voor de oliewinning in dit gebied zijn grooter dan oorspronkelijk werd verwacht. Zulks zal voor de Nederlandsche volkshuisvesting van groote beteekenis kunnen worden. (A.A.) De girls en zangeressen van Scala in Berlijn, die naar Spanje gevlucht zijn, bieden bedragen van 50.000 pesetas voor een ieder aan, die met haar wil trouwen, om haar zoo voor het ge vaar te behoeden, naar Duitschland terugge stuurd te worden. (A.A.) De goudreserve van de bank van Hongarije werd door troepen van de Amerikaansche 18de Infanterie-divisie gevonden in het hospitaal ven een klooster in Oostenrijk. De Residentie ziet thans uit naar de terug komst van H.M. de Koningin. Reeds worden er plannen gemaakt voor een zoo feestelijk mogelijke ontvangst. Alle Haagsche vereeni- gingen, die een eigen banier hebben, zijn ver zocht hiervan mededeeling te doen. Het is na melijk de bedoeling H.M. bij Haar komst te doen opwachten door een zoogenaamde vaan- delwacht, JA.AJ De „W.V.S." Vrijwillig Vrouwen Korps -in Wood Green, een voorstad van Londen, heeft de geheele „eerste hulp"-uitrusting, die het in 1942 gekocht had om slachtoffers van luchtaanvallen te helpen, maar die nooit ge bruikt is, aan de Nederlandsche regeering ten bate van slachtoffers van de Nazi-bezetting in Nederland ten geschenke gegeven, aldus „Eve ning News". Londen, (Anep-Aneta). Nog steeds bevin den zich 1400 van Belsen's slachtofers in vier groote ziekenhuizen. Verleden Vrijdag over leden er 68. Veertien dagen geleden stierven er meer dan 500 per dag. Het medisch perso neel, dat thans in het kamp is, staat verstomd over de verwonderlijke herstel-mogelijkheden van het menschelijk lichaam en brem, vooral onder vrouwen. Heden vragen jonge Duitsche en Poolsche meisjes, die een maand geleden teruggebracht waren tot het laagste peil van dierlijkheid en bijkans permanente krankzinnig heid, om een lippenstift en krijgen haar ook. Een nieuwe zending 5000 stuks in de laatste kleurschakeeringen van rood, oranje en kar mijnrood, wordt met spoed uit Parijs overge bracht. Dit hunkeren naar de gewoonten van de beschaving, is pathetisch om te zien en ver rassend. Meer dan duizend meter crêpe de chine werd prompt besteld en de exgevange- nen vervaardigen thans hun eigen ondergoed. Men aanschouwt met verwondering hoe deze jonge vrouwen, sommigen ontegenzeggelijk aantrekkelijk, langzaam haar verstand terug krijgen. Ze worden daarin geholpen door voor zichtig uitgekozen voedsel, herhaalde bezoeken aan de kampbioscoop en het verrichten van al haar eigen huishoudelijk werk. San Francisco (Anep-Aneta). Juist zooals in vroegere dagen de Vereenigde Staten zeiden: „Geen belasting zonder vertegenwoordiging", zoo zegt Nederland thans: „Geen militaire bijdrage zonder vertegenwoordiging". De Nederlandsche minister van buitenland sche zaken verklaarde voor de radio, dat vol gens de oorspronkelijke Dumbarton Oaks voor stellen van alle leden van de nieuwe Veilig heidsorganisatie wordt verwacht, dat zij hun strijdkrachten beschikbaar stellen als de Veilig heidsraad zulks bij meerderheid van stemmen beslist heeft, ongeacht of zij al dan niet leden van dien raad zijn. Dit noemde spreker een uiterst zwak punt van het veiligheidshandvest, zooals dit door de vier groote mogendheden was opgesteld en hij voegde daar aan toe, dat dit hem meer leek dan eenig land volgens re delijke verwachting beloven kan. Hij was er in het geheel niet zeker van, zoo zei hij, of het Nederlandsche dan wel eenig ander parlement van welk land ook, onder alle omstandigheden bereid zou zijn een derge- lijken blanco cheque te honoreeren. Wij be seffen allen, zoo zei hij, dat wij rekening moe ten houden met de in het congres der V.S. heerschende ideeën, maar men mag niet ver geten, dat andere landen eveneens ernstig re kening dienen te houden met de kwestie hoe hun eigen regeeringen daarop zullen reageeren. Minister van Kleffens zette uiteen, dat de oplossing moest zijn, dat elke staat, waarvan een militaire bijdrage geeischt wordt, in staat moet zijn voor die speciale gelegenheid lid van den Raad te zijn. Hij stelde op den voorgrond, dat de Neder landsche delegatie, wat deze kwestie betreft, geheel en al het Canadeesche amandement steunt. Duitsche compensatie door annexatie. Op een vraag, hoe hij zich de compensatie voorstelde ven Duitschland in verband met de door dit land in Nederland aangerichte schade, zei van Kleffens, dat hij persoonlijk van mee ning was, dat de eenige manier, waarop Ne derland compensatie kan verkrijgen was, door annexatie van een klein maar vruchtbaar ge deelte van Duitschland. Dit behoeft geen groot gebied te zijn, zei hij, doch slechts een fractie van het totale oppervlak van Nederland, maar mijns inziens dan toch een zoo groot deel, dat hierdoor compensatie kan verkregen worden voor de onmetelijke schade, die Duitschland in ons land heeft aangericht, waarbij het alle ge vestigde regels van oorlogvoering met voeten getreden heeft, terwijl het tevens een soort ver. geldingsmaatregel diende te zijn om Duitsch land bij te brengen, dat oorlog geen voordeel oplevert. Mijns inziens is, wat deze drie punten betreft, niets tegen onze zaak in te brengen, zei van Kleffens. De minister verklaarde voorts, dat het VETO-recht van de groote Mogendheden een element van onzekerheid in het Wereldveilig heidsplan introduceerde. Als dit met wijsheid behandeld wordt, dan zou dit recht voordeelig kunnen blijken, maar het beteekent, dat de groote mogendheden nog niet zoo bereid zijn zich aan de regelen der wet te onderwerpen als de kleinere verzocht worden dit te doen en daartoe ook bereid zijn. Minister van Kleffens verwachtte niet, dat door het plan de vrede verzekerd zou zijn. Al les zal afhangen van den wil der landen en in het bijzonder van de groote mogendheden, om het apparaat en het forum, waarin de nieuwe wereldorganisatie voorziet, op de Juiste wijze te gebruiken, De minister uitte zijn voldoening over het feit, dat het oordeel der Nederlandsche delegatie, dat internationale geschillen geregeld dienen te worden op een basis van recht en waardeering voor inter nationaal recht, vrijwel algemeen werd gedeeld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De bestaande landbouworganisaties. Als commentaar op het artikel van dhr. van ,Uxem, d.d. 26 Mei jl. wil ik bet vol gende opmerken Ook in het Zuiden is er een goede kern in onzen boerenstand, die bezield is met een frissche en goede geest. De wil tot ernstige samenwerking op technisch economisch terrein is inderdaad aanwezig. Zoodra het proefontwerp dei zgn. Studiecommissie-Zwagerman onder onze collega's is versp eid, stel ik me voor in een of meer vergaderingen, waar zulk- «e vraagd wordt, „it ontwerp nader toe te lichten. De verspieiding wacht wat ang, doch het drukken ervan kosi tijd en p.-pier Het is dus geen misl kking, zooais uhr. van Uxem schrijft. Wel zijn er voetangels en klemmen, maar met verstandige, rustige doortastendhf id en met eerbiediging van elkanders principes kan en moet er op dat gebied volledige samenwerking komen Daar de N.C.B. en de C.BT.B. nooit zijn opge heven het verbod van den vijand lapten ze aan hun laarsj staan deze weer in volle rechten. Dat de Z.L.M. probeert de schande van de aansluiting bij den Landstand te annuleeren, is hun goed recht en de plicht van de goede leden dier organisatie, die tot hun ergernis en droefheid hun mooie organisatie zagen verkwanseld aan den vijand van volk en vaderland. Zooais in genoemd ontwerp uitdrukkelijk wordt vast gesteld, blijven ook in de toekomst die organisaties bestaan vandaar het opschrift boven dit artikel. Uitdrukkelijk wil ik vaststellen, dat onze Zeeuwsche landbouwers zich op organi satorisch bezinningsgebied zullen eo willen groepeeren in de 3 bestaande organi saties Tenslotte wensch ik nog op te merken, dat ik mij allerminst de pretentie toeëigen van een kerel" te zijn, maar wel wil ik me niet onttrekken aan de bedoelde samenwerking, omdat ik meen dat het broodnoodig zal zijn in de moeilijke, zeer moeilijke tijd die aanslaande is. aat ons allen trachten de les die wij als illegalen geleerd hebben ook toe te passen in het heden der bevrijding Elkander helpen en steunen met eerbie diging van onze geloofsovertuigingen. G. WEIJNS, „Bronzicht." Lid Studiegroep-Zwagerman. GevondenEen rozenkrans, Slijkstr 5 Axel. Suiker: 160 alg., 500 gr. am151 alg., 250 gr. Engelsche bloema—c51 reserve, 210 gr., d51, e51 reserve, 490 gr. Lucifers: 155 alg., 2 doosjes. Kinderbiscuit 149, e49 reserve, 150 gr. Vervangingsmiddelen: 152 alg., 1 rantsoen. Engelsche zeep: 154 alg., 225 gr., geldig tot 7 Juli '45. Eipoeder: a—e24b vleesch, 70 gr., verkrijg baar in pakjes van 2 rantsoenen, 5 ounces of in losse verpakking, jl rantsoen is 140 gr.) Amerikaansch speka—e 23 b vleesch, 90 gr. Boter: a—e23 a boter, 250 gr., geldig tot 2 Juni '45. De bonlijst van deze week stelt ons verschil lende zeer welkome extra's beschikbaar. Op de eerste plaats is daar het eipoeder. Dit Amerikaanse product is een van de beste voe dingsmiddelen, welke men wensen kan, het is. mits koel en droog bewaard, onbeperkt houd baar en zeer gemakkelijk in het gebruik. Voor lopig zal van dit artikel voor alle leeftijden één rantsoen d.i. 70 gram per 14 dagen beschikbaar worden gesteld, hetgeen neerkomt op 3 eieren per persoon per week: een belangrijke vooruit gang. Daarnaast blijft 't aardjippelrantsoen ditmaal verhoogd met 1 K.g. terwijl ook weer een halve ontbijtkoek op het menu staat. Een belangrijke winst is ook het extra rantsoen margarine, wat wij thans dus reeds twee perioden achtereen verstrekt krijgen. De kinderen t.m. 3 jaar krij gen in het vervolg steeds roomboter, terwijl men in het vervolg de taptemelk kan schrappen: in het vervolg kunnen alle personen boven 14 jaar 1liter gest. melk per week ontvangen, terwijl karnemelk, voorzover voorradig vrij te verkrijgen is, taptemelk en melkpoeder mag niet meer verstrekt worden. Ook vervangingsmid-

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1