Leest Je Maintiendrai. Pieler van der i i MARIE PARTt Antoinette Aper-Ron Voor lien die vielen 10 MEI 1945! Plaatselijk Nieuws. Prooien v. h. Nazi-monster Utticieele bekendmakingen. C. J MIJ WENS, haai 82sten ver dag te vieren. Dat zij nog j jaren gespaard i f blijven, is de wt j van hare Familie P. BUYS de en Kind ALOYS v. ST1 Op 21 Mei i hoopt onze gel Moeder, haar SOsten verj dag te vieren. Dat Qod haar e lang mag sparen, is de wensch van haar Echtgenoot, Kinderen p en Kleinkind. Familie APER. 3 Eikelaan 6, Koewacht. Het eerstvolgend nummer van dit blad zal in plaats van Woensdagochtend, DONDERDAG OCHTEND verschijnen. NltU WSBERlCHThM. Reuter meldt uit Parijs dat sedert de over gave reeds meer dan 5000000 gevangenen zijn gemaakt door de Westelijke geallieerden, alle tegenstand is thans gebroken, alleen nkele groepen SS voeren nog een guerilla- trijd in de omgeving van Salzburg. üecostumeerd voetbal. Nederl. Heiv. KerK 10 uur Ds. Van Oeveren, Lithurgische dienst met medewerking Kerkkoor, 2.30 uur Ds. Saraber. Beide diensten Zendings collecte. Qeref. Kerk. 10 uur Ds. J. S. Post, 2.30 uur Ds. D. Zemel. Qeref. Qem, 10 uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk, door REIN J. VDüELS. in zijn café wil hebben, met de Feestdagen en Kermis dagen, houd ik mij ook aanbevolen. Noordstraat, Terneuzen. m v ute cic^cm hebben ingeleverd bij den verzamelaar Joz de Kraker wordt zitdag gehouden- voor betaling hiervan op WOENSDAG 16 MEI a.s. van 2—6 uur n.m. in hötel S's Lands Welvaren", Axel. zaadhande', AXEL. Oost als in Vlaanderen verspreiding bladen. Boekhandel FIRMA J. C Markt West Z- voor de v. week- VI NK, 12, Axel, VELEN bekenden en onbekenden hebben vanaf 16 Maart blijken van hun medeleven getoond. Daar voor hartelijk dank aan allen. WOLFERT, Kanaalkade 29. nen deze afhalen op de Distributiekantoren te I voor paarden worden gehouden: 24 en 25 Mei Hulst en Kloosterzande op 14 en 15 Medegebracht t.m. E 33 Res< Bonaanwijzing Mei a.s. a.s. te Goes, „Groote Markt". Aanvang 9 I Het Hoofd Prijsverlaging taptemelkpoeder. I schieten der winstmarge is echter ondervangen van. b"-- Qii"»- VZQOT 7411" I dOOri^3* molL"«liif-<>r<ï UPA"°*' Bon KF 30 U 405 is geldi van één eenhc van 1 t.m. 19 deze bon KF3 kantoren om t€ a 2 liter petrol MEDEDEEL» TUINBOUW( LAND Distribi Voor de fri veelheid nicotii Fruittelers, die ben, kunnen e< reau, Grenadie melding van n pervlakte en 1 strekte aankoc leverd bij alle len, die deze ti aan één van c Coop. Hand Coop. Zeeu Wemeldinge. Fa. S. P. G B. de Jager M. Rijk, Gc A. Slabbekc Distributie van Voor de fru gewolmaniseen die het a.s. n: worden. Deze zullen stemd voor n frambozen- of Fruittelers, king wenscher vrage daartoe nadierstraat 1/ naam en adres van den aanp inlichtingen. Alle nog n vervallen en aangevraagd. MEDEDEE PAARD Op navolgt Heden overleet heel onverwacht innig geliefde V R. huwd-, G«oot Overgrootvader, de Heer Weduwnaar v Suzanna D in den ouderd"ir bijna 78 jaar. U t aller nar S VAN DER HO Axel, 12 Mei 19' Kijkuit K 77. irrrsrrriiTia;n)io)Kt)i, Op 20 Mei c hoopt onze ge TantP, VAN OMBER' eri Kind Lamswaarde. Woensdagavond werd onder leiding van burgemeester Van Oeveren op de bovenzaal van Cafe ,,'s Lands Welvaren" te Axel een vergadering gehouden voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis van «te gevallen Polen en van de burgers die sedert 10 Mei 1940 tengevolge van oorlogshande lingen om het leven zijn gekomen. Voor dit doel zijn enkele commissie samengesteld waarin de volgende personen zitting hebben. P. L. D. J. van Oeveren, v0orz, P. J. Olie slager, J. Fanoy, J. L. J. Maris, Secretaris, P. A. Wondergem, Penningmeester. WerkcommissieP. J. Olijslager, Voorz., Ir P. M. van Waes. Sluiskil, A. J. van Hoeve, D. J. Oggel, D. van den Berg, Joh. Hoehé, U. Sijtema. Financieeie Commissie: J Fanoy, Voorz., A. Dieleman, P. J. van Bendeg' in, P. C Mangold, A. P de Ruyter, Q. Weyns, A. K. Goud, Overdulve Sr., A. Verlinde, Vink, A. Th. 't Gilde, Jac. de Putter, A. P Essel- brugge, W. E. 1. de Jager, M. üoeselaar. C. Hamelink, C. Michielsen, O. Moorthamer, Fl. de Coninck, j. van de Velde. De werkcommissie is thans bezig met en kele ontwerpen te vervaardigen, waarna de geheele commissie gezamenlijk een beslissing zal nemen en ook de plaats zal bepalen. Zoodra hierover iets bekend is, zullen wij dit na ler vermelden. Als hier de meening werd uitgesproken dat dit monument er een moet worden waarop onze stadgenooten tot in lengte van dagen trots kunnen zijn, dan zat ieder rechtgeaarde Axelaar het hiermede eens zijn. in den laat- sten tijd werd reeds menigmaal een beroep gedaan op onze beurzen, doch zij, die de Oerwinning onzer vrijheid mochten beleven, gevoelen een zoo groote dankbaarheid dat geld hierbij als het ware geen rol speelt. Willen wij een waardig monument kunnen oprichten, dan zal dit eerder meer dan min der dan 110.U00.kosten. Wanneer we hier bij een berekening maken naar het aantal inwoners van onze gemeente dan moet er royaal geofterd wordeu. in plaats van f 10 geven we nu f 100,want voor dit doel wordt geen tweede of derde maal gecollec teerd en moeen we bedenken dat we niet volgend jaar wee' met een bedrag kunnen komen aandragen. We betalen nu een eere schuld aan hen wien wij onze dankbaarheid nooit genoeg kunnen toonen, de Polen, die door hun geschiedenis reeds onze sympathie hadden, doch die thans onze lieide hebben verworven. Maar ook aan onze stadgenooten die, hetzij door het brute geweld van den vijand, hetzij in rechtvaardige stiijd voor de vrijheid hun leven lieten. Tegenover hen allen hebben wij een groote schuld te ver effenen. Zij die het missen kunnen geven veel, maar ook de kleine offers van de min derbedeelden zullen zeer dankbaar worden aanvaard, want nog steeds geld het spreek woord „Vele kleintjes maken een groote". Het monument dat wij thans gaan bouwen moet in verre toekomst getuigen van ons aller dank. Op dezen lOen Mei, de eerste in een ge heel bevrijd Vaderland heeft Schout bij Nacht Doorman de volgende rede uitgesproken voor Herrijzend Nederland Nu de totale bevrijding van ons zoo ge liefde Vaderland een feit is geworden, gevoel ik het als Maritiem Commandant in Zeeland mijn plicht het woord te richten tot allen, die onder mijn bevel het hunnei hebben bijgedra gen tot dit resultaat. En dan wil ik een enkel woord spreken tot de officieren, onderofficie ren en manschappen der Koninklijke Marine, der Koninklijke Marine reserve, het Personeel van het Loodswezen, betonning, bebaking en kustverlichting in het 6de District, het tijdelijk gemilitariseerd personeel van den Mijnenwacht- dienst, het burgerpersoneel aangenomen voor den veartuigendienst van de ballonversperring, het bureaupersoneel en tot een ieder, die zijde lings aan de oorlogstaak heeft medegeholpen, als sluis- en havenpersoneel en de bemanning van de veerponten. Begin November werd mij opgedragen met een luttel aantal beroeps-personeel der Kon. Marine, uit Engeland gezonden, zooveel doen lijk te helpen bij den Èritschen taak: het ope nen van de Schelde en de haven van Antwer pen. Aangezien aanvulling van personeel uit Engeland onmogelijk was, zou gewerkt moeten worden met plaatselijk aan te nemen burger personeel. En Zeeland, van oudsher het re servoir van zeelieden, heeft ons ook ditmaal niet beschaamd. In weinige maanden mocht het gelukken, om het oorspronkelijke groepje van plan. ISO mao Marinepersoneel te doen uitgroeien tot meer dan 1400 man, die alle, aan ons .opgedragen taken wisten te vervullen. Het is mij bekend, dat de officieren, onder officieren en manschappen van de Koninklijke Marine en Koninklijke Marine Reserve gewerkt hebben aan opdrachten, waaraan met gemak en dikwijls met voordeel het dubbele aantal koppen hadden kunnen arbeiden. Het was mij bekend, dat velen onder U meermalen tot de uiterste grens werden belast, doch ik wist ook, dat aanvulling onmogelijk was en dat Marine personeel als het noodig is, het niet opgeeft. In deze wetenschap ben ik niet beschaamd. Het Loodswezen heeft zijne niet ongevaar lijke taak op lofwaardige wijze vervuld; enke len van het personeel hebben hun leven moe ten laten door de oorlogsomstandigheden. Een eeresaluut aan hun nagedachtenis: In korten tijd werd met gebrekkige hulpmiddelen, schier alles ontbrak aan materiaal, de be tonning, bebaking en kunstverlichting, weder bruikbaar gemaakt, later definitief hersteld. De Mijnenwachtdienst heeft zijn even nut tige als vervelende taak naar behooren vol bracht en niet ten onrechte kreeg dit personeel, dat in den kouden winter in onvoldoende klee ding zijn posten heeft bezet, bij het opheffen van den dienst op 10 April j.l. een pluim van den hoogsten Britschen bevelhebber voor de wijze, waarop het werk was gedaan. De honderd ballonnen, welke op het Neder- landsch deel van de Westerschelde in de lucht zijn, werden verzorgd door R.A.F. personeel, maar de bemanningen van de schepen zijn alle Nederlandsche zeelieden, zooals ook de equi pages van alle verzorgingsschepen, totaal meer dan 60 schepen, met landgenooten bemand. Het burgerpersoneel op de verschillende bu reaux heeft aan een hun in den be« 'nne v« m de taak met ijver en toewijding gewerkt en een woord van lof voor het sluis- en havenperso neel, de bemanning van de veerponten over het kanaal, welke laatste nacht en dag militaire autocolonnes in een eindeloozen stroom over zetten, slecht gekleed, somtijds onvoldoende gevoed, is zeker op zijn plaats. Ik ben er zeker van. dat ik niet volledig kan zijn in het ver melden van alle vaderlanders, die het hunne ertoe bijdroegen, om ons deel in de groote taak, welke door de Britten in korten tijd werden uitgevoerd, te volbrengen, doch gaarne sluit ik hierbij ieder in, die officieel en officieus heeft medegeholpen. Speciaal wil ik nog vermelden, de haven van Vlissingen waar de Marine-commandant half November van een (zegge en schrijve één) Schipper der Koninklijke Marine aan wal stapte en er in slaagde oiji in betrekkelijke korte tijd een Marine Centrum te vormen, dat de kern werd, om welke het zwaar geteisterde Vlissingen weder begon op te leven. En eindelijk de bevrijding van ons land een feit is geworden en een zware taak die op bouw van het Vaderland voor den boeg staat, rest mij een woord van waardeering en dank aan officieren, onderofficieren, manschap pen en burgerpersoneel voor hun prestaties bij de bevrijding van Nederland. En nu vooruit verder! Vrijdagmorgen 9 uur. Uit San Fransisco wordt gemeld, dat daar een Japansch vredesaanbod aan Engeland en de V.S. is ontvangen. Dit aanbod is door bemiddeling van Sovjet-Russische diplomatieke kringen gedaan, aldus- wordt van bevoegde zijde vernomen. De geal lieerden zouden geweigerd hebben op dit voorstel in te gaan omdat het niet voldoet aan de geallieerde eischen van onvoor waardelijke overgave. De speciale corres pondent van Reuter te San Fransisco voegt hier nog aan toe, dat het vredesaanbod, dat in een memorandum was neergelegd, door een aantal Japansche personen in Moskou is overhandigd. Het memorandum was blijkbaar afkomsfig van een groep Japansche groot industrieelen en het zou de passage bevatten, dat keizer Hirohito bereid was onderhandelingen aan te gaan om een einde aan den oorlog te maken, met de mogelijkheid de japansche militairisiische regeering omver te werpen. Japan zou bereid zijn de veroverde gebieden prijs te geven, doch het aanbod was gebaseerd op handhaving van de keizerlijke constitutie. Het aanbod beteekende de volledige omver werping van de Japansche poüiiek met inbe grip van vtije verkiezingen om een demo cratische regeering te vormen. In het memorandum wordt gezegd, dat de Japan sche kracht nog steeds zeer groot is en dat Japan nog in staat is een lange oorlog te voeren, maar ontelbare levens zouden ge spaard kunnen worden indien een overeen komst zou kunnen worden bereikt om de vijandelijkheden te staken. Kringen, die nauw contact onderhouden met de Sovjet delegatie hebben verklaard dat het aan vaarden van het aanbod de mogelijkheid van een nieuwe japansche agressie zou scheppen, Dr Robert Ley, de leider van het Duilsche Arbeidsfront is gearresteerd. Otto Skorzeny, de SS leider, die Mussolini ontvoerde, is gevangen genomen. i H.M. de Koningin heeft een telegram ge zonden aan den Canadeeschen premier om uiting te geven aan de gevoelens van dank van Haar en het Nederl. volk voor het aan deel dat de Canadeezen in onze bevrijding hebben gehad. Frankrijk zal 5000 ondervoede Nederland sche kinderen opnemen in streken die nie- door het oorlogsgeweld hebben geleden. In verband met de kabinetscrisis heeft H.M. Mr W. Drees ontvangen. Genoemde heer had zitting in het college van vertrou wensmannen en was voor 1940 soc.-dem 2e kamerlid. De Belgische minister-president Van Aeker, heeft vprklaard, dat een algemeene staking, waaraan ook het overheidsperso neel zal deelnemen, wordt verwacht De strijd in het Verre Oosten Een de'de deel van het eiland Tarakan is thans in handen van Australische en Ned. Indische troepen. Nagoya is opnieuw zwaar gebombar deerd Birma is thans bijna gehee bevrijd. Briefkaarten naar het gehee'e land. De plv. DirecteurrGen. der P.T.T. maakt het volgende bekend. Met ingang van 11 Mei is toegestaan verzending van gewone brief kaarten uit en naar alle plaatsen in Nederland. Zij kunnen op de gebruikelijke wijze ter post worden bezorgd. (H.N.) Als een verheugende tegenstelling van vele door oorlogsgeweld verscheurde familie banden vierde gisteren alhier het echtpaar Van den Bosch—Van Overmeeren zijn o5- jarig huwelijksteest. Begonnen werd met een plechtige H. Mis, waarna de familie den dag verder in gezel lig feestelijke sfeer doorbracht, 's Avonds biacht de feestcommissie namens de buurt een bezoek, waarbij een geiukwensch op rijm werd voorgelezen en een enveloppe met inhoud overhandigd. „Concordia" kwam daarna de buurt met marschmuziek opvroo- iijken, wat veel publiek op de been bracht. Vervolgens was er gelegenheid voor de geheele Kanaalkade om de nog krasse oudjes te teliciieeren, waarvan druk gebruik werd gemaakt- In de late uren trok een lichtstoet van kinderen met lampions door versierde buurt. Tot slot werd bij accor- deonmuziek nog menig rondje gedanst. Ongetwijfeld was het voor de oudjes en familie een onvergetelijke dag. Nog steeds kan niet genoeg worden gewaarschuwd tegen hèt spelen met oorlogs tuig. Dezer dagen moesten bij een jongen alhier tengevolge van het onoordeelkundig behandelen van een kogel twee vingers worden geamputeerd. Op Maandag 2e Pinksterdag wordt op een terrein der V.V. Axel tzie affiche en adver tentie.; een gecostuineerde voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de Mars- en aardbe woners. De wedstrijd wordt gespeeld volgens de nieuwe spelregels, uitgewerkt in een Lon- denscben schuilkelder door Prof Crazy, oud internationaal voetballer. Deze nieuwe spelregels zullen in 1950 op de Olympische spelen op de planeet Mars in gebruik genomen worden. De Marsbewoners, met wie de professor radiografische verbinding heeft, zijn bereid gevonden een proefwedstrijd tegen de aard bewoners te spelen en zullen, na met een vliegtuig te St. Nicolaes geland te zijn, - aandag met den trein van 13 50 in Axel arriveeren. Z. M. Koning Olympus en zijn Gemalin, die de wedstrijd zuilen leiden, zullen de spelers verwelkomen aan het station en hen naar het veld begeleiden. De details der spelregels worden op het voetbalveld bekend gemaakt. Predikbeurten. BUCHENWALDE! De naam, die ons deed huiveren, als hij in ons bijzijn werd uitge sproken. DORA BIJ NORDHAUSEN! De naam van een der beruchtste geheime concentratiekam pen, waar de dood, in loondienst van den Duitschen machtswellust, zoo vlijtig de zeis hanteerde. BERGEN-BELSEN! Een weerzinwekkende klank, die de verwezenlijking inhoudt van de grootste beestachtigheden, welke in het brein van een diepgezonken mensch kunnen op komen. Stoere jongens, en mannen als boomen zijn bij duizenden, zonder vorm van proces, naar deze oorden van ontaarding gesleept. Als de zwakste halmen vielen zij vaak reeds na kor. ten tijd ter aarde door uitputting, ondervoeding en mishandeling. Hoe vaag en onvolledig waren echter de voorstellingen, die wij ons konden maken over den toestand, waarin deze menschen zich be vonden. Wij hebben altijd maar gegist, want het rechte werd systematisch en nauwgezet met den sluier der geheimzinnigheid bedekt. Eerst thans, nu vele kampen aan de klauwen van den bloeddorstigen adelaar zijn ontrukt, vinden langzaam beschrijvingen en ander do cumentatiemateriaal den weg naar de open baarheid. En bij alles wat wij zien of lezen, vragen wij ons hoofdschuddend af, hoe het in vredesnaam mogelijk is, een menschelijk wezen, dat nog in het jaar 1945 slechts in staat it volgen de meest eenvoudige dierlijke instincten te leven, straks weer een plaats te geven in een menschelijke maatschappij. Dat het afschuwelijke nazi-sadisme vele vor men kent mochten wij ervaren in de gesprekken met enkelen der 103 bevrijde gevangenen uit Buchenwalde en andere kampen, die Zaterdag 28 April in het ontvangstcentrum van den Re- patrieeringsdienst te Eindhoven zijn aange komen. De meesten, waaronder ook 4 Tsjechen, Ijl Polen en 1 Hongaar, genieten een goede ge-) zondheid. Helaas moesten 28 ernstige zieken naar het ziekenhuis worden overgebracht,!' waardoor zij de vreugde- en liefdevolle ont-j vangst in het tot ontvangstcentrum ingerichte i veemgebouw van Philips niet konden mee-', maken. Na alles wat deze menschen, veelal als ge volg van hun werk voor onze nationale zaak, in de laatste jaren hebben moeten doorstaan, is het begrijpelijk, dat zij, voor het eerst weer op vrijen vaderlandschen bodem verkeerend, stuk voor stuk hun hart willen luchten. Wat wij dan te hooren krijgen grenst aan het onge looflijke. Voor ons zit een oud-marinier, die in Mei '40 op de Maasbrug te Rotterdam heeft gevochten. Hij heeft maar één wensch: Naar Vught! Zijn gelaatstrekken geven aan zijn uiterlijk iets verbetens; zijn oogen hebben een eigen- aardigen glans. j (Wordt vervolgd). Gemeenterekening en bedrijfsrekeningen dienst 1942. Burgemeester en Wethouders der ge meente Axel brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente en die van de bedrijven over het dienstjaar 1942 met ingang van heden gedurende veertien dagen op de secretarie oer gemeente voor een teder ter lezing zijn nedergelegd en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, algemeen verkrijgbaar wordt ge steld. Axel, den 17 Mei 1945. De Burgemeester voornoemd. Evacuatie. De Burgemeester van Axel vestigt er de aandacht op, dat geëvacueerden zonder toe stemming niet van verblijf- of woonplaats mogen veranderen. Men dient zich eerst met den Burge meester van de gemeente, waar men zich wil vestigen, in verbinding te stellen. Pas nadat men vergunning ontvangen heeft mag men verhuizen. De Burgemeester van Axel. BEKENDMAKINGEN DISTRIBUTIE. Bonaanwgzing voor Z.-Vlaanderen, 20-26 Mei. Brood: a22a—e22a 400 gram, m22a 400 g'am, a22b-e22b— 400 gram, d22-e22 „beschuit" alleen brood, 100 gram. Melk: c, d en e22 melk l'/z L. Taptemelk: a22—b22 taptemelk, l'/tL DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. AXEL. Mededeeling voor detaillisten en grossiers. In verband met 2e Pinksterdag, moeten de detaillisten allen een dag later hun con sumentenbonnen inleveren dan gewoonlijk. De grossiers kunnen hun verzamelcoupurfs I atüaleu op Vrijdag inplaats van Donderde I U U f» III V» II I I L II 11 *-w£nieimoeiC.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2