AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. De blijde Inkomste. Bekendmakingen. No. 53 ZATERDAG 24 MAART 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK - van VESSEM Eede (Z.-Vl.) 13 Maart 1945 (Anep- Aneta) H. M. Koningin Wilhelmina is van daag in het vaderland teruggekeerd. Dit historische feit voor ons land wel het belangrijkste van den geheelen oorlog vond plaats in het kleine, geheel verwoeste dorpje Eede, gem. Aardenburg. Even voor half 1 arriveerde de Kon. auto aan de grens. H.M.'s adjudant hielp Haar uit den wagen en om 12,29 precies overschreed H.M. de met een kalkstreep geïmproviseerde grenslijn. Het geju ch dat enkele honderden daar aanwezige eenvoudige Nederlanders toen aanhieven, ging over in een uit bundige ovatie, die zich steeds geest driftiger voortplantte door het gebied, dat H.M. bezocht. De Commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland, Jhr- JW. Quarles van Ufford, verwelkomde H.M. aan den Nederlandschen kant van de grenslijn Het was voor alle omstanders duidelijk, dat dit groote moment H. M diep roerde en wij, die dicht bij Haar stonden, zagen de Landsvrouwe een traan wegpinken. Generaal-Majoor mr. H J. Kruis, chef staf van het Militair Gezag, was de tweede Nederlander, die de Koningin in het vaderland begroette. De Britsche Brigadier W Underhill, commandant L.O.C. van Zeeland, en de plaatselijke Commissaris van het Militair Gezag, Kolonel van Leeuwen, behoorden eveneens tot de eersten, die H M. verwelkomden. Kolonel van Leeuwen was ean van de laatste Nederlanders, die in 1940 van H. M. afscheid nam in het vaderland. Na een oponthoud van ongeveer 10 minuten zette de Koninklijke stoet zich weer in beweging. Op de Kon. auto wapperde de Nederlandsche vlag en niet de Koninklijke standaard. H.M. had den uitdrukkelijken wensch uitge sproken om met de Nederlandsche vlag op den wagen het vaderland in te rijden. Vanuit Aardenburg ontvingen wij nog het volgende verslag HET VERDERE BEZOEK. NIEUWSBERICHTEN. WESTELIJK FRONT. Het 7e Amer.leger is door de Siegfried linie heen gebroken en heeft Saarbrucken en Zweibrucken veroverd. Het 3e leger veroverde Kal- serslautern en Worms Ook het stads deel van Bonn op de Oostelijke Rijn oever is in handen der geallieerden. Ludwigshafen wordt van de laatste vija den gezuiverd Ook zijn geallieerde troepen in Neustadt doorgedrongen. Veldmaarschalk Montgommery maak aan het Noordelijk deel van het Rijn front voorbereidingen voor een groot offensief. Van Nijmegen tot Dusseldorf hangt een dik rookgordijn boven het front. Volgens de laatste beric ten zijn ook Pyrmasens en Landau veroverd. Ook de Sieg is overgestoken. Van Rund- stedt is als opperbevelhebber aan het Westelijk front vervangen door von Kesselring OOSTFRONT. Braunsberg in 0 -Pruisen is veroverd Ten Zuiden van Oppeln is een nieuw groot offensief ingezet De Russen verbraken de Duitsche stellingen over een breedte van meer dan 100 km. Neustadt, Ober Glogau, Krapytz en Steinau zijn veroverd. De Duitschers leden bijzonder zware verliezen aan dooden en gevangenen Volgens de Duitschers zijn de Russen in Noord West Hongarij doorgebroken. VERRE OOSTEN. Amer oorlogsschepen zijn een Japansche binnenzee binnen gevaren In een geveebt van 2 dagen werden minsten 15 Jap oorlogsbodems beschadigd en 4.5 vliegtuigen vernield Geref. Kerk. 10 uur Ds. Zemel, 2 30 uur Ds. Post. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2.30 MILITAIR GEZAG De B E A II heeft besloten tot uiter lijk 1 April a s vrijstelling te verleenen voor binneniandsch gebruik van par tyen bintjes en industrie die aan haar verkocht zijn van de klassen A. AB en ook B 28 35 en 35 45 voorzoover deze aardappelen ook in deze maten door haar gekocht zijn. Uitreiking van jongens schoenen. De Burgemeester van AXEL hrengt ter kennis van belang hebbenden dat er een beperkt aantal jongensschoenen zijn ont vangen. Degenen, die daarvoor in aan merking wenschen te komen, kunnen op Maandag 26 Maart 1945, des voormiddags van 9 30 tot 12 uur en des middags van 1.30 tot 4.30 uur op het Distri butiekantoor (ingang langs achter) daarvoor een bon aanvragen, ONDER OVERLEGGING VAN DE TWEEDE DISTRIBUTIE STAMKAARTEN VAN ALLE GEZINSLEDEN. Bij verstrekking van een bon kunnen de jongensschoenen tege lijkertijd in ontvangst worden genompn. De kosten daarvan bedragen 5 gulden 75. Gepast geld mede ie brengen. De Burgemeester van AXEL maakt op verzoek van de Gealli eerde Militairen bekend, dat door hen op het schietterrein nabij den watertoren met scherp zal worden geoefend. Hij verzoekt de bevolking daar om zich te verwijderen van het land achter hei terrein, wanneer geschoten wordt. De tijdstippen, waarop gevaar bestaat, zullen worden aangegeven door een roode vlag op het schietterrrin. Axel, 23 Maart 1945. De Burgemeester van Axel, Abonnements- prlji Loste nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 rüaaniTF"*"- Advertentieprij» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlèn (maximum 8 regelt) 1 - 5 regelt 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Dinsdag, 13 Maart 1945. Een historisch mo ment! En wij, Aardenburgers, zijn de Neder- landers die dit mogen meemaken. Aardenburg, de laatste Nederlandse plaats, die in Mei 1940 door de Duitsers werd bezet, Aardenburg, de eerste Nederlandse plaats, waar onze geliefde Vorstin Haar Vaderland weer binnenkomt na bijna 5 jaren ballingschap. Onze harten en onze gezichten gloeien van Oranjeliefde, van trots en van vreugde. Nog niet zo heel lang geleden beweerde een zekere Mussert, dat hij geen tweede Oranjebootje in Scheveningen zou dul den, geen herhaling van hetgeen in 1813 ge schiedde en al was 97 pet. van het Neder landse volk toen overtuigd, dat er een ogen blik zou komen, waarop een of ander vaar- of voertuig onze Lands Moeder bij haar volk zou terugbrengen wie onzer had toen dur ven denken, dat wij Haar hier het eerst zou den mogen begroeten. Om een uur of negen gaat de blijde mare door het dorp: ,,De Koningin komt vanmorgen" en in minder dan geen tijd wapperen, huis aan huis, ruine of weer gedeeltelijk hersteld, dat doet er niet toe, de Vaderlandse kleuren, de vlaggen, die begin September voor den dag gehaald en door velen angstvallig mee in de kelder en schuilplaats genomen werden. Opge wonden en vol geestdrift rent men heen en weer met oranjestrikken en vlaggedoek. „De Koningin komt terug". Om half twaalf staan de schoolkinderen opgesteld aan het Nood-Gemeentehuis, Mannen zo uit hun werk. Moeders met en zonder kinderwagens oud en jong, alles is daar samengekomen. Tussen de puinhopen een weelde van rood-wit-blauw en oranje èn zelfs het traditionele oranje zonnetje komt tussen de wolken door, om het geheel nog meer luister bij te zetten. Het wordt half één maar dan opeens gaat er een schok door die mensenmassa „Daar is Zij!" De Kon. Nederlandse Maréchaussé, het donkerblauwe uniform met de witte tressen, voorop, dan de rode petten van de Military Policie en dadelijk daarop een auto, die stopt op enige tientallen meters, vóór de plaats, waar het secretariepersoneel staat opgesteld. Het portier gaat open en een dame stapt er uit, een eenvoudige verschijning in bruin man telpak, met bruin bont en bruine hoed De Koningin! Wij zijn tè ontroerd, om hard te roepen en te juichen, onze kelen zijn haast toegesnoerd. De Commissaris van de Koningin in Zee land, Quarles van Ufford, is bij haar. De bur gemeester mpt zijn ambtsketen om, haast zich Haar tegemoet en als hij Haar begroet heeft en een meisje H. M. een bouquet prachtige paarse orchideën heeft aangeboden, wordt het gejuich sterker en vriendelijk groetend naar al le zijden, wandelt onze vorstin naar de deur van het Nood-Stadhuis, waar zij zich onder houdt met een vrouw, wier man en vier zoons door de Duitsers gevangen genomen werden; dan met een inwoonster van onze gemeente, die bij de beschieting zeer ernstig werd gewond en ten slotte met een moeder, die door het granaatvuur haar man, zoon en dochter verloor Intussen is het volk niet meer te houden. Spontaan klinkt het „Oranje boven", „Leve de Koningin" Spontaan wordt het Wilhelmus gezongen. H.M. is zichtbaar even ontroerd als wij allen. Door de menigte wordt een vrouw naar vo ren geduwd, de echtgenote van onzen vroege- ren Opperwachtmeester, die al deze jaren H.M. in Londen diende. Zij heeft haar man nog niet teruggezien en zij vertelt nu van het leed, dat haar intussen heeft getroffen. Dan is het daar temidden van al dat gezang duidelijk: de ene moeder, die de andere troost, de Koningin fluistert haar iets in het oor, een houding vol medeleven. Tenslotte noemt H.M. zelf een paar namen van Aardenburgse kinderen, die Zij kort ge leden in Engeland bezocht en vraagt of soms hun moeder of vader aanwezig is. „Ja" roepen verschillende stemmen en weer wordt een vrouw tot voor H.M. geduwd, met wie zij hartelijk praat over het kind, dat het zo naar de zin heeft daarginds en het zo best maakt. Dan gaan nog eenmaal Haar vriendelijke ogen over allen, 'driemaal Hoera klirjft op, Zij wuift naar alle zijden, de auto rijdt voor een laatste vaarwel en langzaam trekt de stoet door het dorp, langs de bijna geheel achter vlaggen schuilgaande verwoestingen. Het historisch moment is voorbij, maar nie mand onzer zal het ooit vergeten! A. v. d. B. Axel, 14 Maart 1945. Dinsdagmorgen, 13 Maart verspreidde zich in onze gemeente het gerucht, dat onze ge liefde Koningin Zeeuwsch-Vlaanderen zou be zoeken en Zij de grens was gepasseerd in Ede. Velen verwachtten reeds in de middag een bezoek aan onze gemeente, en al kwam onze Koningin dan 's middags nog niet in de kom, toch kon reeds in de late namiddag de vlag van het stadhuis wapperen ten teken, dat onze Vorstin zich in Axel bevond. Van Aardenburg had onze Koningin zich al na een bezoek aan Sluis, Oostburg, Schoondijke, Breskens, IJzendijke en Philippine, waar H.M. overal enthousiast door de bevolking werd ont vangen, naar Oost Z. Vlaanderen begeven, waar Zij om ongeveer 5 uur aankwam aan de overzijde van het kanaal bij Sluiskil. Velen waren bij de pont aanwezig toen H.M. de Koningin met gevolg arriveerde. Een luid hoera steeg op toen H.M. uit de auto stapte en zich op de pont begaf. Nadat onze Vorstin aan deze zijde van het kanaal de pont weer had verlaten, ging zij langs de geestdriftige toeschouwers, van wie Zij er enkele vriendelijk toespraak, naar de opgestelde militairen. Ook voor verscheidene van dezen had Zij een vriendelijk woord. Hierna begaf het gezelschap zich naar het villapark onder onze gemeente en hier heeft H.M. de nacht doorgebracht. Axel, de stad die in vroeger eeuwen de eerste was die door Prins Maurits op de Spanjaarden werd veroverd, geniet nu de eer de stad te zijn, waar H.M. de eerste nacht in een nieuw Nederland heeft doorgebracht. Woensdagmorgen hangt een tamelijk dikke mist boven ons gewest, doch na enige tijd moet deze wijken voor het ons uit vrediger tijden zo vertrouwde oranjezonnetje, dat ook op deze voor Nederland en Oranje zo onvergetelijke dag niet achter wil blijven. Om ongeveer tien uur 's morgens wordt deze dag begonnen met een bezoek aan het nood ziekenhuis in het Klein-Casino, vanwaar de stoet zich naar Terneuzen begaf, waar de burgemeester na afloop van het vastgestelde programma aan H.M. voorstelde een bezoek te brengen aan de Westsluis, waar in Sept. van het vorige jaar, tijdens den bevrijdings- strijd vier Terneuzenaren, die poogden de Duitsche springstoffen onder de sluis weg te nemen, door de Duitschers waren dood geschoten. Vijf dappere Terneuzenaren namen aan deze moedige poging deel, vier hunner vielen ten slachtoffer aan de moor dende Duitsche kogels. De vijfde slaagde erin te on'snappen en deze gelukkige held was hedenmorgen aan de Westsluis aanwezig om H.M. het verloop van deze actie te ver tellen. H M. was diep bewogen door het simpele, maar diep indrukwekkende verhaal. Zij liet zich voorlichten op welke plaats precies de Duitschers hen hadden ontdekt, hoe de helden poogden te ontvluchten, kortom over het geheele verloop van deze moedige actie. Een ruwe bazaltsteen, om ringd door prikkeldraad, bedekt de plaats, waar de vier helden den dood vonden, Diep bewogen stond H.M. voor deze plek stil Daar deze plechtigheid geheel geïmpro viseerd was, had de Hooge Bezoekster geen krans of bloementuil om op deze plaats neer te leggen. Ze nam de groote rood- wit-blauwe rozet, die ze op den mantel droeg en legde deze op den bazaltsteen. Twee minuten lang bleef H M. voor deze plek de dooden herdenken. H.M. had ook een persoonlijk woord voor de nabestaanden der overleden helden „Op deze plaats moet een monument worden opgericht", besloot H. M. t Na Terneuzen werd een bezoek gebrach aan Zaamslag, vanwaar de Koningin om streeks het middaguur in onze stad aankwam. Ondertussen begint reeds betrekkelijk vroeg de drukte, want velen willen zich van een goed plaatsje verzekeren om de historische gebeurte nissen van nabij te kunnen volgen. Ook de schoolkinderen worden opgesteld en van huis tot huis wappert weer het ons zo vertrouwde oranje-rood-wit-en-blauw. Ons geduld wordt wel op de proef gesteld doch na vijf jaar wachten mogen deze luttele uren van geen betekenis zijn. Om 5 minuten voor een stijgt een gejuich op uit de menigte. De zolang verbijde stonde is aangebroken: onze geliefde Koningin is weer in ons midden. Haast ongelooflijk, maar toch waar. Hoe geheel anders hadden we ons dit eerste bezoek voorgesteld: we hadden onze Koningin verwacht na de vrede, als van ouds, vanuit de Residentie tot ons gekomen, verwel komd met muziek en versierde straten. Doch Haar verlangen naar het vaderland is Haar te machtig geworden. Alle gevaren trotserend is Zij tot ons gekomen. Nog horen wij het ge dreun van het geschut, het geronk van de zware bommenwerpers en de ontploffingen van de vijandelijke terreurwapens. Nog liggen in vele steden en dorpen de puinhopen en zijn on telbare ruiten door planken en carton vervan gen. En wat ons allen nog het zwaarste valt, nog houdt een schijnbaar ondoordringbare lijn ons gescheiden van onze landgenoten boven de rivieren. Het weerzien onder deze omstandig heden is des te meer ontroerend. Ook onze Koningin moeten deze gedachten met weemoed hebben vervuld. Doch Zij is weer bij ons en God heeft Haar voor ons behouden. Eenvoudig als altijd, gekleed in bruin man telpak met bruin bont en bruine hoed, stapt H.M. uit de auto, vergezeld van den Comm. in Zeeland, Jhr. Mr. Quarles van Ufford. Na dat zij door onze burgemeester hartelijk wel kom is geheten, stapt zij recht op de Grens wacht toe, die links voor het stadhuis staat op gesteld. Ter weerszijden van de trappen, die naar de hoofdingang van het stadhuis leiden en met de brede loper zijn bedekt, staan ter rechterzijde het gemeentepersoneel en ter linker zijde leden van de ondergrondse beweging, oorlogsgetroffenen en de kleine Beatrix van Driel met haar ouders opgesteld. Een dochter tje uit het zwaar getroffen gezin Lievens- Aerends biedt H.M. bloemen aan. H.M. de Koningin wendt zich nu persoonlijk tot de hier opgestelden en vol belangstelling neemt zij kennis van hun wedervaren. Voor allen heeft zij een vriendelijk en bemoedigend woord. De leider van de oud illegale werkers van Axel bood H.M. een Oranjelint aan, waarop naast het wapen van het Huis van Oranje- Nassau het wapen van Axel was aangebracht, waarop met de hand geschilderd stond „Wie Oranje aan Neêrland tracht 't ontrukken „Zal eerlang wrange vruchten plukken". Ruim een half uur duurt deze plechtigheid en gedurende deze tijd zijn de ogen van allen onafgebroken gericht op onze Koningin. We kunnen en willen haar niet loslaten, we zijn tè gelukkig Haar weer bij ons te te hebben, we zijn allen te diep doordrongen van het grote geluk, dat ons heden is beschoren. Als H.M. zich vriendelijk neigend weer naar de wachtende auto begeeft, uitgeleide gedaan door den Burgemeester en den heer den Bog- gende komt er aan het gejuich geen einde en slechts met moeite kan de auto een weg vinden tussen de opdringende menigte. Door de Zeestraat gaat de reis nu naar Hulst Voor het stadhuis stonden de hoofdfiguren der ondergrondsche beweging in Zeeuwsch- Vlaanderen opgesteld, die nu allen als officier bij het nieuwe Nederlandsche leger zijn in gedeeld. H- M. noodigde deze officieren en hun vrouwen uit een eenvoudig noenmaal ten stadhuize met Haar te gebruiken. Op speciaal verzoek van H.M. was nergens een maaltijd voor Haar klaar gemaakt. Zij bracht zelf een pakje met klaargemaakte boter hammen mee. Na afloop van deze lunch verliet H.M. ons gewest en werd de reis voortgezet met een bezoek aan Zuid-Beveland en Walcheren. We wensen H.M. een goede reis en een spoedig tot weerziens met de gehele Konink lijke familie in een geheel bevrijd Nederland. Een stuk geschiedenis heeft zich weer voor Zeeuws-Vlaanderen en de verschillende oude stadjes afgespeeld. Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van O'veren, bev. lidmaten en lit. dienst, 2 30 uur Ds Saraber. uur Leeskerk. t 1 e A i, n ij n A

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1