Reparaties De Goudzoeker Pieter van der f ff. P. VAN SPRUNDEL - Hulst technisch bureau EGGERMONT te Hulst. HET CENTRUM BIOSCOOP AXEL Zaterdag 19, Zondag 20 en Maandag 21 Mei, met Bijwerk en Nieuws. Zondag en Maandag MATINEE Op 20 Mei i hoopt onze ge Tante, MARIE PARK haai 82sten ver dag te vieren. Dat zij nog jaren gespaard I blijven, is de wt j van hare Familie P. BUYS de en Kmd ALOYS v. ST1 Op 21 Mei f hoopt onze gel y Moeder, Antoinette Aper-Roi Wij brengen constructieve!beteringen aan! Wij repareeren praktisch alles vakkundig! Wij maken projecten voor installaties H electrisch licht kracht g centrale verwarming automatische watervoor ziening in huis en bedrijf. Vtrstr kken inlichtingen over moderne veestallen met automatische drinkbakjes. AANBEVELEND, WERKTUIGKUNDIGEDIPL MT S. 1930! beheerder voor M. G. van het AANVANG 8 UUR vertoonen wij als Pinkster-Program CHARLIE CHAJL1N in: de groole kluchtfilm (THE GOLD RUSH) AANVANG 2.15 en 5 UUR. Toegang alle leeft ij den. Plaatsbespreken Balcon en kiar'veikoop beneden voor Zaterdag van 3-4 uur en een uur voorde voorstelling. Zondag van 11—12 uur en een uur voor de voorstelling. Buiten de uren der plaatsbespreking worden geen kaarten verkocht Ingezonden ^tu ken >1 illiair Uezag. dag te vieren. Dat God haar g lang mag sparen, is de wensch van haar Echtgenoot, Kinderen - en Kleinkind. Familie APER. Eikelaan 6, Koewacht. in zijn café wil hebben, met de Feestdagen en Kermis dagen, houd ik mij ook aanbevolen. C. J. BAL WENS, Noordstraat, Terneuzen. hebben ingeleverd bij den verzamelaar Joz de Kraker wordt zitdag gehouden- voor betaling hiervan op WOENSDAG 16 MEI a.s. van 2—6 uur n.m. in hötel a's Lands Welvaren", Axel. Oost als in West Z. Vlaanderen voor de verspreiding v. week bladen. Boekhandel FIRMA J. C VINK, Markt 12, Axel, VELEN bekenden en onbekenden hebben vanaf 16 Maart blijken van hun medeleven getoond. Daar voor hartelijk dank aan allen. WQLFERT, Kanaalkade 29. nen deze afhalen op de Distributiekantoren te I voor paarden worden gehouden: 24 en 25 Mei I Hulst en Kloosterzande op 14 en 15 Mei a.s. I a.s. te Goes, „Groote Markt". Aanvang 9 I Medegebracht t.m. E 33 Rest Ha* Hoofd Prijsverlaging taptemelkpoeder. I schieten der winstmarge is echter ondervangen, van Iv4 P fiBBii i n rw 7j»i» I /Inoriio* -L— Bonaan wijzing Bon KF 30 U 405 is geldi van één eenht van 1 t.m. 19 deze bon KF3 kantoren om t« a 2 liter petrol MEDEDEELI1 TUINBOUW( LAND Distribi Voor de fri veelheid nicotii Fruittelers, die ben, kunnen e< reau, Grenadie melding van n pervlakte en 1: strekte aankoc leverd bij alle len, die deze ti aan één van Coop. Hand Coop. Zeeu Wemeldinge. Fa. S. P. G B. de Jager M. Rijk, Gc A. Slabbekc Distributie van Voor de fru gewolmaniseen die het a.s. n; worden. Deze zullen stemd voor n frambozen- of Fruittelers, king wenscher vrage daartoe nadierstraat 1/ naam en adre; van den aanp inlichtingen. Alle nog n vervallen en aangevraagd. MEDEDEE PAARE Op navolgt Heden overlee< heel onverwacht mnig geliefde V B. huwd-, G'oot Overgrootvader, de Heer Weduwnaar v Suzanna D in den ouderd' ti bijna 78 jaar. U t aller nat j S VAN DER HO Axfl, 12 Mei 19' Kijkuit K 77. V. imrrriSTiiUOüQiKai: VAN OMBER' en Kind Lamswaarde. haar 50sten veri (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie, Naar aanleiding van een ingezonden stuk, op een advertentie, die onlangs door mij in w blad werd geplaatst, verzoek ik U vriendelijk het volgende op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Geachte mevrouw van Oeveren, U schreef, dat ik mij als een vriend in den surrogaattijd heb doen kennen. En waarom zou ik mij nu in oorlogstijd, d.w.z. nu we hier weer Nederlanders zijn, niet als vriend van onze Koningin laten kennen? U schreef, dat het U speet van die adver tentie. Wel mevrouw, ik zelf schaam mij er ook voor. Dat moest nu juist niet noodig zijn. En ik doe het ook niet om Haar lastig te val len, maar om Haar te helpen, dus om goed te doen. Of de fouten zoo groot zijn, als ik heb doen voorkomen, wil ik niet alleen uit maken. Ik zal mijn best doen, ze hier weer te geven. Ik heb er niets op tegen, een brief met U te schrijven en onzen dank uit te brengen voor onze bevrijding, zelfs heel graag. Een systeem is er, dus dat behoeven we niet meer uit te denken. Distributie voor ieder een. 't Kan niet beter, maar de fouten moeten eruit, en als er verkeerde personen in zitten, die ook. Voor Koningin en Vaderland, dus echt voor Vrijheid en voor Recht. En als ik er iets tegen doe, dan stuur je mij naar 't Eiland toe. Ik heb er al eens meer gezeten, maar om te vis- schen moet je weten. De Koningin werkt hard voor Nederland, rukt dus de zaak niet uit het verband. De goederen, door Haar bijeengebracht, moeten bij aankomst niet worden afgeslacht. Als zij nu werkt in het groot, en ze maken het dan plaatselijk dood, wat heeft haar werk dan nog voor zin: zulke menschen moeten het bakje in. Depotgrossier en winkelier, is het een mensch, of soms een dier, of is het „geef maar", „sleep maar binnen" en driemaal aan een hemdje winnen, en dan misschien nog eerste keur, daar doet hij het toch wel niet voor! Op één plaats zelfs zes grossiers, en dan weer één, 'k bedoel dan hier, dus zesmaal zoo veel kleeren voor de helft minder dames en heeren. Dus weer niet goed, zooals je ziet, voor zoo iets doet Zij dat toch niet. En tot mijn spijt moet ik wel zeggen, moeten de ker ken het loodje leggen. Soms twee, drie mantels in één gezin, dat wil er bij buurvrouw weer niet in. Een Kerk geeft wel advies in nood, van winkeltje spelen gaat zij dood. Kleeren op bon en puntenkaart en waarop „voor getrof fenen" staat, voor winkelraam en achter glas, den anderen dag verdwenen was. Een vrouw tje zei: hoor eens man, trek maar vier ketel pakken aan. Mijn man heeft er nu „stuuk" geen één, zoo iets moest toch niet kunnen, neen. Den anderen deg: wat is dat daar? For mulieren man, je bent niet gaar, nu gaat het niet meer, het is al stop, de distributie die geeft al bloed op. Heeft de leiding daar een foutje? Of personeel op eigen houtje? Of een stukje in de krant, en afgedaan: weer uit den brand. Het is toch maar surrogaat, dat onbekend de deur uitgaat. Toen de moffen hier nog waren, hadden wij toen geen bezwaren? Zeker, heel veel, zelfs een strop, ze aten de boereboter op. Maar nu kunnen wij niet zeg gen, dat de Engelschen er beslag op leggen. De moffen zijn we vijf maanden kwijt. Weet U, wat een dwarskijker zeit? Er komt geen boereboter meer, praat van portefeuille en ledersmeer. Geknoeid mag er niet worden, geen gevaar, we krijgen dikke melk, is 't niet waar? Nu zijn er weinig koeien daar en ook zeer weinig voer, da's waar, maar dat wil nog niet zeggen, dat de koe zijn uier af moet leggen. Wij willen voor iedereen een speen, en niet voor den boer zijn stee alleen. Toen de hoo rnen hier nog lagen, moesten ze de boomen zagen, en een vordering voor de boeren, om de palen te vervoeren; noodgedwongen deden ze mee. Maar voor de bevolking nee. Toen gin gen alle menschen uit alle lagen, een paaltje voor zichzelf dragen, want ze waren niet te- vree Toen zat 't politiecorps ermee. Dan maar een plankje zetten, dus paraat, die niet meer dorst, stond weer op straat. Ik weet wal, wat je nu zult zeggen, die palen moesten wij weg leggen; die waren niet voor brand geschikt, maar ze werden toch de kachel ingemikt. Dus al die menschen werden dieven en moesten dan nog houtjes klieven. Ook moeilijk voor de menschen van de wet. die ze anders voor zoo iets in de boeien zet. Mocht het soms zitten in de boeren en willen die ze niet vervoeren, dan i$ er toch wel een ordening, waarop men geeft een vordering. Als Jan niet werken wil, geen nood! Het eiland, dat is nog al groot. Nog even de afgebrande boeren, die zitten ook al weer te loeren. De een is arm, de ander rijk, maar brandde af, allen gelijk. Die willen ook weer gaan beginnen, want de koeien moeten binnen. Hé, zeg, waarom gaat die weer voor, o, die, die zijn koeien regenen door. Het glas, je weet wel, is beperkt. Eens kijken, hoe dat nu weer werkt. Ik noem er nu zoo maar eens drie, de ruiten uit Pools artillerie. Ik noem Jan, Marien en Ko. Gaat u maar kijken, is 't niet zoo? De een, ik meen al twee maal glazen, de ander moet tegen een bordpapiertje blazen. Het glas staat onder controle, een goede verdeeling aanbevolen. Loop nu maar eens door de stra ten, bij Jan ziet men het langst de gaten. Een vrije ruit bestaat er niet, maar ze staan er toch, zooals men ziet. Neem aan, dat ik eens directeur of dokter was, stel je eens voor, ze brachten mij een karre kolen, ze zouden zeg gen, die zijn gestolen! Maar het is goed, dat dat niet kan, daar houdt Zij in 't geheel niet van. Of is het soms onder elkander, de eene hand drukt toch de ander? Als Zij weerom komt, en gezond, verlost van deze „Zwijnen- handel", moeten wij er niet voor zorgen, dat het vuil is opgeborgen? Ik had den brief nog niet gepost, toen ik uw stukje lezen most. Als dit nu komt in de courant, dan steken wij die brief in brand, dan kan die ras verdwijnen, niet aan de Koninginne schrijven. Dan gaan wij samen hand aan hand, voor Koningin en Va derland, voor Vrijheid en voor Recht, dan kunnen wij bij onze Koningin terecht. G. C. DE RIJKE. Data uitreiking bonkaarten 7e periode. Vogelwaarde 22 Mei 9.30 12 Boschkapelle, 1.30 3 Hengstdijk, 23 Mei 9.30—12 Stop peldijk, 1.30—3 Restant bevolking, 24 Mei Dorp Lamswaarde en Hoefkensdijk, 1.30—3 Kuitaar1, Kruispolder, 2r Mei Dorp Graauw, 9.30—12. 1.30—3 Zandberg, Kmbbenhoek. 26 Mei l'aal en restant bevolking. Medegebracht dienen te worden 2e D.S. K. met bijbehoorend inlegvel. Zelfverzor gersbesche'den, eerste D.S K. van het hoofd, aanvraagformulier voor de brandstoffen- kaart T 505, a smede de de bon A t/m E 45 Reserve van de bonkaart 6e periode. Er wordt de aandacht op gevestigd dat bij verlies van de bonnen reserve A t/m E 45 geen bonkaart zal worde" verstrekt De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen brengt ingevolge artikel 1 der „Verordening Avondklok" ter openbare kennis, dat het in geheel Zeeuwsch-Vlaande ren met ingang van 10 Mei 1945 aan eenieder verboden is zich in de openlucht op te houden tusschen middernacht en vier uur in den morgen. De Burgemeesters worden gemachtigd, om indien buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven, het aanvangsuur van boven vermelden sluitingstijd voor hun gemeente te vervroegen. Sluiskil, 7 Mei 1945. De Mil. Comm. v. Z.-Vlaanderen, De Majoor, F. P. O. M. Koch. DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Op Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag^ zijn alle distributiekantoren gesloten. In verband hiermede, zijn de inleveringsdagen voor bakkers, slagers en detaillisfen als volgt gewijzigd Hulstbakkers, slagers en industrieele artikelen op Dinsdag 22 Mei. N. 'Namen Detaillisten op Dinsdag 22 Mei. Clinge en Hulst: Detaillisten op Woens dag 23 Mei. Koewachtslagers leveren in te Hulst. Kloosterzande, Graauw en Vogel waarde inleveringen van 's Maandags wordt Dinsdag 22 Mei, MEDEDEELINGEN VOEDSELVOOR ZIENING. ZELFVERZORGING BOTER. Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zui vel, afd. Zeeland, Goes deelt hierdoor den melkveehouders in Zeeuwsch-Vlaanderen mede, dat met ingang van de periode 13 Mei t.m. 10 Juni 1945, de zelfverzorging boter zal wor den ingevoerd. Daar de Distributiediensten voor deze periode nog geen aankoopvergun ningen voor deze boter hebben uitgereikt, moe ten de consumentenbonnen worden ingeleverd bij de fabriek waarvan voor de bevrijding de boter voor zelfverzorging werd betrokken. De melkveehouders, die in het bezit zijn van een officieel uitgereikte karnvergunning kun nen vanzelfsprekend de op het eigen bedrijf bereide boter voor de zelfverzorging gebruiken. De karnvergunninghouders, die zelf te weinig boter produceeren, kunnen op de consumenten bonnen, waaryoor geen boter geproduceerd wordt, bij de fabriek, die in hun rayon ge vestigd is, inleveren. Omtrent de afhaling van de boter zullen de ze firma's U nader inlichten. De karnvergunninghouders kunnen vanzelf sprekend op de aankoopvergunning de op het eigen bedrijf bereide boter gebruiken. Dit is de zelfde regeling die voor de bevrijding van kracht was. Indien de karnvergunninghouders niet voldoende boter voor eigen gebruik pro- duceerd, dient hij zich met een controleur van onzen dienst in verbinding te stellen, die dan nadere instructies zal verstrekken. Aankoop centrigues. Het Hoofd van het Bedrijfsschap voor Zuivel, afd. Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, deelt den melkveehouders, die in het bezit zijn van een officieele karn- of room- vergunning mede, dat de mogelijkheid be staat een nieuwe handcenfrifuge met een maximum inhoud van 120 liter, aan te schaffen. Teneinde een overzicht te krijgen van het benoodigde aantal, dienen de vee- houders die een centrifuge wenschen aan te schaffen, dit zoo spoedig mogelijk aan het bovenstaande adres mede te deelen. i Naam, adres, woonplaats en grootte van de centrifuge dienen duidelijk te worden vermeld. Monsteringsp'aatsen paarden. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen zullen op de navolgende plaatsen en data paarden- monsteringen worden gehouden. Axel Dinsdag 22 Mei Markt Woensdag 23 Mei Markt Zaamslag Donderda 24 Mei Dorpsplein Vrijdag 25 Mei Philippine Zaterdag 26 Mei Markt Terneuzen Maandag 28 Mei Markt Sluiskil Dinsdag 29 Mei bij ziekenhuis Hoek Woensjag 30 Mei bij Mauritstort Sas v. Gent Donderdag 31 Mei Kleine Markt Zuiddorpe Dorpsplein Westdorpe Vrijdag 1 Juni Passluis Overslag Zaterdag 2 |uni Dorp Ossenisse Maandag 4 Juni Zeedorp Hengstdijk Dorpstraat Boschkapelle Dinsdag 5 Juni Dorp Stoppeldijk Woensdag 6 Juni Tol Walsoorden Donderd. 7 Juni Kloosterz. Dorp Kloos'erzande Lamswaarde Vrijdag 8 Juni Dorp St. Jansteen Zaterdag 9 Juni Raadhuis Maandag 11 Juni Koewacht Dinsdag 12 Juni op 't Zand Clinge Woensdag 13 Juni Zeegat N.-Namen Donderdag 14 Juni Café Moorthamer Hulst Vrijdag 15 juni Markt Terhole Graauw Zaterdag 16 Juni Dorp Personen, welke geen persoonlijke last geving tot monstering hebben ontvangen dienen om 10 uur v.m. of om 2 uur n.m. op de monsteringsplaats aanwezig te zijn. Op deze monsteringen dienen te ver schijnen Alle aanwezige paarden van 2 jaar en ouder, dus geboren in 1943 en vroeger. Zoowel eigen paarden en paarden van evacuee s, voorloopig opgestalde paarden, muilezels enz. dienen ie worden voorge leid. De identiteitskaarten en veeboekjes dienen te worden meegebracht. De bezitters der paarden dienen op de monsteringsplaats aanwezig te zijn voor het verstrekken van inlichtingen. Het niet voorbrengen der paarden zal inbeslagname ten gevolge hebben. Paardenhouders, die veronderstellen hun paarden daar te zullen aantreffen, worden in overweging gegeven deze monsferingsplaa'sen te bezoeken. Het Centraal Aan- en Verkoopbureau voor de Voedselvoorziening deelt mede, dat met ingang van 4 Mei a.s. alle bij de Regeerings- depots aangeboden Verzamel-toewijzingen, be stemd voor de distributie-periode van 13 t.m. 26 Mei a.s. met een vervaldatum van 13 Mei, voor 100 pet. zullen worden gehonoreerd, uit gezonderd de toewijzingen voor Bloem en Eng. Biscuits. Voor beide artikelen moeten de coupures bij het Regeeringsdepot worden ingeleverd, en zul len hiervoor de bekende tegoedbonnetjes wor den uitgegeven. Het tegoed van Jam, ontstaan doordat voor dit artikel bij de vorige uitlevering slechts 50 pet. werd gehonoreerd, kan voor de nu ko mende periode ook nog niet worden aangezui verd. GEMEENTE AXEL. Burgerlijken stand over April 1945. Huwelijks-aangiften. 7 April. Charles Joseph Thompson, 28 j„ jm„ wonende te Belfast en Annie Stephania Pleunis, 19 j„ jd. 12 April. Karei Adriaan van Cadsand, 25 jaar, jm. en Tanneke Maria Wilhelmina Overdulve, 22 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Charles Joseph Thompson, 28 jaar, jm. (wonende te Belfast) en Annie Stephania Pleunis, 19 jaar, jd. 12 April. Joannes Antonius de Kerf, 45 jaar, jm. en Leonie van Acker, 62 j. wed. 13 April. Cornelis Anthonie van Boven, 28 j„ jm. en Cathalina Koekkoek, 25 j„ jd. 26 April. Pieter Fraantje (van Zaamslag) 24 j„ jm. en Jacoba Johanna Brakman, 26 jaar, jd. Geboorten. 2 April. Herman, z. van Meer- tinus Oggel en Elisabeth Petronella Maassen. 3 April. Guido Emile, z. van Honoré Karei Vioen en Palmyr Marie Louise De Decker. 5 April. Adriaan Pieter Louwerus, z. van Pieter Hendrik Westveer en Johanna Huissoon. 11 April. Cornelis, z. van Maarten Witte en Tan neke Catharina Cornelissen. 11 April. Elizabeth Janneke, d. van Adriaan den Beer en Maria Leonarda Augusta Groothaert. 15 April Maria Maatje, d. van Jan Anthonij Roose en Cath- rina Maatje den Engelsman. 21 April. Marcus, z. van Marinus Karman en Johanna Heijstek. 24 April. Catharina Pieternella, d. van David Koster en Cornelia Zegers. 27 April. Adri Arnout, z. van Adriaan van Cadsand en Ivonne Madeleine de Greve. Overledenen. 1 April. Willemina Hamelink, 80 jaren, wed. van Maarten Willem Millenaar. 1 April. Sara van Drongelen, 77 jaren, wed. van Pieter Schuitvlot. 9 April. Dina Maria Provoost, echtg. van Absalon Abraham de Jonge. 13 April. Pieter de Feijter, 88 jaren» wed. van Janna Dieleman. v ui ibiiilUCAi

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 4