AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH- VLAAND EREN. Wilskracht en Energie. Strijdt voor de Vrijheid! Het water zij uw vriend. De K. L. M. na dan Oorlog. Gemengd Nieuws. st. No. 62 DINSDAG 24 APRIL 1945 58e JAARGANG No. 61 ZATERDAG 21 APRIL 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V Ingezonden Stuiken Nederland is altijd het land van de bloemen geweest Er was bijna geen huis, waar ze ontbraken, iets, wat den vreemdelingen steeds opviel. Zelfs in den afschuwelijken tijd, welke bezet Nederland doormaakt, ontbreken de bloemen niet In Amsterdam worden ze nog op straat verkocht Dat is dan nog het eenig opwekkende in het trieste beeld, dat zich aan de honge rende massa voordoet Zij vormen een schrille tegenstelling met het trieste beeld, dat opgeleverd wordt door de hongertochten van duizenden menschen, van wie er dagelijks velen op den openbaren weg van uitputting bezwijken. Abonnements prijs Losse nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Z"Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeeiingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. „Die op God vertrouwen zullen her- „neuwd worden in kracht. Zij zullen „opstijgen als op adelaarsvleugelen. „Zij zullen loopen en niet vermoeid „worden. Zij zullen gaan en niet rat „worden". Meer dan ooit zijn deze woorden van den irofeet Jesaja van toepassing op den huidigen ijd, met zijn vele angsten en nooden op allerlei lebied. Vele menschen bewonderen boven gaande Bijbelsche woorden, zonder ze ook Daar eenigszins letterlijk op te vatten. Ze wor den als zoo figuurlijk en vergeestelijkt be schouwd, dat ze nauwelijks meer op ons aard- sche leven en veel minder nog op de mogelijk heden, waartoe ons physieke lichaam in staat betrekking schijnen te hebben. Velen scnij- nen nauwelijks meer de kracht te hebben om te leven; duizenden anderen, mannen en vrou wen, hebben veel van hun levensvreugde ver loren in de bange oorlogsjaren, omdat ze hun ïchaam niet opgewassen gevoelen tegen de :ischen, die aan ons gesteld zijn of worden. Iedereen weet wat het is aan een nieuw werk beginnen, hetzij intellectueele of handen arbeid, als men zich afgemat en niet fit gevoelt, als alle wilskracht en energie uitgedoofd lijkt. Waar niet iedereen weet, dat dit geenszins de voorboden zijn van gebrek aan werk- of wils kracht. Integendeel: de Natuur loopt nergens aan den smallen kant, m.a.w. we bezitten hulp of reservebronnen, waarvan we nooit hadden kunnen droomen, dat we die hadden. Men zou ze kunnen noemen „de tweede nog niet aan geboorde laag energie". Wat zou er b.v. van den vorigen wereld oorlog terecht gekomen zijn, als maarschalk Poch niet geweten had, dat zijn mannen on eindig veel meer vermochten dan zij zelf wisten en als hij geen opperst vertrouwen had gehad in die „tweede laag?" Wat verklaarde de onbluschbare energie en wilskracht van den thans ontslapen president Roosevelt, de prestatie s van Churchill e.a., de hoogste geallieerde legeraanvoerders en de sol daten, die onder hun bevel strijden? Immers, de wetenschap te strijden voor een rechtvaardige zaak. Natuurlijk zijn er grenzen, de boomen groeien nooit tot aan den hemel, maar het feit blijft bestaan, dat de menschen ontzaglijke hulpbron nen, energie en wilskracht bezit, waarvan hij het bestaan niet vermoed in den gewonen cirkelgang van het leven. Er kan dikwijls zijn en is ook dikwijls een bittere strijd, doch tenslotte is het altijd het verlangen, dat in waarheid het sterkst is, dat overwint en zich in daden omzet. Er zijn vanzelf situatie's te bedenken, waarin iemand physiek niet in staat is te doen wat hij zou wil len doen. Door terreur bedreigd, in concentra tiekampen opgesloten, of door ziekte verzwakt, kan iemand werkelijk niet in staat zijn, zijn wenschen te volvoeren. Doch overigens kan men zich moeilijk een situatie in het werkelijke leven voorstellen, waarin iemand niet werkelijk doet wat hij zou willen doen, d.w.z. wat hij onder de gegeven omstandigheden zou willen doen. Wij handelen eenvoudig overeenkomstig de emotie, die op een bepaald oogenblik de sterkste is. Waarschijnlijk zal men vragen: Maar waar om de menschelijke wil buiten beschouwing ge laten en waarom getracht den mensch te maken tot een creatuur van het gevoel? Een hoogstaand mensch doet niet wat hij zou wil len doen, doch wat hij meent, dat hij behoort te doen. In élke mensch, die het epitheton „be schaafd" waardig is, is het zijn geweten, niet zijn begeerte, dat de drijfkracht van zijn leven is. Het is waar, in het goede soort menschen heeft de wil een zeer groote beteekenis, doch wat is „wil?" Stellen we ons een nog jong, on ervaren soldaat voor in de loopgraven, een oogenblik voor een charge. Hij is bang, maar het commando klinkt en plotseling is hij een ander mensch. Zijn angst valt als bij tooverslag weg en aangezet door strijdlust rent hij voor waarts door de sterkste emotie's gedreven Hij stormt voorwaarts, omdat hij werkelijk de behoefte voelt het te doen en we kunnen in ■dit geval gerust zeggen, dat hij zijn wil niet behoefde te gebruiken. Denken we ons een andere soldaat, in het zelfde geval; bij hem schijnt de vrees de boven hand te houden. Zijn beenen schijnen hem de andere kant te willen uitdragen, maar toch gaat hij voorwaarts, omdat hij in de gegeven om standigheden dit werkelijk wil. Tijdens zijn militaire oefentijd zijn hem de idealen van moed en trouw ingeprent. Meer nog dan voor de vijandelijke kogels vreest hij voor het verlies j van zijn eigen zelfrespect en van de achting zijner kameraden. Sterker nog dan zijn begeer te om te blijven leven, is zijn verlangen voor een man door te gaan, zich moedig te gedra gen. Hier bestaat een conflict en het verlangen, dat op dat oogenblik zwakker lijkt, behaalt de overwinning, doordat het versterkt wordt door die andere, steeds werkende begeerte een waar dig mensch te zijn, moedig en betrouwbaar in hachelijke oogenblikken, tintelend van liefde voor het vaderland. Deze soldaat gaat voor waarts, omdat hij onder de gegeven omstandig heden werkelijk verlangt voorwaarts te gaan, doch in dit geval kunnen we zeggen, dat hij zijn wil heeft moeten gebruiken. Is het dan niet duidelijk, dat willen zelf ver kiezen is, het uitkiezen door de geheele per soonlijkheid van die emotie en handeling, die het best past bij hare idealen? En hoeveel ge legenheid wordt ons thans hiervoor niet ge boden, als we enkel het waarachtig heil van ons vaderland op het oog hebben? Alle groote generaals hebben altijd het ge wicht van het „moreel" der troepen erkend; zij weten, dat de troepen meer verduren kun nen bij het oprukken dan bij het vluchten. Duidelijk komt dit aan het licht bij het eens zoo machtige Duitsche leger, dat thans als een grauwe massa steeds meer ineenschrompelt. Ieder, die eenige studie heeft gemaakt van de menschelijke natuur tijdens de oorlogsjaren, ge voelt als het ware, dat het moreel bij de onder drukten (hieronder niet alleen het leger, doch ook de burgerbevolking begrepen) totaal ge broken en het catastrofale einde nabij is. Van wilskracht en energie kan daar immers geen sprake meer zijn, als men weet een reeds ver loren (bloedig) spel nog te moeten uitvechten. De Duitsche leiding (of wat daarvoor nog doorgaat) gevoelt dit waarschijnlijk het sterkst, ook al wordt dan nog wel eens Gods zegen over het Duitsche wapengeweld afgebeden. Doch dit huichelachtige lippenspel heeft geen grond, geen inhoud, heeft het ook nooit gehad. Er kan immers bij een beschaafd mensch geen waar geloof, geen ware liefde of innige toewijding bestaan voor een zaak, die niet an ders beoogde dan knechting en vrijheidsbe- rooving. Gewetenloos is de Duitsche macht steeds opgetreden en hetzelfde spoor wordt helaas nog steeds gevolgd. Het is door de Duitsche propaganda wel eens anders voorge steld, maar: „Een geweten hebben beteekent: een zaak die men waarachtig dient; beteekent ook zijn leven één maken door een ideaal, dat door deze zaak „bepaald wordt, en dit ideaal met het leven vergelijken". Straks zal dan ook een einde worden ge maakt aan die gewetenlooze misdaden en gruwelen, die zoovele volkeren teisterden en helaas nog teisteren, niet het minst onze arme landgenooten die nog niet bevrijd zijn van het Duitsche juk. Ik wil eindigen met de woorden van den profeet Jesaja, in den aanhef van dit artikel genoemd. En wilskracht en energie daaraan samengekoppeld, zal ons door de branding heenbrengen en na harden strijd, kommer en verdriet, doch gelouterd door het lijden en hopelijk tot beter, ruimer en verdraagzamer in zicht gekomen, in veilige haven van rust en vrede brengen. Moge die dag spoedig aanbreken voor ons zwaar geteisterde vaderland en alle vrijheids lievende volkeren. handen van den vijand is. Wij kunnen de toekomst van ons Vaderland moeilijk beter dienen dan den strijd te aan vaarden voor de bevrijding van onze over- zeesche gewesten. Te vechten voor de bevrij ding van onze Indonesische landgenooten be hoort onze hoogste plicht te -zijn. Het Neder- landsche Volk heeft de wereld een der beste voorbeelden gegeven op het gebied van kolo niaal bestuur, door de Indische bevolking ge lijkelijk te laten deelen in alle voorrechten van de Westersche beschaving. Zonder aarzelen mogen wij de Vrijheid de kern noemen van deze beschaving en daar om zouden wij onze geschiedenis onteeren, wanneer wij desnoods niet het ónmogelijke zou den willen doen om Indië dit voornaamste be standdeel der beschaving, de Vrijheid, terug te geven. De plicht mogen wij niet overlaten aan de Engelschen en de Amerikanen, maar wij moeten zelf al onze krachten inspannen om In dië van het juk der Japansche onderdrukking te ontzetten. Nederlandsche strijdkrachten maken zich ge reed om aan dezen strijd te gaan deelnemen. In deze strijdkrachten zullen de luchtstrijd krachten een uiterst belangrijke plaats innemen. In feite hebben Nederlandsche oorlogsvliegtui- tuigen het terrein van den strijd in het Verre Oosten nooit verlaten. Maar er vliegen nog lang niet genoeg ma chines met de Oranje driehoek op den romp. De machines zelf wachten op ons in de mon tagehallen van de Amerikaansche vliegtuig fabrieken. De Luchtmacht wacht echter op hen, die deze machines naar Japan zullen vlie gen of op den grond gevechtsklaar zullen hou den. Honderden jaren geleden hebben wij Indië veroverd met oorlogsschepen, laten wij het nu gaan bevrijden met bommenwerpers en jacht vliegtuigen. Een taak, den Vliegenden Hollan der waardig! Met kracht is in bevrijd Nederland de re- cruteeringscampagne voor de Luchtstrijdkrach ten ingezet. Iedere jonge Nederlander heeft de kans om dienst te nemen. Vanzelfsprekend kan niet iedereen vlieger worden. De eischen, die gesteld worden aan candidaten voor vliegtuig bemanning zijn anders en meestal ook zwaar der dan die voor grondpersoneel. Maar de wijze, waarop men zijn Vaderland het beste dient wordt niet bepaald door de functie die men bekleedt, maar door de wijze waarop men, in welke functie dan ook, zijn taak ten uitvoer brengt. Het zal, helaas, voorkomen, dat oorlogs vrijwilligers geduld moeten hebben hun „vlie gende" loopbaan aan te vangen. De oorlogs omstandigheden verhinderen de inrichting van Opkomstdepots in alle groote steden. Maar het bestaande depot werkt op maximum capa citeit en vele moeilijkheden zijn reeds over wonnen door nauwe samenwerking met de Plaatselijke Oorlogs Vrijwilligers Bureaux, waar zij, die dienst willen nemen in de Lucht strijdkrachten, zich moeten aanmelden. Indië wacht op de bevrijding, die jonge Ne derlanders kunnen helpen bevechten in de Luchtstrijdkrachten! („LUVO" Voorlichtingsdienst Luchtstrijd krachten). Axel. J. D. FREEKENHORST. Nog nooit in onze geschiedenis heeft op de schouders van jong Nederland zulk een zware en moeilijke, maar tevens zoo eervolle taak ge rust. In ons Vaderland wacht op ons de weder opbouw van verwoeste steden en dorpen, het droogmalen van ondergeloopen polders, het weer op gang brengen van een vastgeloopen economisch leven. Bij de uitvoering van deze taak kunnen wij Indië niet missen, Indië, dat nofl steeds in de Wij moeten het water als Vriend beschou wen en dit kan, wanneer men er mede ver trouwd is. Het moet het element zijn, waarin en waarbij kind en grijsaard hand in hand hun tekort aan lichaamsbeweging, aan ontspanning kunnen aanvullen. Het moet de plaats worden, waar de mensch zich zal kunnen herstellen van het zenuwsloopend leven van thans. Het vroo- lijke, bruisende water, dat flikkert en spiegelt in het zonlicht, dat ons die heerlijke verfris- sching na den arbeid kan geven, dat ons de zorgen kan doen vergeten, moet onze Vriend worden. Verraderlijk, onberekenbaar, is het water al leen voor hen, die het niet kennen. Leer daar om zoo jong mogelijk, wat het water U kan bieden, alsmede de gevaren eraan verbonden. Bekendheid met het water is geen overbodige luxe. Dat in de wereld zooveel veranderd is, dat we niet meer in een natuurstaat leven, weet het jonge wezen niet en het zal, waar de ge legenheid zich voordoet, naar hartelust klim men, springen, hardloopen, stoeien en ook met en in het water knoeien. We kunnen dit regel matig waarnemen buiten, bij sloot en plas of wanneer moeder een teil met water onbeheerd in de keuken heeft laten staan. In de eerste jaren wordt dikwijls aan de ge negenheid van het kind voor het water afbreuk gedaan, zoodat soms zelfs afkeer ontstaat. Hieraan is de waarschuwing van sommige ouders: „Pas op het water!" niet geheel vreemd Z.' is het ook zeer goed verklaarbaar, dat vele kinderen reeds op een leeftijd van 5 a 6 jaar, zoodra het water maar even boven de heupen komt, grooten angst aan den dag leggen. Men noemt dit watervrees. Van nature bestaat deze vrees echter niet. (Wordt vervolgd). LONDEN, 9 April 1945. (Anep-Aneta). De heer D. L. Nieuwenhuis, directeur van de K.L.M., die op Havana de internationale conferentie van directeuren van verkeerslijnen zal bijwonen, heeft verklaard, dat de K.L.M. vier douglasvliegtuigen, elk met een capaciteit van 21 passagiers, volgende maand aan haar Venezuelaanschen dienst zal toevoegen Volgens Associated Press heeft de heer Nieuwenhuis verklaard, dat de K.L.M. klaar staat om naar Nederland terug te keeren, zoo dra dit is bevrijd, maar dat het tekort aan per soneel vermoedelijk vertraging zal veroorzaken Hij zeide: al ons personeel werd bij het uit breken der vijandelijkheden door de regeering gevorderd en wij kunnen onze diensten niet beginnen, alvorens dit personeel teruggekeerd is. Voorts verklaarde hij: dat de onderhande lingen omtrent verkeersvliegtuigen na den oorlog gunstig is verloopcn. (Buiten verantwoordelijkheid v. d. Redactie) MENTALITEIT. Nu de Lente een bloemenzee van weelde biedt en de Zomer nakend is, hebben de vogels wederom een aanvang gemaakt met het bouwen hunner nesten, waarin weldra de eieren met alle mogelijke tinten en kleuren zullen schitteren. Het valt te betreuren, dat de jeugd van van daag het niet al te nauw neemt met de wet op de vogelbescherming. Hemeltergend en wraakroepend zijn vaak de gedragingen van veelbelovende elementen te genover dezen vogelenschat, ons zoo rijkelijk door moeder natuur toebedeeld. Eieren worden uit de nesten gehaald; ja, men schrikt zelfs niet terug om de jonge kroost meedoogenloos dood te martelen. De mentaliteit van onze huidige jeugd is tot een laag peil gedaald en streng moet er worden opgetreden, op de eerste plaats door de ouders en benevens door het onderwijzend personeel, teneinde de geestesgesteldheid en karakterloos heid, die gedurende de bezetting van het Her renvolk tot een minimum is gedaald, weer op te voeren. Wie dieren beult verkracht de natuur en zijn Schepper en is op rijpere leeftijd eveneens een beul zijner medemenschen. Dank voor de plaatsruimte. M. S. te K. Q. •tentiën regels) 2 ct. meer dingen Ierland word eginsel: at de Staat iden van be en, verwerp amde totale ïzelf, als de van de vrije van het be- |n een recht- uwezenlijken cht. ing van zijn a het econo- aan nieuwe n de staats- len worden t algemeen mwoordigers oering daar- (1 krijgen in leid. onder con- pp zijn beurt gondslag Men Volks- I naar voor ij de horens Iwater weg- welke ons weer terug ien, nu eens :htig Volks stromingen over onze t volk, door mee doen ld. weer eens ion van het neem ik k meebren- olksrechten. Werkgroep vel dit: dat er had daar niet, als de lie in staat )pbouw te k voor de DEGEM, Axel. tanderen 45. Hoeveelh, 400 gr. id. id. 100 gr. 1% L. id. 5 sigaren 2 rants, p Mei 1945 i 17, Kg. i id. 100 gr. id. 25 gr. 125 gr. 125 gr. ind 140 gr. 'laanderen :ciaal. )e bonnen publiek bij op 23, 24 'ordt erop rd kunnen edetaillis- nent. De in bij den II 1945 en n eventu- volgende an Hecke, elwaarde, <erdewel, en Firma zingen en Jtie ienst wijzingen zij boter laanderen tusschen Maas en Waal. Canadeesche troe pen zijn de ürebbelinie binnengedrongen, Duitschland. De slag om Berlijn woedt in alle hevigheid voo't. De Russen zouden zich nog slechts 3 km van de Brandenburger Tor en ruim 1 km van Unter den Linden bevinden. Generaal Patton heeft met troepen vas het 3de leger een offensief op groote Na net taaiste nummer sprax ftap. oakxer een kort woord over de noodzaak om het Roode Kruis aan alle kanten te helpen en dankte hij d^n leider van dezen avond, dhr. Willemsen, voor de mooie avond, welke hij en zijn medespelenden hadden gegeven. Wij vernemen nog, dat er een bedrag van ongeveer f 1100 aan het Roode Kruis kan worden afgedragen. Werkgroep voor Wederopbouw niet verden ken, dat zij het plechtanker van onze Demo cratie, het Algemeen Kiesrecht, over boord willen gooien, maar ik wil zelfs nu bedoeld adres gepubliceerd is de schijn vermijden. Ik wil door demonstratief voor de eer te be danken om lid te worden van de Werkgroep, uiting geven, dat ik op dat terrein tot geen en kele concessie bereid ben, in tegen- irbonnen, ..ocht mag worden door den boierdetaillist, welke daar voor aangewezen is door den distributiedienst. Andere detaillisten voor boter kunnen dus geen rantsoenbonnen „boter" met kringnum mer voor boter inleveren. Tarwebloem of regeeringsbloem. De bonnen voor dit artikel zijn aangewezen om de thans bij den winkelier aanwezige, aan bederf onderhevige tarwebloem of regee- e tt P Cl i. LI 11 e u Q

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1