AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. Een verdorven volk. Water zij uw vriend. VICTORIE-DAG. No. 67 ZATERDAG 12 MEI 1945 59e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V J LIEFDADIGHEIDSVOETBAL. De voetbalvereeniging Axel heeft al meermalen zich van haar heste zijde doen kennen, wanneer het een lief dadig doel betrof. Tnans zal zij ook niet achter blijven, nu het hulp aan onze landgenooten boven de rivieren betreft, be „oude garde" van Axel komt Zaterdagavond op het voetbalterrein alhier in actie voor een vreedzame strijd. Er zal voorts muziek zijn en attractie's. We willen dan ook ieder aansporen om een kijkje te gaan nemen't zal de moeite waard zijn en wat meer zegt, de veteranen zuilen daar in 't zweet huns aanschijns hun beste krachten geven voor een goed doel: „Zuid nelpt Noord". INltU WiSBHKlCHTtN. Predikbeurten. Nederl. Herv. Kerk. 10 uur Ds Van Oeveren, 2.30 uur Ds. Saraber. Geref. Kerk. i0 uur Ds. D. Zemel, 2.3U uur Ds. j. S. Post. Ueret. Gem. iu uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk. Hoe tieibte.ien wij de L>wino> craiibCiie Bestuursvorm n. Abonnementi- priji, Lone nummen S cl. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom <1. 1.25 Alle andere plaatien il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels). 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct Meermalen drong zich in de laatste dagen de vraag aan ons op„Past het ons eigen lijk, om thans feest te vieren Enkelen zouden hierop direct ten antwoord geven Neen, de oorlog heeft van velen te groote offers geëischi, te velen zijn in diepen rouw over het verlies van hun dierbaren, te velen verkeeren nog in onzekerheid over het lot hunner geliefden. Doch, wie de feestvreug de in zijn naaste omgeving heeft gezien, en door de radio de alles overhee'schende vreugdeklanken tot zich heeft hooren komen die heeft zichzelf wel moeten bekennen, dat hier geen keuze mogelijk was De emotie, die het bericht van de onvoorwaardelijke overgave van Duitschland heeft verwekt, was te overweldigend, dan dat we dit maarzoo over ons konden laten heengaan. De overgang was te groot, nier was van geen wikken of wegen sprake. De drang om zijn vreugde op ondubbelzinnige wijze tot uiting 'e brengen was algemeen Het was feest zonder eenige voorbereiding Na de spontane betoogingen van Vrijdag en Zaterdagavond werd Maan dagavond een vergadering bijeen geroepen, om voor het verder verloop een en ander te regelen en het resultaat was verbluffend. In éen dag werd thans gewrocht, waar in gewone omstandigheden weken voornoodig zijn. Woensdagavond trok door onze straten een optocht, die ieders bewondering afdwong. Alles wat hierin voorkwam was als 't ware geschapen uit hetgeen onbewust in onze verbeelding had geleetd. Alle energie, scheen als met één slag herwonnen. Het „Eendracht maakt Macht" had wonderen verricht. Een door de padvinders gehouden collecte bracht ruim f 1800, - op en Woensdagmorgen weiden de feestelijkheden ingezet met een rondgang der padvinders door de stad, voor afgegaan door tamboers, ruiters en z herauten te paard, die met een proclamatie de dag inluidden. Achter de padvinders volgden nog een 30-tal ruiters en amazones. Op de molen van dhr Misseghers werd, de traditie getrouw, koraalmuziek ten gehoore gebracht. Maar bij alle vreugde gingen onze gedachten ook uit naar hen, die dezen dag niet meer mochten beleven, naar de velen die hebben geleden en naar hen, die thans nog lijden. Om half tien vond een korte plechtigheid plaats bij het graf van den Poolsche soldaat in wien de Axelaars alle Polen eeren, die voor onze bevrijding het leven lieten. Door den voorzitter der feestcommissie werd een korte herdenkingsrede uitgesproken, die wij in een volgend no. zullen opnemen, en een krans neergelegd, terwijl de plechtigheid door tromgeroffel op omfloerste trommels werd voorafgegaan en besloten. Velen woonden deze plechtigheid bij. Alle schoolkinderen defileerden onder geleide van hunne onder wijzers langs het graf en ook vele ouderen volgden. Deze vrijheidsheld rust thans nog op de plaats waar zijn jonge leven eindigde doch eerlang zal hij een eereplaats innemen in onze gemeente en een gedenkteeken wor den opgericht, om het wapenfeit der Polen aan de vergetelheid te ontrukken. Een da meskoortje bracht het Poolsche volkslied ten gehoore. Hierna werd in alle kerken den Allerhoogste dank gebracht voor de be vrijding, nadat ook reeds Zondag in alle kerken een dankstond was gehouden. Na deze wijdingsure begaf de jeugd zich naar de Markt, waar de poppenkast zou worden ver toond. Behalve Jan Klaassen en Cathrijn en den veldwachter, ditmaal voorstellende de „wachtmeester Koole", traden nog een paar op dat gebied tot nu toe onbekende figuren op, nJ. de gehate N.S.B.'er Pieterse en zijn dochter Meta. Tot groote hilariteit van de toeschouwers werden de „roemrijke daden" van dat tweetal herdacht. Inmiddels was het tijd geworden om den inwendigen mens te versterken. De tractatie van de school kinderen die bestond uit bolessen en broodjes liet zich goed smaken. Na den middag stond allereerst op het programma „Water feest op het Kreekje", het fraaie zomerweer leende zich hiervoor uitstekend. Voorafgegaan door de beide muziekvereenigingen, verliet een bruiloftstoet het stadhuis in de richting van de Kreek. Hier stapten bruid en bruide-. gom in een boot en werd naar een vlot gevaren. Alle gasten volgden. De feestvreug de eindigde echter met een ruzie, waarbij tenslotte allen gekleed en wel te water ge raakten, en onder groot gejuich van het pu bliek druipnat aan wal stapten. Het vol gend no. stelde de capitulatie van duitsch land voor. Toen geall. generaals het vlot naderden namen Hitler, Coring, Qöbbelsen Dönitz, die een oogenblik tevoren nog het „Duitschland über alles" hadden uitgebruld, ijlings de vlucht. Vervolgens werden op het Bylocqueplein volks- en kinderspelen gehouden. Gedurende bijna 3 uur trok dit nummer veler belang stelling. De commissie was erin geslaagd, om voor de kleinen eenige aardige prijzen beschikbaar te stellen, terwijl de hier aan wezige geallieerde militairen voor de grooten si.-areiten als prijs hadden beschikbaar gesteld. Nadat reeds den avond tevoren een licht- stoet was rondgegaan, waarin de hoofdgroep werd gevormd door de feestcommissie in gekleed costuum, met hoogen hoed, onde parapluie's, waaraan lampions gehangen zou thans een optocht bij daglicht het hoogtepunt van den dag worden. Om halfzacht begon aan den Kinderdijk de opstelling. De deelname bestond uit 14 wagens en 14 groepen, benevens enkele individueelen. De stoet werd geopend door twee dames te paard, gevolgd door muziek. Het zou ons te ver voeren om van elk dezer een beschrijving te geven, doch elk nummer was het bekijken ten volle waard. Van de wagens verdienen speciale vermel ding „De Saboteurs", uitbeeldende, hoe velen door voorgewende ziekten aan deportatie naar Duitschland waren ontkomen. De glorierijke uittocht der Moffen en De weg Terug, Hitler, Coring en Göbbels, met opgeheven handen, had natuurlijk de volle sympathie. Uit artistiek oogpunt trok Het Nederland- sche Rijk de aandacht. Drie dames, voor stellende Nederland, Oost- en West-lndië, voorafgegaan door een matroos met de vlag. waren vereend onder het Nederlandsche Wapen met Oranjelinten. Het wapen werd eveneens gedragen door een matroos,- in het wit; De Volkssturm en een groep Vluchtelingen dtden het publiek gieren van lachen. Nadat de stoet was ontbonden en de prijzen waren uitgereikt, bewoog een groote menigte zich nog uren lang zingend en hossend door de straten en ook in eenige café's werd van de gelegenheid tot dansen druk gebruik gemaakt. Onze fraaie stadh"is straalde in een zee van licht, eenige straten waren versierd en eta ages of woonhuizen geïllumineerd. Tot slot werd op het parkeerterrein een vreugde vuur ontstoken Hierv tor was langs de hui zen a'le verduisteringsmateriaal opgehaald. Dit had afgedaan en als we den hemel ver licht zien door talrijke zoeklichten baart ons dit geen angst meer. De optocht heeft ons getoond dat Axel gelouterd en gestaald uit den strijd is gestreden. De vaste wil, om in algeheele samenwerking den wederopbouw tot stand te brengen, werd prachtig vertolkt door den wagen der vereenigde bouwvak arbeiders„Geeft ons materiaal en uw ver trouwen, en wij zullen voor u bouwen", zij niet alleen hun leuze, maar van ons allen. Ook is, ondanks alle verwoesting en ellende, onze zin voor schoonheid en humor niet verloren gegaan. Na deze dagen van ontspanning gaan wij met vernieuwden moed en vertrouwen de toekomst tegemoet. (Dr. M. VAN 13LANKENSTEIN). Het Engelsche publiek is heel diep onder den indruk van de ontdekkingen, in eenige der con centratiekampen gedaan. Het is dan ook aller afgrijselijkst, hetgeen ons in woord en beeld ter kennis is gebracht. De Engelschen hebben ech ter nog niet eens het gruwelijkste gehoord en gezien. De Engelsche bladen en ook de B.B.C. in haar Engelsche uitzendingen, hebben eenige perken in acht genomen. De wereld moet ech ter ten volle weten hoe vreeselijk, hoe af zichtelijk, hoe hyper-sadistisch de Duitschers in tal van kampen hebben huis gehouden. Er ger dan de ergste lijfelijke wreedheden was de perversie, waarmede beschaafde menschen tot afstomping en verdierlijking zijn gebracht, tot zij zich wentelden in het vuil van hun buik ziekten, en kannibalisme in hun midden uitbrak. Men moet de afbeeldingen, hoe levenden on verschillig tusschen de dooden liggen, van hen nauwelijks te onderscheiden, gezien hebben om iets van het lijden te kunnen bevroeden, dat menschen zoover heeft gebracht. Wij moeten het toejuichen, dat Duitsche burgers in groote getale door de kampen zijn rondgeleid, det zij, om zoo te zeggen, met hun neus gewreven zijn door hetgeen in hun naam en onder hun ver antwoordelijkheid was aangericht. Zeker, ve len vielen flauw, velen werden er onpasselijk bij. Maar voor dat werk heeft men dan ook zijn „menschen Dat moeten er toch vele honderdduizenden zijn geweest. Want tusschen de Noordzee en de Wolga zijn talrijke mil- lioenen, misschien eenige tientallen millioenen slachtoffers vermoord of op deze verdorven wijze doodgekweld. Nooit ontbraken de lieden, die behagen vonden in dat werk. Alle Duitsche generaals strekten er hun bescherming over uit, Duitsche dokters hielpen mede, wat er ook maar van hen werd verlangd. Want in Duitschland moet alles met pretentie van we tenschappelijkheid gebeuren. Deze voorvechters der menschenliefde gebruikten voor hun proe ven, waarvan dood, verminking of afschuwe lijke en ongeneeslijke ziekte het gevolg was, menschelijke proefdieren. Zij bevorderden de verspreiding van infectieziekten. En hebben de veldgeestelijken, om van de geestelijken in de buurt der kampen maar te zwijgen, van dit alles niets gemerkt? Er is geen groep van Duitschers, die zich aan de verentwoordelijk heid hiervoor kan onttrekken, behalve van de slachtoffers. Zoodra de Duitschers, met hun neus erop gedrukt, niet meer zeggen konden: „Es ist nicht wahr zijn zij gaan betuigen? „Wij hebben het niet geweten! Maar waren er dan in Duitsch land geen verhalen in omloop over de con centratiekampen, en was het dreigen ermee niet voldoende, om haast iederen Duitscher klein te krijgen? Er moet een ziek element zijn, in het bij zonder kenmerkend voor het Duitsche gemoed. Anders is dit alles niet te verklaren. Maar nu is het dan tot het Engelsche en het Amerikaansche volk doorgedrongen, dat er ondenkbaar verschrikkelijke dingen gebeurd zijn. Engelsche parlementsleden zijn het met eigen oogen gaan zien, om er tot de hunnen van te kunnen getuigen. Amerikaansche Con gresleden zijn onderweg. Clara Luce, de vrouw van den eigenaar van Life en andere uitermate belangrijke tijdschriften, zij, die als isolationis tisch Congreslid tot de taaist voortbestaande gevaren in de Amerikaansche gemeenschap heeft behoord, is er al geweest en dat is de laatste stoot geweest tot haar definitieve be- keering._ „In twintig jaar had ons dat kunnen dreigen", heeft zij nu gezegd. Buchenwalde, Belsen, Dachau, enz. enz. zullen misschien meer voor het tot stand komen van een ge meenschap der volken doen, dan alle rede voeringen van San Francisco bij elkaar. Er worden nu documentaire films gemaakt. Men zal de Duitschers later moeten dwingen die, tot den laatsten man en de laatste vrouw, te zien. Het kan ze misschien genezen van hun onverschilligheid voor hetgeen er in hun naam gedaan wordt, zoolang de bedrijvers maar buit uit andere landen naar Duitschland brengen, De capitulatie is Dinsdag te Berlijn gera tificeerd. Sevs Inquari is gearresteerd, evenals Mussert, Max Blokzijl, Woudenberg en Van Genechten. Feldmeyer is gedood. Üver Rost van Tonningen is nog niets be Göring is met zijn vrouw en kind gevangen gsnomen. Hij was door Hitier gevangen ge zet en ter dood veroordeeld, maar wist met behulp van zijn lijfwacht te ontsnappen. Ook Kesselring is gevangen. De bezetting van Duinkerken heeft de vesting eergisteren aan de geallieerden overgedragen. In Noor wegen zijn Oslo, Bergen en Stavanger door geall. troepen bezet, terwijl Narvik en Trond- heim door patriotten zijn bezet. ln Kopen hagen is een Britsch vlooteskader aange komen dat geestdriftig door de bevolking werd ontvangen. Ue rest der duitsche bovenwatervioot, waaronder de zware krui sers Prinz Eugen en Nürnberg, is door de Britten over genomen. in Tsjecho-Slo- wakije wordt nog gevochten. Franck en Henlein vluchten bij de nadering van de Russen uit Praag en lieten zich door de Amerikanen arresteeren. Tot op heden hebben zich 9 duitsche duikbooten voor overgave gemeld. üoerabaija is zwaar gebombardeerd door Liberators. Quisling heeft zich bij de Noorsche politie gemeld. De Burgemeesters P. J. Oud, Rotterdam en de Monchy, Den Haag, hebben hun ambt weer aanvaardt. Het zal velen eenige verwondering baren, te vernemen, dat de zoo natuurlijke bewegings vorm van het zwemmen kan bijdragen tot het versterken van goede eigenschappen voor jong en oud, dus mede kan helpen, de jeugd en dikwijls ook de volwassenen te vormen tot practische, flinke, moreel hoogstaande men schen in deze samenleving. Het zelfvertrouwen, een eigenschap, welke elk mensch in hooge mate dient te bezitten, wordt in het bijzonder door het leeren zwem men, het springen en het opduiken van de pop (bij reddend zwemmen) bevorderd. Ongetwijfeld zullen ook de wilskracht, het doorzettingsvermogen en meer dergelijke eigen schappen door het zwemmen bij jong en oud worden versterkt. Zwemt men in groepen of clubjes bij elkaar, dan zal zeer zeker het saamhoorigheidsgevoel versterkt worden. Kinderen en volwassenen uit verschillende milieus vertoeven hier tesamen, spreken met elkaar, bekampen elkaar, stoeien en maken plezier. Ongetwijfeld zal men elkander ook beter leeren begrijpen en elkander helpen waar dat noodig is. Het zal den lezer overduidelijk zijn, dat zwemmen niet overbodig, doch dringend nood zakelijk is. ED. M. (Een voordracht gehouden voor „Herrijzend Nederland"). Het onderwerp, dat ik met U wil behandelen, is van uiterste principieele aard, het is veel omstreden, het is ook vertroebeld door vele misverstanden. U hebt het al begrepen: ik be doel de kwestie van het herstel der gemeente raden. Laat men vooral critisch blijven tegenover een noodmaatregel en reikhalzend uitzien naar de tijd, dat onze NORMALE instellingen weer zullen werken. Ik zal trachten, duidelijk uiteen te zetten, waarom DEZE oplossing op DIT oogenblik volgens de Regeering nog de minst onbevredi gende is. Wat ik van U vraag, is een onbe vangen wil tot begrijpen, een zeker vertrouwen in de goed-vaderlandsche en goed-democra- tische bèdoelingen der overheid. Wie meent, dat de regeering toch te kwader trouw is, en toch de democratie om zeep wil helpen hem heb ik niets te zeggen. Laat mij eerst iets vertellen uit de voorge schiedenis. Het Zuiden kwam vrij, en niemand verwachtte iets anders, dan dat, ook in de rest van het land, de Moffen weldra, zouden zijn weggezwaveld. Met het oog op de spoedige bevrijding van ons geheele gebied, trof de vorige regeering een voorziening, die hierop neerkwam, dat de oude raden en staten herleefden, terwijl alleen de besmette of gestorven leden werden ver vangen door jonge krachten, vooral uit ver nieuwingsbeweging en illegaliteit. Inmiddels verstreken de maanden, terwijl de zaak in het bevrijde gebied toch wel begon te dringen. De Gemeenten moeten weer aan het werk, tal van voorzieningen moeten worden ver wezenlijkt. Willen Burgemeester en wethouders behoorlijk werken, dan hebben ze echter een vertegenwoordigend orgaan noodig, een raad, die geacht kan worden, de burgerij te vertegen woordigen. Hoe kon nu zulk een raad worden samenge steld. Er zijn er onder ons, die onmiddellijke verkiezingen willen. Er zijn er ook, die willen vasthouden aan de grondgedachte van het Koninklijk Besluit van September, en dus de oude raden terug willen, zij het met aanvulling. Ik zal li zeggen, waarom de Regeering deze beide oplossingen verworpen heeft, ondanks het vele, dat er ongetwijfeld voor te zeggen valt. De regeering is tegenstander van onmiddellijke Verkiezingen. Waarom? Wij zouden het ons gemakkelijk kunnen ma ken, en de technische bezwaren breed uitmeten. Onze gemeentelijke administratie is volkomen in de war. Verkiezingen vragen een behoorlijk kloppende kortotheek deze is niet aanwezig en dusZoo zouden we kunnen rede neeren. Maar de Regeering redeneert zoo niet. Wanneer we principieel zouden meenen, dat we gauw verkiezingen moeten hebben, dan zijn de practische moeilijkheden er, om te worden opgelost. Daar zit de voornaamste moeilijkheid dus niet. Bij verkiezingen hooren candidaten-lijsten Candidaten-lijsten worden opgemaakt door partijbesturen. Waar zijn op het oogenblik de partijbesturen? Er zijn er nog maar twee. Die van de communisten en van de sociaal-demo craten. En ook die laatsten hebben zich nog niet aaneengesloten tot een voldongen partij, maar nog slechts tot een vereeniging. Overal elders wordt de vraag van de toe komstige partijvorming nog open behouden en m.i. terecht. Het is geen geheim, dat er in het openbare leven van Nederland vóór 1940, een algemeene malaise heerschte, een algemeen gevoel van onbehagen. Overal werd, door jongeren, ge zocht naar nieuwe vormgeving, en dat streven heeft tijdens de bezetting niet stil gestaan. Het is verhaast en geredicaliseerd. Hoe zal de politieke kaart straks liggen in het katholieke volksdeel? Hoe zullen de leden der Hervormde Kerk zich organiseeren, zij, die tevoren veelal vereenigd waren in de Chr. Hist. Unie? Zal het socialistische ideaal ook in de toekomst alleen voorbehouden zijn aan spe cifieke arbeiderspartijen met onkerkelijk geestes werk.' Dat alles zijn open vragen, en ze moe ten ook open blijven zoolang niet geheel Ne derland hierover heeft kunnen oordeelen, na ernstige bezinning. Moet men die bezinning forceeren door een

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1