r AXELSCHE COURANT AXELSCHE COURANT CT' 3 NIEUWS- EN AD VER ZEEUWSCH-V TENTIEBLAD VOOR LAANDEREN. Het Getij verloopt. Wat zult gij zaaien? De 10-tons Bom No. 58 DINSDAG 10 APRIL 1945 58e JAARGANG No. 57 ZATERDAG 7 APRIL 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie Markt en Administratie: 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM (Dit artikel is ondertusschen reeds donr de feiten achterhaald, doch wij meenden goed te doen het toch nog te plaatsen. door haar uitvinder B. NEVILLE WALLIS. Na het vliegtuig, de richtinstallatie, bet ex* Gemengd Nieuws. Poolsch soldaat in Aalten bevrijd. Eindhoven, 2 April 1945 (Anep-Aneta) Het dorp Aalten werd bevrijd, toen tanks van Britsche Guards langs een zijweg het dorp binnen drongen. Volgens berichten van de oorlogs correspondenten T. A. C. van Beers en Stephan Kossack waren alle andere toegangswegen tot het dorp door de Duitschers opgeblazen. De vijand bood hevigen tegenstand in het zuidelijk deel van het dorp. Hij had alle bruggen op een na op geblazen. Terwijl de kanonnen nog doorloopend bulderden, raasden de tanks aan. Dit alles kon een soldaat met een stengun en een Poolsche kokarde niets schelen Hij hield onze jeep aan en stelde zich voor als een korporaal van de Poolsche dragonders „Waar is mijn regiment tegenwoor dig?" vroeg hij, en vertelde: „ik ben vorig jaar September bij Hulst door de Duitschers gevangen genomen, doch slaagde er in uit het transport te ont snappen". In bezet Nederland heeft het geld geen waarde meer. In een kappers winkel van een dorp kan men voor geld niet geschoren worden. Voor scheren moest men namelijk 3 aard- aardappelen betalen en voor knippen 5 Naast de scheertafel stond een emmer opgesteld, waarin de klanten hun aardappelen moesten deponeeren. En dat was nog in een dorp, waar de toestand slechts in den allerlaatsten tijd veel slechter geworden is. (Anep-Aneta). minder ginder. gebied van Meppel km van de Zuider- Abonnements- I 7 ct Advertentieprijs Der m.m. ngen Abonnements prijs. Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 02 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Achter ons ligt de bezettingstijd, waarin ons thele Vaderland moest zuchten onder de ïerheersing van een buitenlandse macht, die iet behulp van een groep verraderlijke ele- lenten uit ons Volk ons een politieke over- iging trachtte in te geven, die inhield het ter- de schuiven van Kerk en Godsdienst, het liweren der democratie en de aanvaarding an het Führer-principe met een atheïstisch aatsabsolutisme. Ons Volk als geheel heeft weigerd, die pil te slikken, zelfs niet nadat reeds vele malen was verguld. Een brok er an is echter hier en daar wel naar binnen ge- ihoten. Om aan die gecontinueerde poging tot nazi- ceering van ons Volk meer kracht bij te «en, namen de Duitsers vaak geraffineerde aatregelen. De voorschriften, die werden ge- iven, hadden niet in de eerste plaats ons na- maal algemeen belang op het oog, maar oesten veeleer medewerken aan de Duitse Jangen, die vaak lijnrecht stonden tegenover onze. Er werden dus bakens gezet.. Bakens, waar- ssendoor wij moesten varen in het „Lebens- um" van onze onder Duitse curatele gestelde uropese volkerengemeenschap. Bakens werden gezet, die golden bij het getij van nationaal- Dcialistisch bestuur. Het getij is nu echter gekeerd, het is aan het erlopen gegaan. We liggen nu niet meer, ge- seid, aan de voeten van het geweld geworpen. ?e voelen nu niet meer de druk van de ge- (ijkerde Moffenlaars in onze nek. We zijn larvan nu bevrijd. De geallieerde legers zijn gekomen en hebben It vuil uit het Zuidelijk deel van ons land itggeveegd. Spoedig zal ook het Noorden leer kunnen genieten van de Vrijheid. Het zo naar beproefde deel van ons Volk, dat daar «ft, lijdt en strijdt, zal weldra vrij zijn: „Zij ian volenden, deez' ellenden, en verpletterd lordt het juk". Het getij verloopt. Enkele bakens moeten blijven staan, 't zijn le, welke van belang zijn voor de oorlog- oering en die, welke noodzakelijk zijn in ver- ind met de crisis, die wij doormaken. Vele idere bakens moeten echter worden verzet. moeten er worden weggenomen. Verpiaat- ng is soms nodig. En ook totaal nieuwe moe- n er worden bijgezet- Als het getij verioopt, verzet men de bakens, lit spreekwoord hebben wij nu te aanvaarden. le moeten ons daarnaar richten. Ook onze (verheid heeft er rekening mee te houden. Zij oet bakens zetten en verzetten, zo en zo- inig, dat ons Schip daardoor geleid wordt lar een Toekomst, welke minstens even goed als t Verleden van voor de oorlog. Hierbij zal steeds het algemeen belang in net »g moeten worden gehouden. En niet slechts van een bepaalde groep, zoals de bakens dens de bezetting dat aanwezen. Er dient dus nu voor te worden opgepast, at bij de benoeming in verantwoordelijke Incties geen andere normen gelden dan ge- chiktheid en bekwaamheid, naast een gebleken oede gezindheid. Voorheen was het zo, dat :t daarbij voldoende was, als men tot een paalde kleine groep behoorde, ongeacht be- waamheid of talenten. Dat mag nu niet meer teer voorkomen. Want het getij verloopt. Het handhaven van maatregelen, tijdens de «zetting genomen, waarin sabotage-elementen oorkomen is uit den booze. Toen was dat Bed. Toen gold het motto: „Anders gaat het aar de Moffen". Dit argument waaronder ok vaak veel ongeoorloofde dingen gebeurden is nu vervallen. Een ander baken dient hier worden gezet. Dit moet o.a. geschieden op «t terrein der voedselvoorziening. Het niet tleveringsplichtig stellen van alle gedorste fanen bijv. gaat in tegen het algemeen belang schiet tekort in de verplichtingen, die wij, uiderlingen, hebben tegenover onze honger ende landgenoten van boven de rivieren, ik hier moet worden beseft, dat het qetii doopt. Werd eertijds zwak opgetreden tegen „zwar- handel", waarbij burgers zich schandelijk 'istten te verrijken ten koste van hun me*Y- urgers, thans dient deze pest, die onze ge ile samenwerking momenteel heeft aangetast, t kracht te worden bestreden Want het ge- verloopt. Maatregelen en bepalingen, waarbij perso nen, die de Duitsers bevoordeelden -zij het S ook gedwongen voorrechten verkrijgen bo ven anderen, die die dwang ontdoken, zijn fout en moeten worden ingetrokken. Zo moet het baken, waarbij voorrang wordt verleend aan hen, die in 1944 hun eieren voor de Duitsers leverden, bij het betrekken van kui kens uit broed-1945, worden weggenomen. Want het getij verloopt. „Saboteert" was vier jaren het parool. En terecht. Maar nu wordt het baken verzet: „Werkt" klinkt nu de roep, want het getij ver loopt. Alle bakens, die nog niet op hun juiste plaats staan, moeten worden verzet. De vaar- lijn moet goed worden afgebakend, want im mers: Het Getij verloopt! Z. - S. d. K. „De Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg en de Amb tenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening te Middelburg maken het volgende bekend: Bij velen schijnt nog de opvatting te heer- schen, dat de voorschriften op het gebied der Voedselvoorziening en der distributie niet steeds even nauwkeurig behoeven te worden nageleefd. In de huidige omstandigheden is het even wel noodzakelijk, dat al deze bepalingen met de meeste stiptheid worden in acht genomen. Om alle eventueele nog bestaande misver standen uit den weg te ruimen, wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat door de vervolgende instanties met de grootste scherp te tegen overtreders der bovengenoemde voor schriften zal worden opgetreden. Een ieder houde er dus rekening mee, dat bijvoorbeeld het niet op het dorschbriefje ver melden van graan en peulvruchten, het niet af leveren van alle melk, het clandestien slach ten, benevens alle zwarte handel en smokke larij voor degenen, die zich daaraan schuldig maken, tot de meest ernstige gevolgen kan leiden. De Officier van Justitie, SCHENKENBERG VAN MIEROP, w.s. Een land hongert; een lid van het gezin is afgesneden. Wij kunnen zat worden en ons verzadigen; wij kunnen bouwen en bebouwen. Geen rovers hand zal de vrucht van onze akkers weghalen. De oogst kan zich opstapelen in onze schuren. Heden kunnen wij de vrucht van onze Vlijt niet reiken aan het lid van ons gezin, dat bo-> ven de rivieren den hongerdood prijs gegeven wordt. Maar de dag zal komen, waarop zij ons zullen vragen: „Waar is de oogst, die gij opgetast hebt in Uw schuren?" „Waar zijn de vruchten ingekuild op Uw velden?" En dan zult gij een antwoord moeten geven, de bezit ters van de velden, de pachters der hofsteden, de werkers op het land, de bewaarders van de oogst. Allen zullen zij een antwoord moeten geven aan het lid van het gezin, dat heden van hen afhankelijk is. En kunt gij dan antwoorden: ik heb gestrooid het zaad, waaruit ontkiemen zal de vrucht, het reddende voedsel voor het hongerende volk boven de rivieren. En zullen dan de werkers antwoorden: wij hebben gezwoegd om een rij ke oogst binnen te halen voor het lid van ons gezin, dat hongert boven de rivieren. En gij autoriteiten, igij gezagsdragers, zult gij dan kun nen antwoorden: met ijzeren hand hebben wij bepalingen tot uitvoering gebracht, die ten doel hadden op elke meter vruchtbare grond van bevrijd gebied het voedsel te verbouwen, het welk een verzwakt vólk zijn krachten moet hergeven. Wat zal dan Uw antwoord zijn op de handen, die naar U uitgestrekt worden, lege handen, die om voedsel vragen. Lege handen, welke gij niet terugstoten moogt. Er zijn er onder U, de bezitters van de vel den en de pachters der hofsteden, die dan ko men aandragen met papieren geld teneinde de lege handen te vullen en de stem van hun ge weten het zwijgen op te leggen. Die lege han den zullen zich in een moedeloos gebaar terug trekken, want het papieren geld is geen voedsel voor hun hongerige magen, schenkt geen nieu we krenten aan hun uitgeteerde lichaam. Zui per maand. In Februari nog slechts 89. De staalproductie daalde van 4.5 millioen ton in Januari tot 3.15 millioen ton in Febr. Hoe Tal het in Maart daarmede gegaan zijn, de maand die Duitschland het Saarbekken ver-. ke rijke grondbezitters en pachters hebben het geld hoog rond zich opgestapeld; het geld be neemt hun den blik; zij zien niets meer dan het geld. Het geld, dat rond hen is, hen geheel in sluit en welks cirkel zij niet kunnen verbreken, i Zij rekenen met geld; zij geven in geld; zij worden begraven onder het geld. Geen voedsel verbouwden zij op hun vruchtbare gronden; zij zaaiden geld. Want wie in het voorjaar van 1945 zijn grond met vlas laat bezaaien en de opbrengst nu reeds verkocht heeft aan vreem de kooplui, hij heeft geld gezaaid en geen voedsel. En de arbeiders op het land, die hun werk verlieten; zij zaaiden niets zij lieten grond en boer in den steek; zij zagen niet de handen, die zich boven de rivieren naar hen uitstrekten. Mogen wij allen tot het besef komen, dat er nu geen geld, maar voedsel gezaaid moet worden. Allen zijn wij een lid van het gezin Nederland; laten wij als zoodanig handelen. A. M. RUBENS. AXEL, Maart 1945 Ouders, leert Uw kinderen Schieten ze daarin te kort, Dan is dat een onvoldoende, Op het mooiste schoolrapport. Leert ze bolle driehoeksmeting! Grieksch, zonder céha, Latijn. Wie niet zwemmen kan, zal later Een geleerde stumper zijn. Het is prachtig als Uw kinders, Altijd vlotweg Overgaan. Laat ze later, in het water, niet door Uw schuld, Onder gaan. zwemmen. Ed. M. In een artikel in de Sunday-Express lezen wij o.a. het volgende: Het ontstaan van de 10-tons bom dateert al van begin 1940 toen ik mij, zoals iedereen, af vroeg wat, wanneer wij staande bleven, de vlugste en gemakkelijkste manier zou zijn om Duitschland te verslaan. Voor een ingenieur is dit het vernietigen van de energiebronnen zoals kolen-, olie- en hydro-electrische installaties, die niet, zoals de industrie zelf, naar andere streken kunnen worden verplaatst. Dit lijkt alles eenvoudig, maar deze doelen hebben een buitengewone weerstand tegen ver nieling en wij konden daarom in die tijd alleen maar minder belangrijke en herstelbare schade aan zulke doelen toebrengen. We hadden een bom nodig die sterk genoeg was om diep in de grond door te dringen en zo de fundamenten te ondermijnen. Om de bom diep genoeg in de grond te krijgen zou zij van grote hoogte moeten worden afgeworpen en zorgvuldig gestroomlijnd zodat zij zo wei nig mogelijk tegenstand zou ondervinden. Het belangrijkste van alles was, dat zij een zo groot mogelijke lading moest bevatten in een zo licht mogelijk omhulsel, dat toch weer sterk genoeg moest zijn om de geweldige stoot te weerstaan die het zou krijgen wanneer de bom op de grond valt. Zo was er een hele serie problemen: een vliegtuig te vinden, dat de zware bom tot op grote hoogte zou kunnen vervoeren, een nauw keurige richt-installatie om de bom van grote hoogte af te kunnen werpen, de bom zelf, de lading, die zo groot mogelijke schade zou moe ten toebrengen en ook weer niet voortijdig zou mogen ontploffen wanneer de bom op de grond viel, maar nog niet in de grond was doorgedrongen, en ten slotte een ontsteking, die de grote hoeveelheid explosief ineens zou laten ontploffen. Al deze factoren in aan merking genomen, schatte ik het gewicht op 10 ton, bijna zo zwaar als een voor-oorlogse bommenwerper. De Lancaster is met slechts enkele verande ringen in staat de bom tot op grote hoogte te brengen. Een groot deel van het succes moet ook toe geschreven worden aan de wonderbaarlijke half-automatische richtinstallatie, ontworpen door Prof. Blackett en verder in de Royal Aircraft Establishment ontwikkeld. plosief en de ontsteking, moesten nog speciale voorzieningen worden getroffen voor het af werpen van de geweldige vracht van het vliegtuig. De bommenwerper vliegt met een snelheid van ongeveer 125 mtr per sec. Een storing van één tiende seconde bij het afwerpen be tekent dus, dat de bom 12J/£ mtr van het doel afvalt. Daarom moet bij de operatie's de af- werpinrichting direct functionneren, zelfs al is zij met een dikke ijskorst bedekt. Ten slotte nog het omhulsel van de bom zelf. Met een diameter van bijna 1,20 moet hét ge maakt worden uit de allerbeste staalsoort. Ex perts op het gebied van de staalindustrie zijn er in geslaagd een staalsoort te fabriceren die resultaten geeft, die men enkele jaren geleden nog voor onmogelijk zou hebben gehouden. Het is niet mogelijk te veel te zeggen over de moed en vastbeslotenheid van de kerels die dag in, dag uit, met de door ingenieurs ont worpen wapens er op uit trekken en door de telescoop van de richtinstallatie kijken en een klein plekje op de grond precies in het draden- kruis houden zonder een duizendste milimeter af te wijken, terwijl zware flak rond hen uit eenbarst en jagers boven hen zwermen en de kleinste vergissing betekent, dat je enige bom verspild is. Bij de proefneming met deze bom maakte men een model op ware grootte, met niet ont plofbare stof gevuld, en wierp dit af op een proefveld. Achttien mannen werkten 9 dagen 12 uur per dag voor zij de bom op grote diep te hadden uitgegraven. De explosieve lading van de bom is de grootste die ooit gebruikt werd. Het probleem was om deze lading in haar geheel in eens tot ontploffing te brengen, zodat een maximum re sultaat zou worden bereikt. In 9 maanden vond men de oplossing. rartentlön 8 regelt) 62 ct. el meer 1 ledingen ieningscommis- Eentrale Voor- rlandsche ge- indhoven, Kei- er het College voor Land- ksbureau voor au voor Hout- r de Metalen- lentraal Distri- Nederlandsche met de alge- nffenen van de n, pannen etc.) messen etc.) gascomforen hines, kinder- en schoeisel enis; deze ge- ributiediensten. k is de Stich- ïcies vertegen- Voorzienings- ïtrale Commis- Middelburg, uiskil). tot her-bevoor- aan deze kan van alle ge- leschieden, na- rmulieren door en kantore der EDSEL- ten. iten is zooals lende plaatsen itoestand kan t eiland Wai ns en andere waren in den pleet. Er zal landbouw te ers die er voor beidskrachten Irijf tewerk te tmen of in de ïsting kunnen onder opgave, echt, arbeider, zij wenschen, an de P.B.H.'s nnen. -12 Mei 1945 den uitgereikt ten op voeder- Ier genoemde elijke bureau- te leveren bij v, Zeeland ÏIEREN. tisch alle ge- eeft, willen wij t maken dgenooten bo. al of niet sla- onzer laatste I gemaakt, dat uhouders reeds het aantal te ijf kippen is kip. Van de )en moeten 40 Dien overeen- >pen heeft op- art ontvangen. e hebben inge een dokters- de beslissing art verzonden, net een mede- is afgewezen ;staan. Van echter het be Iers, al op schip van 40.000 ton. Dinsdagmorgen. WESTFRONT. In het taan de Canadeezen 15 Bij vele oorlogsgetroffenen en geëvacueerden blijkt nog niet voldoende bekendheid te bestaan met de mogelijkheden tot heraanschaffing van meubelen en huishoudelijke artikelen. Derhalve gelieven zij van het volgende goede nota te „et hun op hun chau- ilievende hou- t op elke ge- jd een zeer orden. niet nakoming licht zeer na- ir den betrok- ie, dat April a.s. opgeven alle ge- van o den juisten pluimveestapel INLEVERING HUIDEN VAN KADAVERS. De lederpositie in 't bevrijde gebied is zeer precair. Het is derhalve een dure plicht te zor gen, dat alle huiden ter beschikking komen van

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1