Rundveekei 1 i V 9. Oistr C. D. BINKH oo< 1 1 1 IV en Distributiedienst. tiyan graai uw ciysn tuin, Idiiüfd iidtlanaiiiidr tuinman Ingezonden Stuck en litticiëele Bekendmakingen. Op 24 Mei a hopen D V. onzf l'efde Ouders, J. NAEIJE CATH WILLEM hun 45-jarige E vereeniging te denken. Hun dankb; Kinderen, Beh en Kleinkinder AxpI, 24 Mei 19^ Aan al blijk heb geven van medele de thuiskomst var Zoo" JAN uit Duit' zppgen wij onzen lijken dank. M P VAN DE V( J. VAN DE VOOR Corn WANTJE. JO. HENK. P1ETFR. Spui 93, Mei 1945. Datum 29 Mei F A 30 Mei 1 c 2 31 Mei Z A HOEK NIFU WSBER1CHTEN. Grillen en gewoonten van Hitier. Nederl. Herv. Kerk 10 uur Ds. Van Oeveren, 2.30 uur Ds. Saraber. Gertf. Kerk. 10 uur Ds. J. S. Post, 2.30 uur Ds. D. Zeinel. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk. 2.— 1 straat 19, SAS VAN GENT. advertenties aannemen. Markt 12, Axel. Derden Titel van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, ingevolge artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. 2. Met dezelfde ploitanten der in heden en de opvc toezicht het plege bedoeld in het eei 3. De in dit ari worden als overt) u TE ZAAMSLAG. Dinsdag 5 Juni 1945 letters A t.m. F. Woensdag 6 Juni 1945 letters G t.m. R. Donderdag 7 Juni 1945 letters S t.m. Z. TE ZUIDDORPE. Vrijdag 8 Juni 1945. r*ï<* «ilAyailrir. fo Inrno'i7ii riaprKi«rif i vraagformulier voor de brandstoffenkaart T 505 alsmede de bon A t.m. E 45 Reserve van de bonkaart 6e periode. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat bij verlies van de bonen Reserve A t.m. E 45 geen bonkaart zal worden verstrekt. rim i111* v Vrachtkosten kunnen in rekening worden gebracht op de wijze als vastgesteld voor het seizoen 1943—44. De leveringsvoorwaarden zijn eveneens als van het seizoen 194344. Deze prijzen kunnen voorloopig worden gefactureerd in - ep- -Uü. 4^ ict„ j - rv_:: 1. Deze verord Vlaanderen. 2. Zij zal wor plaatsing in de n Vrije Zeeuw, De Schakel, en door de gemeentehuizei hare afkondiging i 3. Zij kan wor titel „Verordening Gegeven te Slu D i Bonaanwijzir 2 Aardappelena'. Vleescha22a— Margarinea22t of 200 gr. vet. of 100 gr. vet. Boterc22a—d2 Kindermeelafle 250 gr. Gortgries: aflev. Verm'celli of Pu 135 alg. 50 gr. Kinderdrank: afl 300 gr. De i) DISTRIBUTI1 Uitreiking bon 7e TE PHILIPPINE Donderdag 24 1 TE SAS VAN C Vrijdag 25 Mei Zaterdag 26 M TE WESTDORI Maandag 28 h, A en nieuwe Wij TE AXEL. Dinsdag 29 Me Woensdag 30 Donderdag 31 Vrijdag 1 Juni TE SLUISKIL. Zaterdag 2 Jur Maandag 4 Jun EN hcudt tot nader aa pinr uitsluitend C dags van 1112 13 spreekuur te Te w ff i In de Schakel, weekblad voor West Zeeuwsch Vlaanderen, verschijnt een reeks artikelen be treffende den wederopbouw van West Z.-Vl. Daar tal van problemen, die daarin worden aangeroerd niet alleen West maar ook Oost Zeeuwsch..Vlaanderen raken, meent de redac tie van de Schakel er goed aan te doen een artikel als het onderstaande ook ter opname aan te bieden aan de Axelsche Courant. Het onderstaande artikel, dat een vervolg is op een artikel d.d. 7 Mei in de Schakel, werpt, evenals het voorgaande, de vraag op hoe de cultureele positie van Zeeuwsch-Vlaanderen verbeterd kan worden. Wij zijn van meening, dat Zeeuwsch-Vlaanderen els een stuk echt Nederlandsch grondgebied het recht heeft, en dus ook de gelegenheid moet hebben, te kun nen deelen in de zegeningen der Nederlandsche cultuur. Voorts zijn wij van meening, dat Z. Vlaanderen een taak heeft te vervullen bij het uitdragen van deze Nederlandsche cultuur naar België. Hoe deze rechten en plichten het best te verwezenlijken zijn is het vraagstuk, dat hieronder wordt aangeroerd. Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben vele trekken gemeen, maar vertoonen ook tal van verschillen. De oorlog, en vooral de tijd na onze bevrijding, heeft deze verschilpun ten, die nooit van principieelen aard waren, eerder geaccentueerd dan opgeheven. Dit nu is in meer dan één opzicht jammer. In het vorige ertikel roerden wij aan de misdeeldheid van de Vlaanderens op cultureel gebied. Wij weten, dat er in beide districten menschen zsjn wie deze zaak ter harte gaat. Een gemeen schappelijke aanvatting en bestudeering van de problemen die ermee samen hangen, zou meer vruchten afwerpen dan gescheiden acties, voor al om het maar eens zoo uit te drukken, omdat onze machtspositie aanzienlijk sterker zou zijn ais het IVe en Ve district in dezen schouder aan schouder gingen. Nu zijn we twee kleine gebieden, ieder met eigen problemen. Bij meer samenwerking zou den we een tlinke bevolkingsgroep vormen die met haar nadruk gemeenschappelijke belangen kon bepleiten. Hoe is het nu mogelijk, het contact tusschen Oost en West te verbeteren? Al zijn wij het er allen over eens, dat een contactvergrooting noodig is, en al kunnen wij op papier plannen hiertoe uitwerken, als de bevolkingen niet inniger met elkaar in aan raking komen dan nu het geval is, zal meer sa menwerking nooit tot stand komen. Nu bestaat er een mogelijkheid om de be volkingen meer naar elkaar toe te brengen: Een inpoldering van de Braakman zou een groote stap in deze richting vormen. Wij mee- nen begrepen te hebben, dat dit geen utopie is, maar dat de neiging aanwezig is, een neiging die bij de huidige voedselschaarschte misschien nog grooter zal zijn om gronden in te dijken, zoodra ze daarvoor geschikt zijn. Na deze in dijking zouden Oost en We.st breed contact verkrijgen en spoedig gaan merken veel ge meenschappelijke belangen te hebben. Een groote verkeersweg van AVest tot Oost zou verder veel bijdragen tot een samensmelting van de twee. Als dan het contact met Noord-Nederland verbeterd kon worden, ik denk hier aan een tweede inpoldering bijv. van het land van Saef- tinge, (waardoor de afstand van beide Schelde- oevers ter plaatse zou afnemen tot pl.m. 800 m.) dan zou dit weer een vergrooting van de mogelijkheid beteekenen de Nederlandsche cul tuur naar Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen brengen, en deze verder op naar België uit te dragen. Gezien het groote belang voor Oost èn West van het hierboven aangeroerde probleem, verzoeken wij het oordeel van belangstellenden uit beide districten over de volgende vragen: 1. Hoe is verbetering te brengen in de cul tureele positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. Hoe denkt U zich het ideale contact met Noord-Nederland. 3. Hoe denkt U zich de invloed die van Zeeuwsch-Vlaanderen op België uit kan gaan. 4. Hoe denkt U zich de invloed die België op Zeeuwsch-Vlaanderen zal kunnen hebben. Antwoorden a.u.b. aan redactie Schakel (M. 1 Zuidzande). B. Chineesche troepen hebben Lienkiang, aan het Foekin front heroverd In Centraal Min danao hebben drie Amerikaansche divisies zich vereenigd langs den Noord Zuid-weg. Op Luzon handhaven de Amerikaansche troepen hun pressie in den sector van den Balite-pas en het belangrijke gebied ten Noord-Oosten van Manilla. Heinrich Himmler, de man die het martelen en dooden van vele menschen op zijn ge weten heeft, heeft zelfmoord gepleegd en is door deze laffe dood zijn straf ontgaan Himmler werd Maandag jl. te Bremervörde gearresteerd en Dinsdag door de Fie'd- securty in hechtenis genomen. Hij reisde onder den naam Hitzinger en was vermomd doordat hij een zwarte lap ovet het rechter oog had gebonden en zijn snor had afge schoren. Toen hij Woensdagavond medisch onderzocht werd, beet hij een glazen cap sule die hij achter de tanden had verborgen en vergif bevatte, stuk en stierf binnen een kwartier. De Nederlandsche Regeering is naar Den Haag overgeplaatst. Het College van ^er- t ouwensmannen, dat destijds door net M.G. verd ingesteld, heeft thans opgehouden te festaan. Het kabinet kwam gistten voor het eerst hijeen in bet Departement van Binnen!. Zaken. Er zullen spoedig bijzondere rechtbanken worden ingericht voor hef berechten van verraders en collaborateurs. Er zullen vijf hpven komen en een Hof van Cassatie te Den Haag. Dr H B. Wiardi Beekman, de hoofd redacteur van Het Vo!k", van wien aan vankelijk werd gemeld, dat hij tot de be- v ij de politieke gevangenen uit Dachau be hoorde, is naar thans wordt bericht op '5 Maart in dit kamp overleden tegengevolge van vlektyphus. Koningin Wilhelmina heeft een begroc- tingstelegram gezonden aan den rsjecho- Slowaakschen president Benesj. Ook aan de Zwitsersche regeeridg heeft H.M. een telegram gezonden om haar dank te be'm gen voor de door Zwitserland verleende hu!p in dezen moeilijken tijd. Woensdagochtend vroeg liep het eerste Nederlandsche vrachtschip, de 10 000 tonner Van der Capelten", de Rotterdamsche haven binnen. in ban Francisco wordt door den secretaris generaal van de conieitnue en de hooiden der delegaties het plan oespruken om een lussciieiiujasctie vomei enoiganisalie op te ricliicii ouimüueiujK na atluop van ue conté rtnue. Hei zal in ue Deuoeiuig liggen deze micriin volkeren oigaiusatie in Washington le vestigen, hei vuurslel houdl in de De- noeming van een kieine commissie, le ver gciiiKen met hei unvoeiend comné der con fer enne, waarrn opgenomen zurlen worden vertegenwooiüigerü vau bngelanu. de V. bt., Kustarrd, Chtna, Australië, üiazilië, Canada, Ctuli, Tsjecho biowaraje, hrankirjk, Iran, Mexreo, Nederland en Vjego-braviè. Uericiaar de uaul e en de rransche m'nister vair uunemai'dscne zaken coulereerden gister jedurenue een uur en bespraken o.nr. den toestand in de Levant. v orgens de raaiste, uoor de hrarrscne regeering ontvangen be richten, is de toestand aldaar in de laa'sie 24 uur niet verergerd. De Fransche troepen, die onlangs airiveerden, oevinden zich nog altijd in hun kwartieren. ueueraal de Gaulle heeft in een radiorede verklaard, dat voor het einde van dit jaar de kolen en eiectriciteiisvoorziening gena tionaliseerd zullen zijn. Ue geschillen lusschen Frankrijk en byrie eu de LiDanon zijn opgehelderd. Operatie s op giooie schaal van de Fransche troepen in ueze gebieden worden als puie fantasie etduaiificeerd door een stalotficier, die van zeer nabij van den toestand op de hoogte is. In de industriegebieden van ons land ver betert de voedselvoorziening snel. in Am sterdam werden 3 weken geleden verstrekt 13UU gram aardappelen en 227 gram brood indien aanwezig, nu bevatten de rantsoenen chocolade, vleesch, boier, suiker, melk, thee, eierpoeder en spek. Deze week werd voor het eersi sedert vorig jaar in den herist een kiem stukje zeep en ou gr. zout verstrekt. Kinderen eu invaliden krijgen verder indien beschikbaar 2 sinaasappelen en geconden- seerde melk ot viscb. (A.A.) de militaire gebeurtenissen en den binnenland- schen toestand. Te 14 uur nam hij een sober maal en nam vervolgens een uurtje rust. Daarna keerde hij naar zijn oorlogsbureau terug voor de bespre king der plannen en der rapporten, die hem door Jodl en Keitel voorgelegd werd. Te 20 uur gebruikte hij het avondmaal in gezelschap van zorgvuldig uitgekozen officieren en nazileiders. Het menu was zeer eenvoudig. Hitier zelf gebruikte weinig anders dan fruit of gekookte groenten. Hij at vlug, werktuigelijk. Hij rookte nooit en verbood het rooken in zijn aanwezigheid. De maaltijd verliep soms zonder dat hij een enkel woord sprak. Soms gebeurde het wel, dat hij hier en daar een woord opving van de conversatie, die heel bescheiden rondom hem plaats vond, of van een woordenwisseling on der de gasten. Daarvan uitgaande begon hij soms te spreken zonder ophouden, alsof hij zich tot een onzichtbaar publiek richtte. Gewoonlijk spreekt en handelt hij als een autodidact. Tegenover derden pakt hij gaarne uit met het effect, dat hij kan halen uit zijn laatst gelezen boek. Zijn behendigheid om op sluwe wijze een vraagstuk te vereenvoudigen, zelfs als het ingewikkeld is, verwondert dikwijls zijn generalen staf. Aan tafel is hij weinig bezorgd over zijn houding. Het gebeurt, dat hij aan zijn nagels begint te bijten. Van 22 uur tot 1 uur 's morgens beraadslaagt hij met zijn ministers en zijn generaals. Daarna, trekt hij zich terug in zijn kamer, alwaar hij in gezelschap van enkele getrouwen groote hoeveelheden taartjes verobert, wat hem dik wijls stoornissen in de ingewanden veroorzaakt. Hij luistert naar de gramafoondie zijn ge liefkoosde muziek van Beethoven of Wagner speelt. Een andere maal, laat hij een vrouw toe hem gezelschap te houden, (een zekere Fraulein Braun). Men verzekert, dat hun verhoudingen slechts platonisch zijn. Hij koestert een groote gene genheid voor Rudolf Hess. Hij toonde geen wrok toen deze naar Scotland vluchtte. Hitier kan de zon niet verdragen. Te 2 uur 's morgens wandelde hij heen en weer in zijn kamer. Te 4 uur keek hij vluchtig in zijn bed een of twee boeken door, waarvan hij de inhoud in zich opnam. Te 6 uur legde hij zich te bed en viel in slaap. BONAANWIJZING voor Z.-Vlaanderen, geldig tot en met 2 Juni 1945. Brood: a23a—e23a, m23a, a23b—e23b 400gr d23—e23 beschuit 100 gr. Beschuit: e23, 75 gr. Melk: c23—d23—e23 melk, l'/i liter. a23—b23 taptemelk, 1 liter. Ontbijtkoek: 150 alg., "a koek ca. 140 gr. Chocolade: c50—d50 res., 3 tabl. b50 res., 2 tabl. Boter: a23a—e23a, 250 gr. Margarine: m23a, 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Tabak 05 tabak, 1 rants. Toelichting: De boa gemerkt d23beschuit is uitsluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. De tabaksbon 05 is geldig t.e.m. 16 Juni 45. De bon e47 reserve voor toiletzeep wordt verlengd t.e.m. 9 Juni 45. De Inspectie voor de Distributie in Zeeuwsch-Vlaanderen. veie wniKeliers blijKtu onwetend onderwicht te geven Pij versctnlienue artiKelen. Bij con troles is ambtenaren van de trijzencontrole n.l. gebleken, dat bij verkoop van artikelen, die in papieren zakken worden atgewogen, het ge wicht wordt gegeven inclusief de verpakking. Dat is onjuist. De consument heeft recht op het netto-gewicht van een bepaald artikel. Daarin mag dus het gewicht van de verpakking niet inbegrepen zijn. Geen Bruto voor Netto dus, maar het zui vere gewicht, waarop de consument volgens zijn bonnen recht heelt. In de geconstateerde gevallen is de Frijzen- controle nu nog waarscnuwend opgetreden. In het vervolg zal echter proces-verbaal worden opgemaakt. Eruit, gekookte groencen entaartjes. BRUNSWIJK, 14 Mei 1945 (Anep-Aneta). Üen correspondent van het agentscnap belya schrijft: De ondervragingen van de krijgsge vangenen leveren eiken üag een aantal belang rijke inlichtingen op. Het gebeurt, dat zij slechts de bevestiging geven van dingen, die reeds be kend waren omtrent het verloop der vijandelijk- heden of de werking van het nazi-regiem. Maar in veel gevallen verschaffen zij ook aanvul lende inlichtingen over de groote en kleine ge schiedenis. Zoo verschafte een der krijgsgevangenen aardige bijzonderheden over de dagelij ksche levenswijze van Hitier. De correspondent duidt hem hier aan met X. Hij bekleedde een hoogen rang en behoorde in vredestijd tot de geschied kundige af deeling van O.K.W. Hij hield het oorlogsboek bij in het Groot Hoofdkwartier van den Fuhrer, waaruit hij om politieke re denen verwijderd werd. X was dikwijls in de gelegenheid X te zien Hij heeft zoowat dertig keeren met Hitier ge geten. Hij is op de hoogte van al de omstandig heden van zijn bedrijvigheid. Hij koestert een stevige haat tegen hem en tegen het regiem maar hij spreekt er over zonder opwinding. Ziehier hoe, volgens zijn verklaring, Hitier zijn tijd doorbracht. De Fuhrer stond op te 11 uur 's morgens en ontving dan rapporten over al de vraagstukken, die betrekking hadden op UcVonÜen Voorwerpen Portemounaie met inhoud, M. Boeije, Spui N 95. Een bankbiljet, Stationstr. 23. Predikbeurten. De stad Goes gaf een mooi voorbeeld om door een comilé langs de huizen brood bonnen op te halen eu zoodoende 20.000 brooden te laten hakken voor onze hongerende landgenooten in de groote steden en in het westen des lands. Zou dit in onze gemeente al is hei op kleinere schaal ook plaats kun nen vinden De nood is nog hoog en al de hulp helpt. R. K.* Het Comité voor het stichten van het Bevrijdingsmonument wil bij deze den heer H. P. Dieleman, Centrum, Axel, zijn erken telijkheid betuigen voor de ten bate van ons Comité vertoonde film van het bezoek van Hare Majesteit onze Koningin aan onze Provincie. De opbrengst, die geheel aan het Comité werd afgedragen, bedroeg f638.21 daarvoor onzen dank, heer Diele man, onzen dank ook aan de bezoekers Onze Penningmeester was heel blij De Voorz. der Finantiëele Commissie, J. FANOY. Wij ontvingen een ingezonden stuk van „B". Wij willen inzend(st;er hierbij mede deelen, dat het ons niet toegestaan is inge zonden stukken, die niet met den naam van de n inzend stjer zijn onderteekend, op te nemen. Wanneer het stuk wordt onderteekend, zijn wij tot plaatsing bereid De Redactie Plaatselijk verdeeüngskantoor te Bergen op Zoom. De kleinhandelaren van Z.-Vlaanderen zijn bevoorraad op bon Res. B. C. D en E 42 met sinaasappelen en dadels. Op de bon kan 500 eram sinaasappelen en 150 gram dadels verstrekt worden. De prijs van de sinaasappelen is f 1,20 en dadels f 0,32 per kg. MüDEDEELiN OriiN V OEUriEL- VOOKEIEWING. Gedurende de laatste dagen worden er op de Zeeuwsche eilanden veel Coloradokevers ge vonden. Deze zijn uit z-uidefijke richting aan komen vliegen en gedeeltelijk bij de kust in het zeewater gevallen, waardoor ze bij vloed op het strand of de glooiingen der dijken terecht komen. Anderen zijg op verschillende perceeien neergekomen, waar zij vrij spoedig aardappel planten opzoeken. De kevers, die met het zee water aanspoelen, zijn niet dood, maar komen met dit warme weer spoedig bij en vliegen ver der naar aardappelvelden. Het zorgvuldig ver zamelen der aangespoelde kevers is das abso luut noodzakelijk. Verder is het van bijzonder groot belang, dat een ieder zijn aardappelgewas nauwkeurig op de aanwezigheid van Coloradokevers naziet en dat iedere kevervondst gemeld wordt op het gemeentehuis. Sommige kevers hebben reeds eieren afgezet aan de onderzijde der aardappelbladeren. Bin nen eenige dagen kunnen de eerste larven ver wacht worden. De vraatzucht dezer larven is bijzonder groot, zoodat zij in korten tijd de aardappelplanten volkomen kaal vreten. De larven kunnen niet vliegen en verplaatsen zich dus maar over een zeer kleine afstand. Op aardappelperceelen waar reeds kevers of eieren gevonden zijn dient zoo spoedig mogelijk met 0,4 pet. Calciumarsenaat gespoten „te worden. Later zullen de data voor de verplichte be- spuitingen bekend gemaakt worden. Het Cal ciumarsenaat is evenals vorige jaren verkrijg baar ten gemeentehuize. Alleen door een gemeenschappelijk optreden tegen deze geweldige aardappelvijand kan deze vernietigd worden, en zullen onze exportmoge lijkheden in de toekomst niet hierdoor nadeelig beinvloed kunnen worden. Het parool blijft dus: LET OP DEN COLORADOKEVER. Algemeen Commissariaat Voedselvoorz, Het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat voor de bakkers thans een plaatsmeermiddel be* schikbaar gesteld kan "orden. De distributiekantoren zullen per baal bloem/meel beschikbaar stellen toewijzingen namelijk voor één eenheid, d.i. 1 ons plaatsmeermiddel. De erkende handelaren zijn reeds met plaatsmeermiddel bevoor raad en kunnen tegen overgave van hel door de Distributiekantoren uitgereikte be wijs, tot aflevering aan de bakkers over gaan. Het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat in Zeeland thans verkokht mag worden „volks- bruinbrood" gebakken van ongebuild meel en „volkswitbrood" gebakken van bloem. De prijzen van deze twee soorten brood blijven zooals vastgesteld in de broodprijs verordening 1942. 'W"V- «JktlVIUUO- 1v i ijuagouiiugciio ivuumra wij

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2