M. G. B-FLITS. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Distributiedienst. Officiëele Bekendmakingen. JOHAN HUIZINGA. f NIEUWSBERICHTEN. Postverkeer met Limburg en Den Bosch. Eindhoven 27 Maart '45 (Anep-Aneta) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het tijdelijk hoofdbe stuur der posterijen het postverkeer met Limburg spoedig te hervatten. Vermoedelijk zullen met ingang van 1 Antil a.s. weer brieven en brief- kaar en naar alle plaatsen in de pmv. Limburg kunnen worden gezonden. Bovendien ligt het in het voornemen met i' gang van denzelfden datum ook de stad 's Hertogenbosch weer in het briefverkeer op te nemen. De telegraafdienst van de P. T. T- tselt pogingen in het werk om spoedig te komen tot een hervatting van het binnenlan1sche telegraafverkeer in het bevrijde gebied. Lloyd Qeorge overleden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Omveren, bediening H Avondmaal. 2 30 uur Ds Siraber, rrf dew. Kerkkoor. Qeref. Kerk. 10 uur Ds. Post, 2 30 uur Ds. Zem I. Bel. des Geloofs en voorber. H. A Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk. INVOERING ZOMERTIJD. Eindhoven, 28 Maart 1945 (Anep Aneta) Door de regeering is, in overleg met de geall eerde autoriteiten bepaald, dat in den r acht van 1 op 2 April a. s., te twee uur, de zomertijd zal worden ingevoerd Op dit uur zal dus de klok een uur vooruit, dus op 3 uur worden gezet. Gevonden voorwerpen. Een timmermansbeitel. J. de Feijter, Schapenbout O 57. E n paar glacé handschoenen, ge vonden op den weg Sassing-Axel. L. Ducheine, Sassing Q 19, Axel. Een padvindersriem. Marechaussee kazerne, Axel. Bekendmakingen. Kostelooze inenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op DINSDAG 3 APRIL a.s., des namiddags 3,30 uur de geleeenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe in de OUDE R. K. SCHOOL alhier, Walstraat 37 aanmelden. De oudeis worden verzocht trouw boekjes mede te brengen. Axel, 26 Maart 1945 Burgemeester en Wethouders van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN, Burgemeester. MARIS. Secretaris. Mededeelingen Distributiekring tlontenisse. Voor de verkoop van boter, uitslui tend op ziekenbonnen en rantsoen- bonnen margarine, welke voorzien zijn van een stempel 220, ?ijn aangewezen onderstaande detaillisten voor oen Distributiekring Hontenisse HontenisseA Neve, Groenendijk. Vogelwaarde A. Kranenbroeck, Ra penburg. Graauw: S. Meerschaert, Graauw. HulstTh. Penneman, Hulst. Clinge en Nieuw-Namen: J. Herde- wel, Clinge. St. JansteenF. van Damme, St. Jansteen. Koewacht: J. van Geertruiden, Koe wacht. o— Rantsoenbonnen scheerzeep voor kappers Kappers dienen in het tijdvak van 3—7 April 1945 een formulier MD. 233—41 bij den Distributiedienst in te dienen voor het verkrijgen van scheer zeep voor hun bedrijf. Bij afhalen van de formulieren MD. 233—41 dienen betrokkenen het bewijs van inschrijving van de Vakgroep Kappersbedrijven over te leggen. De Distributiedienst. BEVRIJD NEDERLAND, 16 Maart 1945. (ANEP-ANETA). MARVO (marine voorlichtingsdienst) schrijft: Passagieren tot 24.00. Heerlijk gezellig met z'n tweeën in de bioscoop. Mis evenwel. Plot seling een aankondiging naast het doek: All officers and crews of boats report as soon as possible. What a pity zucht het meisje naast me. Sorry, I'll see you to-morrow evening, is het eenigste wat ik haar in mijn haast nog kan roepen. Terug in de mesg in de operation room wachten reeds de meeste andere officieren, waronder verschillende nationaliteiten, op na dere orders. Mijn oudste officier komt naar mij toe, en vraagt: Wat gaan we vanavond doen? Weet ik nog niet, zeg ik, maar ga vast aan boord, controleer of iedereen terug is, motoren warm draaien en alles gereed maken voor zee. Eeni- ge minuten later rinkelt de telefoon en onze Senior Officer krijgt zijn laatste instructies. Een geëscorteerd vijandelijk convooi, wer kend onder de kust aan de overkant, om de Noord gaande, aan te vallen met M.G.B. en M.T.B.s. Nog even een vlugge blik op de kaart, de noodige koersen en formaties bespro ken en dan in de lorry naar de haven. Hier klinkt het zware motorgeronk ons al tegemoet en binnen eenige seconden zijn we aan boord. Is alles in orde? Mooi. Voor en achter dan, kwartiermeester. Los voor, los achter. Bakboord vooruit, stuurboord achter uit. Stuurboord stop. Opkomen je roer, recht- zoo. Stuurboord vooruit. Dicht onder de haven muur sturen, kwartiermeester, het is zeer laag tij vanavond, anders zitten we dadelijk nog aan den grond ook. Midden motor vooruit En daar zijn we buiten de haven. Het is tamelijk donker, geen maan, maar hoewel nog een beetje onwennig aan de duisternis zie ik toch over bakboord vooruit onzen leider. En aangezien we tweede boot in de formatie zijn, gashandels open om zoo snel mogelijk op post te komen. Als alle booten hun plaats hebben ingeno men, wordt vaart vermeerderd en schieten we er met een vaartje van over de dertig mijl van door. Af en toe het flikkeren van eenige licht boeien, welke ons bij de navigatie zeer van pas kan komen en al spoedig hebben we de Èn- gelsche kust achter ons verloren. Hoe lang duurt het met deze koers en vaart, voor we in contact met den vijand komen kunnen? Vijftig minuten, Commandant, zegt mijn oudste officier. Oh, dat zal dan ongeveer vijf of tien minuten zijn, nadat de M.T.B.s hun aanval gedaan hebben. De M.T.B.s zijn n.l. reeds eerder uitgevaren en zullen wel ergens tusschen den vijand en ons zitten. Laten we maar zoo dicht mogelijk achter hem aansturen, met hem den Senior Officer voor ons bedoe lend, maar pas op niet in z'n hekgolf te ver dwijnen! Ondanks het spannende, is het toch een prachttig gezicht, de formatie op afstand van vijftig yards achter elkaar te zien voort snellen. Het wordt haast sprookjesachtig gemaakt door de prachtige, lichtende schuimstreepen. Maar geen tijd voor droomen, want de seiner roept plotseling: Mitrailleurvuur drie streken over stuurboord, Commandant. Ja, daar is het weer, dat beteekent dus, dat de M.T.B.s hun visschen trachten kwijt te raken. Hè, zie je dat kanonvuur ook? Ik vraag me af, of het van de wal, dan wel van de schepen is, we veranderen nu koers naar stuur boord en gaan recht op ons doel af. Opgepast bij de mitrailleurs en buitenboord baksen! Het zal nu niet lang meer duren voor we er zijn, nog een paar mijl. Plotseling een groote explosie temidden van het over en weer vliegende mitrailleurvuur. Een meters roode hooge gloed voor eenige seconden en dan is het weer weg. Zoo, dat is een treffer, wie zou de geluk kige zijn? Vaart nu verminderd, zoodanig det we de vijand ongeveer parallel tegemoet varen. Oh, daar heb je het. De eerste lichtgranaat boven ons in den lucht verlicht het feestterrein en nu niet bepaald tot onze verheuging. En nog een, en daar ook. Het is bijna daglicht. Klaar om vuur te openen. Eenige zwarte scha duwen schieten op ongeveer een mijl afstand voor ons over. Zijn het E-booten of onze M.T.B.s? Nee, het zijn de M.T.B.s. Over bakboord de mitrail leurs en op het sein van den Senior Officer openen we vuur en laten we merken, dat we er ook nog zijn. We zien nu duidelijk een vijandelijke tanker geëscorteerd door iets, dat wel op een jager lijkt er voor en een bunch E-booten aan onze kant. Op geruimen afstand er achter een an der koopvaardijschip met het voorschip zeer laag, dat zal het getroffen schip wel zijn, met drie trawlers en meerdere E-booten: welke laatste koers op ons zetten. Af en toe stopt ons mitrailleurvuur even, trommels worden verwisseld. Let them have it. Op een afstand van 400-500 yards, nu hebben we te doen met zes E-booten. Ze zijn veel grooter dan wij en te oordeelen naar het vuur, dat ze afgeven, wel eenigszins zwaarder bewapend. Maar gelukkig voor ons, de Mof schiet van avond te hoog en de kogels fluiten over het dek, brug en overkapping heen. In elk gevel de aandacht is nu op ons geconcentreerd en de M.T.B.s hebben gelegenheid zich aan het ge vecht te onttrekken. Afstand wordt nu ver groot en spoedig is het vastvuren. Wij zijn nu voorbij. Maar hiermee is het nog niet afge- loopen. We veranderen tot tegenkoers en daar gaat het er weer op los. Meer luchtgranaten. Ze zitten nu dwars over stuurboord. Het lijkt wel of de vijandelijke tracers als witte ballen op je aankomen vliegen om den plotseling langs je heen te fluiten. Vuur wordt nu geconcentreerd op een der trawlers. Wat is dat!! het schip staat in brand!! Jolly good show. Een van onze booten stuurt uit de formatie weg. Waarschijnlijk getroffen. Een seintje wordt nu ontvangen om een nevelscherm te leggen en de getroffen boot zoodoende te be schermen. Het vuren gaat nog steeds door, maar alles vliegt achter langs, de vijand heeft ons door het scherm verloren. Het blijkt, dat deze boot motorschade heeft opgeloopen. Als alles afgeloopen is, gaat de Senior Of ficer, na ons gestopt te hebben, langszij en wij kunnen slechts met twintig mijls vaart terug- keeren. Het geeft niet, het had erger kunnen zijn. Op de terugtocht heeft de bemanning gele genheid zich even te ontspannen en wordt alles druk besproken. Hebben wij nog schade opge loopen? Ja, niet erg, een tamelijk groot gat aan B.B. vooruit boven de waterlijn. Een uur later zijn we terug op de haven en zien we het einde van een andere succesvolle battle. Great fun, wasn't-jt, zegt de Senior Officer, later onder het ontbijt in de vroege ochtend, maar denk ik bij mezelf: Jammer van het bios- coopjeen het meisje. „Tot de geestelijke clearing, die de tijd behoeft zal een nieuwe ascese noodig zijn. De dragers van een ge zuiverde cultuur zullen moeten zijn als pas ontwaakten in een vroegen morgen. Zij zullen booze droomen van zich hebben af te schudden. Den droom van hun ziel, die uit de modder op groei ie en er weer in verzinken wou. Zij zullen zich moeten herinneren.dat de mensch kan willen, „geen roofdier te zijn Hij, die deze woorden schreef, is niet meer. Met Johan Huizinga heeft niet alleen het Nederlandsche Volk, maar de geheele wereld een man verloren, wiens waarlijk Erasmi- aansche reest profetisch en onvermoeid den weg heeft gewezen naar de ijle en zuivere sfeerder beschaving, die in de dwalingen en verwarringen van de laatste halve eeuw dreigde ten onder te gaan. Hij was een van de weinigen, die uit de geschiedenis leerden, een die geroepen was, in de bizarre en on doorgrondelijke ruines van het verleden de hoeksteen te zoeken, die het gebouw van een betere toekomst zou kunnen steunen. Voor talloozen een leeraar was hij zelf de beste leerling van zijn meesteres, van de geschiedenis. Professor Huizinga was niet slechts een beroemd hoogleeraar en histori cus van internationale beteekenis, hij was tegelijk ook een groot Nederlander. Hij per sonifieerde immers precies die traditie, die de kleine lage landen aan de zee onder de beschaafde volkeren der aarde heeft groot gemaakt. De geest, die uit zijn lezingen en zijn boeken spreekt, heet rechtvaardigheid. Hij leerde de moreele grondwet der ver draagzaamheid. Geheel zijn leven was ge wijd aan de verspreiding van een Humanisme in de beste beteekenis van dit woord, en de manier, waarop hij schreef, plaatst hem in de ecste rij van de groote schrijvers. Rechtvaardigheid, Humanisme, Verdraag zaamheid en Kunst, ziehier eenige machtige steunpilaren van de Nederlandsche traditie, waarvan hij een van de beste vertegenwoor digers was. Herr. Ned.) Woensdag. WESTFRONT. De troepen van veldmaar schalk Montgomery zijn ten Noord Oosten van Wezel uit het bruggehoofd gebroken. Bij Emmerik bieden de Duitschers nog hard nekkige tegenstand. Amerikaansche tanks zijn binnengedrongen in Dorsten. De auto weg van het Ruhrgebied naar de Rijn is door de Amerikanen overschreden. Tanks van het 1ste Amerikaansche leger hebben Wetzlar bereikt. LUCHTFRONT. Meer dan 900 vliegende forten, die door ruim 350 Mustangs werden vergezeld, bombardeerden vanmorgen fa brieken in Berlijn en doelen in Hannover. OOSTFRONT. Tusschen Silezië en het Balatonmeer rukken 4 Russische legers op in Westelijke richting. Er wordt gevochten in Dantzig en Gdynia. HET VERRE OOSTEN. De troepen van generaal Mac Arthur zijn geland op Cuba in de Filippijnen. Donderdag. WESTFRONT. Het 2de Britsche leger veroverde volgens nog onbevestigde be richten Emmerik, Bocholt en Dorsten, om Berken en Bottrop wordt nog gevochten. Hamborn, met zijn groote staalfabrieken werd veroverd. Een plaats, 30 km. ten N. van Giessen en ook de weg naar Kassei werden veroverd. In Giessen wordt ge vochten. Tankkolonnes van het 1ste leger zijn al 90 km. ten O. van de Rijn. Wies- baden, Offenbach en Hanau zijn veroverd. Volgens de Duitschers wordt er in Gemünden gevochten. De grens van Beieren werd overschreden, en de Main bereikt. LUCHTFRONT. Bombardementen op Ber lijn, Hannover, Paderhorn en Erbach. OOSTFRONT. Gdynia veroverd. In Hongarije werden Komorno, Raab, Tschornau en Sarvar veroverd. De Russen staan nog 20 km. van de Oosteniijksche grens. HET VERRE OOSTEN. Japan is weer gebombardeerd. Voor de Rioekioe eilanden zijn weer 17 |apansche schepen tot zinken gebracht. Vrijdagmorgen 9 uur. WESTFRONT. De verovering van Frank fort aan de Main, Mannheim en Giessen is officieel bevestigd. Ook Duisburg is geheel van Duitschers gezuiverd. Achter Emmerik en langs de Nederlandsche grens bieden de Duitschers nog verzet, dat echter zwakker wordt. In deze sector werd ook Diilmén veroverd. Generaal Pattons troepen namen Marburg en rukken snel op naar Paderborn. Montgomery's troepen hebben een doorbraak geforceerd in de richting van Munster. Door deze operaties woidt het geheele Ruhrgebied met omsingeling bedreigd, OOSTFRONT. Het Roode leger heeft na de verovering van Steinamanger, Kapuvar en Gunz de Oostenrijksche grens overschreden. Verder veroverde het in Hongarije meer dan 100 steden en dorpen. In het Noorden is het centrum van Dantzig en een belangrijk deel van de haven veroverd. Ten Noorden van Gdynia worden de overblijfselen van de Duitsche troepen naar de kust gedreven. De Duitschers houden slechts stand in Konings bergen en een smalle kuststrook, die Konings bergen en Pillau verbindt. In Oost Prui -en sneuvelden in 16 dagen 80.000 Duitschers, terwijl er 50,000 gevangen genomen werden. HET VERRE OOSTEN. De Amerikanen veroverden op het Filipijneneiland Cebu 12 steden, waaronder de hoofdstad van 't eiland Laatste berichten. Het le Amerikaansche leger heeft in 12 uur tijds 90 km afgelegd en staat nu op 15 km van Paderborn. De voorhoeden van Montgomery zijn ook weerverder opgerukt en staan nu op 15 km van Munster. In den Achterhoek zijn door het Canadeesche leger 2 Nederlandsche dorpen bevrijd, n.l. Netterden en Dinxperloo Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje Graaf Lloyd George, de bekende Britsche Staatsman is op zijn buiten in North Wales in den ouderdom van 82 jaar overleden. Reeds eerder was gemeld, dat de „man, die Engeland tot overwinning leidde", leed aan een lichte aanval van influenza, sedert begin Febr. Langzamerhand is hij zwakker ge worden. Sedert begin |anuari, toen hij ver heven is tot Lloyd George, graaf van Dwy- for, heeft hij geen zitting in het Hoogerhuis meer bijgewoond. Zijn echtgenoote waar mede hij eenige jaren geleden huwde was zijn tweede vrouw en vroegere secretaresse. Zij heeft gedurende zijn ziekte hem voort durend zelf verpleegd. Lloyd Georges politieke activiteit dateert uit de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Tijdens de vorige oorlog werd hij minister van minutie. Later werd hij leider van de regeering en speelde samen met Clemenceau de hoofdrollen tijdens de vredesconferentie te VersaiUes. Lloyd Georges' groote ver dienste is onder meer geweest, dat hij er in slaagde de geall. legers tijdens de vorige oorlog onder eenhoofdige leiding, nl. onder den Franschen Maarschalk Foch, te brengen Anep verneemt uit New-York, dat Charles F. Taft in zijn radio-causerie onlangs nog opmerkte'„Nederlann is het zwaarst door den oorlog getroffen land van alle West- Europeesche bevrijde landen. Wat Nederland onmiddellijk noodig heeft zijn pompei". Een verstrekkend program vordert op bevredi gende wijze. Weer- zijn veertien Noren, die wegens sabotage waren aangeklaagd, na veroordee ling door de Duitsche rechtbank doodge schoten, aldus de onder Duitsche toezicht staande Noorsch nieuwsdienst. Te Waterlandkerkje heeft de muziek vereniging „Nut en Genoegen" op 16,17 en 24 Maart j.l. een uitvoering gegeven, geheel ten bate van het Roode K'uis onder het motto „Zuid helpt Noord". Na het muzikale gedeelte werd het tooneelstuk „Onder één Dak" van J. Fabricius opgevoerd. Zoowel het muzikale als het tooneelgedeelte stond op hoog peil. De Burgemeester hield tijdens iedere uitvoering een korte redevoering, waarin hij wees op de plicht om onze land- genooten in het Noorden te helpen. De to tale nettoopbrengst bedroeg het zeer hooge bedrag van f3100,19, welk bedrag geheel werd afgedragen aan het Roode Kruis. 93 nieuwe leden werden voor het Roode Kruis genoteerd. De Afdeeling Groenten en Fruit maakt het volgende bekend: REGISTRATIE VOLKSTUINEN IN 1945. Houders van volkstuinen zijn voor 1945 nog verplicht hun tuin te laten registreeren. De aanmelding dient te geschieden bij den plaatselijken bureauhouder, alwaar de bestaan de inschrijvingskaarten van 1944 zullen wor den verlengd voor 1945. Inschrijving van nieuwe tuinen, geschiedt middels een aanvraagformulier, hetwelk tegen betaling van f 0,25 bij den plaatselijken bureau houder verkrijgbaar is gesteld. Een aankoopvergunning voor pootgoed is voor geregistreerde volkstuinen eveneens ver krijgbaar bij den P.B.H. U 68. o—- Het Rijksbureau voor Chemische Producten, Markkade 50, Breda, maaakt bekend, dat van het verbod tot koopen, doen koopen, ontvan gen, doen ontvangen, verkoopen, doen ver» koopen, afleveren en doen afleveren van alle in de tabellen A, B of C van de Chemische Producten Beschikking 1941 No 1 genoemde producten, dispensatie wordt verleend voor de producten: Watervrije ammoniak Ammoniakwater 25 pet. Ammoniumchloride techn. 90-92 pet. Ammoniumbicarbonaat Accuzuur De fabrikanten van de genoemde producten dienen binnen 7 dagen na het einde van een kalendermaand een opgave in te Zenden aan het Rijksbureau voor Chemische Producten van de door hen in deze periode vervaardigde en afgeleverde hoeveelheden, alsmede van de aanwezige voorraden, D 7#,

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 2