AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V Het Wereldtafereel Öfficiëele Bekendmakingen. No. 58 DINSDAG 10 APRIL 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Alle tweedracht overboord, Samen één voor Zuid helpt Noord. Hoor d'alarmklokken lniden Grooter steun nog nit het Zniden Het raapgoed dat wij mochten garen U voor hnlp aan 't Noorden sparen. Ingezonden Stuiken Miliiair Gezag. Allemaal hier nog wat minder Grensloos is het lijden ginder. Abonnements prijs Losse nummers S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. door Dr. M. VAN BLANKENSTEIN. Den Blik Westwaarts. Het is een ondankbare taak nu een overzicht te moeten schrijven. Wat ons vandaag vervult is overmorgen reeds verouderd. Zóó snel stappen de gebeurtenissen. De moderne ge schiedenis begint nu voor ons op een keerpunt met het forceeren van den Rijn. Al wat er voor ligt, is voorspel. Wij zijn nu in een nieuwe faze. En de loop van zaken is waarlijk overstelpend. De eenige mogelijkheid bij te blijven is een uitzichtspunt te kiezen wat voor de feiten uit. Dus achter het Duitsche front. Als wij daar rond kijken begrijpen wij beter wat er gaande is, en wat wij verder te ver wachten hebben. Uit neutrale landen hooren wij heel wat over de stemming te Berlijn. Niemand schroomt zich meer Hitler in het openbaar te vervloeken. De nazi's worden verantwoordelijk gesteld voor de gruwelijke rampen, die het volk treffen. Maar daarbij blijft het, en daarom kan de Gestapo zich heel goed Oost Indisch doof houden. Want er is niet de minste neiging om in overeenstemming daarmede te handelen. Men moppert, gromt zelfs, maar gehoorzaamt verder. Men wacht echter met ongeduld op de komst van de bevrijders, d.w.z. de vijandelijke bezettingstroepen. Dit geldt heel zeker nog veel meer voor steden, die erop kunnen reke nen, dat die bevrijders uit het Westen komen. Want, dat de Berlijners nog gehoorzamen ligt niet alleen aan de Duitsche volgzaamheid, maar vooral ook aan de gruwelpropaganda, waar mede Goebbels en de zijnen het Duitsche volk tegenover de Russen in het geweer trachten te houden. Rijn-mystiek. Een groote, geestelijke schok is voor de be woners, ook van Oost Duitschland, het ge beurde met de brug bij Remagen geweest. Uit dien schok blijkt, wat de Rijn in de voorstel ling der Duitschers is geweest, niet enkel een militaire hindernis, maar een mystieke be schermer van het Duitsche land, boven alle menschelijke middelen uit. Nu kwamen Ameri- kaansche troepen erover, op zoo triviale ma nier. Dit was geen gebeurtenis meer, het was een symbool. De geest van Duitschland was te slapen gegaan. Zou het bruggehoofd niet worden opgeruimd? Daartoe bestond immers aanvankelijk alle mogelijkheid, als er nog kracht was in het Duitsche leger. Het ge schiedde niet. De nacht was over Duitschlaud gekomen. Uit dit voorbeeld begrijpt men wat de psy chologische uitwerking moet zijn van hetgeen nu gebeurt. Het helpt toch alles niet meer. Hoe zou dan de goede burger uit den Volkssturm, die bovendien zijn geloof in Hitier en alles wat hij vertegenwoordigt, reeds lang verloren heeft, nog met fanatieke zelfopoffering kunnen worden vervuld? Er zijn nog fanatici .te over, die zullen vechten, maar deze vormen geen samenhangend front. Velen, vooral onder jon geren zijn er, die den dood zullen zoeken om het ondenkbare, het onbegrijpelijke, het onvoor ziene niet te overleven. Er zijn ook rechtstreeksche zelfmoordenaars, vooral onder de hooge officieren. Van een der laatste, generaal von Xylander, bevelhebber van een legergroep in Silezië, heeft men nog gezegd, dat hij gesneuveld was. Maar nu is het daarmede uit. Afgekondigd is: Wie zelf moord pleegt is deserteur. En zijn familie zal de behandeling ondergaan van familie van de serteurs Uit dit alles ziet men: Het moreel van het Duitsche volk is gebroken. De rest komt van zelf. Wie weet hoe snel. Verval der productie. Van bijzonder belang is de productie van oliën voor drijfkracht. Eens beschikte Duitsch land over de bronnen van Roemenië, van Ga- licië en over fabrieken van synthetische olie buiten zijn grenzen. Zijn productie was toen over het millioen ton per maand. Het was, be oordeeld naar geallieerd gebruik, nog niet over dadig, maar Duitschland kwam er mee rond en kon nog reserve vormen. In Januari had het ternauwernood 40 pet. van die productie over, in Februari slechts 25 pet. De Duitschers hebben het gebruik tot het alleruiterste be snoeid. Voor civiele diensten, ook die der overheid, is niets meer beschikbaar. Desniet temin dekte de productie in Februari slechts 60 pet. van de consumptie. En hoe zal het in Maart zijn gegaan, na zooveel meer ver woesting? In Februari is de Duitsche productie van vliegtuigen voor het eerst beneden de 1000 stuks per maand gedaald. En dat waren dan nog voor 90 pet. jachtvliegtuigen. Eens was de maandelijksche productie 2700 stuks, voor bijna de helft groote toestellen voor bombardement enz. Noodlottig gering is de productie van lo comotieven. Eens maakte Duitschland er 300 per maand. In Februari nog slechts 89. De staalproductie daalde van 4.5 millioen ton in Januari tot 3.15 millioen ton in Febr. Hoe zal het in Maart daarmede gegaan zijn, de maand die Duitschland het Saarbekken ver» loor, die zooveel verwoesting bracht over het Roergebied, die de Russen het Ertsgebied van Moravisch Ostrau zag naderen? Als men dit alles in rekening brengt, dan be grijpt men het uitzinnige van Hitler's fanatiek aandringen op „een groot tegenoffensief' en moet men wel eenig denkbeeld kunnen krijgen van hetgeen Duitschland verder te wachten staat Zonsverduistering. De sttemming te Tokio is niet minder som ber, al staat het water daar nog niet zoo na aan de lippen, maar het stijgt er zooveel te harder. De Japanners hebben het niet zoolang als de denkende Duitschers kunnen zien aan komen als rechtstreeks levensgevaar. Bij hen zijn de bombardementen niet geleidelijk tot een gruwelijke verschrikking geworden als in Duitschland, maar toen zij een ernstig karak ter kregen was het ook tevens onmiddellijk een katastrofaal karakter. Dit is nog maar voorbereiding voor hetgeen geschieden gaat als het straks met Duitschland afgeloopen isEens heette het: Opgaande zon! De Russen als overwinnaars. Het is heel zeker geen idylle tusschen Duitschers en Russen in het bezette gebied. Wie goede Russische troepen trof als bezet ting, heeft steeds ervaren wat ridderlijkheid was. Maar soms was het ook anders, zooals met alle legers. En in Rusland spreken harts tochten een krachtige taal. Er is niet veel verbeelding voor noodig om te begrijpen met wat voor gevoelens de Rus sen in Duitschland aankwamen, belast met de gruwelijke herinnering wat hun land, en veelal zij persoonlijk, van de Duitsche duivels had den ondergaan. Daarbij komt nog dat zij, na al die, opzettelijk aangerichte verwoesting, welke zij thuis en in Polen hadden aanschouwd, op Duitschen grond een gebied vonden, dat niet door den oorlog geleden had. Het Russische opperbevel heeft, evenals ge neraal Eisenhouwer, het consigne uitgegeven „geen verbroedering met den vijand". En men kan er zeker van zijn, dat daaraan drastisch de hand wordt gehouden. Maar de soldaten zullen geen moeilijkheden opleveren, ondanks de befaamde vriendelijkheid der Russen. Moch ten alle herinneringen van den langen weg, die zij hebben afgelegd, daarvoor nog niet genoeg zijn, dan moesten de verhalen van de Rus sische slaven en slavinnen, die zij uit Duitsche gevangenschap bevrijden, alle zachtheid uit hun hart bannen. N1FUWSBF.PÏCHTEN Zaterdag. WESTFRONT. Geall. tanks zijn in een snelle opmarsch langs de Oostelijk grens v. Nederland gevorderd tot op een punt slechts 55 km ten Zuiden van Emden a. d. Dollar. In Drente werd Koevorden bevrijd. In Gel derland werd Doesburg aan de IJsel en Raa ten Noorden van Doesburg bevrijd. In Zutfen wordt nog steeds fel gevochten. Ten Noor den van het Ruhrgebied werd Hamm ver overd. Troepen van het 7e Amerikaansche leger zijn bij Kitzingen de Main overgesto ken, 16 km ten Oosten van Würzburg. OOSTFRONT. Schwechar, dicht bij Weenen werd veroverd. Ten Noorden van de Donau en in de bergen van Tsjecho-SIowakije blijven de Russen oprukken. Maandagmorgen. WESTFRONT. Zutfen na 4 dagen strijd gezuiverd. De Canadezen rukken snel op om verbinding tot stand te brengen met para chutisten die ten Zuiden van Groningen in een groot gebied zijn uitgesprongen. Holten werd bereikt. Zwolle wordt genaderd, waar sterke tegenstand wordt ondervonden. De geallieerden zijn nog 1 km van Meppel. Langs de Ijsel blijft de tegenstand hardnekkig. Op Duitsch gebied werd Meppen gezuiverd. Geallieerden waren gisteravond 11 km van Bremen. Sulingen en Syke, 15 km ten zuiden van Bremen werden veroverd. Saarstedt werd eveneens veroverd. In Hildesheim wordt gevochten. Götthingen werd veroverd. In 't Ruhrgebied werd Gelsenkirchen binnenge drongen en Dortmund bereikt. Tanks v. het 3e Amerikaansche leger staan 20 km ten N. van Muhlhausen. Van Gotha uit zijn de Am. 15 km opgerukt in het Thuringer woud. Crailsheim werd bereikt. De Franschen ver overden Pforzheim. Maandagmiddag. WESTFRONT. Ongeveer 13 km ten N.- Oosten van Zwolle maakten de Canadeezen contact met parachutisten. In Duitschland hebben de Canadeezen bruggen gelegd over de Eems en over het Dortmund-Eemskan. Naar het Noorden drongen zij 13 km voor uit. De Amerikanen zijn nog maar 30 km v. Brunswijk. VERRE OOSTEN. In de Chineesche wa teren vernietigden de Amerikanen 6 Japan- sche oorlogsschepen, waaronder een slag schip van 40.000 ton. Dinsdagmorgen. WESTFRONT. In het gebied van Meppel taan de Canadeezen 15 km van de Zuider zee. De Duitschers in het Noord-Oosten van Nederland zijn nagenoeg afeesloten door het bereiken van de Duitsche stad Leer door de troepen van Montgomery na een snelle op marsch langs de Eems. Er woedt een ver bitterde strijd in het gebied bij Bremen en Hannover. In Essen veroverden de Amerika nen de Kruppfabrieken. Het le Am. leger kwam op 220 km van Berlijn door het be reiken van Duderstadt. Er wordt hevige te genstand ondervonden in het gebied tussen Stuttgart, Heibronn en Crailsheim. OOSTFRONT Koningsbergen is gevallen. Er werden 42000 krijgsgevangenen gemaakt. De Russen staan in het centrum van Weenen. waarbij zij het stadhuis, de stadsopera enz verove den. Tolboechin rukt op in de richting van Linz. Laatste berichten. WESTFRONT De geallieerte verliezen bij de laatste luchtlandingsoperaties waren uit zinderlijk laag. Ten Noorden van Alme oo werd 5 km vooruitgaug gemaakt in de richting van Daarle. Bij Wierden sterkere tegenstand. Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje, Londen, 6 4 4 Anep-Aneta. Op voorstel van den Min.-Pres., Prof. Gerbrandy, heeft H. M. de Koningin Prof. Dr J. E. de Quay uit Tilburg, benoemd tot Minister van Oorlog en Ir Th Ph. Tromp uit Eindhoven tot Minister van Waterstaat. De nieuwe minis'ers werden gisteren door H M. de Koningin beëedigd en namens de functies over, die ad interim zijn waargenomen door de Minister de Booy en Wijffels. (Buiten verantwoordelijkheid v. d. Redactie) We danken de Redactie van de Axelsche Courant zeer voor haar stukje in 't nummer van Vrijdag, waarin ze een resumé gaf van verschillende avonden en opbiengsten, met veel hulp hij elkander gebracht en voor haar medewerking. Nu willen wij als comité daar nog graag een woord aan toevoegen. Wij hadden eerlijk gezegd veel grooter verwachtingen gehad. Welnu, 'tis nog niet te laat en af en toe krijgen we gelukkig nog giften. Maar al waren onze verwachtingen dan te hoog ge spannen wat 't geld betreft, wij werden toch niet teleurgesteld toen wij aan een 40 tal dames onze hulp vroegen om rond te gaan met lijst en bus. Daar we niet in de gele genheid waren dit persoonlijk te doen, willen wij deze dames langs dezen weg nog heel hartelijk dank zeggen voor hun hulp. Ook de meisjes die zich zoo bereidwillig gaven voor de straatcollecte, en wij hopen en ver wachten dat we, mochten wij nog eenshu'p noodig hebben, weer niet tevergeefs bij hen aan zullen kloppen. Het Comité Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren. Mooi initiatief van de Prijzencontrole. De mooiste bestemming, die men aan „zwarte "-goederen kan geven is, die beschik baar stellen voor menschen, die er een drin gende behoefte aan hebben. Dit voor oogen houdend hebben de ambtenaren van de prijzen controle een prachtig initiatief genomen. Zij hebben n.l. aan hun Hoofd van Dienst voor gesteld alle door hen inbeslag genomen houd bare goederen te reserveeren voor hun land- genooten boven de rivieren, die nog steeds on der het juk van den vijand leven en die straks een zeer groote en dringende behoefte aan al die goederen zullen hebben. In overleg met den Provincialen Voedsel- commissaris, die uiteindelijk de bestemming be paalt van inbeslag genomen goederen, en die zijn volle medewerking heeft toegezegd, zal dit initiatief nu werkelijkheid worden. Een en ander zal dan gebeuren in het kader van de actie: „Zuid helpt Noord". Inderdaad, de zwarte goederen krijgen op die manier een allerbeste bestemming. De Militaire Commissaris voor Zeeuwsch- Vlaanderen deelt mede, dat vootloopig nog geen gevolg gegeven kan worden aan ver zoeken om vergunningen te krijgen voor reizen r.aar de pas bevrijde gebieden van Nederland. De M. C. voor Z.-Vlaanderen, De Majoor in Algem. Dienst, F P. O. M. KOCH. VOORZIENING OORLOGSGETROF FENEN MET MEUBELEN EN HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN. Bij vele oorlogsgetroffenen en geëvacueerden blijkt nog niet voldoende bekendheid te bestaan met de mogelijkheden tot heraanschaffing van meubelen en huishoudelijke artikelen. Derhalve gelieven zij van het volgende goede nota te Door de gezamenlijke Voorzieningscommis sies is opgericht een „Stichting Centrale Voor ziening voor het bevrijde Nederlandsche ge bied", welke gevestigd is te Eindhoven, Kei zersgracht 7, en ressorteert onder het College van Algemeene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid. In samenwerking met het Rijksbureau voor Glas en Ceramiek, het Rijksbureau voor Hout producten, het Rijksbureau voor de Metalen- verwerkende Industrie en het Centraal Distri butiekantoor voor het bevrijde Nederlandsche gebied is deze Stichting belast met de alge- heele distributie aan oorlogsgetroffenen van de volgende artikelen: 1. Houten en stalen meubelen. 2. Metalen keukengerei (potten, pannen etc.) 3. Porcelein en aardewerk. 4. Huishoudelijk glaswerk. 5. Tafelgerei (lepels, vorken, messen etc.) 6. Haarden, kachels, fornuizen, gascomforen en pijpmateriaal. 7. Huishoudelijke houtwaren. 8. Naaimachines, waschmachines, kinder wagens e.d. Met de distributie van textiel en schoeisel heeft zij derhalve geen bemoeienis: deze ge schiedt uittsluitend door de distributiediensten. Ter uitoefening van deze taak is de Stich ting in ieder der bevrijde provincies vertegen woordigd door een Provinciale Voorzienings commissie, voor Zeeland: de Centrale Commis- missie Voorziening Zeeland te Middelburg, Segeerstraat 46 (bijkantoor te Sluiskil). Handelaren dienen verzoeken tot her-bevoor rading met genoemde goederen aan deze kan toren te richten. Afleveringen aan getroffenen van alle ge noemde artikelen mag slechts geschieden, na dat daartoe bestemde aanvraagformulieren door de winkeliers zijn ingevuld en ten kantore der Commissie zijn goedgekeurd. MEDEDEELINGEN VOEDSEL VOORZIENING. Opgave arbeidskrachten. Het tekort aan arbeidskrachten is zooals bekend algemeen en op verschillende plaatsen zoo groot, dat van een noodtoestand kan worden gesproken. Door de inundatie van het eiland Wal cheren zijn daar boerenzoons en andere arbeidskrachten die gewoon waren in den landbouw te werken, overcompleet. Er zal getracht wo'den deze in den landbouw te werk te stellen. De landbouwers die er voor voelen een of meer van deze arbeidskrachten uit Walcheren op hun bedrijf tewerk te stellen en in huis op te nemen of in de nabijheid voor goede huisvesting kunnen zorgen worden verzocht dit onder opgave, van de arbeidskrachten (bv knecht, arbeider, leeftijd en godsdienst) die zij wenschen, uiterlijk 16 April op te geven aan de P.B.H.'s Afhalen Veevoederbonnen. Voor de periode 15 April—12 Mei 1945 zullen de veevoederbonnen worden uitgereikt op 12, 13 en 14 April a.s. Veehouders welke recht hebben op voeder bonnen, dienen deze op een der genoemde data af te halen bij de plaatselijke bureau houders en onmiddellijk in te leveren bij de voederhandelaren. De Prov. Voedselcomm. v, Zeeland INLEVERINGSPLICHT EIEREN. Nu de eierinzameling in practisch alle ge meenten een aanvang genomen heeft, willen wij pluimveehouders nogmaals attent maken op het groote belang, dat onze landgenooten bo ven de rivieren hebben met het al of niet sla gen dezer eierlevering. In een onzer laatste persberichten werd reeds bekend gemaakt, dat aan de vele bezwaren der kippenhouders reeds wordt tegemoet gekomen en dat het aantal te leveren eieren voor de eerste vijf kippen is teruggebracht op 20 eieren per kip. Van de boven dit aantal aanwezige kippen moeten 40 eieren per kip geleverd worden. Dien overeen komstig zal eenieder die zijn kippen heeft op gegeven een officieele aanslagkaart ontvangen. Aan hen, die reeds een reclame hebben inge zonden al of niet vergezeld van een dokters attest wordt in afwachting van de beslissing hierop, nog geen offic. aanslagkaart verzonden. Deze volgt dan na korten tijd met een mede- deeling onzerzijds of de reclame is afgewezen ofwel dat vermindering is toegestaan. Van verschillende zijden bereikte ons echter het be richt, dat niet alle pluimveehouders, al hun kippen hebben opgegeven. Zonder hier verder te wijzen op hun chau vinistische en zeer onvaderlandslievende hou ding kunnen wij mededeelen, dat op elke ge meente en binnen afzienbaren tijd een zeer scherpe controle zal gehouden worden. Het lijdt ook geen twijfel, dat niet nakoming van deze opgave en leveringsplicht zeer na- deelige gevolgen zal hebben voor den betrok kene. Wij deelen derhalve mede, dat alle P.B.H.'s alsnog tot en met 14 April a.s. ge legenheid zullen geven tot het opgeven van den juisten pluimveestapel. INLEVERING HUIDEN VAN KADAVERS. De lederpositie in 't bevrijde gebied is zeer precair, Het is derhalve een dure plicht te zor* gen, dat alle huiden ter beschikking komen van

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1