a YFT SfWF POT TRAMT AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V - YALTA. Door in 't Zuiden veel te geven, Redt ge ginds een menschenieven. Het lot van West-Nederland. MENTALITEIT. Allen die bet nog niet hoorden, Op dan 1 Opvoor Zuid helpt Moord n. Pakketten-actie Roode Kruis. P. T. T~ No. 60 DINSDAG 17 APRIL 1945 58e JAARGANG No. 59 ZATERDAG 14 APRIL 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM aan, Armen- igeu. gemeenteraden, die blyven tot dat de normale wijze kan steld. in functie zullen raad weer op de worden samenga- f AdvertentlepriJ» Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs^^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. „Beslissingen van den Veiligheids raadworden genomen doordat zeven leden, waaronder de permanen te leden, zich ervoor verklaren". „De vertegenwoordigers der Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Britannië en Noord-Ierland, de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken, de Republiek China en te zijner tijd Frankrijk hebben permanente zetels". Het scherm is opgegaan. De beslissing is gevallen. Wat wel waarschijnlijk, maar toch niet ze- ler was, toen ik in October j.l. over den aeuwen Volkenbond schreef, is thans een feit pworden. In den Raad der nieuwe volkeren- fmeenschap heeft volgens het voorstel, het- :lk de Groote Drie met China thans den Ver enigde Naties hebben gedaan, elk der Groote ,'ijf een recht van veto. Dat wil dus zeggen, at elk hunner een beslissing kan blokkeeren - en ook zal blokkeeren die hem niet aan- taat. Met andere woorden: dat ieder hunner et vonnis tegen zichzelve kan tegenhouden, in daarmede is over het wezen der nieuwe ge- leenschap beslist. Zeker, theoretisch zal het Statuut van den ieuwen Bond eerst nader geformuleerd wor- len op de conferentie der vijf en veertig Ver- tnigde Naties, die 25 April te San Francisco worden geopend. Maar op dit punt zal er net de groote heeren, d.w.z. met de Sovjet- linie, geen praten meer zijn. Als er iemand is, ie daaraan nog twijfelde, dan heeft het ge- eurde met Frankrijk hem wel anders geleerd. Het was een publiek geheim, dat Rusland bet eventueele „wangedrag" van een der groo- staten niet eens in den Veiligheidsraad ter irake gebracht wilde hebben. Het was even- (ens een publiek geheim, dat regeeringskringen de V.S. oorspronkelijk geen enkel land boven e wet gesteld wenschten te zien. Cordell Huil eeft daarvan, zooals ik indertijd in dit blad ermeldde, in een vroeger stadium géén ge- eim gemaakt. Een der twee standpunten zou toeten wijken. Iedereen kon wel denken, wie Piet wijken zou. Wat deed nu Frankrijk? De Groote Drie hadden de Gaulle voorge steld, dat Frarikrijk de uitnoodigingen voor San 'rancisco mede zal onderteekenen. De stem- echtformule aan het hoofd van dit artikel, was den tekst der uitnoodiging opgenomen, want ie was immers te Dumbarton Oaks open ge iten en daarover waren de heeren het eerst in 'alta eens geworden. In de uitnoodiging zou 11 worden vermeld, dat de voorstellen van lumbarton Oaks, zooals ik die indertijd hier ter plaatse besproken heb, aangevuld met de temrechtformule, door de uitnoodigende mo- ïndheden als basis werden voorgesteld voor et Statuut der Organisatie. De Gaulle had nu slechts bezwaar tegen een pkel woord. Hij wilde het woord „Statuut" ervangen zien door „discussie". Dat betee- ende dus, dat de voorstellen van Dumbarton laks slechts het uitgangspunt zouden vormen »j de beraadslagingen. Zes dagen werd er over dit woord heen en »eer getegrafeerd tusschen Washington, Londen, Moskou en Parijs. En ofschoon het vermoedelijk voor de Gaulle slechts een irestigequaestie was (men had hem niet uit 'itgenoodigd voor Yalta en hij had de achter monden der voorstellen dus „niet behoorlijk tunnen bestudeeren") men wafc niet bereid, 'em tegemoet te komen en de convocaties voor san Francisco zijn verzonden zonder' dat frankrijk ze onderteekend had. Doch in dit enkele woord ligt nu juist alles 'Pgesloten. De voorstellen van Dumbarton )aks moeten blijkbaar niet alleen niet de basis iijn der discussie, doch ook die van het Sta tut. De inhoud der voorstellen, in de eerste plaats de stemrechtformule, moet in ieder ge val in het Statuut worden opgenomen. Hiervan Wil men zich zelfs door Frankrijk niet laten ifbrengen. Als er nu geen wonderen gebeuren en er leenoorlog komt, wordt de wereld dus de eerste tien, vijftien jaren beheerscht door de .Groote Vijf". Zij zullen de rechters zijn over le kleinen, zij zullen kijvende kleintjes, b.v. wistende staatjes in Zuid-Amerika kalmeeren lelijk twee vechtende schooljongens. Zij heb- ven in feite de grenzen van Polen reeds vast gesteld. Zij, d.w.z. Engeland, de V.S, en de Sovjet-Unie. Frankrijk en China kunnen ook niet anders dan zich hierbij neerleggen. Men zou echter verkeerd doen, de beslissin gen, op de Krim inzake Polen genomen, als toetssteen op te vatten voor een Russisch im perialisme. Zoo eenvoudig is de zaak niet. In werkelijkheid heeft Rusland tot op zekere hoogte slechts teruggehaald, wat de Polen het in 1920 hadden ontnomen. Het is deze annexa tie geweest, die een groote rol heeft gespeeld bij het beruchte Duitsch-Russische pact van 21 Augustus 1939. De Polen wistten trouwens ook van het begin af het is bij het Krimdebat in het Lagerhuis door Eden onthuld dat de Fransch-Engelsche garantie van Maart 1939 uitsluitend betrekking had op een Duitsche agressie. Dit lag ook geheel in de lijn der En- gelsche politiek, die de Poolsche expansie ten Oosten der Curzonlijn van het eerste oogen- blik af als een brandhaard beschouwd had. Neen, Rusland heeft zeker sterke aanspraken op datgene, wat het Polen thans „afhoudt Maatstaven voor de Russische bedoelingen zijn veeleer de houding der Sovjets tegenover Fin land (die zeer gematigd schijnt te zijn), hun regime in Hongarije en Yoego-Slavië, de jongste „regeeringscrisis" in Roemenië, waarover de Roemeensche censuur nog geen enkel bericht doorlaat, doch die zeker niet beslist is door het vrije spel der binnenlandsche krachten. Op dit deel van Europa moet men zijn politieken kijker richten speciaal op de Dardanellen en de Bos porus, waar het met Turkije's sleutelpositie ook wel spoedig gedaan zal zijn, nu Rusland en kele dagen geleden het Russisch-Duitsche vriendschapsverdrag als zijnde „verouderd heeft opgezegd. De invloedssferen in dit deel van Europa zijn vermoedelijk in Yalta wel definitief afge bakend. De bezettingszones in Duitschland staan nu ook vast. Men spreekt zelfs van een verdeeling van Berlijn. Dan krijgen we dus ten Engelsch, een Russisch en een Amerikaansch blokje puin Voor het Nabije Oosten schijnen de be slissingen er iets anders uit te zien. Syrië en de Libanon worden onafhankelijk en zoowel Rusland als de' V. S. voelen bijzonder veel voor de beëindiging van het mandaatssysteem. Ten aanzien van Palestina schijnt er een plan te bestaan om het Engelsche mandaat te ver vangen door een trusteeverhouding met de Groote Drie gezamenlijk als trustees. Dit zou dan eindelijk voor de Joden het perspectief openen voor een immigratie naar het werke lijke absorptievermogen van hét land, niet langer kunstmatig geremd door de belangen der Engelsche politiek. Na de grootste Jodenslach- ting aller tijden ware di? dan voor hen „de voleinding der jaren" van den duisteren nacht der twintig eeuwen ballingschap. Mr. JACOB FRANKEL. door L. DE JONG, nieuwscommentator van Radio-Oranje. De bekende radio-journalist L. de Jong, schrijft: In West-Nederland verkeeren tusschen vier en vijf millioen menschen in doodelijk gevaar. De berichten, dat de Duitschers bezig zijn Ne derland te ontruimen, zijn voorbarig geweest. Het ziet eruit, of de Duitschers zullen pro- beeren stand te houden en den strijd op Ne- derlandschen bodem zullen uitvechten. Waarom ook zouden zij dit gebied, dat door zijn natuurlijke gesteldheid en de aangelegde verdedigingswerken veranderd is in een van de meest machtige defensieve posities van Europa, verlaten? In de afgeloopen twee jaar zijn uitgebreide inundaties op Nederlandschen bodem tot stand gekomen. Friesland is bijna in tweeën gesneden. De haven van Harlingen en de omgeving van de Afsluitdijk zijn van de rest van Noord-Oost- Nederland geisoleerd. Een groot deel van het Noord-Westelijke deel van Overijsel staat on der water. Duitsche elitetroepen vechten hard in en rond sleutelposities als Deventer. De provincies Noord- en Zuid-Holland met de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn door de overstroomingen in de rich ting Noord-Zuid en Oost-West practisch in stukken gesneden. Duitsche keurtroepen, be staande uit SS en marineafdeelingen, bleven achter, die nog versterkt werden door de zes de, zevende en achtste valschermdivisies en de vijftiende divisie Panzer-grenadiers, waarvan de meeste zijn teruggetrokken achter de IJsel, nadat zij zich hardnekkig bij Emmerik verdedigd hadden. Uit vrees voor een invasie van zee uit hebben de Duitschers enorme hoe veelheden wapens en munitie opgeslagen. Hoe wel het aantal Duitsche troepen ontoereikend is om het geheele front te bemannen, verge makkelijken de inundaties de taak der ver dedigers. De Duitschers zullen zich waarschijnlijk concentreeren op de verdediging van de be langrijkste wegen en spoorwegdijken, die bo ven water uitsteken. Dit alles beteekent echter niet, dat de bevrijding van West-Nederland een onmogelijke operatie is. Maar men moet er rekening mede houden, dat het Duitsche gar nizoen van West-Nederland zal worden ver sterkt, als de Duitschers zich naar de kust provincies zullen terugtrekken. Hoe groot de hongersnood zal zijn, indien de Duitschers er in slagen de verdediging te organiseeren en langdurig stand te houden, tart elke beschrij ving. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, waar de menschen reeds vier maanden leven op een tiende van het normale rantsoen, zullen steden zijn, waarin men nog slechts wandelende lijken ziet. Vier jaar Nazi-overheersing kan niet zonder gevolgen blijven. Zoiets geraffineerds moet zijn sporen nalaten. Dag in, dag uit werd toch immers het gif gespoten in de cellen van onze samenleving. Ons Volk was er wel niet zo heel erg vatbaar voor, maar toch is het er meer door verzwakt dan wij soms wel durven vermoeden. De geest van onze natie is er sterk door aangetast. De bewijzen hiervan kunnen we tegenwoor dig zien in het gedrag van de mensen in ons bevrijde gebied. Er heerst hier momenteel een geestesgesteldheid, die getuigt van een slapheid en egoistische zelfzuchtigheid van onze be volking: een mentaliteit, die verre van prijzens waardig is. Millioenen mannen staan aan de fronten. Zij strijden allen voor de gerechtigheid of voor wat hun als zodanig wordt voorgehouden. Ze moeten daarbij hun leven op het spel zetten en bereid zijn, dat op te offeren voor hun goede zaak. Andere millioenen vertoeven achter de frontlijn en hebben daar hun taak. Ook wij vertoeven achter die lijn en ook wij hebben onze taak. Wij vervullen die echter niet al tijd; we zijn niet altijd even plichtsgetrouw. In plaats van te werken, te werken bij den boer, bij het transportwezen, voor de oorlog voering, gaan we vissen of kaarten. In plaats van ons ergens nuttig te maken zo nuttig mogelijk zelfs lopen we vaak rond, lurkend aan een Engelse sigaret of knabbelend aan een stukje chocola, dat we met een militair ruilden voor een „souvenir". Terwijl ons Land mannen nodig heeft, die hun plicht verstaan en aanpakken, waar dat nodig is, slenteren wij rond als nietsnuttige critici, die alles afkeuren, wat wordt onder nomen ook zelfs het goede, dat nog wel gebeurt. De geallieerden doen al het mogelijke om de sporen, die de bezetting naliet, uit te wissen. Zij stellen extra-levensmiddelen ter beschik king, schoenen, kleren, dekens en nog veel meer. De waardering hiervoor is echter slechts gering. We vinden het bijv. toch niet leuk, dat zovele mantels precies gelijk van kleur zijn. Bovendien zijn de kleuren te schel en de blok ken of ruiten te groot. Dergelijke klachten ui ten wij. Er wordt over gekankerd, terwijl el ders de mensen misschien snakken naar die dingen en blij zouden zijn met een oude jute zak om het lichaam te beschermen tegen kou de en regen. We vinden het onbillijk, dat een zuigeling zes stukjes chocola krijgt en wij maar ééntje. We eten „corned-beef" en „chopped ham", maar we zouden toch ook zo graag weer eens kaas hebben. Dat zou even smaken! O ja, we zouden nog zoveel meer zo graag hebben. Maar, dat de mensen in Holland onze landgenoten, kennissen en familie zelfs -ook wel eens graag iets anders zouden hebben dan aardappelschil, daaraan wordt weinig gedacht. Misschien denken we er wel eens aan en zeg gen we ook wel eens, dat „het daar toch erg moet zijn", maar terzelfdertijd maken we ons er lastig over, dat we op onze tabaksbon nog geen Engelse sigaretten kunnen kopen en het nog met de befaamde „Consi" moeten doen. In het Noorden des Lands moeten duizenden zich schuilhouden om aan deportatie te ont komen; zij zitten in holen en schuilplaatsen of zwerven rond in het veld. Wij zijn bevrijd. Dus wij zitten in de bioscoop en genieten daar van de films. de kwaliteit schijnen te zijn. Naast fuif- en filmavonden trekken ook de bals veel belangstelling, vooral van vrouwelijke zijde gehuwd zowel als ongehuwd. Vrou wen, wier man in Duitschland tot slavenarbeid is gedwongen en meisjes, wier verloofde nog zit ondergedoken in bezet gebied (of wie weet waar), doen hier soms de mannen uit de ge allieerde legers hun vrouw vergeten of maken Engelse meisjes vaak ongelukkig. Een geestesgesteldheid heerst momenteel in ons bevrijd gebied, die zeer spoedig moet ver anderen, wil ons volksbestaan niet al te zeer worden bedreigd. Hierboven werden enkele punten aangestipt. We weten echter allen, dat er nog veel meer is, dat dringend om verande ring roept. De slappe, werkschuwe, egoistische geest, de dans- en fnif-mentaliteit moet verdwijnen. Daarvoor moet in de plaats komen de geest, die ons volk moet bezielen, dat weet, dat het moet bouwen aan zijn Toekomst en dat zich bewust is van de ernstige crisis, die we thans doormaken. Allereerst hebben wij allen zelf te stre ven naar het bereiken van die mentaliteit. Daarnaast heeft ook onze huidige Overheid een taak in deze. Zonder gekonkel of geheim zinnigheid heeft zij hierbij voorlichtend eer lijk en openhartig op te.treden. Jan Salie moet er uit getrapt worden! Z. - S. d. K. De door het Nederlandsche Roode Kruis bij alle postinrichtingen van de P.T.T. verkrijgbaar gestelde etiketten voor het verzenden van le vensmiddelenpakjes aan familie of vrienden in het Noorden van ons land, zijn nagenoeg over al uitverkocht- Om technische redenen kon geen grooter aantal ter beschikking worden gesteld. Zij, die een of meer etiketten hebben gekocht, worden verzocht hun pakjes uiterlijk Zaterdag 21 April bij een postkantoor in te leveren. Na dien datum zal de P.T.T. geen paketten meer kun nen aannemen. Helpt het Nederlandsche Roode Kruis en de P.T.T. door Uw pakje zoo spoedig mogelijk af te geven. 1. Met ingang van 9 April 1945 wordt de gewichtsgrens voor interlocale particuliere brieven verhoogd tot 200 gram. Met ingang van dien datum wordt het ge deelte van het bevrijde gebied, waarin brieven tot 200 gram en briefkaarten in het interlocale verkeer mogen worden verzonden, uitgebreid met de geheele provincie Limburg, 's-Hertogen- bosch en het Oostelijk deel van Noord-Brabant. 2. Daarmede bestaat deze mogelijkheid thans in de volgende gebieden: a. Geheel de provincie Zeeland, met uitzon dering van Tholen, St. Philipsland en Schou- wen-Duiveland. b. Geheel de provincie Limburg met uitzon dering van de bestelkring van de postinrichting Mook. c. Geheel de provincie Noord-Brabant, voor zoover gelegen ten Zuiden van de Maas, de Bergsche Maas en het Hollandsch Diep, met uitzondering van de bestelkringen van de na volgende postinrichtingen: Berghem, Dinteloord, Drimmelen, Drunen, Geertruidenberg, Geffen, Grave, 's-Gravenmoer, 's-Grevelduin Capelle, Haarsteeg, Heesch, Heiningen, Heusden, Her pen, Hooge Zwaluwe, Klundert, Lage Zwalu- we, Klundert, Lage Zwaluwe, Lith, Lithoyen, Loosbroek, Made, Maren, Negen, Moerdijk, Nieuwkuyk, Nieuw-Vossemeer, Nistelrode, Nu land, Oss, Oyen, Raamsdonk (dorp), Raams- donksveer, Ravenstein, Reek, Schayk, Steen bergen, Vlijmen, Vrijhoeve Capelle, Waalwijk, Waspik, Willemstad, Zevenbergen, Zeven- bergsche Hoek. ingen m.m. vertentlön 8 regels) 62 ct. tel meer a biedingen igeschoten. t tijd, om over hausens na te uit het N.S.B.- 40 in de kamer jogte inging en n 1945 in een fte. Wie volgt? :rpen maakt bekend: en aangekochte i dezen koop op peerd, kunnen van arbitrage ummissaris van (Z no 103) an het ras 1944 mogen als ndeld. De vol- r vastgesteld: wering franco dplaats en ex- anvergoeding is TRIBUTIE. 6 1 N U pril. B 400 gr. p.b. >er bon 00 gr. p. bon gr. p. b. 1 rants. 1% Liter :melk l3/* L. i. naar keuze, ve 300 gr. ve 250 gr. ve 250 gr. appelen l1/» kg Heesch 100 gr. 0 gr. eesch 25 gr. 250 gr. 1 rants. gram r 250 gr 1 rants, leserve 100 gr. 0 gram ve 100 gram n. 250,gr. p. b. 0 gram tablet. :serve 2 tabl. 0 gram ve 150 gram 5 gram ngewezen voor nout, versnape- udzeep moeten bij (le winke- vinkelters moe- t de week van H. M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana woonden hedenmorgen een herden kingsplechtigheid ter eere van president Roosevelt bij in de St. Paulskathedraal te Londen, imtri&jc zijn cuiuercje achterna brengen en verkleedde zich in het bosch nabij het voorvaderlijk bezitHet was deze moeder ook, die het hare ertoe bij droeg, dat tijdens de Meistakingen van 1943 de leider van het distributiekantoor te Tub- r Kooküoele.n- Jt 21 April bij rerd. nnen alsnog in everen. in sommige ge- tjes afgegeven, gebruikt moet voor Zuivel :cepteerd. Voor kte extra melk ïelk op de nor- n worden aan- 5-01. ding genieten. Distributies tam- l bij den Dis- j verzocht hun a door geen le- ndien niet kan stributiebeschei- :n Overheids- ributiedienst in worden inge- i rijwielbanden, anden zeer ge- ugende gevallen een bOH "VerScreKt worden. -o Op rantsoenbonnen voor Tarwebloem moet door detaillisten Engelsche bloem afgeleverd worden. De rantsoenbonnen kunnen tegelijk met de voor Engelsche bloem aangewezen boni it rt e u i, n ij i, n J (1 e 1" A e e K K C

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1